MARIE WIELAND 17 De zonderlings pimirisois ie Aken De zaak Evence Coppée Donderdag Juni 1920 De Afslagbeweging Olympische Spelen Wanneer gaat dal miljoenen- verbrassen ophouden Zij worden vergeten 1 XXVI* JAARGANG NUMMER 131 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. - Tel. Ii4 - D A G E5 L A. D - 7 CENTIEMEN - Uitgever: J. Van Nuwl-Dk Gendt H. Marcus Zon op 3,58, onder 8,03 1 Eerste Kwartier den 23 I Publiciteit buiten het Arrondl..»m«nt Aalst, zioli te wenden tot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarpleiu, te Brussel- 8, Place de Ia Bourse, Parijs - en 105, Cheapeidth London. 1 Een lezer schrijft ons Ge spreekt nog veel van afslag, mijnheer, en wé lézen dat gaarne, maar ongelukkiglijk als we het een ol het ander gaan koo- pen, dan voelen we daar niets van somtijds is hét van opslag dat men spréékt. Is dat nu deugnieterij oi niet. We hppen toch dat gij ons geene blauwe Ëioemékensop do mouw wilt spelden. Keen, beste lezer, ons inzicht is geenszins U om don tuin te leiden. Maar laat ons toe te zeggen dat ge twee dingen vergoten hebt 1* Go hebt vergeten te lezen wat we herhaaldelijk hebben geschreven, dat er afslag te verwachten is dat daar voorteekens van zijn, maar dat men geduld moet bobben dat (}e afslag maar traagzaam en geleidelijk komen zal. 2° Ge hebt vergeten het gezond verstand te raadplegen, dat zegt als de eene of andere waar afslaat in Amerika of in andere verre landen, dan kan die afslag niet onmiddelijk zijnen invloed doen gevoelen hier. Natuurlijk, hot graan bijvoorbeeld, dat we nu in brood enz. verbruiken is gekocht verscheidene maanden gele den, als het pond aan 63 tot 64 frank stond. liet pond staat nu maar aan 48 fr. meer, en nochtans slaat ons brood nog niet af. Maar als men nu graan koopt in Amerika voor 1.000 pond, zal men maar 48.000 fr. betalen in plaats van 64.000 fr., dus 16.000 fr. of 25 minder. En als men dan brood zal bakken van dat graan zal mou het brood kun nen afslaan als men wil, zelfs als het graan zelf nog niet zou afgeslagen zijn omdat de wissel verbeterd is voor ons, door het afslaan van het pond. Men verstaat gemakkelijk dat al de waren welke kleinhandelaars en win keliers nu in magazijn hebben, ge kocht en betaald zijn aan hooge prij zen, omdat de grondstoffen gekocht zijn in den duren tijd. Winkeliers en kleinhandelaars heb ben, duur gekocht ze trachten niet met verlies te verkoopen en daarom houden zij hunne prijzen staande. Dat is zeer verstaanbaar, en ieder een die in het geval zou zijn, zou doen gelijk zij. Zoo is het ook met de groothande laars, die duur gekocht hebben aan de tabrikanten, en ook met de fabri kanten, die de grondstoffen duur be taald hebben. Zoo hangt alles aaneen en ieder doet zijn best om met zooveel winst mogelijk en nog meer om met zoo weinig verlies mogelijk te verkoopen. Men moet ook in acht nerven dat het de prijs der grondstoffen niét alleen is die den prijs der koopwaren regelt. Er komen daar nog vele andere fak- toren bij, zooals hoogere daghuren, hoogere prijs der machienen, der ko len, der olie, van gaz en elektriciteit, van inpakpapier, van koorden, scheep- vracht, van paarden, paardenharnas- suur, paardenvoeder, wagens en aller lei rijtuigen. Bijgevolg als de grondstof wat al- slaat, zal de afslag der koopwaar niet altijd in verhouding zijn met dien af slag, omdat dp andere faktoren nog nog niet afgeslagen zyn. Als men dat alles eens met lgalmto overdenkt ziet men dat de prijs der voortbrsngselen niet afhangt van eenen enkelen persyop, maai- dat er een