MARIE WIELAND 11 Oproep aan hst Christen Volk Vrijdag Juni 1920 Rond artikel 310 Oe winsten dar k!eyr=fiijvsr!ieid De Conferentie van Spa De Paardenmarkt te Brussel Belgiü's recht op Eupen sa üMmédy '1 Presidentschap der Ver.-Slaten Een ontploffingstuig op eensn vuilnishoop. De Koning der Belgen scheidsrechter la de kwestie van Tesschen Grauwvuurontploffing ia eene mijn te Benthen. BE VOLK Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 JL_J XXVI» JAARGANG NUMMER 126 Gr 13 L X> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ncffel-De Gendt H. Barnabas 1 Zon op 3,59, onder 8,00 j Nieuwe Maan den IC Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich le wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Algemeens viering van het feest van het H. Hart op vrijdag 11 Juni aanstaande. Viert het feest van het If. Ilerl, Hal ons verloste uil de hlauwen van hel protestantismus en van het juk der vijanden van ons geliefd Vaderland. Christen Volk bebt ge een hert Klopt bot op de ecbto en rechte plaats Moet iemand daaraan twijfelen Voor U klopt sedert 19 eeuwen bet goddelijk Hert van Jezus, waarlijk en wezenlijk tegenwoordig in bet al lerheiligste en .allerhoogste Sacrament des Altaars. Dat IJ. Ilert moet ge hartstochtelijk uit gansch uwe ziel en uit al uwe krachten beminnen Jesus Ilert vraagt do H. Communie van eerherstelling en dit wel op iede- roii eersteu vrijdag dor maand en bij zonderlijk en uitdrukkelijk ook op den feestdag door den Meester zelf uitverkorenen vastgesteld, zijnde deu vrijdag na het octaaf van het allerhei ligste Sacrament, dus heden vrijdag- li Juni. Christcne mannen, jongelingen, vrouwen, dochters en hinderen, gij alien die de vrienden zijt van dit aan biddolijk Hort, nadert als één man tot de II. Talel op Vrijdag-11 Juni, feest van het nooit volprezen Hert van Jesus. De Communie van eerherstelling op den Vrijdag zalven van het feest van het II. Ilert, is een vurigor liefde- bewijs on liefdetooging jegens dit aanbiddelijk Ilert inderdaad, zonder vrees of menschelijk opzicht, laat men broodwinning, bezigheden of dage- lijksche gewoonten varen, om in do innigheid der Heilige Communie het Hort van zijn God te troosten, en aldus do ondankbaarheden en beleedigingen te herstellen waaraan het steeds bloot staat in het Sacrament zijner liefde. Christenen, gij allen vrienden van het II. Hert, staat op, schaart u in «nonigto rond do Communiebank op dien gezegenden dag, en belijdt in het aanschijn van hemel en aarde, hoe oprecht gij Jesus bomint, .En, o troostend schouwspel, zoo verwezenlijkt ge den wonsch- dien Pater Croiset over drie eeuwen uit- drukto i De liefde van Jesus zegepiraalt op het feest van het Allerheiligste Sa crament, de liefde die wij voor Jesus hebben moet zegepralen met het feest van het II. Hert Viert ook Maria's onbevlekt Hert op den Zaterdag na hot feest van Jesus H. Hert, dus den 12 dezer. Dan ook communiceert ter eere van uwe moe der Want dien Zaterdag wordt sinds 1914 den feestdag van Maria's zuiver Hert in de II. Kerk gecelebreerd. - Marc. 26° Vervolg. Vergeef me dus, /usjelief I O Louis en zij brak in tranen los. Bedaar, liefste. Het wordt mij zoo hel der daar binnen, en bij wees opzijn hoofd. Ik zou alles, wat ik wilde, kunnen ten uit voer brengen,'als ik nu te Leiden eens pro- moveeren moest. Hij glimlachte en zeide lioe .dwaas spreek ik toch ik geloof dat ik ijl.... Die rozekrans, Gasperine, is nog door den Heiligen Vader gewijd. Welk een troost zou 't voor mij /.ijn, als bij na mijn dood voor mijn arme ziel bad Ik zal er voor zorgen, Louis Dank u, Gasperine, dank u