Za terdag Juni 4920 TWEETALIGHEID DE RIDDER VANO, L. VROUW EEN BILLIJK VERZOEK Ministerie van Spoorwegen. Ministerieels krisis in Ouitsofifantl Drie en twintig galeiboeven ontsnapt Na de Gonlerencie van Boulogne. Verklaringen van M. Lloyd George Ministerie van Landsverdediging Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 139 33 C3- 33 I_i J&. 13 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-De Gkndt H. Joannes en Paulas Zon op 4,00, onder 8,03 Volle Maan den 1 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te -wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te BrusselS, Place do la Bourse, Parijs en 105, Cheapsidjp, Londen. Iets waarmede de bestrijders van Vlaainsch booger onderwijs, altijd voor don dag komen, is dat Vlaande ren tweetalig is. I Voor al wie bet Vlaamscbo land kent, vloekt zulke bewering dat bot kraakt. Degenen ecbter die ze voor uitzetten zijn ervan overtuigd dat ze bet goed voor bobben, omdat ze het Vlaamsche land niet kennen omdat zo met bet Vlaamsche volk niet om gaan. Ondor elkander spreken zo franscb; op hunne bureolen, in hunne clubs ook. Indien zo soms eens bezoek bren gen aan cene Vlaamsche stad, een Vlaamsch dorp, \of nu aan de ver- woeslo gewesten,' zo gaan naar het een of onder hotel, naar de voornaam- Bte herborg, en daar vindon ze altijd een personeel dat bun in bet franscli kan to woord staan klinkt bet niet zoo botst het. Do Vlamingen zijn wol zoo slim, liuniio kalanten wel aangenaam ta zijn. En zoo komen die brave liodon te rug vaster on vaster overtuigd dat Vlaanderen tweetalig is. Op het kongres der katholieke krin- f;en op Zondag 13 Juni te Brussel ge- louden, beeft Staatsminister Van de Vyvoro zonder omwegen gezegd dat Vlaanderen niet tweetalig maar een talig Vlaamsch is. Staatsminister Van de Vyvere weet wat bij zegt. Ilij is geboren te Tbielt, eono kleine stad in bet hartje van Vlaanderen. Hij beeft er zijne lagere en middelbare studiën gedaan in bet kollegie van Tlriolt, zoer gunstig be kend op bet gobied van onderwijs. Bij is niet gelijk zoovele stedelin gen dio van Vlaanderen enkol den saam kennen van de statiën, en niet gelijk sommige gelocrden, buitenlie den van oorsprong, maar die van jongs af aan, op 6 of Tjarigen ouder dom scboolgelogd worden, om zo te onttrekken aan don omgang niet de geburenkiuders en die in do vakan- ciön bunnen neus buiten bun huis niet mochten vortoonen. Zulke kennen noch Vlaanderen, noch Vlaamsch volk, noch Vlaamsch leven, evenmin als Vlaamsche taal, tenzij wat gebroken Vlaamsch om mot hunne dienstboden, werklieden, jacht en boschwachters te spreken. Ook beeft bet zoggen van Staatsmi nister Van do Vyvere diepen indruk gemaakt, omdat men woet dat M. Van de Vyvere spreekt met konnis van taken Do lieer Segers, voorzitter van liet Verbond der Katholieke Kringen, beeft dan ook verzekerd dat do Vlaam scbo Iloogeschool er komen zal. Zeer opmerkelijk is het toch dat op DOOK Mr C. M. BRAME. 2® Vervolg Hij hielp de zwakken, vertroostte dc be droefden ca ondersteunde de vermoeiden en hulpeloozen. Bij het verplegen van zieken was zijne hand, hoe hard en sterk ook in het gevecht, zoo zacht en tceder als die eener vrouw. Menigmaal knielde hij bij een zielto gende neder, las de gebeden der stervenden voor hem en wischte hem, door diep medelij den bewogen, het koude doodzweet van hel aangezicht af. Vroeg men hem iels in den naam van O. L. Vrouw, hij zou het geofferd en geschonken hebben, al ware het zijn leven. Het blauwe schild en dc blanke lelie wa ren in het kamp evenzeer in aanzien als de koninklijke wapens vau Frankrijk en Enge land. Bij het beleg van Acre liao Berlrand ge tracht ecnige