Duur leven. MARIE WIELAND 25 De Economische toestand in hst buitenland De Conference van Boulogne Woensdag Juni 1920 NiëUie samenkomst te Folkestone. Een aanslag op den ex-keizer. In Ierland. Het incident van Luik XXVI* JAARGANG NUMMER 136 Kerkstraat, 9 en 22. Aalst. •*- Tel. 114— DAGBLAD - 7 CEÜMTIE MEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Oekdt 'Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot hel Agehtsohap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapaide, Londen. H. Maria van 0. Zon op3,59, onder 8,0{f Eerste Kwartier den 23 Van tijd tot tijd stuurt het ministerie Van bevoorrading statistieken over... de levensduurte in andere landen. Dit om te doen uitschijnen dat wjj geen reden hobben om te klagen, en wy ons integendeel mogen gelukkig achten dat wij er in Belgie nog bril jant voorzitten, enz. enz. 't Is maar spijtig voor onzen mini ster van bevoorrading, dat bij er niet in gelukt onze medeburgers te over tuigen Hoe meer zwart brood ze eten, boe duurder zo dat zwart brood betalen, q boe nieer ze zich da bololten van vóór November '19 herinneren. Bfengt de socialisten aan bot bewinden al uw misseries zijn seffens ten einde zoo leerden ons de ketters die nooit dolen. Wij hebben nu bet onuitsprekelijk geluk een socialistisch minister van bevoorrading te bezitten en bet eenige wat bij kan bereiken is... te doen ge- looven dat onze geburen er nog slech ter voor zitten dan wij. Daar zullen wij waarachtig vet mee worden en als ze daar in November zooveel keskes voor moesten maken en gouden bergen beloven, dan had den ze veel beter gedaan van te zwijgen. Want nu, van de socialisten spre kend, zeggen de menscben doodeen voudig de mannen van 't zwart brood en van ander schoon beloften Wat er beraadslaagd wcrdt. M. Millerand en zijne collegas zijn te Fol kestone aangekomen. Aan maarschalk Foch viel eene schitterende ontvangst te beurt. Marcel Hutin beweert in de Echo de Paris i> dat het in de samenkomst te Folkes tone om het volgende beginsel gaat. De uitkeeping der Fransche schul van 12 milliard aan Engeland zou gedaan wrorden naar gelang van het binnenkomen van Frank- rijk's schuldvorderingen op Duitschland, in andere «oorden, Engeland zou er in toestem men met zijn vorderingen op Frankrijk te wachten tot Duitschland in staat is te betalen. Vertegenwoordigers van Frankrijk zijn te Folkestone ontvangen geworden door de bur gemeesters van Folkestone en Hylhe en door sir Philip Sassoon. Heeren Lloyd George, lord Curson, Austen Chamberlain en maarschalk Wilson zijn aan gekoman in automobiel. Lloyd George ontving de Fransche afge vaardigden aan de ingangpoort der villa van Sir Philip en beide afgevaardigden hadden doorop een eerste ontmoeting in de salons van het buitengoed te Hytlic. Pertiaax, in de <i Echo de Paris meent ook dat de beraadslaging vooral zal loopen over de Duitsche schadeloosstelling. 't Is zelfs daarom, legt hij uit, dat Mille rand, voor de bijeenkomst te Boulogne, die zaak tusschen Engeland en Frankrijk op eene bijeenkomst heeft willen geregeld zien. Maar niet alleen die financieele kwestie zal le berde komen er zijn ook andere punten die het onderwerp der bezorgdheid van de Engelsche Staatslieden uitmaken. Er zijn onrustwekkende berichten uit Tur- 1<; e ontvangen, zegt Perlinax, en 't is daarom 36° Vervolg. Weer een band minder, o God, die mij aan de aarde hecht en zij ging voort met haar aan anderen toegewijd leven. Drup pel voor druppel goot zij in de ontgoochelde, ijdele harten van hare tante en Lucie den wijn der goddelijke Liefde. De verandering kwam langzaam, maar toch zag haar geoetend oog met vreugde den verwijderden bodem der naderende genezing. In Christine, Leon en de jongere