De sfrjjd om vijf müfiosn ■i |j Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 T~> £5r "FS T 23 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nukfel-De Gendt Geen genade voer Turkije. Naklank der moord te Melis. l Woensdag 21 Juli Donderdag 22 Juli 1920 21 Nog een slachtoffer der Dultschers miemw kanaal. Da gsvolgen van bet onweder. De Kozakken in opstand tegen het Sovjet-juk. NIETIG- VERKLARING Zeven en zestig man te Mosknn ter dood veroordeeld. tii XXVI* JAARGANG NUMMER 159 H. Victor I Zon op 4,21, onder 7,52 j Maria Magdelena I 2, onder 7,51 I Eerste Kwartier den 22 R /.on c Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brus3el8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. Do nationale Hoogdag brengt in bat geheugen van alle Belgen on Vlamin gen de grootsche feiten, welke de edelheid, de kracht en do eenheid van ons volk hebben bevestigd. Bezo dag, welke wij onder de duit- scire bezetting met zooveel ingetogen- beid in buis en kerk wisten te vieren, mogen wij nu in het openbaar huldi gen en onze nationale gevoelens laten ontwapperen in do kleuren der natio nale vlag. Dit nationaal feest is eono huldiging derVaadrendie onze nationale eenheid vormde; hot is ook een over-winnings leest op de uitheemsche machten die ons recht en onzen Godsdienst wilden verdrukken De overwinning van 1830, door deze van 1918, bekroond leveren het bewijs van den vasten wil van Vlamingen en Walen om 't recht, do eendracht en de vrijheid van ons land te vrijwaren Dit feest van getrouwheid aan God, aan Vorst en land vieren wij Vlamin gen, met de Walen als oen bewijs van nationale oprechthoid en geloof in Hecht en Vrijheid. Voor die idealen hebben wij door eeuwen heen gestre den, voor die idealen zullen do twee volkstammen die België vormen blij ven strijden tot der dood En daarom dragen wij Vlamingen hoog de nationale leuze Eendracht maakt macht Wij willen mot onze Waalsche brooders in eendracht loven zooals wij met lien in eendracht hebben ge- stroden Doch deze eendracht kon niet be reikt worden door verdrukking van den eeuen of den anderen volksstam Het mag niet zijn dat door zekere or.bowusto elementen de rechten der Vlamingen worden gekreukt Het mag niet zijn dat de publieke opinie door valsche inlichtingen wor de misleid Het mag niet zijn dat men de schuld van enkele afgedwaalde Vlamingen uitspele tegen gansch het vlaamsche volk Vrijheid en recht is de kern van ons volksbewustzijn, de beteekenis van liet nationale (eest dat ons met blijd schap vervult, maar ons ook doet waarschuwen tegen veroordeelen, on recht, machtniisbruik De nationale Hoogdag eischt van alle Belgen, dat zij zich aan geen vreemde natie kluisteren ons bloed heelt gevloeid om den uitheemschen vijand to verjagen, laat ons geen bloed doen vloeien van broeders, die geroe pen zijn om Belgie groot te maken Wij moeten eendrachtig blijven te genover de vreemde verdrukking, doch geen volksstam in België kan ook verdrukking dulden Macht kan 10* Vervolg. Dulex greep met zelfvertrouwen naar zijn papieren de zak was leeg. Een hevige schrik overviel hem, zoodat toen zijne plotselinge ontsteltenis op zijn ge laat en aan zijne gebaren kon zien, haastig greep hij in den anderen zak, maar ook daar in was het testament niet. Wat is dat'zuchtte Dulex, en doorzocht nogmaals zijne zakken, Het testament is mij ontstolen het is Dat is zonderling, zeide de commissaris zoo koud mogelijk, daar hein dit merkwaar dig toeval, elzen twijfel over de onrechtma