Ds strijd is uijf Biilliwn 28 DE FRU1TUÏTV0ER Dg opmarsGh der Fransc&en DultscliB vsrwacMingen Woensdag Juli 1820 Artikel 47 Nog de verdachte zaak te Brussel Ds handelaars in cocaïne Hongarie verlangt de uitlevering van Bela kun Hij is verantwoorde! ijk-voor 337 moorden cn wordt door da rijks wear bewaakt Eene rechterlijke dwaling. Brie Engslsche gevangenen te Moskou vermeent Nieuwe liosciiSrauöen ia Frankrijk Eene brandramp te Bombay Eindelijk vond <k CorstUaa m de nabij- Engelsch-lndië Dojslrijd der Engelschen tegen de Mahsaeds Be ontvoering van Br. Borten uil bezet Duitscliland.' XXVI' JAARGANG NUMMER IS 4 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 3D A. Gr IB X-i J&. TZ> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Pubflcltelt bullen hel Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Eruaael8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. H. Nazarïus Zon op4,29, onder 7,44 Volle Maau den 30 Wij hebben verleden week gezegd dat men niet kon t' akkoord komen over liet nieuw artikel 47 dat het ou de moet vervangen. Minister Delacroix lieefï gedreigd dat hot Ministerie zijn ontslag zou geven, indien men niet golukte over een nieuw artikel 47 t' akkoord te geraken. De twee partijen, de voor- en tegen standers van hel vrouwenstemrecht stonden vast op huuno posities, maar hot was te voorzien dat men toch wel de cene oi andore aaneenflansing zou vinden. De tijd is niet gunstig voor eene ministerieelo krisis 't is immers Zomer en vakancietijd en iedereen heeft voorbereidselen gemaakt voor het een en ander uitstapje of reisje. De belangen van 't Vaderland zijn wel de opperste belangen, maar... die kunnen toch nog wol een weinig wachten. Ten andere, treden deze ministers af er moeten andere komen, en die andere zouden toch ook een nieuw artikel 47 moeten hehbon. Dus men kan dat nieuw artikel nu zoo wel smeden, als onder een nieuw ministerie. Men is dus weer aan 't onderhande len gegaan oa mon heeft een formuul gevonden, op welko men wel zal t' akkoord gerakon. Die formuul zou gevoegd worden bij den tekst van den beer Troclet en luiden «Na acht jaren zal het vrouwen- stemrecht KUNNEN ingevoerd vorden door do Kamers bij de een- roudigo meerderheid, 't is te zeggen met de helft der stommen en ééne. Dus binnen acht jaren zond«*i do Kamers het vrouwenstemrec!'is«ï?iun- nen invoeren, maar da»<U3W-' ten zo hot niet invooren Aan den minister van Nijverheid, Arbeid en Bevoorrading, werd, door een Kamerlid de volgende vraag gesteld Er is thans weinig fruit in België. Het wordt tegen liooge prijzen verkocht zoodat men kersen di ie frank den kilo betaalt bij den boer. Veel fruit wordt uitgevoerd voornamelijk naar Engeland. Meent den heer minister niet dat het noodig is maatregelen te nemen om te vermijden dat de Belgische bevolking zich in de onmogelijkheid bevinden fruit te koo pen tenzij tegen buitensporige prijzen, des te meer daar er reeds voorleekens zijn dat de peren en appels insgelijks naar 't buitenland zullen gezonden worden Het antsyoord luidde De oogst van het vroege fruit is tamelijk overvloedig geweest dit jaar en de machtiging tot uitvoer werd verleend voor de soorten, waarin voor den oorlog veel handel met het buitenland werd gedreven. Een onderzoek is aan den gang betreffende het latere fruit en maatregelen zullen des noods genomen worden om te vermijden dal de Belgische bevolking beroofd worde van het fruit door het land voortgebracht. Het zijn niet alleen kersen, peren en appe len, wolke duurder en duurder worden, doch alle soorten van fruit. De pruimen zijn schier nog niet tc eten <2n tzijn ware weeldeartikelen