Bsfrijdsm vijf millioen 29 De samenkomst van Boulogne Stoutmoedige ontvluchting te Kortrij 08 gevangenneming van Dr Dorten Donderdag Juli 1920 Vrede en oorlog Hei verirsk vaaöea ex-kelzer ultSpa Dreigende staking bij de Onderwijzers. Be dwangarbeid ia Sovjet-Rusland- Het Fransch-Duitsch incident te Berlijn De neerhater der f ransche vlag in vrijheid gesteld Een trein voor Polen ln Duitschland aangehouden EERSTE BEDEVAART NAAR LOURDES Priesterlijke benoemingen- Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 166 DAGBLAD 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap HAYAs,8a Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londre3 E.G.4. PI. Martha Zon op 4,31, onder 7,41 Volle Maan den 30 't Is vredo by ons on in ons land ,Voor zooveel tocb, booron we geen kanongebulder en geen macbienge woergeknetter meer, we zien geen vijanden of geen onrecbtveerdige ba zettir.gsmacht meer, we voelen den ijzeren biel der Duitsche kultur niet meer. In ons België heerscht vrede 't is waar! I)ocb daarbuiten TegenwoordiL vecbl men in Polon en bard en bard nekkig. De Polakken verdedigen hun ne door de boleheviken betorten gren zen en provinties. Hun vaderland nauwelijks uit.de klauwen der eeuwen lange verdrukkers verlost moeten zij heldhaftig en door vrouwenmoed zoowel als door mannendapporheid tegen de russische bloedhonden vernietigers beschutten. 'lis volop oorlog inden Krirn (Zuid Rusland) waar de russische generaal Wrangel, aan 't hoofd van een patrio- tenleger eene nieuwe poging tegen de bolcbeviste dwingelandij aanwendt 't Is oorlog in Aziatisch-Turkijën waar de Grieken door de Engelschen ondersteud de nationale turksche bon don van Mustapha Rhemal naar hol binnenland duwen. Zoo zal man de Dardanellen, do stad Smyrna en de Bagdadspoorweg vrijmaken. 't Is oorlog in Mesopotamia, waar de Arabische horten tegen de Engel scha bezetting in opstand kwamen 't Is oorlog in Cilicië waar Muzul- mannon en Turken de Armeniërs ver- rhoorden en togen de Fransche bezet tingstroepen vechten 't Is oorlog in Perziö en in den Kankasus, in Georgië on in Asserbeid- jtyiijoi ten minste het til or niet piuis PBj geweldig scheef. Niets dat deugt tusschen Italianen en Yougoslaven, In Thracië ten noor den van Gonstantinopel waar de Grie ken zich bereiden om Andrinopol te overmeesteren ('t schijnt dat deze stad reeds viel) zijn ze het niet eens met de inwoners der streek die naar de Tur ken en Bulgaren overhellen. In China is er ruzie tusschen het noorden en het zuiden; in zuid Ameri ka riekt het aangebrand tusschen Bolivie, Chili en Peru. Die staat van oorlogszaken zou beter veranderen en algemoono vrede zoudo moeten hoerschen. Twisten en vechten duren nu al lang genoeg en bijeenkomsten en regelingen van vredesbesprekingen zijn we beu Wanneer wordt het eens voor goed vrede Als men God meer zal onderdanig wezen. Als men Godes wetten boter zal onderhouden en nakomen. Marc. 16* Vervolg. Daar ligt hij. Het is de opzichter Philippe. Hij heelt zich bedronken als een zwijn, riep de soldaat en bukte zich naer een naast de baiken op den grond liggend mensch. Dit was een groot geiuk voor de vluchteling, want thans geloofde de soldaat, dat de zinne loos bedronken opzichter degene was' die het geruisch veroorzaakt had. De soldaat keerde daarom langzaam naar de deur van het ambtshuis terug en vertelde tijn kameraad wat hij zooeven had gezien. Rcnsata dankte den hemel voor de redding uit het groote gevaar. Nu dit oogenblik ge- lukkig voorbij was, mocht hij op het geluk ken van zijn vlucht meer hoopen, want een grooter