De stakersbeweging in Holland. Tusschen den Kaning en Focb- Ontslag van volksvertegenwoordiger Jamar- tem te vergezellen naar liet bureel der rech terlijke politic, Minimenslraat. M. Coppeé werd er ondervraagd op zekere 1 .anten en dan naar liet paleis van justicie ge- bracht om er door den onderzoeksrechter ondervraagd te worden. 's Middags mocht hij niet naar huis gaan ontbijten en moest in het gerechtshof blijven middagmalen. Om 2 1/2 ure werd hij door den onderzoeksrechter M. De Vos onder vraagd. Deze ondervraging duurde heel den namiddag en legen avond werd EveneeCop pée's zoon, ook onder aanhoudingsmandaat geplaatst en in 't gevang van Vorst opgesloten. Wat hen ten laste gelegd wordt De feiten ten laste gelegd van Evence Cop péc zoon zijn natuurlijk dezelfde als deze ten laste gelegd van den vader, namelijk aan den vijand hulp verstrekt te hebben door bet leveren van manschappen, levensmiddelen geld of munitie. Beiden trachten deze feiten op dezelfde manier te weerleggen. Zooals wij reeds zegden, beweert Coppée vader, dat andere Belgische nijverheidsge- stichien dezelfde leveringen deden alt hij en niet verontrust worden. Zulks geldt voor de leveringen van ammoniaksulfaat, Dit is eene scheikundige meststof welke aan de Duit- schers geleverd wei d en waarvan de Duit- schers een deel afstonden aan Boerenbonden, gemeentebesturen, enz. Indien het enkel ammoniaksulfaat zou de zaak niet erg zijn, doch de firmas Coppée hebben grondstoffen geleverd, welke veel belangrijker waren. Zij hebben de zware olie geleverd welke de Duilsche duikbootmotcren benoodigden, alsook de benzol noodig voor de automobielen. Daarenboven heeft men nog de talrijke reizen door M. Coppée gedaan huiten het land, w aardoor hij geldelijke speculatiën zou gedaan hebben en daar ook schijnt alles niet pluis te zijn. Blijft dan nog dal de kwestie der Duitsche sekwesters. Van den eersten dag der inbeschuldiging stelling, heeft vader Coppée beweerd, dat zijne nijverheidsgestichten onder Duitsche sekwester geplaatst waren en dat hij dus met plichtig kan zijn aan de feilen hem ten laste gelegd, daar hij enkel onder dwang gehandeld heeft. Sinds eenigen tijd beeft het parket-gene raal zici: eens bijzonder bezig gehouden met de kwestie der verantwoordelijkheid der be stuurders van nij verheids*, estichten die onder do bezetting onder sekwester gewerkt hebben. Inderdaad, voor vele nijverheidsgestichten bijzonderlijk in de provincie Uenegouw, vraagt de openbare denkwijze maatregelen tegen die gestichten, alhoewel zij onder se kwester gestaan hebben. De parketten in de provinciën hadden geenc juiste gegevens om in zulke zaken op te treden, en vandaar het misnoegen en de verbazing van het publiek. Na eenige dergelijke zorgen onderzoent te hebben, heeft de prokureur-generaal zeer duidelijke onderrichtingen gegeven aan de parketten der rechtbanken van eersten aan leg. Het schijnt dus, dat men besloten is met wa'. meer samenhang en krachtdadigheid op te treden en ongetwijleld is de aanhouding der Copjiécs reeds een eerste gevolg der toe passing dier beginsels. Natuurlijker wijze zal er daaruit bijzonder lijk in de provinciën,, voortspruiten, dat vele onderzoeken, welke tot nu toe slechts heel oppervlakkig geleid werden, doordien de parketten geen duidelijke onderrichtingen bndden, nu zeer krachtdadig zullen aangevat worden en dat verrassingen zullen gebeuren. Ontploffing te Merxem. man gedood. In de ijzergieterij Griffin, gelegen aan ffiet dok van Merxem. heeft een droevig ongeluk plaats gehad. In de smelthoven werd allèrlei oud ijzer geworpen, waaronder ledige obussen. Men was weer met dat werkje