geworden. In alle geval is het te hopen, dat die maat regelen niet te laat zullen komen, want hior in Belgie heeft men er een handje van, om een put le vullen als 't kalf verdronken is. Na cene langdurige ondervraging, zijn de vier Belgen, in deze zaak betrokken, in vrij heid gesteld geworden, daar uit het onderzoek bleek dat zij zich door de beloften der Afiieii kanen hadden laten verleiden. De policie is overtuigd, dat de twee aange houden Amerikanen tot eene goed ingerichte bende cocaïneverkoopersbehooren. Hel hoofd dezer bende zou een gewezen Amsrikaansch officier zijn, die zich thans in Frankrijk schuil houdt, 't Is deze persoon, die gewoon lijk in Belgie de cocaïne komt afhalen, om ze dan in Frankrijk aan den man te brengen. Maandag morgend zijn de twee Amerika nen in de 1'ransche juffer in 't gevang van Vorst opgesloten. Op hot oogenblik hunner aanhouding had- Ware» wij het, wo zoucr' -den de twee Amerikanen slechts eene Veer iumien aewt jaar ofwol In 1928 (of kleine geldsom in hun bezit. De rechterlijke rinc7i..r.\ „^1 nOliP.ÏP 7HO!tt ihnnp w r. I, „l -U_. .1 eon ander jaar naar verkiezing), zal Let vrauwcnstemrecht ingevoerd ZIJN. onder dezelfde voorwaarden alg voor do mannen. Zoo ware de kwestie ineens afge daan, en er zoü geone niouwe agitatie meor behoeven gemaakt to worden. De socialisten beweren, om de intrekking van bun woord to ver- sehooaen, dat do vrouwen nog niet genoeg ontwikkeld zijn voor bet Kamerkiesrecbt. Wo gaan de flauwiteit niet weer- leggon, maar in alle geval in 8, 10 of lêjaar, zouden ze tijd genoeg hebben om de vrouweu op do hoogte te krengon. Indien nu de invoering van het ïrouwenstemrécht niet in de wet ge Schreven wordt, op eon bepaald tijd pork, dan is bot te vreezen dat de voorstanders orvan de apen van 't spel tullen zijn. jft'wtimnntTRimoMii nu innam» 15® Vervolg. Hel gaat alles goed, fluisterde hij, en zijne Dogen glinsterden als scholen zij bliksems *an moed en hoop. het moet spoedig midder nacht zijn. Van buiten klonken de jubeltonen, welke de door den wijn verhitte beambten eu op lichters voortbrachten. Het gezicht van den Corsikaan blonk van Deugde bij bet hooren van dit geraas. Drinkt maar, drinktzeide hij zacht, hu voorwaarts. Het is liet rechte uur. Vaar wel Lodewijk Montpellier. Misschien zien pij elkander eenmaal weder. Gij zult om mij Men... de hemel geve, dat ik u kan beloo- nen. Vaarwel Rensata, fluisterde Dulex en drukte de hand van zijn kettinggenoot. Ik pensch u een gelukkige vlucht, daar gij l°ch niet anders wilt. --*• Nu of nooit, zeide de Corsikaan nog «ent, toen bond hij een dun maar zeer sterk jouw, om het lijf. Dulex was hem behulpzaam om de ketting zacht uit stroo op te heffen, opdat geen van de gevangenen iets zou hoo- «n, toen begon de Corsikaan zijn voet uit oen ijzeren ring te trekken. Bloed, huid en vleesch bleven aan het ijzer 'men, toen Rensata de tanden op elkander gommende, den voet met vreeselijlcc inspan. D'ng van den ring bevrijdde. v\ at kon hij echter met den bloedenden policie zoekt thans waar hel overschot der 25 kilo cocaïne, te Keulen gestolen, gebleven zijn. Het is buiten twijfel dat dit vergif ergens tc Brussel verborgen is. Ook is reeds uit het onderzoek gebleken dat de gewezen Arnerikaansche officier onlangs te Brussel geweest is en dat hij dan met 12 kgr, cocaïne naar Parijs is teruggekeerd. Het onderzoek duurt /oort. in Syrië, Damascus door do Franschen bezat. Beyrouth 25 Juli. De houding der troepen van Emir Faygal, heeft generaal Gouraud verplicht naar Damascus op tc ruk ken.