groot getal faktoren zijn die elk voor een deel bijdragen óin den prijs te vormen. Van den anderen kant moeten ai die faktoren medewerken om den prys te doén verlagen. Een groot punt zou onder andere zij nindien de kolen beterkoop w;erden Kunnen ze afslaan of kunnen ze niet afslaan dat is eene kwestie welke de regeering alleen kan oplossen. En als de kolen afslaan, slaan ook gaz on electriciteit af evenveel de scheepvracht, en de fabrikatie van alle andere voortbrengsels. Men ziet dat zit zoodanig ineenge werkt dat het noodzakelijk lang moet duren eor dat alles zijnen invloed heeft kunnen doen gevoelen. Er zal afslag komen, dat Is zeker, om de redenen welke we reeds hebben aangevoerd, maar men moet niet ver wachten dat die afslag daar zal zijn binnen acht dagen, binnen eene maand of binnen drie maanden. We zijn echter overtuigd dat er een merkelijk verschil zal zijn tusschen de prijzen van den huldigen dag en die van het einde van't jaar. De nieuwe oogst zal een nieuwe stoot geven aan de afslagboweging. Men zal toekomende maand de graan gewassen beginnen te pikker, maar het zal nog 3, 4, 6 maand duren eer ze op de wereldmarkt komen. De aardappels worden maar geoost in September suikerijen en suiker- heeten in October-November, maar dan duurt hot nog een heele tijd eer van de beeten suiker gemaakt is en van suikerijwortels, poeder van suike rijen om in den koffie te (Joen enz, enz. Men verwachte dus de afslag niet onmiddelijk maar men denke dat alles zijnen tijd moet hebben. 3i° Vervolg. Nog veertien d^gen, en dan zou de termijn, door den schuldeisckcr gesteld, verstreken zijn. Zij zou 't bepaald teruggeven. Ach! begrijpt ge het nu? vroeg de gravin, terwijl ze nauwiettend eiken trek van Gasperine's gelaat bestudeerde. Ik durf hem niet te vragen hij zit in moeilijkheden, ge loof ik, en dan, gij weet, dat huwelijk is mijn wil, mijn verlangen geweest, mijn werk O Gasperine, ik mag die arme Lucie niet ongelukkiger maken. In Gods naam leen mij die som, ik zal u slipt kapitaal en renten terugbetalen. O Gasperine, gij zïjt steeds de be waarengel onzer familie geweest. Hoe treurig zijn de da<'en tegenwoordig Die beste Louis dood, en aan die zaken, ach ik vrees, voor een jammerlijke katastrophe als die gekke Adele nu maar onzen zin 'wilde doen en met den heer Bloemers trouwen. Hij is wel wat oud, maar toch door en door respectabel en veel meer waard dan die kunstenaar. God geve, dat alles veranderen moge, lieve tante. Louis kunnen wij hier niet meer zien, maar daarboven zal 't weerzien des te verblijdender zijn en ooms zaken zullen wel te recht komen in den handel gaat 't altijd zoo op en neer. Wat Adele betreft, die zal wel langzamerhand inzien, wat 't beste voor haar is. 7- Vlei u daar niet mee, Gasperine. Zij heeft 't zich eens in 't hoofd gezet, en dan is Wie moet wantrouwig zijn Uit Verviers wordt aan La Libre Belgique gemeld Ziehier eenige inlichtingen, mij verschaft door een ooggetuige van Verviers, die te Aken het hulpnuis ecner bank van Verviers bestuurd. Toen hij in het huis van het mirakel wilde binnengaan, werd hem den toegang geweigerd. Alleen Belgische officieren wer den toegelaten. Na eenige vruchtelooze po gingen deed hij zich doorgaan voor den medewerker van een groot Aptwerpsch blad en kon zoo binnengerakun. Men leidde hem naar eene slaapkamer, alwaar twee bedden stonden. Koven een der bedden hing een heiligenbeêld en eene plint van het Heilig Hart. Het is deze print welke oorzaak was van heel de opschudding. Een officier stak zijne kaart tusschen