tige aanspraak van dezen Dulex ontnam. Gisteren in het kasteel had ik het nog,., tn nu... maar het is onmogelijk... en toch... Ik had het altijd bij mij. Ik geef u tijd er over na te denken, waar gij zulk een gewichtig document gela len hebt. maar ik vrees, dat het niet terug tal worden gevonden. Gij twijfellaan mijne woorden mijnheer Ik geloof in zulke gevallen slechts dat geen ik zie gij zult dit natuurlijk vinden. Gij hebt het eenige document, dal u nuttig kon zijn, verloren dan zult gij in elk geval te Parijs péisonen kunnen noemen, die u hekend zijn. Dat zal mocieliik zkn, daar ik twaalf jaten we|» geweest ben. Hm hebt gij bij uw aanslag tegen graaf Moritpeflier medeplichtigen vroeg alleen groeten uit de erkenning van eenieders recht Miskenning van het recht der Vlamingen is eene zonde tegen onze nationale leuze Misken ning der rechten van het vlaamsche volk is eene uiteendrijvende en ver nietigende macht Daarom laat ons in het bewustzijn derwarebet orkaan van bet Nationale feest van trouw aan God, aan Koning en Vaderland bevestigen Laat ons zonder vooroordeeüng op eendracht- making in werkelijkheid de nationale buren verwezentlijkeri. Laat ons niet dralen in de erkenning van Vlaande- rens recht, want recht en vrijheid zyn bet kenteeken der gevoelens van bet Belgisch volk Wie dit recht miskent zal op weerstand stooten, zooals de vijanden die België'srecht miskenden! Daarom allen vereend den nationa le» Hoogdag gevierd, in gevoelens van ware eendracht en getrouwheid aan God, Vorst en Vaderland Wij wenschen niet meer dan door een rijker en schooner Vlaandereu- land de welvaart, de eenheid en de Vrijheid van Belgenland. Leve België, Leve het Vrije Belgen- land B. De zware verantwoordelijkheid der Tiirksche regeering. De voorzitter der vredesconferentie beeft den voorzitter der Turksche afvaardiging be richt dat geen uitstel tot antwoorden meer verleend wordt. De Turken hebben dus tijd tot 27 Juli middernacht om den vrede te teekenen. In het antvvoord-schrijven wordt gezegd dat Turkije in den oorlog trad zonder uitda ging noch verontschuldiging. Turkije pleegde verraad tegenover die landen, die sedert een halve eeuw met Turkije bevriend waren en de eenheid van zijn land waarborgden, indien het onzijdig bleef. Turkije heeft door zijn schuld den oorlog met twee jaar verlengd, vele millioenen men- schen aldus doen sneuvelen en honderden milliarden schade berokkend. Sedert 1914 heeft de Turlcsche regeering 800,000 Armeniërs, vrouwen, kinderen eh mannen om het leven doen brengen, verder 200,000 Armeniërs en 200,000 Grieken ge deporteerd of uit hun huis gejaagd. Om al deze redenen kan het vredesverdrag niet gewijzigd worden in zake Tehracië, Smyrna, Syric en Armenië. Dinsdag namiddag hadden te Schaarbeek de lijkplechtigheden plaats van Alexis Matens gewezen zaalwachter ter statie van Schaar beek. Deze was op2Julil917door de Duitschers ter dood veroordeeld geworden wegens spioeneerderii. In de burn t der Teichmann- brug wonende, bad hij van uit syjne woonst dagelijks het Duitsche treinverkeer afgespied en zulks aan bevoegde personen laten gewor den Hij werd begenadigd en op 21 Juli 1917 naar Rlieinbach en van daar naar Magdeburg overgebracht. Slechts verscheidene weken na den wapenstilstand werd hij in vrijheid gela ten, doch zijne gezondheid was geknakt en de man is thans aan de gevolgen zijner lang durige opsluiting overleden. plotseling de commissaris met forsche stem. Medeplichtigen herhaalde Dulex