Oe strijd om vijf Élta Initiatief-werkzaamhedea onzer provincie. De Foolsch-Rnssisclie oorlog. Zondag 25 Jall Maandag 26 Juli 1920 Be jaarwedde dar onderwijzers- Viaamsche Laadimiwhsogescbool ran ilea Staal, Gent. Frankrijk en het Vatikaan. roepen van Meccureat, Uqjj niet meer tot. eenjken de slaapkamer te betreden. (Vervolgt.; Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 162 1D> JZa. G B I_1 A x> -1 O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gbndt H. Jacobus I Zon op 4,26, onder 7,47 j H. Anna j Zon op 4,27, onder 7,46 j Volle Maan den 30 'Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. ii. De strijd tegen de tering wekte ook Jo gewettigde bezorgdheid van den provincieraad. Een miljoen werd dan ook gestemd voor het oprichten van een lazaret bestemd voor de personen die lijden aan longziekte. Het sanatorium zal opgericht wor den in sparrobosschen welke aan de Godshuizen behooren. De samenwerkende maatschappij tegen de longziekte heeft hare mede werking beloofd. Het verbond tegen do lering zal ook eene belangrijke som geven voor het oprichten van het sanatorium. Men zal eon beroep doen op de groote bankhuizenderprovincio, even als op de groote nijverheidsgestichten én voornamelijk op de vlasfabrieken die ongelukkig zooveel elementen leveren aan de longziekte, en hen aanzetten hot lofwaardig voorbeeld te volgen van de katoenfabrieken die reeds mild bijdragen. De heer gouverneur sprak de hoop uit, dat men, op die wijze, de noodige drie miljoen frank zal vinden om het ontwerp tot een goed einde té brengen. Maar, is het noodzakelijk de gezond heid van het volk door alle doeltrelïen- do middelen te bevorderen en te ver zekeren, even onontbeerlijk is het, aan de arbeidonde standen, goede, gezon de en goedkoope woningen te bezor gen. De maatschappijen welke voor dool hebben luchtige en goedkoope werk manswoningen te houwen, moeten geldelijk geholpen worden door tus- schenkomstdernationala maatschappij De provincie heeft beslist daar een miljoen aan te besteden en tusschen te komen voor een vijfde ten einde hot huidig te kort te dekken. Er zal een miljoen besteed wordon voor het oprichten van een provinciaal hospitaal of school voor ziekendien sters, waar do zioken der provincie, die geeno plaats kunnen vinden in de Bijloke te Gent, zullen verzorgd wor den en waar de ziekenverpleegsters zich zullen kunnen uitrusten in liunue vrije of ongebruikte uren. t- Dat alles moet, het spreekt van zelf, gepaard gaan met eene gewichtige bezorgheid voor de lichamelijke ont wikkeling van den menscb, vooral van den intellectueelen mensch, want wordt er veel gedaan om bat verstan delijk, wetenschappelijk en kunstpoil van den werkman te verhoogen, even veel moet er aangewend worden om 13® Vervolg. Slechts de tanden beet hij voor een oogen blik. knarsend op elkander. Het was gebeurd, het brandmerk van de galeislaven was op zijn arm gedrukt de beul wierp het ijzer weg. Toen de tweede arbeid beginnen zou klonk achter hem aau den ingang van jde schuur de kreet van een meisje. Dulex keerde zich dadelijk om. Engeline zijn kind was het. Zij was hem lot in de gevangenis gevolgd, zij had haar verlangen doorgezet om in het bagno te worden gelalen, om van hem een laatst af scheid te nemen. Maar zij sprong bij het zien van haren ongelukkige» vader terug, en be dekte een oogenblik, om haar onuitsprekelijke Bmart te verborgen, haar gelaat. Toen snelde zij met een uitroep