bijzonderheden betreffende het Saraccensch opperhoofd, Solymon, uit te vorschen. Doch niemand wist hem iels meer hieromtrent mee te deelen, dan dat hij oen vermaard krijgsman was, die een groot aan tal christenslaven in zijn paleis hield opge sloten ook voegde men er bij, dat hij ont zaggelijke rijkdommen en eenc wonderschoo- 11e dochter, Solyma, bezat. Aleer kon de Ridder van O. L. Vrouw niet omtrent zijn vaders moordenaar jtc weten komen en met een onbeschrijflijk afgrijzen dacht hij aan de ongelukkige gevangenen, die ki diens prachtig galeis verkwijnen moesten. dal kongres niemand is rechtgestaan om aan de Vlamingen het recht op eene Vlaamsche Iloogeschool te be twisten. Vroeger gaf men toe dat de Vla mingen recht hadden op Vlaamsche treinwachters, Vlaamsche gendarmen, Vlaamsche rechters enz., maar daar om was 't niet noodig, meende men, dat de Vlamingen eene Vlaamsche Iloogeschool hebben. Waaruit blijkt dat de tijden veel veranderd zijn. Nu berijdt men hot stokkepaardje der tweetaligheid, maar dat zal ook spoedig dempig gaan worden a-Het Zeeltanaal. De werken van het Zeekanaal vorderen met rasse schreden voor het jaar ten einde is zal Brussel groote zeeschepen in zijne dok ken zien. De afdeeling tussen Willebroeck en Win. tham, de laatste sluis voor de booten die den Rupel invaren, wordt ingediept. Men moet ginds slechts nog het herbouwen van de brug van Klein-Willebroeck voleinden. De sluis van Groot-Willebroeck isgansok verdwenen en men gaat nu beginnen met het afbreken der sluiaen van Thissel, Humbeek en Trois-Fontaines. De bekloeding der oevers zal kunnen vol eind worden zonder oponthoud te veroorza ken in het varen der schepen. De riggels-brug van Cappellen-Boscb is ganscU hersteld. Te Laeken zal de riggels- brug in 't kort hersteld worden. Van heden af laten de groote sluizen van Wintham de Rijnbooten van 1000 tot 1500 ton door. Men schrijft ons De wet van 26 Februari 1846 verbiedt in sectenetende vogels te dooden, te vernielen, in verkoop te stellen, enz., hetzelfde verbod geldt ook voor hunne eiers en jongen. Strenge staffen bedreigen de overtreders. De heer minister van landbouw heeft thans bij middel van aanplakbrieven in de lande lijke gemeenten de aandacht getrokken op de bescherming der insekt-eters. Dat is zeer wel aan dc scholen en zelfs in de klassen zou dit ministerieel bericht ook wel mogen aangeplakt worden. Kan men het wel gclooven dat er nog men- schen en kinderen zijn, die harteloos zwa luwnestjes uitstooten, meesjes uitrooven, vogeleitjes uitblazen en uren en dagen door bosschen en kanten loopen om onze gevleu gelde werklieden te vervolgen Kan men het begrijpen dat honderde kleine diertjes overschot van gelijk hebben zoo snel moge lijk te vluchten, wanneer zij een mensch ont moeten Zij worden gevangen, gemarteld, opgeblazen, gevild, pooten en vleugelschil- den afgerukt, soms levend verbrand of tot uitdagende spotternij doodgeslagen op den zoom der wandelwegen geworpen. In hunne overhaaste vlucht meonen zij den breeden reuzenzool te voelen die honderd duizenden hunner familie ongenadig verpletterde. Miskende werklieden Met hoeveel ijver blijken zij bezield Aan staken denken zij niet, hooge loonen kennen zij niet, zij vragen alleenlijk ongestoord den plicht te mogen ver vullen die de Schepper hun heeft opgelegd, zij vragen 't werken voor hun leven en 't leven voor hun loon. En 't werk is clan nog om af te schrikken, door hoedanigheid en hoeveelheid. Weet gij dat een mol per dag 400 insecten, maden, O, God bad hij, laai mij door krijgers en ridders omringd, met het wapengekletter, ttompetgeschal en krijgsgejuich in de oorèn, op hei slagveld sterven, doch