08 Poolscli-Rassisc^ oorlog. Antl-Dnitsche hetoogiog «5 reiden. Roode wachten omringen steeds de auto en- treinen rijden steeds voor- en ach teraan. Griekenland en Turkije Een woestaard werpt zijne vrouw door het venster te Parijs- Auto-onneiuk te Lu k. EERSTE BEDEVAART NAAR LOURDES van 6 tot 14 September 1920. Kardinaal Mercler In Frankrijk. De verkoop van suiker. Hoe banken en fabrieken in banden der roode buitzoekers vallen. Alle inrichtingen worden er onder com munistic!) bewindt geplaatst. Daartoe hebben «oogezegd verkiezingen plaats maar hoe deze gebeuren, wordt bieronder vaslgcsteld, k Zekeren dag_ wordt bij voorbeeld een fabriek bezet. Een communist houdv er een redevoering. Daarop wordt er gevraagd of er iemand zich tegen het regiem ver/et en., iedereen zwijgt. De plaats is immers vol spionnen en er valt enkel te kiezen lusschen de dood en het leven door zich te onderwer pen aan het roode schrikbewind. Niemand verzette zich dus bijgevolg iedereen heeft het communistisch bewind der inrichting goed gekeurd. De bourgeoisie wordt uitgeroeid. Tegen de bourgeoisie - is op geheime wijze bet doodvonnis uilgesproken doordat het de burgers onmogelijk wordt gemaakt in 't leven te blijven. Feitelijk bestaat er thans geen bourgeoisie meer. Zij is ten offer gevallen aan de joodsche speculeerders die hen tolaal tot den bedelstaf hebben gebracht en zoo is iedereen gedwon. gen te arbeiden en welk werk ook te ver richten. Zoo werd ons verteld dat er te Moskou twee generaals van het vroegere Russische leger gewone klerk zijn moeten worden. Het feit alleen eene cigaar op straat te rooken is voldoende om als bourgois door te gaan. Dadelijk wordt uien in zulk geval aangehou den en opgesloten. Voor de - bourgeois bestaat er geen ver voer. Zij mogen met geen tram rijden. Do boerenstand tegen het sovjet-regiem. Meer dan eens valt het voor dat de boeren in opstand komen tegen het sovjet-bewind, doch oogenblikkelijk wordt die oproer met barbaar-sch geweld onderdrukt. Niet alleen worden de oproerlingen ter stond doodgeschoten, maar ook hun dorp wordt geheel met den grond gelijkgemaakt. Hot geld beeft geen waarde. De arbeidslusl word ook niet aangemoedigd door de waardeloosheid der roebels. De werklic die werken ontvangen een soort rant soeneering. Het brood werd ons getoond 't is van de slecDsie soort die wij ooit in oorlogstijd gekend hebben. Voor een roebel is niets te koop. Men moet heele hoopen voor 't is gelijk wat beste den. De werkliévwinnen zoo wat 3000 roebel per maand, maar om te kunnen ifi 't leven blijven heeft-men 50.000 roebel noodig. Wil men liet tot een zeker confort brengen, dan moet men wel tienmaal meer kunnen beste den. Eene dame toonde ons een paar schoenen die zij 60.001) .roebel had betaald. Eén heer toonde ons een pakje gele tabak eeh soort slinkend strooi, waarvoor hij 400 roebet beta len moest. Wij zagen ook een briefje van 1000 roebel met er op in acht talen Pro letariërs aller landen vereenigd u Dat het om gelukkig te leven was gelijk in Rusland stond er niet eens bij.. De levensduurte in Rusland Het leven in Rusland is een onmogelijk iets. Dit blijk uit de volgende cijfers. Een ei kost 1200 roebel, per pond boter 3500 roebel vleesch 2000 roebel, thee 15.000 roebel, suiker 5000 roebel, brood 3 tot 5000 roebel. Alle winkels zijn te Pelro3rad gesloten. Indien men communist is, kan men wal te eten krijgen 1/8 pond brood per dag (soort zemelen en slroo), verder haring. Indien de andere bewoners, 