zich verstoord oprichtende. Gij kunt niet beter doen dan ze dadelijk te noemen, anders duurt uwe gevangenschap nog langer. Ik alleen treed op voor mijn goed recht mijnheer, ik heb vrienden noch verwanten. Maar ik ben alleen genoeg, om-voor mijne zaak te strijden. Overleg, viel de commissaris in de rede, of gij met betrekking tot het door u voorge- nomene bedrog, u schuldig wil bekennen,* ik laat u daartoe eenige dagen tijd. Dan zal ik als een bedrieger in de gevangenis geworpen wordenYriep Dulex in bijna sprakelooze ontsteltenis. De politieagent kwam op een tceken van den commissaris weder binnen, om hem weg te voeren. Volg mij, beval de agent. Dan verzoek ik u, mij zoolang vrij te laten, zeide Dulex tot den commissaris, tot dat ik het mij op onbegrijpelijke wijze alhan- dig gemaakte testament terug heb gevonden. Ik zal dadelijk bevel gevën, dat men in de kamers van uw logement, waarin gij gewoond hebt, en op den wég dien gij eergisteren zijl gegaan, naar het testament moet zoeken. Breng den gevangene in zijn cel terug. Dulex begreep dal hij niéts tegen dit bevel kon doen. Hij kon niet verliezen, aldus troostte hij zichzelven, zijn goed recht moest zegevieren. jïij is geen krankzinnige, hij is een ge vaarlijke bedrieger, wiefls medeschuldigen Men graaft tegenwoordig nieuwe kanalen, dat het een plezier is op papier wel te verstaan. We bedoelen uiet het kanaal van Antwer pen naar den Rijn, dat is maar klein bier. Maar er is spraak va» een kanaal van Ant werpen naarrr... Marseille. Men wil de Noordzee met de Middelland* sche Zee verbinden, en dan zou de waterweg van Antwerpen naar Marseille men ten min ste 2/3 verkorten, dus zeer veel. Men is eerst van gedacht geweest het ka naal Antwerpen-Marseille te doen loopen tangs Parijs, maar het schijnt dal de moeilijk heden tengevolge van bergachtige streken te groot zijn. Men denkt er nu aan dat kanaal te delven langs Strasburg, wat gemakkelijker zou zijn Inderdaad, er bestaat reeds een kanaal dat den Rijn met de Rhone verbindt, het is niet groot maar men zou het verbreeden. Dan. Strasburg ligt op (jen Rijn van daar zon men den Rijn maar moeten afvaren en men zou naar Antwerpen kunnen komen langs Rotterdam rond. Maar als het kanaal van Antwerpen naar den Rijn er zou zijn, zou men het natuurlijk benuttigen dat zou den weg verkorten. Terwijl wij nu ook aap 'tdelven zij», zullen wij er bijvoegen dat er. voor dot* oorlog, sprake was den Rijn en den Dónauw met elkander te verbinden. Als dat zou gebeuren, én dat is niet onmo gelijk, dan zouden de schepen van uil Ant werpen ook naar Ween en en Buda-PestU kunnen varen endwarsdoor Servië, Bulgaric en Rumenië tot in dc Zwarte Zee. Onnoodig er bij P voegen dal de schepen in dien tijd zullen gekelst worden bij middel van vliegmachienen die terzelfder tijd bij nachte zullen dienst doen als toestellen van verlichting. Onze kleinkinderen zijlen nog schoone dingen zien Gisteren namiddag brak plotselings over Lutk en omstreken een vreeselijk onweder los. De 66jarige echtgenoote Theurssen, van Wandre, bevond zich evenals verscheidene andere personen op de Nieuwbrug, toen zij door de hagelbuie verrast werd. Iedereen vluchtte om dene schuilplaats te gaan zoeken en de vrouw werd door een manspersoon omvergeloopen. Op bet zelfde oogenblik reed een zwaargeladen verhuis wagen voorbij en de ongelukkige kwam onder de wielen terecht. Het slachtoffer werd vreeselijk aan het hoofd en de borst gekwetst en was den linker arm verpletterd. £ij