esfrijd omvijf snilüoen 31 Betoogtng dtir oud-strijders Zaterdag Juli 1920 Juist gezegd Ministerie van Landsverdediging Ministerie van Spoarwsgen. ts Brussel. XXVI* JAARGANG NUMMER 168 jKerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 X> A. Gr 3S T-m J&. 3D 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-De Oendt ubliclt.lt bulten het Arrondlesement Aalst. ïioh te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parije en 6, Bream's Buildings Rondtes E.G.4. H. lgnatus van L. Zon op 4,31onder 7,40 Laatste kwartier den 7 Het liberale blad La Gazette pcbrijft Die heeren van het Paleis der Natie hebben verkozen de wetlelyk- r beid over boord te werpen. Zij hebben zich zeiven gedurende een jaar eeno macht zonder toezicht toegekend... n Zij hebben heel gewillig de Grond- n wet geslachtofferd aan de bedreigin- gen van het Volkshuis van b Brussel. Zij hébben besloten dat het Alge- meen Stemrecht op 21 jarige ouder- dom het eenig duldbaar stelsel was. Zij hebben den schoonsten staats- aanslag geploegd die ter wereld b mogelijk is.... In het begin verstond men er niet veel van. Dat de socialisten het stelsel met b geestdrift zouden aangenomen heb- .b ben, dat was natuurlijk. Zij moesten er alleen al bet voordeel van hebben Dat diegenen die beweren de li- b berale denkwijze te vortegenwoordi- b gen zich daar gedwee bij zouden a aansluiten was to voorzien reeds van over lang beelden zich het b meeslendeet hunner in dat zij niels anders te doen hebben dan uit al hunne macht den vooruitgang van het socialism bevorderen..... i> De bedelaars, om zoogezegde li- berale stemmen, hebben zich in bot n hoofd gestoken dat de massa socia- •i list moet zijn en dal men hare drif- b ten moot involgen om hare stemmen to bekomen. Dat is gemakkelijker dan er hun b het gevaar van aantoonen, De les die zij in November laatst n hebben opgeloopen boeit bun nog niet doen inzien hoe uitzinnig de taak is aan welke zij hunne krach- ten bobben gewijd Sedert dozijnen jaren reeds heett ie kalholioke pors er op gewezen dat de liberale politiek noodlottig tot bet socialism leidde. De liberale dichter De Geyter zong lang geledon Wanneer rijst eens het daglicht In de aardsche rampwoestijn Dat elk zijn eigen Koning, Zijn eigen Paus zal zijn. En daarop kwam weldra uit het socialistische kamp de weergalm Noch God, noch Meester. Die formuul zegde in meer brutalen vorm helzallde als do liberale dichter Do Geyter. Elk zijn eigen Koning, elk zijn eigen Paus, dat is de grondslag van socialism, kommunisra, nihilism, bol- chevism. De liberalen juichten Do Geyter toe en zijn Geuzenlied. 18' Vervolg. Maar zij schenen de levende niet te vree zen, daar zij na enkele minuten weder in zijne nabijheid waren. Zien kon hij ze niet, daar het geheel donker in zijne, cei, en buiten nacht was, maar hij hoorde hen duidelijk. - Een grootc dorst en honger kwelde hem, zijn dorst kon hij niet lesschen, den honger echter niet stiller., daar het brood door de ratten dadelijk was verslonden. De ratten schenen in zijn vleesch smaak te hebben gevonden, want een geruisch van over de latten kloulercnde dieren terkondig de hem spoedig dat zij een nieuwen aanval bp hem waagden. De gevangene rammelde met zijne ketenen en trapte met de voeten, zijne voeten schenen eenigen geraakt en ge wond te hebben, omdat een jammerlijk ge piep volgde. De verdediging scheen geholpen te hebben, daar de meeste dieren zich terugtrokken, een plassend geluid in liet water bewees spoedig den gevangene, dal zij zijne cel verlaten had- den. Hij legdë zich neder, verkoelde zijne von den en sliep wederom zoo vast in, dat hij den opzichter 's morgens in 't geheel niet had hooien komen en gaan, die