strijd om vijf millioen De overrompeling^der Kamer. Betooging der oud-strijders ZoEElau 1 Gogst Haasdag 2 Oogst I 1920 De Zeppelin-maatschappij en de luchtvaart, De onderhandelingen over den vredestoestand met Rusland Bomaanslag in Sicilië- NAAR LOURDES van 6 tot 14 September 1920. te Brussel. Lloyd George Is van Vlaamscbe afkomst. XXVI* JAARGANG NUMMER (SB Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 J—Gr -tri X_i .A» 13 -iO CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te weuden.tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs eu G, Bream's Buildings Lendres E.C. i. H. St-Pietersbanden j Zoo op 4,36, onder 7,37 j H. Alpiior sus van L. Zon op 4,37, onder7,36 I Laatste Kwartier den 7 E Een feit zonder voorgaande in de Geschiedenis van België Oud-Strij ders, die te Brussel voor de Kamers waren gaan betoogen om eene begifl ging of vergoeding te bekomen, heb ben den toegang tot de Kamer zelf overweldigd en zijn tot in de vergade ring gedrongen, waar zij geëiscbt beb ben dat bun onmiddelijk voldoening zou gegeven worden. Dat kan natuurlijk niet zijn eene stemming onder zulke drukking ?ou toch niet geldig geweest zijn. Gewelddaden tegen de Kamers zo» als Donderdag te Brussel hebben plaats gehad dienen volkomen atge keurd te worden, 't is de omverwer ping van alle Staatsinstellingen is do Revolutie, en niet de wettelijk Uoid, Indien gewelddaden niette verrecht vaardigen zijn is de ontroering en de zenuwachtigheid der oud-strijders evenwel te begrijpen. Zij zijn vier jaren in den oorlog geweest velen werden gekwetst, anderen blijven verminkt, allen hebben grootelijks gelodon in hunne gezond beid en in hunne zaken en do vergoe ding wordt op de lange baan gescho ven. De verklaring vandenbeer Delacroix Dinsdag in de Kamer gedaan hebben wij ten hoogste betreurenswaardig vonden zij komt hierop néér We zouden heel gaarne eene be giftiging geven maar we hebben geen gold. 't Is altijd dezelfde uilvlucht. Alle ambtenaars van deu Staat en en openbaro besturen, bobben hunne jaarwedden zien verdubbelen of ver drievoudigen, maar voor de soldaten die bet behoud van de plaatsen dier boeien bevochten hebben is er geen geld ia de kas Het opschrift Aan ons hetgeld der oorlogswoekeraars dat de betoogers in de stoet dragen, is beteekonisvol. Het bewijst dat de Oud-Strijders zeer wel voelen waar de schoen nijpt. Zoolang de oorlogswoekeraars met hunne koffers vol geld zitten ergerlijk pracht ten toon spreiden, onbeschaamd en vrij iedereen uit de hoogte bezien, is bot gebrek aan geld eene slechte uitvlucht. Men heelt do Oud-Strijders overla den met loftuitingen, bloemenkransen en eerelcruisendat kost niet veel de Oud-Strijders eischen iets dat meer ernstig is, en als er iemand iets ver dient, dan zijn zij bet. De toestand is zeer ernstig de re geering en iedereen uit de regeerings- kringen zouden moeten inzien datmen dient rekening te houden van gewet- tigde eischen, zelfs al moest men de zeepbarons van bet land misnoegen. liet recht dat miskend wordt, weet zicb altijd te wreken. Wie bet beil van België wil, mag geen recht mis kennen. 