^ Dc Europeesche wijk werd heden door de Franschen bezet. Op 22 Juli had generaal Gouraud op vraag van Fayral de opraarsch gestaakt, daar Fay cal verklaarde dat zijn antwoord op het ultimatum tijdig verzonden was, doch docr een samenloop van omstandigheden nog niet ter bestemming aangekomen was. Generaal Gourand stemde toe, doch stelde als voor waarde, dat de Frahsche troepen niet zouden aangevallen worden. Evenwel werd een kleine Fransche post, ten Oosten van Tel-Kalak aangevallen en daar uien ook vreesde, dat uit Damascus een uitval zou ondernomen worden legen de spoorbaan, besloot generaal Gouraud, onraid- delijk ten aanval over te gaan. Na een hevig gevecht werden de troepen van Faycal op de vlucht gedreven. Een weinig, later kwamen de overheden van Damascus naar het Fransche kamp verklaren, dat er geen tegenstand zou geboden worden en dat de stad de troepen zou voeden in afwachting dat het spoorwegverkeer zou hersteld zijn. Parijs 25 Juli. Volgens latere berich ten, hebben de Franschen negen kanons, vijf en twintig machiengeweren, vele munitie en een aanzienlijk oorlogsmateriaal buit ge maakt. De minister vaa oorlog van den chei'if, Youssouf-Azim zou gesneuveld zijn Tegen het Syrisch miniserie. Londen 26 Juli. Hit Caïro wordt aan den Times gemeld Berichten uit Damascus melden, dat het Syrisch kabinet zich naar het Congres heeft begeven om er den toestand voor oogen te leggen. Het Congres weigerde eene stemming van vertrouwen uit te brengen en het mini sterie bood zijn ontslag aan. Later begaf ztch eene afgevaardiging der extremisten naar het Paleis en vroeg er de afstelling van het kabinet. Na eene hevige bespreking verklaarde de leider der afgevaardiging a Indien het kabinet niet valt, zult eij vallen. De emir beval daarop de aanhouding dei- afgevaardigden en allen werden in dc citadel opgesloten. Deze aanhoudingen verwekten groote op schudding in de stad. Alle magnzi.nan zijn gesloten. De Hongaarsche regeering heelt thans offi cieel de uitlevering van Beta Kun van Duitsch- land verlangd. Bela Kun wordt verantwoordelijk gesteld /oor niet minderdan337 moorden, die tijdens de ovet'heetsching van de radenrepubliek in Hongariö hebben plaats gehad, omdat hij deze moorden niet treeft verhinderd. In twee gevallen beschuldigd men hem rechtstreeks invloed op moorden to hebben uitgeoefend. Een postbureel meldt uit Weenen, dat het transport niet in opdracht van de Duilsche regeering werd tegengehouden. De Duilsche militairen die de Duilsche regeering in moei lijkheden wilden brengen, zouden de hand in het spel hebben. Bela Kun is niet te I'assau maar te Liegnitz in Silezis geïnterneerd. Hij wordt door eene afdeeling rijksweertroepen bewaakt. zwaar gewonden voet doen. Hoe vêr zou weg kunnen komen, daar hij verlammen moest Deze vragen pijnigden Dulex die over het lot van zijn kettinggenoot zeer bezorgd was. De Corsikaan scheen echter de smart in geheel niet te gevoelen. Nog een blik tot af- scheid viel op den terugblijwende als laatste groet, toen stond de Corsikaan zacht'en voor zichtig op van het leger. Buiten op dc zee, wachtte hem zijn broe der, die eiken nacht in de haven lag of kruiste en gelukte het hem, de boot of het schip te bereiken, dan was hij gered, dan was zijne vlucht gelukt. Als een der modegevangenen nu ontwaakte als de opzichter terugkeerde dan was de moedige Corsikaan verloren, dan was zijn dood zeker, want de onmensckelijke Mercu. rent schoot hem neder. Maar geen der veroordeelden ontwaakte, terwijl de Corsikaan tusschen de legersteden door naar een raam van het vertrek sloop, om zich daarlangs aan zijn touw neer te laten! Nog altijd hoorde men het geroep en ge zangder feestvierende