bid het De Profundis voor mijmaar roep eerst onze kleine Marie, wilt ge Ach, ik veroor. laak u zooveel moeite, zooveel verdriet. Een oogenblik later traden beiden meisjes Linnen, hij zag haar glimlachend aan en kus te Marie's hand. Sliept ge al. Marie? vroeg hij. Neen, Louis ik kon niet slapen. Ach, blijf bij mij Wanneer zullen we elkander terugzien, mijn lief bruidje Spoedig misschien, Louis. Laat mijn aandenken geen hinderpaal voor uw geluk wezen, Marie beloof mij dit Neen, zoo iets beloof ik niet. Ik zal al- les aan God overlaten. Hij hernam weer Het verslag der middenafdeeüng Eene nota der minderheid Het verslag van de Middenafdeeüng Jder Kamer, voorgezeten doorM. Carton de Wiart en bestaande uit MM. Claes, Levie, Lombard Meysmans, Soudan en ïroclet, is verschenen. Het besluit met de Kamer uit te noodigen een werk van wijsheid en helderziende Va derlandsliefde te verrichten door voor goed art. 310 uit het stratwetboek te weren Bij dit verslag is eene nota van de minder heid gevoegd, waarvan het besluit luidt als volgt In eene studie in de Revue de Droit pénal i), vroeg de heer Raphael Simons de vervanging van artikel 310 door eene wets bepaling die, tcrugkeerend tot de straf van het oude strafwetboek, dat ook dit van Enge- land, Duitschland en Frankrijk is, zou luiden als volgt Wordt gestraft met eene gevan- genistraf van acht dagen tot drie maanden, alwie door gewelddaden of bedreiging met ecnig nadeel, een aanslag zal gepleegd heb- ben op eene vrijheid al of niet iets te doen, door de Grondwet of dc wetten van het Rijk gewaarborgd. Deze formule vond levendige toetreding in den loop van eene bespreking in den Brusselschen gemeenteraad, op ïi Januari 1912, die uitliep op de stemming, met 25 stemmeu en 13 onthoudingen, van eene dagorde van de heeren Lemon nier en Hymans, luidende als volgtDe gemeen teraad drukt den wensch uit dat de "Kamers artikel 310 van het strafwetboek zouden herzien en maatregelen voorschrijven, welke de vreedzame regeling der conflicten tusschen kapitaal en arbeid verzekeren. Het zal volstaan deze beraadslagingen in herinnering te brengen en deze formulen weer te geven om te toonen rin hoeverre de afschaffing van artikel 310, als gevolg en wijziging, een wetstekst vergt die een sy-ndi- kaat van patroons of van arbeiders belet zijn wettelijke rol, welke bestaat ir. de verbetering van de arbeids- en nijverheids- voorwaarden. in een ongeoorloofde rol te veranderen die hierin bestaat, derden te ver vreemden van hunne vrijheid iels al of niet le doen. De regeering heeft dat gsdeeltelijk be- repen, wanneer zij, zooals zij het in hare verklaring van 1G December aankondigde, een wetsontwerp indiende strekkende tot rij waring van dc syndikale vrijheid, ont werp waarvan de beweeggrond hoofdzakelijk ligt in de afschafling van artikel 310. Aldus, tegen wil of dank, passen die beide ontwerpen in elkaar en vullen elkaar aan. Om ze in hun samenhang te kunnen onderzoeken, met het verlangen tot eene organieke oplossing te geraken, en met eer biediging van dc betrokken belangen van maatschappelijken en persoonlijken aard, had de minderheid van de Middenafdeeüng ge- wenscht dat hare werkzaamheden zouden ge paard gaan met die van de Middenafdeeüng gelast te beraadslagen over liet wetsontwerp strekkende tot waarborg van de syndikale vrijheid. Daar baar deze voldoening gewei gerd werd, heeft zij gemeend zich te moeten onthouden bij het ontwerp tot afschaffing van artikel 310 van het strafwetboek om te be letten dat de stemming in zulke voorwaarden uitgebracht aanleiding kunne geven tot dubbelzinnigheid of