Os strijd eni vijfmillrn Broodkwestie. De Paolscli-Rsissisolie oorlog. Ministerie van Landsverdediging Dinsdag >0 Oogst 1920 De Duitsche oorlogsmisdadigers- Ds 4 Augustus op de Spoorwegen De ssiillioonen van ex-tsaar Ferdinand in Eugel3nd, Beheer des Posterijen De champagne van een Duitschen officier. De verkoop zijner zaak te Reims op 85 mjllioen frank ingezet. 03 Heilige Plaatsen in Palestina Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 170 -i-J A. &r -Êd» X_j j£k. t 9 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-De Qendt fST H. Stephanus Zon op 4,38, onder 7,34 Laatste kwartier don 7 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, aioh te wonden tot het Agentschap Hayas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G. Het brood zal dus wat witter wor den en op 1,30 fr. gebracht worden De nieuwe kommissie ingesteld om den ekonomisoben toestand te onder hoeken zal moeten n uitgaan of dien prijs gerechtvaardigd is. Intusscben blijft bet eene belang rijke kwestie of bet witte brood beter verteerbaar is dan betbruine brood. Een scheikundige geeft daarover de volgende wetenswaardige inlichtingen in antwoord op een artikel in een Brusselsek blad verschenen. Hij zegt: Lo Soir van 20 dezer mededee- lende dat da minister van Bevoorra ding voornemens is weer hot wit brood in to voeren voor iedereen, vraagt boel nuchter op het einde van zijn artikelje Vooreerst de werkers die behoefte hebben aan brood dat voodt versterkt an minerale stoffen (zooals kalk) bevat. Het is duizendmaal bewezen dat bet wit brood niets anders is dan doode stijfselbloem zonder levende en fosfoor- houdende oliën wolke in het gruis alleen te vinden zijn, en zonder mine rale zouten, die ook in het gruis ver vat Zijn. Het gruis oefent daarenboven in de ingewanden eono kuiscbende werking uit en drijft den anderen afval naar buiton; zoo voorkomt bet de verstoptheid en indien er is, het doet ze verdwijnen. Vervolgens zullen de armen erover klagen, die er niet tegen kunnen wit brood te koopen, te moer daar men er twee of driemaal zooveel moet van eten dan van bruin brood en dat men er stikstof of eiwitlioudond voedsel dat nu zeor kostelijk is moot bijvoe gen, omdat hot brood niet voudend genoeg is. De ouiugewijden Lebben schoon te beweren dat hot bruin brood de maag ontstemt. Elko geneesheer die naar de natuur handelt en elke goede natuur kundige zal antwoorden dat iemand die zich voedt, gelijk iedereen hot nu doet, met onverteerbare vetstoffen, aanhitsend vleesch, met suikerstofïen en pasteigebak, bier, wijn en alkooi (zonder te spreken voor de mannen van overdreven tabakverbruik) geone roden beeft te klagen van do zoogezegde zwaarte van bet bruin en natuurlijk brood, dat elke vegeta riër, die leeft volgons onbetwistbare levenswetten, zeer gemakkelijk vor- teert, tot groot voordeel van -ijne beurs en van zijne gezondheid daarvan komt dat vele lyden aan op- gestoptheden 011 slechte magen. Wit brood is de mode, en als er eens wit brood komt zal niemand meer met eerien groven boterham dur ven voor den dag komen in 't publiek, juist gelijk voor den oorlog. Wie dan een groven boterham zou uitgehaald hebben op zijn werk, zou aanzien geworden zyn als iemand die 't niet en kan doen om wit brood te koopen. Om de wille van die mode, halen de mensehen zich vele ziekten en onge makken op den hals en verkorten zo hun leven. Toch zijn ermenschen dis bruin of grof brood, dat een zoeten tarwe smaak heeft, naar waarde weten te schatten. Ongelukkiglijk voorhen, ze kunnen aan geen tarwe meel geraken en zijn edwongen hunne maag te vermoor den, juist als diegenen die bet vrijwil lig doen. Wal do oorlog al na zich sleept Zou Minister Wauters daar geen middel kunnen in schaffen 1012 