moest in hopeloozen toestand naar het Beyersch gasthuis overge bracht worden. Ben paniek te Los Angeles Vier hevige aardschokken werden gevoeld Een te Londen ontvangen bericht van Reu ter uit Los Angoles meldt dat daar Vrijdag middag drie hevige aardschokken zijn gevoeld. Er is geen ernstige schade, maar het plavei sel der stralen is bedekt met kalk, welke van de gebouwen geschud is. Er brak eene paniek uit onder de bevol king, van welke het grootste deel de straat opsnelde. Vrouwen huilden, vielen biddend op de knieën of bok wel bewusteloos neer. Een later bericht uit Los Angeles deelt mea, dat er in het geheel vier schokken zijn ge weest, de laatste 's avonds om 6 13 u. Door de paniek zijn verscheidene lieden gewond. De schade is gering, hoofdzakelijk aan oude ;ebouwen. Vele personen zijn gewond door neerstor- gevonden moeten worden, mompelde de com missaris. Na weinige oogenblikken hooide men plotseling in de voorkamer de luide stem van een meisje. Ilc moet binnen Ik moet mijn vader redden, klonk het zoo vol angst dat de com- mirsaris naar de deur liep om te zien wat deze waorden beteekenden. Zoodra de deur open was stormde eon jong schoon, ademloos meisje op hem toe, en strekte de armen smcekend naar hem uit. Zij scheen geheel uitgeput van vermoeienis en had het bovendeel van het hoofd verbonden met een doek. Zij tuimelde de garner van den commissaris binnen en zonk aan zijne voeten neer. De aanblik van het schoone, voor hem knielende meisje ontroerde heip. Hij gaf den ontstelden bediende, die het meisje weder weg wilde brengen, een wenk, om haar in het vertrek te laten. Wie zijt gij en wien zoekt gij zeide de commissaris haar een stoel gevende. Gij zijt uitgeput, rust eerst wat. Ik koui om mijn vader in de gevangenis op te zoeken, om voor hem te spreken. Hoe heet gij Engeline. En wie is uw vader, voor wien gij spre ken wilt. Graaf Lodcwijk Montpiilier. De commissaris beschouwde Engeline wantrouwend. Gij zijt dc dochter van den graaf van MotiltUoh vrQèg hij en zag onwillekeurig teude steenen. Dc gevangenen beproefden de staven hunner cefrenslers te breken en riepen luidkeels om te mogen vluchten. Te 10 uur werd de eerste schok gevoeld met korte tusschenpoozen volgden de andere. Do twee schokken in den namiddag waren de ergsten. De waterleiding en de brandalarm toestellen braken stuk. Overwinning van generaal Wrangei's leger 20.000 Bolsjewiki gevangen genomen. De laatste berichten uit Stokholm melden, dat generaal WrangeTs leger eene groote overwinning beeft behaald, liet aantal roede gevangenen bedraagt 20.000. Ook de staf der bolsjewistische divisie werd gevangen genomen en 20 vliegtuigen. Co kanonnen en 3 gepantserde treinen werden buit gemaakt. De pers te Moskou zegt dat generaal Wrangel een verrader is en door de Entente wordt bezoldigd. De bladen wijzen er op dat men ongelijk heeft gehad hel leger van Denikine niet ge heel te vernietigen. Zij drukken er op dat men in zake Polen niet dezelfde missing mag begaan. Talrijke groote steden zouden door hen bezet zijn. Volgens een nieuws uilzeer geloofwaardige bron. zijn de Don-en Kouban-kozakkcn tegen het Sovjet juk in opstand gekomen. Zij zouden een troepenmacht van honderd duizend roan gemobiliseerd en het bolsjewis tisch front doorbroken hebben om zich bij generaal Wrangel's leger aan te sluiten. Novorossisk, Ekaterinodar, Rostof en Ta ganrog zouden in banden der opslandelingeu zijn. De bolsjewiki verbergen de belangrijkheid niet van het offensief