kinderen kon zij duidelijk den invloed ontwaren der verschillende gebeur tenissen der laatste jaren zij beloofden ge heel anders te worden dan de drie oudsten. Van Estelle hoorde zij weinig ot niets ze kon slechts bidden, dat de geliefde zuster toch eindelijk eens zou denken aan den stillen hniselijken haard en bet beminnende hart 1 a e -trouwe Gasperine. Met haar grootste, zoo niet baar'eenigste geluk werd haar ge schonken door de maandelijksche brieven van Marie en Max bet was haar zoo zoet te ver- 'nemen, hoe gelukkig zij waren, hoe overeen stemmend hunne gedachten en verlangens $ltijd bleven, en hoe zij steeds tusschen hen den geest, van hun beschermengel, hun Louis gevoelde, en eindelijk na anderhalf jaar kon den zij hem zichtbaar zien in den persoon ?an een lief klein ventje vao Louis, Gasper, llarie Helmond. Dan smaakte Gasperine het dat de Engelsche regeering de aanwezigheid van maarschalk Foch gevraagd Ije'fïn, hij die de teleurstellingen in het Óósten heeft voorspeld. Venizeios te Hylhe. M. Venizeios is Zaterdag avond op sir Philip Sassoon's buitenverblijf te Èythe aan gekomen. Petit Paruien meent te weten dat de Engelsche regeering reeds eene tusschen- komst van het Grieksche leger in Turkye, door Venizeios aangeboden, aangenomen heeft De bijzondere correspondent van de Weekly Dispatch te Hythe meent ook dat-de bespre king aldaar vooral, zoo niet uitsluitend, over den toestand in Turkye zal loopen. Het zouden telegrammen van den Engel- schen admiraal-bevelhebber te Constantinopel zijn, die Lloyd Georges er toe deden beslui ten telegrafisch maarschalk Foch naar Folke stone te ontbieden. Hij werd licht gekwetst. Naar uil 'sGravenhage wordt gemeld,werd onlangs de gewezen keizer aangevallen door een Daitsctier vermomd als arbeider aan de waterleiding. In den gang trachte deze den ex-keizer te dooden. Hij slaagde er slechts iu, deze aan hel kaaksbeen te kwetsen. De dader werd aangehouden. Hij weigert eenige opheldering te geven. De economische crisis in Japan In den toestand te Tokio trad nog geen verbetering in. De niet betaalde wissels ne men voortdurend toe in aantal. De vijf eerste maanden van hel jaar werd voor 440 raillioen en meer in- dan uitge voerd. De werkeloosheid neemt meer toe en de allernoodigste levensmiddelen big ven zeer duur. De lucifersnijverheid die in den oorlog zulke groote uitbreiding nam, beleeft eene crisis zonder voorgaande. De eene fabriek na de andere sluit. Internationaal crodiet aan Duitschland De bladen melden uit Parijs, dat, naar verluidt de beraadslagingen van de interna tionale Commissie tot liet verleenen van een crediet aan Duitschland, geëindigd zijn. De leening aan Dnitschland. zal bedragen vijf milliard frank in goud, welk bedrag kan worden verhoogd tot vijftien milliard. Dit crediet zal verhoogd worden tegelijkertijd met de door Duitschland te betalen schade loosstellingen. De voorwaarde, onder welke dit crediet wordt verleeud, is, dat het financieele en belastingbeheer in Duitschland onder toe zicht worde gesteld vau de Entente-commis sie in Berlijn. Handelsconferentie der nieuwe Staten Volgens een bericht in de Kurjer Polski zal den 16 Juli te Riga een bijeenkomst wor den gehouden, vau afgevaardigden van de in Oost-Europa nieuw gevormde-Staten. Daar zal onder anderen de kwestie eener te Riga te vormen Algemeene Kauter van Koophandel behandeld worden, waarvan vertegenwoordigers van de coöperatieve ver- eenigingen, cn van de industrieele en han delskringen in Polen, Finland, Esthland, Letland, Lithauen, Oekraïne en Rumenië deel zullen uitmaken. Frankrijlc's kolonisatiewerk In Marokko heeft Frankrijk veel arbeid verricht, waaraan vele vreemde reizigers in bedoeld land hulde