PENSIOENEN VOOR NIET DE BIDDER VANO.L VROUW Een Antwerpse!! kloosterling door de Fransehe Akademle bekroond M. Vanderrelds en artikel 310. Aan de Staafsarbeiders. Ministerie van Landsverdediging Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. XXVI* JAARGANG NUMMER 143 Tel. 114 30 G B—a T 33 -j O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De öendt Publiciteit bultén het Arrondissement Aalst, zich le wouden tot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarpleïn, te BrusselS, Place do la Bourse, Parijs en 105, Cheapaide, Louden. De gemeenteraad van Courcelles lieeft eene bijzondere ntanior gevonden om wereldberoemd te worden. De vroede vaderen van die gemeente, die bobooren tot do partij van onzen nationalen Hoover, alias Wauters, Rebben inderdaad een stemming uit gebracht. waarvan zij sito sito bet burool der Kamer op de hoogte heb ben gesteld. Onze lezers hebben er ook kennis van genomen zij vragen voor alle Balgen, dia GOjaar oud zijn geworden, een pensioen van 1200 fr. Onder welke voorwaarden, zult ge vragen Order geen voorwaarden, meneer voorwaarden is goed voor mensclien van clen ouden eed, maar mol dat ras willen de gemeenteraads leden van Courcelles niets gemeens hebbon. Vroeger moe3t ge een pensioen ver werven, ge moest er voor bijdragen, go moest deel maken van een pen- siooninricbting, eono pensioenkas. Met dien flauwon truut zijn ze te Courcellos niet langer gediend. Niet noodig van to worken, niet noodig af te dragen, niet noodig aangesloten te zijn bij een ponsioonkas, go laat uw oigen maar GO jaar worden en auto matisch, van zelf, wordt ge rentenier. Ce moogt inlusschen uw have en gocl verbrast, uw pree verbobbeld hebben, ge moogt ze door uw keel bobben gegoten, dat too er allemaal niets toe G) wordt gepensionneerd als ge 60 jaar oud zijt én daarmee uit meer moet ge daar niet voor doen en le Courcelles vindon ze dat het al meer dan genoeg is. Wij kunnen niet begrijpen dat zulke gedachten kunnen vooruitgezet wor den door menscbon die beginselon aankb ven als die van eigendom is diefstal n en wie niet werkt moet niet eten. Want bet onvoorwaardelijk toeken non van een pensioen van 1200 fr. aan al die GO jaar oud is geworden, maakt feitelijk zulk oen pensioen, ook al is bot ten laste van den Slaat, een eigendomstitel van iedoren Bolg, zelfs van hem die er niets voor gedaan beeft. De socialisten vinden bet ongehoord dat iemand eigenaar is, zonder iels gedaan te hebben om bet te worden boe kan men dan, op kosten van alge meen, rentenier worden, zonder er iels voor te hebben gedaan Wie niet werkt moet niet eten. Volgens den gemeenteraad van Cour- cólles moogt gij uw heel leven niet gewerkt hebben, maar men zorgt voor uw eten als ge 60 jaar oud zijt. Er is nog een kwestie maken ze te Courcellos geen onderscheid tus- seken een eerlijk en deftig en arbeid DOOR 11' C. M. BRAME. 69 Vervolg Stil en behoedzaam boog bij zich over zijn meester, en bemerkte op diens donkerbruine band eene kleine slang van eene allergevaar lijkste soott en waarvan hij wist dat een enkele beet doodelijk was. Bel trand ontstel de hij begreep al hel gewicht van het oogenblik. Door een enkelen beet, eene bloote aanraking zijner griftanden ware de dood zijns vaders gewroken en zijne eigene vrij heid verzekerd. Waarom zou bij liet leven var. den verdelger zijns vaders redden Laat hem den welverdienden dood sterven. Deze gedachte dreef hem het bloed naar de slapen stemde hij toe dan was de gelegen heid gunstig, Want hij was ganseli alleen, en de doodelijke beet eeoer slang zou een ge schikt uileinde voorden laagharligen beiden, die zijn vader zoo verraderlijk 'had omge bracht, geweest zijn. Dorb boven bet onstuimig kloppen van