Het Sovjetstelsel deugt niet DE RIDDER VANO. L. VROÜW Algemeene volksopteHing WoCIlsdag- Juni 1920 Namakers van dwangarbeid I Ministerie m Spoensfsgen. Vreeselijk tramongeluk te Humbeek Een ministerieels logenstraffing. De slachtoffers fler lncMveroverlng- Koninklijke Vlaamsche Akademie. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 142 13 A G" B L A. D - -1 O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Qendt H. Martialua Zon dp 4,02, onder 8,05 Volle Maan den 1 Publiciteit bulten hst Arrondissement Aalst, zich lo wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Panjs en 105, Clieapside, Londen. Lenine Voorzitter van de Russische-Sovjet- republiek beeft onlangs in een kongres der Russische sijndikafen eene gewichtige rede voering uitgesproken, waarvan men enkel nu den inhoud is te weten gekomen. Gezel Lenine bekent er duidelijk in dat zijn regecringssteiscl alles in handen van den Staat en door den Staat slechte uit slagen oplevert. Lenine hield zich bijzonderlijk bezig mei - den landbouwtoesland hij kwam er tot viei maal toe op terug. Tot h e loe zijn alle pogingen om den grond ook te begrijpen in het ekonomisch stelsel van alles aan den Staat vruchteloos geble ven. Lenine geeft de reden op. De - moajick» (boer) heeft er niet aan verzaakt voort te brengen, te leveren als eigenaar. Hij teelt graan om het te verkoopen en wil het te koop bieden op eene vrije markt en niet leveren aan een komiteit of aan de regecring. Zijne werking strekt er naar om het kapi talistisch stelsel weer in te voeren en men bespeurt daar reeds de kenteekens van. Benevens het buïtenlandsch gevaar, ge schapen door de overheersching der burgers in internationale zaken ft is Lenine die spreekt) duidt Lenine dus een inlandsch gevaar aan dat bijzonder te duchten is. Hst is in Rusland zelf, dat twee maatschap pelijke stelsels tegenover elkander in het harnas staan. Welk is het gevolg Het is nu, zegt Lenine,eenegroote ellende onder de werkende klas. De diktatuur van bet proletariaat heeft het proletariaat tot tweo jaren hongesnood gevoerd. Op den buiten heerscht integendeel eene groote landelijke weelde. Elke werkman der steden beschikt jaarlijks over 112 kilos brood min dan een derde kilo per dag en elke buitenmensch over 272 kilos of bijna over 3/4 kil. per dag. Waarom blijft in dezen strijd lusschen twee stelsels het voordeel op den kant van het oude stelsel Omdat de oude ekonomische vormen be staan en dat de nieuwe nog moeten gemaakt worden. Het kapitalism is verbrijzeld, zegt Le- nine, maar het socialisme is nog niet opge- bouwd, en het zal nog lang tijd vragen eer het opgebouwd is nog tientallen van jaren.» Men kon het (het socialistisch stelsel) niet opdringen door het geweld, zegt Le nine, men moet er lang aan werken, het ter rein voet voor voet veroveren. Het is de inrichting, hel zedelijk gezag welke men moet te werk stellen. Na zulke duidelijke en wijze verklaringen slaat men verwonderd nog een beroep te vin den op eene diktatuur, die geen zedelijk ge zag is op pc militaire doenwijze, die juist bet tegenovergestelde zijn van alle ekono mische inrichting. SÏÏ2S De ondervinding heelt Lenine geleerd er dat op zeer korten tijd, dat het Bolschevisten stelsel niet kan toegepast worden Bolche visra en socialism zijn één zooals het socialis ten blad Le Peuple verleden jaar heeft gezegd. Dat zegt dat we ook al eenigen tijd zullen moeten wachten eer wij inc het Aardsche socialistisch Paradijs zullen kunnen gaan wandelen. Wellicht dat onze kleinkinderen of achter kleinkinderen dat geluk zuilen genieten. Kongres der Gemeentebedienden De Belgische gemeenlebedienden hielden Zondag eene Algemeene vergadering in het stadhuis te Laken. Volksvertegenwoordiger Ozeraie en Buyl en senator Huisman Van den Nest waren aan wezig. v De heer Pinard, voorzitter, stelde vast dat de duurte toelage sedert April 1919 niet meer werd verhoogd, hoewel de prijs van het le ven nog voortdurend is gestegen. Een aanwezige vroeg gelijkvormige duur tetoeslag van 150 firs, per maand. Daarna werd het loonbarema besproken Het voorstel werd aangenomen Minimumloon 4000fr.