De sfriji om vijf millioen 27 België te midden der Wereld Dinsdag Juli 1920 Naar Brazilië* De rijkste man der wereld. _i®ep0s*duag9«. De verkoop van de Brussels - te Londen. Va nderbllt, ds overleden Amerikaansche milliardalr Krassln's reis naar Engeland. Volkstemming in Ni8uw=België EERSTE BEDEVAART NAAR LOURDES van 6 tot 14 September 1920. DE VOLKSSTEM XXVI* JAARGANG NUMMER 163 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 JZ> A. G B L A. H> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Qendt Publiciteit^ bulten het Arrondtesument Aalst, zich te wenden tot het AgenHohap Hayas,8, Martelaarpleiu, tg Brussel8, Plaoe de la Boarao, Parijs en 6, Bream's Buildings Londros E.C.4. H. Nathalia Zon op 4,28, onder 7,45 Volle Maan deo 30 België is het land der wereld dat het dichtst bevolkt is, 250 inwoners per vierkanten kilometer— Frankrijk telt er 72 Rusland 4, op dezelfde oppervlakte. De bodem van België is niet in staat, hoe zeer men den landbouw ook zou ontwikkelen of volmaken, genoegzaam voort te brengen om zijne bevolking te voeden en in hare behoet ten te voorzien. België moet dus grondstoffen uit den vreemde trekken, om ze te ver werken, en de produklen weer ver- koopen om geld te winnen, en om met dat geld levensmiddelen te kunnen koopen. Er is nooit iemand rechtgestaan om vol te houden dat het niet zoo is. Iedereen was met die stelling 't ak koord. Het is omdat die stelling onomstootbaar is dat minister Dela croix gedurig uitroept; Voortbrengen 1 Voortbrengen i En alle politieke mannen, ook do socialistische alle dagbladen, alle menschen van gezond verstand, zijn met. minister Delacroix en met elkaar daarover t' akkoord. •r- V oor den oorlog was het leven zeer goedkoop in België; er werd veel ge werkt, en er was welstand en weelde. Sedert den oorlog is het leven in België zeer duur geworden, het is gemiddeld 350 por cent opgeslagen reel meer dan in andere landen. Het besluit van het Nationaal Ko- miteit, dat elkeen die geen frank per uur verdiende, recht had op onder steuning is het uitgangspunt geweest van den duren tijd dien wij nu beleven. Tengevolge der hooge dagloonen moesten noodlottigerwijze allo voort brengselen of koopwaren in verhou ding opslaan; daarbij voegden zich weinige kieskeurige nijveraars dia hunne winsten in overdrevene verhou ding opjoegen, zoodat onze voort brengselen de duurste zijn der wereld. Eenige maanden 'geleden schreven we. dat die hooge prijzen enkel kon den volgehouden worden, tot dat oenigszins voorzien was in de behoef ten van het binnenland en k dat die prijzen zouden moeten dalen, eens dat wij in de noodzakelijkheid zouden zijn, onze voortbrengsels uit te voeren, Het oogenblik zou gekomen zijn, om onze voortbrengsels, gelijk vroe ger naar vreemde markten te zenden. Maar die koopwaren zijn gemaakt met dure grondstoffen, hooge loonen, dure kolen, dure machienen; ze kosten duur in, en de vreemdeling wil er niet van weten omdat hij dcselfde koop ware, elders aan kleinere prijzen kan krijgen. Onze voortbrengers willen niet ver hezen, ze willen niet afslaan; ze wil len ook niet tevreden zijn met eene kleinere winst. Ze willen ook geenen stock of voorraad maken; ze kun nen hunne voortbrengst niet kwijtge- raken in den vreemde; de verkoop vermindert in het binnenland. Ze nemen hunne toevlucht tot het laatste middel om de voortbrengst te verminderen verkorten ze de werk uren. In plaats van 48 uren per week, werken ze maar 42 ot 36 uren meer. uiterst rampvol dreigt te zijn voor ons land. Ze gaat bewijzen dat c oude liedjes de beste zijn Dat oogenblik is nu gekomen. In de dringendste behoeften dor inland sche bevolking is nu voorzien en die bevolking kan of wil die peperdure voortbrengsels niet koopen. De eenen willen niet, ze doon liever met minder voort de andere kun nen niet koopen, omdat bunne geld middelen zijn uitgeput; ze moeten wel voortdóen in armoede. t4" Vervolg. De ruimte, waarin Dulex met zijn ketting- genoot een liard leger deelde, was