i MARIE WIELAND 19 Zaterdag Juni 1920 Aardappelen en den socialen Koopersbond De socialistische tyranie Neg het zonderlings feit ts Aken Tegen de Duifschers. fliaislsrie van Landsverdediging Ds ministerleele krisis Werkzaamheden in den Tuin Kerkstraat, 9 en XXVI* JAARGANG NUMMER 133 3, Aalst. Tel. 114 3Z> Gr IB I_. J&. 3Z> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt H. Gervatius I Zon op 3,58, onder 8,04 Eorsle Kwartier dan 23 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Men spreekt reeds overal van de vroege pa.rdappelen die het M. E. C. te koop biedt, y.oVraléer zij volgroe'id zijn Zij zijn nog on der den grond, waar zij zich haasten om rijp le worden. Én daar Zijn reeds personen die ïineenen dat deze aardappelen een jaar oud, «n dat een min óf meer oud produkt van de Staatsinmenging is. Och arme Zij verdienen deze eer niet, en pok dezen hoon niet. Evenmin als de tomaten die het Midden Economisch Comiteit te koop zal bieden, en die nog geen tijd gevonden hebben om lijp te worden. Evenmin als de eieren die nog moeten gelegd worden te Mecbelen of in de Kempen. Personen die het misschien goed meenen willen het gerucht verspreiden dat het Mid den Economisch Comiteit cn de sociale Koo persbonden eene nieuwe uiting zijn van den geest van de tot het uiterste gedreven regle menteer] ng. Dit is niet zoo. De Sociale Koopersbonden bestonden in België voor den oorlog. De eeste werd ge sticht in 1912. Hun deel was bij de verbrui kers, de voortbrengers en de handelaars de kennis van hun sociale kennis in te prenten. Zij wilden dat men den verbruiker zijn machten zijne vcrantwoordelijkhid leerebe seften als economische faktor, en er leert ge bruik van maken om de arbeidsvoorwaarden van den arbeider en den beambte te verbete ren. Deze verheven arbeid, is ook het doel van de Sociale Koopersbonden die hun nen invloed reeds deden gelden voorden huisarbsid, de Zondagrust, de vervalsching der eetwaren, enz. De S. K. B. beoogen nu de strijd tegen bet duur leven. Te dien einde hebben zij reeds verschillende maatschappelijke vraag stukken ter studie gebracht, waarvoor zij ook de medewerking aannemen van personen die huiten de bonden staan. Om eene grootere macht te vormen, heb ben zij zich hu tot de Gouverneurs van de provinciën gericht, die zich natuurlijk niet als gewone leden kunnen aansluiten. Daarom werd het Midden Economisch Comiteit tot stand gebracht Dit Comiteit door de S. K. B. gesticht, heeft provinciale Comiteilen gevormd waarvan de Gouverneurs deel maken. En de provinciale koopersbond is hel uitvoerend comiteit van dit nieuw organisme. De pro vingiale S.K. is de kracht en de ziel van het Comiteit. De Sociale Koopersbonden wenschen onaf hankelijk te blijven tegenover het publiek, daarom maakt geen enkel lid van de regee- ring deel uit van het M. E. C. Men is zelfs too kiesch ook de echtgenoote van Volksver legenwoordigers en Ministers buiten het Comiteit te houden. Want, deze dames zou den heel natuurlijk die onafhankelijkheid niet bezitten om gansch onverschillig te blij ven voor de opvattingen door geliefde lippen uiteengezet. Inderdaad dit ware te natuurlijk. En bet publiek had zich aangaande hunne inzichten kunnen vergissen voor de kwesties waar de verschillende belangen konden tegenover elkaar staan. Caaitsche dieven. Ecr.igeblagen geleden vond M. Albert G.., landbouwer te Florenville, in zijne schuur een groet pak waarden, obligatlön, stadsloten enz. Dit pak lag verborgen onder eene plank, waarboven een hoop hooi lag. M. G.. verwittigde dadelijk het gerechten eene eerste optelling liet toe vast te stellen, dat het Jpak waarden minstens 100.000 fr. waarde had. 33° Vervolg. Lieve mama, zeide de novice, ik ben nu immers veel gelukkiger dan ik 't met hem in de wereld zou geweest zijn. O mijn kind bedenk u toch nog eerst, 't is nog tijd Beantwoord mij eene vraag, mamalief; zeg me oprecht, zijt gij gelpkkig 'i Gelukkig ja, ten minste... Ten