gevaar niet komen. Als hem zijne leden bij de komende vreeselijke inspanning hun dienst maar niet weigerden. Hij was sterk, taai en vervuld van doodsverwachting. Toch kon hij nog in het laatste oogenblik alles verliezen, als zijn gekwetste voet hem bjj het bepalen der hindernissen onverdraag lijk werd. Thans was er geen oogenblik meer te ver liezen. Middernacht was voorbij. I)e wan trouwende Mercurent was nog eens in de feestzaal teruggekeerd. Dat oogenblik scheen voor den vluchteling gunstig, daarna verliet hij langs den grond kruipende de balken, en bewoog zich op deze wijze zoo sr.el het ging, over de groote bag noplaats voort, om zoo spoedig mogelijk TE SAN SEBASTIAN Oe dagorde der zittingen dia een heele week zullen duren. Aanstaanden Vrijdag zal te San Sebastian in Spanje de raad van den volkenbond vergaderen. De leden van den volkenbond zullen waar schijnlijk als volgt worden vertegenwoordigd: België, M. Hymans, Brazilië, M. Dacunha, het Britsche keizerrijk, M. Balfour, Frankrijk M. Bourgeois, Griekenland, M. Itassis, ftalie M. Tittoni, Japan, M. Malsui, Spanje, Qui nones dÊ Leon. De onderwerpen welke zullen worden be sproken, omvatten de beschouwing van het vraagstuk, tot het nemen van economische maatregelen tegen de Slaten, die in den oor log gaan in strijd met de verplichtingen welke zij hebben aangenomen, als leden van den volkenbond; schepping van een perma nent internationaal comiteit van juristen to Don Haag voor het internationaal hof van justitie; de besludeering van de aanverwante- machlen van den raad en de vergadering met het oog op de bijeenkomst, welke 15 Novem ber wordt gehouden; de verantwoordelijkheid van den volkenbond voortvloeiende uit de bepalingen van het vredesverdrag. De bepalinged zijn op het oogenblik niet van toepassing behalve voor de voormalige Duitsche koloniën en het Turksche .vredes verdrag, hetwelk nog niet van kracht is ge- wordeu. De beschouwing van dit programma zal den raad waarschijnlijk meer dan een week bezig houden. Geen Nederlandsche officieren aanwezig In Nederlands Tweede Kamer vroeg M. Van Ravensteyn ïs de minister bereid mede te declen of de opmerkingen van den burgemeester van Spa, België, baron de Grawhez, aan den medewer ker van een Engelsch blad omtrent de aan wezigheid van een Hollandschen hoofd- of opperofficier bij gelegenheid van het vertrek van den toenmaligen Duitschen keizer uit het Duitsche hooldkwartier te Spa in November 10IS eenigen grond van waarheid hebben M. Ruys de Beerenbrouck, minister van binnenlandsche zaken, antwoordde op deze vraag: Bij het vertrek van den voormallen Duit schen keizer uit liet Duitsche hoofdkwartier is geen NederJandsch opper- of hoofdofficier aanwezig geweest. De opperste industrieele raad acht de stakingen zoo ernstig, dat hij heeft besloten, politiek geschoolde kameraden in ieder fabriek of werkplaats aan te stellen. De arbeiders zullen verplicht worden lezin gen bij te wonen over de voordeèlen van hel sovjets-systeem en zullen voor don daardoor verloren geganen tijd worden schadeloos gesteld. Wij lezen in Dé Standaard Het Nationaal Onderwijzerssyndikaat zond volgend telegram aan minister Deslróe Kennis genomen hebbend van het officieel bericht van den laatslen Ministerraadzeg gend dat 't projet Destrée zal gestemd worden zonder de minste wijzigingen, hebben wijde eer V te melden dat het NO. S. tegen Donderdag morgen de maatregelen zal nemen in overeenstemming m-,l de waardigheid van de onderwijzers. Dc algemecne voorzitter ALGOET G. Hot bevel tot staken is rondgosei nd en zal beginnen Donderdag morgen, om 8 uur. E>© Het ministerie van Bevoorrading zal bij de bakkers een onderzoek instellen naar hel raagstuk der vrije keus van den maalder door de belanghebbenden, dioeen vragenlijst zullen ontvangen, die zij moeten invullen. De antwoorden moeten worden ingezonden oor 15 Augustus a. s. Zij die hun vragenlijst op 5 Augustus nog niet hebben ontvangen, worden verzocht zich te wenden tot den Dienst der Inlandsche Levensmiddelen, Kunstlaan, 34, Brussel. 