bewaar mij voor het vrecselijk lot, mijn leven in langdu rige gevangenisschap te zien wegkwijnen Zijn kloeke geest en zijn manhaftig, dapper gemoed verzetten zich hevig tegen zulk een denkbeeld. Elke andere weg ten Hemel, elke andere marteldood zelfs, was hem onverschil lig. Dikwijls had hij hooren vertellen, dat de christenslaven, met ijzeren ketenen beladen, lange jaren achtereen tol zwaren arbeid ge dwongen werden en hun rantsoen zoo buiten sporig hoog gesteld werd, dat raenigen zulk eene som niet kon betalen, om den wegkwij nenden Christen uit zijne gevangenschap te verlossen. Op deze wijze stierf dus menig ongelukkige een langzamen dood. Dergelijke verhalen werden rond de vuren van hei kamp in omloop gebracht, en ver vulden het hart des jeugdigen kruisvaders met pijnlijke vrees. Was dit een voorbode van het somber lot, dat dit heldere, jonge leven te wachten stond, en dat hem tot de eeuwige belooning des Hemels moest voorbereiden Koning Richard Leeuwenhart liet den Ridder van O. L. Vrouw vaak bij zich in zijne tent roepen. De jongeling had de heer lijkste, v.elluidendste stem, die ooit onder de kinderen der menschen gehoord was. Zij was zoo zacht, zqo helder, zoo verrukkelijk schoon dat zij alleen bestemd scheen om den lof van God en zijne H. Moeder bezingen. In hei prieel ?an c. De Heiduszong hij dan ook wormen, enz., verteert, cn dat oen meczen- nest per jaar meer dan 3 millioen hinderlijke kerfdieren verdelgt. Wie maakt zich een ge dacht van het miliiarden tal insecten,, eitjes, en microben die door vogeltjes en nuttige diertjes worden vernietigd tot voordeel van tuin. on landbouw, tot tieil der openbare ge zondheid. Daarom, gij wandelaar, hovenier, maaier en pikker, en gij vooral meisjes en knapen, weest geen beulen noch onrechtvaardige rechtersspaart vervolging, lijden en eene onverdiende dood, schenkt bescherming aan alle meezen en vinken, er zijn er van soorten alle musschen en koninkskens, alle staartjes kopjes, borstjes, kruipeitjes, zangers, vangers en galen, spechten, leeuwcrikken en zwalu wen, lijsters, piepers, hoppen en koekoeken, uilen en valken, zelfs de kraaien. Vergeet ook niet de mollen, egels, wezels en dollen, de vledermuizen, hagedissen, wcideslangen, kikers en padden, salamanders en sluipwes pen, en bijzonder de 28 soorten van loopke vers, zwatre, biuine. goude, groene, enz., en de 9 soorten schildkevers, allen zoo nuttig al noemt men ze duivels. Kent gij ons, bescherm dan ons. Kent ge ons niet, deert ons niet. Dat verzoeken höoger genoemde MISKENDEN. Staatszeavaartschoo! te Antwerpen. Het toelatings-examen vangt aan op 13 September a. s. te 9 uur 's morgens, 38, Verjatstraat te Antwerpen. Om aan dit examen te mogen deelnemen moet men 1®) ten minste 15 jaar oud zijmvoor de af deeling zeevaart en ten minste 18 jaar voor de afdeeling der zeevaartmachienen 2®) een getuigschrift van goed gedrag over leggen door de bevoegde overheid afgeleverd 3®) voldoen aan een voorafgaandelijk exa men, waarvan de stof op aanvraag inedege- deelt wordt 4°) met welslagen eene proef in hel zwem men doorstaan hebben. De aanvragen tot inschrijving en tot inlich- tir»g^ienen gericht tot den Heer Bestuurder der school, 38, Volatslraat Antwerpen, voor 21 Juli a. s. -V\/V tijdingen uit Congo Werkstaking dor ambtenaren, gevolgd door werkstaking der inboorlingen BRUSSEL, 24 Juni. De regeering heeft Donderdag raorgend 't volgend telegram van M. Franck ontvangen Werkstaking der ambtenaren. Daaruit is ontslaan eene werkstaking der inboorlingen tc Leopoldville, Kinshassa, Lukolelaen Eli - sabstha (Kassaï). Maatregelen zijn genomen ter handha ving der orde, maar gevaar blijft werkelijk. (Get.) FRANCK. Dit telegram is verzonden, verleden Dins dag, uit Umanga, Bangalas, lusschen Stan leyville en Coquilhatville. 