Een verdachte zaakte Brussel levensduurte ie Trier. De Poölsch-Rtissisclia oorlog. De Mnzs der Geschiedenis Het drama te Melle Duitschland en de uitvoering van het Vredesverdrag Val3chmiinters aanpiiauden Deitschland's nieuw leger Bene brandramp te Venetie. Belangrijke schade OmwenlelingspiaiingninOultscitland. Nieuwe Marconistenstaking Ernstige arbeidscrisis in Mexico Een uitgebreide stakingsbeweging DB TOBSTAND IN IBRLAND De bloedige onlusten te Belfast. 13 dooden, 250 gewonden, Te Belfast duren de bloedige onlusten voort. Er zijn tot nu toe dertien dooden geleld. Hel $antal gewonden wordt geschat op ongeveer 250, de schade aan gebouwen enz., op50,000 bond. Er zijn nog meer troepen, waaronder cavalerie, naar dé stad gezonden. Brandstichtingen, Te Malin is het gerechtsgebouw door Skin Peinsrs platgebrand, omdat verwacht werd dat O'Dobeily, het Sinn-Fein-parlementslid er terecht zou staan. Dit is het vierde en laat- Bte gerechtsgebouw in dat distrikt dat wordt verbrand. TeBanbridgeenSkibbereen hadden nieuwe onlusten plaats. In de eerste plaats is een jongen doodgeschoten. In de tweede het raadshuis vernield door een ontploffing. Te Dromore in Down lieten Unionisten nationale winkels afbranden. De debatten in het Lagerhuis. De toestand in lei land, aldus Greenwood Jn het Lagerhuis, is slecht en kan nog erger worden. Parlement en volk moeten zich voor bereiden op een ernstige crisis in Ierland. Er tal daar een beslisteen georganiseerde poging gedaan worden, om de Iersche republiek in le siellen, zulks door middel van moord en schrikaanjaging. En men zal deze middelen niet prijsgeven tenzij een eensgezinde oppo sitie gevoerd wordt regen zulke barbaarsche methoden. Greenwood Stelde voor een bijzonder ge rechtshof op te richten om onmiddellijk de misdadadige aanslagen der Ieren te behan delen. Aanhoudingen te Londen. LONDEN 26 Juli. Verscheidene aan houdingen werden gisteren gedaan le Hyde Park. Bene groep Sinn-Feiners, woedend over de redevoering eener vrouw, welke van op een rijtuig, met de Engelsche vlag ver sierd sprak, wilden het rijtuig bestormen. De policie geholpen door oud-soldaten, kon sleehls met moeite de orde herstellen. Nog twee dooden te Belfast. BELFAST 26 Juli. Twee personen zijn nog aan hunne verwondingen bezweken, waardoor het aantal slachtoffers tot 17 is gestegen. Nog dooden... BAUDAN (graafschap Cork) 25 Juli, Een policièopzich'ter werd door een vuurschot gedood, toen hij dezen morgend eene kerk binnentrad om er de Mis le hooren. DUBLYN 25 Juli. Heden morgend wer den nabij Berchawen, graafschap Kerry, twee kustwachters doodgeschoten. Te Limerick werden drie policieagenten door vuurschoten erg gekwetst. Aanhouding van den moordenaar te Rijsel Bèkentapiseen Dank aan hel ieverig onderzoek en aan de an ver moei ba re werkzaamheid der rechterlijke policie, is men er in gelukt den moordenaar van den policiecommissaris De Meyer te ont dekken en aan te houden. Zooals men weet, waren ©r reeds twee personen aangehouden in betrek met de moord. Een dezer Edmond Verstuyft, behen dig ondervraagd eindigde met bekentenissen te doen. Hij verklaarde dat zijn broeder Rëné Vorsluyft, door de policie gekend als een zeer govaarlhke kerel, de moordenaar was en dat aeze zieh'wellicht té Rijsel ophield. De beste speurders der rechterlijke policie werden naar Rijsel gezonden en vonden er werkelijk Réné Verstuyft. Deze werd dadelijk aangehouden en opgesloten in afwachting dat hij uitgeleverd worde. De opzoekingen voortzettende, stapte het parket af te Gentbrugge, bij