vooroordeel. Zij vraagt zich te vergeefs af, welke redelijke opwerpin gen kunnen gemaakt worden tegen de samen smelting en de gelijktijdige bespreking van twee ontwerpen, wier verwantschap opval lend is. Woensdag namiddag heeft de rechterzijde der Kamer eene vergadering gehouden onder het voorzitterschap van Staatsminister M. Van de Vyvere. De syndikale kwestie werd be sproken. M. Carton de Wiart legde uit hoever Ware hij toch hier Weet ge waaraan ik dacht, Gasperrine Altijd aan die twee Neen, oGod, ik wil slechts met U bezig zijn! Gedurende een korten tijd bleef bij met gesloten oogen liggen zijne lippen bewogen zich slechts hij bad. Marie, zeide hij plotseling, geef mij mijn degen. Beiden schrikten en zagen hem verbaasd aan. - Ik wil niets gevaarlijks doen, vervolg de hij, geef hem mij slechts. Zij voldeed aan zijn verzoek. De stervende bezag het zweerd met liefde en drukte het aan zijne bleeke lippen. Vaarwel, mijn vriend, mijn gezel in 't kamp. Gij hebt mij geholpen, de vijanden mijner Kerk te bestrijden met mij zult gij in in't graf nederdalen. Gasperine, in mijn zouavenpak wil ik begraven worden. Ik had bet op den dag onzer bruiloft willen dragen nu zal ik 't naar mijn graf meenemen. Laat het raam zoo open en steek geen licht aan de maan schijnt zoo mooi O bid dcSalvc Regina. De H. Maagd, uwe patrones, Marie, moet mij in dit moeielijke uur bijstaan. Gasperine dacht niet, dat het reeds zoo erg was, anders had zij den priester doen roepen. Reeds vroeger had hij meermalen de H. Sacramenten ontvangen zij begon te bidden. Marie weende bitter en ook hare stem stokte nu en dan. O zoete, barmhartige goedertierene Maagd Maria, herhaalde hij, toen 't geheel die zaak staat na dc bijeenkomsten der bijzon dere kommissie. M. Heyman verzocht de leden der rechterzijde te weigeren dat de afschaffing van art. 310 en de syndikale vrij heid afzonderlijk zouden besproken worden. Hij legde uit in welken toestand de kristene arbeiders zich bevinden en toonde met voor beelden aan, hoe erg deze werklieden door de socialistische gesyndikeerden gejudast worden. M. Heyman werd gesteund idoorMM, Marck, Winandy, Tschoffen en de'Limburg- Slirum. M. Delacroix heeft vèrkïaard dat beide kwesties samen moeten opgelost worden in denzin, dat de arbeiders hunne volle vrijheid behouden. De rechterzijde was op dat punt eensgezind. EENE LOGENSTRAFFING Een Italiaansch dagblad kondigde Diysdag af dat-Z. H. Paus Benediktus XV ontsteld is, téngevolge der groote vermoeinissen van de laatste weken. Uit officieele bron kunnen wij meèdeelen dat dit gerucht totaal uit de lucht gegrepen is. De Heilige Vader is Maandag nog in de Basiliek van St-Pieters geweest en hij zag er alles behalve onpasselijk uit. Ook verleent Z. H. eiken dag talrijke bijzondere verhooren en bij levert niet het minste bewijs van ver moeidheid, alhoewel hij in de laatste weken een reuzenarbeid verricht heeft. Het blad Le Commerce el I'lndustric van Gent, schreef in zijn nummer van 24 Mei laast Het meerendecl der Duitsche kleuren fa- brieken hebben hun bilan afgekondigd. Bijna allen geven eene aanzienlijke winst op, wat doet vermoeden dat de inwendige -. beroering van het Rijk zulk gecnen drukkenden invloed uitoefent als men liet in den vreemde zou willen doen gelooven. De kleuren-fabrieken Bayer en C° van Leverkuzen hebben in' 1919 bij de 30 miljoen mark gewonnen tcgon 10 mil joen in het vorige jaar. De Meisier Lucius en Bruning-Werke te Hochst op Meiu, sluiten met 24 miljoen winst. Zooals men ziet het gaat nog zoo slecht niet in Duitschland. Doch die ontzaglijke winsten zijn niet te verwonderen