brengen. Volgens een Parijzer blad waren er in 1912 ongeveer 10 km. wegen aangelegdin i919i 2600 km.; handel in 1912 178 millioen in 1919 574 millioen frank uitvoer 67 mil lioen frank in 1912 in 1919: 207 millioén. Bebouwde grondin 1912 ongeveer 100,000 hectaren in 1919 2,400,000 hectaren. Casablanca moeilijke bruikbare haven in 1912 met ongeveer 180,000 ton handel, in 1119; een gebouwd havenhoofd van 1200 meters 340,000 ton handel. Er worden per maand 3000 personen ontscheept en er wordt voor 4 tot 5 millioen zaken gedaan per dag. Veestapel in 1912 aantal stuks teeonbe kend in 1919 5 millioen schapen ossen 1,300,000 globele waarde een millard frs. De bloedige gevechten van Londonderry. In betrek met het bloedig gevecht tusschen unionisten en sinn-feiners, vernemen wij nog Het was Zaterdag avoruj rond 10 ure, toen de unionisten eene eerste maal door de sinn- feiners aangevallen werden. Men begön eerst, met steenen en flesschen te werpen, doch al spoedig kwamen de revolvers 'te voorschijn en onophoudend weerklonken vuurschoten. Het gevecht duurde tot 8 ure 's morgends. Talrijke vensters werden verbrijzeld en het aantal gekwetsten is zeer aanzienlijk. Policie en troépen woonden het gevecht bij, doch kwamen niet tusschen. Nadere bijzonderheden Louden, 21 Juni. Aangaande het ge beuren te Londoneerry vernemen wij verder dat 5 personen werden gedood 7 werden zwaar pewond vele liepen lichte kwetsuren op- Eeu eerste gevecht tusschen uuiomsten en sinn-feiners had plaats in de*wijk van Bis- hopgate twee personen sneuvelden, maar de politie en de militairen slaagden ei in de vechters uiteen te drijven Maar even later entbrandde de strijd in de Diaraondwijk opnieuw vielen slachtoffers de unionisten, van twee kanten bestookt moesten al kruipende wegvluchten. De ge kwetsten waren zoo talrijk, dat de ambulan- tiedienst er door overrompeld werd en men ziefi ook van kruiwagens en karren moest bedienen, om ze weg te brengen. Verschillende gebouwen werden in brand gestoken. Een nniotisChe kruidenierszaak ging in de vlammen op. De brandweer kon de andere gebouwen redden. Nieuwe govachton. LONDONDERRY Juni. Heden morgend rond 9 ure zijn opnieuw hevige gevechten ontstaan tusschen unionisten en sinn-feiners. Deze gevechten duurden 's mid dags nog voort. Benden vermomde mannen bezetten de bijzonderste punten der stad. Het geweervuur duurde onophoudend voort. Alle magazijnen zijn gesloten. Alle handel ligt stil. LONDONDERRY 21 Juni. Duizenden werkmeisjes durven ten gevolge van het ge weervuur niet meer naar hun werk gaan. Zij nemen verschrikt de klucht. Alle banken zijn gesloten. De booten vertrekken niet meer Rijtuigen en taxis zijn uit de straten verdwe nen. Daar de dokken aan het geweervuur blootgesteld zijn hebben de dokwerkers het werk neergelegd. De Engelschen in het Oosten De Middellandsohe Zeevloot vertrokken Het Engelsch kabinet heelt besloten de Engelsche strijdkrachten niet uit Perzie terug te trekken. Dit besluit werd genomen niet om ?ich te verzetten tegen den opmarsch der bolsjewiki maar om den shah te beschermen tegen de revolutionnaire elementen in zijn eigen land. Uit Malta is een bataillon infanterie in allerhaast vertrokken. De heele Middelahd- sche Zee vloot wordt in het Óósten geconcen treerd. De Engelsche troepen onder bevel van ge* neraal Milt^ zijn belast met de verdediging zuiverste, edelste genot, andere gelukkig te zien door haar, zonder ooit aan zich zeiven te denken, XII. Virginia. De twee legers staan over elkaar; het teeken van den aanval is gegeven de kanon nen bulderen, de schoten knallen, en dood of verminkt storten de krijgefs als gemaaide korenaren links of rechts neder 't is een vceeselij k spel, waar dood eg verderf