MARIE WIELAND ONDERWIJS Eea Eiigelschi majoor eigenaar een er hseie stad- De Wet op de Pensioenen Ministerie m Landsverdediging ESSAD PACHA VERMOORD In het Verbond der Katholieke Kringen Br is niemand die liet belang van bet Onderwijs betwist ot onderschat. De provincieraad van Oost-Vlaan deren al bot mogelijke willende doen om het lager onderwijs, dat voor 4-5 jaren oorlog veel geloden heeft, op te beuren heeft een krediet gestemd van 12 miljoen om nieuwe schoollo kalen te bouwen, vooral mot het oog op do inrichtiijg van don 4e graad andere lokalen te verbeteren vooral onder opzicht van gezondheidsvoor- waarden en om de klassen te voorzien van meer en betere schoolmoubelen an leermiddelen. Onder opzicht van leermiddelen zijn onze scholen tot hiertoe slecht, al te slecht bedeeld geweest. Nochtans, gepaste leermiddelen zijn hoogst noodig om het ondorwijs aan Bchouwelijk te maken het is de aan schouwing welke in don geest don diepsten indruk nalaat, niet alleen voor liet kind maar ook voor den vol wassen tnaitscli. liet is dus een uitmuntend gedacht do leermiddelen zoo volledig mogelijk te maken en indien we eenon wensck mocliton uiten, we zouden zeggen begin daarmee eerst en vooral. Er doet zich echter een bezwaar roor. Twaalf miljoen is voorzeker eene ronde som, maar van den andereu kant zij ti er ook zeer vele klassen bij te bouwen, te verbetoren, en overat schoolmoubelen en leermiddelen aan te koopen. Zelfs voorziet men dat die ld miljoen op verro na niet zullen vol doende zijn, en naar we vernomen hebben zou men roeds aangeraden hebben zich tot het hoog noodige te bepalen. Do kosten van bouwen zijn hoog men rokent dat een nieuwe klas nu 40.000 Ir. moot kosten, in plaats van 12-15.000 fr. voor den oorlog. Dat maakt dat men voor die twaalf mil- joon onkel 000 nieuwe klassen kan houwen. Er zijn 312 gemeenten in de provin cie Oost-Vlaanderen en er zijn er vele die meer dan eene nieuwe klas behoe ven, sommige vragen er drie en vier. Men zou wol moeten beschikken over een krediet van 50 miljoen, maar de lastenbetalers verzotten zich en niet zonder redon togen de steeds toenemende belastingen. Hot kan niet anders of men zal zich moeten beperken en 't is daarom dat we eorsl en vooral zouden willen zien zorgen voor de verbetering der leer middelen. liet bouwen van nieuwe klassen wordt vooral voorzien mot bot oog op 29* Vervolg. Zijn hart kromp ineen, toen bij de wen teltrap zag en de tuinkamer, waar Louis bent zijns vaders misslag bad verweten. O waar om bad bij Item niet duizendmaal meer gezegd. Item niet in zijne liefste belangen aangetast, dan zou dat zuivere beeld nier zoo dreigend voor zijn geest zweven als nu. De weg door Landmst was 't Itosto bij sloeg dien in. Niemand vertoonde zich op de straat 't was alles even stil. Geen wonder ook, de plechtige begrafenis band juist plaats de stoet bad tie kerk verlaten en begaf ziclt naar bet kerkhof. Werktuiglijk richtte de kapitein zijne schreden daarheen. Dc grijze priester stond voor 't geopende graf in levendige kiemen schelste t.ij den overledene als on berispelijke jongeling, als edele zoon en broeder en eindelijk als held. Hij toonde aan boe God zijne uitverkorenen uit alle standen kiest, hoe schoon en troostrijk 't sterfbed van den jeugdigen zouaaf geweest was en eindig- met een troostwoord van al die talrijke vrien den. Zij behoefden geene tranen meer te storten. Louis Van Gaveren juichte öp dit osgenbtik met den palmtak der overwinning