als men zbt hoe ze bekomen worden. Inderdaad bij middel van fakturen hebben wij het volgende vastgesteld. Dc roode tint Ponceau 2R, die voor den oorlog 1,80 fr. den kilo kostte, wordt nu ge rekend aan 29,40 fr. of 1000 per cent meur. De blauwe tinteu gerekend aan 74,15 fr. op 20 April 1920, stond op 2 Juni aan 96,35 frank, wat 28 per cent verhooging uitmaakt. Voor den oorlog kostte die verf G lol 7 fr. den kilo. De Duitscherszijn gedwongen, volgens het vredesverdrag van Versailles, ons kleurstof fen te leveren, maar ge ziet dat ze ons die duur doen betalen. Heeft ons gouvernement geene middels om dio schandalige afzetterij legen te gaan? Het voorbereidir.gswerk Reuter meldt dat de conferentie van Spa in de eerste week van Juli zal plaats hebben. Op 20 Juni zullen MM. Milleranden Lloyd George elkaar denkelijk te Parijs ontmoeten. Of de voorbereidende vergadering te Lon den of te Brussel zullen plaats hebben is nog met zeker. Gemeld werd reeds dat voorde conferentie te Spa op 5 Juli, de drie voorafgaande dagen op 2, 3 en 4 Juli, de bespiekingen tusschen de geallieerden zullen plaats hebben. Best mogelijk zou dit te Spa zelf gebeuren. eindigde. Het is zoet, in uwe armen te ster ven. Maria liefste Moeder, sta mij bij, beveel mij aan uw Zoon, vertoon ons aan uw Gasperine doe mijne groeten aan Stelle, aan tanteen oom Nieuwen borg, aan hun kinde ren, aan Nini ook zij moet voor me bidden, die engel. Tot wed er zing, Marie alles, wat me toebehoorde, is van u Wilt ge zorgen dragen voor mijne armen Vooral voor dien armen Ghristiaan. Zeg Max ook.... Hij zweeg even. Uitgeput bleef hij liggen. Jezus, mijn God, mijn Koning her haalde hij en scheen als m hemelsche be schouwing verdiept. Vertrek, Christenziel bad Gasperine. Haar stem klonk helder en niets bevend. Reedi te dikwijls had zij dit gebed aan eene lijdenssponde gebeden, dan- dat zij 't niet uit 't hoofd kon. Marie volgde weenend elke beweging van den zieltogende. Daar glim lachte hij zoeter dan ooit en strekte zich uit als een kind, dat ontwaken wil. Ja, bij ont waakte ook, doch voor haar leven van einde loos geluk. Het was Gasperine of een stem bet haar toefluisterde Die volgèn het Lam overal waar het gaat... omdat zij rein zijn bevonden voor den troon van God. Gasperine zweeg. Slaapt hij vroeg Marie. Neen Heer Gij hebt gegeven, Gij hebt genomen, Uw naam zij geprezen in eeuwigheid 5 mijn God barstte Marie los en zonk aan den voet van 't ledekant neer. Woensdagochtend had de openingsplech tigheid plaats van de tweede paardenmarkt. Een groot aantal prachtige dieren werd ten toongesteld. Een overtalrijke menigte bevond zich op de Zuidlaan, waar de belangrijke tentoonstelling plaats had. Talrijke paarden fokkers, pachters cn landbouwers bevonden zich ter plaatse. De jury, voorgezeten door don h. Wiele- mans, was samengesteld uit dc hh. Meul. Van Autgaerden, provincialen veearts Paul Wielemans, De Goomans, G. Dcvis, Ganz, D. Goossens, Massart, Pardaens, Van- Lint en Van Schelle. Acht honderd paarden, herkomstig van Brabant én Oost-Vlaanderen, werden tentoon gesteld. Zekere zware trekpaarden werden verkocht tegen 10.000 frank het koppel lichtte trek paarden kostten 3, 4 en 5000 frank 4 jarige merries werden aan den man gebracht tegen 7 en 8000 frank en hengsten tegen 5 en 6000 frank. De prijzen De eerste premie (medailje en 150 frank) werd gewonnen door den h. Mathieu met zijn S zware trekpaarden de h. Grimberghe ontving defl eersten prijs, zo Ader medailje, voor zijn 42 zware trekpaarden de h. Bar- busiaux won den tweeden prijs met S zware trekpaarden. In den wedstrijd voor