hezig, toen plotseling eene geweldige ontploffing plaats bad, waarbij een der werklieden, de 6b jari ge I.od. Feremans, op den slag gedood werd. Het lijk werd naar het doodenhuis der ge meente gevoerd. Vermoedelijk moet tussclien het oud-ijzer nog eene celadon bom gelegen hebben. De adjunkt Willems houdt zich met het onder zoek bezie. Mat ie luisterde met schitterende oogen. Meermalen had zij dit alles reeds gehoord toch luisterde zij telkens mei evenveel genoe gen. Ach, Louis, zuchtte zij, 'l ware eens »o mooi geweest als dit 't einde niet geweest ware. Eslelle hield zich slechts met hare prachti ge kleeren bozig opzettelijk bozoclit zij dien dag Louis niet meer bet vergalde haar ge noegen, hem den wensoh te hooren uiten, dat zij thuis zou blijven. Toen zij echter ge heel gekleed was, trad Gasperine binnen. Zonder een woord over haardoilet te reppen zeide deze verwijtend Gaat gij toch Eslelle Ik had gehoopt, dat gij onzen lieven zieke dit genoegen zoudt hebben opgeofferd. Beate Gasperine, gij zijt even dwaas als die zotte Louis I Begrijpt ge nu niet, dat ik 'tgebeele feest derangeer door er niet te komen J En begrijpt ge nu niet, dat het onge- gastisu te vermaken, terwijl hij ioo lijdt Een hal is toch op lange zooveel niet waard als een broeder. Bedenk, Eslelle, wat er soms gebeuren kan... gij weel, dat de dokter gezegil beeft.... Dokterspraaljes 1 daar sla ik geen ge loof aan. Altijd die overdreven ongerustheid Zeg liever, dat gij mij geen genoegen gunt, dal elke palij, waar ik heenga, u aangenaam is, omdat gij jaloersch zijt dat ik meer.... Zij zweeg, nam hare handschoenen en waaier, en ging naar de kamer van Louis. Hij lag in bed, zwakker en bleeker dan ooit. De afslagbeweging in 't buitenland De prijsdaling breidt zich uit De huidige afslagbeweging herinnert spe- kulanten er aan, 7.00 meldt de - Daily Mail dat er geen fortuinen meer te verdienen zijn door goederen op te koopen en ze voor een stijging vast te houden. Te Liverpool is de Egyptische katoen van 8 sh. 3 p. het pond tot 5sh. 11 p. gedaald. Te Londen daalden de schoenprijzen van 38 sh. op 25 sh. tin van 418 p. sterling per ton op 283 p. st, zmk van Cl p. st. op 44 p. st. 15 sh. lood van 51 p. si. op 37 p. st. 5 sh. Te .Montreal viel in den pelshande) de pels van muskarat van 5 dollar op 3 1/2 de wolf van 4o op 31 de vos van 50 op 10,20, de marter van 80 op 60. Te Chicago daalde het graan met 7 3/8 cent per bushel en het varkensvleeseh met 2 1/2 dollar het vat. Te New York daalde de katoen op een week van 42,45 op 38,81. In Engeland worden thans pogingen ge daan om den prijs der kleeren te verlagen. De regeering bemoeit er zich mee en men denkt dat spoedig kost urnen van sterke stoffen tegen 5 en 4 pond zullen te verkrijgen zijn. Ofschoon de stoffenweverijen overkropt zit ten nfct bestellingen zal de eerste bestelling van vijfhonderd-duizend yards standaardstof, voornamelijk grijs en bruin, tijdig klaar ko men, zoodat de nieuwe kostumen, naar men gelooft, na September op de marki zullen komen. Een telegram uit Parijs meldde ons gis teren dat de clienten eene echte staking hou den om de prijsdaling te doen toenemen. Vele kooplië z:jn voor een afslag, omdat zij daar door meer zullen verkoopen. Op het leder is op een maand, van April tot Mei een afslag verschillend van 130 tot 730 per 100 kilos vastgesteld. Te .Marseille heerscht een algemeene afslag op de levensmiddelen. Vier winkels vermin derden de prijzen met 20 per cent. Zal de dollar nog zakken Volgens zekere handelaars kan de wissel waarde van den dollar niet ver meer zakken, daar de goudreserve van Amerika grooler is dan het bedrag aan