gesierd, te midden der schare van martelares. Zijnesten! haperde, die~goede pastoor, hij herinnerde zich ongetwijfeld den dag, toen hij den kleinen stamliomder in de armen zijner tante liet H. Doopsel had toegediend, hoe hij hem vaak zoo vol leven en beweging op deze plekken '-ad gezien, hoe hij voor zijn de toepassing van den schoolplicht tot 14 jaren en de inrichting van den vierdon graad. Hoe wenschülijkdat zulks ook weze, toch is het te voorzien dat men er nog zoo spoedig niet zal in geluk- kon, de kinderen tot 14 jaren naar de school te doen gaan, vooral in de landbouwgemeenton. Dat is te betreuren, maar men moet rekening koudon van da feiten en de mogelijkheden. Uitdostatistiek der schoolbijwoning blijkt dat 960,740 schoolgaande kin deren de 13/15 van de schoolplichtige bevolking, die bijgevolg zou boloopen tot (960.740 13) maal 15 of 1 milj 14f .600 kinderen. Er zijn dus 150.880 schoolplichtige kinderen die niet naar school gaan. Denkt men dat men er spoedig zal in gelukken die 150.880 kinderen de school te doen bijwonen. We denken het niet, vooral niet in den zomer. Immers bet leven is duur, de dag- loonen zijn hoog. Kinderen van 12 tot 14 jaar kun nen, vooral bij den landbouwer, den landolijken kleinen burger, die meest al min of nteer aan landbouw doet, zeer ernstige diensten bewijzen, en oen balven werkman sparen. Aan den taks dor huidige loonen, is die besparing niet to versmaden voor de niot begoede lieden. Daarom is bet te voorzien dat in ve ie gemeenten nieuwe klassen, voorioo pig kunnen gemist worden. En juist daar waar die lokalen zoo onontbeerlijk niet zijn, laat de school- bemeubeling veel te wenscben over Men voorziet de bestaande ktasson van goede leermiddelen in afwachting van beteren tijd bet bouwen van itieu we klassen noodig of nuttig make. ItUusschen ware liet niet slecht, zooals een praktisch man ons zegde, er nu aan tu denken om scholen voor volwassenen ernstig in te richten. Daar de werkdag merkelijk vorkort is hebben de jonge lieden van beide geslachten tijd otn na de dagtaak les son hij te wonen. Die lessen zouden zooveel te meer vruchten dragen omdat ze zouden bij gewoond-worden door leerlingen die beter het belang van het onderwijs be seffen die reeds meer ontwikkeld zijnen vatbaar voor meer ontwikkeld onderwijs. De beter bemeubeldo klassen zou den zeer geschikt zijn voor dat onder wijs, dat voorzeker de beste vruchten zou afwerpen. Men weze vooral praktisch als men tot verzekerde uitslagen wil komen. Hij kocht haar 1000 huizen voor 250.000 pond sterling. Do Engelsclte majoor Hugh J. J. Thomas heeft een heele siad aangekocht, Milfold-Ha- ven, in het graafschap Pembrokeshire. Deze stad bestaat uit ongeveer 1000 huizen, welke zijn gebouwd rondom het kasteel Castte Hall, dat eenmaal werd bewoond door de hekendo Ladv Hamilton. Lord Nelson, de beroamde Engelsclte vloot voogd, heeft menigmaal een bezoek gebracht aan dit historisoii kasteel. Bovendien behoo- ren tot de stad eenige honderden morgens hoowgrond. Voor alles te samen hetU de majoor slechts 250,000p. st. betaald. Hij is van plan om aan de inwoners der stad de gelegenheid to geven, om hun huis en den grond er om heen op den duur legen billijke voorwaarden te koopen. Tevens wil hij de beslaande visschetshaven aanmerkelijk uitbreiden en verbeteren. In Londen is onlangs anderhalf utillioen pond betaald voor het paleis van den hertog van Devonshire, zoodat majoor Thomas in zekeren zin nog een koopje aan