hem brood en verscli water bracht. Het was een toestand van uilputting waarin bij zich bevond. De onmenschelijke opzichter zag bloedvlek ken op de latten en verscheidene doode rat ten, hij bekommerde er zich echter niet om Een kwart eeuw geleden riep gezel Auseele nu minister v De liberalen zullen de roode vlag volgen of niet meer zijn. Deze voorzegging beeft zicb dubbel verwezenlijkt La Gazette b stelt het vast dat de liberalen zich beieverd hebben om het socialism vooruit te stooten, en de feiten bewijzen dat de liberale partij niets it meer is. De socialisten de hand reikende, heeft zij haar eigen graf gedolven. Talrijk zijn de gewezen liberalen, die in den grond fgeene vrijmetselaars en godsdiensthaters zijn, die zeggen: Er blijft ons maar eens keus meet- over indien wij willen medewerken aan de heropbeuring, den voorspoed ende instandhouding van bet Belgisch Vaderland, het is; ons aan te sluiten bij de katholieke partij, die alleen de partij der orde is. De oogen beginnen open te gaan; De kwestie der grenzen van Eupen en Malmédy Aan het Algemeen Handelsblad wordt dd. 28 dezer uit Berlijn gemeld Omtrent de Belgisch-Duitsche grensrege ling wordt het voigende bekend De raad van gezanten heelt een beslissing in zake de grensregeling getroffen. De spoorlijn ftaeren- Kalterherberg wordt definitief aan België toe gewezen. Van de Duitsche plaatsen Mutze- nich en Roetgen worden Duitsche enclaves gemaakt. Als vergoeding voor het af te stane gedeelte van het district Montjoie zal Du.itsch- land een klein gebied aan de Noord-Weste lijke grens van het district Eupen terugkrijgen. In deze streek ligt de prise d'eau van de waterleiding van de stad Aken. De Duitsche vertegenwoordiger in de grenscoramissie heeft onmiddelijk verklaart, dal de Duitsche regeering onder geen omstan digheden het teruggeven van een klein deel van het district Eupen een voldoende vergoe ding kon achten voor den afstand van de spoorlijn Raeren-Kaltenherberg en het afge stane deel van het district Montjoie. Hij weigerde dit besluit goed te keuren. De onder handelingen zullen deze week te Eupen wor den voortgezet. Oe verdediging van Luik De gedemobiliseerde militairen, die deel genomen hebben aan de verdedigiog van Luik, worden gemachtigd op 4 Oogst aap- staande, de legerkleedij te dragen, ten einde de plechtigheid bij te wonen die te Luik wordt ingericht, ter gelegenheid van hst uitreiken eenèr herinneringsmedalje. De eereteekens In November aanstaande zal het twee jaar geleden zijn dat de vijandelijkheden eindigden Het raeerendeel der militairen die recht hebben op een eereteeken wegens oorlogsfei-! ten hebben voldoening bekomen. Er is besloten geworden dat een einde dient gemaakt aan het toekennen dezer eereteekens en dat, ten einde deze zaak te verheffenen de datum van in October 1920 zou vastgesteld worden als uitersten uitstel voor het indienen der aanvragen van de militairen en gewezen militairen die denken bij wijze van uitzonde ring recht te hebben op een eereteeken. Eens dezen datum verstreken, zullen de of de gevangene dood was of sliep. Nauwe lijks was Mercnrent weg, toen eenige door den honger geplaagde ratten, op het brood aanvielen. Du lex zou weder niets van zijn kerkerskost genoten hebben als hij niet tijdig genoeg ontwaakt ware om de' rest van het brood, te redden en aan de vraalzieke dieren fie ontrukken. Met een waren geeuwhonger verslondt hij het kleine stuk brood, bet eerste, dat hij sedertdagen genoot. Maar wat was deze weinige spijs voor het groote lichaam van den gevangene. Hij kon er zijn honger niet mee stillen, het wekte dien alleen op, en ook zijne poging om den maag met water te vul len en daardoor het