Aan onze Lezers. Da strijd sm vijf millioen Oe Conferencio van Spa. DE RIDDER VAN 0, L. VROUW Staatsminister Woeste EERSTE BEDEVAART NAAR LOURDES De zaak der professors der Duitsche Hoogesciiool te Gent XXVI» JAARGANG NUMMER 143 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 JP .A. Gr 3E3 X-i A. H> 7 CENTIEMEN Uitgever: j. Va.n Nuffel-De Gendt Publiciteit büttdn het Arrondissement Aalst, zich te wouden lot liet Agentschap PIayas,8, Martelaarplein, te Brussel 8, Place de Ia Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.i. £on op 4,08, onder 8,02 Laatste Kwartier den 9 Morgen beginnen wij een nieuw mengelwerk van een dor beroemdste Fransche schrijvers De litel alleen zegt reeds dat het bier geldt de lotgevallen van een per soon die bij middel van valscbe stuk ken, van zijn recbtmaligen eigendom beroofd werd. En deze lotgevallen zullen onze lezers en lezeressen menigen traan van innig medelijden doen storten, daarvan zijn wij stellig overtuigd. Zij zullen tevens de hoop on de vrees dee- len der dapporo dochter van den held van bot verbaal, evenals de moedige en onverschrokken wilskracht bewon deren van don geheimzinuigen redder, di8 de belangen der miskondon behar tigt en weet te doen zegepralen. Wij kunnen dan ook onze lezers niet genoeg aanraden, de nummers van bet mengelwerk bijoen te houden, want men zal bet lezen en herlezen. Aankomst van de minister der Reichswehr M. Gessier, minister der Reichswehr, ver gezeld van generaal von Sekt en van ver scheidene officieren der Reichswehr, is gis teren namiddag in auto te Spa aangekomen Zij begaven zich rechtstreeks en in snelle vaart naar de «villa des Sorbiers», alwaar zij een lang onderhoud hadden met den rijks kanselier Fehrenbach en minister Syroons Generaal von Sekt maakte tijdens den oorlog deel van 't leger van von Mackensen Hij bestuurde namelijk eën deel der krijgs verrichtingen tegen Roumcnie. Na den wapenstilstand kleefde hij bet nieuw regee- ringsstelsel aan en nam deel aan de onder drukking van de staatsgreep von Kapp. AI. Ges3ler heeft geene militaire loopbaan. Hij is doktor in dc rechten en heeft zijne 'galons» verworven in de beheersbureelen, De tweede zitting dor Conferentie Dc afgevaardigden dor Verbondenen be vonden zich Dinsdag namiddag reeds gerui- rnen tijd in de vergaderzaal van La Frai- neuso», toen eon auto aankwam met minister Gcssler.'cn generaal von Sekt. Deze laatste *iet er een echte Duitscher uit. Wat minister Gessier betreft, een eenvoudige bureelklerk ziet er ruim zoo goed uit als bij. Onmiddelijk begeven beiden zich naar de wtlingzaal en de zitting wordt dadelijk ge- apen d. Zij duurde tot rond 8 uren. Minister Gessier nam onmiddelijk hel woerd en verklaarde dat Duitschland de Reichswehr gebracht had tol 200.000 man en de marine tot liet cijfer door 'et vredesver drag bepaald. «'Met 100.000 man, zegde hij, is het onmogelijk de orde in het binnenland te ver zekeren. Letensmiddeled ontbreken, de prij zen zijn hoog en overal heerscht onzekerheid Dc uitwijkingen vermeerderen gedurig en de demobilisatie veroorzaakt onlusten. "Op het pinde van don oorlog hadden wij 30.000 regelmatige officieren. Daarvan zijn er 20.000 gedemobiliseerd. Het gevolg daarvan is, dat Duitschland het als onmogelijk aanziet, de Reichswehr tot i00.000 man te beperken. Daarop vroeg M. Lloyd George Wil DOOR Mr C. M. BRAME. li® Vervolg Beltrand stond zeer vroeg op, om zoodoen de een geruimen tijd aan het gebed en de overweging te kunnen wijden vroolijk ging hij dan naar zijn werk, want hij deed alles lot eer en glorie van God. Hitte vermoeienis, waren last en arbeid, drukkende gevangen schap alles verdroeg hij met liefde voor Jezus en Maria. Als de werkzaamheden van den idag afgeloopen waren, begaf hij zich ender zijne ongelukkige lotgeuooten, om de bedroefden te troosten en te beuren, de zieken en storveuden te verplegen en bij