't Is dit telegram, dat aanleiding heeft ge- gevea tot een debat in de Kamer. (Zis venier Kamerverslag Ook uit Katanga schijnt er onaangenaam nieuws te Brussel te zijn toegekomen en men zou daar staan voor een dreigende algeraeene werkstaking van het Koloniaal personeel. De Europeanen, aldaar gevestigd, vragen de bestuurlijke zelfstandigheid van Katanga en verlapgen dat die provincie afgescheiden worde van het generaal-gouvernement tc Boma, dat beschuldigd wordt geen gevolg te geven aan welke klachten ook. bijna dagelijks ter hunner eer liederen en legenden, zoo kinderlijk, zoo lief, zoo bekoor lijk dat 't was alsof de Engelen des Hemels ze hem ingefluisterd hadden. Dit wist ook koning Richard, en wanneer hij door de be slommeringen van den afgeloopen dag moe en afgemat was, liet hij den jeugdigen zanger bij zich komen, die hem dan door zijn kin derlijke liederen en legenden weer verkwikte en opvroolijkte. Op zekeren avond bad bij door de tonen zijner heldere stem den koning en diens officieren letterlijk in verrukking gebracht. Geheel ontroerd stond koning Ri chard eensklaps op, en den gouden ketting, waaraan een kruisje hing, van zijn hals ne mende, sprak hij hem aldus aan Sinds ik mijn vader dood voor mij zag liggen uitgestrekt, heb ik niet meer geweend maar gij, Berlrand, hebt mij door de zachte, lieflijke tonen uwer stem en de kinderlijke taal uwer legende de t*anen uit de oogen geperst. Door uwe lofliederen heb ik de Ko ningin des Hemels leeren loven cn beminnen, en mijn gansche leven zal ik u daarvoor dankbaar zijn. Deze keten schenk ik u tot een aandenken aan mij, en mocht ooit een tijd komen, dat gij mijne hulp noodig hebt, reken dan vast op mij ik zal u, ter herinne ring aan dezen genolvollcn avond, redden en bijstaan? Den volgenden morgen had een hevig ge vecht tusscben de Christenen en de Saracenen plaats. De Ridder van L. Vrouw streed dapper overal, waar het gevaar het drei- geudstwas, wapperde de bauier der blauke De toestand v/eer verhalderd Donderdag morgend was de toestand weer wat verbeterd en men had goede hoop dat men er toch zou inlukken een ministerie uit den middenblok te vormen. Rijkskanselier Fchrenbach, die bewijs geeft van taaien moed en zelfverloochening, hee/t reeds twee belangrijke uitslagen ver kregen. De-volkspartij eischte dat de ministers van het Centrum MM. Wirth en Giesberts er zouden van door trekken. Zij heeft er nu echter in toegestemd, dat beiden in het mi nisterie blijven. Van den anderen kant dringen de demokraten niet meer aan, op het bekomen van een stemming van vertrouwen van wege de meerderheidssocialisten. Alles schijnt dus aan te duiden dat men zal 't akkoord komen en daar de Reichstag Donderdag vergadering had, hoopte men dat het ministerie zich volledig zou kunnen aan bieden. Verleden nacht had tusschen Orange en Avignon (Frankrijk) een buitengewoon feit .plaats. In een waggon, gehecht aan den trein voor Marseille waren 23 galeiboeven opge sloten, die aldaar moesten ingescheept worden voor de strafplaatsen van Algiers. De schur ken gelukten er in den plankenvloer van den waggon open te breken en konden langs daar ontsnappen. Toen de trein te Marseille stopte vond men den waggon ledig. Ondanks alle opzoekingen, is men er tot nu toe niet in gelukt de ontvluchten terug te vinden. De voorbereidende besprekingen van Brussel. De voorbereidende conferencie van Brussel, welke die van Spa zal voorafgaan, gwordt ge houden op 2, 3 en 4 Juli. De afgevaardigden van Frankrijk, Enge land, Italië, Japan en België zullen