van wee moedige vreugde naar haren vader, die haar innig in zijne armen sloot. Engeline mijne zeer geliefde dochter, riep hij, gij zijl hier in Toulon Ik heb u gezocht ik kon niet anders „mijn vader, ik moest u nog eenmaal zien, moest afscheid van u nemen, ik kon de rech ters uwe onschuld niet bewijzen, kon u, mijp zwaar beproefde vader, niet redden. Ween niet mijn kind, zeide Dulex, maar laten wij op Hein vertrouwen die mij zal bijstaan in mijn lijden. Vertel mij lieve Engeline, hoe hebt gij toegang kunnen be komen. j de lichamelijke krachten derverstands- mensclien te ontwikkelen door ver schillende sporten als roeien, zwem men, turnen, schermen, enz. Maar dat alles moet beoefend worden onder 't oog van bekwame vakmannen Daarom zal er eene provinciale normale school voor lichamelijke op voeding gesticht worden. Het hooger gesticht gehecht aan de Hoogeschool zal veel kunnen bijdra gen tot het uitvoeren van dat ontwerp. In die provinciale normale school zuilen er des Zaterdags en 's Zondags lessen gegeven worden voor onder wijzers en onderwijzeressen. Ook dient in aanmerking genomen te worden, dat het aankoopen en het herstellen van het materieel, noodig of heter onontbeerlijk voor onderwijs en opvoeding, van groot belang is voor de ontwikkeling welke men op dat gebied betracht. Belangrijke sommen werden mot dat doel gestemd. Onder andere 1 miljoen voor het aankoopen van het materieel en het inrichten van de inspeklio der scholen. Voor hot oprichten van nieuwe school lokalen is cr eene som 500 duizend frank bestemd en voor de huishoud en beroepsscbolen is er 1 miljoen 300 duizend frank voorzien. Vorder werd een miljoen uitgesto ken voor eene hoogere school van den arbeid, eene middelbare land bouwschool en eene landbouwhuis- boudschool. Men ziet dat de provincieraad van Oost-Vlaanderen in zake onderwijs niet in gebreke blijft, De bandels- ea nijverheidskrisis, welke ten gevolge van don oorlog ontstond en waartegen wij, twee jaar na het sluiten van den vrede, nog steeds hardnekkig moeten worstelen, zal groote uitgaven na zich slepen. De maatschappijen van ouderlingen hijstand moetan ontwikkold, het werkloozenfonds, dat zoo nuttig is, moot overal ingericht worden en de provincie zal groote sommen moeten uilgeven om al de gemeenten der pro vincie or deel te doen aannemen. Na dat hoogst interessant, bestuur lijk onderhoud, dat omtrent een uur duurde, sprak M. Lippens over de verheffing van Oost-Vlaanderen en zette in klare, duidelijke bewoordin gen zijne zienswijze uiteen over cen tralisatie en decentralisatie. Als voorstander van dit laatste systeem, vroeg hij waarom hst noodig is. dat alles langs Brussel ga. Waarom kunnen wij niet rechtstreeks van den eerien hoek van ons land naar den anderen gaan zonder langs de hoofd stad te passeeren. Na vluchtig zijne zienswijze op dat Tenvijl Dulex deze woorden tot zijn kind sprak zocht do heul een ketting en oen voet ijzer voor den ongelukkigen vader. God is met mij geweest, zeide Engaline, Hij heeft mij beschermd, hij heeft mij hier op deze verschrikkelijke plaats een wezen laten vinden dat medelijdon met u en mij had. Wie is dit goede wezen vroeg Dulex. Antoinette heet deze edele, zij beeft mij hier gebracht. Dulex keek rond en zag toon het meisje, dat Engeline begeleid bad en die de macht scheen te hebben, haar ongehinderd tot hier te voeren wie was dit meisje, vroeg Dulex zich af. Dat is mij eene geruststelling, zeide