Oe strijd om vijf milta Ministerie van Lanilsvsrd8dlglng '1 Psrcslmn geld in Duitschiand Oe Gonferencle van Spa. Eens mirakulsuze genezing bij1 Onze Lieve Vrouw van Hallo Vrijdag Juli 1920 Onderwijzersbelangen. TIJDELIJKE KORMAALLEERGANGEN De onafhankelijkheidsbeweging in Syrië £ngaland's houding Goedkoope Woningen Outploffingsramp la 't Saargsbled. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tal. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER ISO 33 «A. G 33 T i _A_ 23 7 CENTIEMEN Uitgever: J, Van Nuf^el-De Genm Rub I ici tel t bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Ha va s, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G. 4 H. Appolinaria Zon op4,23, onder 7,50 Voll^fcaan den 30 Het voorstel Destrée is dus einde lijk, na maanden lang broeden, uit Jiet ei gekropen. Dat bet bevredigiti: bij 't personeel brengt mag nietgezegi worden; bijzonder de ouderen, zij die lange jaren aan wedden van 1900 Ir en 1200 fr. moeten slaven, worden stiefmoederlijk behandeld; driejaar lijkscbe verhoogingen treffen juist hen. De minister spreekt van 4, maal de aarivangstwedde van 1914 waarom ook niet dien falttor bij vorhoogingen nemen Ab ja,- geen geld Natuurlijk als men alle beamb ten in alle ministeries maar altijd eerst aan do finantietafel laat smullen De minste bediende, de simpelste muziekant bij 't leger/de eenvoudig ste zakkenmaakster werden wedden vergoedingen, duurtetoeslagen met tcr-ugwerkendekraohttoegekend zulks zondor lam tam in de parlementaire middens, dat rolt van het ministerieel dakje zachtjes in don zak der belang hebbenden. Als die dan vantafel opstaan blijven de kruimels voor de onderwijzers. Als de eerste genoodigden voldaan zijn. wei dan is bet te begrijpen dat er geen geld meer is. 't Was ook bet liedje in 1919, even als nu op 't einde van den zittijd, op 13 October, rap, rap, na middernacht werd de wet besproken om hot onderwijzend persooneel de kruimels toe te werpen. Het is nog eens bet zoTitle. Geen geld, als altijd de laatste wachten moet. Wij bopon dat onze volksvertegen woordigers hunnen plicht zullen ken non en 't gouvernement zullen wijs maken dat dit geld er moot zijn voor vele anöero uitgaven. Zij immers ken don zich bij hunne 12,000 fr. terug werkende kracht toe, nogal tot No vember 1919, en de onderwijzers zou ïulks gansch onthouden worden, al- hoewol minister Destrée'van over een paar maanden plechtig in de Kamer verklaarde dat de normaalscholen ledig geraakten, omdat het onderwij zend personeel to weinig betaald werd. En nu geen terugscheid in den toeslag tusschen ongehuwden en werkende kracht, dat is onzin; ook geen onder gehuwden, niets voor de kinderen. Du socialistische strekkingen walmen eruit op. Ministerie van IVeteaschappen en Kunsten BEHEER VAN HET KORIUALOKDERWIJS Tijdelijke normaalleergangen met practi- sche strekking ter opleiding van de leerkrach ten voor de vier lagere graden zullen onder de eerstvolgende groote vacantic van 15 Au gustus tot 15 September gegeven worden. Het programma dier leergangen vermeld, voor de onderwijzerspractische lessen in liet teekenen, hot boelseeren en houtbewer king, de metaalbewerking, de glasbewerking en lessen en voordrachten over opvoedkunde, 41* Vervolg. Mijn braaf, lief kind. Ja ik ben een gevangene. Weest getroost, vader, ook als alles u verlaat en verloochent, blijf ik bij u, ik zal voor u getuigen, en aan de woorden van uw kind zullen de rechters geloof schenken. Dat gave de hemel, neijne dochter, antwoordde Dulex, en kuste Engeline. ter wij! tranen van oprechte liefde uit beider oogen rolden. Gedurende dit gesprek was de commissaris onhoorbaar binnengetreden en stond aan de deur met over de borst gekruiste