haar bijwonen. Er is uit hen een kommissie van deskundigen samengesteld, bestaande uit fiën voor elk land, die het perceutage, dat elk van de geallieerde volken toekomt, zal vast stellen. Het verslag van de kommissie zal worden opgesteld voor het vertrek naar Spa. De conferencie aldaar zal dus op 5 Juli be ginnen in den loop van den middag. Een bijzondere trein zal de afgevaardigden naar Spa brengen, waar de Duitschers ongeveer tegelijkertijd zullen aankomen. Er zullen daar ook Polen, Tsjecho-Slowaken, Grieken cn Roemenen aanwezig zijn, maar die afgevaar digden zullen aan dc beraadslagingen van de konferencte slechts deelnemen, wanneer er een kwestie is, waarmee zij in 't bijzonder gemoeid zijn. la andere gevallen zullén zij er geen deel aan nemen. De voorbespreking tc Brussel zal waar schijnlijk gebonden worden eenigszins aan de buitenkant van de stad,op eene kalme en afzijdig gelegCQ plaats. De opstand der Turksche nationalisten LONDEN, 24 Juni. Evening Neios deelt een telegram uit Consiantinopel mede, gedagteekond van 21 Jjini, meldende, dat eene afdeeling nationalistische troepen te Ctiekmedje, op de EuropeeSche kust van de zee van Marmara, nabij Consiantinopel ont scheept is. Fransche vliegers bemerkten andere natio nalistische troepen nabij Isnin. De Engelsche oorlogschepen hebben de nationalisten van op een afstand van aoht mijlen gebombardeerd en hen eene voor» beeldige kastijding tocgediend-Het bombar dement duurt nog voort. lelie. Het fiere ros, dat hij bereed, werd onder hem doodgeschoten terstond besteeg hij een ander en riep overschrokken zijnen soldaten toe, moedig in den naam der Moeder Gods en van St.-George te blijven snijden. Plotse ling trof hem de dolksteek eens Saraceens en de jeugdige ridder tuimelde op een hoop gesneuvelde neder. Hoewel niet dood, was hij toch zwaar, zelfs gevaarlijk gewond, en verscheidene uren lag hij, onder de vreesclijkste pijnen, geheel bewusteloos op den grond. Het was een droe vig schouwspel, dat lieflijk gelaat, weleer de eenige lusten vreugde zijner moeder thans zoo doodsbleek en met bloed bevlekt te zien. Het blauwe schild met de blanke lelie lag gebroken dan zijne tijde. Was dit het einde van dit dapper hoopvol leven Een wijle later reed een Saraceensch ruiter, van een troep volgelingan vergezeld, de plek waa.i het gevecht xoocven had plaats gehad, op zijn prachtig ros voorbij. De glans van Bertrand's gouden ketting ketting trok zijne aandacht. Hij hield de teugels in, en beval iemand van zijn gevolg af te stijgen en den kostbaren buit van den Christen mee te ne men. 't Was voor den ridder een droevig, pijnlijk oogenblik, toen men met wreede hand den ketting van den hals rukte hij herinner de zich het oogenblik, waarop hem db> ge schonken werd, en/een diepe zucht on'ïviood zijne bleeke lippen. lla,,ha, riep het opperhoofd* "hij is niet dood 1. (Vervolgt.) In de streek der mijnen van E -egli, is de toastand weer normaal gewordende Fran sche troepen hebben zich teruggetrokken, daar dc nationalisten zich verbonden hebben ziek niet te verzetten tegen het werken der Franschen in de mijnen. Vergadering der rechterzijde De rechterzij der Kamer heeft Donderdag eene lange vergadering'gehouden en gehan deld over het vrouwenstemrecht en het gea meentekiesrecht. Voor het eerste heeft zg besloten bij do genomen beslissing te blijven en de 2/3 der stemmen niet eischbaar te maken. Zij willen' de hervorming zien verwezenlijken bij een voudige meerderheid. Voor wat het gemcentekiesrecht betreft,; wil de vergadering het bestaand® stelsel be-j houden, dat is de benoeming der burgemees ters door den koning, alsmede het behoud1 van liet hoofdvak en do toepassing der inte grale evenredigheid. Ook werd de kwestie der onderwijzersjaar-' wedden aangeraakt, maar men is tot nu toe' tot geene oplossing gekomen. De gowezen^keizer Donderdag deed M. Lloyd George in dot Engelsche gemeenten kamer, volgende ver-' klaringen. 