Ds strijd om vijf millioen 4 AUGUSTUS 1914 Ds onlusten te Dantzig. Be southerns der provincies bij den minister van hlnnenlandsclie zaken Ds Pcolsch-PiiissiSGlie oorlog. Woensdag 4 Oogst Donderdag 5 Oogst 1920 zich nooit Ds begiftiging ster oud-süijdsrs. Waar is tsaar Mselaas II varhïavsu? Hoofdkerk van Sint fViartinus, Aalst Woensdag 4 Augusti, te 10 ure, zal er door den Eervv. Heer Deken een plechtig Jaargetijde gezongen afgestorvene Strijders van den oorlog. worden voor de Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 171 .A. <3- 33 I_i -A_ H> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Genitt H. Dominicua Zon op 4,40, onder 7,33 H. Abel Zon op 4,44, onder 7,31 Laatste Kwartier den 7 rf»ubllcit6it buiten het Arrondissement Aalst, eioh te wonden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te%Brussel; 8, Piaoa de la Bourse, Parijs eu G, Voor de vorsenigde Kamers stond bloek, maar met hot hoofd fier opge heven onze gevierde Vorst, Albert de Grooto. Hij hield er de gedenkwaar dige rede die de Senatoren en Volks vertegenwoordigers als electriseerde van begeestering. Wij willen nog eens bet begin en bot einde er van onder de oogen der Belgen brengen Mijne Hoeren, nooit sedert 1830 heelt gewichtiger ure voor België ge slagen ons grondgebied wordt met schending bedreigd. De kracht zelve van ons recht, de sympathie welke België, fier op zijn vrije instellingen en op zijn redelijken vooruitgang, steeds bij alle andere natiën heeft go- noten, de noodwondigneid van ons zoUstandig bestaan voor 't Europeesch evenwicht, laten nog de hoop over dat de gevreesdo gebeurtenissen achter wege zullen blijven. v Doch wordt onze hoop teleurge steld, moeten wij den inval op onzen grond weerstand bieden en onze be dreigde haardsteden verdedigen, dan zal die plicht, hoe hard ook, ons ge wapend vinden en tot de grootste offers bereid. Vanstonden aan, en in 't voor uitzicht van alle mogelijke gebeurte nissen, heeft onze moedige jeugd do wapens govat, met die laaiheid en die koelbloedigheid, den Belgen van ouds her eigen. Namens de natie stuur ik baar onzen broedergroot toe. De Koning eindigde in dezer voege: Moest do vreemdeling, ten spijte etizer onzijdigheid, waarvan wij de plichten steeds nauwgezet bobben na geleefd, ons grondgebied schenden dan vindt bij allo Belgon geschaard rond den vorst, die nooit zijn grond- wettelijken eed zal afbreuk doen, eu rond de regeering, die het volle ver trouwen der gansche natie geniet. Ik betrouw in onze tookomst een volk dat zich weet te verdedigen, dwingt ieders eerbied af dat volk kan niet vergaan. God belpe ons in deze recht vaardige zaak Leve België, vrij en onafhankelijk Baron de Brocqueville, het hoofd Èer regeering, sprak in den naam van gansch het Belgische volk ook eenige fiere woorden uit, die de geschiedenis insgelijks voor het nageslacht zal be waren, en als een verwittiging golden voor den vreemden indringer, die het land voor meer dan vier jaren bezetten zoo In den naam van gansch het volk verklaar ik, dat de Belgen, moesten zij worden overwonnen, onderwerpen zouden j Buildings Londre3 E.G.-ï. Bream O, heerlyke dag van 4 Augustus 1914 Hoe levendig rijst gij weer voor onzen geest op. Aanschouwt de aanblik van stedon en dorpen, van aan het Vlaamscko zeestrand tot aan de Waalsehe Arden non aan alle gebouwen wapperen de driekleurigo nationale vlaggen, om hoog op den kerktoren, omlaag op den gevel van de nederigste hut Welke beweging, welk leven in de straten do opgeroepen milicianon trekken met lust eu liefde op naar de aangewezen garnizoenen; duizenden vrijwilligers, de flinkste jongens uit al de klassen der samenleving, nemen begeesterd afscheid van hun familie leden en gaan zich aangeven ter ver dediging van het geliefde, helaas zoo erg verongelijkte Vaderland; mannen, vrouwen, kinderen, grijsaards, het woelt alles dooreen, geteekend met de kleuren van het symbool der onafhan kelijkheid. Hoort het luiden der klokken, hot roffelen der trommen, het schetteren der klaroenen, 't smelt alles te zamen tot een kymnus aan.het Recht en aan de Vrijheid