's morgens, 's middags en 's avonds droog brood met warmwater hebben kunnen bekomen, zeggen zij dat zij een goeden dog hebben gehad. Zeep is er niet. Zich verwarmen en was- schen kan men niet een klein stuk hout kost 1000 roebel. Iedereen mag slechts een deken bezitten. Steekt men iets weg en ontdekt men het, dan wurdt men gefusilleerd, s' Nachis mag er niemand op straal. Wil men de stad verlaten, dan moet men een pas hebben. Vervoer be staat er niet. Zekere uren rijdt enkel de tram. Paarden zijn er niet te zien. Gedurende eeni ge minuten per dag werkt de eleetriciteit. Wil men een bougie bemachtigen, dan moet men daarvoor 3000 roebel betalen. daar niemand kwam, om bun op dezen avond eenige zekerheid te geven. De nacht kwam, de onzekerheid verdreef den slaap van het leger van Dulex. We'k bevel had de koerier gebracht Was bet gelukt eene begenadiging te bewerken Was de commandant de voorspraak voor den veroordeelden geweest Eindelijk kwam de morgen, de verwachting folterde de gevangenen. Na eenige uren naderden stappen en stem men van verschillende mannen de deur van de gevangenis. De commandant begeleid door twee officie ren en een opzichter, trad io het verblijf der gevangenen, hij hield in de rechterhand een pap er was dit het bevel tot gratie Dulex stond van zijne zitplaats op. Ik kom om u te berichten, zeide de commandant, dat morgen in de vroegte hel doodvonnis op de opene bagnoplaats aan u, door de hand van den beul zal worden vol trokken, veroordeelde N° 73. Bereidt u op uw einde. voor. Heden avond zal een biecht vader bij u verschijnen, om bij u te bidden en den bijstand en de troost der H. Kerk te geven. Hebt gij nog een weisch, of eene ver klaring te doen Neen, heer commandant, antwoordde Dulex met vaste stem. Het was dus toch het doodvonnis, zeide Dulex, toen bij met zijne medegevangene alleen was. En morgen reeds zal bet voltrokken worden. Deze commandant kon hel toch wel Niemand is nog meester in zijn huis Een wetgeving bestaat niet meer. Dekree- ten echter worden gedurig uitgevaardigd. Zoo is bet niet toegelaten goud, boter, meel, enz. in zijn huis te bezitten. Aanhou dend hebben er met dit doel huiszoekingen plaats en worden er van die levensmiddelen gevonden dan wordt men met 6 maanden gevang gestraft. Geen oogenblik is men veilig in zijn huis. Zoo mag niemand niew dan een kamer tot zijn beschikking hebben. Bewoont men een huis met meer vertrekken, dan moet men de overige kamers afstaan aan de armen Deze komen in uw huis wonen spelen er heer en meester, rooven en stelen, wat gij u moet laten welgevallen. Dat is de algemeene eigendom van het sovjet-regiem, dat ieder buis aldus onder bijzonder toezicht heeft gesteld. Het stelsel van den dwangarbeid Iedereen is gehouden te werken, of hij oud of jong, welhebbend of arm zij. Een bijzonder behagen stellen de roode er echter in de aristocraten aan het vuilste werk te zetten. De waterleiding werkt natuurlijk nergens meer, zoodat er geen afloop meer is voor de uitwerpsels. De aristocraten worden aan dien reinigheidsdienst gesteld, en dit onder toe zicht van hel roode leger. Vrouwen, die ziek zijn, kunnen van wer ken ontslagen worden, maar dan moeten zij zelf zes zieken verzorgen. Doen zij het niet dan moeten zij onder bedreiging der roode benden, het vuil der straten wegvoeren. Ook de vreemdelingen worden vervolgd. De vreemdelingen zijn ginds niet veiliger dan de Russen. Op 1 Mei 1.1. hebben zij ook de straten moeten mcekuischen Zij