1. De Engelsche zending bij generaal Wrangel, in Zuid-Rusland, zal teruggeroe-1 pen worden 2. Duitscbland zal in den Volkerenbond' toegelaten worden, indien het zulks uitdruk kelijk verlangt en indien het zich verbindt; de bepalingen van het vredesverdrag stipt to vervullen. 3. Tot hiertoe is van Amerika nog geen antwoord ontvangen, betrekkelijk het man-» daat van Armenie. 4. De onderhandelingen met Krassine zul-' len voortgezet worden. Tot hiertoe werd nog geene overeenkomst getroffen. 5. Voo.' wat betreft den gewezen keizer, kan er nog niets meer gezegd worden, dam hetgeen M. Bonar Law in April 1919 ver klaarde, betrekkelijk de onderhandelingen met Holland over de uitlevering. Sinds dan zijn nog geen nieuwe voetstappen gedaan, daar Holland weigerde aan de vraag der ver bondenen te voldoen. Een lid van het parle ment vroeg dan Het is dus gedaan met al die praatjes. De gewezen keizer za! niet op gehangen worden i> M. Llovd George antwoorddeIk vrees dat uw vriend'niet zoo veilig is, dan gij wel veronderstelt Toelagen aan de oorlogsinvalieden Al de wednwen, de weezen van afgestort ven militairen, de echtgenooten en kinderen van vermisten die zich hebben laten kennen en die, voor de 2 eerste kwartalen van het loopend dienstjaar, de loegemoetkoming ont vangen hebben die gelijkwaardig is met het pensioen op hetwelk zij kunnen aanspraak maken, worden gewaarschuwd dat zij de toe- laag betrekking hebbend op het 3 kwartaal zullen ontvangen tijdens de 1 ste helft der maand Juli aanstaande. Daartoe dienen geen stukken vertoond te worden en/om bet in gang zijnde vereffe- niRgswerk niet te heiemmeren door een tos vloed van verzoekschriften, werden de L»e« langhebbenden vehzocht geene aanvragen te sturen naar het Departement van Landsver dediging. De militairen dienst De gemengde Commissie, gelast met hef besludeeren van den diensttijd bij het leger* hield vergadering op 22 n. dezer onder voor» zilterschap van den heer Hubin. De heer volksvertegenwoordiger Heyman heeft op volledige wijze de redens uiteengezet die hein noppen nog steeds zijne bepaald» meening over de kwestie voor te behouden. Vast bestoten zijne stem te geven ten voor deelt! der lasten die noodig blijken tot het verzekeren van 's Lands verdediging, wil hij dat deze lasten volstrekt beperkt worden lol de werkelijke noodwendigheden. Ilij vestigt de aandacht op de verschillende punten die, volgens hem, van haard zouden zijn om de verkorting van den diensttijd bij het leger te begunstigen betere opleiding der officieren, ernstige verbetering in den kader der onder officieren, betere onderwijsstelsels, beter stelsel op taalgebied. Hij wijst erop dat men voorzorgen dient te nemen bij het inrichten; van het onderwijs voor de inlijving in het regiment om te vermijden dat de rol der school en haren idealistischen geest gewijzigd' worde. Hij vraagt op stellige wijze ingelicht te worden nopens de legersterkle in vredestijd als volstrekt onmisbaar gchoordeeld. De waarde van den Volkenbond mag men niet onderschatten. De heer Senator baron d'Huart heeft na dere bijzonderheden gevraagd nopens de de legersterkle der verbondenen in het be zettingsleger en op de inzichten der Belgische Legcroverheid in zake vliegwezen. Generaal Maglinse hoeft een uiteenzettine: begonnen der antwoorden op de vragc^^m gedurende de vorige zitting werden^steid

De Volksstem | 1920 | | pagina 1