Dulex, de zorg voor u kwelde mij, gij staat geheel alleenpn de wereld, gij had geen enka len vriend, nu men mij hier gevangen houdt. Antoinette zal mij bijstaan vader, zij is zoo goed, zoo liefdevol. Ik heb echter slechts een levensdoel te vervullen, en ik zal er rus teloos mijn leven aan aan wijden uwo on schuld uw recht te bewijzen. Nog heb ik bet testament. Nog heb ik het testament niet kunnen vinden, maar de hemel zal met mii zijn. Kom hier, nummer 73 riep de beul op-ruwen toon, terwijl liij, in de eene hand den ketting met den voetring, in de andere den hamer hield. Wij moeten afscheid nemen mijne doch ter, zeide Dulex met diép gevoerde stern. Geef mij uwen zegen vadersmeekte Engeline en zonk voor den galeiboef e'p de knieën. punt te-hebben uiteengezet, zegde de lieer gouverneur Al wat ik u bob medegedeeld werd zonder groote moeite verwezen lijkt, omdat het bleek in do kommis- -sieziltingen, dat elkeen van góeden wil was met het aandoenlijk veflangon overeen te komen en in goéde ver •standhouding nuttig werk te verrichten r De bestendige deputatie mag ge lukkig en fier zijn, want zij kan de vruchten barer werken plukken. Zoo eindigde dat onderhoud, dat ons in de gelegenheid stelde, een paar artikelen te schrijven, om onze lezers op de hoogte te brengen, van al wat de proviucieraad voor de bevolking van Oost-Vla andoren heeft tot stand gebracht. De ministerieele krisis BRUSSEL. 23 Juli. fn do zitting van den Senaat hield men zich gisteren enorm bezig met de incidenten van Dinsdag in der Kamer. Weinig leden, in de verschillige groepen, hechten geloof aan een noodlottigen afloop voor het ministerie. Er zal wel een bluts en een buil zijn, maar, met de vacantie voor de deur, gelooft mer4 niot aan eene in eenstorting. Wat art. 47 betreft schijnt er reeds een schikking te wege. Het voorstel Troclet zou gemilderd worden, in dien zin dat na 8 of 10 jaar het wetgevend vrouwenstemrecht bij eenvoudige meerderheid zou kunnen aa nge- nomen worden. Men verzekert dat de socialistische minis ters reeds voor die formuul zouden overge haald zijn. In de Kamer voorgedragen, zou dit ontwerp naar de commissie der XXI wor den verzonden en verslag zou gemaakt wor den vóór men uiteengaat. Wat de meeste ontwerpen aangaat, wier aan de dagorde brengen werd gevraagd, zij zouden worden verdaagd. De Kamer zou al leen die stemmen welke geen bespreking uitlokken en de huishunrvvet zou aangeno men worden door de Kamer met de wijzigin gen van den Staat. Aan art. 4 van het wetsontwerp op de wedde der onderwijzers, door M. Destree, minister van ^wetenschappen en kunsten voorgesteld, wenschen MM. Doms en Pirard, socialistische kamerleden, de volgende wijzi-. ging gebracht te zien De aanvangsjaarwedde zal (derwijze ver hoogd worden Voor de wereldlijke onder- wijzeis, met vijf jaarlijksche verhoogingen van 250 frank, met tien tweejaarlijksche ver hoogingen van 200 frank, met eene eindver - hooging van 250 frank na dertig jaren dienst. Zij stellen ook voor dat de wet verbindend zou zijn van af den 1 Januari 1920, en vragen bijgevolg dat art. 14 zou wegvallen, hetwelk zegt dat de wet in werking treedt bij hare afkondiging in het Staatsblad. De Landbouw hoogeschool vau den Staat verleent twee soorten einddiploma's Het diploma van Licentiaat in Landbouw wetenschappen het diploma van ingenieur in een der bijzondere afdeelingcn van land bouwkunde, koloniale-landbouwkunde, wa ters en