19* Vervolg. De morgen kwam en hiermede de wreede oplichter Mercurent. Toen de sleutels van de wachter rammelden, legde de gevangene zich neder, om slapende te schijnen en op deze wijze de kruik achter zijn rug te kunnen ver bergen, waarin het' overschot van den wijn was. Mercurent bracht hem, zooals eiken mor gen, brood en water. Hij hemerkte de tweede kruik niet die Dulex verborgen had en ver wijderde zich verder. Voor den gevangene scheen dezen dag zonder einde. Met ongeduld wachtte hij deu avor.d af, om dan het ongekende goede we zen Ie zien. Des nachts wilde hij wakker blij ven, 0111 te zien of de verschijning terug zou komen. Hij moest weten wie die goede engel was, die zijn lijden verminderen en hem wilde bijstaan li; zeide toch tot zichzelf, dat hij aan deze hulp het behoud van zijn leven dankt», wal zonder haar, zou hij reddeloos verloren zijn geweest. Eindelijk begon den avond te vallen. bul ex had reeds alle houdingen beproefd om zijne loden, die hij gedeeltelijk had door gelegen te sparen, maar overal, hoe hij zich ook plaatste of neerlegde, drukten de latten zicli diep in zijn lichaam en veroorzaakte hem vreeselijke pijnen. Maar door de hoop van in dezen nacht het wezen te zien dat medelijden mei hem had, gevoeSle hij niets van deze pijniging. Reis over den Oceaan met 500 passagiers In twee dagen Cobmann de directeur-generaal van de Zeppelin-luchtscheepsbouwmaatschappij Fricdrichshafen, is uit Amerika teruggekeerd waar hij met Amerikaansche financiers heeft onderhandeld over de luchtscheepvaart over den Atlantischen Oceaan. De Zeppelin-maatschappij wil een interna tionaal fabriekbedrijf slichten en daarvoor met Nederland, Zweden en Amerika onder handelen. Volgens de ervaringen van de Duische techniek, zou een luchtschip van het nieuwste Zeppelin-type met 82,000 kilos nuttige vracht en een capaciteit voor het afleggen van een afstand van 18,000 km. zonder aanvulling van de brandstof, met 500 passiers driemaal achtereen de reis over den Oceaan kunnen doen. De reis van Europa naar Amerika zou geen twee dagen duren. D. voorwaarden en het doel der Conferentie van Londen.' De Engelsche regeering heeft aan Tchitche- rin een nota gezonden zeggende dat zij ver onderstelt dat de vijandelijkheden tegen Polen zullen ophouden als Engeland's bond- genooten werd voorgesteld een conferentie te Louden te houden, waarop sovjet-Rusland zou vertegenwoordigd zijn. Daar er twijfel bestaat, wil de Engelsche regeering eerst weten of de sovjet regeering hel goedkeurt dat Polen en de Randstaten op de conferentie vertegenwoordigd zijn. De conferentie moet als essemieele onder werp hebben het herstel van den vrede in Europa en in de eersle plaats tusschen Polen en Rusland op voorwaarde, die da onafhan kelijkheid van Polen en de wettige belangen van beide landen moeten bevestigen. De conferentie behoort vraagstukken te bespreken tusschen sovjet-Rusland en de Randstaten, die den deünilieven vrede met Rusland nog niet hebben onderteekend. Na regeling van deze kwestie zou de conferentie kunnen overgaan de geschilpunten te behan delen tusschen de Russische sovjet-regeeriug en de geallieerden, en het herstel van nor male betrekkingen tusschen hen te bespre ken. Nieuw stelsel van belasting- betalen m Engeland 2000 belasliüg&stalers maken er gebruik van De plaatselijke overheid van Bootle, bij Liverpool, heefteen nieuw stelsel van belas ting betalen in werking gesteld. De gemeente geeft zegels uit, die men aan het stadhuis of sommige scholen kan koopen en gepakt kun nen worden in boekjes, aan de belaslingbela Iers te verstrekken. De zegels hebben een waarde wisselende tnsschen twee shillings en zeven pence en er zijn nog enkele aanvullings-zegels van kleiner waarde. Op die wijze kunnen belasting-beta lers hun belasting aanzuiveren in wekelijksche termijnen en 36 termijnen worden hun toegestaan. et stelsel blijkt volgens de Daily Chron. jiactisch zeer te voldoen reeds maken 2000 jelasling-betalers er