Dsstrijü Gin vijf miliiosn 1)8 FoölsGh-SassiSiilie oorlog. Zondag 8 Oogst Maandag 9 Oogst 1920 Bisrgersbeweging. öe &8§ifi!p0 dsr oud-strijders Hst vraeselljk autamolielangalut Nog do incidenten van 29 Juü te Brussel Do Syodlkals aanslagen In Spanje. EERSTE BEDEVAART NAAR LOURDES XXYT JAARGANG NUMMER l?4 9 en 28, Aalst. Tel. 114 33 J&. Gr ."O 3Lj Jk. 33 O CENTIEMEN Uitgever: J. Vin Noffel-De Gbndt ublicitsll buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap HavAS,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. H. Cyriacns Zon op 4,40, onder 7,33 H. Romanua Zon op 4,44, onder7,31 Nieuwe Maan den 14 Onder dien titel lezep wij in onzen fiatlnjliokenkonfrater «De Vaandrig tan Geeraardsbergen, De parlementaire zittijd van 1919- 1920 loopt ten einde en zooals verle iden jaar, er is weer niets, volstrekt 'niets gedaan voor den Middenstand De heeren die er zitten hebben de 12.000frankskens...verdiend die Zij aan hun eigen gestemd hebben, en zijn in 't water gaan pladderen, of paarde hergen,...of weer asm't per soonlijk werk, dat ze ten andere onder den zittijd niet lieten staan Van de zakken beloften met No vember door hen over ónze koppen uitgegoten, was er geen enkele die 'n slechte cent waard was. Wij hebben ons, goedzakkige jon gens, nog eens laten vangen Wij zijn, gelijk gewoonte sedert jaren be drogen. Is de les zwaar en hard genoeg. Middenstanders Of moet ge nog wat moer klotsend in 't gezicht krijgen om uit uwe onverschilligheid op te sprin gen, de vuist op de tafel te beukea en 'te schreeuwen dat ze 't in alle kappel- kens hooron Geen recht meer aan 'n ander zonder recht voor ons zeiven Genoeg toegevingen, genoeg zwakhe den, wij vragen niet meer, wij eischen onze reclïtstreeksche vertegenwoordi ging, in gelijke mate met andere groepen Onze stemmen hebben gediend voor andere 't moot uil zijn, dat geze gend of gebenedijd liedeko Ziet iedereen geron maar voor taan liefst u zeivan Zorgt in 't vervolg eerst voor u daar niemand hot in uwe plaats doet Middenstanders, do partijen leven voor u Van uw werk, van uw per soon, van uw stem Ge moet van nu af zeggen We geven dit in ruil van datGe moetu opwerken tot 'n macht, elk in uwe partij Ge moet, of ge vergaatEn dan verdient g' het maar! Katholieke Middenstanders, gij die de overgroots meedorkeid zijt, die reeds zoo dikwijls uwe partij gered hebt, aan u vooral roepen we eischt uw volle recht, richt u stevig en stout in, vreest de bliksems niet van den esnen of den njd van den anderen, weest vrije burgers al vrije Katholieken te blijven, maar laat u niet meer fre- derikkon, niet meer als stemmachien gebruiken weest eindelijk Mannen Ziellier den vol ledigen tekst van het wets ontwerp ter begiftiging van de oud-strijders tfat Vrijdag in dc Kamer neergelegd werd en waarvan wij reedsgisleren melding maakten. Zooals on/.e lezers verder in ons Kamer verslag zullen zien, werd het met algemeene stemmen in de Kamer aangenomen. 24® Vervolg. Hij antwoorde niet en bukte om het lange en omvangrijke siuk hout op te heffen, maar hij was te zwak. Hoewel hij zich inspande, kon hij hel toch nauwelijks van den grond opheffen. Een ander veroordeelde, een zeer sterk man, zag het, liep naar Dulex, en trachtte het zwaar stuk hout dragen, maar ook tij kon het niet. Dat is te veel voor een man, zeide hij. Niet gij moet het dragen, gij hebt reeds groote blokken genoeg weggebracht, zeide Mercurent, maar hij daar, hij wees op Dulex,' wij kennen uwe knepen reeds, maar gelooft niet, dat gij er zoo doorkomt. Voorwaarts. Neemt het stuk hout en draagt het daarheen.. Nog eens beproefde Dulex het, maar het was te vergeefsch. Daar