knagende gevoel van den honger tot zwijgen te brengen, leed schip breuk, want reeds na enkele uren keerde de honger met nieuw geweld terug. Niemand kwam, niemand reikte hem slechts een stuk'brood. Slechts eenmaal per dag bracht Mercurent hem het afgepaste droog brood. Tegen den avond klom het lij den aan honger op schrikbarende wijze. Dulex had reeds dikwijls op zijne moeilijke reizen aan de overzijde van de zee ontberin gen van allerlei aard verdragen en dagen lang geen behoorlijke spijs genoten een lijden als dit hier, had hij echter nog niet uitgestaan. Dat van de honderd gevangenen geen tien langer dan twee weken deze gevangenschap hadden verdragen, werd hem nu duidelijk, want behalve het lijden aan honger, de ver pestende lucht, de ketenen en de latten was het een altijd voortdurende strijd met de hon gerige dieren, die zonder ophouden op den loer lagen en geen vrees kenden. aanvragen niet meer aannemelijk zijn. De belanghebbenden worden dus dringend verzocht hunne rechten voor 1 October 1920 te doen gelden bij den heer Minister van Landsverdediging. 1® Algemeen Beheer, 3® Bestuur. 3 Galiléelaan. De aanvragen zullen met de grootste wel willendheid onderzocht worden, en men zal trachten den belanghebbenden in den korst mogelijken tijd voldoening te geven Er wordt hérinnerd dat de verzoekschriften voor het toekennen der cereteekens in hoe danigheid van oorlogsgekwetsle ten laatste den 15 Juli moesten toekomen bij de Com missie voor Onderzoek der rechten van de oorlogsgekwetsten in zake eereteekens. Het is echter wel te verstaan dat men zal voortgaan met het onderzoek der aanspraken op het Oorlogskruis vanwege militairen die, ingevolge de nieuwe wet op de frontstrepen, 5 frontstrepen zouden bekomen na dezen da tum. De militairen die naderhand zwaar ge kwetsten zouden worden ten gevolge der verergering van hunne wonden zullen insge lijks gedecoreerd worden. Het toekennen der eereteekens na den dood der rechthebbenden zou volledig afge handeld worden. Een diefstal. Wij hebben reeds gemeld dat er, in den nacht van den 19 sten tot den 20 sten Juli, werd ingebroken bij den Cincmatografischen Dienst van het Leger, in het Filmmagazijn, gelegen in de Maria-Théresiastraat, nr. 51. De diefstal moet gepleegd geweest zijn door eenen persoon die goed op de hoogte is van de binneschikking van het huis. De waker, die op het het gelijkvloers slaapt, heeft zijnen post verlaten van 20 lot 22 uur. Hij werd naar de Zuidstatie geroepen bij middel eener val- sche telefonische raededeeling. De dieven zijn recht naar de zolderkamer gestegen die tot magazijn dient. Zij hebben het zwaar hangslot gebroken, 19000 meters doorboorden til ra medegenomen en den niet- doorboorden film achtergelaten. Daar het export dezer film-velletjes niet wordt vergund en daar ze alleen vervaardigd worden door enkele huizen in België, zal het bijna onmo gelijk zijn ze aan den man te brengen. De prokureur des Konings gaat voort met het onderzoek, en meteen de militaire over heid. Al de ff lm-uitgevers cn de laboratori ums werden verwittigd. Zeker is het dat de inbrekers geen voerdeel zullen kunnen trek ken uit hunne diefte, daar zij bij de verhee' Iers deze koopwaar van bijzonderen aard niet zullen kunnen verkoopen. Bericht aan de melkerijen De goede gisting van de room is een der bijzonderste faktors om fijne, smakelijke boter te bekomen. Een goede gisting vereischt eenerzijds ge pasteuriseerde room en ahderzijds zuivere raelkgistzwammen. De zuivelstafie van den Staat, teGembloers houdt ter beschikking dor mélkerjjen twee soorten melkgistzwammen in zuivere kuitu ren. Ieder dezer soortep is volkomen aan de luchtsreék gewend en bewaard haar eigen schappen, De melkerijen kunnende eene of de andere soort onder de volgende voorwaarden beko men 1® De gistzwammen wordsn kosteloos ge leverd. 