vallen onder de poepassing van al de decreten. Ons werd verhaald hoe in een huis met verschillende vertrekken een huiszoeking plaats had. Een vreemdeling bewoonde een vertrek. Met zijne buren mooht bij geen be trek hebben, en daar hij niet kon zeggen of deze wapens bezaten en er wapens gevonden werden, werd hij aangehouden en gefusil leerd. Het leven in de gevangenis Voor het minste voorwendsel wordt men gevangen gezet. Rechtbanken bestaan er wel, maar deze pleiten drie of vier processen per maand, terwijl er per maand wel honderdmaal zoo veel terechtstellingen plaats hebben. Een vreemdeling die in de gevangenis werd opgesloten, verhaalde ons dat bij* een half pond brood met water en rotte visch ten eten oniving, waaruit de wormen kropen iets dat geen hond eet, maar een mensch gedwongen is te eten, wil hij den hongerdood niet sterven. Een familie waarvan een soldaat deserteer de, wordt ook gevangen gezet. Al de goede ren worden in beslag genomen en de gevan genen komen slechts vrij indien de deserteur zich terug aanbiedt. De familieleden die over eten beschikken, mogen dit de gevangenen bezorgen, maar dan houden derooden de helft van bet gebrachte voor, ben. Menschen worden als dieren gedood Een reiziger die te Moskou verbleef ge tuigde dat daar thans nog gemiddeld 30 tot 40 mao per maand worden vermoord. Een gewezen officier werd gefusilleerd omdat hij met drie soldaten in de kazerne met de kaart had gespeeld. Vrijgelatenen, teg-m betaling van tiendui zenden roebels worden ook neergeschoten. Men zegt hun eenvoudig Begeef u naar daar en een kogel, hun in den rug gescho ten doet hen neerstorten. Vele ter dood veroordeelden moeten eerst hun eigen graf maken, anderen worden met een steen aan den hals in 't water verdronken. De sterfte wordt op 50 percent gesohat Zij die de Bolsjewiki niet volgen komen om van gebrek. Op slraat zakken de meu- schen ineen van ontbering en zwakte. ()p reis sterven de menschen met tientallen en bijna iedereen lijdt aan gezwollen voeten bij gebrek aan voedsel. Geen wagon kan men binnentreden of men is geheel bedekt met ongediert. De typhus woedt overal. Genees- heeren zijn er bijna niet en de sterfte wordt in de groote steden op 50 percent geschat. eenige dagen verschuiven, zeide Lappellier in groote opgewondenheid. Gij hoopt nog altijd op gratie mijn vriend De begenadiging zal eenige dagen te laat komen, was het antwoord van Lappellier maar dat mag niet zijn. Er moet een middel worden gevonden om de terechtstelling uit te stellen. Doet geene nuttelooze moeite, antwoord de Dulex, het is alles te vergeefs, mijn lot is bekrachtigd en morgen vroeg zjI het in te genwoordigheid van alle veroordeelden, als eene waarschuwing op de bagnoplaats wor den voltrokken. Het mag niet gebeuren. Ik geloof er vast aan, dat nog een ander bevel hier zal aankomen. Of zou deze commandant elke bemiddeling afslaan en zich verzetten tegen de beden zijner zuster en dochter Dat is ondenkbaar. Slechts eene zaak kwelt mij, en laat mij niet rustig sterven, zeide Dulex na eene poos dat is de overwinning van die bedriegers, die mij tot een veroordeelde hebben gemaakt. Als ik mijne onschuld bewezen en mijn kind in mijne rechten had geplaatst, zou ik gaar ne sterven, maai'' nu pijnigt mij de overwin ning van de ondeugd en de misdaad, voor welke ik lijden moet. Gij zult niet verliezen gij moogt niet sterven, riep Lappellier, ik zal een weg tol redding vinden. Weder werd de deur van de gevangenis geopend. De