te staan, kortom om allen met eene blijde hoop op dc toekomstige vreugde des Hemels te bezielen. Ouder al de gevangenen was er dan ook geen, die den Ridder van 0. L. Vrouw niet van ganscher harte zegende en beminde. Bertrand had nu zoovele vorderingen het geestelijk leven gemaakt, dat hij de menscbelijke natuur als bet ware met voeten irad geen vlek van aardscbe glorie of krijgs roem kleefde meer aan zijne zuivere ziel, waarin hij geen ander verlangen dan dat naar den Hemel koesterde. Hij wist volstrekt 'niet meer wat er in de buitenwereld omging; rqn hart was voortdurend met God bezig en zijn geest leefde reeds in het gezelschap der Zaligen. Verscheidene malen was bet garncht dat Leeuwenhart ook krijgsgevangen zou zijn gemaakt, tot hem doorgedrongen, maar men Wist niet te zeggen of hij wecrin vrijheid was deze verklaring beduiden, dat Duitschland weigert de vredesvoorwaarden te vervullen M. Gessier Neendoch wij vragen dat men rekening zouden houden van onze moei lijkheden. M. Lloyd George .- Wij vragen geen uit leg over het verledent Wij houden ons met de toekomst bezrg. De rede van M. Gessier schijnt wel te willen zeggen dat Duitschland weigert het verdrag te völtrekken. Dr Simons Duitschland wil zijn legei verminderen, doch het kan zulks niet doen zonder zich bloot te stellen aan inuerlijkc beroeringen. Wij vragen dat er daarvan re- kenschap zou gehouden worden. M. Llovd George De Duitschers maken eene kloof tusschen hei verdrag, van dezer uitvoering. Volgens het verdrag mag Duitsch land 100.000 man troepen, 100.000 geweren en 2000 machiengeweren hebben. Duitsch land heeft thans nog 200.000 man, 60.000 machiengeweren 12.000 kanons. Hel beschikt nog over 1.500.000 geweren. M. Gessier Twee gevaren bedreigen Duitschland het militarism en het Bolsche- wism. Beide gevaren zijn al te groot om niet in aakmerking genomen te worden. M. Lloyd George Kunt gq ons niet een plan voorleggen, hoe en wanneer Duitsch land zijn leger en oorlogsmateriaal zou ver minderen Kqn znlks gedaan worden, dan zou er mogelijkheid bestaan lot het aanknoo- pen van betere betrekkingen tusschen Duitsch land en de verbondenen. M. Fehrenbach Indien er vertraging is in het ten uitvoer brengen van het vredesver drag, dan lcomt zulks alleen door al hetgeen Duitschland reeds heeft moeten doen, gedu rende en na deu oorlog. Wij hebben revolu tie gehad en daarna volgde de eene werk staking op de andere. Zoo wij al de geweren niet hebben kunnen inleveren of vernielen, dan komt zulks omdat de soldalen ze medege nomen hebben naar huis. Wij zijn bereid, allen nöodigen uitleg te geven. De Duitschers zijn den oorlog moede en denken aan geen weerwraak. Het groote gevaar is echter het Bolschewisme om dit te keer te gaan, moeten wij natuurlijk over de noodige kracht be schikken. M. Lloyd George heeft ons een plan ge vraagd. Wij zijn bereid het hem te geven. Voor zooveel'bet ons mogelijk is, zullen wij de militaire bepalingen van het verdrag ten uitvoer brengen. Wij zullen zulks zoo gauw mogelijk doen, doch bet is ons niet mogelijk een juiste datum te bepalen. Het stelsel dat men ons opdringt is niet uit te voeren. Ik hoop evenwel dat wij zullen 't akkoord geraken. Gij moogt onzë inzichten in twijfel trekken, doch wij kunnen het onmogelijke niet doen. Van de conferencie van Spa hangt de mogelijkheid van het ten nilvoer brengen van bet vredesverdrag af. Ik ben een ouderling en ben steeds als een eerlijk man aanzien geworden. Ik vrees niet mij voor den oppersten rechter aan te bieden, Ik heb aan het Parlement beloofd het verdrag te doen uitvoeren. Ik hernieuw u die belofte. En ik hoop dat gij mij zult gelooven. M. Lloyd George De verklaring van den Rijkskanselier heeft mij zeer teleurge steld. Ik twijfel niet aan de rechtzinnigheid of de eerlijkheid van M. Fehrenbach. Doch het feit dat hij niet bii machte is ons een vast plan voor te