zijn stad heeft. vertrek naar Rome voor zijne voeten geknield had, en de gedachte, dat het schoon»leven nu daar onder die zware aarde verborgen meest liggen, maakte hem treurig. De menig te landlieden, die hem hadden aangehoord, snikten hevig. Louis was steeds hun wel doener en vriend geweest. Vlak bij de baar stond de aristocratie uit den omtrek, met den heer Van Nieuwenburg aan 't hoofd. Hij was ontroerd want niettegenstaande hij met leede oogen de verloving en het vertrek zijns neefs gezien had, mocht hg hem toch graag lijden. Verder was baron Margrode er nog en de vicomte Meronnière, Esielle 's zwager, de graaf Zandvoorl en vele anderen meer. De kist werd in den kuil gelaten. De priester' wierp de eerste schop aarde er op, de heer Nieuwen brug de tweede, en zoo verder. Toen had de laatste omgang plaats. Requiescat in pace, zei de trillende stem van den priester en de laatste eer was aan 't stoffelijk over schot van den laatsten der Van Gaverens bewezen. Helmond had zich achter een boom ver- scliolcu hij zag of hoorde niets van 't geen er omging hij wilde zich verbergen, dit was mijn cenigsle gedachle. Toen eindelijk de laatste koets wegzereden, de taaiste biddende zich verwijderd had, toen naderde hij hei graf en zonk op zijne kniectt neer. 't Hoofd in de handen verborgen, was hij aan do af- grijselijktc droefheid ten prooi. Het was vrccsclijk. de smart te zien van dien man. Gewoon als hij was zijne gevoelens steeds te onderdrukken, kwam geen traan hem ver- Hel Staatsblad van il Juni kondigt de wet af op de Pensioe- n, den 6 Mei door de Kamer en den 1 Juni door den Senaat ge stemd. Door deze wel worden er wijzigingen ge bracht _aan dc wetten van 21 Juli 1814, 16 Mei 187G en 18 Mei. De' wet is, zooals men weet ook toepasselijk op de onderwijzers. Om aan het verzoek van verscheidene lezers te voldoen laten wij de bijzonderste nieuwe bepalingen beknopt volgen Wordt dubbel gerekend de tijd, gedu rende denwelke de magistraten, ambtenaren en 'bedienden werden gevangen gehouden of weggevoerd wegens vaderlandsliefde of gons weigering om, in de uitoefening of naar aanleiding van de uitoefening hunner bedie ning, aan de bevelen der Duilsche overheid Deze bepaling geldt ook voor de door de Openbare Schatkist bezoldigde leden der geestelijkheid. De pensioenen, die zijn ingegaan vóór het in werking treden dezer wet, zullen wor den herzien, met ingenottreding van den 1 October 1919 af, met in aanmerkingneming van hooger aangehaalde bepaling. De verhooging der pensioenen zal worden berekend op grond der laatste jaarwedde of der gemiddelde jaarwedde over de laatste vijf jaren aangenomen voor de regeling van het oorspronkelijk pensioen, denkbeeldig ver hoogd voor de eerste reeks van 1000 frank met 200 t. h., voor de tweede reeks met 120 t. h., voor de derde reeks met 70 t. h., voor de vierde reeks met 50 t. h., en met 30 t. n, voor het gedeelte der jaarwedde dat 4000 fr overtreft. Wat de wedden der bedienaars van den eeredier.st betreft, bedragen de reeksen 500 franken is de verhooging 30t.fu voor het gedeelte der wedden, dat 2000 frank overtreft. Voor de pensioenen die vereffend wor den naar de gemiddelde jaarwedde over de vijf laatste jaren belaaltde Staat, door middel van toelagen, een gedeelte terug van het pensioen barekend voor elk jaar voor welk tot de kas is bijgedragen voor |het invoeren van den nieuwen rooster der jaarwedden, op grond van 1.20 fr. t. h. van een gedeelte van de gemiddelde