I Zesjaren zijn sinds heengevlogen, Wat hebben wij niet al doorleefd De verdediging van Luik, de roemrijke slagen in Brabant, de val van Ant werpen, do vlucht naar Holland en Engeland, den Yzerslag en dan... de vier jaren langen, hangen, ijselijken oorlog, die hot heele menschdom heelt meegeeleept en do gansche wereld opnam in den strijd van het Recht tegen de bruto Macht, waarvan België het signaal bad gegeven. Eindelijk kwam de overwinning van het Recht; onze zaak, gezegend door don rechtvaardigen God, zege vierde. En nu beleven wij, sinds twee jaren, hot moedig pogen van het edele België om 't vernietigde Vaderla opnieuw op te houwen, Goddank alles laat verhopen dat w ij ook hierin zullen slagen Dat alles, Bolgen, zult gij u herin neren op den 4 Augustusdag, en gij zult uwe zielen sterken voor don strijd der komende dagen; want in de rij der natiën moot België de plaats bewaren die het zich verworven heeft, door manmoedig het kampioenschap te ne men in den grooten strijd voor Recht en Vrijheid 1 De commissie van landsverdediging en dc middenafdeeling zou Dinsdag bijeenkomen, ten einde de kwestie» van een gift aan de oud-strijders in haar geheel te onderzoeken. Dc vertegenwoordigers van de verschillende groepeeringen van oud-strijders hebben een afvaardiging naar den minister van Lands verdediging gezonden. De heer Jacobs heeft aan den minister de modaliteiten van toepassing van de gift aan de oud-strijders.uiteengezet. De besluiten van M. Wouters. De boetstraffelijke rechtbank van Brussel heeft eens te meer de besluiten van minister Wauters in zake pasteibakkerij onwettig ver klaard en uitgemaakt, dat het vervaardigen en verkoopen van taartjes geenszins onder toepassing van het ministerieel besluit vallen, De banketbakkers die rechterlijk werden vervolgd, werden dan ook vrijgesproken. Zij die gebakjes tentoon stelden en verkochten, wei den verwezen tot het betalen van 26 frank boete. Dc Eclair bericht nat in de archieven van Ekaterinnenburg een telegram ligt meldend Tsaar gevlucht. Wat doen a Het antwoord luidde Overal melden dat hij vermoord Wat nog buitengewoner kïinkt is dat de sovjet van Omsk in heel Rusland een bericht openbaar maakt twee milliocn roebel in goud beïovenff aan hen die tsaar Nicolaas levend of dood zal weervinden. Een geschil met de Entente De onlusten te Daaizig, waarover wij'reeds gesproken hebben, blijken vanernsligen aard te zijn. Talrijke betoogers trokken naar den bur gemeesler, protested end legen balastingver- hóoging en levensduurte. De burgemeester ontving eene afvaardiging en ve:klaarde\de eischen der betoogers niet te kunnen inwil ligen. Toen werd de menigte woedend. Zij storm de op liet huis van den burgemeester aan, duwden de Fransche wachten terzijde drong het gebouw biwien, Spoedig kv/amen de betoogers weer terug met burgemeester Sham in hun midden. De burgemeester werd over het plein g sleept en zwaar mishandeld. Toen moest I een toespraak houden tot de menigte. De burgemeester werd daarna zijn woning weer binnenges looien. Vier Engelschen, die bevel hadden ont vangen, om op een in de haven liggend schip munitie te lossen, hadden dienst ge weigerd. De Engelschen waren op Engelsch bevel aangehouden en naar de gevangenis gebracht. Uit de menigte gingen nu enkele stemmen op, om naar de gevangenis te trekken en de Engelschen te bevrijden. Algemeene instem mingen men trok r\aar de gevangenis. Onderweg kwam het tot botsingen met de veiligheidspolicie, die met machiengeweren school. Er vielen dooden en gewonden. Later werd de veiligheidspolicie door de blauwe policie afgelost en toen daarna een afdeeling Franschen ter bewaking van het huis van den burgemeester aanrukte, kon zij ongehinderd haar gang gaan. De hoogere in tergeallieerde commissaris sir Reginald Tower, heeft de bevolking tol kalmte aangezet. Hij gelaste generaal Hay- king, hoofd der intergeallieerde troepen 'de orde te handhaven: 21® Vervolg. Ik weet het niet commandant, maar ik heb bemerkt en bevonden, dat de gevangene nachts heimelijk eten en drinken moet krijgen, het kan niet anders