bosschen, landbouwgenie, tuinbouw, landbouwnij verheden en landbouwscheikunde. Tog immer had in deze bagnowerkplaats zulk een voorval plaats gehad. Onbeschrijflijk waren de liefdevolle uit drukkingen van Engeline 's gelaat, van het goede kind dat voor haren vader knielde en hare armen om hem een geslagen had, als wilde zij hem niet loslaten, terwijl de rein heid van hart, en de kinderlijke liefde uit hare oogen en trekken spraken. En toen Dulex, de man in het kleed dei- veroordeelden, zijne handen op het hoofd van het schoone meisje legde eu voor haar bad en haar zijn zegen gaf toen werd zelf de beul een oogenblik geroerd door dit voor val en pinkte een traan uit zijn oog weg. Het afscheid van vader en dochter duurde hem echter te lang. Hij trad op hem toe en pakte zijn offer, om het uit de armen van zijn kind te scheuren. Vergeefs smeekte Engeline om nog een oogenblik haar vader van de schrikkelijke boeien vrij te laten. De man zonder hart en menschelijkheid, die in den omgang met de laagste misdadi gers zoolang geleefd had, rukte Dulex op de bank. Engeline verborg met een uitroep van smart het gelaat in hare handen. Eindelijk trad zij, die zoolapg buiten had gestaan en die Engeline op déze .plaats had gebracht, op haar toe, richtte haar zacht op en voerde haar weg van deze vreeselijke plaats. De sterke ijzeren ring werd Dujex om den voet gesloten. Aan dezen ring be vond,zich een andere ring die mén <Jen galeislaaf Na74 terwijl hij arbeidde, kaj-afgehojMn. De studiën voor het bekomen van liet diploma van licentiaat in landfaouww'eten* schappen duren twee jaar. Zij zijn bijzonder ingericht voor zonen van landbouwers of eigenaars die voor eigen rekening een hoeve 'willen bebouwen. De studiën die leiden tot den graad van ingenieur duren vier jaar, waarvan twee jaar candidaatsstudie en twee jaar ingenieurs studie. Deze gediplomeerden kunnen tot de open bare plaatsen benoemd worden Van Staats- agronoom, veeteeltconsul, ingenieur van waters en bosschen, scheikundige bij een Staatslabatorium, agronoom der kolonie, enz De Kommissie voor Financiën heeft den heer Millerand gehoord inzake het wetsont werp op de wederaanknooping van de betrek kingen met het Vatikaan. Millerand bracht in herinnering de beweeg redenen, die 't Gonvernement tót dat initia tief hebben genoopt, en verzocht de kommis sie, de kredieten aan te nemen. Aan het slot zijner verklaring voegde Mil lerand erbij, dat hij de Kamer zou uitnoodi- gen, bevel te geven tot de behandeling van het ontwerp, indien de Senaat niet in de on mogelijkheid verkeert, voor het verlof het voorstel te onderzoeken en aan te nemen. Millerand zou gaarne zien, dat de twee bevoegde kommissiën voor het verlof haar verslag indienden bij 't burceb van de Kamer; alsdan zou men het in den loop der parlemen taire yaeantie kunnen uitdeelen aan de afge vaardigden. Voorts is Milleramf van plan te vragen, dal het ontwerp geplaatst worde aan Het hoofd der dagorde van de aanstaande zitting. Na den heer Millerand gehoord te hebben heeft de Kommissie voor "Financiën met 21 stemmen tegen 12 de door het Gouvernement voorgestelde kredieten, en met 10 tegen 15 het regeeringsontwerp in zijn geheel aange nomen. Een smeekbede der Poo/scbe bisschoppen. PARIJS, 23 Juli. De Poolsche bis schoppen hebben aan de katholieke bisschop pen der heele wereld een smeekbede om hulp voor Polen gezonden. Polen, zeggen zij, wordt niet alleen, bö- dreigd, maar heel de