papiergeld dat in omloop is Volgens een belangrijk bankier, moet de dollar nog dalen, daar de waarde van het goud noodzakelijke wijze ook dalen moet. vermits wij thans goud moeten koopen aan een wisselkoers welke voor ons ongunstig is. Een bewijs daarvan is, wat er in Holland is gebeurd gedurende den oorlog Er was dan veel goud in Holland en nochtans bleef het leven er langs om duurder. Waarom Omdat bet goud, als het in de brandkoffer blijft liggen, niets voortbrengt en indien men jer geen handel mede drijft het goud een dood js. De Amerikaansche'bankiers zullen zulks weldra inzien. Zij zullen verstaan, dat de overvloed van bet goud, al zoo gevaarlijk kan zijn dan hot gebrék. Overigens ook in Amerika is ondanks de overvloed van goud, het leven duur. Het is noodig geweest, dat de banken alle kriediet weigerden aan de opstapelaars, om den le- vensprijs te doen dalen. Men mag dus verwachten, dat de Ameri kanen zich van hun overtollig goud zullen ontmaken, door aan Europa krediet te ver- leenen, tot het financieel evenwicht zoowat overal normaal geworden is. Vroeg of laat moet zulks gebeuren, want men sterft zoowel van te veel te eten dan van te lang te vasten.. Betoogingen in den Haag. De policie chargeert. Den Haag 8 Juni. De staking is verre van algemeen te zijn. De trams rijden regel matig. In de bouwnijverheid en onder de voerlieden wordt niet gewerkt. Rond den middag vergaderden «enige duizenden personen in den omtrek van het Volkshuis waarop de roode vlag wapperde. Eene talrijke groep .communisten alsook eenige duizenden stakers die te voet van Rotterdam gekomen waren en opschriften droegen, waarop men las Weg met de we tegen de revolutie kwamen de eerste bet toogers vervoegen. Nu en dan werden sociali stische l.ederen gezongen. Rond 1 ure begaf een stoet, tellende onge veer 25.000 betoogers zich naar het Parle ment. De socialistische kamerleden stapten aan het hoofd van den stoet. Nabij hot Binnen hof, waarvan de toegang door de policie afgezet was, verlieten de socialistische ge kozenen den stoet. De policie belette het kamerlid Duys, tot de menigte het woord ie voeren. Daar de menigte toch wilde binnendringen chargeerde de policie met gumni-knuppels en sabels. Ten slotte kon de omtrek van bet parlenrnt ontzet «orden, doch nog lang was het zeer woelig. Verscheidene aanhoudingen werden gedaan. De zitting der Kamer verliep zeer kalm, alhoewel men zich aan geweldige redevoerin gen verwachtte. Dé bespreking der wet tegen de revolutie zal Vrijdag voortgezet worden, De Koning heeft Dinsdag een lang onder hond gehad «mat generaal Maglisse, hoofd van den generalen staf. Deze vertrekt onmiddelijk naar Parijs, waar hij met maarschalk Foch de vooraf- gaandeüjke onderhandelingen zal beginnen betrekkelijk het sluiten van militaire rege lingen. Hevige brand te Antwerpen Belangrijke schade Gisteren namiddag rond half twee, is, door eene nog onbekentjè oorzaak brand ontstaan in een achterkamer van het 1 verdiep der Maloustraat, 4, bewoond door Mej. De Meester. De policie van Berchem, door 4 burgers geholpen snelde ter plaats in afwachting van de komst der pompiers. Na een half uur fel blusschen en karden strijd was het vuu bemeesterd. De achterkamer echter was gansch uitgebrand. De schade is zeer aanzien lijk Inderdaad, buiten den schoooen inboe del werd er voor eene waarde van 35 tot 36.000 fr. in bankbriefjes en 2000 fr. atadsloten door de vlammen vernield. M. Fr. Pauwels, der Reinigeratraat die het vuur mee bekampt had, werd aan den arm gekwetst. Na verzorging hem door Dr De Bruv.i toegebracht, werd hij huiswaart gevoerd. De parlementair© commissie, gelast met het