Ie strijd om vijf miilioen 15 So losr der verzoening. Oe Conferencie van Spa. Donderdag Juli 1920 föitiislerie van Financiën. Itaüaaasch-SGrtsch iselösat Ministers van Lanflsyenfeüiging Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.' Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 154 DAGBLAD 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-Db Genot Fubliciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en CBream's Buildiugs Londres E.G.4 H. Florentlus Zon op 4,14, onder 7,1*8 Nieuwe Maan den 15 Togen do sociale kwalen moetan de eemvigo wetten der rechtvaardigheid toogejsast worden, steods binnen hun 'éigen gregzonwillen ze billijk zijn en van blijvende» aard. Eonerzijds zeggen wij aan de rijken wecst mild in het geven; laat u bezie len door den geest vair billijkheid en liefde, moèr dan door dien der streng afgemeten rechtvaardigheid. Aan het proletariaat zeggen wij anderzijds draagt zorg voor uw Ge- toof, welk gevaar loopt wanneer uw aischan de juiste perken te builen gaan. Hoognoodzakolijk is het u te hoedon voor do teugelloosheid; deze open baart zich allyd wanneer gebruik gemaakt wordt van gewelddaden of Klassenhaat, wanneer cr geweigerd wordt in te zion, dat de natuur zelf maatschappelijke ongelijkheden wil, ook binnen do algemoene gelijkheid en broederlijkheid van het mensch dom, wanneer eindelijk hot doel van 't leven opgaat in het veroveren van stoffelijke goederen. Mogen do arboidors woten welk een bijzondere gonogenheid wij koesteren voor hen... doch wij vreezen dat zij in liet opoischeu van hun recht zoo ver zouden medegesleept worden, dat zij hun eigen plichten vergeten, en alzoo hol recht van anderen schenden. Dat de arbeiders dus getrouw blij ven aan do Kerk, die alhoewel zij minder'schijnt to geveu dan haar tegenstrevers, toch ook geen verwach ting voedt van buitensporige en bo drieglijlce zaken, maar alleen belooft wat rechtvaardig en duurzaam is. Vurig hevelen wy de katholieke veroenigingen aan, die voor dool hebben een samenvoolen to doen 'locvschon tusschen werklieden en meesters. Ziedaar, hoo de katholieke leer der verzoening onder de standen nog maals wordt samengevat in een schrij ren van Bonedictus XV aan de bis schoppen van de provincie Venetië op datum 17 Juni 1. 1. Het maatschappelijk vraagstuk heett een zedelijk godsdienstige zijde. Van daar do zorg die Rome steeds toont daaromtrent. Meermaals reeds worden in Pause lijke wereldbrieven de standregelen uiteengezet volgons de katholieke maatschappijleer. De huidige Paus van Rome bekom mert zich met do actie zelf die voeren «loet naar de noodige oplossing van het vraagstuk. Zooais zijn brief aan den bisschop van Borgamo pas enkel weken geleden, is eveneens dit schrij- von van het grootste belang op liet 5* Vervolg. Maar slechts weinige oogenbliliken ldeef fle strijd onbeslist, dë aanvaller werd ont moedigd door de buitengewone inspanning bodewijk echter scheen de overwinnaar te blijven. Toen beproefde de tegenstander óm een ander wapen, waartoe hij lijd gevonden bad om te voorschijn te halen, tegen hem gebrui ken, maar gelijktijdig gebruikte Lodewijk een vrijgekomen vuist en liet deze als een ijzeren hamer op het hoofd van zijn vijand neerkomen. Een dof geluid kwam over de lippen van den aanvaller toen hem deze zware slag trof 'en Judas viel plomp op den grond. Gij hebt het niet anders gewild mannet je, mompelde Lodewijk, toen hij zich plotse ling vrij gevoelde en de dode slag hem nu bewees, dat zijn aanvaller door den slag verdoofd, was neergestort. Een