armen deze roerende ontmoeting aan te zien... hij zag een onopgelost raadsel voor zich... de kinder lijke liefde van dit meisje was niet gehuicheld. Deze ontmoeting geon bestudeerde rol. Ik wil voor u getuigen. Ik ga niet van u, vader, laat ons niet wanhopen, riep Enge line nu eerst zag zij den commissaris. Gij alleen hebt te beslissen, zeide zij legen de commissaris met kinderlijk smeelcen- de stern, aan uw wil hangt alles af, mijnheer scheidt mij niet van mijn verlaten vader, die onschuldig in de gevangenis zit. Laat mij de gevangenie met hem deelen. Dat kan ik niet, dat gaat niet, hoe gaarne iü ook den wensch van eene liefde volle dochter zou vervullen, antwoordde de commissaris, neem afscheid van uw kind Dulex. Ik kan niet weg. Ik mag niet verlrek- methodenleer, gezondheidsleer en bedrijfs leer. Voor de onderwijzeressen practische les sen in het teekenen, het boetseeren, de hout snijkunst, de glasbewerkingen de landbouw kunde alsmede lessen over opvoedkunde, methodenleer, gezondheidsleer, kinderver zorging en bedrijfsleer. Die leergangen zijn toegankelijk voor de leden van bet onderwijzend personeel welke het diploma bezitten van lager onderwijzer, van regent of van doctor (deze laatste moeten werkzaam zijn in de lagere klassen der athe nea en colleges en worden enkel toegelaten voor zooverre er plaatsen beschikbaar zijn). De personen welke de tijdelijke normaal leergangen wenschen te volgen* wprden ver. zocht zich vohr 1 Augustus 1920 te laten inschrijven bij het Ministerie van Weten, schappen en Kunsten (beheer van het nor maalonderwijs). De na dien datum ingediende aanvragen zullen niet meer in aanmerking komen. Elke aanvrager zal in zijn aanvraag moeten vermelden 1° Plaats en datum van zijn geboorte; 2° Het of de diploma's welke hij bezit; 3° De inrichting waaraan hij verbonden is; 4° De taal (Fransêh of Nederlandsch) waarin hij de leergangen wenscht te volgen. m het Lagerhuis verklaarde Bonar Law dat Engeland in zijn gebieden de onafhan kelijkheid der Arabieren wil steunen. Die onafhankelijkheid is daarom wel vereenig- baar met het bestaan van een mandaat. Te San Remo werd aan Frankrijk het mandaat over bedoeld gebied toegewezen. Emir Faycal was daarvan op de hoogte. Te Parijs verklaarde hij zich daarmee eens. Vele Franschen werden door de Arabieren vermoord. Frankrijk kan niet dulden dat dit nog zou gebeuren. Bonar Law bracht hulde aan generaal. Gourand en zegde dat het zeer moeilijk is kritiek uil te oefenen over Frankrijk's maat regelen. Hel ultimatum aan Emir Faycal De Fraosche generaal heeft, zooals wij r<&d£' gémeld hebben, een ultimatum aan Emir Faycal toegezonden. Dit ultimatum bevat volgende eischen 1. Fransch toczioht op den spoorweg Ryak Alep 2. Bezetting door do Franschen van de stad Alcp en van de spoorv/egstatie Iloms. Hama 3. Aanvaarding van de Syrische munt 4. Aanvaarding van 't Fransch mandaat 5. Bestraffing der revolutionnaiie mis dadigers 6. Aanvaarding binnen de 4 dagpn der bovengenoemde voorwaarden die anders met geweld zullen worden opgedrongen. Het antwoord op het ultimatum De correspondent van de Daily Mail te Cairo denkt te weten dat Emir Faycal op het ultimatum heeft geantwoord dat'hij het mandaat der Franschen over Syrië aanneemt onder voorbehoud dat de Volkerenbond de voorwaarden van 't mandaat zou vaststellen. Generaal Gouraud heeft dit antwoord niet aaiuaard. Hij dringt aan op de aanneming zonder voorwaarden van al de punten van hel ultimatum. Volgens den correspondent zou de emir niet geneigd zijn der, Franschen toe te laten, de gebieden, dangehaald in het ultimatum, te bezetten. Proefnemingen met bouwmaterialen, bouwtoestallen en bouwwijzen. De Nationale Maatschappij