wereld. Zoo Polen valt, valt de laatste dam tegen het bolsjevisme. Dat het wereldgeweten wakker worde en het gebeji der wereld ten hemel stijge In dLe duivenwereld Eerlijke liefhebberij Ondanks de nieuwe uitvindingen aan con- stateurs, enz., is er toch een liefhebber in Gent die tijdens de kampstrijd uit Arras, de 5 eerste prijzen wist te bemachtigen. Hij had het middel gevonden om een toestel tedéplom- beeren. Te Binche kreeg een liefhebber 2 duifjes thuis..., vier dagen voor zij losgelaten waren te Orleans. Dat was een aardig geval, waar de verga- zeiler niet vreemd aan was. Op een kampstrijd uit Compiègnie in den omtrek van Brussel, waren er liefhebbers die hunne duiven thuis kregen.... vooraleer ze te Compiègne waren losgelaten. Een liefhebber signaleerde zijne maat schappij dat hij zelfs twee duiven thuis kreeg den Zaterdag, uit Compiègne en ze moesten slechts Zondags worden losgelaten I Nog 5 andere duiven die dezelfde liefheb ber als supplémentairen had medegezonden waren ook den Zaterdag thuis. Nu was de kleeding van Dulex geëindigd aan zijn voet hing cte ketting op zijn arm stond het merkteeken van den galeisl£2 Twee dagen later zag men tusschen steenen die voor den bouw van de haven van Toulon werden gebruikt, eene afdeeling galeislaven loopen. De zware arbeid van den dag was afgeloopen. Nadat de veroordeelden, in de hevigste zonneschijn bijna twaalf uren onafge broken den zwaarsten arbeid hadden verricht waarbij somtijds de zwakste gevangenen, dooi een zonnesteek getroffen, ineenzakten, werden zij bij het vallen van den avond uit hun lijden verlost. Een opzichter Mercurent geleidde eene afdeeling naar de slaapzaal van het gebouw. In deze afdeeling liep Alexander Dulex. Hij droeg met mannelijke waardigheid, zich m zijn zwaar beproefde toestand schikkende zijn zwaar lot. Met ijzeren vlijt verrichtte bij zijn arbeid. Naast hem ging een man, wiens haar en baard zwart was, en wiens gelaatstrekken een zuidelijk afkomst verriedden. Deze man met een .(Jonker gezicht, met fonkelende oogen en scherp geteekende trek ken was Nepo Rensata, een Corsikaan van geboorte de kettinggenoot van Dulex, maar in het bagno alleen onder nummer 74 bekend. Langzaam bewoog zich de trein over de plaats van het Bagno naar het groote, spook achtig feebouw, waarin zich de slaapzalen der galeiboeven bevonden de meesten van vangenen waren door het dagwerk en tje hitte zoo uitgeput, dat zelfs de dreigende D'ANNUNZIO TE FIUME «Tot altes besloten verklaart hij Men meldt uit Rome aan de Temps :dat d'Anndnzio, in een intervieuw niet eeif vertegenwoordiger van de Giornale d'Italia heeft verklaard Ik heb niet toegegeven, en ik zal niet. toe geven. Ik zal niet uit Fiurae vertrekken, zonder dat de Adrialische zee gered is. ïk ben tot ailes besloten. Ik wil, dat Fiume en Dal- matië gered tullen worden. Als Italië Fium^niet kan annexeeren, Irat •het dan het verdrag van Londen toepassen. De Belgische vluchtelingen in Nederland De officieele statistieken In het verslag van de werkzaamheden der Centrale Commissie tot behartiging van de belangen der naar Nederland uitgeweken vluchtelingen, staat een statistiek meldend dat op 45 October 1914 zich 719.000 Belgeif in Nederland bevonden. Vijftien dagen later was dit aantal gedaald tot 323.534. In December 1914 waren er nog 124.107 Belgen in Nederland. Van April 1915 tot October 1916 zwenkte het aantal Belgen tusschen de 80 en 90.000 in 1917 klom het