trof hem plotseling,een slag met een doornigen tak. Ik zal u becnen leeren maken, riep Mercurent, ik zal u uwe trots betalen, en slag op slag trof Dulex. De aanval van den opzichter kwam zoo snel dat Dulex in het eerste oogenblik in 't geheel niet wist wat met hem gebeurde. Maar toen de slagen nog voortdurend op hem regenden, toen hij de schandelijke ver nedering «zag. toen vloog het bloed hem naar het hoofd en zijne bedaardheid en zelfbeheer- scliing hadden plotseling een einde. Tot nu toe had hij de harat en den nijd van den op- Weteontwerp waarbij eon bewijs van dank baarheid wordt gegeven aan de militairen van den oorlog 1914-1918. Art. 1. Aan de militairen van den oor log 1914-1918 wordt een onaantastbare uil- keering van 75 frank toegestaan voor elke maand volbraobten dienst op het front tus schen 1 Aug. 1914 en 11 November 19J$. Worden aanzien als diensten volbracht op het front de diensten, welke krachtens de bestaande wetsbepalingen recht geven op de frontchevrons. Art. 2. Een onaantastbare uilkeering van 50 fr. voor elke maand volbrachten wer- kelijken diens! aohter het front, tusschen voormelde datums, wordt aan de overige militairen toegestaan. «De tijd doorgebracht als krijgsgevangene of als geïnterneerde wordt gelijkgesteld met den dienst achter het front volbracht. Art. 3. Elke maand, in een van beide diensten begonnen, wordt voluit in aanmer kinggenomen tegen het voordeeligste bedrag. Art. 4. De tijd, tengevolge van een ver. oordeeling doorgebracht als gevangene of in een tuchlklasse, geeft geen recht op een der bij de artikelen 1 en2 voorziene uitkeeringen. Vallen builen de toepassing dezer wet de militairen veroordeeld wegens de zwaarwich tige misdrijven, welke bij koninklijk besluit zullen bepaald worden. Deze uitsluiting is niet van toepassing op hen, die weder in eer hersteld werden. Art. 5. De uitkeeringen, welke loeko men, op den dag van bun overlijden, aan de militairen in den loop van den oorlog gestor ven, worden door hun weduwen of hun erfge namen in de rechte opgaande of nederdalende linie opgetrokken volgens de regelen, door het Burgerlijk Welhoek bepaalt in zake erf opvolging, en wel onvermindert de wetsbe palingen betreffende de pensioenen en de frontchevrons. Art. 6. Van die uitkeeringen, worden afgetrokken a) De som van 300 fr. voorzien bij de wet van 1 Juni 1919 houdende instel- ling van een dodatie ten bate van de strijders van den oorlog 1194-1918: b) Het bedrag van de vergoedingen betaald door de Kom missie voor de wederoprichting van de woon stede van den gedeinobiliseerden militair c) De sommen, aan de militairen gestort door hel Komitcit - Hulp en Bijstand Art. 7. De bij deze wel voorziene uit keeringen worden vereffend en betaald door een bij koninklijk besluit in te richten instel ling genaamd Slrijdersfonds Het Strijdersfonds bezit rechtspersoon lijkheid. Het wordt beheerd door een Raad benoemd door den Koning en bestaande meestendeels uit oud-strijders. Art. 8. Naarmate de krachlens deze wet verschuldigde uitkeeringen worden vastge steld, wordt aan eiken belanghebbende een titel van schuldvordering van gelyk bedrag ten laste van den Staat uitgereikt. Dsze schuldvorderingen worden door het Strij dersfonds betaald in de orde vastgesteld door den Raad va ft Beheer zij kunnen bij gedeelten betaald worden. Art. 9. Het Strijdersfonds kan mits machtiging door den Koning, leeiungen uit geven, waarvan de opbrengt is bestemd voor de betalingen voorzien bij art. 8. Art. 10. Ten einde het Strijdersfonds - in staat te stellen de uilgaven wegens die be- taliugen, alsmede wegens dan dienst der Teeningen te