217 stakingen op eon maand. Het te Petersburg verschijnende blad Kras- naga Gazela deelt mede, dat zich gedurende de maand Juni 217 stakingen hebben voor gedaan in de genationaliseerde Russische fabrieken. Zeventig van deze stakingen gingen ge paard met geweldplegingen. Door de bedrai- ging de arbeiders in concentratie-kampen wangarbeid te doen verrichten, werd hier aan een einde gemaakt. Paul Kzminski, die óp het Fransch gezant schap te Berlijn de Fransche vlag heeft neer gehaald, heeft verklaard tot geen enkele par tij te behooren en in niemands opdracht ge handeld te hebben. Het openbaar minisierie, er rekening van houdend, dat hij een vaste woonst beeft, hem voorloopig in vrijheid gesteld. Hij zal echter vervolgd worden krachlens artikel 103 van het strafwetboek. buiten het gezicht van de beide soldaten te omen. Eindelijk kwam op den weg, dien hij met de andere veroordeelden eiken morgend en avond moest afleggen, als zij naar den haven- arbeip gingen. Hier was hij fa zekerheid, hier kon hij niet meer gezien worden. Hij sprong op en ademde de over de zee waaiende nachtlucht in... het scheen hem de lucht der vrijheid. Zij gaf den vluchteling nieuwe kracht, zij bezielde den zoon van het eiland, waarvan de wind groetend tot hem overwaaide. Hij snelde naar de met doornstruiken om ringden zandigen weg en kwam bij de opeen gestapelde steenen en het hout, die voor de havenwerden werden gebruikt. Een minuut later bereikte hij een breede bagnogracht. De booten welken lot den overtocht ge bruikt werden, waren allen vastgemaakt met kettingen. Aan beide zijden van de breede gracht stond een muur. De vermetele vluchteling wierp zich, zon der na te denken in het vuile, slijkerige wa ter van de gracht en baadde daarin voort. Het slijkerige water verhinderde zijne|stap- )en zoodanig, dat hij slechts langzaam voort ton, en toch werd hij door hoop en vrees ge dreven, daar hij zich bedacht dat de opzichter Mercurent niet lang meer in de feestzaal zou blijven, en dat hij dan dadelijk zijne vlucht zou ontdekken. Hij lelie niet op de pijn van zijn voethij moest voortde vrijheid wilde hij hebben. Spoedig zag bij dc hooge, vaste dubbele deur voor zicb, die dezen gracht als een siui^ Belangrijks beslissingen BOULOGNE AAN ZEE, 27 Juli. De Conferentie tusschen Lloyd George en Mille rand begon onmiddelijk na bet ontbijt en duurde tot 5 u. 39. Te n.30 scheepte Liovd George terug in naar Engeland. De bespreking leidde tot de volgende besluiten Op de vraag van de Soviets, een Interna tionale Conferentie bifeeèn te roepen, zal de Britsche regeering antwoorden dat, 't akkoord met Frankrijk, deze slechts kan toegelaten worden indien het lot van Polen er behandeld wordt. Indien de Soviets dit voorstel aanne men. zal M. Millerand de voorwaarden be kend maken, in dewelke Frankrijk bereid is de huidige Russische regeering te erkennen. Er bestaat dus nog hoop dat Polen niet ver pletterd worde in afzonderlijke onderhande lingen met de Bolcheviki. De Commissie van Herstel wordt met de uilvoering van de overeenkomst van Spa be last. Duitschland zal