beambten en opzichters. De stoutmoedige Corsikaan bereikte liet raam en maakte zijn touw er aan vast, loen klouterde hij op het kozijn. Beneden voor hetslaaphuis was niemand le zien, er heerschle diepe stilte eri nachtelijke duisternis. Dulex had zich wat opgericht en zag dat den Corsikaan zich langs het touw lietglijdcn Plotseling klonk een doffe val het touw ran Knaap bekent eene misdaad waareoor zijn vader opgehangen werd. Zondag avond had te Ceylan (Ontario) eene vergadering van evangelisten plaats. Volgens het gebruik spraken verscheidene aanwezigen in 't openbaar hunne biecht. Een f8jarige knaap, Henry Love, deed zulks ook. Hij verklaarde, dat hij drie jaar geleden, in eene vlaag van woede zijne moeder met stokslagen gedood had, omdat zij hem voort durend berispte wegens zijn omgang mat slechte gezellen. Henry Love voegde er hij, dat zijn vader van de moord beticht werd en dat hij ondanks zijn loochenen ter dood veroordeeld werd, daar er dikwijls twist tusschen zijne ouders was en geen alibi kon bewezen worden. De vader werd opgehangen. Het gerecht heeft een nieuw onderzoek geopend. Hat in oen hotel ta Antwerpen gevonden dokument. Onder bovenstaande titel schrijft Hel Laatste. Nieuws Volgens Le Soir werd in een hotelkamer te Antwerpen, door een Duitscher, die uit Spa kwain, een dokument acfi tergel a ten, dat voor een vertrouweling van den Kroon- prins bestemd was. Dat dokument is een samenzweefsel van de uitzinnigste verwachtingen, welke een cynische aanhanger van het Duilsch impe rialisme op het bolsjewisme bouwen kan. In dit stuk wordt ook aan het nktivisme eeri bijzonder belang gehecht. Men oordeele over de volgende uitlatingen In België hebben wij den loatsten oorlog verlorenhier moeten wij ook de aanstaande veldslagen winnen. Von Bissing is meer helderziend geweest dan al onze krijgslieden, loen hij in zijn testament schreefDe Vlamingen door hun huidigen toestand, die in tegenstelling is - mei de Walen, zullen als Germaansche volksstam, een versterking voor ouze Duit- sche nationaliteit worden. Herinnert gij u de woorden uitgesproken in de Pruisische Kamer van Afgevaardig- - den den 27 Juli 1918 door den sekretaris van den Raad van Vlaanderen, Achiel Brys De nationale belangen van Duilschland" en Vlaanderen zijn gemeenschappelijk. Wij werden verslagen te Spa, ma^ir wel dra.zullen ons vertroostingen uit Polen, Italië en vooral uit Vlaanderen komen. Indien men met voorzichtigheid en kracht- digheid handelt, indien men zich de nood zakelijke offers getroost, dan zullen wij eerlang, in overeenstemming met den Raad van Vlaanderen een standbeeld kunnen op richten op een openbaré plaats te Gent of te Brussel ter ecre van von Bissing. t> Waarom geen standbeeld ter eere van Alva Een Duitscher die zoo iets schrijft, moet werkelijk met de mentaliteit rondloopen van een geboren misdadiger, ten ware het heel eenvoudig de uitlatingen gold van een krankzinnige. Want men moet waarachtig krankzinnig zijn om zich in le boelden, dat vrije Vlamingen eenig uitstaan kunnen wil len met de von Bissing-politiek, dié er slechts op gericht was de Duilsche te bewa ren aan dë kust en de Vlamingen met eenige Viaamsche uithangborden te paaien terwijl alles zou vcrduitscht worden. Geldt bet hier trouwens een r echt dokument Ziedaar dus een Duitscher, die over Spa en Brussel naar Antwerpen reist, en in deze laatste stad een verslag opmaakt, waarin hij zich tot den datum toe herinnert, waarop oen... staatsman als de genaamde Brys een verklaring heeft afgelegd in de Pruisische Kamer van Afgevaardigden In elk geval, dat de Duitsehers die ge knoeid hebben tijdens