minste O ik heb geena beper kingen voor mijn geluk, lit leef met mijn Bruidegom innig vereenigd Ik ben meer dan gelukkig, mamalief den dood zelfs vrees ik niet. Die zal mij des te spoediger vereenigen met mijn zaligmaker. Virginie zult gij ook voor mij bidden In de stilte uwer cel vroeg Max, ik heb 't coo noodig. Virginie glimlachte, zooals de engelen het 6lechts kunnen doers O Max, voor u, en voor tante Gasperine, en voor u, mijn lieve, beste Marie, voor mama vooral, niet waar, lief moedertje Ach ik had oom Louis zoo graag hier ge had, doch hij is mij voor daar boven. Een schel luidde. Zij stond haastig op. Vaarwel, lieve mama dag, beste tante Marie en Max Virginie zegt u vaarwel. Zij beeft spoedig opgehouden te bestaan. Zuster Marie Louise van 't H. Hart van Jezus zal steeds voor u bidden. Gij begrijpt waarom ik die iwee namen heb gekozen, fluisterde zij Marie toe en snelde weg. Bij de deur haakte Een onderzoek werd gedaan door het par ket van Aarlen en de eigenaar der waarden kon ontdekt worden. Het was een rentenier, M. Jules G.., vluchteling van Wervik, thans te Brussel wonende. Deze had met de andere Wervikenaars in den nacht van 47 tot 18 Juni 1917 ijlings zijne woonst moeten verlaten, daar deze stad alsdan gebombardeerd werd. Vermoedelijk werden de waarden later door Duitsche soldaten gestolen en te Floren ville verborgen, in de gedachte ze later te komen terughalen. Eene nlenwe werkstaking der stoomvischsioepen Tegen deChristene werklieden- De socialisten komen een nieuw staalken te geven, hoe zij de syndikale vrijheid opvat ten. Een Oostendsche visscLersloep had eene bemanning aangeworven, uitsluitend bestaan de uit leden van het christen syndikaat. Zulks beviel de leiders van het socialistisch syndikaat niet en dadelijk gaven zij aan hun ne volgelingen bevel in werkstaking te gaan. Het geldt hier das geene loonkwestie, geen acht-uren kwestie, geen twist op 't werk of iets dergelijks. Het zijn alleen christenen vereenigden aan boord van die stoomvisch- sloep en omdat er geen roode twiststoker bij is, moet het werk stil gelegd worden.- Verscheidene stoomvischsloepen welke gis teren moesten uitvaren, konden niet bij ge brek aan manschappen. En zeggen, dat de leiders van het socialis tisch syndikakt met de rceders een akkoord, geteekend hadden, volgens welke zij de syn dikale vrijheid zouden eerbiedigen. De socialistische tvrannen krijgetrdus de zelfde manieren, als de Duitsche bloedhon den zij eerbiedigen hnn eigen handteeken niet meer, of liever, zij krijgen die manieren niet, zij zijn immers altijd zoo geweest. Zullen de eerlijke werklieden dan toch nooit de oogen openen De staking te Namen. Donderdag morgend hielden de stakende werklieden van hei gas en electriciieitsge- sticht, eene vergadering en namen er het volgend besluit Indien het bestuur van het gestich zich onwrikbaar toont en de stad zelf de uitbating iu handen neemt, wil het personeel dadelijk aan de oude voorwaarden aan 't werk gaan. Van haren kant moet de slad, dan patroon geworden, zich verbinden, de eischen der erklieden zoo spoedig mogelijk te onder zoeken en met hen een nieuwen tarief opmaken. Eene tweede vergadering had daarna plaats ten stadluiize, in tegenwoordigheid van het schepenkollegic ea van M. Laisean, afge vaardigde van het ministerie van arbeid. Hetbestuur van hetgasgesticht aanvaardde het scheidsgerecht, doch beweert, dat hel onmogelijk is eene loonsverhooging toe te slaan, indien de stad niet toelaat dat de prijzen van gas en eleclriciteit verhoogd worden. Daarentegen beweren de werklieden, dat hun scheidsrechter zal bewijzen, dat de werk lieden onmogelijk met de huidige loonen kunnen bestaan. Het zal dus de scheidsrechter van het gou vernement zijn die zal moeten beslissen. Het scheidsgerecht onder dit voorbehoud aangenomen zijnde, is het geschil dus voor het oogenblik bijgelegd. De werklieden hebben onmiddelijk aan de elektriekcentrale van