29 Waarheen Dinsdag Juni 1020 «Gazette van Deynze DE RIDDER VANO.L. VROUW Ministerie van Landsverdediging Italië en Albanië- Duitsche torpedobooten. Eene politieke misdaad Eane ophefmakends aanhouding NAAR LOURDES van 6 tot 14 September 1920. DE VOLKSSTEM XXVI' JAARGANG NUMMER 141 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 ZD Al. Cêr B Xj -A. D 40 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Qendt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Gheapsido, Londen. H. Petrus en Paulus Zon op 4,01, onder 8,05 Volle Maan den 1 Vele mensclien vragen, kommervol, waarheen de nieuwe richting leidt, welken weg de samenleving nu opgaat en waar zij zal komen Het is allemaal zoo gansch anders dan vóór den oorlog al wat wij hoo ren en zien valt zoodanig uit onze ge woonten, dat volen geheel onthutst en verbijsterd staan kijken naar de din gen die rondom hen gebeuren. Het doet zoo vreemd in de wereld de strijd om het loven is hard, en dit nog wel het meest voor do kleine burgerij 9n neringdoeners, die, na de bittere beproevingen van den oorlog en het gedeeltelijk verbruiken van hun geld- vermogen, geen voldoende middel aan de hand vindon om hunne renten te horstollen en hunne klein-nijverheid en hunnen kleinhandel herop te beu ren. Delevonsduurte drukt hetzwaarst op hen. Na den oorlog is de toestand der klein-burgerij aanmerkelijk erger en gevaarlijker geworden, door den ge weldigen aanval welke zij te verduren heelt van do werklieden-sijndikaten, de groot-nijverheid en de groote han delshuizen de strijd tusBchen kapitaal en arbeid is zoo hevig dat de midden stand tusschen beide zou kunnen ver pletterd worden. Nu is het zeker dat de ondergang van don middenstand ook do maatschappelijke orde en rust zou vernietigen. De oorzaken liggen diep en vooral jn den geestestoestand van de klein- burgerij zelf1) de weinige verstand houding die altijd onder de midden standers heerschte2) de ongelukkige jaloersckhoid tegenover de mededin gers 3) het niet waardeeren van den vooruitgang op technisch gebied 4) de algemeene onverschilligheid in het voorstaan hunner Rechten. Een mensck denkt te gemakkelijk dat hij zijne eigene zaken verbeterd als hij deze van eenen mededinger in het nadeel kan stellen. Hij lijdt geen twijfel dat er eerst en vooral moet ge zorgd worden voor betere overeen komst en meer solidariteitsgevoel onder do burgers, die malkander moeten liefhebben steunen en helpen Op wetenschappelijk en technisch gebied moet den middenstand don grooten vooruitgang volgen en nutti ge instellingen tot stand brengen, als beroepsyndikaten, vakonderricht werk van den leertijd, werk van het klein machiengereedschap, kredietkas. eigenaarsbelangen, voordrachten, stu diekring, met één woord, alles wat den burger kan helpen tot zijne ont wikkeling en de verbetering van zijn beroep Óp politiek gebied moet de kleine burgerij zich ee.ie bela igrijke plaats iuwinnen, door in de openbare bestu ren vertegenwoordigers te kiezen die als bekwame, bevoegde en ijverige verdedigers van hare belangen kun nen optreden. Voorzeker, dit alles kost moeite en opoffering, want de taak is zoo groot maar houden wij steeds in het oog dat de nood der sameleving nog veel grooteris de vastberadenheid, de verdraagzaamheid, de werkdadigheid van alle bekwame elementen der bur gerij moeten deze taak met al haren adel en verheven grootheid, tot een goed einde brengen in het kader van de hedendaagsche en toekomstige ontwikkeling en hervorming van het maatschappelijk leven. DOOR Mr C. M. BRAME. 