zijn. Maar dat is onmogelijk, Mercnrent. De appel bewijst het, commandant, Is de deur goed Goed en vast, commandant. Of is "èr een gat, eene opening in den «uur lik heb niets gevonden, de lattenkamers tij 11 allen inden besten toestand, commandant. Er komen ratten in de kamers, zou een van deze er niet een stuk appel heen gesleept en daar verloren hebben Het was een stuk van een versche appel commandant, iemand helpt den gevangene, ik kan het duidelijk aan hem zien. Mercnrent, zeide de oommandant, ik moet er halfom lachen, hoe kunt gij dat aan den gekerkerden zien. Aan zijne kracht en gezondheid. Het is juist alsof hem de lattenkamer beter bekomt dan de arbeid aan de haven. Gij wilt zeker, dat hij geen kracht meer zal hebben om zich te verroeren, Mercnrent. Dat niet commandant, maar mijn plicht is het, om mijne waarneming te melden, te meer daar hel geheel onverklaarbaar is, op welke wijze hij de hulp ontvangt. Ik kan mij uw bericht niet verklaren zeide de commandant, hebt gij misschien eenmaal vergeten om de deur te sluiten. Nooit, commandant, verzekerde-de op zichter, ik onderzoek steeds of de deur vast Dan is het onmogelijk, dat iemand bij den gevangene is geweest, en'het is onge looflijk, dat als iemand den gevangene wer kelijk hielp en een sleutel voor de cel had, de gevangene niet zou pogen om te ontvluchten. Ik weet slechts het eene, commandant, er gaat 's nachts een raensch in de cel van den gevangene, en brengt hem spijs en drank. Gij zijt waakzaam Mercurent, ik weet het, maar ditmaal geloof ik, dat gij u vergist. Het komt op eene proef aan, comman dant. Men moet in den volgenden nacht wa ken en zich zekerheid verschaffen. Dat kunt gij doen Mercurent. Het zou mij aangenaam zijn als ik eene getuige bij mij had. Waarom hebt gij een getuige noodig als gij den nachtelijken wandelaar aanroept, en als hij niet luistert, schiet gij hem neer. Hm het zou mij liever zijn, als de commandant de goedheid had, getuige te zijn, Gij weet meer, dan gij mij hebt gezegd, Mercurent, dit blijkt mij duidelijk aau uw zonderling verzoek. Dat niet commandant, maar ik had gaarne, dat de commandant zich self over- tnigde, want het mag zoo niet blijven nu ik er van weet. Nu ik tal uw verzoek toestaan om ach ter het onverklaarbare geval te komen ant woordde de commandant, wij zullen ons daarom in dezen nacht in alle .stilte in de Zoo in 't vervolg geen 24 uren op voorhand voor een betooging toelating wordt aange vraagd, zal de staat van beleg worden uit geroepen. Maandag namiddag, om 3 uur, werd op het ministerie van Binnenlandsche Zaken een ergadering gehouden van al de gouverneurs der provincies. Enkele gouverneurs waren door leden van de bestendige afvaardiging vertegenwoordigd. Die vergadering had hoofdzakelijk voor doel de middelen te bespreken welke gebeur lijk ien handhaving der openbare orde zouden moeten aangewend worden. De kwestie van den heropbouw der ver woeste gewesten werd eveneens besproken. Zaterdag 11. 'had eene vergadering van de Hoog Koninklijke Commissarissen moeten plaats hebben. Doch de gebeurtenissen van verleden week hebben de «vergadering doen verschuiven. De heer Renkin, voorganger van den heer Jaspar, had het plan opgevat al de verwoeste gebouwen door den Staat te doen heroprich ten. De heer Jaspar stomt hiermede niet in. Dit plan is uitvoerbaar wat betreft de aange nomen gemeenten, doch niet voor de niet- aangenomen gemeenten. Anderzijds heeft de minister bij de gouver neurs aangedrongen opdat in alle gemeenten, waar thans het burgemeesterschap niet waar- jenoinen wordt, burgemeesters zouden ge noe'md worden. Poolssh legerbericht Langsheen de Pissa en de Narew is de toestand onveranderd*. Ten zuiden van Tykocin bezetten onze af- deelingen de lijn Szlina Siematieze Brest- Litovsk. Voorpostgevechten hadden, daar plaats. In de streek van Brody ontwikkelden de gevechten zich in ons voordeel. In hel laatste gevecht werd de vijandelijke slaloversle ge dood. In zijn bezit vond men belangrijke dokumentpn. Een rijke buit, alsook de vlag tweede divisie Bolschewistische ruiterij viel in