(minderdan 10,000 inwoners) 4250 fr. (10,000-25,000 inwo ners) 4500 fr. (25,000 50,000 inwoners.): 4750 fr. (50,000-100,000 inw.); 5000 fr., (meer dan 100,000 inw.) te Brussel en Ant werpen 5250 fr. Gezinsvergoedingen 300 fr. per minder jarig kind 400, 500, 600, 700, 750 fr. voor de vrouw, volgens de bevolking der ge meente. Eene motie werd aangenomen houdend dat die loonregeling zal aan Parlement en Regee ring voorgelegd worden. Verder werd de kwestie der pensioenen der gemeentebedienden besproken waarna de zit ting sverd geheven. Te Brussel spreekt men de Beulemansche taal, dat is een mengsel van Vlaamsch, Bra- bantseh, Fransch en Waalsch, niet alleen op de groenselmarkt en in de vischraijn, maar zoo wat overal. Die taal is nu ook binnengeslopen in het Muntiiotel, waar men geld slaat of liever drukt. Op het laatste briefje van een frank door de Nationale Bank uitgegeven, staat er in 't Fransch La loi punit le contrefacteur des travaux forces. Dat wil zeggen De wet straft den na maker van den dwangarbeid wat een belachelijke onzin is. Iemand die dwangarbeid namaakt waar vindt men het uit. Er zou moeten staan La loi punit des travaux forces le cpntre- facteur wat beteekentDe wet straft den namakermet» dwangarbeid. Gelukkig voor de Vlaamsche Hoogeschool dat ze nog niet bestaat, anders ware 't voor zeker hare schuld dat er Beulemansch op ons briefje staat. Men zal de jaarwedde moeten verhoogen van al de redakteurs, inspekteurs en direk teurs, die hetbriefken moeten gereedma ken en keuren, vooraleer het ter perse gaat, opdat ze eenen goeden bril zouden kunnen koopen die hun toelate zulke flaters te be speuren. stukgeslagen en mannen van den llser waren reeds over de heggen gekropen om den mof onder handen te nemen, toen stede lijke politieagenten tusschenkwamen om de orde te handhaven. De rechterlijke politie ging alsdan vast stellen dat de Pruis een pasport bezat doch 's anderdaags, werd den herr het verblijf alhier en in de provincie Limburg, door den Veiligheidsdienst, verboden. DOOR Mr C. M. BRAME. 5* Vervolg 1 Dit was eene bekoringwant daar het oude opperhoofd alleen met hem in de cel was, had Jij hem mot zijne jeugdige krachten gemak kelijk om het leven kunnen brengen doch de Christen prevelde in stille een kort gebed cn terstond week de zondige, sombere ge dachte voor de zoete namen van Jezus en Maria. Het was geen gemakkelijke taalt, die Solv- mon hem bij het verlaten der cel had opge legd. Hij zou den gevangene namelijk eene perkamenten rol zenden, waarop hij zijne goede moeder alles, wat sinds zijn vertrek was voorgevallen, uitvoerig beschrijven moest. Bertrand zag zich dusgenoodzaakt haar lot zijne diepe teleurstelling mede te deelen, dal ai zijne dappere piannen, zijne hoop, zijn krijgsroem met zijne gevangenneming ver nietigd waren, en dat hij zijn gansche* leven in die ellendige cel moest blijven opgesloten, tenzij de zware losprijs, die baar groote gel ilelijke opofferingen kosten zou, voldaan kon worden. Niemhnd repte intusschen een enkel svoord aan Bertrand, op welke wijze dal per kamenten stuk naar Engeland zou worden opgezonden, of hoe men verder met het be drag van den losprijs bandelen zou. Toch voelde hij, op het oogenblik, dat hij den Brief overgaf, eene nieuwe hoop door zijne stralen, en bij zong ook dienzelfden avond in den tuin zoo beider, zoo klaar, zoo lieflijk Nog de Duitsche officier van Tongeren Zooals reeds door ons gisteren werd ge meld greep, deze