op de eerste verdieping. Deze zaal was in vier lange rijen verdeeld en elke rij bestond uit een bepaald aantal legcrsicden, elke legerstede diende echter voor twee veroordeelden. Aan het voeteinde van iedere legerstede bevond zich een breede dikke balk op post met een ijzeren ring, en aan dezen ring hingen de heide kettingen, waaraan 's avonds met behulp der voetijzers de voeten der beide kettinggenooten werden gesloten, om elke poging om te vluchten on mogelijk te maken. Nu lagen de galeiboeven twee aan twee in de snikheete ruimte, om van den zwaren ar beid door den slaap uit te rusten en zich voor den volgenden dag te versterken. Twee bewakers waren tot heden in de zaal gebleven om het toezicht te houden op de zen avond verlieten zij de zaal en nu was het den gevangenen vergund eenige woorden te wisselen. Dulex had reeds lang met een gevoel van deelneming naar zijn kettinggenoot gezien, die onder den last van de harde gevangen schap meer leed dan hij. Toen de onrustig zwevende blikken van den Corsikaan zich hadden^ Overtuigd, dat de beide bewakers naar buiten waren gegaan wendde hij ziclt tot Dulex. Ik moet u mijn geheim toevertrouwen, Maar daarmede vermindert bet loon der werklieden; ze konden vroeger slecht voort ze zullen nu nog min der voortkunnen dus moeten ze verhooging van loon vragen. Maar dan stijgt de voortbrengst weer in prijs; er is nog minder spraak te kunnen uitvoeren, en voor het bin nenland is er veel te voel. llooger hebben we gezien dat we moeten in den vreemde verkoopen volstrekt moeten om levensmid delen voor onze bevolking te kunnen koopen. Als men langsom minder uren werkt, en dat do loonen noodlottig langsom meer moeten stijgen, zal er langsom minder spraak zijn van uit voer, en indien bet zoo voortginge, het zou zoo ver komen dat 'de iabrie- ken maar een uur daags moer zouden te draaien hebben om ons binnenland te voorzien. In dat geval zouden er voorzeker veel fabrieken stilvallen en 't ware de dood onzer nijverheid. Een ambachtsman die te duur kost, heett geen werk het is met een land evenzoo. geweest om de prijzen op te drijven, en men is zoover gekomen dat men; noch voor- noch achteruitkan. T° T",we<,t zu!ja? on2e Vorsten zich vr„„ - i j- op het einde der maand Augustus naar Brazi- Men staat voor eene knsis die men us hegeven aan boord vaneen Braziliaan- zelf hoeft veroorzaakt. sche kruiser. De socialisten hebben hier eene De Braziliaansche minister, M. Barros- proef genomen waarvan de uitslag Moraira, zal het Vorstelijk raar vergezellen, alsook gravin Gbislaine de Garam&n Weinig werken en veel winnen zijn twee dingen die slecht te zamen gaan. Gezel Wauters, onze Minister van Bevoorading wil ze doen overeen steramen. De syndikaten helpen hem Waar hij de patroons niet recht streeks kan treffen tracht hij ze on rechtstreeks te bereiken. Zoo bijvoor beeld Suiker- en pasteibakkers die hot 8 urenwerk niet invoeren, of die het loon niet willen betalen dat hij oplegt krijgen geen suiker, enz. De syndikaten willen werkuren en loonen regelen sommige nijveraars willen woekerwinsten opstrijken. Kapitaal en arbeid zijn t'akkoord fluisterde hij toen snel wilt gij nyj verraden dan kunt gij het. Wat is dat voor een geheim, dat gij mij wilt toevertrouwen vroeg Dulex even zacht, gij Debt van mij niets te vreezen. Ik wil in eene der eerste nachten vluch ten, fluisterde de Corsikaan en zijn gelaal getuigde van eenegrootc opgewondenheid. Vluchten vroeg Dulex verrast, het is onmogelijk. Ik zeg u het moet geschieden en het zal gelukken als wij het eens zijn. Vrees niets, ik verraad u niet. Gij vlucht met mij. Neen, dat doe ik niet, antwoordde Dulex. Gij wilt niet vluchten, wilt gij hier in deze gevangenis blijven. - Mijne vlucht zou mijn lot niet verande ren. - Ik gevoel het, gij zijt te trotsch om te vluchten, 0111 du middel tot uwe bevrijdin» aan te wenden gij hoopt dat men u na ko° teren of langeren tijd uit het bagno zal voeren maar gij bedriegt u. Wie hier levend begra ven is, hem