de print en den muur en zijne kaart werd rood geverfd, alsof zij met bloed besmeurd was. Anderzijds verneemt La Libre Belgique nog uit Ake'n De Voptsffeundkatholiekorgqjh van Aken, verzet zich hevig tegen de zoogezegde miraku- leuze gobeurtenis. Volgens somniigg.geruchtenzou nj.en zich hier tegenover eerï'é behendige bedriegerij' bevinden. Eene oólossing van qet kaikmètaat zou op bet bovendeel der print aangebracht zijn én door de warmte der brandende kaar sen, zou deze oplossing smélten, waardóór dus roodkleurige 'droppels, aan bloedige tra nen geiykénd van de'print vloeien. De vicaris-generaal Yogi. zond reeds op 2 Juni aan de katholieken een telegram, hen aanradende op hjinne boede tc zijn, en zqo- veel mogelijk aljp betrekkingen met den franschén priester in hot huis wonende, te vermijden. De aarts bisschop van Keulen heeft zijnerzijds aan zijne onderdanen uitge legd welke de positie is van den prieater iix zake, tegenover de geestelijke overheid. tugeeschc1000Grieksche 1000; Noor- sche 1000 Duitsche 1000 Poolsche 600 Tjeko-Slovakscbe500 Chineesche 500 Servische 250 Roemcensche 250 Deze verschillende plakbrieven werden I kunstpaleis in de hoofdstad zien en achtenj' dat er moet gewerkt worden, maar de tijden welke wij beleven, zijn van zulken aard, dat men beter zou doen die negen millioen te bezigen orn de huizen te herbouwen van dó er niets meer aan te doen. Gelukkig dat onze lieve doode zoo goed aan Max gedacht heeft. Dan zal misschien zijne Delphlne teh minste gelukkig zijn zoo'n man als Max is meer waard dan een kapitaal. Zij stond op en kuste Gasperine weenend goeden nacht. Arme tante dacfrHte freule en wischte een traan uit 't oog. Louis, hoe gelukkig zïjt ge toch, deze nare wereld van boven slechts te kunnen aanschouwen, bevrijd van alle zorgen, van alle verdriet In zijn kabinet zat de beer Van Nieuwen burg gebogen over een hoop papieren, die met cijfers en letters gevuld waren. Hij telde en berekende, las en herlas, doch telkens werd de uitdrukking van zijn gelaat doffer en moedeloozer. 25,000 gulden over drie weken hoe kom ik er aan mompelde hij. Die dood Neen, bij hem klop ik niet meer aan maar ik moet ze toch hebben, ik moet, en mij tot Gasperine of Marie wenden, gaat ook niet. 25,000 gulden mijn huis staat op 't spel Die speculaties die speculaties zij richten mij ten gronde En al heb ik dat geld, wat helpt 't mij nog De val is uitgesteld, doch niet afgewend, en ik moet alles wagen alles op 'tspel zetten. Wee mij, zoo deze operatie misluktSchande en armoede zijn dan mijn deel. Was ik maar in plaats van Louis onder den grond Neen, ook hij, de alom benijde koopman, rustte niet op rozen Adelaide zat bij 't lamplicht aan haren be minde te schrij/en zij vergat alles, wat er naar de laai van liet land, door bemiddeling dulsen die in de verwoeste slreken door den van de Belgische Consuls, en van de lande- oorlog van alles berooid zilten en die daar lijke Olympische Komileilen aangeplakt. Del reeds een jaar en half zitten te weenen en la. TE ANTWERPEN. DJLAUSTRALIAANSCÏ1E DEELNEMING. Of schóón Nieuw.Zeeland zich liet inschrijven om aan de VII® Olympiaden deel te nemen, bereidde zich dit land erastig om een belang rijken ploeg te kunnen vormen. De Australische team zal uit 12 of 14 man nen samengesteld zijn deze van Nieuw- Zeeland, uit 6 of 7 mannen. Australië zal waarschijnlijk 2 of 3 tennis spelers, 2 athlelen voor de renbaan-wedstrij den, 1 looper voor de marathon, 1 wielrijder en 5 zwemmers hebben. De ploeg welke Nieuw-Zeeland zal verte