een persoon die ,n nauwe betrekkingen was met de gebroeders Verstuyft, alsook in eene herberg alwaar soms vergaderingen plaats hadden tusschen tal van verdachte personen. Een prachtige motocy- elette, welke door Réné Verstuyft gebruikt werd voor het doen van verkenningen op den buiten werd aangeslagen. Men zoekt thans pog het rijwiel van den policieopziehter Everynck. Edmond Verstuyft heeft inderdaad zonder waakzaam oog, of hij vermoedde iets van het voornemen van Nepo Rensata of hij en Dulex stufte hem tegen de borst, daar zij niet zoo ruw waren zooals hij zelf en de an dere galeislaven. Op zekeren morgen werden de gestraften niet tot den arbeid, maar in de kerk van het bagno gevoerd. Wat beteekent dat vroeg Dulex fluis terend aan den Gorsikaan. De geboorte van den koning wordt ge vierd, antwoordde Nepo Rensata, op dezen dag heb ik met groot verlangen gewacht. Waarom vroeg Dulex, wacht gij eene begenadiging Begenadiging? vroeg de Gorsikaan, en zijn scherp geteekend gezicht verried zijn trots, zijne verachting en zijn woest opvlarn- menden toorn, ik zoek geen verzachting van mijn vonnis vrij moet ik worden. door het onmogelijke, door mijn doodsverachting Bedenkt, dat onlangs de gestrafte Nd93 die poogde te ontvluchten en gegrepen werd. op de Bagnoplaats voor onze oogen door den beul ter dood werd gebracht. Ik snak naar vrijheid, zeide de Gorsi kaan, maar als het mij in den volgenden nachr niet gelukt om te vluchten, dan is alles voorbij, een gunstiger gelegenheid komt in geheel jaar niet meer voor. Gij wilt dus in den volgenden nacht vluchten? vroeg Dulex. Mijn besluit staat vast. Gij weet dat ik sedert maanden reeds aan het dunne touw vlecht, dat ik voor de vlucht gebruiken wil. Maar het voetijzer, zeide Dulex. verklaard, dat zijn broeder Réné na een eind- weegs met het rijwiel van Ervynok op den rug te.hebben gereden, zulks te gevaarlijk vond en het in een koornveld, langs de baan verborg. Réné Verstuyft, 25 jaar oud, soldaat van de klas van 1914, is sedert verscheidene maanden deserteur. ln den Eeonomischen krijgsraad te Berlijn werd er gewezen dat er meer levensmiddelen noodig zijn veor de mijnwerkers, indien deze overuren moeten arbeiden voor de kolen- levering. Wissel vroeg het socialiseeren van de mijn- voortbrengst. Siemens keurde de onderteekening van Spa af. Aan het kol en geb rek, zegde hg, is het te wijten dat ér zoo weinig wordt voort gebracht en alles zoo duur is. Rohr verklaarde Wij zullen leveren wat mogelijk is enkel om in het leven te blijven. Bernhardt verdedigde een economische verstandhouding tusschen West-Duitsehland en Noord-Oost-Frankrijk. Een genaamde Letbueur de Jacquant had in een huis der Erwtenstraat te Antwerpen, eene ijzergieterij geopend. Er werd daar ech ter schier nooit gewerkt, alhoewel de leden van het gezin veel verteer maakten. De policie hield hen dan ook van nabij in 't oog en spoedig kreeg men vermoedens dat de ijzer gieterij enkel den dekmantel was eener valschmunterij. Zaterdag avond rond 10 ure ging de policie aan de ijzergieterij bellen, 't duurde een hee- len tijd vooraleer er geopend werd* alhoewel men duidelijk heen- en weergejpop hoorde. De valschmunters poogden nog hunne ma terialen te verbergen, 't Lukte echter niet, want op den koer vond men warme assohe, stukken tin enz. Op het duivenhok en in de keuken, vond men klei, vormen, vijlen, enz. De zoon Letbueur poogde over den muur te ontkomen, doch viel in de armen van een paar agenten, die daar de wacht optrokken en werd aangehouden. In zijn bezit, evenals