voor goedkoope woningen en woonvertrekken is, in gansch het land. met een kruistocht begonnen ten gunste van den opbouw van'huizen voor de werkende klassen. Ongeveer 80 plaatselijke maatschappijen zijn reeds in vorming, in het land. De Nationale Maatschappij streeft er naai den kostprijs van de nieuwe woningen te verlagen. Daartoe heeft ze zooeven een National Ambt van Materialen gesticht, hetwelk er het aanwerven van, aan gematige voorwaarden, door de toegelaten maatschap pijen zal vergemakkelijken en welk Ambt, dit jaar nog, proefnemingen doen zal met nieuwe bouwmaterialen, bouwtoestellen en spaarzame bouwwijzsa. Proefvelden zullen in verschillende streken aangelegd worden namelijk in den omtrek van Brussel. De uitvinders, nijveraars, bouwmeesters zullen aldus in staat gesteld worden aldaar blijvende woningen te bouwen, sommige bijzonder heden in het bouwen toe te passen, zekere methoden of toestellen te gebruiken of enkel eenige belangwekkende gedachten te ver wezenlijken. Alle besparingen in zake goedkoope wonin gen te verwezenlijken, kunnen eene nuttige terugwerking op het algemeen woning vraagstuk uitoefenen. Desnoods, zal de Nationale Maatschappij in de kosten dier proefnemingen tusschen- komen. Getuigschriften zullen den deelnemers na afloop der proefnemingen uitgereikt worden. De Nationale Maatschappij richt een oproep tot alle specialisten bereid haar te helpen bij de oplossing van dit vraagstuk van groote sociale beteekenis, door haar materialen, toe stellen en methoden voor te leggen, die van aard zijn om de economische, hygiënische en esthotfsche voorwaarden der volkswoning te verbeteren. Men gelieve de aanvragen tot deelneming aan de proefnemingen ten spoedigste te richten aan den Algemeenen Bestuurder der Nationale Maatschappij 14, Oratoriunberg, te Brussel. Na 1 Oogst, 56, Spastraat (Wetstraat). ken, anders is alles verloren. Ik moet bij mijn vader blijven, om voor hem te kunnen ge tuigen. - Het proces van uw vader is als yerloren te beschouwen, zeide de commissaris, als het testament niet gevonden wordt, dat uw vader verloren heeft. - Het zal, het moet gevonden worden, zeide Dulex. Laat mij dan nog voor eenige uren in de cel bij mijn vader, zeide de 'liefdevolle Engeline, opdat ik mij aan het liefdevol over geef, hem terug te hebben, hem te bezitten, nadat ik zoolang zonder mijn vader heb ce- leefd. Het mag niet zijn, mijn kind, gij hoort, het, gij ziet het aan het ernstig weigeren van den commissaris. Laat ons afscheid nemen. Ik kan .niet naar Montpellier terug, verklaarde Engeline met vertwijfeling. - Blijf dan hier in de nabijheid, gij zult wel een plaatsje in eene go&Je familie vinden, zeide Dulex, en reikte zijn kind een gevulde beurs gij hebt lang genoeg onder het juk an die ruwe, booze menschen moeten leven. Bij de vrouw van den ouden wachter zult gij tot de uitspraak van het vonnis, op name kinnen vinden, zeide de commissaris. Eeue herhaalde samenkomst met uw vader mag ik niel toestaan. Ik dank u, mijnheer, ik ben dan ten minste in de nabijheid van mijn goede vader, zeide Engeline en nam snikkend met de oogen vol tranen afscheid van Dulex. rl wee weken later was in een der zalen van het Justiciepaleis het proces begonnen dat Vuor de Invaliedeu uit de verbondene landen. II.H. M.M. de Koning en de Koningin hebben hunne Hooge Bescherming verleend aan de Vierde Inter-geallieerde Conferentie voor het Bestudeeren der Vraagstukken die de Oorlogsinvalieden aanbelangen. Deze Con ferentie zal zitting houden le Brussel van 19 tot 24 September perstkomend, onder het ecre-voorzitterschap van Z. K. II. Prins Leopold en het «voorzitterschap van den heer Emiel Brunei, voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers. Ingericht