op 1 September 1920 60 millioon mark goud in Duitsche kasbons, vervallende 1 Mei 1921 afleveren. De Com missie voor Herstel zal deze bons verkoopen of plaatset) en een voorschot van 40 markg oud per geleverde ton kolen aan Duitschland voor schieten. De voorwaarden van M. Millerand voor de onderhandelingen met de Sovjets Uit Parijs wordt gemeld Door de Engel- sche Regeering gepolst moet de beer Millerand voorwaarden hebben gesteld voor het aanknoopen van onderhandelingen met de Sovjets en wel deze 1. Erkenning van de internationale verbin lenissen der vroegere Russische gouverne menten 2. Eene volksstemming moet het gezag der Sovjets bevestigen. Waarschijnlijk zal Millerand de overgave van generaal Wrangel weigeren, en de Ver- eenigde Staten uitnoodigen om deal te nemen aan de Conferentie van tonden. Onder dit voorbehoud zou M. Millerand zicb niet verzetten tégen de voorgestelde be sprekingen. van het bassin scheidt. Deze deur was van ijzer, dat wist hij. Zij nas hoog, altiid geslo ten en boven van scherpe ijzeren' pennen voorzien. Hij naderde haar. Aan beide zijden zag bij de hooge, gladde muur, welke hij niet beklimmen kon, en voor zich de even hooge ijzeren deur, waar bij onmogelijk tegen op kon klimmen. Toen Rensata radeloos bij de deur stond, zag hij, dat hij het touw bij zich droeg. Een geluid van wilde triomf ontgleed aan zijn lippen. Hij strekte zijn arm naar het ambtshuis uit en zijn verachtelijk lachend ge laat deed vermoeden, dat hij in dit oogenblik van de gevreesde gevangenis, waarin hij zo o lang bad gesmacht, in den geest afscheid nam. Zijn zwartbaardig bruin, donker gezicht nam eene uitdrukking van geestdrift aan hij zag zich eindelijk aan het doel zijner wenschen hij geloofde nu zeker alle hindernissen over wonnen te hebben, een overwinning overwinning klonk van zijne lippen. Toen wierp hij handig het midden van bet touw naar de charmeren van de ijzeren deur, maar hij moest dit wel tienmaal herhalen, voor dat het touw hier aan bleef hangen. Zoodra het touw vast bleef zitten kleuterde bij hier tegen op. Zijne armen en banden schenen van ijzer te zijn. Hij kon zijne voeten bij bet klouteren niet gebruiken, daar de wonden het niet toelieten, maar de kracht van zijne armen en handen was voldoende. Na ongekende inspanning bereikte bij ge lukkig de hoogte van de ijzeren deur, en het gelukte hem met veel voorzichtigheid tusschen de scherpe pennen door te klouteren. Op do- Het volk plundert de wagons. Te Marburg is een trein uit Koblentz aan gehouden, omdat deze oorlogstuig voor Polen zou vervoeren. Het spoorwegbestuur had last ontvangen treinen met militaire artikelen niet meer door te laten, doch de trein was vermoedelijk toen reeds op Duitsch gebied De Hessische Landeszeitung meldt, dat zich in den trein een buitenlandsch officier met vrouw en kind bevond, en dat er eenige wagons geweren en munilics in waren. Een groote menigteprotesteerde op de statie Marburg tegen het doorlaten van den trein Enkele wagons werden opengerukt en de ge weren er uilgehaald en stuk geslagen. De grootste opschudding heerscht thans t Korlrijk, wegens de stoutmoedige ontsnap ping van twee aangehoudenen uit het gevan; Sedert eenige dagen waren in de woning van den bestuurder aan het schilderen de gevangenen Lucien Defoor, soldaat van het 2* linie geboren te Elverdinghe den 12 Feb 1893, veroordeeld door dc rechtbank van Yperden 6 November 1919 tot 4 jaar gevang voor diefte en door het krijgsgerecht van Brugge den 16 December 1919 tot 6 maan den voor desertie; en Louis Beusaert geboren te