bestrijden, houdt de Staat te zijner beschikking, namelijk 1. De zuivere opbrèngst van de bijkomende erfenisbelasting, welke van kracht is op den zelfden datum als dien dezer wet 2. Al de sommen die kunnen ingevorderd worden wegens de burgerlijke veroordee- zichter bedaard verdragen, en met,verach ting bestraft, nu echter was zijn geduld uitgeput. Dulex sprong op, en voor dat Mercurent liet ontwijken kon, had de veroordeelde zijn gcbalden vuist opgeheven, en dien op het hoofd van den ellendige geslagen. Het gold slechts de beleediging te straffen, den on* rechtvaardigen opzichter te tuchtigen, en zich tegen diens aanval te verwerven. Dulex bedacht niet de gevolgen van dezen vertwijfelden stap, in dit oogenblik dacht hij niet. Hij moest den ellendeling straffen al kostte het hem het leven. Mercurent wankelde, en hield de handen voor het gezicht, toen zonk hij ineen. Maar spoedig kwam hij weder lot beziening Grijpt hem schreeuwde hij met heesche stem, naar Dulex wijzende, pakt hem, de rustverstoorder, de oproermaker, bindt hem. Een dof gebrom antwoordde slechts. Niemand vergreep zich aan Dulex. Nie mand luisterde naar het bevel van den nog half op den grond liggendeu opzichter. Pakt hem alleen riepen de veroordeel den door elkander en zelfs zij, die anders niet de vrienden van Dulex waren, stoken geen hand uit. Oproerriep Mercurent als een razende en liet een gillend gefluit hooren, dat voor de andere opzichtcis een teeken was, om hem te hulp te komen. Oproerlingen schiet hen neder, de honden, zij weigeren de gehoor zaamheid. Dit gefluit verwekte groot opzien. Van alle zijden stroomden de opzichters toe. lingen van den Staat, door dö strafrechtban- ken uitgesproken tegen de personen vervolgd wegens overtreding van de artikelen 113 tot 124 van het Wetboek van Strafrecht ol we gens alle andere misdrijven, welke ten ge volge hadden rechtstreeksch of onreoïit- slreeksch hulp te verleenen aan den vijand. 3. De zuivere opbrengst van de sommen ontvangen ter uitvoering van de wet van 20 Juli 1920 betreffende het stellen onder ge rechtelijk beheer van de ondernemingen, welke tijdens de oorlogsbezotting, ongeoor loofde hulp aan den vijand hebben verstrekt. Art. 11. Eik jaar wordt aan de Kamer verslag gedaan over de uitvoering dezer wet. Loniza nog steeds door de Polen bezet Uit Poolsche bron wordt verzekerd, dat Loniza, door de Bolscbewistou aangevallen zich moedig blijft verdedigen. De bevolking en vrijwilligers steunen dapper het leger. De inwoners der stad hebben een komiteit van nationale verdediging gesticht en spannen zich tot het uiterste in om de stad vrij te houden van Bolschewisten, De transporten en de gekwetsten verple ging worden door de vrouwen waargenomen. De bevolking der omliggende dorpen bevoor raadt de strijders, Da Poolsche afgevaardigden hebben volmacht Uit Warschow wordt aar den Morning Post gemeld, dat de Poolsche afgevaardigden volmacht bekomen hebben om over den vrede te onderhandelen. Zij zouden op 7 Oogst naar Minisk vertrekken. Geane Fransche troepen De tijding dat Fransche troepen zouden op weg zijn naar Polen is onjuist. Deze troepen zouden meer dan eene maand noodig hebben om op het front aan te komen en M. Millerand zou zulk initiatief r.iet nemen, zon der eerst het Parlement te raadplegen. Is er eene overeenkomst gesloten tusschen Duitschland en de Bolsjewisten Engelsche en Fransche dagbladen trachten te bewijzen dat er een akkoord bestaat tus schen Duitschland en do Bolschewisten. Le Petit Parisien ontvangt van zijn me dewerker te Berlijn een bericht, waarin bevestigd wordt, dat Dause^iand de Piussi- 6che spoorwegen zal