leggen, bewijst dat hij zelf twij felt of het plan wel zou uitgevoerd worden Wij kunnen ons met geene onduidelijke beloften tevreden houden. De leden der con ferencie zijn zakenmannen en wij zijn hier gekomen om tot eene overeenkomst te gera ken. Zulks is echter slechts mogelijk,wanneer de kanselier ons juist kan zeggen in welke voorwaarden hij het verdrag zal ten uitvoer brengen. gesteld. Zoo gingen tien lapgc jaren sleepend voorbij, en de dappere, edele ridder, die met het blauwe schild in de hand zijne ouderlijke woning zoo trotsch en krijgslustig had verla ten, was nu intussch^n, hoewel stil en uitge put, een volmaakte Heilige geworden. Einde lijk werd het Saraaeensch opperhoofd gevaar lijk ziek, en in zijn ellendigen toestand ver langde hij nog naar de welluidende stem, die hem zoo menigmaal bekoord bad hij liet dus Bertrand bij zich komen en verzocht de zen dringend, hem eiken avond met zijne lieflijke lofzangen aan de H. Maagd in slaap te komen zingen, aan welk'verlangen de bra- ve ridder gaarne voldeed. Solyma zal dan aandachtig met verwonde** ring toe te luisteren, en als de Saraceen dan door Bertrand's zoetvloeiende liederen zacht- kens ingesluimerd was, deed zij hem aller hande vragen over de Moeder Gods en den eeredienst, welken hij haar bewees. Telkens als Herlrand haar hierin onderrichtte, was zij aangedaan, en toen hij haar langzamerhand hetgansche leven der Heilige Maagd verhaald had, werd zij meer en meer in de geheimen van hot Heilig Geloof ingewijd, zoodat het verlangen, Christin te worden, zich van dag tot dag sterker bij haar deed gloeien. De ridder onderrichtte haar nu dag-jiijks in de schoone waarheden van hel eenig ware ge loof en met innige vreugde zag hij, dat zij eene grootsche ziel bezat, die lo'j de zwaarste offers voor den gekruisigden Zaligmaker in staat zou zijn. Zoolang haar vader leefde viel echter aaa Doet hij zulks, dan kan de Conferentie voortgezet worden. Ik vraag dus, dat men ons een bepaalden datum zou opgeven voor het eindigen der ontwapening. Ik betreur het, te moeten vaststellen, dat de bespreking zoo ver gekomen is, daar ik het was, die de conferentie van Spa voorstelde, omdat ik dacht dat hel noodig was rechtstreeksch met de Duitsche afgevaardigden te onderhande len. Nu gij echter mei geene vaste inlichtin gen komt, moeten wij de Conferencie van Spa als eene mislukking aanzien. M-. Simons Ik stel voor de zitting te ver dagen tot morgen namiddag, ten einde ons toe te laten ;den toestand te overwegen en onze voorstellen in te dienen. Ik voeg er bij, dat de gebeurtenissen vftn dezen namiddag, voor ons waarlijk dramatisch zijn Daarop wordt de zitting geheven. Al de afgevaardigden verborgen hef geens zins dat zij zeer ontroerd waren, door de wen*, ding welke de onderhandelingen soms namen. M. Lloyd George toonde zich zeer kracht dadig. Van de Duitsche afgevaardigden toon de M. Simons zich nog de beste. Hij heelt herhaalde malen zijne twee kollegas moeten redden. Ook wordt de zitting van Woensdag na middag met levendig ongeduld tegemoet ge zien. De offioieefe mededeeüng Ten gevolge der aankomst van M. Gessier, minister van Rijksweer qn van generaal von Seckt, bij hoogdringendheid uit Berlijn ont boden, vergaderde de Conferencie Dinsdag te half vijf onder voorzitterschap van M. Delacroix. Behalve Af. Marsal, de Fransche minister van financiëj), naar Parijs ontboden voor de zitting der Kamer, waren al de afgevaardig den der eerste zitting tegenwoordig. Verdermaarschalken Foch en Wilson, de technische afgevaardigden, generaal YVeygand generaal Maglinse, Belgie, generaal Manetii, Italië en generaal YVatanabe, Japan. De admiraals Levasseur, van de Fransche marine, Giassi, der Italiaansche, Ita, der Japansche, alsmede de militaire expertcn van het vlieg wezen en de voorzitters der geallieer de contioolcjrnmissies te Berlijn woonden eveneens de vergadering