den boventoon spelen, waar menschenlijke hart stochten, tot botsing gekomen, deïivreese- lijksten schok veroorzaakten en de dieren tot hun meerderen stellen. Het werk der ver woesting is afgedaan, de zegepraal i$ besluit, het treurende Frankrijk heeft weder eêne nieuwe nederlaag te beweenen. Middenin don strijd snellen tussplien de vijandelijke gelederen engelen van vréde èn verzoening zij konden den gruwel niet be letten, maar toch de hevolgen verzachten, en zij offerden hun leven op zij waagde.i zich tusschen het vuur en de kanonnsn zij kniel den bij de gewonden neder zij richtten hunne harten hemelwaarts zij verbonden, zoo het niet te iaat was, hunne kwetsuren het waren de Zusters van Liefde, de engelen van dit veld der aui velen. Zij kenden geene nationaliteit, doch slechts kinderen, helaas l meerendeéls verdwaalde, van denzelfden vader. Eene was er onder baar, bleek en tenger. van den Aziatischen oever van de zeöngten en van Constantinopel. De Fransche troepen, bestaande uit een divisie en zes bataljons Al* gerijnsche tirailleurs zijn belast mét de ver- dedigipg van den Europeeschen oever van de zeeengten. Zij staan onder bevel van den Engelschen generaal Wilson. Minister Van der Velde uitgejouwd La Libre Belgiqne deelt den tekst mede van den heildronk te Luik op het feestmaal der advokaten uitgesproken door minister Van der Velde en welke hem algemeene uit- jouwingen verwierf. Wij vertalen Mijne Waarde confraters. - Ik wilde het woord niet voeren. En ik zal het u bekennen, ik dierf niet spreken. Sinds ik in Belgie teruggekeerd ben, heb ik verscheidene vergaderingen der balie bij gewoond. En telkens heb ik iets gezwegen, omdat ik den indruk had, dat ik niet meer in voeling was met u. Van den anderen dag zegde ik mij, dat het toCh noodig was, dat ik den eenen of den anderen dag zou moeten spreken. Want ik herinner mij en ik heb mij 6teeds de jaren herinnerd dat ik advokaat was. Het waren mijne eerste jaren, de schoonste, de jaren mijner jeugd. Later zag men mij niet veel meer in het gerechtshof. En ik moet u zeggen, dat wanneer ik er kwam, het niet was om anderen te vededigen, doch om zei ven te verdedigen. Gelach Doch de tijden zyn veianderd. En ik ben weer in voeling gekomen met den prokureur des Koaings en met den prokuretu-generaal, als minister van oorlog. Aldus heb ik mijne oude konfraters teruggevonden, alsook nieuwe en ik heb het balieieven, waarvan Jules Destrée zoo wel sprekend de liefelijkheid afschilderde, terug- geleefd. Men moet alles verslaan, en alles verstaan is alles vergevon. Men moet broeder lijk zijn. Na hetgeen wij gedaan hebben, na het geen wij gezien hebben, na hetgeen wij beleefd hebben, na deze vier jaren oorlog, is het niet mogelijk dat wij niet anderszijn dan vroeger. YYij zijn gescheiden geworden van andere volkeren, wier grootsche krachtinspanning en wier hardnekkigheid in het ongeluk wij be wonderen. (Gemor) Doch indien wij niets moeien vergoten, mogen wij ook niet vergeten dat menschep, menscben blijven en dat de broederlijkheid bestaat. (Klein gemorEenige toehoorders staan op en verlaten de zaal.) Wat men ook zegge, wij wanhopen niet, eens de menschelijke broederlijkheid al de natiën te zien vereenigen. (Hevig verzet, ge roep Niet met de Duitschers Weg met de Duitscliers Heraus IHeraus Het orkest speelt dc BarbanconneDe toe hoorders staan recht en juichen toe. 't Is na het eindigen van het nationaal Lied, dat advokaat Bovesse der balie van Namen, den onverzoenbaren haal jegens de Duitschers uitsprak .