2° De melkerijen leveren de noodige fies- schen. 3° De verzendingskosten zijn ten laste der melkerijen. 4° Er kunnen overeenkomsten afgesloten worden voor regelmatige verzendingen. Zich wenden tot den Bestuurder van de Zuivelstafie van den Staat te Gembloers. Deze lattenkamer was werkelijk een ver blijf vol afschuw en ontzetting. De vreeselijk- heden groeiden met den dag aan en met eiken nacbt, want langzamerhand nam het weerstandsvermogen van den gevangene af, en wanneer zijn zich aan alles overlatende smarten was ingetreden, dan was hij verloren dan vielen de ratten in onoverwinnelijke scha ren op den voor den strijd onbekwaam ge- wordene woedend aan, en hoewel hij ook in 't begin nog in vertwijfeling de vraalzieke dieren afweerde, na enkele dagen moest hij verliezen, want met zijoe zwakheid groeide hunne onverschrokkenheid aan. Dulex zag eene verschrikkelijke toekomst voor zich. Indien zijn in taallooze gevaren, verhard lichaam ook langer dan anderen, deze folteringen kon weerstaan, hij moest er toch eindelijk het slachtoffer van worden, en zijn weerstandsvermogen vermeerderde den duur en de zwaarte van zijn gruwelijk lijden. Welk vreeselijk lot had hemgetroffeu. On schuldig veroordeeld, smachtte hij in dezen afgrijselijksten aller kerkers, terwijl zij, die zich door misdaden van allerlei soort in het bezit zijner rijkdommen en van zijn naam gesteld hadden, juichten over het behaalde onrecht. En wat was van zijn dierbaar kind geworden zou de hoopvolle Engeliue ooit het testament vinden, en indien zij het zou vinden, was hij Tuisschien lang onder de zware beproeving bezweken. Toen de nacht aanbrak, voelde Dulex dat zijn honger geweken was, maar dat hem eene onoverwinnelijke matheid overvieldat was geene vermoeidheid, geen behoetto om te sla- Uitgifte van eenen nieuwen postzegel De reeks der gewone postwaarden werdt aangevuld door eenen 65 centiem postzegel. Deze postzegel waarop het stadhuis van Dendermonde, afgebrand door den vijand, is afgebeeld, zal van 5 Augustus 1920 af ver kocht worden. Rondreistickettsn voor verwoest Vlaanderen Ter uitvoering eener ministerieele beslis sing worden in de statiën Brussel (Noord), Antwerpen (Centraal), Gent, Brugge, Oos tende, Komen en Itortrijk licketlen voor een bepaalden reiswijzer te koop gesteld, volgens den omloop Brussel (Noord) Gent-Brugge-Zeebrugge- Kaai-Brugge-Oostende-Yper-Komen-Koririjk Antwerpen-Brussel. Deze ticketten zijn in koeponboekjes inge naaid zij zijn geldig gedurende 60 dagen en laten toe voormelde rondreis af te leggen, in de ccne zoowel als in de andere richting, met recht om binnen den geldigheidsduur en zonder eenige formaliteit, de reis te onder breken in elk der bovengemelde statiën. Deze ticketten zijn onderworpen aan al de andere voorwaarden, toepasselijk op de brief jes tegen normale prijzen De verkoopprijzen zijn Eerste klasse fr. 87.30 Tweede 60.90 Derde 36.20 Erge incidenten, rond en in de Kamer. Tengevolge der houding der Kamer in het debat over de dotatie der oud-strijders hadden de Nationale Federatie der Ond- Strijders en de V. O. S. (Vlaamsche Oud- Strijdersbond), Donderdag namiddag te Brussel eene belooging op touw gezet. Ooi 1 ure vergaderden de oud-strijders in overgroot getal aan de Noordstatie, en be gaven zich in opgewonden stemming naar het onzijdig gebied waar hel Paleis der Natie en de ministeries zich bevinden- Het park is gesloten en afgezet door de policie. Eene afvaardiging der oud-strijders had om 2 ure een onderhoud met M. Brunet, voorzitter der Kamer, en eischte eene vaste