godsdienst als laatste troost In den beginne en lang hebben de rooden de geestelijkheid vervolgd. Het volk echter heeft niet langer gedoogd dat deze vervolging doorging. Thans worden de geestelijken meer gerust gelaten en het volk bidt. De kerken zijn overvol en daar alleen komt het Russiselie volk bidden en fzuchlen. Daar alleen is het eenige oogenblikken «vrij» en kan het zijn verdrukt gemoed verlichten, hopend en smeekend om den dag der bevrij ding die dat rijk eens zal zien ineenstorten, opdat het opgebouwd is niet met zachte liefde maar met het wild geweld van een gloeien- den haat. Zullen de Grieken Consiantinopel bezetten? De «Osservatóre Romano» deelt een nieuws mede, als zouden de Grieken geroepen zijn Constantinopél met hunne troepen te bezetten, en voegt er volgende commentaar bij dat van het Vatikaain voortkomstig is. «Wij onderlijnen den ernst van dit nieuws dat de katholieken der geheele wereld niet onverschillig zal laten. Wij hopérv dat het nieuws niet bevestid- worden zal, eri dat Frankrijk en Italië, des gevallend, hunne toelating zullen weigeren. De Boljewiki te Tarnapol Russisch ler^rberioht' Ten Westen van Lomza hebben wij Ny- chenco bezet. Er wordt hevig gevochten bij Ostrolèhka. Op 4 Oogst, na hevigen strijd, hebben wij Ostrouw bezet. In de richting van Ledlec, worden hardnek kige gevechten geleverd op den linker oever van den Bug. In de streek van Brest-Litowsk hebben wij Tarnopol bezet. Onze ruiterij heeft den vijand verslagen in de streek Noord Oost van Brody en rukt op in de richting van Lechnow. Onze troepen hebben de rivier Strypa bereikt. In den sector van Krim hebben onze troe pen het offensief genomen en de stad Alexan- drow bezet. Na de rivier Konskala overge trokken te hebben, zetten wij onzen vooruit gang voort. Poolsch legerberioht. De vijand zet zijnen aanval van Ostrolenka voort. Onze vrijwillige afdeelingen ruiterij en voetvolk hebben den aanval afgeslagen; in den loop vaff daarop volgende tegenaanval len onzer troepen werden krijgsgevangenen en milrailjcuzen buit gemaakt Tusschen Ostrolenka en de Boug zijn wij in raking met den vijand die een slag voorbereidt. Bij Malkynia werden sterke verkenningen, die haar onze liniën oprukten, i afgeslagen. Ten Westen van .Sokolow, wordt de ..strijd voortgezet inet de vijandelijke detachementen die den westelijken oever van de Bug jbereikt hadden. lp de streek van Pratulyna hebben wij gevangenen genomen, den vijand over de rivier werpend in de streek van Mokran veroverden wij mitrailjeuzen. In de streek van Brest werden wij, door de aanvallen des vijands, genoodzaakt ge deeltelijk Terespon te verlaten. Een aanval van een regiment bergjagers heeft, na pijnlijken strijd, den vijand op den oostelijken oever van de Bug geworpen. Wij veroverden een batterie veldgeschut en 200 gevangenen. Ten zuiden van Brest werd een zware aanval van den vijand op het bruggenhoofd van Slawafgez afgeslagen. Verder ten zuiden der lijn van de Bug, geen bedrijvigheid. Tijdens den strijd die in de streek van Brody woedde, hebben onze detachementen den vijand op Radziwillow terugwerpend, oorlogsbuit en een vaandel van de tweede brigade ruiterij veroverd. De sterkte der Roode legers Volgens berichten uit Moskou zou de vol gende berekening nopens de bolsjewistische strijdkrachten de juiste zijn Op hel Poolsche front 167.000 man en 980 kanonnen De herculisch gebouwde, half wilde ben! van het bagno trad binnen. Zijne ruwe trek ken, zijn baardig gezicht, zijne