onder begunstiging van het Be stendig In tergeallieerd Koraiteit voor het Bestudeeren der voornoemde Vraagstukken, beoogt deze vergadering do taak die de drie vorige Conferenties te Parys (1917), te Londen (1918) en te Rome (1919) op haar genomen hadden te voltooien. Zij heeft aan een onderzoek onderworpen, vraagpunten wier maatschappelijke beteekenis niet meer dient onderlijnt: de arbeidsprothesis, het ver goeden der werksonbekwaamheid, de ambten die de invalieden voorbehouden worden, den toestand van de invalieden op de arbeidsmarkt, de ondersteuning voorde invalieden dig men geen bezigheid kan bezorgen, de iritergeal- lieerde bescherming der oorlogsgebrekkigen en invalieden teringlijders. Te dier gele genheid zullen vooraanstaande Belgen en over het lot van dc ware graaf Montpellier zou beslissen. Het begin van het proces was weinig ten zijnen gunste geweest. Hij was aangeklaagd eeue poging te hebben gedaan, om de rijk dommen en het kasteel van den graaf Mont pellier door bedrog zich toe te eigenen, zich een valschen naam te hebben gegeven, en door bedreigingen de erfgenamen het leven in gevaar te hebben gebracht, waarvoor hem eene lange en zware galeistraf stond te wach ten, als hij de aanklacht niet kon weerleggen als hij niet kon bewijzen de rechtmatige erf genaam te zijn. Alles was tegen hem de schijn, het gevoel der rechters en het tot nu toe gedane onder zoek. Behalve Lodewijk Montpellier en Engeline die niet van zijne zijde week, bevonden zich ook de graaf en de boschwachter in de zaal. Het is gebleken, zeide de rechter dat deze aangeklaagde een Avontuurlijk leven heeft geleid, en dat over zijn verleden niets met zekerheid kan gezegd worden, alleen is ops bekend dat hij langin Amerika, nu hier, dan daar had geleefd en den naam Alexander Dulex gevoerd heeft. Over zyn verleden en zijne aanspraken hebben wij niets verder kun nen vernemen. - Dal is een leugen, riep Engeline ver- bleekend, en ten hoogste veratoord over deze woorden, die tegen haren ongelukkigen va der waren gericht, of wilde men vervolgde zij met trillende stem, op de getuigenis van het eenige kind van den graaf Montpellier, niet letten, en dat niet doen gelden. Geallieerden, die sedert het .begin van den oorlog al hynne wetenschap'erf,lïunne toewij ding ten dienste der invalied'én stelden, te Brussel vergadering houden. Voor alle inlichtingen zich te wenden tot den heer A. Reisdorff, Algemeene Sekrètarisder IV® Inter- geallieerde Conferentie, 21, Kanselarijstraat, te Brussel. f Openstaande betrekkingen. Twee plaatsen van tijdelijke bediende staan open in de bureelen van den Kapitein Kwar tiermeester van het 4f Regiment Karabiniers. De aanvragers moeten kennis hebben van "boekhouden. Da eerste hoeveelheid is reeds vervaardigd Het porceleinen geld, waarvan wij onlangs de uitgifte aankondigden, zal, naar nu ge meld wordt, spoedig in omloop worden gebracht. Een eerste hoeveelheid porceleinen munten is reeds vervaardigd. De voor het Duitsche rijk bestemde muntstukken 5 mark tot 10 pfennig zijn rond. Op den voorkant is een vierkant aangebracht, met het opschrift Dcutsches Reich en het cij fer der geldswaarde. Op den achterkant van» het 5 mark-stuk staat een ouderpaar afgebeeld, dat zegenend de handen over een kind uitstrekt, hetwelk zijn handen sraeekend ten hemel heft. Op het 2 mark-stak staat een knaap afge beeld, die in een scheepje graan overbrengt Het 1 mark-stuk vertoont het beeld van een afgeknotten eik, waaraan nieuwe takken ontspruiten, het 50 pfennig stuk het beeld van een adelaarskop, het 20 pfennig stuk een fakkel, het 10 pfennig'stuk een dubbele garve. gons staan klaar om de gevaarlijke plaats