genwoordigen is samengesteld als volgt Schieten H. Lesbie Levelay, H. V. CroxtonHordeloopen H. E. WilsonHard- loopen G. Davidson Rooien D. C. Had ford Tennis G. OlivierZwemmen At kinson Melles, V. Walrond, G. Shand. De kosten voor de zending en het verblijf van deze ploegen in Antwerpen, zijn zeer Loog en worden op 330 p. st. per man ge schat. PROPAGANDA. Door de propaganda commissie van de VII* Olympiaden zijn de plakbrieven der Olympische Spelen, overal gezonden en uitgedeeld toch is voor België een zeker getal dier plakbrieven in voorraad behouden. 90.000 plakbrieven met 18 verschillende talen werden gedrukttweetalige 10.000 Fransche 21.000Vlaamsche 15.000 Engelsche 25.000 Italiaansche 5.000 Spaansche 5.000; Zweedsche 1.000; Por- Pers- en Publiciteitsdienst van het Bestuur der Spoorwegen, Zeewezen, Posterij en Telegrafen, heeft talrijke dezer plakbrieven laten aanplakken in de spoorwegstaties, postkantoren, telegraafkantoren van het land, en van gansch Europa, met uitzondering van Duitschland en Oostenrijk. Overal heeft de propaganda-commissie algemeen bijstasd gevonden, uit medegevoel voor' Belgie. De plakbrief van de Vil® Olym piade, zal de aandacht van het publiek op Antwerpen en op ons land vestigen. De zelfde tcekening voor reclame-zegels gedrukt, en 2 1/2 millioen dier zegels wer den aan banken, nijveraars en handelaars uitgedeeld. De kamer van Koophandel, heeft aan deze uitdceüng tenzeerste bijgedragen. Een drietalige omzendbrief, in 't Engelsch, Fransch en in 't Vlaamsch, geeft op de voor zijde het volledig programma van de VII® Olympiadoïen op de keerzijde eene- wereld kaart met Antwerpen, als pun^van aankomst van al de reizen van dezen zomer een mil- ioen exémplaren van dezen omzendbrief werden gedrukt en worden aan het publiek door de groote reisagentschappen over handigd. Vergiftiging te Lokeren Een dar slachtoffsrs overleden. Het parket van Dendermonde, vergezeld an een wetsgeneesheer, is te Lokeren afge stapt om een onderzoek in te stellen over de vergiftigingszaak, die talrijke slachtoffers heeft gemaakt. Fen dezer, de 18jarige George Verbiest, die naar het hospitaal was overgedracht, is Maandag avond, oin 8 ure, aldaar overleden. De toestand van verscheidene personen is zeer slechtmen vreest voor velen een nood lottigen afloop. Een bagatel van twee millioen frank om eenen zolder te arrangeeren. De regeering vraagt aan de wetgevers, om te beginiien, een krediet te stemmen van twee millioen frank, om veranderingswerlcen uit te voeren op een deel der zolderingen van het Paleis van Justicie te Brussel (zijde gelegen langs den kant der Ninimenstraal). Zoo het schijnt, moeten die zolderingen eranderd worden in lokalen, bestemd voor de verschillende diensten van het algemeen parket. Dat gedeelte van één zolder moet kolossaal groot zijn en die veranderingswerken enorm, want, twee millioen frank, en dat nog maar om te beginnen, is geen lachspel. Zou men niet beter doen daar in den omtrek eenen eigendom te koopen en daar al de noodige diensten in te richten Twee millioen frank verteeren om eenen zolder te arrangeeren, die 50 meters hodg ge legen is, en waar men naartoe moet met eenen ophaalbak, dat is niet alleen weini; praktisch, maar effenaf to\. Nog een kemel van negen millioen. Een ander krediet van negen millioen is, bij wijze van amendement, op de begrooting gebracht, voor het bouwen van een Kunst paleis op den Kunstberg te Brussel. Wanneer gaat men ophouden met de lnen^ schen den zot te houden Wij zijn voor de kunst, zouden graag een treuren