Straatroover of wilddief schijnt het te zijn, ging Lodewijk voort, bukte zich over hem, en trachtte de trekken van den aanvaller te beschouwen, maar hij kende hem niet, die hem had Jaangegrepen en dien hij bad over wonnen, en hij zette zijn weg verder voort, zonder zich om den gestrafle te hekommeten, die, zooals hij zeide, na eenigen tijd wel weder lot het bewustzijn zou komen. Judas want hij was het die Lodewijk had aangevallen bloot' ruim een kwartier uur zon der bewustzijn, zoo hovig had hem de vuist- gebied der maatschappelijke beweging ook in andere landen. Overal moeten de katholieke begin selen hun toepassing vinden in de ordening der samenleving. Do christe lijke veroenigingen met sociale doel einden moeten tot meer sterkte en grooteren bloei gebracht worden. De Kerk alleen toch bezit de zeltt gezonde heilmiddelen tegen de geva ren die innerlijk verbonden zijn aan het maatschappelijk vraagstuk, in overeenstemming met de eeuwige wetten der rechtvaardigheid, welke thans zoo luid ingeroepen worden do geheele wereld door. Meer dan elders moest de leer der verzoening onder de standen der sa menleving tot haar volle recht komen in een land, dat kwijnt na de geleden schade en zijn herophouw beoogt. Venetië is eon provincie die zeer geteisterd werd door don laatsten oor log. Do groote ellonde, die er 't ga- volg van is, heeft aanleiding gogeven tot ernstige bewegingen onder de ar beidende klas, bijzonder in het land bouwbedrijf. Tusschen kapitaal en arbeid zijn diepgaande geschillen op gerezen, en om die bij te leggen wijst de Paus vooral op do noodige samen werking van krachten die malkander aanvullen. De orde moet hersteld worden, en daarom wordt de pauselijke goedkeu ring gegeven aan de arbeidsbureelon door de geestelijkheid ingericht, om de bestaande tegenstrijdigheden op te lossen in het licht der christelijke be ginselen van samenleving. Dienaangaande schrijft da Osser- vatoro Romano, n in een hoofdartikel, gewijd aan dezen brief van den Paus: In Venetië is samenwerking van kapitaal on arbeid in 't bijzonder noo- dig. Zeor grooto' sommon zullen be steed moeten worden om de vonvoesto streken ta horstellen, on de geregelde arbeid van zeer veel werkkrachten wordt vereischt. In deze streken was de spanning zoo toegonomen, dat het werk van den wederopbouw vertraagd werd. Hot nieuwe pauselijk document moet ontvangen worden als de wijze vermaning van Hem, die hij elke bot sing van menschelijke belangen tus schen klassen en volkeren een alge meen welzijn der maatschappij beoogt, waaruit allo partijen, ook die welke nu nog vijandig tegenover elkander staan, met onfeilbare zekerheid zullen vruchten plukken van christelijke vre delievendheid, van economiscko wel vaart en van burgerlijke beschaving. Tot daar de meening van dit ge zaghebbend blad over de waarde van dit schrijvon en van de leor der ver zoening voor den heropbouw van een geteisterd land. slag van den vreemdeling, met wien hij ge voelden had, getroffen. Na Verloop van dezen tijd echter kwam hij langzamerhand tot zich zelf. Hel hoofd was hem als verbrijzeld en gespleten, en het duurde nog eenige minuten, voor hij zicli geheel had hersteld, en weder kon denken. Vervloekt, knarstte hij, hadl ik niaar niet misgeslagen, dan was hij en niet ik zon der eenfg geluid neergevallen, en ik had hem het document, dat de gravin bepaald wil hebben, kunnen afnemen. Maar hij heeft mij ook slechts door een toeval tegen den grond geslagen, ik weet zelf niet, hoe liet is gebeurd. Omkomen zal hij mij niet, dat zweer