onze handen. Op de Sereth werden alle aanvallen afge slagen. Een Poolsoh sucoes. Generaal Ha lier heeft het bevel genomen over de troepen van den Noord-Oost sektor. De eerste afdecliugen vrijwilligers hebben zich onmiddelijk dapper onderscheiden. Alle aanvallen der Boisehewrslcrv worden met zware verliezen afgeslagen. Oa Ukreniërs weigeren den vrede met de Bolschewisten. Onder voorzitterschap vanatoman Petloura. had te BarstcÜord eene vergadering plaat: van al de ükreenscholegeroversten de bevel hebbers der regimenten inbegrepen. De kwestie der mogelijkheid van den vrede met de Bolschewisten werd er onderzocht. De vertegenwoordigers van het leger, hebben zich met algemeene stemmen tegen alle vredesonderhandelingen met de Bolsche wisten verklaard. De vertegenwoordigers van het leger ver zekerden, dat geheel het Ukreensche volk zich tot den strijd op leven en dood tegen de overweldigers gereed maakt, en dat men de beste'ltopp beeft dezen strijd te winnen. Polen is vo! hoop. Uit Warschow wordt gemeld, dat maar schalk Pilsudski naar het front vertrokken is, ten einde de verdediging van Lemberg te' nemen. De Fransche officieren, deel makende van de bestendige militaire zending, hebben van hun gouvernement de noodige toelating gekregen, om werkdadig aan de operation van het Poolsch leger deel te nemen. De Polen aangemoedigd door deiverklariiuj gen van MM. Lloyd George, lord Gurzon eix Millerand, en door de raadgevingen deq Fransch-Engelsche militaire zending, zijn voL hoop en zetten geestdriftig den strijd voort., Nog een ultimatum. Te Copenhagen werd een telegram uit; Kowno ontvangen, waarin gemeld wordt.j dat het Lithuaansch gouvernement een nieuwj ultimatum heeft gezonden aan bet gouverne ment van Moskou, vragend# dat de Bolsche wisten onmiddelijk Viina zouden ontruimen en hunne opruiende politiek zouden slaken. Indien de Bolschewisten geen voldoening geven, zal Lithuania zich als in oorlogsstaaf zijnde aanzien. Te Riga worden thans door de twee gou* vernementen onderhandelingen gevoerd. Holland huldigt de helden van Verdun De onthulling van het gedenkteeken Zondag werd te Verdun het gedenkleckerf, onthuld door het Hollandse!» couuniteit, voor gezeten door M. de la Faille, advocaat te Amsterdam geschonken. Daar het standbeeld niet op tijd kon toeko men werd de maquette er van onthuld. Het bronzen monument is 4.80 m. hoog en weegt 3000 kilos. Het draagt tot opschriftAon den roem van l.et eeuwige Frankrijk, aan Verdun, de heldhaftige Lorreinsche stad, da vrienden van Holland, die nooit getwijfeld^ hebben aan de overwinning van het recht eu dc gerechtigheid. December 1916 Juli 1920.» Het gedenkteeken slaatop het hoogste punl an Verdun, van waar men een zicht heel! op de heele vlakte rondom door zooveel bloei gedrenkt. De plechtigheid der onthulling was zeef indrukwekkend. Vele Hollanders ep Belgen waren aanwezig. M. Honnorat, minister van onderwijs sprak de gelegenheidsrede uit. Hij roemde de hel— denstrljd van Verdun, gestreden voor da bevrijding van alle volkoren. Hij dankte do Hollanders om hun edel gebaar van broeder lijkheid en zegde dat beide landen moeten en zullen streven voor het ideaal, waarvoor de soldaten van Verdun gestorven zijn. Het monument is van de hand van Ródin en stelt een vallende krijger voor beschermd^ door den engel der verdediging, wijd open de armen zwaaiend ten strijd gereed tot hel uiterste. nabijheid der lattenkamer begeven en daar het verdere afwachten. De commandat was zelf gespannen om te vernemen wie dit medelijdend schepsel voor den gevangene was. Ook mocht hij de waak zaamheid van den opzichter Mercurens niet berispen, daar zulk een dienstijver noodig was. Om deze rede besloot de commandant er toe, om zelf het onverklaarbare voorval te onderzoeken. Tot middernacht hadden dc herhaalde rondgangen der patrouilles plaats en na dezen tijd kwam de raadselachtige helper van den gevangene om /ersterkingen te brengen. De commandant vertiet na middernacht het ambtsgebouw, hij sloeg schijnbaar den weg naar de poort van de stad in, maar verander de dicht bij den muur van