onnerzoek van de zaak Jamar, ging dezen namiddag vergaderen, wanneer haar mee deeling gegeven werd van het door Jamar genomen besluit zijn ontslag als volksver tegenwoordiger te geven. Daar dit besluit de zaak op uitzonderlijke wijze vereenvoudigt heelt de commissie be slist hare vergadering te schorsen. De plaatsvervanger van Jamar in de Kamer is gezel Samijn, ,1 I N DU ITSCHLAND. Het Duitsch gouvernement klaagt BERLIJN 8 Tuni. Het Duitsch gouver nement heeft aan de vergoedingskommissie, zetelend te Parijs, eene nota gezonden, waar in het klaagt dat het de beste schepen welke thans op de scheepswerven gebouwd worden, moet uitleveren. Duitschland blijft beweren, dat de 100.000 ton schepen, welke het mag behouden, niet overeenstemmen met de noodwendigheden van het land. PARIJS 9 Juni. Vijf dagen geleden beeft het Duitsch gouvernement eene nieuwe nota aan de verbonden gouvernementen w zonden, om nogmaals te verklaren dat het onmogelijk tegen 10 Juli het effectief van zijn regelmatig leger, kan brengen op het cijfer bepaald door het verdrag van Versaille 't is te zeggen 100,000 man. Het Duitsch gouvernement vraagt dan ook, dat het huidi ge effectief der Reichswehr, 't is te zeggen 200,000 man zou mogen behouden. L'Echo de Paris deze nota besprekende zegt, dat de militaire raad van Versailles over deze belangrijke kwestie geraadpleegd, verklaarde dat de verbondenen bij de ziens wijze van San Remo blijven 't is te zeggen dat Duitschland zal verplicht worden, zoo spoedig mogelijk zijne verbintenissen ten uit voer te bren.-en. De woelingen in Spenje. Bloedige botsingen, bomaanslagen, enz. Madrid 8 Juni. Uit Bilbao wordt ge meld, dat in de stad zelve en ook in de naburige dorpen botsingen hebben plaats gehad tusschen nationalisten en socialisten. Er zijn dne dooden en talrijke gekwetsten, waaronder verscheidene zeer erg. De gendar merie kon de orde herstellen. Sciragossa 8 Juni. Een bom is ontploft op hetoogenblik dat een kerel ze wilde neer leggen aan de poort eener fabriek. De poort werd zwaar beschadigd, |terwijl de plichtige zelf zoo erg door de bomscherven gekwetst werd, dat hij in hopeloozen toestand naar het gasthuis moest overgebracht werden. De algemeeno werkstaking mislukt. Madrid 8 Juni. De syndikalistische betoogingen die op touw gezet waren om eene algemeene werkstaking uit te lokken te Barcelona en te Valenza. zijn mislukt. Estelle schrikte, toen ze een kus op zijn koud voorhoofd drukte. Ga wal in 't licht staan, Stelle, zeide hij opdat ik u goed zien kan ik wil uw beeld duidelnker in mijn geest prenten. Wie .stelt gij gij voor Berenice. Ah zoo, en wie is Titus Barou Van Mai'grode, Adieu, Louis, rust wel het rijtuig staat klaar en ik moet heengaan anders kom ik te laat. Even, Estelle, nog een kus Zoo amuseer u goed, kindlief als gij Virginie schrijft, moet gij zeggen, dat ik altijd om haar denk, zult ge We), daaraan kunt gij mij morgen im- mers nog herinneren. Ik schrijf haar van dezen avond niet. Dat is waar Ik ben kinderachtig, niet waar Kom zoo vroeg mogelijk thuis, zusje lief, 't is misschien Nacht, Louis, wel te rusten, zeide Es telle, en ijlde de deur uit. Nacht, beste Estelle, tot wederziens I herhaalde Louis. Zij ontroerde door die laat ste woorden er was iets zonderlings in. Hoe kunt ge nog danser. verweet Ma ne. Estelle antwoordde niet cn spoedde zich naar beneden, vertoornd op Gasperine en Marie, op zich zelf misschien het meest. De maan was opgekomen, cn hare lieve vriende lijke stralen vielen jui6tdoor de spilsboogige ramen. Gasperine en Marie zaten bij de zie- kenspondo. Och toe, Gasperine, sprak Louis op zijn gewonen vleiebden toon, doe