4® Vervolg Zoo ook was de langdurige gevangenschap dea jeugdigen ridders eene beproeving, waar» door God zijn hart van al het vergankelijke dezer aarde wilde losrukken, en zijne ziel alleen door eene hemelsche liefde wilde ont steken. DERDE HOOFDSTUK Toen Bertrand in staat was zijn ziekbed te verlaten en eenige uren per dag op te zitten, liet hij zijne blikken met stille opgetogenheid over de heerlijke bloemen en tuinen weiden. Het was voor den Engelschman een schouw spel van ongekende pracht en schoonheid hij bewonderde de afwisselende, schitterende kleuren der welriekende bloemen en planten, de smaakvolle fonteinen, waarvan elke straal op een regenboog geleek de schilderachtige •ierlijke heestergewassen, den rijken blader dos der boomen en den helderen, blauwen hemel, die zich over dat ganscne natuurtoo- neel uitstrekte. Als de zon aan de vuurroode trvesterkim onderging, was het hem alsof elke Btraal hem liefdegroeten uit zijn vaderland toezond. De zachte bries aprak hem fluiste ren i van zijne teedere, verwijderde moeder, die, zoolang zij nog een roede lands van De Heidus bezat, haar zoon nooit in de gevangenis zou laten wegkwijnen. Tot dusver had hij nog niet gemord hij was nog zwak in lusteloos, en zijne jeugdige verbeelding Bisschop rjubil a ris. Heden, zal het 25 jaar geleden zijn da1 Mgr Waffelaert, tot bisschop van Brugge werd gewijd. De uitstekende diensten willende herken nen door den geleerden kerkvoogd gedurende deze lange loopbaan bewezen, heeft Z. H. Paus Benedictus XV den jubilaris het eere teeken van het Palliums geschonken, eene zeer zeldzame onderscheiding, bestaande in eenen band van witte wollen stof, voorzien met kruisen, en die op de schouder wordt gedragen. De Palliums ieder jaar te Rome vervaardigd met de wol der twee lam. meren gekweekt in de godsdienstige gestich ten, worden gewijd door den Paus of door eenen kardinaal in St-Pioters-basiliek. Het jubelfeest van Mgr Waffelaert zal stipt intiem gevierd worden. Er is ernstig spraak geweest hetzelve to doen samenvallen mei het H. Sacraments congres dat in Juli of September alhier zou plaats grijpen, maar deze godsdienstige plechtigheid is door onvoorziene omstandig heden moeten uitgesteld worden. Voor de gevallenen der IV de L. A. De inhuldiging van het gedenkteeken opgericht ter herinnering aan de militairen der 4e L. A. aan den Yzer gesneuveld, zal plaats hebben den li Juli, te Wulpen. Bericht Het ministerie besluit van 17 Maart 1916 N* 9375 veroorlooft een onmiddelijke onder steuning van 150 fr. te verleenen {aan de weduwen en weezen der militairen gestorven tijdens den oorlog, zonder onderscheid der oorzaak van hun overlijden. Bij gebrek aan de genoemde rechthebben den kunnen de familieleden in opgaande linie van den naasten graad een ondersteu ning van lOOfr. bekomen. Er wordt aan den rechthebbenden herin nerd dat de hulpgelden waarvan sprake niet meer mogen aangevraagd worden na den 30 dezer maand. Openstaande Betrekkingen Vijf betrekkingen als tijdelijke bediende zijn te begeven in de bureelen van den kapi tein kwartiermeester van het 4 linie-regiment te Brugge. Vereischle voorwaarden Fransch Vlaamsch kunnen schrijven eenige kennis hebben van militaire bestuurzaken en reken- plichtigheid voorkeur oud-soldaat zijn. Men kan zich op alle werkdagen van 8 tot 12 en van 14 tot 18 ure, wenden tot den kapitein-kwartiermeester, kazerne van den Poermolen, te Brugge. Om den gestolen oorlogsbuit weer te vinden. De minister van Landsverdediging komt ojmieuwjïen^)^^ de gendarmen en andere gerechtsbeambten die gestolen of verheelde oorlogsbuit