som als vergoeding. M. Brunet beloofd® hunnen eisch aan de Kamer over te maken. Wanneer de massa betoogers aan de grens van het onzijdig gebied komt willen zij het zelve binnendringen en de polioie blijkt onmaohtig den drang tegen te houden. Een peloton gendarmen komt tusschen doch zulks dreigt spoedig tot betreurens waardige voorvallen te leiden en M. Max, burgemeester van Brussel, die zich ter plaats bevindt, geeft aan de gendarmen bevel ach teruit te trekken, en tracht de gemoederen tot kalmte aan te manen. De betoogers echter wilden van niets lioo- ren, en dringen immer verder de policie ach teruit, zoodat rond 31/2 ure de grens der onzijdige strook is overschreden. Rond kwaart vóór vier ure is gansch het onzqdig gebied overrompeld en de betoogers bevinden zich voor het paleis der natie. Een aantal redeqaars nemen het woord en worden uitbundig toegejuigd. Het volk is mede met de manifestanten naar het paleis der natie toegestroomd. De policie is volkomen onmachtig om de orde te handhaven, en de betoogers waarvan er velen hunne militaire kleederen dragen pogen binnen te dringen in de Kamerlokalen waarvan de deuren zijn gesloten en binnen worden versperd door de soldaten die het pen, neen, maar het was het eerste stadium van de overwonnen levenskrachten. Hij zonk op de harde latten, die diepe, bloedige strepen in zijn vleesch drukten, en verviel in een slaap, die op eene verdooving geleek. Toen hij nog niet lang in dezen half be- wusteloozen toestand had gelegen, scheen het hem, als opende zich zeer zacht de ijzeren smalle deur zijner cel, en als drong eene matte lichtschemering binnen. Door deze schemering verhelderd en omge ven verscheen op den drempel eene mensche- lijke gestalte. Dulex lag daar, zonder zich te kunnen verroeren, droomde hij zag hij een droom beeld van hooge schoonheid voor zich. Het geleek hem als zweefde eene engelen gestalte over hem heen, voor wier wenk alle deuren en sloten zich openden. Het zachte licht, dat haar omgaf, gaf aan de verschijning een aanblik als dien van een geest, haar gezicht was zoo van hemelsche liefde en reindeid vervuld, dat Dulex in haar zijn goede engel meende te zien, die tot hem naderde om te troosten en op te richten. De gestalte bleef een oogenblik, bij den aanblik van den verschrikkelijken kerker als verlamd staan, toen zag zij met een wee moedig gelaat naar den lijdenden Dulex en zette een kruik wijn en brood op de latten naast de deur. Ontwaak, zeide zij met eene zachte stem die in het oor van Dulex als liemelscb muziek klonk, houdt u sterk, anders zijt gij verloren. Geeft u niet over aan deze verdooving, ledero voorwerp zijn van bedreigingen van wege de manifestanten. Eensklaps hoort men een gerinkel van ge broken ruiten, 'tzijn de glazen ingangsdeuren alsook de vensters welke bij middel van vlaggestoken stuk geslagen worden en langs de openingen dringen dadelijk de betoogers in groote massa naar binnen. Vruchteloos tracht men hem tegen te houden. Hun aantal, groeit steeds aan. Verscheidene hunner zijn door glasscherven gewond. Na wat zoeken en dwalen en ofschoon da pogingen der deurwaarders en soldaten om hen den toegang lot de zittingzaal te-beletten, geraken de betoogers toch in de groote zaal. MM. Collcaux en Malhieu pogen er van op de tribunen tot kalmte aan te zetten en ver zoeken hen te vertrekken, doch vruchteloos. Zij worden aangevallenen geslagen. M. liu- bin, die zich op de trappen der tribuun van den voorzitter bevindt wil ook spreken, doch hij wordt ten gronde geworpen en met de voeten vertrappeld. Tusschen de betoogers die zicu brutaal en geweldigst aanstellen bemerkt men duidelijk gasten, die veel te jong zijn om ooit soldaat geweest