zijn hart en de booze, verwarde gedachten, die als bliksemstralen door zijn geest kruisten «n-hief zich de stem zijner goede moeder Mij is de wraak, en ik alleen zal wre ker zijn, zegt de Heer onze God. Op dat oogenblik zag bij haar zacht, aan minnig gelaat, hare sprekende oogeri voor zijn geest. Hij maakte het toeken van liet H. Kruis en ging. op gevaar van zijn eigen leven dit van zijn vijand redden. Nog een oogenblik en het ware te laat geweest Met zaam werkman, en de eerste de boste schorremorrie, die aan werken den brui geeft 'l Gelooft men er dat de werkman niet meer eergevoel heeft, dan een pen sioen van den krijg te verlangen, terwijl er toch geen grooter zelfvol doening kan bestaan dan 't genot te hebben van iets, waar men met eigen handen en door eigen zwoegen heeft toe bijgedragen. Dit eergevoel is geen specialiteit van dezen of genen, geen monopool van die of gene partij bet moet ont wikkeld worden, on vindt grond tot ontwikkeling, bij arbeiders van elke denkwijze, en bet vertolkt zich door die ééne groote oplossingSPAREN 1 Laat de Staat jaarlijks millioenen moer bijdragen storten, des te moer maar die hulp moet gaan naar de zorgzamen, de van hunne waardigheid als werkman bewuste arbeidors. Wat men te Courcelles voorstelt is eene premie verleenen aan het niets doen en bet slrokt tot het ontmoedigen dor kour-arbeidor3, die er geenszins mee zullen opgezet zijn, dat zo feite lijk op denzelfdon kam zullen gescho ren worden als de mannen van liever lui dan moe. De Fransehe Akademie (der 40 onsterfelij- ken) Leeft eene belangrijke geschiedkundige studie bekroond van een Antwerpenaar de Z. Eerw. Pater Frcdegand Callev, uit de Sint-Janstraat, legedwoordig archivaris-gene raal der Minderbroeders Capucienen te Rome. Zij heeft hem den prijs Juteau-Duvigneaux, met eene premie van 500 fr. toegekend voor zijne levensbeschrijving van Pater Karei Van Arenberg, een beroemde Pater Capucien uit de jaren 1G00. Acht jaren geleden werd dezelfde geleerde kloosterling laureaat der Alcadetnic van Op schriften en Fraaie Letteren uitgeroepen *oor zijn bock over de Franciskaansche be\V%ing in de 14® oeuw, waarmede hij aan de Hoo- gescliool van Leuven het doctoraat in Zede lijke en Geschiedkundige Wetenschappen verwierf, en te Brussel van wege het minis terie van Wetenschappen enSchoone Kunsten eene reisbeurs bekwam om zijne geschied kundige opYorscliingcn in de bibliotheken en archievevcn van 't buitenland voort te zetten. Do Eerw. Pater Callcy geniet in Italië in de wereld der geleerden groote faam, en deze komt nu bekrachtigd te worden door de Fransehe Akademie. 't Strekt ons Vaderland en ook de zoo veelvuldig voor bekrompen lieden uitgescholden geestelijken tot eer. Ben miljardair verdwenen Een half miljoen frank aan wie zijn spoor ontdekt DI. Ambroise J. Small, een Ganadeesch mil- jardair, eigenaar van verscheidene schouw burgen, is sinds de maand December laatst leden spoorloos verdwenen en alle opzoekin gen om hem terug te vinden, zijn tot hiertoe vruchteloos gebleven. De Canadeesche policie denkende dat hij naar Europa overgestoken is, heeft zijn signalement aan de policie me degedeeld. Eene belooning van 10,000 pond sterling, 't zij nagenoeg een half miljoen frank, wordt uitgeloofd voor dengene, die zijn spoor kan ontdekken. Nog een ultimatum. Zooals men weet heeft M. Rcnkin zijn pas poort gekregen, omdat hij te Matche hel katholiek programma had verdedigd zooals hij het opvat, 't Is dan ook niet te verstaan, waarom gezel Vandervelde zoo maar overal zijn rood programma mag gaan verdediged. Zoo meldt Le Peuplc dat de minister van Justitie te Uoudeng-Goegnies, op eene meeting volgende woorden uitsprak Artikel 310 moet verdwijnen. De