geheele ver schijning had iets, wat huiverig wekte. Aan de gespierde armen zaten handen van bijna vormlooze groote. Hij bezag de beide gevan genen en ging toen naar Dulex. Ik wil uwen nek zien, zeide hij op ru wen toon, of uw hals dit is, ik moet daarnaar het blok uitzoeken. Ziet dat is goed, aan u is niets te doen, ging hij voort en bevoelde den nek van Dulex, die nu toch onwillekeurig bij deze aanraking eene koude huivering over den rug liep gij hebt een schoonen hals om te onthoofden, zoo iets zie ik gaarne. Lapellier was zoo verstoord over de ruw heid van den beul, dat hij zich bijna tot eene bedreiging Het vervoeren, maar een waar schuwende blik van Dulex deed hem zwijgen. Lapellier verlangde nog eens naar den luitenant La Roche te worden gevoerd, aan wien hij eene raededeeling had te doen. De opzichter verwijderde-zich, om den lui tenant het verlangen ^an den gevangene te melden, en dadelijk werd Lapellier in de ka mer gebracht, waarin de luitenant werkte. Dulex bleef een tijd lang alleen, hij ging in de gevangen,is op en neder. Slechts een korte tijd scheidde hem van den dood. Men maakte zich reeds gereed voor het schouwspel in,bei bagno. Op hel schavot zou zijn leven eindigen. Dat was vreesclijk. Engelinezijn geliefd kind moest-hij ver laten. Hij /.ou dat brave meisje niet meer te- Op het front van den Kaukasus 82,000 man en 449 kanonnen Op het front van de Kaspische Zee zal generaal Koeropalk ongeveer 55.000 man en 100 kanonnen hebben. Bovendien zqn er eenige bataljons sapeurs van het garnizoen te Moskou en een regiment ruiterij. Alle troepen zijn voorzien van de meest moderne artillerie, beslaande uit 600 stukken- veldgeschut van Fransch fabrikaat, die op admiraal Koltsjak zijn veroverd en ongeveer evenveel van Engelsehe herkomst, veroverd op generaal Muller. Zij schijnen ruimschoots voldoende van munitie te zijn voorzien. Een wapenstilstand De «Sunday Express» meldt dat de Brilsche regeering aan de Sovjetregeering voorgesteld zou hebben dat déze een wapen stilstand van 10 dagen zou toeslaan. Tijdens dit tijdvak zouden de wapenslilstandsondeiv handelingen geschieden en de militaire werk zaamheden zonden van beide kanten geheven zijn. Bij de Tscheko-Slowakken PRAAG, 7 Oogst. De pers en de open bare opinie zijn eenparig vijandig met alle tusschenkomsl in het Poolsch-Russisch geschil. De «Narodni Politika» de val van Warschau voorziende, wijst op de onmoge lijkheid, voor de Entente, Polen te helpen en laat verslaan dat de eenige redelijke op lossing, de vrede met Rusland is. Een groote slag vóór Warschau BASEL, 8 Oogst. Men meldt uit Ber lijn Volgens nieuws uit Warschau toege komen, bereiden de Polen een groote beslis sende slag in den omtrek van Warschau. In ruzie zijnde met zijne vrouw, heeft zeke re Eug. Neven, wonende rue de Charenton, zijne vrouw vastgegrepen en haar door het venster geworpen. De rampzalige echlgenoote viel van het tweede verdiep op het gaanpad waar zij, doodelijk gewond, opgenomen werd. De woestaard die deze afschuwelijke mis daad pleegde, werd aangehouden, TE BRUSSEL-SPHAARBEEK. Zondag, doorliep een betooging de straten van Schaarbeek, als protest tegen het terug- keeren van Duitsche onderdanen in Belgie. Een optocht van muziekkorpsen en maat schappijen werd gevormd nabij hel Liedts- plein. Voorop werden spandoeken met de woorden Heraus en Belgen, Walen en Vlamingen, vergeten wij nooit dat Eendracht maakt Macht gedragen. Andere doeken wezen op een eisch tot