uitmakende waren ontdekken en hiervan kennis geven aan den Staat. De adjuncten en opzichters der Genie en de burgerlijke of militaire inzamelaars en andere personen bij de Heropzameling in dienst om oorlogsbuit te ontdekken, ontvan gen insgelijks deze premie. sinn-feiners zich bij de onlusten genesteld De herneming der handels ^Londonderry is Donderdagavond wêer betrekkinnen met Rusland een oud-soldaat doodgeschoten. Na midder- De zending van Krassine mislukt nacht werd er weer wal gevuurd en de torpe-1 De Opperste Economische Raad had Kras- do-jager in de haven gebruikte zijn zoeklicht i sine uitleg gevraagd over de Russische han- Een poging 0111 de winkets weer te openen, delswetgeving. Hij regdc dat er geen tijd spiegelde hem alterlei droombeelden van spoedige bevrijding en roeravollen terugkeer voor. Doch toen met zijne hersielde gezond heid nieuwe kracht en leven door zijne aderen stroomden, bekroop een onstuimig verlangen naar vrijheid zijn mannelijk te gemoed. Hij, die zijne kindsheid in de wijd uitgestrekte bosachen en velden van Engeland gesleten had, w iens eer en roemzucht hem naar het H. Land hadden geleid, die aan de spits der bloedigste, gevaarvolste gevechten had gestaan wiens naam tot een spreekwoord van kracht en dapperheid was geworden, hij zou in dat kleine vertrek, waar hij zich schier niet be wegen kon, blijven opgesloten Dat scheen hem onmogelijk toe. Hij dacht aan zijne verledene grootheid, zijn grooten krijgsroem en de schitterende droombeelden, waarmede hij het quderlijke huis verlaten had hoe kon hij dus het denkbeeld verdra gen, dat dit alles misschien weldra met een ellendigen, vernederenden dood in die enge cel eindigen moest Hiertegen vereelte zich heftig zijn trotscke krijgszuchtige geesi. Alles wilde hij lijden, behalve dat. De vreeselijke dood op het slagveld, de onmenscheljjke kwellingen en martelingen, het ondraaglijksle lot, alles scheen hem licnt en luttel in vergelijking van het kwijnend bestaan eener langdurige ge vangenschap. Arme jongen Ofschoon reeds een man naar zijne jaren, was hij nog een knaap in zijn hart. Hij leunde met zijn hoofd tegen het enge traliewerk, waarlangs de zonnestrllen in Italia wenscht Albanië onafhankelijk te zien M. Giolitli heeft Zaterdag in de Italiaan' sche Kamer verklaard, dat Italië verzaakt aan aan het protectoraat van Albanië en dat het enkel wensch Albanië onrfhankelijk te zien Een socialistisch kamerlid vroeg, of daarin ook Valona begrepen was. m- Giolitti antwoordde Te Valona zijn onze soldaten door den vijand aangevallen geworden. Zij moesten zicli verdedigen. Ik ben overtuigd, dat niemand zal toelaten, dal aldaar de soldaten van Italië vermoord worden. Deze woorden werden algemeen toege juicht. Amerikaansche mill ionairs overleden. Da millioenen die zij nalaten De beroemde New-Yorksohe kunsthande laar Henry Duveen heeft ongeveer 3,400,000 dollar nagelaten. Daarvan ontvangt het Mid- dlesexziekenhuis te Londen 5000 dollar. 'George W. Perkins, een voor matige fir mant in J. P. Morgan Gomp. heeft een fortuin nagelaten van 10,000,000 dollar. Hij was als loopjongen begonnen. Er zijn geen bijzondere legaten besproken voor liefdadige instellingen, maar Perkins heeft verzocht, dat de nabestaanden zijn gewone uitkeeringen aan vrienden en familieleden zullen voort zetten. Een secretaresse, die hem 27 jaar heeft gediend, krijgt een legaat van 50,000 dollar en een jaargeld van 6000 dollar. Een derge lijke schenbing met jaargeld is gedaan aan een zuster van Mev. Perkins. De toestand in Ierland Een generaal opgelicht