herstellen, rollend ma teriaal zal leveren, voor de noodige technie- kers zal zorgen, de petj-oolnijverheid zal erinrichten en verder materiaal zal leveren voor de mijnen, voor de havens, ens. In ruil voor deze jekonomische hulp, zou Rusland Duitschland helpen om den 'pas van Dantzig te heroveren. Volgens den Times zou Rusland Polen overrompelen om het aan Duitschland te onderwerpen als borgtocht voor de kredieten door Duitschland aan Rusland toegestaan. Van zijnen kant loochent Wolff's agentschap dat er gelijk welk akkoord zou bestaan. Polen en den wapenstilstand Het Poolsch gouvernement heeft .Vrijdag namiddag, om 3 1/4 ure volgend draadloos telegram verzonden. Het Poolsche gouvarnement heeft nota ge nomen van de nieuwe voorstellen van het gouvernement der sovjets, betrekkelijk een wapenstilstand en vraagt dat de Poolsche gevolmachtigden met hun gouvernement zou den in betrekking blijven, 't zij door het op richten van eene draadlooze telegraafstatie te Minisk, 'l zij bij middel van koeriers, welke bijzonder gemak zouden hebben,- om heen en weder te reizen. In alle geval zouden tijdens de onderhandelingen alle aanvallen moeten gestaakt worden. Eon akkoord Vrijdag namiddag ontving M. Lloyd George in zijn bureel van Dowrtingstreet, te Londen, Kamonew, Krassine en de andere leden der Russische afgevaardiging. De nota van Kamenew werden onderzocht en besproken, bijzonderlijk voor wat betreft de wapenstilstandsvoorwaarden tusschén Rusland en Polen. Men verzekert dat er een akkoord getrof fen werd eu dat Kamenèwnog denzelfden avond de beraadslaging had geduurd van 3 1/2 tot 9 ure, naar Moseou telegra feerde. Alles hangt nu af van het antwoord van Lenine. Ook Engeland zendt geen hulp Londen, 6 Aug. Reuter zegt, dat, in strijd met de berichten in zekere bladen, nog geenerlei maatregelen zijn genomen voor het zenden van munitie en oorïogsmaterieel naar Polen. De Raad der admiraliteit heeft zich niet bezig gehouden met de kwestie van het uit zenden van troepen. De twee division, waarop door een blad werd gezinspeeld als zijnde geheel gereed om te vertrekken, zijn niet beschikbaar, want men zou ze moeten onttrekken aan e^n ander front, waar hare aanwezigheid onmis baar is. Poolsch legerbericht. ZURICH 6 Oo^st. Per draadloozen' telegraaf werd volgend Poolsch legerbericht ontvingen Hevige gevechten worden geleverd in de streek van Myszinice, tusschen Ostrolenka en de streek der'Bourg. Onze afdeelingen weer staan aan de sterke drukking des vijands. In de streek van Czerwin-Ostrow, ten Westeu van Dobriczyn, bestrijden wij vijan delijke afdeelingen welke er in gelukten over do Boug te komen. Tusschen Dobj iczijn en Brzese konden wij door tegenaanvallen den vijand over de rivier ierusdraven. In deze uftérst hevige gevech- 'ten heeft de 44 divisie van Posnanie zich bijzoiider onderscheiden door hare voorbeel dige dapperheid. De vijandelijke aanvallen in de streek van Brzese en meer Zuidwaarts te verplichten ons Morzwic en Terespol te ontruimen. De strijd voor het bezit dezer steden duurt voort. Brody werd door de Bolschewisten totaal geplunderd. Vijandelijke aanvallen op de Sereth werden afgeslagen. De Ülireensche tegenaanvallen worden met goed gevolg voortgezet. Van. SaventHem. Nog een slachtoffer overleden. Wij hebben het vreeselijk automobiel ongc luk vermeld, Zondag avond te Sdventhem* voorgevallen en waarbij de chauffeur van eetv taxi gedood^verd. i Een der personen die zich in don taxi be vonden, August Beclen, die erg gekwetst! naar het gasthuis gevoerd werd, is alsdaar aan de bekomen verwondingen bezweken. Het parket is verwittigd. Pakt hem, riep