over hunne groote verliezen. Dat men beginne met woningen te bouwen voor diegenen die er geene hebben en dit* geroepen zijn die miliioenen voor het land te winnen Weeral een goede slag. Sedert zes maanden lagen er 450 duizend kilos boter te rotten in bet ruiin van een schip. De stanlc, welke die bedorven boter ver spreidde, was zoo geweldig, dat de schipper en zijn gezin hot schip verlieten. Die stinkende boter is eindelijk verkocht ;e word en aan eene zeepfabriek te Leuven. ',aat ons hopen dat hetministerie van bevoor- ading er niet te veel geld zal aan verloren' hebben, want dat ware jammer voor de schat kist en de lastenbetalers. De oorzaak dier verrotting ligt in het feit dat die boter utt den vreemde duurder moest verkocht worden dan de inlandsche, en dus niet meer gewild werd door het publiek. Met een beetje vooruitzicht en vooral door de ondervinding geleerd, moest men welen, dat, met den zomer, de inlandsche boter altijd afslaat. Men zegt dat het ministerie van bevoor rading met uillandsche kooolieden een kon- trakt heeft aangegaan voor de levering van vreemde boter gedurende een geheel jaar. Waar gaan we naartoe De kosters-oi'ganislen-kapelmeesters, zijn slachtoffers van den plicht. Op gelijk welk uur moeten zij op hun post zijn. Hun beroep brengt eene soort praal mede en nochtans zijn zij op weg, om de armsten onder de armen te worden. Zoo zijn er, die schitterende studiën deden in het conservatorium, die thans befaamde muziekanten zijn en aan wie enkel een loon kan toegekend worden, dat een werkman met misprijzen zou van de hand wijzen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er in de scholen van gewijde muziek en in de orgel klassen der conservatoriums schier geene leerlingen zijn. Die helpers onzer priesters, zoo noodig lot het opluisteren onzer kerkelijke plechtig heden, worden waarlijk vergelen en miskend., Wat gedaan om dien toestand te verbetercn! De Staat heeft hier niet tusschen te komen. De kerkfabrieken zijn arm de vrijgevige kunstliefhebbers worden langs om zeldzamer. En nochtans ware het onmenscbelijk, die ongelukkigen aan hun droevig lot over te laten. Ook hopen wij, dat het voldoende zal zijn daar eens de aandacht op te roepen der Kerkelijke overheden, der vrienden van de gewijde muziek en der geloovigen in 't alge meen, opdat eene edelmoedige inspanning gedaan worde, om er in te voorzien. rondom haar voorviel, het verdriet harer nichten, de zorgen harer oudqrs, alles bij die bezigheid om den kermiskunstenaar, wat was hij anders de innigste gedachten van haar sentimenteel, romanesk hart mee te deelen. Zij had het in hare macht, haar vader te redden, doch dan zou zij zich opgeofferd hebben, en van alles, wat naar opoffering leek. had het kind dar wereld geen begrip. Eenige dagen later was de familie naar Am sterdam gereisd. Nieuwenburg stond verlaten want Gasperine had met hare beide zusters fzei noemde Marie niet anders) baren intrek weder op Bagatelle genomen. X. Eene ramp. Zeven maanden waren na den dood van Louis voorbijgegaan zij hadden, als ge woonlijk, smart en- vreugde met zich geno men. Nog steeds woonden Gasperine en Marie op Bagatelle Estelle was reeds sedert vier maanden naar Den Haag vertrokken om wat verstrooiing te hebben. Ik zal dien slag niet vergoten, had zij bij wijze van verontschuldiging tot Gasperine gezegd doch ik kan er niet ecuwig over rouwen d& manschen znllen nu reeds zeg gen, dat ik er meer van weet dan toen Auguste stierf, 't Is ook waar Die arme, lieve Louis hem nooit meer te zien, met ziji^ schitterenden krullebol, zijne mooie oogen, en zijn lossen gang ach ach Nooit meer zei Gasperine, neen, dat moet gij niet zeggen. Eens in den Hemel, meent ge maar zullen wij daar ook komen. Als we er geen moeite voor doen, zeker niet, sprak Marie. Het rijk der Hemelen lijdt geweld. Nu ik zal ook geweld gebruiken als 't tijd is, thans is 't nog te vroeg. Ach, wanneer ge maar er niet aan denkt als te laat is, zuchtte Gasperine. Waarom is mijne dochter in 't klooster, als 'i niet is om voor mij den hemel te ver dienen. En zij vertrok naar 's Hage, vervolgens met hare schoonzuster naar Parijs, waar zg haar best deed zoo spoedig mogelijk Louis te vergeten. Max daarentegen vergat niet, zijne veran dering was groot. Twee maanden na den nood lottigen dag kwam hg te Landrust terug hij was ziek geweest in dien tijd, en Marie schrikte hevig, toen zij hem weerzag. Zgne trots was geheel gebrokenbij verachtte zich zeiven met al de kracht zijner sterke ziel, en hij had alle geestkracht noodig om zich aan zijne werkzaamheden toe te wijden. Onverwachts trad hij Bagatelle binnen. Hoe was hij daar laatst gekomen, vast be sloten om Louis te doen gevoelen, welke eer hij ontving. O! hoe traden die boorden hem weer te binnen, door den diepbetreurde in drift geuit. Wie weet hoe spoedig de dag zal ko men, dal gij met u<v bloed 't gebeurde zoudt willen uitwisschen. Ja, zijn bloed, zijn leven alles zou hij willen geven, zoo die dag weer aanbrak, zoo bet hem gegeven was die engel een oogenblik slechts te spreken om hem ver giffenis te vragen. De kamer van inbeschuldigingstelling zal Vrijdag uitspraak doen over het beroep inge slagen door de twee Coppée's, tegen het be sluit der Raadskamer dat hun aanhoudings mandaat voor eene maand verlengd had. Op bevel van het parket, hebben twee wetsdoktors in het gevang de twee betichten onderzocht. Het verslag der wetsdoktors luidt, dat voor het oogenblik het regiem der voor- loopige in hechtenishouding op den gezond heidstoestand der twee nijveraars, geen invloed kan hebben, welke hunne invrijbeids- alelling zou wettigen. Gasperine was uit. Marie zat onder de veranda. Zij naaide vlijtig, doch telkens keek ze op naar de lindenlaan en wjschte een traan uit 'toog. Max gevoelde den moed niet haar aan te spreken hij liet het hoofd tegen een der ijzelen kolommen leunen en zuchtte diep. Zij bemerkte hem en stond eenigszins verbleekt en geschrikt op. Welkom, kapitein, zcide zij, ontroerd op 't gezicht zijner bleeke, ontdane trekken. Ga zitten, Gasperine zal zoo dadelijk terug komen. Marie; sprak hij met gesmoorde slem t was voor 't eerst dat hij haar zoo noemde Marie, vergeef mij in zijn naam O, kapitein en zij brak in tranen los; denk er niet meer om die goede Louis heeft tot op zijn sterfbed gemeend, dat alle schuld aan hem lag Goede Marie, gij meent het wel met mij maar ach dit is 't juist, wat mij zoo vrcese- lijk grieft. Ik heb zijne genegenheid steeds afgeslagen ik heb mijn best gedaan hem altijd te krenken, 't Is mijn streven geweest, ik beken't nooit was ik blijder dan dat ik hem getoond bad. dat ik meer was dan bij. de baron. Hoe dikwijls lieb ik hem dat woord niet spottend toegevoegd, Marie, en nu is het te laat Neen Max, 't niet laat thans hoort hij, hoe gij hem recht doet wedervaren. Ja, ik tracht 't overal tc doen. Ik tracht het, begrijpt ge want Marie, ik heb overal, waar zij goed over hem spraken, zijne ver diensten verkleind, hem voorgesteld als een ^huichelaar eea ijdèlen kwast. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1