strijd sal hevig zijn tegenover d: burgermeerderheid, die artikel 310 wil vervangen door eene wet toelke de vrijheid van den arbeid waarborgt De kwestie is zeer duidelijk ofioel zal arti kel 310 doodeenvoudig verdwijnen, ofioel zullen wij ervan door gaan. Eerst afschaffing van artikel 310. Daarna zullen wij het overi ge bespreken. Wij denken wel dat de bedreiging van M. Vandervelde ditmaal vruchteloos zal zijn. Hij stelt een ultimatum Artikel 310 afschaf fen, of wij gaan er van door. Dat hij er maar van door trekke 't I« straks twee jaar dat de socialisten in 't ministerie zitten en hunne eigeie beginselen doordrijven zonder zich om iets anders te bekommeren en wij zouden wel eens willen weten wat er sinds dan ver beterd is Een chauffeur op de vlucht Een Hollander, M. V..., van Rotterdam, was met zijn auto en in gezelschap van zijn chauffeur, Corneel H..., 20 jaar oud, naar Brussel gekomen. Terwijl M. V..., ineen hotel in den omtrek der Noordstatie atstapte, ging de chauffeur zijn intrek nemen in de De Jonckerstraat, nabij de garage waar de auto ondergebracht was. Gisteren namiddag moest Corneel met zijn meester uitrijdeu. Hij ging den auto. een rij tuig ter waarde van 30,000 fr. afhalen doch is sinds niet meer teruggezien geworden. Da boycot tegen Hongarië. Om de regeering in Hongarië, welke den socialisten in den weg staat, tot aftreden te dwingen, heeft de roode Internationale be sloten Hongarië te boycoteeren, onder voor wendsel dat er eene^ \titte terreur woedt, joden, socialisten enz. zóuden er aan de wreedste vervolgingen blootstaan. l)e roode Internationale heeft bevel gegeven alle ver keer met Hongarië stil te leggen noch tele gram, noch brief, noch pak, noch wat ook mag nog over de grens. Zoo dit bevel stipt moest opgevolgd worden, ware het de econo mische dood van Hongarië. Nijverheid en handel mosten noodzakelijk stil vallen en de -bevolking gaat nooit gekende ellende te lijden hebben. Zóó misdadig, zóó duivelsch is het inzicht, dat een schrikbewind, helscheiydan de rooden het beschrijven, de daad nog niet verrecht vaardigen zou. Engeland stelde een officiéél onderzoek in naar de zoogezegde gruwelen en ontkende de terreur. Geloofwaardige personen, welke van kort bij konden nagaan, geven toe, dat buiten de verantwoordelijkheid der regeering, streng te veroordeelen buitensporigheden zich weieens voordeden, 't Zouden nochtans alleenstaande feiten zijn, wraaknemingen voor zelf geleden onrecht, doch van een vervol gingsstelsel absoluut geen kwestie. 't Zijn dan ook de socialisten met de Joden alleen die over eene witte terreur spreken, om een tegenhanger te vinden van het roode schrikbewind in Rusland nog altijd voort levend. De witte terreur is dan ook slechts het voorwendsel en het gaat in feite alleen om de macht. een enkelen stcvigen greep klemde hij zijne hand zoodanig om de slang, dat hare gifttan- den hem niet deren konden, en verpletterde haar toen met eene zwaren steen, die in zijne nabijheid lag. Het oude opperhoofd sprong met een schel- len gil uit zijne sluimering op, en in eene soort van Grieksche on Arabische brabeltaal vertelde Bel trand hem wat was voorgevallen, terwijl hij met zijn vinger op de doode slang wees. Het was de wraak eens Christen, den ede len Ridder van O. L. Vrouw gansch en al waardig Hij had eene overwinning behaald op zich zei ven, eene zegepraal, grootscher en edeler dan het schitterendste wapenfeit en hij dankte God voor de hulp en genade, waarmede hij de bekoring overwonnen had. - Gij hebt mij het leven gered mompel de de hoofdman, en Berlrand's hart bonsde van vreugde. Hij dacht dat de Saraceen op het punt was er bij te voegen en uit dank baarheid schenk ik uuwe vrijheid terug. Doch