jaarwedde over de vijf jaren die aan het invoeren van den nieuwen rooster voorafgingen. Nochtans worden de herziene pensioenen likhten zijn lichaam sidderde als êen riet zijn gelaat verwrong zich onder den druk van 't zelfverwijt hij hijgde naar adem de wind, die de treurwilgen bewoog, speelde met zijne lokken, doch bracht geen verade ming aan. Max, mijn goede Max, zei eene stem. Het was die van den pastoor. Ilij had in stilte willen bidden op 't gaf van zijn jeugdi gen vriend en vond daar onverwacht eene grootere smart te stillen. De kapitein keek otn. Ach. mijn vaderriep hij, ach verlaat mij toch. ik ben uw medelijden onwaardig De priester wist niet, wat te denken. Maar Max, vroeg hij, wat is er gebeurd mijn jongen De smart over Louis' dood kan u niet in den toestand hebben gebracht. De jonge man zweeg en bleef in^ dezelfde houding. Kom, het wordt donker, ging de pas toor voort, wij moeten naar binnen, Pieternel zal knorren, als ik zoo lang nog niet thuis ben. Gij gaat met me mee. niet waar, Max De kapitein liet zich gozeggen. O ik ben zoo gelukkig zuchtte hij, weet gij, wal hij voor mij gedaan heeft weet gij, hoe ik hem behandeld heb 't is afschuwelijk Gij waart nooit intiem met hem maar ik geloof toe'dat hij zich meer te verwijten had daaromtrent dan Hij o neen, hij was een engel ik heb hem steeds met geringschatting behandeld. Ik meende, dat hij nieitanders waard was thans zie ik in, dat slechte ialoerschheid der leden van liet personeel van het onderwijs en hunner weduwen en weezen, waarvan den last door den S'aar, de provinciën en de ge meenten wordt gedragen, omgewerkt naar de evenredige grondslagen, aangenomen bij de vereffening der oorspronkelijke pensioenen. In afwachting van de vereffening der verhoogingen van dc pensioenen, wordt de Rcgeering gemachtigd aan de gepensionneer- den voorschotten uit te betalen, waarvan een koninklijk besluit het bedrag zal vaststellen. Een bijzonder onbeperkt krediet van 30.000 fr. wordt aan het Departement van Financiën geopend tot dekking der kosten voortvloeiende uit de herziening der pensioe nen overeenkomstig de bepalingen dezer wet. Het wordt aan de begrooting der openbare schuld over het dienstjaar 1920 toegevoegd. Militaire Vlieg school De Bevelhebber van het Militair Luchtwe zen zal tot 25 Juni 1920 de aanvragen van vrijwillige dienstnemingen ontvangen om in hoedanigheid van leerling-vliegers de leer. gangen der-4* benoeming van leerling-vlie gers te volgen. De belanghebbenden zullen moeten 18 tot 21 jaar oud, ongehuwd of weduwenaars zon der kinderen zijn en een goed middelbaar on derwijs bezitten. Het programma der aannemingsvoorwaar- den zal aan al diegene gestuurd worden die een schriftelijke aanvraag zullen rishten aan den Bevelhebber van 't Militair Luchtwezen 21, Cortenberglaan, te Brussel. Akton van burgsnlijken stand De pers heeft verscheidene raaien klachten weergegeven nopens bestuurlijke traagheden aangaande de akten van burgerlijken stand der militairen die tijdens den oorlog stierven of gedood werden Een wetsvoorstel op de geldigverklaring der akten van den burgerlijken stand, op de verbetering der overlijdensakten tijdens den oortyg opgemaakt en op de rechterlijke ver klaring van het overlijden, werd in de Ka mers van Volksvertegenwoordigers neerge- legd op 13 April 1920 (parlementair bewijs stuk n' 211. De toeziener der ruiterij Daar er in de kaders der Legerafdeelingen geen oppeiofficieren gelast zijn het onder richt der