gebruik van. De zegels dragen de beeltenis der wisselende burge meesters der stad. Uur op uur verliep maar niets bewoog zich geen geluid werd gehoord, dan het gelijkmatige plassen van 'het water. De stilte bewerkten eindelijk dat Dulex vermoeid van het wachten, de oogen sloot en zonder dat hij het bemerkte sliep hij in. Hij kon nog niet' lang hebben geslapen, toen weder dc deur der cel openging en de, door een zacht licht omgeven gestalt, weder in den kerker verscheen. De goede engel van den gevangene trad in de afschuwelijke ruimte, zette eene kruik wijn op de plaats van de ledige en legde vruchten, brood en wat vleesch er naast. Toen de lieve verschijning zich juist om draaide om de cel te verlaten ontwaakte Dulex. Dadelijk strekte hij zijn arm naar het we zen uit, om het te bedanken en te vragen wie zij was. Toen hij opsprong on' met vreugde zag. dat geen ander dan Antoinette de dochter van den commandant zijn goede engel was toen hij zag dat zij het was, die, toen hij hier werd heengebracht, aan het raam had gestaan en bij zijnen aanblik vol smart zich het gelaat had bedekt, toen ontsnapte onwillekeurig aan zijne lippen een uitroep van verrukking, en hij wilde met uitgestrekte armen tot haar snellen, wilde haar terughalen, haar te voet vallen, en haar danken voor haar edel mede-, gevoel. Het medelijdende meisje scheen zich aan den dank van den onwillekeurige te willen onttrekken. Sneller dan hij haar kon naderen, verdween zij uit de cel waarna de deur zich wed«i\ Vier dooden, dertie gekwetsten. Op een socialistische meeting te Catania werden ophitsende rodevoeringen uitge sproken. Len stoet werd gevormd die de Solicie en de carabinieri uitjouwde. Van uit e betoogers werd geschoten. Twee bommen werden gegooid waardoor een bloedig conflict ontstond. Tot heden toe is bekend dat er vier dooden en dertig gekwetsten vielen. Het hoofd der socialistische partij werd aangehouden. EERSTE BEDEVAART der Denderstreek, de arme zieken vergezellende onder het Eerevoonilterschap van den Zeer Eerw. Heer Kanunnik ROELANDTS, Pastoor-Deken van Aalst, Vertrek uit Aalst op 6 September rond 9 uren. Aankomst te Lourdes op 7 September den namiddag. Vertrek uit Lourdes naar Aalst op 13 Sep tember in den voormiddag. Aankomst te Aalst den 14 September in den namiddag. VOORWAARDEN DER REIS De reis geschiedt tn bijzonderen trein in Belgische rijtuigen, met doorgang en W. C., zonder omstijgen of veranderen onderwege. Het Belgisch spoorwegbestuur kan voor de reis enkel over 2® en 3® klas rijtuigen laten beschikken. De prijzen' welke wij hadden voorgesteld zijn een weinig verhoogd, daar de treinkosten in Belgio met 10 t. h. vermeerderd zijn; alsook de hotelprijzen zijn merkelijk verhoogd, bij zonderlijk voor September, welke de maand is van den grootsten volkstoeloop te Lourdes De prijzen zijn vastgesteld a Ia volgt Trein alleen 2* klas fr. 300. Met 6 dagen hotelkosten te Lourdes drinkgeld inbegrepen (10 t. h.) fr. 475. Trein alleen 3® klas fr. 195. Met 6 dagen hotelkosten van tweeden rang (drinkgeld inbegrepen) fr. 345. Aan iederen bedevaarder zal 5 t. h. teru^ gekeerd worden indien men met Fransch geld zalmogen betalen. Aangezien er niet m€êr dan SOO inschrq- vjpgen kunnen aanvaard worden, worden degenen die zouden verlangen aan de bede vaart deel te nemen, verzocht, zoohaast mogelijk hun volledig adres, alsook het bedrag hunner inschrijving te sturen aan den schatbewaarder J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 22, Aalst. De Geestelijke Bestuurder E. II. DE