week, schielijk eene betoo ging plaats tegen een Duitschen officier, die zich gedurende de bezetting hier had weten te onderscheiden in den slechten zin. Die heer was een bezoek konten brengen aan een Tongersche jufferbeiden waren 's namiddags, per rijwiel uitgereden en toen zij 's avonds huiswaarts keerden, werd de Pruis herkend door eenige Tongenaren die hem dadelijk achterna liepen, al roepend Daar is de Pruis De Pinhelm Heraus I Heraus I Van schreeuwen kwam men tot bedreigin- gen eenige ruiten, van het huis der Juffer waar de Pruis ingekwartierd was, werden dat Solymon's dochter, die met bewondering naar hem geluisterd had, den gevangenbe waarder heel beladgstellend vroeg, wie toch die jongeling mocht zijn, wiens stem schooner en welluidender klonkdandiedes nachtegaals Hij antwoordde baar dat het een dappere jonge ridder was, die grooten roem in het leger der Christenen verworven had, en thans tot de gevangenen haars vaders behoor, dc. Hij heette Bertrand en was onderden naam van Ridder van O. L, Vrouw bekend in zijn blauw schild voerde hij een vlekke' looze lelie, en bij zong altijd den lof van Ma ria, zijne Koningin. In zijne cel had hij een groot kruis van twee stukken hout gemaakt, en met eigen handen eene lelie op den mnur geteekend onder het kruis hing de plaat eener schoons, zachte vrouw, wier gelaat lieflijker was dan de zon en in wier armen een klein kind rustte. Wie de vrouw was, wist hij niet, maar on der hare voeten stond in gouden letters de naam Maria geschreven. Hier herhaalde So- lyrna (zoo heette Solymon 's dochter) dien wondervollen, welluidenden naam {verschei dene malen bij zich zelve. Nu was Solyma niet tevreden, voordat zij dien christen-zanger gezien had. Op zekeren avond toen hij weer met zijne bloemen bezig was, ging zij met hare kamerjuffers naar den tuin, om met den jongen Engelschman, die zulk een vreemden invloed op haar leven uitwerkte, in de verte kennis te maken Zij zeide hem geen woord, doch zijn schoon onschuldig gelaat maakte zulk een diépen De verhooging der spoorwegtarieven Met ingang van i Juli worden de tarieven voor het vervoer per spoorweg als volgt verhoogd Reizigers (met inbegrip van de abonne menten van allen aard) 1 0 o Reisgoed en goederen van alle slag 50 0/o, met uitzondering der klasse 4 van tarief 3, welke maar met 25 0/o verhoogd wordt. Dienst der postwissels met Noord-Amerika Sedert de postdienst hernomen werd, is er in de bladen meermaals over geklaagd dat de bedragen in dollars, uit de Vereenigde Sla:en onder den vorm van postwissels naar hier ge zonden door het Amerikaansche postambt nog steeds in Belgische franks worden overgezet op grondslag van den vooroorlogschen koers, zijnde 5,15 Ir., dan wanneer de werkelijke koers van de dolfar op zeker oogenblik 15 fr overtrof. Eerlang zal het belanghebbend publiek in de gelegenheid worden gesteld, postwissels tegen voordeeliger voorwaarden uit Amerika 'over te zenden. De dienst voor de uitgifte van telegrafische'wisselsuit Noord-Amerika(Ver eenigde Staten, Canada, Nieuw Foundland) op Belgie, welke door bemiddeling van de Western Unie Telegraph Cable System Cv reeds voor den oorlog fungeerde, wordt, in overleg met het Belgisch Postbestuur, op lSJnlia.s. weder'ingesleld. Deze Compagnie zet de dollars om volgens een grondslag die niet minder mag bedragen dan 93 O/o van den koers van den dag ter beurs van New-York, wat, voorden huidigen koers van 11,52, een omzeltingsgrondslag van 10,72 fr. vertegenwoordigt, zijnde het dubbel van den koers volgens denwelken het Amerikaansche poslambt tot hiertoe be rekende. Niettegenstaande de telegramkoslen, welke aan de gewone taks dor postwissels dienen toegevoegd, blijft het voordeel nog aanzien lijk, terwijl bovendien de overzending veel sneller geschiedt dan bij