in dit zijner moeder, vond men eene gansche partij valsche stukken van 50 centiemen. Heel het gezin werd opgesloten. Eene belangrijke diefte te Parijs Eene belangrijke diefte ie gepleegd gewor den in de kelders van het Palais Royal, te Parijs, alwaar het Rekenhof een deel zijner archieven in bewaring heeft gegeven. Twee duizend kilogrammen dokumenten, be staande uit 730 registers met de opgaven der rentetitels van 1911 en verscheidene pakken rentetitels 3 van 1909, 't zij 120,000 titels zijn verdwenen. Hel'isonmogelijk de waarde d.ezer titels te schatteri, Wel is waar zijn ti tels .doyr een stempel waardeloos gemaakt, doch men verzekert,, tdat bij middel van ze kére scheikundige prod uk ten j men deze» stempel, kan ;doen .verdwijnen en dus kunnen de titels andermaal in omloop gebracht wor den. Ongetwijfeld moet de diefte gepleegd zijn door personen die op de hoogte waren van de plaats waar deze litels te vinden waren. Zij hebben het ook niet moeilijk gehad, om de litels te stelen, daar er geen bewa king is. Üe diefte is door hel keldervenster, uitge vende op den koer van het Paleis gepleegd geworden. De rijksweer en de vloot De bladen te Berlijn geven in 't kort den inhoud weer van het wetsontwerp in zake de rijksweer. Volgens dat ontwerp zal de Puitsche weer macht, rijksweer en rijksmarine, bestaan uit vrijwillig dienende soldaten. De sterkte van de rijksweer zal 100.000, die van de rijks- marine 15,000 man bedragen. De vloot zal bestaan uit zes linieschepen zes kleine kruisers, twaalf torpedojagers en twaalf tórpedobooten. De diensttijd voor soldaten zal 12, die voor officieren 25 jaar bedragen. Hel sluit niet vast meer, mijn voet zit los in het ijzer, ik honger sedert langen tijd alleen om magerder te worden en het voet ijzer gemakkelijker af te kunnen strijken. In een van de laatste nachten beproefde ik het, als ik wat geweld gebruik en mijn huid en vleesch niet spaar, dan zal het mij gelukken, om mijn voot te bevrijden. Dan zijt gij nog altijd niet uit het geslo ten en bewaakte bagno Ik moet het wagen, hel is wei een spel op leven en dood, maar ik wil het beproeven. Waarom schijnt u deze dag of de toeko mende naeht zoo gunstig, dut gij er met ver langen op hebt gewacht? vroeg Dulex. Gij zult het vernemen. De geboortedag van den koning schijnt in het bagno een ge heel buitengewoon feest en eene andere orde te weeg te brengen. Het w as als bad er dezen dag toe bestemd om eenmaal in hel jaar voor de bewoners van deze gevreesde en verschrik kelijke plaats eene uilzondering op den regel te maken. De gestraften werden niet naar bunnen zwaren arbeid gebracht. Zij kregen heden ieder eene kleine portie wijn en* vruchten, en mochten in den namiddag buiten voor het •taphuis zitten en wandelen. Voor de beamb ten en soldaten van het bagno, was deze dag een giaspunt in het jaar. Een deel van hen mocht het bagno verlaten en in de stad, in de koffiehuizen en in de na burige buitenplaatsen zich vermaken. Het overige gedeelte van de beambten en soldaten dat in het bagno moest blijven, werd daar door te gemoet gekomen, dat zij in ruime Zeven aanhoudingen. Het parket van Brussel heeft een streng onderzoek ingesteld naar een geheimzinnige en ernstige zaak. Enkele dagen geleden, ver nam de Brusselschè politie dat twee Ameri kanen, die in een hotel aan den Muntschouw burg waren afgestapt, voor 2500 fr. cocaïne aan eeD Brusselaar hadden verkocht. De politie geraakte op het spoor der Yankees en hield een oog in het zeil. Gisteravond be merkte zij aan de foor de twee