Auvelais bericht gezon den, dat de hulpkabel mocht in dienst gesteld worden en om 2 ure was er reeds elektrieke stroom te Namen. haar sluier aan den sleutel Max haastte zich dien los te maken. - Dank u zeide zij opgeruimd voor 't laatst, niet waar, hebt gij mij zulk een dienst bewezen, en zij wierp de voile» achterover met dezelfde speelsche beweging, die Marie vijfjaren vroeger in den waggon zoo onuit sprekelijk bevalllg'had gevonden. Wie had loon gedacht, dat zij de twee sch'oone reizi gers in 't hartje van Frankrijk onder zulke omstandighedeh zou terugzien Eslelle was niet tot bedaren te brengende overste trach- te haar moed in le spreken, maar zij weende slechts en wilde van geen troost weten. In de kerk was alles voor 't feest in orde gebracht. Heerlijke tapijten bedekten den grond, bloe menfestoenen hingcr. langs den muur van pi laar tot pilaar. In 't koor waren acht bidbanken voor de novicen geplaatstdaar deed 't orgel zijne heerlijke lonen hooren en de jenge bruiden des Heeren traden binnen. Elk barer had een brandende kaars in de hand de overste ging voorop dan volgden eenige der non nen, en eindelijk de in 't wit getooide maag den. De zoete stemmen der religieusen had den hel Veni sponsa Ghristi aangeheven in drukwekkend was ongetwijfeld die processie. De meesten van die meisjes hadden rieten dale en den nederigen haard hunner ouders verlaten, om hier God naar welgevallen te komen dienen. Virginie alleen had eene rijke schoone toekomst vaarwelgezegd. De bis schop verliet zijn zetel en begon het II. Mis offer. Met hoeveel vuur baden de aan God toegewijde maagdenHaar hart bad onge- Wat de gas betreft, zulks zou nog tol Vrijdag avond of Zaterdag morgend aanloo- pen vooraleer er voldoende drukking was, daar de gazometer ledig was. Er komt thans bépaald licht in de zaak die, zooals wij hel lieten vermoeden, ten slotte op eene gemqene poging tot bedriegerij uitloopt. Ziehier het verhaal dat de Gazette de Liége geeft van de gebeurtenissen, als vol komen overeenstemmende met de waarheid. Sedert Dinsdag 8 Juni liepen de meest faniaisisle geruchten in Aken cn omstreken, Eupen, Herbestah', Welkenraedt, Gemme- rich, enz. Een talrijke nieuwsgierige menigte stroomde weldra toe naar het center der stad, en naar de woning van zekere weduwe Rom pen. boter en eierhandelaarster. De policie moest ten slotte den toegang tot het huis der wed. Rompen verbieden. Wat gebeurde er daar Den Maandag 7 Juni werd een Fransche priester door eene zekere dame Hinkel van Essen, vriendin van vrouw Rompen, in de woning dezer laatste binnengeleid. Deze priester is grootendeels de oorzaak van de opschudding die volgde. Het was inderdaad niemand anders dan de beruchte Vachère, priester van het bisdom van Poitiers, die in 1911 en 1912 aldaar in de omstreken eene algemeene ontroering verwekte door de ten toonstelling te Moibeau van beeltenissen en hostiën met bloedsporen. De geestelijke overheid moest herhaalde malen tusschenkomen, en na menigvuldige vruchtelooze vermaningen werd priester Va chère ten slotte in 1914 in interdictie gesteld en uit den schoot der Kerk gebannen. Die ex-communicatie werd expresso mandato door Paus Pi us X bekrachtigd. Het is een afdruksel van het zoogezegd mirakuleus beeld van Moibeau dat priester Vachère aan een muur der woning van de ed. Rompen had opgehangen, en 't is aan het voorhoofd, de handen en het hart dier kleurenprint ^at er sporen te zien waren van een vocht dat de belanghebbenden beweerden bloed te wezen. M. Vachère verliet Vrijdag de slad Aken en sindsdien was het een onafgebroken volks toeloop naar het huis der Hoendernuirkt. Van het begin af der zaak maande de geestelijkheid van Aken de geloovigen streng aan tot voorzichtigheid en vrees voor bedrog. Het aartsbisdom van Keulen werd verwit tigd. De vikaris-generaal Mgr. Vogt kon digden den 10 aan de bevolking aan dat priester Vachère in de ban der II. Kerk was geslagen en dat alle omgang