strafzaken te Leipzig afhangig gemaakt Bij het rijksgerechtshof te Leipzig zijn tot dusver 1012 strafzaken tegen oorlogsmisda digers aanhangig gemaakt. Daarvan behoo* ren er 886 op de lijsten der Entente, 857 zijn in het stadium van onderzoek. Daar in de lijsten het bewijsmateriaal ont breekt streeft de prokureur-gerieraal naar dé vaststelling van feilen. Hij heeft zich door bemiddeling van het departement van buiten- landsche zaken -tot de mogendheden der En tente gewend met een deslreffend verzoek. In 27 gevallen moest de proceduur wegens overlijden van den beschuldigde gestaakt worden. s Het blijft dus altijd waar: bet bruin brood, het grof brood, bet brood uit den zak, of boe men bet ook noemen wil, blijft bet gezondste en bot goed koopste. Maar do menscken zijn nu eens ge steld op wit i» brood, boewei het 20' Vervolg. Alleen O, dan is zij verloren. Vreest niets Ik heb haar aan ntijne tante aanbevolen bij wie zij bescherming zal vinden. Dat maakt mij gerust, zéide Dutex, als viel hem eert steen van het hart, o edel hart, g hebt niet alleen voor mij maar ook voor mijii dierbaar kind gezorgd. Engeline is mijn vriendin geworden. Dan heeft zij u hei geheele weefsel van mijn lot en wederwaardigheden verleid, dat haar en tnij omgeeft. Slechts kort en vluchtig, zeide Antoi nette. Uwe goedheid, uwe hulp, uw vertrou wen moet ik beloonen, terwijl ik u door de geschiedenis van mijn leven bewijs, dal gij aan geen onwaardige uwe deelneming bewijst en dat ik een gelijk vertrouwen in u stel. Wilt gij mij aanhooren Antoinette, wilt gij uwe goedheid voleindigen en mijn verleden leeren kennen. Ik wil hét gaarne, daar alleswat u en Engeline betreft mijne levendige belangstel ling wekt. Het is de geschiedenis van Alexander Ditlex. Voordel gij dien naam niet, toen gij hierheen kwaamt Ik had dien naam aangenomen ja, gij zult alles welen. Mijn vader graaf Lodewtjk Moutpellier een jongere broeder van den Bij toepassing van de wet van 19 Juli 1919 wordt de verjaring van den 4 Augustus ais nationaal feest gevierd. Derhalve worden de termijnen voor. het vervoer van goederen, andere dan die aan reizigerstreinen afgegeven worden, met 24 uur verlengd en de termijnen voor laden, lossen en weghalen der zendingen in dezelfde mate vermeerdert, als de voorgeschreven termijn niet reeds verstreken is. De gocde- renstatiën zijn echter open en de aanneming, alsmede de levering der zendingen zijn op dien dag toegelaten. Zijn beroep tegen da inbezitneming toegestaan. Het hof van beroep te Londen besliste Vrijdag op twee beroepen van ex-tsaar Fer dinand van Bulgarië op de beslissing dei- rechters van 30 Juli en 13 Augustus 1919, welke verklaarden, dat de fonüsen van den ex-tsaar in Engeland, tot een waarde van 4000 pond bij het uitbreken van den oorlog lusschen Engeland en Bulgarië aan de Kroon zijn overgegaan. liet hof van beroep verklaarde, dat de fondsen niet moeten worden behandeld als eigendom van Bulgarië, ntaar als eigendom van een particulier persoon en stond het be roep toe, op grond, dat de inbezitneming onrechtmatig is geschied. graaf Alexander, stierf, toen hij de, school verliet, en daar mij ntijne moeder reeds in mijn vroegste jeugd was door den dood was ontdrukt, stond ik toen als een wees bij de lijkbaar mijns vaders. Toen lcwpm mijn oont bij mij, kusle mij en verklaarde, daar hij on gehuwd en kinderloos was, dat hij mij als zijn zoon wilde aannemen. Ik zonk, tranen storlende, in de armen van mijn-oom, en ge voelde innigendenk voor hem, maar het aan. denken van mijn vader deed mij spoedig eene vergelijking maken tussclien hem en" mijn oom, on toen vond ik, dat zij geheel ver schillend waren. Terwijl mijn vader de goed heid en liefde zeil was en een zucht, deelne mend voor