WITTE, Onderpastoor St-Martinus. De Voorzitter van het Komiteit Mod. CERCELET NIEUWE INSCHRIJVERS Mej. L. B., Meldert. Mej. Mathilda De Raeve, Aalst. Mad. Strens-Fosselle, Aalst. Md. Ileeremans-VanGucht, Liedekerke. Mad. Steenhout-Muylaert, Haiume, Mad. L. G., Aalst. M. P. G., Aalst. M. E. G., Aalst. Mad. Daveraads, Ninove. Mej. Germaine Daveraads, Ninove. Mej. Maria Leenaers, Kerstbeek. Mej. Maria Rossignoi, Hekelgem. Mad. Hoorens, Gent. Mej. Van der Stook, Gent. Y., Gent. Z., Gent. Vrijdag morgend Zooals wij gisteren avond reeds in korte woorden onder onze laatste berichten melden vergaderden de oud-strijders Vrijdag mor gend wederom, op de Yzerplaats Dabij het Luna Park, Groendreef, ondanks het verbod van burgemeester Max. 't Is daar eigenlijk grondgebied St. Jans- Molenbeek, doch eenige meters verder is het grondgebied Brussel. Eeue sterke afdeeling policieagenten houdt er de wacht, onder de bevelen van een policie-officier. Om 10 ure staan daar verscheidene duizen den oud-strijders. Zij zingen Weg met Janson Verscheideue redenaars voeren er het woord. Allen zetten lot kalmte aan doch zij woorden niet aanhoord. Wij hebben lang genoeg gewacht en willen vandaag eene beslissing roept men uit de rangen der toehoorders. Anderen zetten hunne gezellen aan, opnieuw naar de Kamers te trekken. Eensklaps ontstaat gewoel onder d2 oud strijders. Gendarmen te paard komen den Antwerpschen Boulevar l afzetten ter hoogte der Lakenstraat en Antwerpschen steenweg De betoogers loopen on aiddelijk op de gen darmen toe. Deze blijven kalm, terwijl de policieagenten trachten de botoogers terug naai' het grondgebied van Molenbeek te ver drijven. De bevelhebber der gendarmerie doet op - merken dat de samenscholingen verboden zijn cn beveelt aan de oud-strijders uiteen te gaan. Deze roeren niet. Dan word een signaal gegeven. De gendar men trekken den zabel en doeo hunne paar den vooruitgaan. Onmiddelijk ontstond er eene wilde vlucht. Oud-strijders en ongeluk kiglijk ook oorlogsinvalieden, werden omge worpen onder de voeten getreden en gekwetst. Men schuifelt, men roept én de gemoederen komen langs om meer in gisting. De betoogers willen op hunne stappen terugkeeren, doch de gendarmen zetten heel de breedte de laan af. In tusschen heelt de polieie versterking gekregen. De gendarmen trekken aohteruil, alles wordt eenigzins kalm. Rond den middag komt volksvertegen- oordiger Van Remoortel in het Hof van Tilnwnl aau. Oimiiddeiijk trekken de oud- strijdeis er heen. Van Remoortel zegt, dat het Parlement met de beste gevoelens bezield is ten opzichten van de oud strijders. Nog andere redenaars nemen het woord. Een hunner zegt dat eene klacht zal neerge legd worden tegen den bevelhebber der gen darmerie. Hij noodigt al de oud-strijders uit, zich om 4 ure namiddag op de Groote Markt voor De Wille Roos te bevinden. Vrijdag namiddag In de Kamer en in den omtrek zijn zeer strenge voorzorgmaatregelen genomen, en alles laat voorzien dat de orde niet meer zal gestoord worden. Vrijdag namiddag vormden zich hier en daar groepjes oud strijders, doch de^ polieie kon hen zonder moeite uiteen doen gaan. Rond 5 ure bevond ^ich eenen groep van ongeveer 500 oud-strijders op de Bi ouckére- plaats. De gendarmen te paard kwamen ter plaatsen de betoogers gingen onmiddelijk uiteen. Op de Zaterdagplaats geschiedde het evenzoo. Om 7 ure s avonds verlieten de oud-srtij- ders, die zich in hun lokaal bevonden, twee en twee de zaal om zich huiswaarts te begeven Het regende geweldig. Daarmede liep de dag ten