regimenten afdeelingsruiterij op technisch gebied te leiden, komt de Minister van Landsverdediging voor te schrijven dat het bestendig toezicht uit technisch oogpunt der ruiterij-een heden die geen deel uitmaken der Ruiterij Afdeeling in het vervolg, en in verwantschap met de bevoegdheid van den Algemeenen Toeziener der Genie, tot de be voegdheid van den Algemeenen Toeziener der Ruiterij zal belmoren. De Algemeene Toeziener der Ruiterij is insgelijks bevoegd tot het onderzoek der officieren die bcgeeren deel te nemen aan oflicieelc wedstrijden in den vr^pmde, wal betreft hun waarde als ridders en liet africhten hunner paarden. De Korpsoverslen zullen de aanvragen dezer offi cieren ten gepasten tijde doen toekomen bij den Algemeenen Toeziener der Ruiterij. Openstaande betrekkingen Oud-strijder, goed op de hoogte zijnde van machienschrijven (belgisch of interna, tionaal klavier), wordt gevraagd voor besten dige betrekking bij het Departement der Tor. pedisten en Mariniers. Prinsenstraat, 13bis, te Antwerpen. TE PARIJS Zondag namiddag, om 13 ure 20, verliet generaal Essad Pacha, gewezen diktalor van was. Ik ben 't daglicht niel meer waard, Zoo had de goede pleegvader zijn aange nomen kind nooit gezien. lig zweeg en ge leidde hem bij den arm, in zijn studeerver trek. Het toeval wilde, dat Pieternel daar juist bezig was. God beware mijkapitein Max nep ze vol vreugde, en wilde hem ouder gewoon te kussen. Plotseling ging zij echter achteruit. Kindlief wat mankeert je gilde zij. Ja, Pieternel «elfs dient voor mij terug, ik mag haar niet jneer aanzien. Ga weg, goede vrouw, ik ben de Max van weleer niet meer. Toen zonk hij op de canape neer, en ver borg 't hoofd steunend ia de kussens. Pieter nel was bedremmeld. Maar mijnbeer pastoor, wat is hem overkomen vroeg ze. Niets, Pieternet, 't is niets. Ilij is op gewonden en wat flauw. Breng maar eei glaasje malagawijn. De pastoor liet hem bedaren. Ach zeide hij, mijn goede vader, doe me het genoegen, aan freule Wieland te zeg gen, dat zijn geheel vermogen in hare is. Ik neem 't gelaat niet aan. Goed, kind, goed Morgen ga ik naar kasteel en zal alles zeggen, wat gij wilt, maar wees bndaard en maak u niet ziek. Louis is gelukkiger dan gij en ik, geloof mg. Hij heelt zoo lang geleden. Ja, lang, zeer lang. Ik had hem gemak kelijk kunnen opzoeken en dan vergiffenis l'POirflrt TIaaL 'l if. tn l.i.t I t .1 t 1 - 1 Albanië, leider van da Albnneesche afge» vuardiging te Parijs, het Hotel Continental-, rue de Castiglione, te Parijs, waar hij afge stapt was, toen een jonge man hein naderde en twee revolverschoten op hem loste. De generaal stortte ten gronde. Ooggetui gen namen hem op en brachten hem naar zijne kamer, waar hij weldra den geest gaf. De moordenaar werd aangehouden en naar 't policiebureel der wijk overgebracht. Daar werd zijne identiteit vastgesteid. Het is een genaamde Rustcui Aveni, 25 jaar oud, Albaneesch onderdaan, student. Hij was op 31 Mei ie Parijs aangekomen en woonde te Montmarlre. Hij verklaarde niet met voorbedachten raad de misdaad gepleegd te hebben. Toen liij echter den gewezen diktalor herkende, had hij zich niet kunnen bedwingen, om zich te wreken, over het lijden dat Essad Pacha de Albaneezen had doen ondergaan. Essad Pacha was zinnens in zijn auto U stappen toen schielijk revolverschoten weer klonken. Een eerste kogel trof den generaal in den schouder. Een tweede kogel dron? hem in de borst, doorboorde het hart en kwam iu den rug