Toerkonje den 14 Maart 1887, veroordeeld door het beroepshof van Brussel den 24 Sept, 1919 tot 3 jaar gevang vóór diefte. Maandag namiddag weiden zij door een der bewakers uit hunne cel gehaald en terug naar hun werk geleid. Rond 2 ure en half lieten zij zich van het huis van den bestuur der op het platform afglijden, klauterden van daar op den 8 meters hoogen muur, uitgeven de op dec Casino en sprongen in de straat. Zondag morgend had een der kerels het bezoek van eene vrouw ontvangen en men denkt dat deze Maandag namiddag in het omliggende van het gevang met burgersklee- deren zal de wacht gehouden hebbsn. De >olicie en de gendarmen gingen langs alle tanten op zoek maar gelukten er niet in de vluchtelingen terug bij den kraag te vatten. Men denkt dat de schelmen reeds de Fran sche grenzen zullen overgevlucht zijn. Rijnland een Bondsstaat in den Rijksdag heeft, volgens een tele, gram uit Berlijn bericht, minister Simons Maandag medegedeeld dat Dr Dorten zich weer op de terugreis naar Wiesbaden be vindt, daar de aanhouding in strijd met het volkenrecht bleek te zijn gebeurd. De National Zeitung beval een inter view met Dr Dorten, dat kort voor diens aan houding plaats had. Dr Dorten verzekerde dat zijn aanbangerL en hij er nooit aan gedacht hebben het Rijn land van Duitschland los te maken, maar alleen van Pruisen los te maken en er een Duitsche Bondsstaat zooals Beieren en Baden an te maken. Zekere Duitsche bladen blijven Dorten's vrijlating tegenspreken en zeggen dat hij ter beschikking van het gerechtshot te Leipzi werd gesteld. ze deur vond hij geen vast punt om een oogenblik te rusten, aan de andere zijde van de deur was het groote, diepe bassin, dat rondom door een hoogen muur omsloten, van de open haven door een tweede deur geschei den was. De onvermoeide en alleen naar vrijheid snakkende vluchteling fciog met zijne handen aan de pennen van de ijzeren deur/Terwijl bi eerst met de rechter, dan niet de linkerhand een volgende pen greep, kwam hij langzamer hand bij den muur van het bassin. Toen hij dien bereikt had, vond hij boven op den muur eene zitplaats, en hij rustte daar eenige oogenblikken. Toen liep hij zeer voorzichtig over het platte bovendeel van den muur om op deze wgze denaar de open haven voerende deur van het bassin te bereiken. Toen hij ongeveer de helft van den weg had afgelegd, dreunde plotseling achter hem in het bagno, een dof schot. Dit schot deed de vluchteling zoo sidderen dat bij bijna van de muur viel. Zijn vlucht was ontdekt Dat was een alarmschot. Nog trilde de lucht van het alarmschot dat op het water een langen, luiden echo liet hooren. Dadelijk veranderde de schrik vait den vluchteling in een triomfeerend gejuich om dat dit signaal dat het ontvluchten van een galeislaaf berichtte, ook zijn, buiten in de ïaven liggenden broeder berichtte dat een galeislaaf ontvlucht was. Rensata twijfelde niet of zijn broeder zou met zijn schip in dezen nacht in de nabijheid zijn. Én deze gedachten deed hem juichen, zij hot slaaphuis zachte stappen. der Denderstreek, de arme zieken vergezellende van 6 tot 14 September 1920. onder het Eerevoorzitterschap van den Zeer Eeno. Heer Kanunnik ROELANDTS Pastoor-Deken van Aalst. Vertrek uit Aalst op 6 September rond 9 uren. Aankomst te Lourdes op 7 September in den namiddag. Vertrek uit Lourdes naar Aalst op 13 Sep tember in den voormiddag. Aankomst te Aalst den 14 September in dén namiddag. VOORWAARDEN DER REIS De reis geschiedt in bijzonderen trein in Belgische rijtuigen, met doorgang en W. C., zonder omstijgen of veranderen