einde. sloot. De schemering was uitgebluscht, de schoone gestalte verdwenen, en Dulex stond weder omgeven door ondoordringbare duis ternis. Gij goed en engelachtig wezen, mur melde Dulex, gij medelijkend schepsel onder alle deze barbarea gij zijt mijn ster, miju hoop, mijn troost in den duisteren nacht van het noodlot. ZESDE HOODSTUK. Levensgeschiedenis van Alexander Dulex. Nadat Dulex door het versterkende voedsel lot zijne gewone krachten was teruggekomen begon het Mercurent erg te verwonderen dat deze man niet verminderde in krachten, maar er zelf beter uitzag als toen hij de kerker betrad. Dulex was wel een man met spieren als an ijzer.en sterke ledematen, hij weerstond laarom langer dan andere het vreeselijke lijden der latten kamer, maar ook even krach tige mannen waren vroeger steeds door een korter verblijf in dit vreeselijke gat volko men gebroken geworden. Bij Dulex was in weerwil van de ontberin gen de verpeste lucht en de onmogelijkheid om op de latten een verkwikkenden slaap te vinden nog geen ongunstige verschijning op te merken. Hij vroeg zich af, hoe het mogelijk was, dat Dulex nog niet de kwade gevolgen van den kerker bespeurde. Dat de ratten den ge vangene weinig of niets van het brood lieten, was hem bekend, hoe kon het dus mogelijk zijn, dat deze ontberingen juist aan dezen gevangene geen nadlel deden Hij zette de kruik met versch water en het brood in de cel, en bemerkte nu in de nabijheid van de deur een appel tusschen de latten liggen. Mercurent was arglistig eo voorzichtig. Hij zeide niets van hetgeen hij had gevonden, ging zonder iets te zeggen uit de cel en sloot als gewoonlijk de deur. Aan hel slot was niets te vinden, wat ver- ied dat iemand het heimelijk open had ge maakt. Maar hoe was die appel in den kerker gekomen De opzichter besloot opheldering van dit aadsel te zoeken en keerde, als ware er niets gebeurd, naar de overige gevangenen terug. Zonder vermoeden van hetgeen de opzich- ter had gemerkt, bevond Dulex zich in een opgewekte stemming. Niet de eiken nacht gebrachte voedingsmiddelen waren het, die dezen welddadigen invloed op hem uitoefen den, meer nog was het 't bewustzijn dat er een mensch was, die, door edel medegevoel gedreven eenen onschuldig veroordeelde, hulp bracht, deze gedachte had iets verhef fends voorde ziel van den gevangene. Dulex zou het slachtoffer van deze kerker zijn geworden, als niet dit wezen hem ver schonen was. De leden van den gevangene waren door het slaan en liggen op de scherpe latten vol bloedige strepen, en er was nauwelijks ee.ie plaats aan zijn lichaam, welke niet kwalijk was en waarop hij nog kon liggen. Dij dag was sedert het verschijnen van. Antoinette verschrikkelijker dan de nacht, Het onderzoek Huiszoekingen zijn gedaan geworden in de bureelen van Ons Vaderland en bij de lei ders der oud strijders Verscheidene do- kumenten werden eangeslagen. Men verze kerd. dat 31 aanhoudingen gedaan zijn. On der dezen zou zich ook de sekretaris van den Vlaamschen Oud-Slrijdersbond bevinden. Uit het onderzoek schijnt tevens te blijken, dat reeds van Woensdag heel het spel op touw gezet was door de leiders van de Frontpaitij. Verscheidene oud-strijders heb ben aan Kardinaal Mercier geschreven om hem op de hoogte te zetten van wat er ge konkeld werd en om te verklaren dat zij niets gemeens hadden met de kerels die den aan slag op touw gezet hebben. Het is onbetwist baar, dat de betoogers letterlijk naar het Paleis der Natie medegesleept zijn door per sonen die er heel goed de ligging der Iqkalen kennen. Het