de bezetting, nog zullen knoeien, zulks is nrner dan waarschijnlijk. Ook herhalen wij het voor de zooveolsté maal vaderlandsche plicht is het aan de Vlamingen in een overdeeld België hun volle recht te verzekeren. Zoo wordt Belgie zelf versterkt. was gebroken of losgegaan, en de Gorsikaai^ vond hij zich nog wel niet in het groote vrije was naar beneden gestort. Er volgde eene diepe stilte. Het was een wonder dal niemand door het geruisch ontwaakt was Rensata had zich nauwelijks door het raam gewrongen, toen hét touw, dat de last van den zwaren man misschien bij langzaam ne derdalen had gedragen, boven kort bij het raam afbrak, cn de vluchteling viel. Hij had bet touw in de handen gebonden en geloofde nu, dat de val misschien zijn ge luk was want nu bleef het touw niet aan het huis hangen. De vluchteling wachtte eenige minuten bewegingloos om zich te overtuigen, dat in het huis alles stil bleeftoen hij niets hoorde stond hij op. De voet, dien hij met Vooveel geweld uit het ijzer gewrongen had, deed hem vreeselijk lijden..., maar het vooruitzicht op de vrijheid deed hem dit gemakkelijker dragen. Bij den val had bij zich niet bezeerd. Rensata begreep dat hij de poort voor zijne vlucht niet kon gebruiken. Deze was gesloten en werd te goed bewaakt. Een anderen weg uit het bagno was er niet, tenminste niet langs vasten grond. Maar de reeds lang op ontvluchting be dachte Corsikaan had een anderen wes be dacht. Hij wilde de voor de havenwerken noodig geworden sluis voor zijne ontvluchting ge bruiken. Was hij gelukkig over deze sluis dan be- '11(1 hii zich nno- wp! nipi ïr» lia» w. .wo In het gewoel hadden ook de kwaaddoen ners vrije hand. Zij plunderden al wat maar draagbaar was, en waar pompiers of policie het niet waagde hinnén te dringen, liepen' zij onbevreesd het brandend gebouw binnen,: zoogezegd om to redden, doch trokken er met hun buit van door. De brand dunrde verscheidene uren cn wa<* kilometers ver zichtbaar. Naar gemeld wordt zouden vijf bedienden van den bazar in de vlammen omgekomen zijn. Opwinding ond9r de vreemdelingen. Uit Londen wordt bericht dat er een tijding toegekomen was van leen dooi de boïsjéwiki gepleegde moord op drie Engelschc gevafl* genen. Het bericht werd-.eerst niet gelooid. Thans echter is het waar gebleken cn beves tigd. AI de vreemdelingen, zonder onderscheid van nationaal, vragen dat men van Moskou. Önmiddelijke volledige vergelding cische. Duizenden hecteren In lichtelaaie In het woud van Röqüebrussan is weer. brand uitgebroken, volgens een telegram uit Toulon verluidt. Het heel beboschte gedeelte van het arrondissement Brignoles staat ui vlam. De bosschen van Garcoulf Forcalquier cn van Loube zijn reeds geheel verwoest. Thans staan nog duizondeo hectaren in lichtlaaie. De ramp breidt zich nog voortdu rend uit. Een dei' grootste en rijkste bazars van Bombay is door een brand grootendecls ver nield geworden. Niettegenstaande talrijke jompiers liet vuur schier oumiddelijk aanvie- on wordt de scbade op minstens 10 miljoen jond sterling geschat. Osergroote hoeveel- teden zijde, stoflcn en kleederen werden of door het vuur vernield, of door liet water grootelijks beschadigd. water, en moest dan nog uit dit gesloten en door muren omgeven bassin weder oen uit weg naar dc groote haven zoeken, maar hij was vol hoop, om langs dezen weg het bagno te kunnen verlaten. Toen de Corsikaan was opgestaan en het zand in de wond van zijn voet drong voeldo hij eerst welk vermetel sluk hij ondernomen had. Hij liep zich tegen het huis aandringende voor het ambtshuis, waarin gedronken en gejubbeld werd, hij moest deze plaats, die