onderwege.; Het Belgisch spoonvegbestuur kan voor de reis enkel over 2" en 3® klas rijtuigen laten beschikken. De prijzen welke wij hadden voorgesteld zijn een weinig verhoogd, daar de treinkosten m' België met 19 t. h. vermeerderd zijn; alsook de hotelprijzen zijn merkelijk verhoogd, bij zonderlijk voor September, welke de maand is van den grootsten volkstoeloop te Lourdes De prijzen zijn vastgesteld ala volgt Trein alleen 2® klas fr. 300. i Met 6 dagen hotelkosten te Lourdes drinkgeld inbegrepen (10 l. h.) fr. 475. Trein alleen 3® klas fr. 195. Met 6 dagen hotelkosten van tweeden rang (drinkgeld inbegrepen) fr. 345. Aan iedereri bedevaarder zal 51. h. terug« gekeerd worden indien men met Fransck geld zalmogen betalen. Aangezien er niet meer dan 500 inschrij vingen kunnen aanvaard worden, worden degenen die zouden verlangen aan de bede vaart deel te nemen, verzocht, zooliaasC mogelijk hun volledig adres, alsook het bedrag hunner inschrijving te sturen aan d«n schatbewaarder J. Van Nuö'el-De GendL Kerkstraat, 22, Aalst. De Geestelijke Bestuurder E. H. DE WITTE, Onderpastoor St-Martinus. De Voorzitter van het Komiteit Mod. CERGELET Binnen eenige dagen zullen wij aan elke* inschrijver het bedrag der som laten toeten welke hij nog te storten heeftzulks ten ge< volge van de verhooging der vervoerkosten op den spoorweg en der verblijfskosten in dé, hotels te Lourdes. NIEUWE INSCHRIJVERS M. Victor Backaert, Beirlegem. Mad. Emelie De Book, Lokeren. Mej. Elisa Goene, Lokeren. Mad. P. Van Durrae, Gent. Mej. Alice De Somer, Aalst. M. Philemon De Somer, Aalst. Mad. Adelbert De Paepe, |Audenaarde. Mej, Emelie Papens, Audenaarde. Zijne Hoogw. den Bisschop van Gent heeft benoemd Bestuurder der Eerw. Zusters van Liefde; te Eekloo, de eerw. heer Bogaert S. T. B. onderpastoor van St Michiels, te Gent Pastoor te Zounegem, de eerw. heer Van' Wassenhove, onderpastoor le Nie uw kerke Waas. De eerw. heer van Pottelsberge' de laj Potterie, die als pastoor van St Eligius.Gent- brugge, zijn eervol ontslag bekwam, werd bestuurder benoemd der Toevlucht van S Maria te Gent. V tlte^f' ontlokte aan de borst van den vluchteling een 7 uitroep van hoop, van blijde verrukking. Maar op hetzelfde oogenblik, waarin dit ge luid aan zijne lippen ontsnapte, flikkerde achter hem, meerdere kruidvlammen. Dichrbtj de muur waarop Rensata stond knalde eenige oogenblikken later verscheiden' schoten. Tg Van de soldaten die den ontvluchtte! volgden, waren enkelen ook naar deze gcloopen, en toen zij een dondere gestaltel den bassinmuur zagen vuurden zij er op. Op het oogenblik-, dat de kogels om hett heen floten stortte de vluchteling zich in da 1 diepe water en verdween gelijktijdig aan dl blikken der soldaten. Het geheele bagno was op de been, alia opzichters en beambten, alle soldaten hielpen mede aan de vervolging van den vlchteling, De booten werden losgemaakt, ketens •ammelden, fakkels flikkerden en in weinigs minuten werd de vluchteling niet alleen van uit de gracht en het bassin vervolgd, maar ook op de open haven werden de booten in, een oogenblik losgemaakt, van riemen voor zien en door soldaten bemand. Vijf minuten later gaf een tweede alarm- schol van het bagno het teeken van de haven1 te sluiten, zoo dat geen schip in dezen nacht meer naar buiten mocht worden gelaten. Dulex had met bezorgdheid elke beweging van den vluchteling gevolgd. Toen deze waa gevallen kon hij niets meer van hem zien en vernemen... hij luisterde slechts en het waa' hem eenigen tijd, als vernam hij beneden bi?

De Volksstem | 1920 | | pagina 1