der geloovigen met hem strengelijk was verboden. Gansch de zaak werd op touw gezet door de leden eener sekte die beweren de liefde tot het H. Sakrament le bevorderen en die reeds vroeger door de kerkelijke overheid werd veroordeeld. Vrouw Hinkel en vrouw Rompen maken deel uit van die sekte en zijn er zelfs teveraat- sters van. Zij maakten sedert lang vurige propaganda voor de beeltenis en den priester van Moibeau. Zij hebben reeds veel geld ver zameld met het doel van Moibeau*een pel grimsoord te maken dat Lourdes in de scha duw zou stellen. M. Vachère werd misschien gewaar dat zijn spel in Frankrijk niet meer pakte en wilde daarom in Duitschland be proeven ook aldaar aan geld te geraken.') Uit dat alles volgt en blijkt dat er hier geen kwestie kan zijn van mirakel of bovennatuur lijk feit, maar enkel van misbruik van het goed geloof der menigte, door eene sekte en een afgedwaalde priester, wier handelingen de st^e^gste^vonrüsseiwler^I^Kerk^pnege^ twijfeld deze aarde reeds verlaten, om zich op de vleugelen des geloofs, voor Gods troon te verheiïenen. Nu 't plechtige offer hield de prelaat eene treffende toespraak hij sprak ook de ouders en betrekkingen der novicen aan, en wenschte hun geluk met de genade, dat zij bruiden van Christus in hunne familie hadden. Daarna begon de eigenlijke plech tigheid. Het schoone haar viel onder de schaar der overste. Eslelle bedekte de oogen met ce handen. Zjj kon die prachtige lokken, waarop zij steeds zoo trotsch geweest was, niet zien vallen. Toen zij de oogen weder opsloeg, stonden de acht meisjes in hun grof zwart kleed. Een tapijt werd over haar ge legd en 't De profundus gezongen. Zij waren dood voor de wereld en leefden nog slechts voor Christus en den hemel En dan zou ik me nog moeten verheu gen riep Eslelle, terwijl ze het klooster verliet. Mij verheugen, omdat ze mij haar ontstolen hebben YVat zou Auguste er van ;ezegd hebben De drie anderen waren diep getroffen. Och, Gasperine zei Marie toen ze beiden alleen waren, had ik ook die roeping, dade lijk zou ik naar 't klooster snellen ik heb er om gebeden, maar ach... Ja. antwoordde Gasperine, ik heb ook eens op 't punt gestaan, 't klooster binnen te treden. Doch men twijfelde aan mijne roeping, 't Is een gelulft» als men die stem iioortmaar 'tzou zonde zijn, zonder zulk eene uitnoodi- ging het kloosterleven te omhelzen. In de Wiegstraat, te Antwerpen hebben de gebroeders Piks een handelsbureel. Deze Piks'en, zoons van een Duitschen vader le Antwerpen geboren, hebben voor de Belgische nationaliteit geopteerd. De openbare opinie belicht hen echter geduren de den oorlog voorde Duitschers gespioneerd te hebben, alsook werklieden aangeworven te hebben voor de Duitschland. Zondajjjfci Maandag reeds hadden er be toogingen plaats voor die bureelen en oud- strijders hadden de gebroeders Fiks verplicht naar Duitschland te vertrekken. Men had zelfs plakbrieven in de stad aangeplakt, waarbij zij verwittigd werden, dat zoo zij niet vrijwillig gingen, men hen zou verplich ten. Gisteren avond, om 7 uur, hadden de gebroeders Fick hun bureelen in de Wieg straat als naar gewoonte verlaten. Toen het 9 uur geworden was, trok een groote groep oud-strijders en studenten naar de Wiegstraat De oud-strijders trokken de bureelen bin nen en op een omzien werden al de meubelen ofwel r.aar beneden gedragen ofwel door de vensters op straat gesmeten. Daar werd alles verder aan stukken geslagen. Vele sigaretten wei den ook vertrapt. Intusschen hield een groep studenten de wacht. Een policieagent, spoedig gevolgd door een tweeden, daagde op. De studenten zeg den hun alles zelf wel te zullen beridderen. Tegenover de overmacht werd grootere hulp ingeroepen. Toen de versterking toekwam, waren degene die den heden inboedel der bureelen verwoest hadden, reeds vertrokken, een bezem voorop en eene doodmarsch zin gende. Een wacht van 15 politieagenten werd voor het huis geplaatst. De policie