lichte trekpaarden behaalde de h. Mathieu den eersten en de h. Grimberghe den tweeden prijs. De laureaten werden door den voorzitter warm gelukgewenscht. De derde foor zal plaats hebben op 1 September. Belangrijke beslissing van den gezanlschapsraad. Zooals onze lezers weten, heeft de Duitsche regeering herhaaldelijk op alle mogelijke wijzen protest aangeleekent tegen Belgiö's aanspraak op Eupen en Malmédv. De gezanlschapsraad, die zich met deze protesten onledig hield, heeft thans beslist den spoorweg van Menljoie definitief aan Belgie toe te kennen. Daarbij werd bepaald dat de 1200 inwo ners van Montjoie van Duitschland blijveu deel uitmaken. Anderzijds, heeft de gezanlschapsraad aan Belgie volledige voldoening geschonken in zake de grieven die Duitschland tegen België aanvoerde betreffende Eupen en Malmédy. Alle kritiek aangaande de volksstemming werd van de hand gewezen. Dc veldtocht tegen M. Wilson De republikeinen hebben onder leiding van senator Lodge de verkiezmgsveldtocbt tegen de democraten en de politiek van M. Wilson geopend. Het volk, verklaarde de senator, moet zich er over uitspreken wat het van den Volkerenbond van president Wilson denkt. Hij en de autocratie, die hij vertegenwoor digt, verklaarde Lodge verder, moeten uil het regeeringstoezicht worden uitgesloten. Het is geen Volkerenbond, maar een bond genootschap dat president Wilson ons uit Amerika terugbracht. Dal het volk nadenke en zich uitspreke. Eenerzijds staat Wilson's plan, anderzijds de veiligheid der Vereenigde-Staten. Wat president's Wilson's gezondheidstoe stand betreft, verneemt dc «Times», in strijd met de geruchten die weer de ronde hebben gedaan, dat de president er thans veel beter uitziet dan sinds zijn ziekte het geval is geweest. De laatste dageu teekende Wilson meer dan honderd officieele stukken, waaronder wetsontwerpen. Ween niet, Marie want hij is gelukkig. O Louis zal ik nooit, nooit meer uw zoete stem hooien, u nimmer terugzien 1 Ongetwijfeld, Marie, daarboven. Laat ons nu zeggen engel des Hemels, bid voor ons Ach Louis, Louis 1 moest onze liefde zulk een korte droom zijn Gasperine ontdeed hem van de dekens, streek zijn schoon haar glad, sloot zijne oogen en bespronkelde hem met wijwater. Hoe schoon is hij snikte Marie. Schoon als de Engelen, wier gezel hij thans is Marie, we moeten hem als een ver heerlijkte beschouwen. Arme Estelle wat zal het haar treffen Spreek niet van baar Treffen Zij geeft wat om baar broeder. Ik kan me niet verbeelden, Gasperine, dat nu alles voorbij is. Voorbij O neen, Marie, zijn geluk begint pas. Kom, laat ons bidden En zij knielden neder met een gevoel, als of zij een Heilige aanriepen. Om drie uur hield Estelle 's rijtuig voor de poort stil. Baron Van Margrode trad er uit en bood haar bij 't uitstappen de hand. De groote poort stond open. Arm in arm gingen zij het grasperk over. Een heerlijke partij, mevrouw, zei de baron, zoo geamineerd, zoo schitterend. Er is, naar mijn inzien, niets piquanter dan een bal costumé. Ik heb mij uitstekend geamuseerd, baron. De qaadrillc is boven verwachting gerefu- 3De JDiz^gerwaolxt. De regeering verklaart in de parlementaire dokumenten dat zij de amendementen betref', fende de herinrichting der burgerwacht heeft teruggetrokken aangezien de kredieten dit' jaar toch niet kunnen worden benuttigt. In-; derdaad de oefeningsperiode voor de burger-' wacht wordt door de wet bepaald op een termijn loopende van 1 Januari lot 31 Juli. Er beslaat echter nog eene andere reden, en wel de voornaamste. De regeering heeft namelijk besloten (ot de instelling eener kommissie, die