LONDEN 27 Juni. Generaal Lucas ver gezeld door de kolonels Dan ford en Tyrrel, van de divisie welke te Clonmel in garnizoen is, had zich in auto naar Casteltownroshen begeveif? om er te gaan visscben. Toen het drietal 's avonds in eene hut wilde den nacht gaan doorbrengen, werden zij plotselings omsingeld door eene bende gemaskerde en gewapende sinn-feiners. Ko lonel Danford wilde vluchten, doch werd onmiddelijk neergeschoten. Zijne gezellen werden in naam derlersche Republiek gevan gen genomen. De sinn-feiners maakten zich ook meester van den auto van generaal Lucas Toen zij vaststelden, dat kolonel Danford zwaar gekwetst was, lieten zij hem door kolo nel Tyrrel verzorgen. De gekwetste werd dan in de hut achter gelaten en de sinn-feiners verdwenen, den generaal en den kolonel medevoerend. Kolo nel Danford werd later gevonden en naar het gasthuis overgebracht. Onmiddelijk werden opzoekingen gedaan, doch tot hiertoe heeft men nog geen spoor der twee gevangenen gevonden. Oe onlusten te Londonderry De Iersche regeering loochend dc beschul diging van de Sinn-Feiners, dat de onlusten te Derry georganiseerd zijn in overleg met regeeringsambtenaren. De troepen hebben nu het katholiek gym nasium te Londonderry bezet, waarin de zijn kamertje gluurden, en begon luid te weenen. Toen hij eene wijle later zijn lot nog eens bedaard had overwogen, trad het denk beeld der grootste en edelste overwinningen levendig voor z\jn geest. Hij gevoede, dat de mensch, die zich zelf, dat is zijn eigen wil en begeerten kan beheerschen, die zijn leven edelmoedig aan Gods Voorzienigheid over. reeft en alle kruisen en lijden met gelaten- leid uit Hare had aanneemt, grooter is dan de krijgsman, die gansche koninkrijken ver overt, dan de overwinnaar, wiens wapenen altijd en overal hebben gezegevierd, ja zelfs grooter dan de vorst, wiens vaandels over iet grootste gedeelte van den aardbol wap peren. De overwinnaar in zulk een strijd is een dappere in de oogen van God hij is de eenige ware krijgsman, en zijne overwinnin gen zijn oneindig roemrijker dan die van lesar en Alexander. Hoewel braaf en kloekmoedig, toch had de Ridder van 0. L. Vrouw dezen verheven graad van deugd nog niet bereikthij was door al te groote roem- en eerzucht, door wereldsche wenschen en begeerten, die de helderheid zijner schooue ziel verduisteren, nog te zeer aan het aardsche gehecht. Slechts dan, als deze zondige geneigdheid geheel uit zijn bart zou zijn uitgeroeid, kon de. ware krijgsman van Jezus-Christus voor de hemel sche belooning waardig bevonden worden. En terwijl nu Gods genade in zijne edele ziel werkte, behaalde hij, na eene langdurige pijnlijke worsteling, de kroon dezergrootsche, overwinning. mistukte. De rooyersbsnden. Twee gewapende gemaskerde mannen zijn te Belfast hei bureau van Great Northern Irelank Railway binnengedrongen, waar twee klerken bezig waren de loonen voor de arbeiders in omslagen te doen. De indringers maakten zich van het geld, ongeveer 1000 p. st., meester. De eene stopte het in een zak, terwijl de ander de klerken met een revolver in bedwang hield. Daarop verdwenen de roovers. Uit Dublin wordt gemeld, dat een Sinn feinbla^ verklaard, dat de vrijwillige Sinn- B'ein-rechtbanken den golf van misdaden ia Ierland tot stilstand gebracht hebben. Men is voornemens de rechters door het volk te laten verkiezen. Burgeroorlog in ZuitMerland. In het Zuiden van Ierland is nu ook bur geroorlog tusschen Sinn-feiners en Unioni sten uitgebroken. Te Ban try zijn twee Sinn-Feiners vermoord en winkels en huizen van Sinn-Feiners