de post. Een geval van pest te Liverpool. De Engelsche minister van openbare ge zondheid heeft uil Liverpool bericht ontt-an - gen, dat aldaar een geval van pest is vastge steld geworden. De zieke is een 15jarig meisje, werkende in eene bloempelderij, alwaar eene groote hoeveelheid beschadigd graan voor handen is. Een officieele afgevaardigde werd naar Liverpool gestuurd om een onderzoek te doen, en bevestigde dat het hier waarlijk een geval van pest was. Dadelijk zijn de noodige maatregelen ge nomen om de uitbreiding der gevreesde smet ziekte le voorkomen. Een driejarig kindje onthoofd.. Zondag namiddag speelde het driejarig zoontje der echtgenoolen Van Aken nabij de kerk van Humbeek, toen de buurttram uit Grimbergen naderde. De kleine wilde nog over de sporen loopen, doch werd oraverge" worpen en verdween onder de lokomotief Toen men deze had kunnen oplichten, vond men nog enke I het onthoofde lijkje van hel slachtoffer. indruk op haar, dat zij daarna dikwijls aan hem en zijne Koningin Maria dacht. Bertrand had reeds geruimen in die akelige cel doorgebracht, en nog geen enkelen der christenen slaven gezien of gesproken. Hun arbeid scheen zwaarder dan de zijne, want toen hij hen op zekeren morgen in ketenen geboeid naar hun werk zag gaan, kromp zijn hart van deernis en afgrijzen weg. Eenigen waren jong zooals hij andere zwakke, uit geputte grijsaards. Voor sommigen bestond mogelijkheid op rantsoen, voor de meesten was echter alle hoop op redding verdwenen. En ach I zoo zijne moeder ziek was, of door eene of andere onvoorziene omstandigheid het zware losgeld niet kon beialen, dan ware zijn lot nog vreeseiijker dan dat zijner onge lukkige medegevangenen. Het Saraceensch opperhoofd was oud en afgeleefd, en had na eene lange, krijgshaftige loopbaan zijn ouderlijk paleis weer betrok ken, om daar zijn laatste levensdagen rustig en stil te kunnen slijten. Zijne zwakke krach ten konden aan strijd noch vermoeienissen weerstand bieden, en nu leefde Lij daar ge noeglijk met zijne schoons, eenige dochter Solyma, die hem steeds met hare teedeiste zorgen en liefde omringde. Zij, die hem in zijne volle mannelijke kracht gekend hadden, dachten niets anders dan de oude krijgsman naar zijn paleis was teruggekeerd, om daar te sterven. Dagelijks deed hij zijne gelief, koosde wandeling in den tuin, koesterde dan zijne oude stijve ledematen in de warme zon nestralen, en eat zoo uren lang overzijde De minister van Rechtswezen maakt het volgende bekend Volgené sommige dagbladen zou een omzendbrief betreflende de toepassing van art. 115 van het Wetboek van strafrecht aan de parketten hebben voorgeschreven enkel die oorlogswoekeraars te vervolgen, die met den vijand ten minste voor eenmillioen frank zaken hebben gedaan. Zij hebben bet geval van een zekeren Th aangehaald, die van rechtsvervolging ont slagen zou zijn geworden, omdat slechts^voor 770.000 fr. zaken had gedaan. Nog door den minister van Rechtswezen, noch door den Prokureur Generaal werden ooit dergelijke onderrichtingen aan de par ketten gegeven. Th... is pas aangehouden. De zaak DoyenMaspart Ingevolge het in booger beroep gaan van den algemeen prokureur legen het vonnis uitgesproken op 9 April jl. inzake het geding Doyen-Gaspart en waardoor deze vrijgespro- werden, diende dat proces gisteren opnieuw voorde rechtbank, onder voorzitterschap van den h. Depret. Advotcaat-generaal Vandenkcrckhove trad op als openbaar ministerie hij eischte ver breking van het eerste vonnis en de veroor deeling der twee beklaagden die verdedigd werden, Doyen, door Mrs Mirsch en Jones, en Gaspart, door Mrs Meyer en Th. Braun. Nadat de verdediging vastgesteld had, dat zij geen kennis had kunnen nemen, voor de debatten, van al de bewijsstukken, bracht raadslid Morelle verslag uit.' Vervolgens