te.' ontruimen. M. von Simons aan 't woord De Duitsche minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Berlijnsche dagbladschrij vers uitleg gegeven over de conferentie van Spa. Hij zegde onder meer, dat de Duitsche af gevaardigden ter conferentie zich niet lieten verontrusten door de bedreigingen van Maar schalk Foch. ludicti men toegegeven heeft op de kwestie der kolen, dan was het omdat hij overtuigd is, dal Duitschiand meer kolen kan leveren dan eerst gezegd werd. Voor wat betreft de ontwapening, zal Duitschiand met alle krachtdadigheid optre den, ten einde aan de Entente te bewijzen dat hel land de voorwaarden wil uitvoeren. Nopens de kwestie van het betalen der kolen, sprak M. von Simons zijn dank uit aan M. Lloyd George, die er in toegestemd heeft tien mark goud op te leggen, in plaats van vijf mark goud. Eindelijk, voor wat betreft de oorlogsmis dadigers, zegde M. von Simons, dat zij moe ten veroordeeld worden, en dat de zaken thans in onderzoek zijn. De bewoners dar omliggende dorpen op de vlucht. Tengerolge van de zelfontbranding van vuurpijlen, waardoar twaalf vliegtuigbommen ontploften, is er een_groolc ramp veroorzaakt in het uit 300 houten barakken bestaande munitiedepot van het gewezen artilleriepark van een Duitsche legerafdeeling in het Saar- gebied. Alle inwoners van de naburige dorpen zijn gevlucht, aangezien de ontploffing van eene groote hoeveelheid gasgranalen werd verwacht. Hel Fransche 135* regiment infanterie verleend hulp. Twee honderd spoorwegwa- - De getuigenis van Engeline Montpellier vervolgde de aanklager, even koelbloedig of hij niets gehoord had, van een nog nauwe lijks zeslienjarig meisje, is, de eenige, zon derling genoeg, in het voordeel van den vreeemdeling. Maar deze getuige is niet vol komen geloofwaardig, daar het gebleken is, dat zij eigen belangzuchtig of andere gronden heeft, om tegen den heer graaf .Montpellier als haar vader op te treden. Engeline moest zich vasthouden, omdat het bloed haar bij deze vernederende woor den naar list hoofd steeg. Het eenig bewijs ten gunste van den aangeklaagden Alexander Dulex is een af schrift van het testament, dat de gestorven graaf eigenhandig heeft geschreven en waar uit zon blijken, dat Alexander Dulex erfge naam is, zeide de aanklager, dat eenige be- wiji in zijn proces geeft hij aan, te hebben verloren. Ik werd op den weg van het kasteel Montpellier naar Parijs, zeide Dulex met lui- de stem, in den nacht overvallen en had een strijd met een man te voeren, die mij naar het leven stond. Slechts in dezen strijd kan mij het testament afgenomen, ontrukt, of ver loren sijn gegaan. Wie overviel u in den nacht, Dulex roeg de eerste rechter. Het was donker, maar niettegenstaande deze duisternis zag ik bij een helderen blik semstraal mijn vijand aan, nadat ik hem op den grond bad geslagen ik geloof mij niet te bedriegen, ais ik zog, dat hij, die als ge tuige boschwaditei; Judas is voorgebracht Een lamme-blinde vrouw plotseling» genezen i Sinds den wapenstilstand verbleef le Vorst' de genaamde Georgette Marasco, afkomstig, van Tcheko-Slovakie. Deze was voor spioc- neering tijdens den oorlog aangehouden geweest en in eene Duitsche vesting opge sloten. 