(Lange en geestdriftige toejuichingen en geroep. Weg met de Duiisclters.) Eene erge zaak te Verviers. Le soir meldt i Wij ontvangen eene tij - ding welke te Verviers en misschien wel in geheel het land de grootste opschudding zal verwekken. Een der beheerders van eene der twee bijzonderste firmas der stad, heeft zijn ontslag gegeven, daar hij walgt over de han delwijze van zijne koliegas. Aan het hoofd der firma staat een oude politieker van het land. Voegen wij er bij, dat bij het inzicht te kennen heeft gegeven, de bladen in te lichten over de handelingen en boekhouding en de winsten gedurende den oorlog verwezenllijkt doorleveringen aan den vijand. maar schoon en zuiver als een engel Gods. Eerst was zij eenigzins bedweld geweest door den damp van kruid en bloed zij had gesid derd bij net fluiten van den eersten kogel, bij het vloeien van het eerste bloeddoch zij vermande zich, sloeg den blik naar boven, en alle angst en schrik wa3 overwonnen. Daar gaat in woeste vaart een vijandelijke kompagnie langs haar heen. Aan het hoofd daarvan snelt de commandant, een jong schoon man, met oogen blakend van krijgs- lust en doodsverachting, den degen in de tuipt geklemd, den vijand te gemoet. Hij Struikelt wankelt en valt. Thans knielt de liefdezuster naast den doodelijk gewonden conjipandanthaar blanke linkerhand, door bloed overstroomd, ondersteund Zijn hoofd de rechter biedt zijne stervende lippen een verkwikkenden drank aan. Hij schudde het hoofd en liet de armen zinken. •—Ik kan niet meer, murmelde hij, ik sterf. r Laat ons bidden, hernam zij. Hij maakte een gebaar van afkeer. Dat deed ik in lang niet, sprak hij. Nn ook niet nu, in het aanschijn des doods Mijn vriend, geloof mij, de goede God bemint u zoo, Hij is zoo barmhartig, zoo liefdevol ach, ik bid u, denk even aan Hem richt een zucht vol brandende liefde tot Hem en wie weet hoeveel genade die over u zal uitstortenEven maar vouw uwe handen, ach dat kunt gij niet meerZie dan naar bo ven, kys dit kruis Ik höutjf het voor u vast, een liefdezucht, een roep van berouw l Gö<^ verlangt niets meer om u te vergeven en in zijne heerlijkheid op te nemen. De stervende zag haar aan. Virginie Mijn beschermengel, vroeg hij. Ja uw beschermengel heeft mij|tot u gezonden hoor naar mijne stem als naar de zijne. Zeg mij, o Alexis of uwe zonden u berouwen. Hij knikte van ja, en zijn onmachtig hoofd viel op haar schouder. Ik wist het wel rpep nu den lis ven Jezus en zijne lieve Moeder aan. Niet hardop zacht maar O God riep zij plotseling, en hare hand greep instinctmatig naar hét hart zij voelde dat een kogel haar levensbronnen had aangetast en dat de ademtocht haar gmg begeven Kus het kruis, kus het kruis, fluisterde zij, zonder zich om de wond te bekreunen, hare laatste krachten verzamelend, zocht zij het kruis van haar rozenkrans en bracht het aan zijne lippen. Ken tr^ao viel er op. Jezus Maria Virginie 1 Verge...ving smeekte hij. Ik dank u, ik dank u, mijn Bruidegom, mijne Moeder lispelde de non. De ontzenuwde arm zonk peer en het hoofd van den krijgsman viel terzijde. Hij stond voor Gods rechterstoelzij ziel toogde. Ik kom, ik kom Heer, ik kpm waar gij mij geroepen hebt. Ik/ uwe bruid uw.kind.. Toen gUmlaftitie zij met bovehairdsche Do Poolsch-Russische oorlog Een nieuw groot offensief wordt tegen de Polen voorbereid Volgens de - New Statesman heeft gene raal Broesiloff generaal Denikine verzocht onder zijn geieide do Polen te bestrijden. Trotzky en Lenine hebben volgens een telegram uit Moskou, ook aan al de oudofli- cieren van Denikine, Kolfchak, Someneli en Wrangel genade aangeboden indien zij er in toestemmen zich ten dienste der sovjets- regeering te steflen. De Morning Post verneemt uit War schau dat de bolsjewiki ia het midden van dezen zomer een nieuw offensief tegen Polen gaan op touw zetten. Zij trekken aanzienlqke strijdkrachten samen tusschen de Beresina en de