te zijn... Intusschen poogt M. Brunet ook vruchte loos stilte te bekomen, 't Wordtslechts eeaigs- zins kalm, wanneer M. Van Remoorlel het woord neemt. Hij zegt dat de Kamer vol doening zal geven, doch de betoogers ant woorden met een oorverdoovend geroep, dat zij onmiddelijk voldoening willen, in hunne aanwezigheid. M. Van Hoeck, volksverlegen*' woordiger, oud-strijder kpnzich eindelijk met zijne zware kloc-ke stem doen hooren. Hij zet de betoogers aan de Kamer te ver laten, doch daar wilden de betoogers niet van liooren. Geroep weg met Janson stijgt op. Eensklaps wordt er geroepenOpstraal en een deel der betoogers verlaat ijlings de zaal. Anderen'blijven en 't is slechts na lange minuten, dat men er kan in gelukken ze zachtjes buiten te krijgen. Terwijl deze incidenten in de Kamer plaats hadden, waren sterke afdeelingen policie en gendarmen er toch in gelukt den omtrek van het Paleis der Natie vrij te krijgen. Zulks ging niet gemakkelijk. Verscheidene malen waren gendarmen op hel punt door de be toogers van hun paard gerukt te worden. Men riep Slaat ze dood l 't zijn Duit- schers l enz. Drie personen werden hier gekwetst en na in het dispensarium van den Senaat verzorgd te zijn geweest moesten zij naar het gasthuis overgebracht worden. Aanhoudingen. Een honderdtal aanhoudingen zijn gedaat geworden. Van deze zijn echter slechts een vijftiental behouden geworden, namelijk deze wier identiteitskaart bewees dat zij geem oud-strijders waren en hier dus in deze kwes< tie niets te zien hadden. Eindelijk kalmte. 't Was slecht rond half zes, dat alles kalm werd in deo omtrek van het Paleis der Natie- Evenwel bleef eene sterke wacht gendarmen en policie in den omtrek van het gebouw. Het verhaal van den bevelhebber van het Natiepaleis. De bevelvoerende officier van de wacht van het Natiepaleis, verhaalt als volgd de be storming van het Natiepaleis. De eerste betooger die voor eene der in gangsdeuren verscheen, waseen oud-strijder, wieneen arm en een been ontbraken... Hij sloeg de spiegeldeur met een stok aan stuk ken, waarna zijne gezellen hem door de ope ning naar binnen staken. Dan werd een andere spiegeldeur bijmiddel van een vlagge- stok verbrijzeld. Op hetzelfde oogenblik en alsof er een gegeven bevel was, vlogen meest alle glazen deuren aan stukken en aldus kon- nacht kom ik om u verkwikkingen te brea- gen. Met geweld trachtte hij tot bewustzijn te komen het gelukte hem, hij ontwaakte en wreef zich de oogen. Hij had zoo schoon, zoo levendig gedroomd? Bijna scheen het zoo, want diepe duisternis omgaf hem en van het licht en van de ver schijning was niets meer te zien en te hooren Maar reeds bewoog zich het leger der rat ten, zoodra de schemering weg was. Zij vie len op alles aan, dat zich in de nabijheid van de deur bevond. Hij wierp zich op de vraatzieke dieren, verjoeg hen en vond feen kruik met wijn. welke het ongekende wezen in zijn cel had gebracht. Het kwam hem voor als een wonder. Maar hij zette de kruik aan zijne lippen en dronk van den versterkenden drank, die zijne levens geesten weder opwekte. Dit deed goed, ont- zaggelijk goed. Dat gaf nieuwe kracht, nieu we moed. De wijn had zijn honger opnieuw opge wekt en hij verzadigde zich voor de eerste maal aan het brood. Toen gebruikte hij da vruchten en thans klopte zijn hart wederom van hoop. Hij ging zooveel mogelijk recht slaan en verdiepte zich in duizenderlei gissingen over deze wonderlijke verschijning. De onbegrijpelijke verschijning, die toch; geen zinsbedrog, geen droombeeld kon zijn geweest, daar toch, wat $ij hem gebracht had! werkelijk bestond, had. beloofd den vólgende; nacht terug te kotasa, (Vervolgt.) T

De Volksstem | 1920 | | pagina 1