ik. Ik kan nog niet lang hier hebben gelegen, de donder rolt nog altijd als het maar niet zoo donker ware, men kan nauwelijks de weg zien. Maar Judas bereidt u toch mijn vriend. Dat zou iets zijn, als ik hem liet ontsnappen. En de slag op het hoofd, waarvan mijn ge- beele lichaam nog dreuot, betaal ik u terug. Wraak zal ik nemen bloed wil ik zien. De bosehwachter was opgestaan. Hm! waar heb ik mijn buks gelaten, bromde hij, hm, nu weet ik bet boven aan den boom, heb ij: hem gehangen, daar het ding mij indertijk was. Nu jaag ik u een koge'i door bet licbaaot knarste hij, en dreigde met zijn gebalde vuist nu schiet ik u overhoop als een dolle bond. Ik baal u nog wel in. Als ik bier dwars door het bosch ga, en weder op de straatweg kom, moet ik u vangen. En als ik u hoor, als ik rnaarzoo iets als een donkere schaduw zie,! dan bijt gij in bet gras. zoo waar ik de boseli- vvscliler jan den graaf ben. Geldt dit ook niet voor België België heeft zwaar geleden onder den oorlogsdruk het heeft zijn ge teisterde streken, en zijn handel en nijverheid zien kwijnen. De leer der verzoening onder de standen der samenwerking én ver standhouding tusschen werkgevers en arbeiders moet hier ingang vinden ten bate van 's lands wederopbouw en wolvaart. Begeving van ambten. Een vergelijkend exaiuen is geopend bij het Ministerie van Financiën voor betrekkin- fen van tweeden commies bij het Beheer der chatkist. De eerste proef, vastgesteld op 27 September 1920, betreft de wiskunde en de Fransche taal. De vragen tot deelneming aan den verge lijkenden wedstrijd moeten vóór 15 Septem ber gezonden worden aan den Miuister van Financiën, die de noodige inlichtingen zal verstrekken. Bloedige gevechten in Mexico Da oproerlingen verliezen 40 man liet Mexicaansch ministerie van oorlog meldt dat het bij Tmrahe tot een botsing ge komen is tusschen 500 oproerlingen en 300 man regeeringstroepen. Deze taatsten zijn er in gelukt eene omsin gelend® beweging tegen generaal Vila uit te voeren. De oproerlingen zijn op de vlucht gegaan na veertig man te hebben verloren. Servische vliegers beschieten een italiaansch vliegtuig Boven Zagreb heeft een vuurgevecht plaats gehad tusschen een Italiaansch vliegtuig en Servische vliegers, die opgestegen waren om het te verjagen. Nabij een dorp in Slavonic is later een Ita liaansch vliegtuig, vermoedelijk hetzelfde, ;eland. De beide officieren, bet bemanden, zijn gevangen genomen. Oe Belgische strijders in Frankrijk Er werd zooeven te Parijs, en voor heel Frankrijk, een Oud-Strijdersbond gesticht, met benaming Nationale verceniging der Belgische strijders in Frankrijk. L)c zetel wordt gevestigd in de Fabrijstraat, n. 50, te Parijs. Ziehier het programma der vereeniging I. Door allo middelen bijdragen tot de wederoprichting van het Vaderland. II. Den maatschappelijken toestand der belgische strijders in Frankrijk verbeteren; III. De slachtoffers van den oorlog alsook hunne gezinnen helpenen beschermen. IV. Noodlijdende oorlogs verminkten en gebrekkigen ondersteunen; V. Hulp verleenen in geval van onbe kwaamheid tot werken; VI. De strijders hun eischen steunen; VII. Medehelpen tot het spoedig oplos sen der militaire aangelegenheden die nog aanhangig zijn; VIII. Een kostelooze geneeskundige en artsenijkuudige dienst stichten voor de strijders en hun gezin, eerst te Parijs en daarna door heel Frankrijk; IX. De strijders die een aanvraag zullen doen, kosteloos een betrekking bezorgen; Na eenige minuten had de boschwachter zijn buks teruggevonden, die geladen