alle mensclten kloppend hart had, was de oom kort, streng, liefdeloos en gaarne van het verkeer met andere mensclten afge sloten. Mijn vader had zijn vermogen bijna ont ongelukkige)) te helpen ten offer gebracht, mijn oom was bijna gierig en verzamelde groole rijkdommen. Mijn vader was levens- lustig, vroolijk, liefderijk geweest, mijn oom was knorrig en liefdeloos Hij hiold liet aan het graf van zijnen broeder gegeven woord, door mij middelen te verschaffen om te Parijs te studeeren. Aan het hoofd van de geheele huihouding in het kasteel Montpeliier stond toen een meisje, Agatho Leroux genaamd. In hoeverre mijn ooin haar vertrouwde en haar zijn eigendommen schonk, had ik toen nog niet het overleg, om waar te nemen te laat eerst bemerkte en gevoelde ik, dat de invloed van deze hebzuchtige huishoudster op den verouderden graaf van verderfelijke uitwerking was. Aij wilde mij verdringen en Het Bebeer van Posterijen verzoekt het publiek de meeste zorg: te willen besteden aan het opmaken van het adres der post stukken. Om volledig ts zijn moet een adres vermel den naam van den bestemmeling, hoeda nigheid of bedrijf, woonplaats (zooveel mo gelijk met straat en nummer), ten slotte, plaats van bestemming. Ten einde bij de verhandeling der poststukken vergissingen te voorkomen, moet de beatellingsplaats immer onderaan op den brief geschreven worden. Tevens wordt er toe aangezet t Op dezendingeo voor het buitenland den naam van het land van bestemming aan te duiden De juiste ligging van de bestemraingplaats op te geven wanneer er nog plaatsen van denzelfden naum bestaan (provincie, departe ment, land, enz.) De afzenders die met deze aanbevelingen geene rekening houden, i'.»open gevaar dat hunne zendingen vertragingen ondergaan of als onbestelbaar worden beschouwd. De wapenslilstandsonderiiandeüngen Zaterdag avond, om 9 ure, heeft het Pool6ch gouvernement te Warschow bericht ontvangen dat de Pooische afgevaardigden de afgevaardigden der Bolschewisten ontmoet hebben op den steenweg Brest Litovsk— Baranowitchi. Hat plan dar Sovjets Volgens «Le Petit Parisien» heeft men alle redenen om te gelooven, dat Rusland, verre van den rechtzinnigen \rede met Polen te willen, er integendeel enkel aan denken, hunnen vooruitgang in Polen meer en meer uit te breiden, ten einde hunne tegenstrevers te dwingen zich onvoorwaardelijk ovor te geven. De Pooische overheden hebben een draad loos snelberichj opgevangen, waarbij het gouvernement van Moskou aan de Bolsche- wistiscbe onderhandelaars bevel geeft, geen wapenstilstand tc sluiten voor 4 Oogst. Lc Petit Pa7Ïsien voegt er by, dat de lijn door M. Lloyd George bepaald voor hel stoppen der Russischs opmarsch, thans reeds overschreden is en dal heffuoodig i$, dat de hulp, door het Engelsch^goaverncfment be loofd, gezonden wordt. Poolsch legerbericht Vrijdag is de vijand te Ossowitz binnen gedrongen. Vijandelijke patroeljen, welke in de lichting van Lo-mzn en Witria oprukten, werden verdreven. Ten zuiden van Biely stoch en ten westen van het bosch va.. Rialovieza hebben wij verdedigingsstellingen bezet. Ten zuiden van Kobrvn hebben onze afdeelingen een vijandelijke infanteriebrigade in eene hinderlaag gelokt. Verscheidene honderden gevangenen vielen in onze handen. len zuiden van Brody hebben onze afdee lingen de vijandelijke ruiterij aangevallen. Aan do Duitscho grens. Uit Allenslein wordt gemeld, dat een sclia- dron Bolschewistische ruiterij aan de Oost Russische grens is aangekomen. Ook nabij Lych werden reeds Bolschewistische afdee lingen gezien. Zij verklaarden aan debevol king, dat de grens niet zou overschreden worden. De Pooische schildwachten in het kantoor fMèlesburg, zijn teruggetrokken Krassine wser te London. Niettegenstaande