richting en wendde zich in een boog naar den weg, die naar de daaraanliggende lattenkamers voerde. In de nabijheid wachtte Mercurent reeds op den commandant. Hebt gij iets bemerkt vroeg de laatste toen hij hij den opzichter kwam. Tot op dit oogenblik nog niets com mandant. Neemt dan uwe plaats onder de be schutting der planten in, ik zal mij boven posteeren, beval de commandant, van hier uit kunnen wij de celdeuren niet goed zien. Dadelijk namen beide hunne plaatsen in. Zij zullen ongeveer een uur hebben ge wacht toen plotseling een geruisch van de cellen zich liet hooren. Het was als draaide iemand een sleutel in een oud verroest slot om. De commandant richtte zich op, Mercurent had duq gelijk. Een oogenblik later sloot iemand de deur Dadelijk er op naderden stappen, zacht knarste het zand onder de voeten van den komende. Dadelijk kwam den valschen Mercurent in de nabijheid van den commandant, hij wist toch, wie daar zoo zacht en vlug door het zand over den weg kwam, maar hij wilde zien wat er gebeuren zou. De commandant was in hevige spanning en zag naar de zijde vanwaar deze menscbe lijke gestalte kwam. De opzichter stond vast achter hem. Er komt iemand, zeide Mercurent om te kennen te geven, dat hij tegenwoordig was Op dit oogenblik scheen de in spanning verkeerende commandant te zien, dat niet een man uiaar een vrouwelijk wezen naderde, en plotselng schrikte hij hevig. Hij sprong rerug als vertrouwde hij zijne oogen niet, de opzichter verheugde zich, toen hij zag, dal zijn plan gelukte. De commandant herkende zijn kind, het was een verschrikkelijke ontdekking. De commandant, die altijd zijn plicht trouw vervulde zag, dat ztjne dochter degene was die 's nachts een gevangene heimelijk onder stenning bracht, dat zij het was die den sleu tel van deze cel uit zijn ambtskamer haalde Zij was degene, die door den oprichter was aangeklaagd, en de plicht vaders vorderde nu dat hij zijne dochter lot verant woording riep eu bestrafte. Wat is dat. zeide Mercarent zich hou Duitschland en de Conferentie van Londen. Opzienbarendo verklaringen van ministei Simons. M. von Simons de Duilsche minister varr buitenlandscbe zaken, beeft aan den corres pondent van een Weenscli blad verklaard dal volgens hij Jmeent, Duitschland niet tot de conferentie van Londen zal uitgenoodigd worden. Hij sprak zijn verwondering uit over de houding der Russische regeering zich zoo te laten voorsohrijven met wien en met wien niel zij moet onderhandelen. Hij besluit er uil daf de sovjet-regeering zoo sterk niet staal ah zij het schijnt. Von Simons meent dat de sovjet-regee.iing enkel onderhandelen wil om een gewapende tusschenkomst der entente tt; voorkomen en zich iiuusschen militair tt versterken. De conferencie van Londen, zoo besloot hif dende of hij door deze ontdekking getroffen was, dat is een meisje, dat is..., Mijne dochter, zuchtte de commandant, maar al is de schuldige ook mijne docLter. zij zal haar straf niet ontgaan. Het meisje hoorde de stemmen en bleef vol schrik staan. Maar commandant, zeide Mercurent ik. Gij wilt den vader verzoeken, dat bij met zijne dochter niet rechtvaardig handelt, viel de commandant den helschen opzichter in de rede, weest onbezorgd, de straf zar rechtvaardig zijn, ik zal mijn plicht doen. I Het bevende meisje stond als door den bliksem getroffen. Ik ben het, vader, zeide zei met zacht trillende slem. Hebt gij den gevrngene in de latten kamer 'snachts voedsel gebracht Ja vader, ik gevoelde medelijden met den onschuldig veroordeelden graaf. Hebt gij den sleutel van de cel uit mijn kamer gehaald Ja vader, hier is hgV Gaat in uw kamer zeide de commandant morgen vroeg zult gij hooren wat volgen zal.' O vader! zei zij, de tranen verslikten voor een oogenblik bare stem. Gij kent mijn wil, viel de commandant, haar in de rede, morgen zal ik u vefdei spreken. Opzichter, vervolgde dc comaan.' dant zich tol Mercurent richtende, gij hebt gehoord, wie de hutntiit eigen beweging aan den gevangene heen bewezen, koert nu naar de slaapzaal terug. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1