van het witte leger. Op voorstel van M. den Minister Jaspar, heelt de Koning twee besluiten onderteekend houdende nietigverklaring van beslissingen getroffen door gemeenteraden, welke open bare plaatsen aan burgers hadden begeven, wanneer die plaatsen aangevraagd werden door invalicden en strijders op wier bekwaam- heid de gemeenteoverheid niets had af le wijzen. Deze goede beslissingen doen uitschijnen hoe de regeering in de weer is om de oud- strijders te steunen en er nauwgezet de hand aan houdt dat de voorkeurrechten, welke hun de wet van 3 Augusti 1919 erkent, niet worden overtreden. AAA Zij stelden 8000 personen vrij van militairen dienst. Een draadloos bericht uit Moskou meldt dat een schandaal ontdekt werd door de buitengewone Pan-Russische commissie. Dc leden der geneeskundige midden commissie van het ministerie van oorlog hebben meer dan 8000 personen, meest han delaars en speculanten van den militairen diensttijd vrijgesteld legen betaling van een som geld die in 't geheel 5 millioen roebel zou bedragen. Er zijn 67 ambtenaren der commissie, ge- neesheeren en bedienden, veroordeeld om efusilleerd te worden. naar de armoedidige kleeding, en de bestofte schoenen. Ja mijnheer. Ik heb er nooit iets van gehoord, dat graaf Montpellier eene dochter hae. Graaf Lodewijk Montpellier, die in de gevangenis geworpen is, die eergisteren te* rugkeerde, en door mij in weerwil van de lange scheiding dadelijk herkend werd, is mijn vader mijne moeder is dood. De zaak wordt mij steeds,onbegrijpelij- ker, mompelde de commissaris. Behoort zij eveneens tot de medeplichtigen Erbarm u, mijnheer, laat mijn ongeluk- kigen vader vrij, opdat hij zijn recht kan zoeken, riep Engeline. Zijn recht zal hij vinden, heb daar geen over, waar vertoefdet gij gedurende de afwe zigheid van uw vader. Zoolang de oom mijns vaders n og leefde, op het kasteel toen echter Agatha hem huwde, die voor twee jaren als graaf Montpellier optrad, werd ik bij den bósch- wachter Judas uitbesteed, bij hem ben ik tol heden geweest. Dat is mij onverklaarbaar, dacht de commissaris. Zij noemt den vdeemdeling ha ren vader, dien zij dadelijk herkend heeft. Niet weinig ontroerd, zeide de commis saris Gij zult uwen vader zien O hebt dank voor deze goedheid, mijn heer, zeide Engeline met bevende stem, ik moet bij mijn vader blijven, ik moet voor hem getuigen. Ik, zijne dochter, ben de eenige, die hem beeft erkend. De commissaris riep den agent en bevM Onrustwekkende verdwijning Op Dinsdag 13 Juli laatstleden, weidde lljarige Julienne Kappers, van St-GiHis,1 door hare moeder gelast eenige boodschappen te gaan doen. Eene som van 75 frank werd haar te dien einde overhandigd. Dè kleine is sinds niet meer teruggekeerd en alle opzoekingen om haar terug te vinden zijn vruchteloos gebleven. Vrouw Kappers heeft nu vastgesteld, dat' de kleine ook hare beste schoenen en kleede- ren heeft medegenomen, zoodat men ver-» onderst?lt, dat de jeugdige nietdeuge hare vlucht goed voorbereid heeft. Doodeiijk automobielongeluk TE MECHELEN Zondagavond, halfacht, kwam op de Koog- brug te Mechelen een auto aangereden, juist toen een kindje over de straal was gelooperi en terug wilde Leeren. De autobestuuidet had den tijd niet meer om te stoppen en het kleintje werd tusschen de twee voorwielen gepakt en overreden. Hel slachtoffer gaf geen teeken van leven meer en doktor Lomborelle, die in de buurt woont en in wiens huis he', binnengedragen werd, kon enkel den dood vaststellen. Het is