die lamp toch uit, ik kan die stralen zoo goed niet zien. Neen, nog niet, onderbrak hij zich zelf toen ae op wilde staan, geef mij eerst mijn album. Marie reikte hel hem geopend toe zqn eersten blik viel op 't portret van den Paus. O mijn Koning, mijn Pins, zeide hij in heilige geestdrift, hoe gelukkig ben ik, voor uwe zaak gestreden te hebben Kon ik u toch nog eens zien Doch neen, dat is niet te verwachten. Mocht ik tocb spoedig in 't ge zelschap zijn van Hem, wiens plaats gij zoo waardig bekleedt. Sla 't blad om, Marieke, hernam hij, na met vochtige oogen op het portret ge staard te hebben. Zijn vaderen zijne moeder volgden. Papa Mama sprak hij lachend, nog eenige oogenblikken, niet waar Nn volgan mijne twee bewaarengelen, Gasperine en Ma rie en thans.,.. O.,., dal is Max Zeg, lieve zus, heeft bij uw ïaatsten brief niet beant woord - Hij had beloofd den Zondag te komen, antwoordde Gasperine. Zondag en nu is 't Dinsdag. Ach wat een troost zou 't voor mij geweest zijn, als ik hem nog eens had gesproken en ik hem de verklaring had gegeven, dat ik hem altijd bemind heb. Beioof mij, Gasperine, en gij ook, Marie, orn 't hem te herhalen, zoodra gij hem ontmoet. Er is geen man ter wereld, dien ik grooter vriendschap toedraag dan Max. Hij heeft nooit veel van mij willen we ten. Ik ben ook zóó ver, zoo ver beneden hem. BELGIE EN HOLLAND Nog steeds de kwestie der Wielingen Sommige Hollandsche bladen, waaronder vooral De Tijd van Amsterdam, houden bij hoog en bij laag staan, dat het geschiedkun dig recht van Holland op de Wielingen on betwistbaar is. Dat recht beeft nooit bestaan, en zelfs hel Verdrag der Grenzen, dat de Hollandsche grens vaststelt, is die geschiedkundige pre tentie niet te vinden. Dat verdrag spreekt van eene ingebeelde lijn welke ten zuid westen van Holland, de grens van Zeeuwsch Vlaanderen zou voortzetten. Het verdrag der grenzen, dagteekenende van 1843 is dus van het algemeen herkende internationaal recht, der heerschappij van hel kustland, op het kustwater, niet afgeweken. Wal meer is, Holland heeft zelfs het recbl van Belgie op de Wielingen herkend. Inder daad, en wij hebben het nog rremeld, Holland heeft tijdens den oorlog geweigerd handelend op te treden toen de Duitschers hunne duik bootbasis hadden te Zeebrugge en door d Wielingen de Noordzee bereikten. De Hol landers annvoordden dat zij in deze kwestie niets te zien hadden, vermits de Wielingen hun niet toebehoorden. Men mag zich dan ook met verwondering afvragen, van waar hun geschiedkundig recht nu opeens te voorschijn komt. Vele landgenooten beschouwen thans deze kwestie enk«l onder het oogpunt van het gevaar dat onze verdediging en onze bevoor rading zou loopen, bijaldien een nieuwen oorlog zou ontstaan en de Wielingen aan Holland zouden behooren. Er is echter nu reeds, in vredestijd, veel daarop te zeggen. Worden de Wielingen Hollandse!) grondgebied verklaard, zoo kan Holland naar believen dep toegang tot Zee- brugge regelen.Dan voert Holland den loodsdienstnaar zijn belieV-cn in en Zgebrugge is ónderworpen aan den goeden, of liey- kwaden wil van onze Noorderburen. Wij weten genoeg hoe het thans; met den loodsdienst op de Schelde gesteld js, opdat de Belgen bij huone verbondenen zouden aandringen, om ten minste toch zulk onrecht voor de Wielingen niet te laten invoeren IN RUSLAND- De Bolschewisten zouden eene nieuwe gevoelige neerlaag geladen hebben. Uit Warschou wordt gemeld, dat de Pool- sehe troepen het nieuw rood offensief op de Dwina en de Beresina geheel tot stilstand gebracht hebben. Ook de Bolschewistische pogingen om de Polen in Ukrenie terug te werpen, mislukten. De