bij. Men begon onmiddelijk met de bespre king der militaire, aoariwe- en luchtvaartbe jaling en van het verdrag en hoorde eerst iet vertoog aan van den Duitschen Reichs- wehr-minister, volledigd door de uitleggin gen van M. Simons, minister van buitenland- sche zaken. Daaruit blijkt dat de Duitsche regeering den economisehen toestand in Duitschland inroept om de vertraging te rechtvaardigen in de uilvoering dezer bepalingen van het verdrag. Wat de vermindering der effectieven aan gaat roept zij de aandacht op de onmogelijk heid waarin zij zich bevindt, manschappen naar huis te zenden, die |het aantal werke loozen nog zouden komen vergrooten. De voorzitter der conterencie en AI. Lloyd George hebben levendig aangedrongen op de noodzakelijkheid voor Duitschland, op be paalde en nabije datums over te gaan tot het naleven zijner verbintenissen desaangaande, indien het werkelijk vrede verlangt en ver trouwen wenscht. AI. Lloyd George vroeg aan de Duitschers dezen datum in de eerst volgende zitting vast te stellen. Rijkskanselier Fehrenbach sprak borg voor de vredelievendheid van het Duitsche volk, dat alle gedachten aan revanche van zich afwerpt De conferentie bepaalde de eerts volgende zitting op Woensdag 7 Juli, 3 uur om het geene bekeering te denken voortdurend was zij aan zijn ziekbed gekluisterd, en zij wild* hem zelfs niet door ue minste zinspeling op 'haar plan bedroeven. Geduldig wachtte zij dus den loop der omstandigheden af, en toen Ijaar kinderplicht volbracht was, besloot zij zich terstond in Engeland, waar de H. Maagd bemind werd, te gaan vestigen, daar met hare ontzaglijke middelen een dier huizen te nichten, zooals Bertrand haar die geschreven had, en waar een groot aantal godvruchtige ïersonen te samen wonen om alleen voor God en zijne H. Moeder te leven. Nog altijd lag het opperhoofd kwijnend op zijn ziekbed uitgestrekt, maar geen tijding kwam uit Engefand opdagen, zoodat Bertrand alle hoop op rantsoen voor altijd opgegeven had. Toch had de dankbare Hubert Dacre intusschen daarvoor hard gewerkt en geene pogingen onbeproefd gelaten, om dien los prijs te verzamelen maar Engenlands wel vaart was toenmaals erg in verval geraakt. Niet alleen was het land door de vele oor logvoeren uitgeput, maar koning Richard's langdurige gevangenschap Had daar ook groote wanorde en ongeregeld heffen teweeg gebracht het volk werden buitensporige asten afgeperstkortom, de gansche toe stand was zoo jammerlijk, dat jaren en jaren verloopen moesten, eer hij de noodige som voor Bertrand 's bevrijding bijeengebracht had. Ten slotte werd toch het lang gewenschte doel bereikt, en het door veel moeite en ar beid verworven losgeld werd door vertrouw- antwoord der Duitsche regeering te vernemen op de vraag van M. Lloyd George. En de zitting werd le 7 u. 3/4 geheven. De voorrangskwestie. De voorrang van België voor eene schade vergoeding van 2 1/2 miljard, werd Dinsdag moigend besproken tusschen MM. Evans (En geland) Dubois (Frankrijk), Bartolini (Ita lië) en MM. Delacroix en Jaspac. Alen kwam nog niet 't akkoord over eene formuul, doch de onderhandelingen schijnen den weg op te gaan naar eene oplossing, die aan België voldoening zou geven. Maandag wilde men ons recht op den voorrang nog wat inwikkelen doch Dinsdag werd de wettigheid ervan niet meer betwist. Dit recht steunt, inderdaad, op eene overeenkomst. Sommigen beschouwden dit prioriteitsrecht als een hinderpaal voor het uitschrijven van internationale leeningen die de Duitsche schuld tot onderpand heb ben, en als eene moeilijkheid voor de inter- nationaliseering dezer schuld. Volgens de konventie, moeten dezen twee miljards en half aan België uitbetaald zijn voor 1 Mei 1921. Alen heeft de vraag gesteld te weten of er geen reden bestaat om van dit bedrag de som af te trekken die aan Belgie toegekend is op de opbrengst van de eerste internationale