aan gevallen. Het heele district verkeerd in pa niek. Pogingen om huizen van Sinn-Feiners in brand testeken hadden plaats. Flesschen met brandende vochten werden door de vensters geworpen. De bewoners bluschten de vlam men. Op een andere plaats te Bantry werd een linis met petrool en bommen geheel afge brand. In drie huizen werd binnengebroken. De bewoners werden mishandeld en hun huizen beschadigd. Men verhaalt dat de twee Duitsche torpe dobooten, die tijdens den wapenstilstand in de nabijheid van Terdonck gezonken waren, na gelicht te zijn, door den herinzameliogs- diehst verkocht werden aan eenen onderne mer van Gent voor de som van 20.000 frank. Zij hadden 21/2 millioen mark gekost. De aankooper heeft er 150.000 kilos koper uitgehaald, dat 4 fr. per kilo waard is. Dan heeft hij de rompen en het oud ijzer verkocht aan eenen metaalbouwer van Charleroi voor 90.000 frank. Het feit verdient zooveel te meer, dat men er de aandacht op trekke, omdat het minis terie van landsverdediging van zin schijnt te zijn, andere wrakken die te Zeebrugge en te Gent liggen, ook te verlappen. La Gazette is van gevoelen dat de Staat toch zelf wel die voordeeltjes kan opstrijken. En veel anderen zullen van dit gedacht zijn. OORLOGSCHADE Staatscommissarissen benoemd bij de recht bank van Dendermonde MM. Meert, adv. te Sint-Niklaas Frans Eeman advokaat te AalstJ. Cooreman en F. Heyvaert, advoca ten te Dendermonde J. Dewilde, bouwmeester schatter, Ukkel. LONDEN 27 Juni. Reuters agentschap verneemt uit ofticieele bron, dat volgens een telegram uit Téflis, Khan Khooski, die voor den inval der Bolschewisten in Azerbedjab minister van Buitenlandsche Zaken was, in den nacht van 24 Juni vermoord werd. De Bolschewisten, onder de leiding van den gekenden opruier Kyrord maken thans ieverige propaganda in heel de streek van Tiflis. Toen men hem als geheel hersteld be schouwde, werd het hem als eene bijzondere gunst toegestaan, dagelijks wat in den tuin te werken en bloemen en planten te helpen kweeken. Dan kwam het leven hem zoo niet zoo ondraaglijk voor, want de uren, die hij in een verkwikkenden zonneschijn, te mid den der heerlijkste bloesenms en hoornen doorbracht, kon bij onder de genoeglijkste van zijn treurig leven rekenen soms vergat hij zeis dat hij een gevangene was, en dan zong hij, door den invloed der lieflijke natuur gedreven, de schoone kinderlijke liederen, die het hart van Koning Leeuwenhart zoozeer verrukt hadden. Op zekeren dag kwam het groote opper hoofd Solymon in Bertrand's cel, om over zijn rantsoen te onderhandelen. De buitensporige som, die hij eisclite, be droeg meer dan de tegenwoordige waarde van drie duizend pond i n Eogelsche gouden munt. De Ridder van O. L. Vrouw beantwoordde alles op vroolijken toon, want hij was over tuigd dat zijne teedere moederzélfs ten koste van baar laatste juweel, haar laatsten duim gronds, den zwaren losprijs betalen zou. Bij den eersten aanblik van den man, die zijn dapperen vader zoo verraderlijk had omgebracht, vloog een blos van toorn en verontwrardiging over zijne wangen. Zelfs rilde hij een opgenblik over al zijne ledema ten en balde hij krampachtig beide vuisten. (Vervolgt.) was om de drie dikke wetboeken te vertalen, die dikwijls veranderd werden. Kortom de onderhandelingen zijn in niets opgeschoten.' Hij heeft geen gezag en verschuilt wcli achter zijn regeering, die niet antwoordde op de Britsche voorwaarde tot het hernemen van den handel en die bestaat in het eerst terug geven der in beslag genomen vreemde eigen dommen. Lloyd George zal Krassine nog