die vurig gewenschte woorden werden niet uitgesproken. Nog voor dat de dag teneinde was, wist iedereen in liet paleis, dat de jeugdige chris ten gevangene het leven van zijn vijand gered had. Hij ontving echter geen ander bewijs van dankbaarheid dan dat de dochter zijns meesters, Solyma, hem met haar vrouwelijk gevolg haren wnrmslen dank kwam betuigen Toen hij haar op don nederigsten toon geant woord had, dat hij slechts zijn plicht als Christen had gedaan, verzocht zij hem haar d^( teekening, die in zijne cel hing, eens te wil len toonen. Terstond ging hij die halen, om aan haar verlangen .te voldoen, hoewel het voor hem een sluitend gevoel was het dier baar afbeeldsel, dat hij reeds zoovele jaren als een kostbaren schat bewaard had, onder de oogen eener heidin te moeten brengen. Ilij bedwong zich echter, en overhandigde haar eerbiedig de beeltenis der H. Moeder Gods. En wie is dat nu vroeg zij, na eenige minuten stilzwijgend op het reine gelaat ge- staardjte hebben. Is dit uwe Koningin Ja, antwoordde Bertrand zij is mijne Koningin, en ik ben haar Ridder. Iloe noemt gij haar in uwe eigen taal vroeg zij. En met gebogen hoofd en bewogen stem, zeide hij langzaam Maria Waar woont uwe schoone Koningin ging het jonge meisje voort. Ik zou haar zoo graag eens zien. Hier sloeg hij zijne van geloof en liefde glinsterende oo*en hemelwaarts en antwoord de met een zuchten glimlach Daar. in den schoonen blauwen Hemel leeft mijne Moeder en Koningin. VIERDE HOOFDSTUK. Solyma kon de woorden des jongen ridders niet vergeten. Lang na den ondergang dei- zon begaf hij zich dikwijls in de vrije naluu 'tls bovendien eene krachtproef dor Inter nationale,' zoo bekende nog de socialistische Arbciderszeitung. Met miskenning van het wettig gezag worden bevelen gegeven. Gelakt het manoeuver, dan zou de Internationale getoond hebben boven het gezag te staan. Alle weldenkende staatsarbeiders schand vlekken voorzeker dien socialistischen aan slag op een volk en op het gezag doch velen hebben zich al lezend waarschijnlijk ook afgevraagd wat hebben wij, staatsarbeiders, daar speciaal mede te stellen Ge gaat het vernemen. Het Nationaal Syndikaat, bij de roode Internationale aangeslotenkeur* goed en werkt mede aan de uitvoering. Het Nat. Synd. gedoogt en bewerkt, dat vrouwen en kinde ren, datgansch een volk onmenschelijk lijden, omdat ze zich niet in socialistische armen willen werpen. Het Nat. Synd. spot met reglement en gezag en beveelt als heer en meester. Stellig, minister Poullet zal niet laten gebeuren, maar het feit van aansporing tot overtreding der reglementen is er niette min, de kiem van anarchie. En bij dit Nat. Synd., dat zich neutraal noemtdoch in alles en overal socialistisch handelt en vooruit loopt, dat liet land naar onpeilhare afgronden voert, xz"y'n nog vele Christene arbeiders aangesloten, 't Mag onge- looffijk schijnen, maar 't is niettemin zóó. Ik vraag me af, hoe ze het langer nog met hun christen zijn kunnen samenvoegen. Lid blij ven is medeplichtig worden aan de euveldaad. Kent dus uw plicht en vooruit, in dc ran gen van het Christen Syndikaat. IN DUITSCHLAND 't Kabinet Fehrenbach voor den Reichstag In den Reichstagzilting van gisteren werd de ministerieele verklaring besproken. In naam der meerderheidssocialisten, ver klaarde M. Scheidemann dat deze hardnekkig het kabinet zou bestrijden, zoodra 't kabinet van een demokratisch minimumprogramma afweek. Spreker verweet de onafhankelijke socia listen, omdat zij het sovjetspook najagen. Verder wil Scheidemann de republikani. seering der legerinrichtingen, de afschaffing der krijgsraden, welke de daders der moor- derijen van Marburg vrijgesproken hebben. Voor wat betreft het