vergeet de wereld geheel. Ik ■'luchtIk moet vluchten I Ik heb buiten een doei te bereiken, zeide de Corsikaan met verschrikkelijke, van aandoening bijna bevende stem, ik moet weg of zal van wan- hoop sterven. Als gij liet met mij eens zijt, bestaat er geen hindernis, vervolgde Nepo Rensata na eenig nadenken. Denkt aan de bewakers in de zaal. Er zal een nacht komen, waarin minder waakzaam zijn. Zij IN DUITSCHLAND Dr. Dorten, de man écr Rhyn-Republiek opgelicht in het bezet gebied en naar Berlijn gevoerd. MAINZ, 25 Juli. Volgens Duilsche bladen is Dr. Dorten, die, zooals men zich herinnert, het initiatief tot een separatitische beweging genomen en de Rijn-Republiek uit geroepen had, gistermiddag in zijn woning te Wiesbaden overvallen door drie met revol vers gewapende onbekenden, die hem in een auto wierpen en onverwijld naar onbezet Duitschland overbrachten. De Duitsche overheden van Wiesbaden be weren, dat zij niets hebben geweten van die aanhouding. Deze moet uitgevoerd zijn door politiemannen van Frankfort, op bevel van het Rijksgerechtshof te Leipzig, wegens feiten van politieken aard uit de periode na den wapenstilstand. Dit geval, zoo het Duitsche Rijksgerechts hof er in betrokken is. kan tot ernstige ver wikkelingen met de Duitsche regeering aan leiding geven. De Entente-raogendheden kunnen inder daad niet dulden, dat het Duitsche gerecht zich door rooversmiddelen zou laten gelden over het gebied dat door de Entente-legers bezet sehouden wordt. Een jaarlijksch inkomen van 70 mil. dollar. Volgens dc Amerikaansche bladen is Philip Armour, tegenwoordig de rijkste man ter wereld. Hij is de ziel der vijf groole firma's welke den Amerikaansche vleeschtrust vor men. Zijn jaarlijksch inkomen wordt geschat op 70 millioen dollar. Armour leeft heel éénvoudig; Hij koopt ieder jaar twee kostuums, éen stroohoed twee krawalten, zes stellen onderldeedin twee dozijn sokken, om de vijf jaar een overfrak en om de twee jaai een slappen viltenhoed. De Vereenigdc Staten lellen op het oogen blik 456 millionairs Engeland heeft er slechts 148. Het is geweten dat België al de kosten zal dragen van de Confcrencie van Spa. En die kosten dragen meer dan 1 millioen. Het schip wordt op 17 Augustus bij opbod verkocht. Men meldt dat de stoomboot Brussels op 17 Augustus bij opbod zal verkocht wor den op de Baltic Shipping Exhange. De Times zegt hierover dat zij liever den naam België had vermeld gezien in hét opstel van het verkoopsbericht. In elk geval, zegt het blad, werd geen nèleediging gedaan aan België en de nage dachtenis van kapitein Fryatt en de opbrengst van den verkoop zal gebruikt worden voor de oprichting van een ot ander gedenkteeken - Denk aan de muren, aan het water, dat om de gevangenis stroomt. Denkt aan uw bagnokleederen, die u overal dadelijk moeten verraden. - Ik kan zwemmen, ver zwemmen, ik zal een uitweg vinden en buiten op de zee wacht mij voor de haven mijn broeder met zijn snelzeilend schip. Voert uw plan uit, van mij hebt gij niets te vreezen, ik verraad u niet. En gij weet toch, dat de kettinggenoot, die eene poging tot vlucht niet verraadt, de zelfde straf krijgt, als de ontvluchte Ik weet mijnheer, maar toch zeg ik u, dat ik u niet zal verraden. Weet gij, waarom ik hier smacht. Neen l Gij zult het weten. Toen Nepo Reiisata met zijn verhaal wilde beginnen, werd hem dit belet omdat de be waker in de zaal terugkeerde, en plotseling heerschte een doodsche stilte. Later fluisterde de Corsikaan, slaapt nog niet in. De onmenschelijke Mercurent en de andere bewakers zochten hunne bij de deuren ge plaatste gemakkelijke legersteden op. Toen de bewakers zich hadden neergelegd en de meeste galeihoeven in diepen slaap la gen, ging de Corsikaan dichter bij zijn ket- tingenoot liggen en stiet hem aan. Dulex kon niet slapen, het voornemen van den Corsikaan snpeclde hem door het hoofd niet omdat hij de gevolgen van zulk eene poging om te vluchten voor zichzelf vreesde, maar omdat hij niet gelooven kon