Mercurent en wees naar Dulex, hij is de raddraaier. Hij heeft mij willen doodslaan. Hier ziet mijn oog mijn ge zicht. En de anderen hebben gehoorzaam heid geweigerd. ïn rij en gelid honden, biudt hem daar. De andere opzichters wierpen zich op Dulex, die geen beweging, geene poging tot zijne verdediging deed. In een oogenblik had den zij hem met touwen gebonden. Dat is uw dood, gij hond, schreeuwde Mercurent, dat is een rebel, hij heeft de an dere veroordeelden verleid. In gelid beval hij den anderen, of wij schieten u neer als dolle honden. Met het gezicht op de'aanwezige opzichters die hunne buksen in de hand hadden geno men, gehoorzaamden de veroordeelden. Ik zal het je betaald zetten, knarstte de opzichter dreigend en schudde zijn vuist tegen de veroordeelden, acht dagen lang ont houd ik u de kost, tot op water en brood na, met u zal ik wel komen. En deze N° 73, die zal voor zijn slaan boeten. Aan den galg moet hij. Hij had u op de plaats kunnen dood slaan, zeiden de andere opzichters, er moet een voorbeeld worden gesteld. De oploop groeide met elke seconde aan en te gelijk het gezicht van Mercurent. Neus en oogen werden dik en kleurden zich blauw. Dulex stond aan bunden en voeten gebon den. Het berouwde hem niet, wat hij gedaan had. Het was slechts een onoverwinnelijke drang van hem geweest, toen hij eindelijk de boosheden van dezen ellendeling had af- Op bevel van het parket werd gisteren eene huiszoeking gedaan in de bureelen van het oud-strijders blad Le Jass, Lakenstraat. De handschriften van verscheidene artikels verschenen ua de incidenten van 29 Juli wer den aangeslagen. Dezei dagen keerde, na een langen wandel rit, M. Mestro Laborte, gewezen burgerlijke gouverneur van Barcelona, vergezeld van zijne vrouw, naar zijno woning le Valencië terug, toen hij door een zeer talrijke troep syndikalisten met geweerschoten-aangevallen werd. Mevr. Mestro Laborde werd gedood, terwijl de gewezen burgerlijke gouverneur erge ver wondingen bekvvapj. Deze aanslag heeft eene groote opschud ding verwekt, omdat M. Mestro met de dood bedreigd geworden was door de syndikalisten, en zulks omdat bij vroeger te Barcelona krachtdadig tegen de rustsloorders opgetre den was. gewezen cn betaald. Wat nu volgde was hem gelijk. Hij had den ruwen en onrechtvaar- digen opzichter slechts gestraft en hem ein delijk zijne boosheid betaald gezet. Mercurent pakte het touw, waarmee de armen van Dulex waren gebonden, en trok hem met zich mede. Naar het ambtshuis met u, riep hij hem toe, voorwaarts, gij anderen. Naar de bagno - plaats. Gij zult dadelijk l.ooren en vernemen wat met dezen gebeuren zal. Na korten tijd bereikten zij de groote bag noplaats, Hier moesten de veroordeelden op ra are heeren. Dulex bleef gebonden in hun midden, terwijl Mercurent in het ambtshuis ging om aan de daar aanwezige officieren aangifte te doen van den aanval opzijn leven, en mel ding te maken van het uitbreken van het oproer, dat nog in zijne geboorte gestuit was, Een dergelijk voorval had in langen tijd niet plaatsgevonden. Niets werd zoo zwaar gestraft dan het slaan der beambten. Er kwam dadelijk eene commissie uit het gerecht bijeen om te beraadslagen over hel geval, en Mercurent's aangifte van den aan val op zijn leven werd zeker door de uiter lijke teekenen in zijn gezicht bevestigd, terwijl over de oprzaakde voortdurende vijandelijkheden en hatelijkheden van dezen opzichter niet bekend werd, daar Dulex ah veroordeelde, om zich te verdedigen niet werd toegelaten, en in 't geheel niet onder vraagd werd. Na een korte beraad sjaging werd dadelijk op de open^piüats het oordeel verkondigd. der