tot in de 90.0Q0 om in 1918 het aantal van 100.000 te bereiken. Onbekende eilanden ontdekt Zij zouden onbewoonbaar zijn. Duitsche bladen melden, dat men ten Zui den van Nieuw Zeeland kort geleden tot nog toe onbekende eilanden heeft ontdekt. Nauwgezette geologische onderzoekingen hebben uitgewezen, dat de eilanden waar schijnlijk het overblijfsel vormen van een verdwenen land. De dierenwereld onder scheidt zich door den grooten rijkdom aan vogels, in 't bijzonder van pinguins. Een hoenderachtige vogelsoort, welké men niet wist te bepalen, is zoo sterk vertegen woordigd, dat men door den onaangenamen reuk, die deze vogels verspreiden, onmoge lijk lang op de eilanden kan vertoeven. Do militaire toestand. Mededeeting van den staf van hét Poolsch legal- In de streelt van Szozuczyn, ten Oosten van Grodno, duurt de strijd voort. Ten Zuiden hebben onze troepen Barano- vitz verlaten en ten Oosten der rivier Szozara et Slopom werden vijandelijke aanvallen af geslagen. In Pelczie, op de lijn der rivier Cna, werd een vijandelijke aanval gericht tegen de statie van Diziatowitz afgeslagen. Ten Zuiden der Pripet hebben afdeelingen «roepen van generaal Malachowitz den vijand uit Nowosvolki en Rzescee geworpen. De hardnekkige aanvallen op de Styr duren voort. De vijand kon enkel op den uitersten Noor dervleugel, in de streek van Borowye over de rivier geraken. In de streek van Dubno wordt de strijd langs om heviger. Afdeelingen onzer infanterie hebben den vijand uit Mylnosgeworpen, doch eene afdee ling vijandelijke ruiterij gelukten er in door onze lijnen te dringen en viel onze stellingen aan bij Woloczynz en Frjtdrycbowka. De vijand heeft hier dan verscheidene gimenten infanterie en ruiterij, eene groots groote hoeveelheid artillerie en vijf gepant serde treinen in den strijd geworpen. Da vijand viel tot vijf maal aan, doch werd tel kens door het 53» infanterieregiraenu terug geworpen. snellere beweging kon aandrijven. Deze ver oordeelden droopen van h.t zweel, en hunne hairen en hunne gezichten waren als kwamen zij uit een bad. De onmensclielijke Mercurent, dreigde de bijna in elkander zinkenden met de spitsroe, denkamer, ja, hij schaamde zich niet, om hen met den kolf van zijn buks woedende stooten in de zijde te geven. Deze ongevoelige Mercnrent, die de in. vloedrijkste opzichter in het bagno was, had deze post gekregen, nadat hij zelf vijftien jaar onberispelijk als veroordeelde in hel Lagno had doorgebracht. Hij was in de gevangenis vergrijsd, en had hier elk edel gevoel verloren. Nadat hij zelf zoolang onder de vreeselijke hardheid had geleden, was het hem een genot, nu anderen op gelijke wijze te laten lijden. Het was aan de veroordeelden verboden, gedurende den nacht of op den dag met el kander te spreken, zelfs bij den arbeid rnoch. ten zij slechts het noodigsto zeggen. Elke overtreding van dit verbod strafte Mercurent met eene langere*.of kortere opsluiting inde spitsroedenkatnoï en deze straf was zoo ver schrikkelijk, èat nog niemand een verblijf van dertig dagen in deze kamer had overleefd. Eindelijk bereikte de trein het gebouw. Beneden in de bal kreeg ieder veroordeelde zijn portie brood, een kruik met water en tweemaal in de week eene hoeveelheid wijn.' Nadat-alles 'zich aan dezen sprarzamen kost gelaafd en ternauwernood verzadigd hadden, gaf het commando van den bewaker het tee* nlo-* vvututattyw aan uvn ucnatkCl Ucl lec

De Volksstem | 1920 | | pagina 1