is ook bewezen, dat zij heel goed al de uilgangen kenden, want overal stonden kerels opgesteld, die gelast waren de volks vertegenwoordigers te beletten, het Paleis- der Natie te verlaten. Men was dus heel goed 't akkoord, het plan was opgemaakt en d* rollen verdeeld. Het geval van volksvertegenwoordigo. Donderdag heeft men in de Kamer het zonderling schouwspel bijgewoond, dat een volksvertegenwoordiger de overweldigers der Kamer, die weldra de socialistische volksver tegenwoordigers oud-strijders zouden aan vallen, toejuichte. Verscheidene Kamerleden hebben dan ook tot den voorzitter der Kamer een schrijven gericht, om hem te verzoeken maatregelen te nemen tegen dien volksvertegenwoordiger. Zooals men weet geldt het hier volksver tegenwoordiger Mae's, gekozene der front partij te Gent. Dinsdag namiddag zal de Kamer zich met het geval Macs bezighouden. Naar alle waar schijnlijkheid zal hem voor eenige dagen toegang tot de Kamer ontzegd worden. Met verzekert echter, dat het Parket zich niet zal vergenoegen met de uitspraak der Kamer. Het parkef is namelijk van oordeel, dat M. Maes eene bezwarende rol gespeeld heef- in de incidenten van Donderdag, door de be« toogers, die het Natiepaleis overrompelden, aan te moedigen. Wie zijn die kerels Onder den titel vraagt Lö Peuple Men moet er thans meer op wijzen dan gisteren, dat de oud-strijders, in uniform of in burger kleren, en dragers van het ro'od-zwart herketu ningsteeken, omringd waren van eene bende jonge kerels, wier houding en uitzicht weinig vertrouwen inboezemen aan de oude policie- ciemannen. Het zijn naar alle waarschijnlijk heid van die troebehvatervisschers, die overal bij elke straatbeweging gezonden worden, gereed voor misdaden en plunderingen welke straatwoelingen soms mogelijk maken. De polieie bewaakt bijzonderlijk dat schuim, dat niet ten onrechte ook de leiders der oud-strij ders verontrust, daar zij er zich niet kunnen van ontwaken Het schijnt dat de Engelsche staatsman Lloyd George in een ver verleden afstamt van eene Vlaatnsche familie. Hij zelf is wel ge boren Engelschman, doch zijne voorouders waren Vlaamsche landverhuizers, afkomstig uil Meenen, Komen of Waasten, en die ziek in Pembrokeshire gevestigd hebben. want daarin kon hij op het wederzien van het goedige wezen rekenen, dat hem troost en versterking bracht. De roofzucht der ratten en hunne woeden de aanvallen op het brood verraste en ver schrikte hem niet meer, hij was aan dit afschuwelijk gezelschap reeds gewoon, en als zij hem slechts met rust lieten, bekommer de hij zich niet meer om of zij zijn brood roofden. Het groote gedeelte van den vree selijke straftijd had hij reeds ondergaan, het andere hoopte hij ook te doorstaan. Toen den nacnt inviel, ontwaakte hij onder fijnen, en met moeite kon hij zich van de atten-oprichten. Zijn Jijden week echter toen Antoinette weder verscheen, en in den kerker trad, om, zooals in eiken nacht, den armen gevangene zijn spijzen te brengen. Hij liep op haar toe, zijne rammelende kelene bemoeilijkten zijne bewegingen, maar toch stak hij haar met innige dankbaarheid zijne handen toe. Blijf verzocht hij met bewogen stem, neemt tenminste den dank van den gekerkei - den aan. Dankt mij niet, heer graaf, ik vervul slechts een plicht, antwoordde Antoinette op zachte toon. Gij kent mijn naam. Uwq dochter Engeline deejds mil die mede. 1 Waar is mijn dierbaa.V kind - Terug naar Parijs, om daar de bewij zen van uw onschuld en uw reelat te zoeken. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1