was. Hij bromde tegen den vreemde daar hem, den ontvangen slag, nog pijn deed, on sloeg toen door het dichte hout de richting naar de, in een bocht door het bosch loopende straatweg in, in de hoop, aan het einde er van, den vreemdeling nog te vangen, en hem het docu ment af te nemen. Judas was in woede tegen hem gebracht, en dat was nu voldoende, om het laatste menschelijk gevoel in hem te verdooven. Nog altijd rolde de donder in de verte, nog altijd flikkerde in de diepe duisternis het tooverachtig licht van den bliksem. Groote regendroppels vielen op de bladeren der hoo rnen, terwijl Judas daar tusschen zich haas tig een weg baande. Er bestonden geene hindernissen meer voor hem. Blinde woede vervulde hem en dreef hem naar de straat weg. Als hij den vreemde neerschoot, en het kwam tot een onderzoek, dan kon het schot aan een toeval worden toegeschreven ter wijl hij 's nachts in het bosch liep, had hij op een dier geschoten en een mensch getroffen die juist onder zijn schot had geloopen. Na een kwartier geloopen te hebben be reikte Judas de straatweg weder en plaatste zich tusschen de hoornen, de buks gereed om te schieten, in den arm houdende. Was de vreemdeling hier reeds voorbij Dan be reik ie hij Parijs. Maar het was niet aan te nemen, dat hij deze plaats van de weg reeds voorbij was. Judas spalkte zijne oogen. om het rechte oogenbiik niet te missen. X. De N. V. B. S. is, blijft onzijdig en onafhankelijk; zij duld geene besprekïngen van staatkundigen noch godsdienstigen aard. Ten einde de leden werk te bezorgen, zijn er te Parijs, 15 plaatsingbureelen werkzaam. Deze buréelen beschikken over verschillende betrekkingen, maar de inrichters waarschu wen de oud strijders, die begeeren naar Frankrijk te gaan werken, dat zij best zou den schrijven vooraleer de reis aan te vangen, daar de woningen uitermate zeldzaam en de gasthoven veel te duur zijn. Daarenboven, om groote onkosten te ver mijden, verzoeken zij de aanvragers een internationalen antwoord-coupon bij hunnen brief te voegen. Zij verzoeken insgelijks om de medehulp van iederen Belg opdat hij het werk, dat in Frankrijk meer dan ooit noodig is, te ondcr- sleurte. Elke gift wordt met dankbaarheid aanvaard. Eene dringende oproep wordt gericht aan degenen die een vaandel zouden willen aanbieden aan de Belgen die in Frankrijk de N. V. B. S. uitmaken. Een muziekmaatschappij is eveneens in vorming, dank aan dewelke wij voornemens zijn weldadigheidsconcerten in te richten ten bate der kas van onze verschillende werken. Eone belangrijke zitting. De Duitschers weigeren de voorwaarden der Verbon denen betrokelijk do koienkwestie te aanvaarden. De Verbondenen dreigen geheel het Roergebied te bezetton. Maarschalken Foch en Wilson en generael Maglinsa naar Spa teruggeroepen. Do zitting van Dinsdag namiddag is hoogst belangrijk geweest en kan erge gevolgen na zich slepen. MM. Fehreubach en von Simons woonden deze zitting bij. Dr von Simons heeft het bepaalde antwoord van Duilschland in zake de kolenleveringen gegevem Hij zegde Ik houd er aan, eenigen uitleg aan den raad te geven. - Wij kunnen geene beloften doen voor wat betreft de kolen, zonder de patroons en de werklieden te raadplegen. De patroons zijn geneigd toe te stemmen dat er meer voortgebracht wordt. Voor wat betreft de mijnwerkers ben ik verplicht rekening te houden van den geestestoestand dier arbei ders, voornamelijk in het Roergebied. In deze streek is de geestestoestand verre van bevredigend te zijn. Beloften doen van meer- voortbrengst, zonder 'hen te raadplegen, zou naar eene revolutie kunnen leiden. In die voorwaarden, zijn de Duitsche voorstellen als volgt m 1. Te rekenen van Oktober 1920, 56,000 ton per werkdag, 't zij 1.400.000 ton per maand. 