uil. Do generaal zaktt neer. Op den moordenaar werd eene som van 400(5 frs. gevonden, Al de papieren, alsook de brandkoffer va» Essad Paeha zijn onder zegel geplaatst. Essad Paha was 56 jaar oud. De moordenaar word door de ooggetuigen erg mishandeld. Hij had zijn revolver op zijn slachoffer geworpen. Op het policiebureel verklaarde hij nog, dat hij te Rome vernomen had, dal een zij. ner landgenooten zich te Parijs bevond. Hij kwam dan ook naar Parijs en was op weg', om aan den sekretaris van den Essad Pacha het adres van dezen landgenoot te vragen. Toen hij Essad Pacha zelf zag, pleegde Lij den aanslag. Wanneer men hem deed opmerken, dat het toch niet noodig was een revolver te dragen, om een adres te gaan vragen, ant woordde hij Wij zijn altijd gewapend. - In het Hotel Continental verklaarde men, dat Essad Pacha een achttal dagen geleden bericht ontvangen had, dal een Uomplot te gen hem was gesmeed. Hij had er echter geen aandacht op gegeven, en had zelfs niet gevraagd, dat men zijne omgeving zou be waken. Ondervraagd nopens dat koinplot, beweert Rustem Aveni van niets te weten. Zooals door de Volkstem was aange kondigd geworden, heeft het Verbond der Katholieke Vereenigingen en Kringen en der Werkmanskringen Zondag te Brussel, in Patria eene nieuwe vergadering gehouden om hel op 1 en 2 Mei aangevangen werk te voltooien. Om half tien vergaderden de congressisten in de afdeelingen, die elk een onderscheiden punt van de katholieke werking hadden ta onderzoeken. In de oerstc afdeeling hield men zich bezig met de herinrichting der katholieke vereeni gingen. Deze afdeeling, voorgezeten door M. Ryckraans, senator, nam den wensch aan strekkende tot het vormen, in den schoot van eiken kring, van een middencomileit waarin al de standen zouden vertegenwoordigd zijn en waar men de aigemeene lijn van de katho lieke politiek zou vaststellen. In de tweede afdeeling, voorgezeten door Staatsminister Segers, behandelde men hel belangrijkste pant de aanvulling van liet katholiek programma volgens het ontwerp dat op 2 Mei reeds aan het congres der katho lieke kringen werd voorgelegd. De volgende wensch komt ter bespreking Taalgelijkheid in rechte en in feite voor Vla mingen en Walen. Stipte uitvoering der in rebruik zijnde taalwetten. Gebruik van de Vlaamsche taal in het Vlaamsche gedeelte van het land, als voertaal in h«t bestuur, het on derwijs, het gerecht en het leger, mits vrij- waring van de persoonlijke vrijheid, van de vrijheid van den huisvader in zake onderwijs en van de samenhoorigheid in het leger. Onmiddelijk stichting van het hooger onder wijs in de Vlaamsche taal. In de derde afdeeling bekrachtigde men den wensch afschaffing van bet artikel 310 van liet strafwetboek, op uitdrukkelijke voor waarde dat de individueels vrijheid van de werklieden gewaarborgd worde. Uitdrukkelijke ontzegging, aan de open bare diensten, van het recht op werkstaking met een politiek doel. Voorafgaande arbitrage voor de uitoefening van het stakingsrecht is verplichtend. In de vierde afdeeling besprak men de stichtingen voor de jeugd. Om kwart voor twaalf vergadert men in algemeene zitiiog, ronder dc vertegenwoor digers echter van de jeugdbeweging, die hunne werkzaamheden nqg uiet voltooid heb ben en die hunne besprekingen nog willen ragen Doch t is (e laat. Altijd zal mij dall voortzetten van 2 tot 3 'uur. reeselgke woord up t hart drukken. I Er wordt lezi lezing gegeven van de wensch

De Volksstem | 1920 | | pagina 1