werden de beklaagden onder vraagd. De zitting zal heden, 9 u., voortgezet wor den het openbaar ministerie zal rekwisi torium hoaden. Nog een doodelijk ongeluk. In de laatste maanden hadden reeds ver scheidene doodelijke ongelukken plaats op bet plein der militaire vliegschoo! te Asch. Een nieuw doodelijk vliegongeluk is er thans gebeurd. Eenige dagen geleden waren jonge vliegers uitgenoodigd geworden, lei- gelegenheid der kermis van Eynde, eenige toeren te doen. Een hunner kon na een looping the loop zijn toestel niet meer in evenwicht brengen. Het vliegtuig viel te pletter en men vond nog slechts het vreeselijk vermorzeld lijk van den vlieger terug. De aanstaande algemeene volksoptelling zal op 31 December 1920, volgens later bepalen regelen, geschieden. De gemeenteoverheden zullen onverwijld de nummering der huizen en andere gebou wen doen nazien en, zoo er reden bestaat verbeteren en aanvullen. Met het oog op de volksoptelling en op de herziening der bevolkingsregisters, moet ieder bewoond of onbewoond huis en zelfs ieder niet tot woning bestemd gebouw, indien het tol verblijf aan één of meer personen dient of dienen kan, genummerd worden. Zoohaast de nummering gedaan is, zullen die overheden aan de regeering de opgave zenden van het getal 1.) Der eigenlijk gezegde bewoonde hui zen 2.) Der eigenlijk gezegde niet bewoonde huiten 3.) Der voorloopige woningen 4.) Der niet tot woning bestemde gebou wen van allen aard, waar nochtans één of meer personen verblijven 5.) Van alle andere (genummerde of niet roemrnke jeugd en zijn krijgshaftig verleden te mijmeren. Twee jaren waren verstreken sinds de eisch van het losgeld naar zijne moeder was opgezonden, en men had nog niets hierom trent vernomen. Dacht Bertrand daaraan, dan was geen lied treurig genoeg, om onder het kweeken en verzorgen zijner bloemen te zingen en zijne smart uit te drukken. Te midden van dien schoonen tuin was een groot bloemenperk van de prachtigste, teldzaamsle rozen, die alom de heerlijkste geuren verspreiden, en nabij dit uitverkoren plekje was het rustpunt.waar de grijsaard bij voorkeur ging zitten droomen. Nooit bekom merde hij zich om den jeugdigen kruisvader, wiens bloeiend leven tusschen de muren zijner gevangenis wegkwijnde altijd dacht hij slechts aan den roem, dien hij zelf op zijn levensweg had ingeoogst. Het was een warme morgen de zonne stralen vielen loodrecht op Solymon's donker, afgeleefd gelaat, en de sterke geur der rozen had hem door eene soort van bedwelming zachtkens doen insluimeren. De jonge ridder zag zijn meester slapend op de bank zitten, en trad nader om zijne gelaatstrekken eens op zijn gemafte kunnen bespieden: Plotseling .vieien zijne oogea op eene zwar te, smalle streep, die zich ïangzaam onder de breede raonw van het Weed des Saraceens bewoog. (Vervolgt.) genummerde) gebouwen welke niet tot bewo ning gebruikt worden. Deze overheden zullen tezelfdertijd aan de regeering de opgave zenden van de 1.) In opbouw zynde huizen 2.) In heropbouw zijnde huizen 3.) Geheel of gedeeltelijk vernielde hui/eu waaraan niet gewerkt wordt. liet Kristen syndikaat en de Telegram dragers. Op 28 Juni werden onzen Algemeencn secretaris en do afgevaardigden der telegram- dragers bij het K. S. aangesloten ontvangen door den heer Rosen, algemeene hesluurdet der Telegrafen en den hoer Colson babinels- overste. De toestand der telegramdi agers werd op grondige wijze onderzocht en menige verbeteringen bekomen. Er wierd akkoord getroffen over de volgende punten 1. De betaling per koers zal zoo geregeld worden dat een besteller een gemiddeld loon van 5 fr. zal kufinen verdienen. Daarenboven zouden naar gelang het getal dienstjaren ouderdomspenningen toegekend worden. De nachtdienst zal betaald worden aan 0,90 fr. per uur. 2. De tcfegramdragers bekomen eene reis kaart per trimesterdeze kaart wordt aan zien als eene belooning toegekend voor hel regelmatig en vruchtbaar volgen der lessen. Daarenboven is de toeslemming der ouders vereisebt om ze te bekomen. 