Denderstreek, de arme zieken vergezellende van 6 tot 14 September 1920 onder het Eerevoorzilterschap van den Zeer Eeno. Heer Kanunnik ROELANDTS, Pastoor-Deken van Aalst. Vertrek uit Aalst op 6 September rond 9 uren. Aankomst te Lourdes op 7 September in den namiddag. Vertrek uit Lourdes naar Aalst op 13 Sep tember in den voormiddag. Aankomst te Aalst den 14 September in den namiddag. VOORWAARDEN DER REIS De reis geschiedt in bijzonderen trein in Belgische rijtuigen, met doorgang en W. G., zonder omstijgen of veranderen onderwege. Het Belgisch spoorwegbestuur kan voor de reis enkel over 2® en 3® klas rijtuigen laten beschikken. De prijzen welke wij hadden voorgesteld zijn een weinig verhoogd, daar de treinkosteo in België met 10 t. h. vermeerderd zijn; alsook de hotelprijzen zijn merkelijk verhoogd, by- zonderlijk voor September, welke de maand is van den grootsten volkstoeloop te Lourdes De prijzen zijn vastgesteld als volgt Trein alleen 2® klas fr. 300. Met 6 dagen hotelkosten te Lourdes drinkgeld inbegrepen (10 l. h.) fr. 475. Trein alleen 3® klas fr. 195. Met 0 dagen hotelkosten van tweeden rang (drinkgeld inbegrepen) fr. 315. Aan lederen bedevaarder zal 5t. h. terug gekeerd worden indien men met FrahscU geld zalmogen betalen. Aangezien er niet meer dan 500 inschrij- vingën kunnen aanvaard worden, worden degenen die zouden verlangen aan de bede vaart deel te nemen, verzocht, zoohaast mogelijk hun volledig adres, alsook het bedrag hunner inschrijving te sturen aan don schatbewaarder J. Van Nuftel-De Gendt, Kerkstraat, 22, Aalst. De Geestelijke Bestuurde? E. II. DE WITTE, Onderpastoor St-Martinus. De Voorzitter van het Komiteit Mod. CEkCELET NIEUWE INSCHRIJVERS Mej. Leopoldine Cardon, Haeltert. Mad. Van der Sclneren, Sottegem. Mad. Neckebroeck, Sottegem. Mr. Van de WalleE., AudenhoveSt. Gerj Mad. Clotilde De Smet, St. Maria-Liorde. Mr. P. Van Laethem, Nieuwerkerkeft.' Mr. A. Van Poltelberghe, Erembodegem. Mad. Cl. V. Poltelberghe Erembodegem. Mej. G. V. Poltelberghe, Erembodegem, Mej. A. D. R., Aalst. Mr. Jrrtes Ghyselen, Aalst. Mr. Joseph Ghyselen, Aalst, Mad. Hortense De Beul, Gent. Mej. Maria Schockaert, Aalst. Mej. Ph. Parewijck, Erpe. Dulex werd ter dood veroordeeld, dadelijk na de bevestiging van het vonnis zou de terechtstelling plaats vinden. Zonder te sidderen of wanhopig te worden vernam de reeds zoo zwaar onschuldig lijden de Dulex zijn doodvonnis. Dulex en een zijner medegevangenen, Lapcllier waren naar een raet ijzeren tralies, voor de vensters voorziene ruimte van het ambtshuis gebracht. Lapellier was voor een staatkundig mis drijf tot de galeien veroordeeld. Hij deelde nu met den ter dood veroordeelden Dulex de gevangenis. Dulex geraakte langzamerhand ik een toe stand vol droevige gedachten. Voor hem had de dood wel niets verschrik kelijks, integendeel, hij verloste hem uit zijn lijden, slechts de gedachte aan Engeline, zijn arm onschuldig kind, maakte hem hel ster ven zwaar. Zij was nu reeds de dochter van een galeislaaf, maar weldra zoo zij ook nog de dochter van iemand zijn, die door beuls- handen was ter dood gebracht. Dat was wreed. Dat kwelde het vaderhart vreeselijk. Nog was iets over den dag bepaald, waarop hij aan den beul van het bagno zou worden, overgeleverd, maar juist deze onwetendheid, dit wachten, deze tijd van onzekerheid, was het verschrikkelijkste. Hier op de baghoplaats zou het veelbewo gen leven eindigen van hem die niemand eenig kw^ad had gedaan, die alleen ia den kerker was opgesloten omdat hij getracht had te bekomen wat hem recMmiatig toe-, kwam. {Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1