gevaarlijk was paiseeren, een andere weg naar de gracht e.i de siuis was er niet. Rensata sidderde, maar verloor de hoop, door do gedachten hoeveel gevaren hij nog moest overwinnen, niet. Een onbedachte slap of geluid kon hem verraden. Voor liet arnhts. huis stonden twee wachten... als zij hem za gen, dan was hij verloren. Toen hij de plaats naderde, verlieten twee mannen het ambtshuis. Hij bleef een oogenblik staan en zag naar een schuilhoek daar hij in den eenen man den opzichter Mercurer.t herkende, die reeds we der naar het slaaphuis terug wilde keeren. Als hij in het eerste kwaartier uur bemerkte, dat nummer 74 weg was? Als hij alarm sloeg? Als men hem vervolgde 011 v.ocht Alle deze gedachten doorkruiste het hoofd van den vluchteling. Mercurent had geen rust onder de feeslge- noolen en was van plan hel ambtshuis te ver- laten. Bloedige gevechten in Reuter meld uit Simba Bij de voortge zette gevechten tegen dc Mahsoeds in dc buurt van Makim, verloren de Britsche en Indische troepen te zamen 15 dooden en gewonden. De verliezen van het bataljon Doc?ras be droegen 18 dooden en 41 gewonden, be ver liezen van den vijand zijn niet bekend. Zijn vrijstelling door de Entenlo bewerkt. Naar aanleiding der ontvoering van Dr. Dorten, den voorstander der Rijnrcpubliek, door do policie van Frankrijk uit 't bezet gebied naar Frankfurt overgebracht krach tens een aanhoudingsmandaat van 11 Juni 1919, heeft de hoogere intergeallieerdc com missie den rijkscommissaris tot zich geroe pen om hem over deze aanhouding uitleg te vragen. Do commissie heeft bericht dat deze aan- houding in strijd is met de voorschriften der bezettingscommissie. Art 31 daarvan verbiedt iederen vergeldingsmaatregel vooi feilen van bestuurlijke o£ politieken aard voorgevallen tijdens don wapenstilstand. Do hoogcre intergealliecrde commissie zon bevolen hebben Dr. Dorten in vrijheid ta stellen. Het Rcichsgouvemement heeft de invt ij. heidstelling van Dr. Dorten bevolen. Een Havas telegram uit Berlijn, in dale 26 Juli, zegt daarentegen, dat uit Frankfurt aan het Wollïs agentschap gemeld werd, dal Dr. Dorten naar Leipzig overgebracht weid. Verscheidene Berlijner bladen melden dal Dr. Dorten Maandag morgend om 7 ure let beschikking van hot Reichsgerecht te Leipzig gesteld werd. beid eenige opgestapelde balken en planken; snel en voorzichtig kroop bij, kort tegen den grond gedrukt, daarheen om er zich achter te verbergen. In weerwil daarvan scheen hij echter door de beide wachten te zijn opgemerkt. De vluchteling hoorde stappen en richtte het hoofd op, om over de balken een te zien. Mercurent liet zich met veel moeite bewe gen, ont nog eens naar de feestzaal terug le keeren en nog een kan wijn met zijne kame raden te ledigen, maar de wacht naderde de balken en planken. Werda t riep hij, wie is hier onder de balken. Antwoord of ik sla alarm. Wat moest de vluchteling doen Vluchten kon niet. want de wacht zou hem dadchjk zien en naar hem sckieton. Al troflen hem de kogels niet dan joegen de scholen hem toch de geheele Wacht en al de beambten op den hals. - Wie ging daarriep de wacht nu nog eens en begon achter de halken te zoeken, een antwoord verlang ik, riep de wacht niet verheffing van stem. Rensata trachtte aan het oog van den sol daat te ontsnappen, waarom hij zich geheel tusschen de balken indrukte, maar toch ge loofde hij zelf, dat de nian hem spoedig zou -inden. Het was een minuut van vreeselijken angst hu zou alles beslist worden. De soldaat, wiens voet ërgens tegen een voorwerp gestopten had raasde omdat hij bijna viel, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1