M. Lloyd George ver klaarde, dal hef nutteloos was onderhande lingen aan te knoopen met de sovjets, zoolang de vijandelijkheden tegen Polen niet geslaakt waren, is Krassine te Louden aangekomen. Men vermoedt dat hij nieuwe voorstellen der Sovjets aanbrengt. De Pooische onderhandelaars vermist. Uit Warschow wordt gemeld, dat de Pool- ache afgevaardiging, onder leiding van gene raal Ronner, in drie automobielen naar het Bolschewistische front reed. Toen zij aan de brug van Kobriln kwamen, stond deze brug in brancL Twee autos geraakten er nog over doch debrugstorte dan in. Wat verder stond een tweede brug in brand. De afgevaardigden bevinden zich thans inde Bolschewistische lijnen, doch men heeft er niets meer over vernomen. Men vreest dat de afgevaardigden door de Bolschewisten als gijzelaars zullen gevangen gehouden worden. Een nieuw Poolsch offensief. Uit Warschow wordt gemeld, dat de her inrichting van het Poolsch leger goede vorde ringen maakt. Het mofaal der troepen blijft uitstekend. In de streek van Brody is een nieuw Poolsch offensief begonnen. De Pooische troepen, ondersteund door de eerste inrichting der vrijwilligers, hebben nabij Orlanka de Bolschewisten zware ver liezen berokkend. In een enkelen sektor, na bij Kopielze, liet de vijand 600 gesneuvelden achter. Wij bemachtigden elf machienge- weren. op zijde zetten, daar zij wist en gevoelde, dat mijn oom mij eens lot erfgenaam zou maken. Om dezen lijd lee.ide ik te Parjjjs een ouden Italiaanschen taalonderwijzer kennen. Toen ik mijn examen had afgelegd stierf de oude laalleerraar en zijne dochter stond al leen in de wereld. Mij was het, als had ik voorde tweede maal een vader verloren. De cedachte vervulde mij, om voor zijne dochter Verinaeen steun en toevlucht té kunnen zijn, ik wilde haar voor het altaar mijne hand eiken. Maar tot dezen stap behoefde ik de toestemming van mijn oom. Toen ik hem mijn besluit mededeelde, werd hij toornig zooals ik hem ooit had gezien. Als een waan zinnige stelde hij zich aan; en er ontsnapte hem woorden, welke ik hoewel hij mijn oom en ik hem dank verschuldigd was, niet wilde dulden omdat zij Verina betroffen. Wij scheiden zonder verzoening, zonder het eens te zijn geworden. Mijn oom verbood mij het huis en dreigde mij te onterven, als ik mijn besluit zou uitvoeren. Alles echter, wat tusschen mij oom en mij was voorgevallen verzonk in het niet, alle zijne bedreigingen waren vergeten. Eene in nerlijke stem riep mij toe, dat Verina verlo ren was, als zij hare vermoeidende levenswijze voortzette. Ik leidde haar naar het altaar, waar de griester onze vereeniging inzegende. Mijn oom berichtte ik ons huwelijk, hij wachtte eerst langen tijd en antwoordde toen door een krenkenden brief, waarin hij mij kort mededeelde, dal hij mij tengevolge van dezen slap had onterfd. Deze brief veroor zaakte het eerste droeve en ernstige uur ia in Champagne spreekt men de laatste da, gen over mets anders dan over de likwidatie van de zaak Mumm, een Duitsche firma, die in 1914 te Reims was gevestigd. Deze zaak stond onder beheer van Walter en Hermann Mumm en hun moeder. Toen de oorlog uitbrak, ging Waller naar Duitschland en diende als officier in het leger Hermann bleef te Reims en deed aan spion- nage, waarvoor hij werd aangehouden en naar een concentratie kamp overgebracht. De goederen der familie «Mumm werden onder sekwester gesteld. Dezer dagen, 28 Juli zoo was bepaald zou de zaak bij opbod verkocht worden. Onder groote stilte werden de voorwaar den bij dezen verkoop voorgelezen. Daarna slak de voorlezer een sigaret aan cn riep De verkoop is ingezet op 85 millioen. Twee andere sigaretten gingen na elkander op. Niemand zegde iets en de inzeUers waren dus de koopers. Definitief