de inrich ting zou bestudeeren eener burgerwacht ge put uit de oude Jegcreffektieven, zonder onderscheid van klassen aldus zou er geene vooringenomenheid bestaan nopens de uilsla gen der werkzaamheden dier kommissie. Woensdag heeft een erg ongeluk plaats gehad in de Coenstraat, te Antwerpen. Frans Michiels, 28 jaar oud, een werkman van den! reinigheidsdiensl was het vuil der straat a*n het opscheppen. Op een der hoopen moet een ontploffingstuig gelegen hebben, dat bij de aanraking van de scbup ontplofte. De werk man werd door de stukken getroffen en naar het Stuvvenberggasthuis overgebracht. Daar werd bestadigd dat de man kwetsuren had aan hel been en de drie vingers der rechter hand. Door den politieofficier M. Rousseau wordt een onderzoek ingesteld. Treurige toesfObd in Servië Een vijfde der bevolking omgekomen De berichten uit Groot-Servië zijn wat deff gezondheidstoestand betreft, zeer treurig. In de laatste 8 jaren zijn 569,818 soldaten en 1.500.000 burgers door den vijand gedood of tengevolge van besmettelijke ziekten en ellende bezweken. Dit is ongeveer 20 pet. van de bevolking. Het aantal kinderen die hun vader of moe der verloren wordt op500,000 geschat waar van 100.000 geheel ouderloos. Volgens een mededeeüng van Dr. Buck is de toestand dier kinderen allertreurigst. Ve len hunner lijden tengevolge van ondervoe dingen doorgestane ellende aan bloedarmoede zwakte en aan tering. De sterfte in het eerste levensjaar die voor den oorlog 15 a 18 pet bedroeg, is tijdens den oorlog vervijfvoudigd. Vooral Oud-Servië heeft tijdens de bezet ting zwaar geleden, maar ook dc gezondheids toestand in de legers en onder dc terugkec- rende troepen was zeer bedroevend. De Echo de Paris meent te weten, dat het Fransch Gouvernement heeft voorgesteld. Zijne Majesteit den Koning der Belgen te. kiezen tot scheidsrechter in de kwestie van Tesschen, maar dat de andere mogendheden nog niet op dat voorstel geantwoord hebben. Vijf man gedood. Een telegram uit Beuthen meldt dat ten gevolge eener ontploffing, die zich Maandag heeft voorgedaan in de mijn Welfgang, vijf man den dood hebben gevonden. Een mijninspedeur werd door bet grauw vuur verrast. Hij werd door het gas verslikt. Vier mijnwerkera wilden hem ter hulp komen. Op hetzelfde oogenblik had een ont ploffing plaats. De vier mijnwerkers werden hierbij gedood. seerd. De toiletten waren even elegant, nie. mand mankeerde. Hoe kon die ook niet goed afloopeo^ met zulk eene Berenice. En zulk een Titus, antwoordde ze schalks.'' Gravin, dien lof verdien ik niet. Zoo iemand na u er eer van had, dat nas 't An- liochus. Die leelijke Hagestein. Enfin hij was goed voor zijne rol berekend. De geschiede nis zegt, meen ik, dat Anliochus* zulk een Adonis niet was. Pardon, beste gravin. Ik ben in de Romeinsche geschiedenis niet sterk. Ja, deze avond zal mij niet licht uit het ge heugen gaan. Eene heerlijke soiiée ik ge voelde me zelden zoo opgewekt, en hij hoog. zich naar 'tschoone weeuwtje. Estelle zag voor zich uit. Zij waren in 'l tuindeurtie. Hartelijk dank voor uw vriendelijke, geleide, zeide Estelle. Ach, zijn we er al Neen, lieve gravin,, ik verlaat u niet, voor dat gij goed bezorgd' aijt. Zal ik schellen Dank u de deur slaat aan. Dat verwon derd mij, Gasperine is anders zoo attent. Dan breng ik u nog een eindje verder. Duizendmaal dank baron. Tot morgen Tot dezen morgen, mevrouw, en de poe zelig blanke hand aan zijne lippen druk kende, verwijderde hij zich. Een verrukelijk wijfje mompelde hij, heengaande, juist eene vrouw zooals me, lijken zon. (Vervolgt.!

De Volksstem | 1920 | | pagina 1