kerels, verge zeld van vier personen, die zich allen naar een drankhuis der St-Michielsstraat begaven. Een jonge vrouw' vin Franschen oorsprong vervoegde zich bij hén. Enkele oogenblikken nadien verlieten eén der Amerikanen en de Fransche vrouw de: herberg en begaven zich naar het hotel aan den Muntschouwburg. Toen laatsgenoemden waren vertrokken, viel de politie in het drankhuis en hield de vijf verdachte perkonen aan. De Fransche vrouw en haar Amerikaansche vriend werden insgelijks in hechtenis genomen. Luidens de verklaringen van den berber- gier zouden de aangehoudene kerels over een te Keulen gepleegde moord hebben gespro ken alsook over een diefstal van cocaïne. Het gerecht van het bezette gebied werd per telegram verzocht opzoekingen te willen doen in betrek met déze verdachte zaak. Prijs der bruinkoolbriketten. Het Departement van Staathuishoudkun dige Zaken vestigt jje aandacht van het pu bliek op de volgende feiten De door Duitschland bij wijze van vergoe ding geleverde bruinkoolbriketten worden verkocht tegen 167 mark op spoorwa gen 13 Dalheim, het vervoer over Neder lands grondgebied kost 3.4 gulden mark en gulden berekend zijnde aan de huidige wis selkoers, wat ongeVeer 65 fr. de ton op spoorwagen te Hamonl uitmaakt. Gewetenlooze luskebenpersonen stellen die brandstof te koop aan echte woekerprijzen. De verbruikers die het slachtoffer zouden geweest zijn van dergelijke uitbuiters, zijn aanzocht ervan het Departement van Staats huishoudkundige Zaken te verwittigen, dat de noodige maatregelen ter beteugeling van zulke scbandige praktijken zal treffen. Ten bate van het eerlijk publiek alsmede van de normale bernemidg der economische betrekkingen zoudc« de verbruikers zelfs politie dienen uit te oefenen over den kolen handel en de Regeering te helpen om alle zwendelaars te ontmaskeren en te straffen. De Fransche troepen grijpen in. Te Trier hadden betoogingen plaats legen de levensduurte. Yeje winkels yvej'den ge- plunderfj. De politie heeft gebruik moeten maken van hare wapens. Negei^agenten eu zes betoogers werden gekwetst. Er werden ook. 3Q personen aangehouden. De fransche troepen,frebbén. moeten optreden om de,orde te herstellen en het volk ie ver strooien. Men vreest voor verdere onlusten. Te Mainz heeft de gemeenlooverheid plak kaarten doen aanplakken, alle samenscholin gen streng verbiedend Zondag morgend, rond 4 ure, is brand uit geborsten in het Arsenaal van Venetie. Aan gewakkerd door eeh hevigon wind, breidden de vlammen zich spoedig op eene groote uitgestrektheid uit; nabij de wijken van San Martina en San Francesco. Talrijke gezinnen vluchtten ijlings weg, wat zij van hunne meubelen redden konden medenemende. Al de matrozen, soldaten en pompiers snelden naar de plaats der ramp en poogden het vuur te omschrijven. Daar het vuur ook het mu- zeum bedreigde, werden de kostbaarste voor werpen in veiligheid gebracht. Verscheidene hevige ontploffingen hadden plaats, waardoor verscheidene hangaars instortten. 't Was slechts rond 8 ure, dat het virtfr kon omschreven worden. De schade wordt op verscheidene miljoenen gerekend. De oorzaak der ramp is onbekend. male van wijn, tabak en spijzen werden voorzien. De opzichter Mereurent was een model in zijn soort. Het was aan hem de beurd om een dag en een nacht uil te gaan om zich genoe gen te verschaffen. Maar de Corsikaan verre kende zich toen hij wachtte, totdat Mereurent het bay no zou verlaten hij bleef. Toen de luitenant hem tegen den avond nog in de nabijheid van.hot slaaphuis van de ge straften