1 Zij gelukte er nadien in te ontsnappen, doch had zulke erge ontberingen onderstaan dat zij totaal uitgeput was en zichtbaar ver kwijnde. Verleden jaar werd zij lam en twee maand* geleden, stekeblind. Dr Ernotte en de E. H. pastoor FrangoiV hadden zich het lot der ongelukkige aange-; trokken. Verleden week was haar toestand, zoo erg, dat de E. H. Francois haar de laatste HH. Sakramenten toediende. Het meisje beweerde dat zij een visioen had gehad en dat 0. L. Vrouw van IIalle haar verschenen was. Kost wat kost wilde zij ter bedevaart naar het heiligdom van Halle gevoerd worden. De geneesheer en de E. H. Francois verzetten zich daartegen, daar da toestand der zieke zulke reis volstrekt niet toeliet. Deze bleef echter met overtuiging en roerende smeekingen aandringen. Zondag' zegde zij tot Dr Ernotte dat zij Maandag vol strekt naar Halle wilde gevoerd worden. Het geschiedde aldus. De zieke werd in een automobiel gelegd en in gezelschap van den pastoor en den geneesheer werd de reis naar Halle ondernomen. De zieke was zoo zwak, dat zij seffens in bezwijming viel en heel de reis bewusteloos bleef. Steeds in bewusteloozen toestand werd zij voor de kerk van O. L. Vrouw op eene draagberrie gelegd en aldus binnen gedra gen. Daar moest men omtrent een half uur werken om haar tot het bewustzijn terug te brengen. Alsdan zegde de E. H. Pastoor dat haar wensch nu vervuld was en dat zij zich in het heiligdom van Onze Lieve Vrouw van Halle bevond. Plots lichtte zij het hoofd o|), opende de oogen, keek naar het altaar van 0. L. -Vrouw, en zegde dat zij het licht der ooizen had wedergekregen. Zij jieed inspanning omrecht te komen, doch men wilde haar uitgestrekt houden, toen zij vroeg dat men haar zou laten begaan. Het meisje richtte zich heele- maal op, stond recht, verliet de draagbom» en stapte aan de zijde van den E. H. pastoor naar het altaar van O. L. Vrouw, waar zij voor het mirakuleus beeld op de knieën viel en dankgebeden opzegde. Dan vroeg zij of zij mocht zingen en met heldere stern zong zij drie strofen van het Marialied J'irai la voir un jour. Intusschen was de geestelijkheid van Halls erwittigd geworden. Het nieuws der wonder bare genezing was als een loopend vuurtia door 'de stad verspreid geworden en talrijks geloovigen stroomden naar de kerk, waar het Magnificat gezongen er. vurige dankge beden gestort werden. De lamme en blinde zieke was genezen. Er is een bijzonder komiteit samengesteld, hetwelk deze wonderbare genezing op weten schappelijk gebied zal onderzoeken. Het was 25 jaar geleden, dat er nog eene wonderbare genezing te Halle had plaats gehad- De geldsmokkelaars. Aan eene bank der Gasthuisstraat, te Ant werpen, werden drie personen aangehouden, toen zij er de bagatel van 60.000' fr. zilveren geld in een auto laadden. Het drietal, waaronder een Rus, werd opgesloten^jenJietjjel^ degene was, die mij in het bosch als een sluipmoordenaar overviel. Bosch wachter Judas, wendde zich dt eerste réchter tot dezen, wat hebt gij daarop le antwoordden Ik weet er niets van, op mijn woord niet antwoorde Judas dadelijk. De boschwachler spreekt de waarheid nietriep Engeline, ik zelf zag hem dien avond nadat bij van bet kasteel kwam zijn but verlaten en hij zeide tot zijne vrouw, dal hij nog eene gewichtige aaak in bet bosch doen moest. Toen ik daarna heimelijk mijn vader op den weg na wilde loopen om hem te waarschuwen en te redden, daar eene innerlijke stem hem zeide, dat het op zijn leven was gemunt, schoot Judas. Zijn kogel trof echter gelukkig mijn vader niet, maai mij hier is nog het spoor van de wonde. De wond van Engeline, die zij toonde scheen niet zonder iudruk op de rechters U zijn. Ja, nu weet ik het, zeide Judas» ik was in het bosch, hetis mijn plicht om het woud te bewaken. Ik riep een man aan, die in den donkeren nacht voorbijging, hy antwoordde niet, toen pakte ik hem aan. De boschwachter heeft geen geluid ge geven, zeide Dulex. - Ik wilde den man vasthouden, ant woordde Judas, hij sloeg mij tegen den grond. Het schot dat Eugeline trof gold niet haar maar een reebok. Gingt gij in dien duisteren nacht op jacht vroeg de eerste rechter. Ik had aantogen, voor de gr*

De Volksstem | 1920 | | pagina 1