leenin; Alen zoekt nu nog naar eene formuul, 't is te zeggen naar een opstel die het voorrecht bekrachtigt, doch 't voornaamste is dat het goede recht van Belgie erkend geworden is. Wachten en hopen is de bondschap Gemak kelijk is het niet eene formuul te vinden, die aan iedereen voldoening geeft I Drie aanhoudingen Te Spa zijn er Engelsche .en Fransche agenten van de Staatspolitie, die een waak zaam oog in 't zeil houden opduf de verte genwoordigers van hunne landen geen gevaar zouden loopen. De Engelsche agenten die het eerst daar waren, hadden eeriige uren de hand gelegd op drie verdachte Duitschers, na Spa gekomen zonder toelating. Ze hadden ook geene eenzelvigheidspapieren inhun bezit. Eene Duitsche verklaring. SPA, 6 Juli De Duitsche afgevaardig den verklaarden dezen avond, dat de zitting van heden de krisis open be. Men besluit daaruit, dat ofwel de verbondenen toegevin gen zullen moeten doen op de kwestie der ontwapening, ofwel dal de Duitschers zich zullen terugtrekken. W\— Toen onze volksvertegenwoordige, Staats minister Woeste, Dinsdag namiddag in de Kamer verscheen, werd hij al dadelijk om ringd door zijne politieke vrienden en ook vele tegenstrevers kwamen hem de hand drukken. Uit genomen inlichtingen bleek, dat de grijze staatsman Vrijdagavond, toen hij van het Parlement thuis kwam, eene bezwijming had gekregen en de ontboden geneesheeren hem slechts na een drietal uren konden bij- brengen. De geneesheeren schreven bem dan ook eeltige dagen voistrekle rust voor. Drie dagen waren ecliter voor onzen acht baren volksvertegenwoordiger voldoende en Dinsdag was hij reeds terug op zijnen post, tot groote verbazing van allen.... De talrijke trouwe vrienden en bewonderaars van graaf Woeste en niet het minst dezen van stad en arrondissement Aalst, zullen met genoegen vernemen, dat er van die voorbijgaande on- gesteldheid niets meer te bespeuren is. Te vens bidden zij God, dat onzen in strijd vergrijsden katholieken leider, nog lange jaren moge behouden. van de bewoners der Denderstreek van 6 tot 14 September 1920. onder het Eércvoorzüterschap van den Zeet Eerw. Heer Kanunnik KOE LA N DTS, Pastoor-Deken van Aalst. Vertrek uit Aalst op 6 Sep. in den voorrnid Aankomst te Lourdes op 7Sep. 's namiddags. Vertrek uit Lourdes op 13 September. Terugkomst te Aalst op 14 Sep. 's na mid. VOORWAARDEN DER REIS Onze reis naar Lourdes wordt toever trouwd aan de Agenlie «Thos.Cook en Som. de zeer voordeelig gekende Reis-Agenlia van Londen. De reis geschiedt m bijzonderen treinin Belgische rijtuigen, met doorgang en W. C.t zonder omstijgen of'vcranderco onderwege. De bijzonderste hotels te Lourdes zijn aan onze bedevaarders voorbehouden, namelijk Voor de reizigers van 1® en 2® klas Grand Hólel Heins HóteWAngleterre Hótel Roval Ilótel de la Chapelle. Voor de reizigers van 3® klas Hótel Beige Villa Ste-RoseCroix de Lorraine. De prijzen ziju- bepaald als volgt IJzerenwcgbiljet Aalst-Lourdes en terug alleen t®klasfr.400 2®klas fr.285 39klas fr. 190 Uzerenwegbiljet Aalst-Lourak* en terug en 6 dagen verblijfkosten te Lourdes klas ft*.360 2rklas fr. 410 3®klasfr.27ö Het groot getal inschrijvingen, tot nu toe eds ontvangen, laat onze bedevaart een weergaloos succes tegemoet zien. Aangezien er niet meer dan 500 inschrijvingen kunnen aanvaard worden, worden degenen die zou den verlangen aan de bedevaart deel te nemen, verzocht, zoohaast mogelijk hun vol ledig adres, alsook het bedrag hunner inschrijving te sturen aan den schatbewaar der J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 22, Aalst. Voor alle inlichtingen wende men zich tot de Hoeren van het uitvoerend komiteit. HET UITVOEREND KOMITEIT E.Beer De Witte, onderpastoor, St Martinus. MM. Modest Cercelet, Leopoldstraat, 11. F. De Hert, burgemeester van Aalst F. De Loose, Botermarkt, 11. V. De Valkeneer, Esplanade. Eug. Moens de