3. Eene vergoeding van 150 fr. is toege kend voor de kosten van eerste kleedijbe- zorging. 4. Het verbod van drinkgeld te aanvaarden is geheven. 5. Voor hetgeen het vrij vervoer aangaaf op de trams moeten de lessen aanzien worden als geregelden dienst. 6. Hun onderzoek moot ingesteld worden alvorens te kunnen besluiten over eene ver goeding gedurende de oorlogsjaren. 7. Het medisch onderzoek is 15 jarea Ouderdom. Plechtige openbare vergadering Zondag om 11 ure, had in de groote feest zaal der Vlaamsche-Akademie, te Gent, cena plechtige openbare vergadering plaats. Ondet de aanwezige overheidspersonen bemerkten wij.M. Maurits Lippens, gouverneur der provincie Mgr Segers bisschop van Gent de heeren Staatsministers Hellepulte en Van de Vijvere, bnrgemeetler Braun volksverte genwoordigers Siffer, Huyshauwer, Van Cauwelaert schepene Ka mie! De Bruyne gemeenteraadsleden Vercoulte, Eylenbosch] enz, prof. De Ceuleneer, Van Puyveldc, Scharpe, enz. arrondissementscommissarii de Kerchove d' Exaerde en talrijke figurer nit de kunst-en letterwereld, waaronder''Mej V, Loveling. De minister van schoone kuns ten M. Destrée, had zich laten verontschuldi gen. M. Lecoutre, onder-bestuurder, wn. be stuurder der Akademie, opende de zitting es handelde over het belang der studie van taai enletterkunde die in zoo nauwe betrekking staan met me geestelijke ontwikkeling en do beschaving van een volk. Hij drukte erop dal de stoffelijke heropbeuring van België moet gepaard gaan(mctde geestelijke heropbeuring. Daarna hield Staatsminister Hellepulte een leerachtige redevoering. Hij behandelde het volgende onderwerpAchtien maanden na den oorlog, de duurte van het leven Na eenige historische herinneringen over het losbreken van den oorlog, deed de geachts spieker uitschijnen waarom hij nooit getwr- feld heeft, tijdens zijn verhlijl te St Adresse aan de zegepraal der Verbondenen. Hei recht moest, vroeg of laat, de bovenhand hebben. Tijdens den oorlog heeft men zicli echtet begoochelingen gemaakt over de na oorlog, sche toestanden. Men heeft gemeend da' alles, onmiddelijk na den wapenstilstand, in zijne plooien ging komen, en dal het lever, van vbor den oorlog ging herbeginnen. Dc groote menschenslachting heeft echter zoovee! krachten vernield, dat de wereld er onver mijdelijk den terugslag moest van gevoelen. Niet de hooge loonen zijn de groote schuld der levensduurte, maar wol het tekort in de voortbrengst. Men heeft dus misschien een slecht oogenblik gekozen om de werkuren zoo plotseling te verminderen, ofschoon eene ernstige verminderingBeene noodzakelijkheid was. Maar de krisis dieons land doorworstelt vervult spreker met geene onrust. De bedrij vigheid, de naarstigheid, de wilskracht van het Belgisch volk zijn eene waarborg van den spoedigen heropbouw van ons land. Maar de stoffelijke heropbouw is niol vol doende. Ook de zedelijke en geestelijke her opbouw is onontbeerlijk. Onze twee rassen, die zulkegroole hoedanigheden bezitten', moe ten zoo opgeleid worden dat ons land liet meeste nut trekt uit hunne natuurlijke gaven. Het mag niet zijn dat een der twee rassen zich verongelijkt gevoelt. Do Vlamingen zoo als de Walen moeten van in de dorpsschool tot in de fakulteiteiten der Hoogeschool hun onderwijs genieten in hunne eigen taal. Het mag niet langer geduid worden dat de Vla-' mingen, willen ze de vruchten der wetenschap genieten, eerst moeten beginnen met eerie, vreemde taal aan te leeren. Dan zal cv gelijk.' heid, vrede en eendracht heerschsn op den.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1