aantrof en zag, was hij-zeer verbaasd Zijt gij nu nog hier, opzichter Mereu rent vroeg hij. Ja mijnheer, antwoordde de opzichter, ik ga niet uit. Maar het is toch heden uw dag Ik heb de gevaarlijkste nummers te be waken mijnheer, daarom wil ik liever mei gaan. Gij neemt u werk te zwaar op, opzich ter. Nu moet weder een jaar verloopen, voor eene gelegenheid zjch aanbiedt, om deze mu ren te verlaten. Het is mij hier binnen het beste, mijn heer, zeide de opzichter, en dan... hij sloeg zijdelings een loerenden blik op den Corsikaan die in de nabijheid van het slaaphuis onder een boom zat en, in gedachten verzonken scheen. Nu wathebtgij nog? vroeg de luitenant. En dan vertrouw ik N° 74 niet, ging Mereurent zacl:t en niet een gewichtig gelaat voort, ik geloof altijd, dat die plannen maakt Hij lijdt honger on!) magerder ie worden. Warsehow, 25 Juli. (Mededeeling van den slaf) Na een bevigen strijd hebben af- deelingen van kolonel Loczynski de forten van Grodno, op de oevers van den Njemen bezet. De vijand heeft de stad ontruimd en in onze handen twee stukken zwaar geschut en gevangenen achtergelaten. Twee treinen op gepropt met allerhande materiaal en waren, werden buil gemaakt. Vijandelijke afdeelingen, welke nabij Dub- no over de Njemen trachten te komen, wer den door onze machiengeweren uiteengedre ven. In de streek van Mostew werd een sterke vijandelijke aanval afgeslagen. De vijand leed zware verliezen. De vijand die met belangrijke strijdkrach ten over de Scezara kwam zet zijne aanvallen in de streek van Rozany voort. Langsheen de vaart van Ogenski, patroel- jebedrijvigheid. Ten Zuiden van de Pripet, wordt onze tegenaanval voortgezet, Wij hebben reeds Rzcczyca, Kuchecka, Wola, Zeziercy en Rudki terug bezet. De vijand biedt h'evigen tegenstand. Op de lijn der strijd is de vijand na de bloedige neerlaggen, niet meer aanvallend opgetreden. Afdeelingen van generaal Krajewski en van generaal Szymanski hebben den vijand uit Chbtyn, Kozin en Rudnia verdreven. Tusschen Woloczysh en Wolozkowce wer den aldeelingen onzer 12° divisie onder een hevigen aanval gedwongen te wijken. Later deden zij een tegenaanval en namen het verloren terrein terug. Langs weerskanten zijn er zware verliezen. De Pool8ohe vraag om wapenstilstand. De Russen stemmen toe. LONDEN, 25 Juli. Uit Moskou werd door het gouvernement der Sovjets volgend telegram gezonden aan het Poolsch gouver nement - M. Sapieka. minister van Buitenland6che Warsehow. Het Russisch gouvernement der Sovjets geeft aan het opperbevel van het roode leger, bevel, onmiddelijk met het Poolsch militair opperbevel onderhandelingen aan te knoopen, moetende leiden tot het sluiten van een wapenstilstand en zoo den toekomstigen vrede tusschen de twee landen voorbereiden. Het Russisch opperbevel zal tien Pool- schen opperbevelhebber inlichten over plaats en datum der onderhandelingen. (Get.) De kommissaris voor Buitenlansche Zaken Tchitcherine. LONDEN, 25 Juli. Een ander draad loos telegram uil Moskou meldt dal het rood leger op bevel van het gouvernement den Sovjets achteruit trekt. liet Poolsch opperbevel zal gevojmachtig- den 'Sturen naar dé plaats door den bevel hebber van het Russisch leger aangeduid Dezé móet. levens laten weten, wanneer de Poolsche afgevaardigden ?ich moeten aan bieden. Oe voorwaarden Naar het blijkt zullen de wapenstilstands voorwaarden van Moskou voor Polen ver nederend zijn. De Sunday Times wijst er op dat eens dat de bolsjewistische bedreiging voorbij is, Duitschland niet meer zal kunnen sohermen met