aan hel ovav ua.»u...., kolonel Tilkens, graaf Guy d'Oultrefnont, geneesheer Nolf en Mgr Nols. M. W. K. Vanderbilt, de Amerikaansche milliardair, Donderdag te Parijs overleden, leed aan eene hartziekte. Hij beschouwde Frankrijk als zijn tweede vaderland. Tijdens den oorlog gaf hij veel geld uit voor liefdadige doeleinden. Zooals men weet was hij een groot beschermer der sport. President Cleveland vroeg den overledene eens minister van financen te worden. Hij weigerde en zegde Heb ik dan nog niet ge noeg last om mijn eigen fortuin te besturen wat ik zonder toezicht doe, dat ik nog de fi nancies van het land zou gaan beheeren, on der het niet welwillend controol der Kamer leden. De vader van den overledene zegde eens Eep fortuin van een milliard is een te zware last voor een mensch alleen zijn gewicht verpletterd en doodt mij ik heb er geen ge not van. den vuurgloed aan. Spoedig stortte de eerste verdieping in. Tegen 9 uur 's avonds was er geen gevaar meer voor de omgeving. Het gebouw is red deloos verloren. De opstal was voor een millioen, de~vt»a.»' chienen waren voor 5 ton en de goederen voor 5 millioen verzekerd. Duizenden toeschouwers bevonden zich ter plaatse. Het passagier schip Nieuw Am* sterdam vertrok in de buurt gedurende den' brand. Het Engefsch oorlogschip weigert hem aan boort te nemen. Berlingske Tidente verneemt uit Reval De Russische handelsdelegatie, onder leiding van Hamenefï en Krassin, is Dinsdag alhier aangekomen. Het Engelsche oorlogschip, dat de Rus sische delegatie naar Engeland zou overbren gen, heeft bevel ontvangen, de Russen niet aan boord te nemen. Krassin poogde Donderdag een particulier stoomschip voor de reis naar Engeland te verkrijgen. Ziehier den uitslag dei volkstemming in liet gebied Eupen-Malmedy. Op 33,726 slemgerechtigden waren er 270 protesteerdere 208 te Eupen, waarvan 158 Dnitscliers en 02 te Malmedy, waarvan 40 Duitschers allen ambtenaars. België Luxemburg Dezen morgend heeft M. Hymans, in het ministerie van bnitenlandsche zaken, de aan stelling voorgezeten der Belgische en Luxcm- burgsche afgevaardigden, die van nu af de onderhandelingen herbeginnen, welke verle den jaar op 't oogenblik der volkstemming werden onderbroken. De Belgische afgevaardigden zijn MM. Masson, Van de Vyvere en-Nemy die van Luxemburg 81.M. Kaulimann, Pescalore en baron de Waha. Men denkt dat de onderhandelingen drie dagen zullen duren en dan in het Groot Her togdom zullen worden voortgezet. Oroote brand te Rotterdam Voor millioenen schade aangericht Vrijdag avond brak' brand uit in van Staay's Vrieshuis, aan de 2* Katendrechtsche haven, een uur nadatde werkieden het koel- inrichtingsgebouw hadden verlaten. Hoe de brand ontstond is niet geweten. Twee sleepbooten boden eerst hulp, doch het baatte niet. Met 27stralen vielen de pompiers gelukken er van. Hij zelf had duizendmaal in e woeste werelddeaien in levensgevaar ver keerd, had steeds met behulp van zijn moed en zijne koenheid zich gered. maar hier in het bagno scheen hem eene vlucht, na alles wat hij gezien had, onmogelijk. Nu ik heb mijn plan om te ontvluchten heb medegedeeld zal ik u mijne geschiedenis verhalen, fluisterde de Corsikaan zacht. Gij zult mijn ontembaar .verlangen om weg te komen eerst begrijpen, als gij weet waarom ik de ketene draag. Gij moet eerst den gloed van mijn haat, van het verleerend verlangen naar vrijheid kennen, dan zult gij zeggen Nepo Rensata vlucht. En wat goot dit verleerend gift in uw ziel vroeg Dulex deelnemend, wat plaagt u nacht en dag zoo rusteloos Ik heb sedert menig, nacht opgemerkt, dat gij in den slaap onrustig zijt, dat gij smartelijk steunt, en op de tanden knarst als een razenden. Bij dag in mijne gedachten, bij nacht in mijn droomen vervolgt mij slechts een beeld, een verlangen, een eenig doel van mijn verstoord, verwoest leven dat is de bestraf fing van hen, die mij tot een bedelaar, tot een galeislaaf maakten die mij vrede en ge luk ontroofden. Gij zult alles weten en dan