sluit de termijn van aanbiedingen echter pas 18 Augustus, zoodat er nog andere liefhebbers kunnen komen. Deze geweldig hooge prijs laat zich inden ken, wanneer men het bedrijf in aanmerking neemt. Het omvat Hotels, bureelen en kelders terwijl alleen de wijn voorraad 8 millioen volle flesschen en 540, 000 liter op fust bedraagt. Volgens kenners vertegenwoordigt enkel de wijn reeds een waarde van 120 millioen f. Bij de opening van liet nationale katholieke congres heeft kardinaal Bourne gezegd, dat liet verzet van Christenen en Mohamedanen tegen de Zionistische invasie in Palestina toenam. Hij was van nteening, dat de Heilige Plaatsen van het Christendom in dat land onder internationale hoede moesten komen. Het Joodsche correspondentiebureel ant woordde hierop dat de zaak aan de beslissing van een internationale commissie moet wor den overgelaten. Deze commissie zou volgens Herbert Samuel meldt, spoedig benoemd worden. ons leven. Nu kwam het er op aan voorde familie te zorgen en de toenemende uitgave te bestrijden zoodat ik vele uren van vroeg tot laat moest werken, om mij de middelen er toe te verschaffen. ^Inar ik arbeidde met 'teugde en hoewel mij ook in het verkeer met de ntenschen toen menige deemoeding niet bespaard bleef, daar zij met hunne vooroor- deelen kwelden, zoo wist ik toch door hel bewustzijn mijn plicht te doen, al de wakker geroepen bedenkingen te overwinnen. Bij ntijne vrouw en ntijn kind, vond ik vergoe ding, geluk, rust en belooning. Eqgeline groeide tot onze vreugde deugdzaam op. Mijn oom bad in dien gelteelen tijd niets van zich laten hooren, en ik bad bet slot niet meer betreden. Op zekeren dag was in mijne afwe zigheid Agatha Leroux bij ons geweest, afge zonden door mijn oom of uit haar zelf, dit weet ik niet. Zij bad de medegevoelende, de goedige gespeeld en zeide dat zij over de verandering in de verhouding in de verhou ding tusschen oom en mij, diep bedroefd was. Korten tijd er op kreeg Engeline van mijnen 00111 een aanzienlijk geschenk. Ik was in het eerste oogenblik besluiteloos wat er mede te doen. Mijne vrouw echter ver zocht mij om het te behouden, en met Enge line naar iMonlpellier te rijden. Ik gaf einde lijk aan bare verzoeken toe, daar eene ver zoening tusschen mijn oom en mij, mij zeer gewenscht was en ik reed met Engeline naar het slot. Verina bleef tehuis. Oom ontving' mij kond en stijf en sprak niets over het voorgevallene, maar slechts over onverschil lige zaken. Tegen Engeline was hij echter Het met onbepaald verlof zenden der oorlogsvrijwilligers Ministerieële omzendbrieven hebben voor geschreven de oorlogsvrijwilligers met onbe paald verlof te' zenden, zoodia zij een jaar werkdadigen dienst zouden gedaan hebben, en de vrijwilligers die in dienst traden in De cember 1918 met verlof te zenden zonder soldij zoodra zij den werkdadigen diensttijd der miliciens van h'un wapen zouden volbracht hebben. Men heeft onderde aandacht gebracht van den Minister van Landsverdediging, daï de toepassing dezer schikkingen voor uitwer* king had de vrijwilligers, die in December 1918 bij de infanterie dienst namen, vrij ta maken na 1 maand en half werkdadigen dienst terwijl de oorlogsvrijwilligers van November 1918 enkel konden ontslagen worden na 12 maanden dienst. Om deze wantoestanden te doen verdwijnen, heeft de Minister besloten, de vrijwilligers van November 1918 die zich; nog onder de wapenenen bevinden naar hunne haardstede terug te zenden, in dezelfde voor waarden van werkdadigen dienst als de, vrijwilligers van December 1918. Dientengevolge moeten ontslagen worden, na101 maand en half werkdadigen dienst, da vrijwilligers, in dienst getreden tusschen don 11 en den 30 November 1918, die hun werk** dadigen