gevechten duurden bijzonder hevig voort op de lijn Kryslynowka Lipowice. N een strijd van verscheidene da„'en, werd de totaal ontmoedigde vijand gedwongen den aftocht te blazen. Eene brigade van het leger van Budienoy, onlangs uit den Kaukasus naar bet Poolsche front gebracht, is met wapens en gepak tot de Polen overgeloopen. Alhoewel de Polen thans in onderhande ling zijn met de Letten, hebben zij dezer troepen aangevallen nabij Drissa, ten oosten van Dwinsk, daar waar de Poolsche legers naast de Letten gelegerd zijn. De roode aanvallen werden afgeslagen. in alles. - Neen, Louis, riep Gasperine, dat is niet 7.00. Max kan niet met u vergeleken worden. 't Zal wat schelen, mompelde Marie. O, niet vleien wat zou ik gelukkig zijn, wanneer... en hij boog zich naar Gaspe- rine's oor, ik haar als zijne bruid achterliet, Foeiantwoordde Gasperine veront waardigd. - Als gij er iets aan doen kunt, Gasperine Och, ik heb eens, slechts eens dien goeden Mux beleedigd. Ik heb er spijt genoeg van. Spreek zooveel niet, Louis, vermaande Marie. Ik zal zwijgen, ja zeker, om u genoegen te doen. Leg mijne kussensgwat recht, Gas perine. Dank s! too.... nu zal ik wat gaan slapen. Hij viel in eene soort van verdooving, die wel twee uren aanhield. Gasperine bad Marie naar bed gestuurd en waakte alleen bij den geliefden kranke. De kaarsen had zij uitge daan, en alleen de groote lamp van boven verlichtte het vertrek. Daar ontwaakte hij en wierp eenen ver dwaalden blik rondom zich hij ijlde. - Zeg, gij zijt de doodsengel, die mij komt halen riep hij, Gasperine's hand in de zijne klemmend zeg me spoedig. O laat me nog leven, laat me nog leven het leven is zoo schoon - Louis, snikte Gasperine, hem omhel zend. Neen, ik ga met u, dadelijk, bet is schoon daarboven, niet waar? Viva Pio nono! vooruit jongens, vóóruit 1 Ollandési avanti I doch de Polen moesten in dezen sector troe pen houden welke zij anders op eene andere plaats konden aanwenden. M. Tschitcherine heeft aan de Ooslenrijk- sche en Tcheck-Slovaksche regeering regee ringen gevraagd, dat zij den doorroer van munitie, bestemd voor het Poolse') leger, op hun grondgebied zouden verbieden. E^n officieel telegram van het Poolsch hoofdkwartier meldt, dat het Bolschewislisch offensief gebroken is. Het Poolsch tegenoffeiu sief ontwikkelt zich op buitengewoon gun stige wijze. De geestestoestand onzer troepen is uitstekend. De algemeene toestand is zeer voldoende. Bolschovvislen tegen Tartaren. LONDEN 9 Juni. Uit Constantinopel wordt aan den Daily-Express gemeld De laatste berichten van Tiflis melden dat do Tartaren te Elisabethpol in opstand gekomen zijn legen de Bolschewisien. 2000 bolsche wisten werden gedood. Twee dagen later kregen de bolschewisten versterking en ge steund door een gepantserde trein bemachtig den zij de stad, plunderden ze geheel uit en vermoordden heel de Tartaarscbe bevolking. Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Bevoorrading RAADOfiVBNDB KOMMISSIE. Ambtelijke normale prijzen Ortbedsrf bare koopwaren. Vastgesteld door de raadgevende kommissie van den Minister van Nijverueid, Arbeid en Ba- voorrading, om de deskundige!! van het parket ia de mogolijbheid te stellen, het besluit vun 5 November 1918, 31 Maart 1919, op de woeker prijzen der koopwaren van eerste noodzakelijk hcid toe te passen. leder handelaar is er toe gehouden navolgend© lijstdir artikels motnaam eu pri.isaün te plakken. De fabrikanten handelaars en verbruikers zijn ertoe irehouden deze prijzen met to 'o en ?e gaan naar de overtredingen dezer- b'-slnlten waardoor ze insgelijks voor de fabrikanten en handelaars de sluiting van hun werkplaats