Dwina.' Men schat dat zij in Juli over 50 divisies zouden beschikken mei daarbij nog 25 reser ve divisies. Aangaande de Duitsche berichten over de Poolsche nederlaag is geen bevestiging toe gekomen. Eene dievenbende geknipt te M echelon. Voor enkele dagen meldden wij den dief stal bij M. Van Releghem, rijwielhandelaar, wonende op den hoek der Hanswyckstraat cn Raghemplaats. Een paar nieuwe rijwielen, waaronder dat van den bekenden beroepsrijder Alfons Spiessens, welke bij M. Vau Releghem inwoont werden gestolen. Niettegenstaande de ijverigste opsporingen kon de policie de daders niet ontdekken en daardoor nog stoutmoediger geworden, heb ben dezelfde schelmen gepoogd, in den nacht van Zaterdag op Zondag, opnieuw in het werkhuis van Van Releghem te breken. Door het gerucht wakker geworden, sprong Spiessens uit z'gn bed en verjoeg de dieven, waarbij hij ze duidelijk te zien kreeg. Het bloote toeval, heeft de politie op het spoor der dieven gebracht en ze in slaat ge steld deze aan te houden. Zondag bracht de agent Neuijens een baan- strooper binnen, die hij in een beemd had vinden slapen. Op hetzelfde oogenblik kwam Spiessens ook op het politiebureel, om een aanklacht in te dienen. Onmiddelijk herkende hij in den man, die binnengebracht werd, een dergenen, welke hij 's nachts had zien op d3 vlucht gaan. De man bekende, ook bekende hij een der daders te wezen van den diefstal in de over dekte Groentenmarkt gepleegd. Men kon er hem toe bewegen zijn vijf medeplichtigen te verklikken, die dan ook weldra in hel net werden gevangen. Twee ervan zijn wegloopers van het leger. BOULOGNE, 21 Juni. De gevolmach tigde afgevaardigden der verbondenen terug- keerende van de Villa Belle, zijn om 8 1/2 ure naar het hotel Imperiaal teruggekeerd. Volgens officieele mededeeling werd aan de dagbladen gedaan De afgevaardigden der verbondenen ver gaderden van 4 tot 7 ure in de villa van M, Fayon, meier van Boulogne. De Turksche kwestie werd er besproken en er is besloten dat Turkije op 26 Juni zal moeten antwoord geven op de vredesvoor waarden der Entente. De conferentie keurde ook de militaire maatregelen goed, door maarschalk Foch en maarschalk Wilson ge- troffen, met het oog op den algemeenen toe stand te Constantinopel en in de zeeengte in de buurt, Griekenland, Polen, Portugal, Roumenie, Tcheck-Slovahkie en Yougo- Slavie zullen verzocht worden afgevaardigden naar Spa te sturen, om er de kwestiën hen zoetheid en zuchtte en snikte, en was niet meer. Daar lag zij op bet bebloede, akelige slag veld, tevwgl de kanonnen haar lijkzang uit galmden en de artillerie langs haar heen reed met donderend geraas daar lag zij nu dood en verlatenblootgesteld aan de hoe reik der paarden en de sporen der krijgers, zij wier leven bij den dageraad zoo glanzend, zoo schitterend had geschenen, zij, eens het gevierde kind der wereld.de bewonderde rij ke erfgename, de beminde Virginie Dc Ia Méronnière daar lag zij nu en geen rozen bekeklen haar maagdelijk lichaam, en geen leliën verspreidden haar zoeten geur op baar doodsbaar. Arm kind zij had alles verlaten en wat had zij er voor De glimlach op het nog blozend gelaat zei het ten duidelijkste zij bezat het goed, dat zij verlangt had, waar voor zij alles vaarwelgezegd, alles opgeofferd had zij bezat haar Bruidegom, en al sierde haar aardsch hulsel noch bloemen, noch tooi, al knalden schoten en kletterden wapenen over haar heen, wat beduidde dit? Haar hoofd was thans reeds met den onverwelken- denleliekrans gekroond en hare hand getooid met den palmtak der overwinning. En naast haar lijk vond men daags daarna dat van den dapperen ritmeester graaf Aleut Wengelsperg« EINDE.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1