de noodzakelijkheid een leger te moeten bezitten. Er moet werkelijke vrede heerschen en indien Rusland het toezicht op zijn leger duldt, is de weg geopend om door de geal lieerde sovjet Rusland officieel te kunnen laten erkennen. Oe roode organisaties. Het blad Warlc le Hamburg houdt staan dat er omwentelingsplannen bij de Duitsche cumunisten bestaan. Er wordt medegedeeld, dat op 22 Juli een koerier uit Berlijn in Hamburg is aangeko men met liet bevel der centrale organisatie, dat de troepen, die den eersten stoot moesten geven, zonder eenig uitstel strijdvaardig moesten worden gemaakt. Verder ging het bevel aan de vertrouwins- mannen, die als aanvoerders dier troepen moesten optreden, om zich geheel en al voor van de waanzinnige hoop, om gelukkig weg te komen, genezen zijn vroeg de luitenant. Ik vertrouw hem niet, mijnheer, ik blijf liever hier, antwoordde de opzichter, als de gestraften zijn gaan slapen, kan ik nog genoeg aan het feest deel nemen, en op het welzijn van den koning drinken, dan weet ik toch, dat hier alles in orde is. Doet wat gij wilt, zeide de officier, en ging verder terwiil hij zich in stilte over deze dienstijver van den voormaligen galeiboef verwonderde. Beneden in het groote ambtshuis van het bagno, had men de groote zalen voor het feest ingericht, waarin de beambten en op zichters naar hartelust konden eten en drinken, terwijl aan de soldaten in het wachthuis wijn in overvloed werd gegeven. Daar de meeste wachters en ambtenaars naar de herberg gingen, werden de veroor deelden op deze avond reeds vroeg naar hun ne slaapzalen gedreven en daar in de kettin gen gesloten. Nadat Mereurent en zijn kameraad de ver oordeelden de voetijzers hadden aangelegd verliet de eene opzichter de slaapzaal, maar de kwaadvermoedende Mereurent bleef in de zaal. De gevangenen -sliepen nog niet, en daar om durfde Dulex aan den Corsikaan nog niets vragen. Hij nam aan diens plannen een levendig deel, en hij zag daarom den komen den nacht met opgewondenheid te gemoet. Reods werd het builen donker. Mereurent stak de twee in de slaapzaal hangende lampen Gij meent dus, dat hij er aan denkt om laan, die een spaarzaam, onzeker licht ver te vluchten Zouden de gestraften nog niet j spreidden. den strijd gereed te houden. Het Berlijnsche bericht voegde ei' nog aan toe, dat delink- sche troepen in Osnabrük, Halle en Bremen geheel en al gereed waren met hunne voorbe reiding. De directeur van de Hamburger War te is naar Berlijn ontboden, ten einde zijn mate riaal betreffende deze roode organisaties ter beschikking der regeering te stellen. in Engelandl 10,000 Marconisten zijn er in betrokken De termijn, vastgesteld om tot overeen stemming te 'geraken betreffende de eischen der marconisten, is algeloopen. Men vreest, dat een nieuwe staking zal uitbreken, waarbij naar gemeldt wordt, ongeveer 10,003 mar conisten zullen betrokken zijn. De Times verneemt uit Mexico D< arbeidscrisis in geheel Mexico wordt alge' meen zeer ernstig opgevat. Er zijn stakingen te Tampico, Vera Cruz en elders, die hel spoorwegverkeer reeds gedeeltelijk belem meren en dreigen, het gebeel stop te zetten. Verschillende handelshuizen dreigen met onmiddelijke sluiting als protest tegen de be wering, dat de staking een gevolg van de duurte zou zijn en om de regeeiing te dwin gen, de staking te onderdrukken. Alles wijst op het bestaan van een cen trale leieing der staking, waarover de Mexi- caansche pers zich zeer ongerust maakt. In 1880 had P. Benoit voor de opening der tentoonstelling te Brussel, eene