of handelshuis voor gevolg hebben, gelijk artikel 2 van de wet van den 11 October laatst het voor ziet. De maxima prijzen moeten niet verward wer den met de normale prijzen, die enkel voor doel hebben hel publiek in te lichten nopens den ge middeld- d prijs, die redelijker wyz© kan prac- tisch 7.yn op het oogenblïlr zelf der bekendma king, do verkoopprijs kan dus met den normale prijs verschillon om reden vao nieuwe omstan digheden van de markt die zich zouden kunnen voordoen, of van de hoedanigheid der koopwa ren zonder den verkooper of den kooper aan vervolgingen bloot te stelten. MAXIMaPRIJZEN Bevroxen vfeesch De schoonste stukken per kilo 7.5Ö De overige naar verhouding. (Zie aanplakbiljet der bevriezingsdieust). Boter door de regoering ingevoerd Kaas Canadt-esche Chedder, 1® hoedanigheid volknmeu zuiver per kilo Canadeesche Chedder. 2*hoedanigheid Vectluurzaamtl vleesch Corned Beef Verduurzaamde Vi6ch. Portod sche.sardienen 1/4 22 m/m Fr. 1,50 id. 1/4 club 30 m m (de beste) J.öO Roze zalm van Alaska (booge doos* 1 pond 2.10 Zout Geraffineerd zout voor boter per kilo 0,60 Gerafline'rd zout 0,3r> tot 0,40 Soda in brokken o,50 Rijst a meld on ck per 1/2 kilo 2^0 Belgische Inciters (wit hout) bet pak 0,50 tloedi.Kjsdeeg Ver micelle, noedels, gewonen voedingedöeg (iniandsch) per 1/2 kilo Macaroni (inlandsehe) Buitenlandsche voedingsdeeg Gewone rijst Vel en pokelwaren Amerika insch spek Hesp picnic met borax Reuzel zuiver (ingevoerd) Rundvet (volgens hoedanigheid) Margarineooter tot Allerlei Petroleum den lier 1,20 Groene smeerzeep per kilo 3,75 tnt4,50 Olijfolie den liter .,00 Groudnootolie (sla-olie) 10 00 Chocolade (wettelijk) per kilo Koffie. De georande Koffie allerbeste van hot Ministo rie van Bevoorrading, het pak van 500 grammen netto fr. 0/00. Ruwe koffio Santos beste per kilo gewone goede - gewono Gebrande koffie Santos beste 14, OC 11,— 0,— 2,45 per kilo 2,00 2,26 4,20 2,25 per kilo 8,50 8,U0 8.00 6 50 tot T.5Ö Kinder3pijzen. Havervlokken io pakjes AardappeEbloem. Onverpakt In pakj^9 van 1/2 kilo Gecondenseerde melk Verdampte melk gew. goede gewone 9,25 8,45 7,85- 11,35 10,35 9,35 3,00 het pak t kilo 3,00 3,75 de doos 2,4C 9 IP en hq meende in 't gevecht te zijn z.jne oogen gloeiden hij wierp de dekens af en wilde uit het bed snellen. Gasperine hield hem met vriendelijk geweld tegen, en be sproeide zijn gloeiend voorhoofd met eau de cologne. Hij bedaarde een weinig. Max! ging hij een ©ogenblik later voort geloof mij, ik ben geen huichelaar, ik heb nooit iets anders doen blijken dan mijne ware, mijne innigste gevoelens. Waarom zou ik u beliegen Gij hebt mijne vriendschap immers, niet noodig maar ik, ach ik had in u zoo gaarne een steun gevonden Deze laatste woorden had hij zacht en schier onhoorbaar gezegd hij sluimerde weer in. Voor zqn bed neergebogen bad Gas perine. Nu en dan sloeg hij de oogen op en vroeg om water. Zijne stem klonk hoe langer hoe zwakker, doch hel ijlen was voorbij. Het was eenige minuten na twaalven, toen bij weer wakker werd. Zijt gij alleen bij mij Gasperine vroeg hij. Geheel alleen Louis. Gasperine, 't zal spoedig gedaan zijn. Ik dank u, beste zus, voor al die zorgen, al diemoeite, welke gij steeds voor mij gehad hebt. Gij zijt altijd eene moeder vóór mij ge weest door u heb ik haar verlies minder sterk gevoeld. Kom hier, dicht, dicht bij mijn bed. Zoo J dat ik u goed zien kan. Ver geef mij al 't verdriet, Gasperine, dat ik u ooit onwillens aandeed, want ik kan 't u met een gerust geweten zeggen, nooit h b ik u met vrijen wil iets onaangenaams willen zeggen of doen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2