2. Te rekenen van Oktober 1921, 68,000 ton per werkdag, 'tzij 1.700.000 ton per maand, doch op voorwaarde dat de voe ding kan verbeterd worden en dat er wer kerswoningen kunnen gebouwd worden. Om de werklieden aan te zetten, zooveel mogelijk voort te brengen, moet men hen de levens voorwaarden zoo goed mogelijk maken. De mijawerkers hebben veel geleden gedurende den oorog ten gevolge van den blokus der Verbondenen. Ik heb met de mijnwerkers beraadslaagd in onderzoekskommissiën en in verzoenings raden. Zij stellen vertrouwen in mij en ik wil hen niet verraden. Het is daarom dal het Duitsch gouvernement zich bij zijoe voor stellen houdt voor wat betreft de kolenleve ringen. De bijzonderste oorzaak der voort- brengstvenuindering is de toestand in Iloog Hetgeruisch van den regen en de duister nis waren hem hinderlijk. Hij had nauwelijks eenigo minuten ge wacht, toen hij iets op den weg meende te hooren, en wel aan de zijde, vanwaar de vreemde moest komen. De haan van zijn buks werd gespannen en hij hield het wapen gereed terwijl hij het hoofd nog altijd meer vooruitstak, om te luis teren. Hij had zich niet vergist. Stappen kwa men nader, stappen van een haastig loopend mensch. Judas spalkte zijne oogen, om iets in den donkeren nacht te onderscheiden, hij zag an ders zoo scherp en zeker, dat hij nooit zijn doel miste, maar in deze duisternis kon hij nauwelijks drie passen voor zich uilzien. Hij zag zoo iets als de schaduw van een voorbijtrekkende wolk. Zonder een oogenblik te aarzelen, legde hij zyn buks aan en schoot. Een gillende schreeuw klonk door de lucht toen verdween plotseling de schaduw op den weg, en het werd doodstil. Judas stond onbeweeglijk getroffen door deze schreeuw dat was niet de slem van den vreemdeling niet de schreeuw van een man geweest. Hij had goed getroffen, naar het scheen, want na den schreeuw was alles rustig. Maar wien had hij zoo goed getroffen. Hij wilde zich eerst zonder verder om te te zien verwijderen, maar het scheen hem als werd hij naar de plaats gedreven, om zich te overtuigen, of toch eoms de vreemdeling daar lag. Silezie, dat geschiedkundig van Duitschland afhangt. De mijnen zullen daar veel beter uitgebaat worden door de Duitschers dan door de Polen. De schatting door Frankrijk, Italië en België op de Duitsche kolen gelegd, zou veel beter kunnen voldaan worden, indien men de volksstemming prijs gaf, daar dcz« volksstemming de streek zeer bewogen maakt. Men zou beter een akkoord sluiten met de mijnwerkersbevolking van Polen en Boheraen, die er alle belang bij heeft. Daar de datum der volksstemming nadert, vergroot de opge wondenheid en dientengevolge vermindert de kolenvoortbrengst. In het belang der Ver* bondenen, vraag ik dat er van eene volks stemming in Iloog-Silezie zou afgezien' worden. Deze streek heeft voor Polen enkel een stotlelijk belang. Duilschland vreest don uitslag dezer volksstemming niet. Indien de, Verbondenen de volksstemming prijsgeven,' dan verdwijnt de opgewondenheid onmidtte- lijk en zullen er meer kolen voortgebracht worden. M. Delacroix verklaart onmiddclijk, dat het antwoord *an M. von Simons eene grooto teleurstelling veroorzaakt en een gevaarlijken toestand in 't leven roept Dc Verbondenen hadden betoond bezield? te zijn met den besten verzoeningszin, door de Duitsche afgevaardigden naar