Hase, Keizcrl. Plaats. Arlli. Van Ertvelde, Moorsclbaan. Pol. Van Gyseghem, Dirk Martensstr Jan Van Nuffel, Kerkstraat, 22 Ondervraging dor Beschuldigden De 1' beschuldigde M. De Breuker, ant woordende op de vragen van den heer voor zitter zegtdat hij in geene tleelo heeft medegewerkt om de Vlaamscbe Hoogeschool aan de Duitschers (e vragen. Ik heb eene ilaats van hoogleeraar aangenomen in da Vlaamsche Hoogeschool omdat ik overtuigd was en ben dat zulks niet beteekende mede werken aan de Duitsche politiek, of de Duit sche militaire plannen bevorderen, zv Van het besluit-wet dat verbood eene plaats van de Duitschers aan te nemen heb k geene bepaalde kennis gehad. Ik was overtuigd dat de besluiten der be zettende overheid wettig waren verleden, week erkende minister Delacroix in de Se naat nog dat die besluiten kracht van wet hadden. Verder vond ik dat het Vlaamsche volk het recht had eene Vlaamsche Hooge school to hebben. de handen naar het Heilig Land overgebracht Hubert Dacre zag nu met onuitsprekelijke geestdrift de terugkomst van zjjn waren vriend en redder te gernoet. ZESDE HOOFDSTUK Eene geheel onverwachte blijde gebeurte nis viel op zekeren dag den ongelukkigen ge vangenen ten deelwant teneinde hen door bet H. Sacrament des Autaars en der boet vaardigheid te versterken, wist een Nonnan- disch priester zich een weg tot hen te banen. Hij had zich zoo verkleed, dat men hem nooit voor een geestelijke zou hebben aangezieb. Voorzeker was het eene onschatbare gunst en genade, die God hun in dezen priester toe zond, en Bertrand was niet de minste om dit geluk in volle male te waardeeren. Het ont vangen der H. Sacramenten had zijne ziel zoo zeer aangegrepen, dat men na dien tijtl een groote verandering in zijn geheele wezen bespeurde zijn gelaat schitjer'de van een nieuwen glans, en het was alsof de glorie des Hemels hem reeds bestraalde. Zijne stem werd al lieflijker en klaarder, doch verzwakte merithaar. Dag op dag vertoonden zich vreemde verschijnselen in zijn gestel soms wist bij zaken, die werkelijk waren voorge vallen, Diet uit droomen te onderscheiden, en wanneer hij bezig was zijne bloemen te verzorgen, werd hij dikwijls door eene vreemdsoortige bedwelming overvallen, waarna hij van gaen uur of tijd meer wis*. Eeoe zachte zenuwbeweging greep al zijne ledematen aan en hij gebruikte niets meer van de grove spijzen, die hem als naai- ge woonte werden voorgezetzells de fijne, rijpe vruchten, die hij nu en dan in zijn» cei vond, bleven onaangeroerd. Allerhande vreemde droomen stoorden zijne nachtrust, en er waren dagen waarop hij geheel vergat, dat hij een banneling in een vreemd afgele gen land was dan scheen hij zich weer ge heel in zijne kindsheid te verplaatsen, en verbeelde hij zich zijne gebeden aan der schoot zijner moeder of in het prieel van O.L. Vrouw te stamelen. Een andermaal draafde bij woest op en neer, in hel vaste denkbeeld dat hij, met zijn blauw schild in de hand, ah een zegepralende ridder over het slagveld rende. Toch werd zijne ziel, te midden dezet lichamelijke kwellingen, steeds schooner en aangenamer in de oogen van God. Slecht! kleine vlekken van roenschelijke zwakheden kleefden nog op het witte kleed der onschuld dat hjj bij het H. Doopsel ontvangen had. Hij had zich zijne smarten en wederwaar digheden goed ten nutte gemaakt en ze allen tol boetiog zijner zonden aan God opgedragen hij had geleerd met liefde, zelfs gaarne te lijden, omdat hij overtuigd was dat elk smar telijk uur hem nader tot zijn Goddelijken Meester bracht. Naarmate zijne ziel dus meer te lijden en te strijden had, werd zij kianker en sohitterendcr voor Gods alziend oog, totdat God eindelijk met hemelsch welge vallen op zijn veel beproefden dienaar neer zag, en hem tot zich riep om de beiooning der Zaligen te ontvangen. Kalm, en zon der de minste vrees zag hij dan ook hel uur

De Volksstem | 1920 | | pagina 1