diensitermijn, onderbroken door hei studie-verlof, moeten voleindigen. Openstaande betrekkingen voor de oud strijders 1. Twee betrekkingen als bestuurdei der werken zijn te begeven in de Diensten de» Legergebouwen van Brabant, N. 11. Leonard de-Vincistraat, Brussel, of N. 141. Dieallaan te Leuven. De aanvragers moeten drager zijn van diploma's, getuigschriften of verklarin gen die bewijzen dat zij de noodige bekwaam heid bezitten om de werken tot huisvesting in kazernen te besturen en om belangrijke ontwerpen met gewenschten spoed te bera men. Aanvangswedde van 430 tot GOO fr. (plus verschillende vergoedingen) naar ge lang van de ervaring en de bijzondere ken nissen der aanvragers. Dezen zullen later in den kader der genie-adjunkten kunnen aan genomen worden, op voorwaarde dat zij aan de proeven voldoen, die den postulanten voor dc plaats van adjunkt opgelegd worden. 2. Oud-strijder, goed op de hoogte van bot maebineschiqveo (Belgisch of internatio naal toetsenbord) word gevraagd om eene bestendige betrekking te vervullen bij de Af- deeling Torpedisten en Mariniers, Prinsen* straat, Nr. 23 bis, te Antwerpen. Twee betrekkingen als burgerlijk werk tuigkundige-stoker zijn te begeven in de kazerne te Laeken, voor het bestuur van stoomapparaten. Vereischte voorwaarden werktuigkundige-stoker zijn van beroep, ken nis hebben van het geleiden-, onderhoud en herstellen yan stoomketels, pompen en stoomapparaten. Dagloon fr. 18,80 voor 8 uren werk. Deze betrekkingen worden voor behouden aan invalieden en oud-strijders. Te bevragen bij het C. B. M. Brnssel-stad, 240 Belliardstraat, van 14 tot 16 ure. Gemeente MERXPLAS. Eene be trekking als onderwijzer is te begeven. Wedde volgens de wet. De aanvragen moe ten gestuurd worden aan het gemeentebestuur voor 8° Augustus aanstaande. Het geneeskundig getuigschrift voor het pensioen van de militairen. Het art. 13 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1920, dat de uitvoering bepaalt der wet van 23 November 1919 aangaande ëa militaire pensioenen, voorziet dat het proces verbaal van het geneeskundig onderzoek, ta voegen bij het dossier van het voorstel tot zeer vriendelijk wat anders zijne gewoonte niet was. Eene eigenlijke verzoening had niet plaatsgevonden, maar wel een herstel van onzen omgang met elkander en-dat was mij lief, daar ik mijn oom toch altijd dank ver. schuldigd was. De huishoudster had gedu rende het bezoek opgepast om de goede ver slandhouding tusschen mij en mijn oom te verstoren, en ons van elkander te verwijderen, maar zij deed dit zoo handig, dat ik eerst al hare pogingen doorzag. Het geluk van ons huwelijk zou slechts van korten duur zijn. Verina begon te sukkelen, en ik moest haren dood tegemoet zien, zonder haar te kunnen helpen. Dat was een tijd van angst en vau lijden. Engeline was bijna vier jaar oud ge worden en het verstandige kind zag en ge voelde, dat moeder zou sterven. Met onuit sprekelijke liefde klemde zij zich aan hare moeder, en toen eindelijk de dag der scheiding was gekomen, toen Verina uit haar lijden verlost, de oogen sloot, toen hing Engeline nog altijd aan de doode en wilde haar niet laten gaan en bedekte haar met kussen, om haar weder in het leven te roepen. Dat was éene zware scheiding, dat waren duistere du- gen. Ik berichtte mijn oom den dood van Verina en hij bepaalde dat zij te Montpeliier zou begraven worden. Ik bevond mii in zulk een vertwijfelden toestand dat ik hét besluit nam de wereld door te trekken. Eene verzoe ting met mijn oom vond niet plaats, ik had die na den dood van haar, die hij met gering- achting had gestraft en behandelt, ook niet gewenscht. Toen hij mij echter verzocht hem voor de opvoodiog van Engeline te laten zoc^

De Volksstem | 1920 | | pagina 1