vredesverdrag, wil de socialistische meerderheidspartij het verdrag uitvoeren in mate van het mogelijke. - Gaat aan de lieeren van Spa zeggen, verklaarde Scheidemann, dat Duitsdiland van hen verwacht, dat zijn werk zal beschermd worden zegt hen, dat wij geene scliatlon wilien vergaren, om ze dan té laten roesten, doch dat wij voor ons volk het recht opei- schen, door een eerlijken arbeid in zijne noodwendigheden te voorzien. De socialistische onafhankelijke Ledebour, legt dan uit waarom de onafhaiilcelijken wei gerden in het ministerie te tredon. In strijd met de meerderheidssocialisten, verklaren de onafhankelijken, dat een bestendig leger to taal nutteloos is. De arbeiders zullen wel zelf zorgen, orde en vrede te handhaven. Men beweert dat het kabinet Fehrenbach slechts een overgangsministerie is en dat er weldra nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben. Ds staat van beleg te Hamburg. Ingevolge erge onlusten welke de laatste dagen te Hamburg plaats hadden, heeft de Senaat den staat van beleg uitgeroepen. Een senator is dictator benoemd. &De Hamburger bladen melden, dat er ge heime politieke kringen bestaan voor doel hebbende de huidige gebeurtenissen uit te baten. Zij betichten ook den policieoverste het complot in de hand gewerkt le hebben, of ten minste toch, niets gedaan te hebben om het komplot te beletten. aan geene zijde van dat helder uitspansel bestopd, wie de schoone Koningin was, die dc gevangene zoozeer beminde, en waarom hij eene blanke lelie tot haar zinnebeeld ge kozen liad. Allerlei vreemde en vluchtige gedachten doorkruisten haar geest en een ongekend en nieuw verlangen vervulde haar hart. Onop- houdelijk zeide zij bij zich zelve, dat zij alles ter wereld zou willen geven, om die wonder bare Vrouw le zien en als ridder in den tuin aan het werken was, luisterde zij aandachti ger dan ooit naar de heldere, welluidende stem, die onder het herhaald weerklinken van den naam van Maiia, rechtstreeks ten Hemel scheen te stijgen. Inlusschen was Berlrand's toestand dezelf- gebleven en had hij nog niets van het rant soen vernomen het Saraceensch opperhoofd sprak hem nooit een woord van dankbaarheid toe alleen was zijne gevangenschap niet meer zoo strehg als te voren. Ook vond hij van tijd tot tijd een schotel fijne vruchten met een flesch zeldzame wijn in zijne cel, en hij wist dat hem die kostelijkheden door de Saraceensche dochter gezonden werden. Toen hij op zekeren dag met het verzorgen zijner roosen bezig was, hoorde hij plotselings iets, dat op een gekerm geleek. Onmiddelijk heg-af hij zich in de richting vanwaar het akelig geluid kwam, en vond achter een hoop J Msteenen, die tot den aanbouw eener nieuwe om den blauwen hemel met zijne bleekc maan i fontein gebruikt werden, een gevangene en glinsterende starren te bewonderen. Zij i doodsbleek en bewusteloos op den grond kon zich kmaur geen denkbeeld vormen watj liggeu. De betoogingen togen de levensduurte. BERLIJN 29 Juni. Heden morgend hadden in de hallen te Berlijn, nieuwe be- tooglugen plaats legen dc levensduurte. Dft prijzen zijn dan ook spoedig gedaald. De grootste schuld der levensduurte wordt tegen het gouvernement gelegd, dat al tf: veel toegevingen doet aan de landbouwers en zelfs aan sommige nijveraars. Zoo vragen de landbousvers van Lippe-Derlmold, slechts 12 mark voor 50 kgr. aardappelen» niettegen staande het gouvernement den prijs op 30 mark per 50 kgr. bepaald heeft. Ook het vleesch, dat in de gouvernements inrichtingen verkocht wordt, is] merkelijk duurder dau hetgeen in den sluikhandel ver kocht wordt. De offieieele prijs van het vet is ver boven den .'gewonen prijs. Ook er oei groot deel der bevolk in, die zelfs hun rant soen niet