Spa te ont bieden. Volgens de voorwaarden vervat in het verdrag van Versailles moesten er maan-i del ij ks 3.250.000 ton kolen geleverd worden.' Dc vergoedingskommissie bracht dit cijfer tot 2.400.000 ton. Wij hebben den uitleg en de voorstellen der Duitsche afgevaardigden willen hooren. Daar het Duitsch gouvernement echter geene rekening houdt, noch van het pro gramma der vergoedingskommissie, en voor stellen doet welke geheel onvoldoende zijn,' zal de conferencie opgeschorst worden, tpr* einde de verbondenen toe te laten den toe stand te overwegen. - Na afloop der zilting heeft dc Hoogers Raad der Verbondenen de maarschalken Foch en Wilson en generaal Maglinse, hoofd van den Belgischen legerstaf, bij hoogdringend heid naar Spa ontboden. Deze zouden reeds Woensdag morgend ta Spa aankomen en met de leden van den Hoo» geren Raad beraadslagen, over de maatrege len welke moeten genomen worden, ten einda het vredesverdrag te doen uitvoeren. De verklaring der Duitschers heeft in dc conferencie een groote ontroering verwekt. De afgevaardigden der verbondenen staan echter sterk vereenigd tegenover de Duit schers en M. Lloyd George was het volkomen eens met M. Milierand, dat de onderhande lingen niet langer op dat terrein konden voortgezet worden. De Duitschers hadden, gehoopt, door de koienkwestie verdeeldheid te brengen tusschen de Engelsche en Fran sche afgevaardigden. Zij hebben zich misre kend. Het is ten andere zoo goed als zeker, dat het Duitsch gouvernement zich laat beïnvloe den door Stinnes. 't Blijft nu echter af te- wachten, wat Stinnes zal doen tegenover maarschalk Foch t Ouitschland zou 50 miljard willen betalen De Echo de Paris meent te weten, dat de vertegenwoordigers van Duilschland, io zake de regeling van de Duitsche schadever goeding, zullen voorstellen een jaarlijkschë aflossing, die een miljard niet te boven gaat. Men vermoedt, dat Duilschland terwijl hel zich verbindt bovendien eene som te betalen, die naar verhouding is vjta de mate waarin het zich economisch weer^pheft, zijn geza menlijke verplichtingen zou willen beperkert tot een bepaalde som van 40 of 50 miljard. Judas kende vrees noch menschelijk ge voel, maar hij was bijgeloovig, en daarom werd het hem, toen de schreeuw nog in zijn ooren weerklonk, benauwd aan hol hart. Hij bromde echter eenige woorden bij zichzelven, en liep over de straatweg. Toen kij zijn offer had bereikt, bukte hij om te zien wat hel was. Hij spfong vol angst terug, nadat hij hel bleek, met bloed bevlekt gezicht gezien had. Engeline zeide hij met toonlooze slem, de booze zelf heeft hier de hand in het spel gehad, die vreemdeling bezit een ongekende macht. Hij bukte zich nogmaals over de Ie»* venlooze Engeline als vertrovwde hij zijne eigene oogen niet. Ja, zij is het of haar geest bromde hij, wat moet ik nu beginnen. Des morgens was de gravin reeds vroeg opgestaan en verhaalde aan haar echtgenoot het bezoek van den vreemdeling, dat zij over dit bezoek niet erg tevreden was, getuigcla de duidelijke sporen van een rusteloos door gebrachte nacht. Eu het toonde u een testamentvroeg haar echtgenoot. Hij deed het met dreigende woorden, antwoordde de gravin. Gij hebt mij nooit iets over het bestaan van een testament gezegd. Ik zelf vernam het eerst van hem.,' Daarom gaf ik den boschwachter last, tot eiken prijs dit document te krijgen. Dal was eene dwaasheid van u om dezen mensch in het geheim te trekken. j Wie is in het geheim getrokken aut wQQL'dtj d<i gravin tèuigzius opgewonden

De Volksstem | 1920 | | pagina 1