heeft den overschot der meube len doen opruimep. Het nieuws van dien buitenzet wasspoedig gekend met het gevolg dat den ganschen avond het een gaan en komen was van nieuwsgierigen. Ook wappert do Belgische vlag nu weer vrij aan het huis. Het klachtenbureel. Het klachtenbureel, gevoegd bij het Depar tement van Landsverdediging en gevestigd in de Congresstraat, nr 21 te Brussel, heeft tijdens de twee eerste maanden zijner werking, t is to zeggen van 15 Maarl tot 15 Mei, 31500 aanvragen óf klachten ontvangen. Van dat getal werden er tol nog toe 206G7, hetzij de twee derden, opgelost. Een zeker aantal klachten werden onduide lijk opgesteld en noodzaken dikwijls zooveel opzoekingen dat het niet mogelijk is ze op redelijken tijd op le lossen daarenboven zenden talrijke strijders klachten in waarop ze reeds vroeger antwoord ontvingen. Ter herinnering Men dient zich te wenden a) Tot de rijkswacht voor het spaargeld en de achterstallige toelagen b) Tot het gemeentebestuur voor de begif- liging der strijders c) Tot het Departement van Binnenland- sche Zaken voor de militievergoediug. Dq diensttijd in het leger. t>c gemengde Kommissie, gelast met het besludeeren van den diensttijd in het leger, hield vergadering op 15 dezer. Zij heeft de uitleggingen gehoord, gegevendoor luitenant- generaal Collyns nopens de vragen, in de vorige zittingen gesteld door de heeren Speyers, Royers en Troclet, inzonderheid in deze koude, akelige wereld, waar ik nie mand heb om te beminnen, waar ik zoo eenzaam, zou verlaten zou zijn Zienaar boven mijn kind, en troost u Den volgenden dag keerde men naar 't va derland terug. Estelle bleef te Parijs en ver at, als gewoonlijk, snel hare ontroering. In de eerste dagen van Mei keerden Gasperine en hare aangenomen zuster van de kerk naar Bagatelle terug. Gasperine was nog steeds dezelfde. Marie fras echter veel veranderd hare oogen stonden schitterender hare kleur was bleeker en hare wangen had den iels van haren blos verloren. Neen, geen van beiden had den geliefden Louis vergeten alle dagen spraken zij nog over hem, en 't was haar soms, als leefde hij nog in den kleinen kring. Een telegram lag op tafel. Hoe raardachten beide, van wien kan dat toch zijn Het bevatte niets dao de volgende woorden Freule Wieland. Landrust. Yerschrik- gcvlucht. Papn dood. Mama toevallen. Kom schielijk met Gasperine. Kinderen achterlaten. Delphine. Wat beteekent dat riep Marie doods bleek, 't is schrikkelijk We zullen vertrekken, dadelijk, sprak Gasperint}, ze hebben ons noodig. Oom is dood. Aan eene ziekte ik twijfel er aan. God bbwarc hem voor éen zelfmoord. Zij vertrokken binnen 't halfuur geen Goddank Gasperine, dat gL die sten^hiarer dacht er aan dat, zoo 't huis Wielan$ niet hebt vcvwmen. Wat zou uiijn lot <^jn I Van Nieuwenburg failliet was4 zij yq?1< zeer aangaande de engelsche, nrmerikaanscbe ec zwitsersche militaire inrichtingstelsels. Openstaande betrekkingen Een betrekking als tijdelijk tnachienschrij- ver bij het Geniekorps, met aanvankelijke wedde van 370 tot 400 fr. (plus verblijfsver goeding en gebeurlijk fatnilie-vergoediug, staal tegenwoordig open te POORNTJK. De voorkeur wordt gegeven aan de oud-sirijders en de gedemobiliseerden. De kandidaten' moeten een middelbaar onderwijs genoten hebben, een goed leesbaar geschrift bezitten en de schrijfmachien Remingston Stan dard nr 10 kunnen gebruiken. Zich wen den tot den Majoor-Bevelhebber der Legere gebouwen van Henegouwen, te BERGEN. 