de 4-jarige Germaine Tuypers, wo nende bij haar ouders Zilverstraatje 2, Meche len. Dc kleine Germaine was met een wichtje, ook nog een klein kind, bloelvoels van huis wegge loopen. De wanhoop der ouders, bij het vernemen van het schrikkelijk ongeluk, was hartver scheurend en pijnlijk om zien. Indrukwekkende lijkplechtigheden. Gisteren Maandag voormiddag hadden ttf raidden van de grootste deelneming de be- grafenisplechtigeden plaats van de heet policiekoramissaris G. De Meyer, gevallen als slachtoffer van zijn plicht. Aan de meeste woningen was de nationale driekleur halfstoks geheschen. Eene talrijke menigte kwam in de benedenzaal van 't ge meentehuis, in eene rouwkapel herschapen, het lijk groeten. Verscheidene gemeenten hadden afvaardigingen gezonden van policie- bedienden onder het geleide van commissaris of onder-commissaris. Ook eene afvaardiging van het gendarmerie en .pompierskorps was aanwezig. Militaire, rechterlijke en burgerlijke over heden o. w. de beer gouverneur Maurice Lippens, hadden er aan gehouden eene laat ste hulde te brengen aan de nagedachtenis van den aflijvige. Na de gebruikelijke kerke lijke gebeden ^oor de parochiale geestelijk* heid werden lijkredenen uitgesproken door MM. Tayaert van Brussel, namens den landelijkenbond, C. De Vos van Dendermonds in naam van den provincialen bond; De Ker- kelaere van St. Amamdsberg, namens de commissarissen der voorsteden; Cornelis van Genlbrugge in naam der ondercommunale en Maurice De Vos van Gent, namens den bond der politieke gevangenen. Hierna had de lichting van het lijk plaats. Een massa rouwkronen worden in den stoet door de meisjes van 't weezenhuis gedragen. Een ontelbare menigte stonden langs den weg op den doortocht geschaard. Onder het spelen van doodmarschen dooi de fanfare van de gemeente Melle kwam de indrukwekkende stoet aan de kerk aan, waar de absouten plaats hadden, waarna hel lijk in den familiekelder werd bijgezet. Nog enkele sprekers, intieme Grienden» namen aldaar het woord tot afscheid. En Zoo liep deze grootsche en aller indruk wekkendste plechtigheid af en zal dezelve hem den gevangene, die enkele minuten ge leden was weggebracht, nog eens tc halen. Ik laat u met uw vader alleen, zeide de commissaris tegen Engeline en trad in dc naaste kamer, waar hij zonder opgemerkt le worden, liet wederzien en de ontmoeting van vader en dochter aanzag. De politiedienaar hechtte veel van zulke geheime waarnemin gen, daar bij van de meening uitging, dat valsche bedoelingen zich onwillekeurig* door een blik of een gebaar laten verraden. Toen Dulex in de kamer werd gebracht en Engeline zag, sloot hij haar met vaderlijke liefde in zijne armen, terwijl een straal van vreugde voor een oogenblik zijn donker ge laat verhelderde. Mijn vader riep Engeline, vol kinder lijke liefde, en in dezen kreet jubelde haar geheel kinderlijk hart, ik zie u weder... ik flijf bij u. Hoe komt gij hierheen, mijn lieve Engeline Ik kom van Montpellier. Ik hoorde dat men u gevangen had genomen, en toen kon mij geene menschelijke macht meer tegen houden. Gij hebt een doek om het hoofd, wat i^ gebeurd vroeg Dulex bezorgd. Ik heb eene onbeduidende wond aan het hoofd vader, maar dat is niets, o hoe gelukkig vader ben ily, nu ik hij u mag zijn. Laat mij niet meet' van ti. bad Engeline. zich vaster in de armen van haar vader drukkende laat mij niet meev terug bij de booze then* schqu, die miphaten, en u willen doodeu. (Ver volgt.j

De Volksstem | 1920 | | pagina 1