zult gij zeggen, of ik niet waanzinnig moet worden, ais ik hier langer in ketenen smacht, Ik leefde met mijn broeder zeor geluk kig en tevreden, de vischvangst leverde ons een ruim bestaan op. In zekere nacht dat wij rustig lagen te slapen, werd ik wakker door eenig gedruisch, dadelijk sprong ik van mijne lege'rstede op der Denderstreek, de arme zieken vergezellende onder het Eerevoorzitterschap van den Zeer Eerio. Heer Kanunnik ROELANDTS, Pastoor-Deken van Aalst. Vertrek uit Aalst op 6 September rond 9 uren. Aankomst te Lourdes op 7 September in den namiddag. Vertrek uit Lourdes naar Aalst op 13 Sep tember in den voormiddag. Aankomst te Aalst den 14 September in den namiddag. VOORWAARDEN DER REIS De reis geschiedt in bijzonderen trein in* Belgische rijtuigen, met doorgang en W. C., zonder omstijgen of Veranderen onderwege. Het Belgisch spoorwegbestuur kan voor de reis enkel over 2® en 3* klas rijtuigen laten beschikken. De prijzen welke wij hadden voorgesteld zijn een weinig verhoogd, daar de treinkosten in België met 10 t. h. vermeerderd zijn; alsook de hotelprijzen zijn merkelijk verhoogd, bij zonderlijk voor September, welke de maand is van den grootsten volkstoeloop te Lourdes De prijzen zijn vastgesteld alt volgt Trein alleen 2* klas fr. 300. Met 6 dagen hotelkosten te Lourdes drinkgeld inbegrepen (10 t. h.) fr. 475. Trein alleen 3® klas fr. 495. Met 6 dagen hotelkosten van tweeden rang (drinkgeld inbegrepen) fr. 345. Aan iederen bedevaarder zal 5 t. h. terug gekeerd worden indien men met Fransch geld zalmogen betalen. Aangezien er niet meer dan 500 inschrij vingen kunnen aanvaard worden, worden degenen die zouden verlangen aan de bede vaart deel te nemen, verzocht, zoohaast mogelijk hun volledig adres, alsook het bedrag hunner inschrijving te sturen aan den schatbewaarder J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 22, Aalst. De Geestelijke Bestaurdei E. H. DE WITTE, Onderpastoor St-Martinus, De Voorzitter van het Komiteit Mod. CERCELET Aan onze achtbare inschrijvers Binnen eenige dagen zullen wij aan eiken inschrijver het bedrag der som laten toeten welke hij nog te storten heeft, zulks tenge volge van de verhooging der vervoerkosten op den spoorweg en der verblijfskostenigjn di hotels te Lourdes. NIEUWE INSCHRIJVERS Mad. Van Coillie, Gent. M. Maroel Van Coillie, Gent. Jufvr. Hélène Van Cleemput, Aalst. JufVr. Steph. Van de Velde, Maldegem. Jufvr. Maria Schelfhout, Aalst. Jufvr. Palmyre Dobbelaere, Aalst. Mad. Joseph Verraang, Basel. Mej. Henrietta Vermang, Basel. M. Martha De Rycke, Nazareth. en zag dat mijn broeder weggevoerd wordt. Twee dagen bleef ik in de onzekerheid wat van hem kon geworden zijn, eindelijk kreeg ik een vermoeden op een half uur af stand wonende visscher. Reeds lang was het mij opgevallen dat deze man onze gelukkige vangsten benijde, ja zelfs dikwijls had beproefd om tweedracht tusschen ons te brengen. Toen eenmaal dit vermoeden bij mij was opgewekt wilde ik zekerheid hebben en begaf mij daarom goed gewapend tot den vermoedelijken roover. Zoodra ik aan zijne hut kwam werd mij de toegang belet, dit veroorzaakte woorden twist, tot dat wij eindelijk handgemeen wer den en ik, zijne toegesnelde vrouw, buiten mijn weten dood sloeg. Hierop volgde spoedig mijne verooi- deeling tol bet bagno. Zoodra ik in deze gevangenis geklonken zat, werd mijn broeder in bewusteloozen toe stand in de hut gebracht, men had hem ge durende al dien tijd opgesloten in eene plaats die hij niet kon erkennen. Alleen wist hij nog dat hij buiten kennis geraakt en niet totzich- zelven kwam voor hij in de hut was. Thans zult gij begrijpen dat ik alles zal aanwenden om hem te vinden die de oorzaak is van al mijn lijden. Weinige weken waren sedert den nacht voorbijgegaan, waarin de Corsikaau aan Du lex zijne plannen had verteld. Tusschen de beide mannen had zich sedert dien tijd eene innige vriendschap ontwikkeld. De opzichter Mercurent haJ op hen een bij-

De Volksstem | 1920 | | pagina 1