2. Twee betrekkingen als schrijver en een betrekking als machienschrijver zijn te bege ven in de bureelen der Centrale Magazijnen en werkhuizen van den Dienst der Legerge- bouwen te ANTWERPEN. Aanvankelijke wedde 370 tot 400 fr. per maand maximum-wedde 530 tot 550 fr. per maand, plus a) De familie-vergoeding van 100 fr. pee kind en per jaar, betaalbaar per twaalfdo deel b) De jaarlijksche verblijfsvergoeding 600 fr. voor de gehuwden en 200 fr. voor ongehuwden, insgelijks betaalbaar per twaalf de deel. De betrekkingen zijn te begeven aan per sonen die een goed geschrift hebben, begrip pen en rekenplichtigheid bezitten en voor de plaats van machienschrijver goed de werking der schrijfmachien kennen en rap onder diktaat kunnen schrijven. Zich aanbie den \an 8 1/2 tot 12 en van 14 tot 17 ure, in nr. 49, Gijzelaarstraat, te Antwerpen. in Dxiitsclilandl, BERLIJN" 17 Juni. M. Tiinibor», lei der van het Centrum heeft aan rijkspresident Ebert, den uilslag zijner onderhandelingen medegedeeld. Ten^e olge der wearing van M. Mayer, heeft M. Ebert hem voorgesteld, den post van rijkskanselier aan te bieden aan M. Ferenbach, die, hoopt men, er ten slotte zal in toestemmen het kabinet samen le stel len, alhoewel hij eerst daartoe niet geneigd scheen. Alles laat toe te zeggen, dal de combinatie der middengroepen, samengesteld uil demo- Uraten, het centrum en de gematigde be- lioudsgezinden mislukt is. De pronostiekcr» zijn nu voor een kabinet van demökraten en centrum, waarin verscheidene bevoegde per sonaliteiten, zonder gekende partijgedachten zouden optreden. Daar de Reichstag slechts een korte zittijd zal hebben, zou het kabinet slechts aar 't bewind blijven tot in den h9rfst. Er zijn' evenwel nog heel wat verrassingen mogelijk. Het ophakken van den grond is oen der bash middelen om het onkruid te verdelgcu. Opda' deze bewerking doelmatig weze moet de grond oppervlakte min of meer droog zijn of ten miu sto een dag of twee na het ophakken droog blijven. Als het bijna iederon dag regent dan wordt de grond telkens opnieuw aangedrukt en de onkruidplantjes, in plaats van te verdrogen, gaan terug aan den groei. Dan staat er den tuinier niets anders te doen dan, na hot opkrab ben, het onkruid met de hark of rijf bij eon te trekken en het te verwijderen. Staan de planten te dicht zoodat men or met de hark niot tusschen kan, dan zal men het onkruid na het afhakken, van tusschen de teeltplanten wegnemen. De overvloedige regens zijn ook oorzaak dat .n vele tuintjes, voornamelijk waar de grona nogal zwaar is, de boontjes zijn geroA in plaat» van uit te komen. Het is nu nog tijd om andere boontjes te planten. Men vergete do opgedane les niet en plante de boontjes iu dusdaoigec grond niet dieper dan 1 c;'nr. Men bedekt ze zoe mogelijk met wat houtasch of zand. De spinazie is nu in vele tuintjes reeds geoogst veel hadden verloren. In de laatste maanden hadden beiden beurtelings aan hem groot« sommen geleend. Schromelijk had hij mis bruik gemaakt van zijn krediet. Niemand vermoedde iets van den slechten stand zijner zaken de.nichten, die geen verstand daarvan hadden, meencen dat't slechts een voorbij- gaanden nood was niemand was op de hoogte dan een rijke jood, tot wien de hoog hartige man zeer dikwijls zijne toevlucht nam. Het buitengoed Nienwenburg wai ver pand zijn prachtig huis op de Keizersgrach eveneens, en toch was hij voortgegaan me. geld op te nemen tegen hooge renten, er. eindelijk was de slag gekomen. Hij moest eene dringende schuld betalen, 't geld ont brak zijn zoon had zelfs, tot dekking zijner kostbare levenswijze, valsche assignation geteekend. Wat bleef hem nu over Een blik op den muur zijner kamer deed hem een besluit nemen ijlings grijpt hij den revolver, haalt den haan o/er en is ten minste voor gevangenisstraf behóed op aarde.... doch kelijk ongeluk. Huis gesprongen. hiernamaals Mevrouw vloog, op 't hooren van 't schot, schielijkjnaar de kamer en zonk bewusteloos neer, toen zij't ziellooze mis vormde lichaam baars echtgcnoots zag. Eu gene had reeds vroe^r alles gemerkt en was zooals hij ging oil stond, op de boot gestapt, die hem naar Engeland overbracht. Delphine die juist ^wee dagen geleden ondertrouw^ was sUjv.d radeloos. Haar bruidegom, een werJtfjTijk achtenswaardig man, ^viens eenig- hartstocht was eene jonge schoone vrouw in zijne woning te willen tien. (Vervolgt.^

De Volksstem | 1920 | | pagina 1