eens ont vangen alvorens naar Brussel te gaan. Daai Moskou gsen waarborgen geven kan in zake de uit te voeren goederen, schijnt Krassine's zending feitelijk mislukt. Zoo de onderhan delingen nog niet afgebroken zijn, heeft mee toch nog weinig hoop. Het eigenlijke doel van Krassine; De Europeesche revolutie LEcho de Paris beweert uit bevoegd; bron vernomen te hebben, dat onlangs, tg- denseen vertrouwelijk gesprek, Krassine hei ware doel zijner zending in Europa zou ver raden hebben. Dit doel is geenszins het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Rusland, daar deze ekonomische betrekkingen eerder schadelijk zouden zijn voor de Bolschewisten en geen zins met hunne politiek overeenstemmen. Men zou eerder trachten, tegen komptante betaling in goud, het noodige spoorwegma teriaal te bekomen ten einde een revolutie- veldtocht over geheel Europa te voeren. TE COUVIN Eenige dagen geleden schreef de socialis tische volksvertegenwoordiger Perriquetaau den prokureui' des Konings van Dinant een brief, waarin hij vroeg of vervolgingen gin gen ingespannen worden tegen de werkhuizen en gieterijen St Joseph, te Couvin en tegen den bestuurder, M. Mouffe. M. Perriquet voegde er bij, dat zoo er geene vervolgingen ingespannen werden, heel het dossier, dal zicli in haDden bevond van bet parket van Dinant, in de dagbladen zou openbaar ge maakt worden. Op bevel van het parket is M. Mouffe thans aangehouden en opgesloten. Deze aanhouding heeft in de streek de grootste opschudding verwekt. Nog andere aanhoudingen worde; verwacht. EERSTE BEDEVAART van de bewoners der Denderstreek onder liet Eerevoonillerschap van den Zcei Eerw. Heer Kanunnik HOELA ND TS, Pastoor-Deken van Aalst. Vertrek uit Aalst op 6 Sep. in den voorraid. Aankomst te Lourdes op 7Sep. 's namiddags. Vertrek uit Lourdes op 13 September. Terugkomst te Aalst op 14 Sep. 's namid. VOORWAARDEN DER REIS Onze reis naar Lourdes wordt toever trouwd aan de Agentie «Thos. Cook en Son., de zeer voordeelig gekende Reis-Agentie van Londen. De reis geschiedt in bijzonderen trein, in Belgische rijtuigen, met doorgang en W. C.. zonder omstijgen of veranderen onderwege. De bijzonderste hotels te Lourdes zijn aan onzóbedevaarders voorbehouden, namelijk Voor de reizigers van 1* en 2- klas Grand Hótel Heins Hótet d'Angleterre llótel RoyalHótel do la Chapelle. Voor de reizigers van 3- klas Hótel Beige Villa Ste-RoseCroin de Lorraine. De prijzen zijn bepaald als volgt IJzerenwegbiljet Aalst-Lourdes en terug alleen 1*klas Ir.400 2-klasfr.285 3-klas fr. 190 IJzerenwegbiljet Aalst-Lourdes en terug en 6 dagen verblijfkosten te Lourdes: 1-klas fr.550 2'klasfr. 410 3-kIasfr.275 Het groot getal inschrijvingen, tot nu toe reeds ontvangen, laat onze bedevaart een weergaloos succes tegemoet zien. Aangezien er niet meer dan 500 inschrijvingen kunnen aanvaard worden, worden degenen die zou den verlangen aan de bedevaart deel te nemen, verzocht, zoohaast mogelijk hun vol ledig adres, alsook bet bedrag hunner inschrijving te sturen aan den schatbewaar der J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 22, Aalst. Voor alle inlichtingen wende men zich tot de Heeren van het uitvoerend komiteit. HET UITVOEREND KOMITEIT E. Heer De Witte, onderpastoor, St Martinus, MM. ModestCercelet, Leopoldstraat, 11. F. De Hert, burgemeester van Aalsl, F. De Loose, Botermarkt, 11. V. De Valkeneer, Esplanade. Eug. Moens de Hase, Keizerl. Plaats. Arth. Van Erlvelde, Moorselbaan. Pol. Van Gyseghem, Dirk Martensstr. Jan Van Nuffel, Kerkstraat, 24

De Volksstem | 1920 | | pagina 1