gelegen- heidseantate, getiteld «De Genius des Vader lands». Ook de benaming «Triomfmarsch» werd door Benoit aan dit grootsche werk gegeven, Bij de uitvoering te Brussel op 16 Juni 1880, was de indruk zoo levendig, dat het gansche werk gebisseerd werd en de slotzang -Reist de wereld rond» weldra populair werd, wat hij ook is gebleven. In ditzelfde jaar componeerde de meester, op verzoek van de stad Antwerpen -De Muse der Geschiedenis» voor de eerste maal onder het bestuur van den componist uitgevoerd op de Groenplaats, den 21 Augustus 1880, tijdens de Nationale Feesten. De populair geworden slotzang van de te Brussel uitge voerde -Triomfmarsch» diende ook als slot gedeelte voor de le Antwerpen uis te voeren Muze der Geschiedenis». De samenstelling van dit machtig volks epos, waarin de «lotgevalleu van het vader»» land door de eeuwen heen» bezongen wor den, vergt verderen uitleg om. het geheel te kunnen begrijpen. Zéggen wij dan dat er hier spraak is van zanggedicht in drie deelem Het eerste deel is feitelijkhet oratorio •de Muze der Geschiedenis». Hierbij voegde dé toondichter als tweedy deel de cantate •1880» of «de Negen Provjncieën» welke laatste benaming door Benoit bij voorkeur werd toegepaste Als derde deel de hooger bedoelde slot zang Reist de wereld rond» uit den «Genius des Vaderlands». In het eerste deel wordt het verleden be handeld, in het tweede hel heden (1830) en in het derde wordt de lof gezongen van Vrij heid en Vrede. Deze. drie deelen te samen genomen vor men Bedoit's werk, gekend onder den naam ontleend aan het eerste deelDe Muze der Geschiedenis. 't Was noodig ter wille der verschillende benamingen hier nadruk te leggen op de samenstelling van dit werk, waarin eveneens het Wilhelmus van Nassouwen uit de Schelde en het Beiaardlied uit de - Rubenscautate voorkomen. De muziekale inbeelding is als volgtIn het eerste deel vraagt de Muze aan de zangers der XIX® eeuw om de lotgevallen des vader lands te verhalen. Beurtelings handelt het zangerskoor over de Overweldigers, de Sla ven, de Schimmen, Stoet en het Schimmen- koor, en den Veldtocht, om te sluiten met een zegezang. LiJieUweedi^ De Gorsikaan scheen alles nauwkeurig te hebben gadegeslagen plotseling drukte hij hevig de hand van Dulex. Slapen fluisterde hij slechts. Hij had bemerkt dat Mereurent zacht door den gang kwam geslopen, waarschijnlijk om zich te overtuigen, dat allen sliepen. Eindelijk schenen de meeste veroordeelden in te slapen. Mereurent blijft, fluisterde Dulex zijn kettinggenoot toe, die met open oogen naast hem lag, De Corsikaan durfde niet te antwoordden. Na eenige tijd keerde de andere opzichter terug en scheen Mereurent te willen afhalenj Hij sprak zacht met hem en maakte hem" er oogenschijnlijk opmerkzaam op, dat de ver oordeelden allen in diepen slaap lagen. Toen hij den paal bereikt had, waaraan de kettingen van den Gorsikaan en Dulex bevon den onderzocht hij die met de oogen, toen boog hij zich over hun leger, om te zien of zij de oogen hadden gesloten. Beiden ademden rustig en lagen daar, als waren zij reeds lang in slaap. Thans was Mereurent te vreden. Hij keerde tot zijn kameraad terug en bei den verlieten de slaapzaal. Toen zij weg waven haalde de Corsikaan ruimer adem, hij richtte zich op en zag naar de medegevangenen, om zich te overtuigen dal allen sliepen. Hij wachtte eenige minuten toen zich niemand meer verroede, toen men alleen het gelijkmatige snorken der slapers vernam, wendde hij zich tot Dulex. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2