meer gaan afhalen. Openstaande betrekkingen voor [gepensionneerda officierei Dc betrekkingen als bestuurder of gebeur lijk als toegevoegd bestuurder in de Mngazij- nen voor Officieren en Troepen, zullen aan gepensionneerde officieren, bij voorkeur aan oorlogsgebrekkigen, toevertrouwd worden, ten einde de officieren van het werkdadig le ger, die dit ambt nu waarnemen, vrij te ma ken. Die betrekking is van gansch burgerlijken aard. Vergoeding 400 tot 500 frank per maand volgens belangrijkheid van hel ambt. Vereischte hoedanigheden zeer werkzaam zijn en grondige kennis van bestuurzaken hebben. De kandidaten dienen bun aanvraag to stu ren naar de Minister van Lands-verdediging, 7® Algemeen Beheer, erop wijzende in welk» steden zij, in orde van voorkeur, verlangen in dienst genomen te worden. De aanvragen voor het Bezettingsleger zul len insgelijks aangenomen worden d< maandclijksche vergoeding bedraagt er van 500 tol GOO frank. Openstaande bertrekingem GEMEENTE WILRIJCK. Vijf betrek kingen als onderwijzer staan open in de ge meenteschool le Wilrijck. Aanvankelijke wedde en woonst vergoeding volgens de wet. De aanvragen moeten voor 1 Augustus 192C toekomen. GEMEENTE THISSELT. Een betrek- king als onderwijzer staat open in de gemeen te Thisselt. Jaarwedde en woonst vergoe ding volgens de wet. De aanvragen moeten voor 10 Juli eerstkomend bij het gemeente bestuur toekomen. Nationaal werk voor oorlogs-invalieden Het Nationaal Werk voor oorlogsinvalie- den onder de Hooge Bescherming van Hare Majesteit da Koningin en het voorzitterschap van Mev. de Gravin Jean de Mérode, dat door de wet van 11 October 1919 gesticht werd heeft op 16 Maart 1920 aangevangen met het volbrengen der zending die hem opgedragen werd en het gelast is le zorgen voor de stoffe lijke en zedelijke belangen van al de oorlogs- invalieden. Daar de invalieden in verhouding van een derde van het ledental vertegenwoordigd zijn in den Algemeenen Raad van het Nationaal Werk, heeft het Departement van Landsver dediging geoordeeld dat deze instelling, beter dan eenige andere ten voordeele dergenen voor wie zij gesticht werd, de maatregelen zou kunnen treffen die door de omstandighe* heden vereischt of door de noodwendigheden opgedrongen worden Het Ministerie dat zoodoende nog slecht! zijn bevoegdheid behoudt voor het verheffe* Op het gezicht der zware ijzeren boeien, om de enkels en polsen des gevangenen ge slagen waren, voelde Bertrand zijn bart weg. zinken. Hij richtte het afgematte hoofd op, legde het zacbtkens ia zijne armen, en be vochtigde het bleeke, koude gelaat met tra nen v-.n medelijden, waarover de dappere krijsman wel verre was van zich te schamen. Helaas, moest zulk een kwijnende dood nu het einde van zóóveel stoute verwachtingen en schitterende heldenfeiten zijn?... Het was een kalm, edel gelaat, waarop Bertrand staarde, ofschoon de zware, diep? rimpels van bittere teleurstelling en ziekelijk® wanhoop getuigden. Langzaam opende ziek de donkere oogen en de bleeke lippen prevel den iets, als wilde hij eenige woorden uitspre ken. Gij schijnt erg ziek, wat kan ik voor u doen zeide Bertrand in zijne moedertaal op zachten toon Niets, leg mij neer en Iaat mij sterven antwoordde dc zieke in vloeiend Engelsch. Wij zijn landgenooten, zeide de jonge ridder. Ik ben een Engelschman, en kom uit het schoone graafschap Devon. Mijn naam is Bertrand Talbot, van De Heidus. Omtrent drie jaar ben ik hier gevangen. Wie zijt gij f Ik, hernam hij, ik heb mijn naam haast vergeten, zoo lang is 't geleden dat ik dien hoorde. Ik kom uit Kent en werd Hubert Dacre genoemd. Voor vijftien jaren viel ik in <te handen \aa he( Saraceenach leger. (Vervolgt .1

De Volksstem | 1920 | | pagina 1