ongeldig-verklaring van de voor den oorlog toegestane naturali saties van Duitschers, en herinnerden aan de in ons land door de bezettende macht ge pleegde gruwelen. De stoet begaf zich langs de Paleizenstraat en den Haachtschen steenweg naar het Colli- gnonplein, waar een afvaardigidg een protest motie tegen den terugkeer van Duitschers aan het gemeentebestuur uitreikte. Vervol gens trokken de betoogers naar de gemeente lijke begraafplaats, waar bloemen werden neergelegd op de graven van Gabrielle Petit, Borfson, Mathieu en van Belgische, Fransche en Engelsehe militairen. Hierbij weze nog aangestipt dat, op dit oogenblik, 71 Duitschers de gemeente Schaarbeek bewonen. Een zwaar auto-ongeval had gisteren op de avenue Blonden plaats. De wielrijder Henri Beck, wonende te Angleur, rue P.<ul Janson, werd aan de rue des Vingt Deux door een auto aangereden en verscheidene meters ver meegesleurd. Op dit oogenblik botste de wagen op de auto van M. L.., van Verlaine, met ongelukkig gevolg dat de wiel rijder tusschen de twee rijtuigen bekneld geraakte en zwaar werd gewond. Geneesheer Wihim, die ontboden werd, stelde vast dat het slachtoffer het sleutelbeen en een voet had gebroken en dted het dadelijk naar het Beiersch gasthuis brengen. Een eerste onderzoek werd door de policie ingesteld. rugzien, zou hij, zonder nare toekomst te kunnen verzorgen, uit het leven gaan. Toen de avond begon Ie vallen, verscheen een biechtvader in zijne gevangenis. Dulex groette hem, zette zich bij hem ne der en biechtte hem alles, wat geschiedt was, alles wat hem drukte. Toen hij geëindigd had, zag de goede, oude monnik hem lang onderzoekend in het gelaat. Gij zijt uitverkoren graaf Montpellier, zeide de biechtvader tot een lot vol beproe ving en gij hebt het trouw en eerlijk door staan, het loon zal niet uitblijven. Voor de zware beproevingen waartoe gij uit honderd duizenden gekozen zijt, zult gij daarboven schadeloos worden gesteld, en hoewel ook soms schijnbaar voor ons aardsche oog on deugd en misdaad de zege behalen weest getroost, Gods gerechtigheid is eeuwigen sluimert nooit. Vo<ff korten tijd slechts kan de ondeugd triomfeeren. maar de straf volgt altijd. Lapellier keerde na het onderhoud met luitenant La Roche in de gevangenis terug. Hij zag er vroolijk gestamd uit. Toen bij naar den luitenant werd gebracht, scheen hij door zorg gedrukt, thans scheen hij zoo ver licht en vroolijk te zijn, dat zijne oogen schil lerden en dat zijn aangezicht veel belovend glimlachte, toen hij Dulex bekeek. Wat was er gebeurd Waardoor was deze verandering gekomen Lapellier zeide niets. Hij nam ook geen deel aan het onderhoud van den biechtvader met Dulex, hij zat afgezonderd terwijl het in der Denderstreek, de arme zieken vergezellende onder het Eerevoonilter&chap van den Zeet Eer-w. Heer Kanunnik ROEL A NDQÓi Pastoor-Heken Van Aalst. Vertrek uit Aalst op 6 September rond 9 uren. Aankomst te Lourdes op 7 September in den namiddag. Vertrek uit Lourdes naar Aalst op 13 Sepi tember in den voormiddag. Aankomst te Aalst den 14 September if den namiddag. VOORWAARDEN DER REIS De reis geschiedt in bijzonderen trein -in Belgische rijtuigen, met doorgang en W. C„ zonder omstijgen of veranderen onderwege. Het Belgisch spoorwegbestuur kon voor de reis enkel over 2® en 3® klas rijtuigen laten beschikken. De prijzen welke wij hadden voorgesteld sctjn een weinig verhoogd, daar de treinkosten in Belgie met 10 t. h. vermeerderd zijn; alsook de hotèlprijzen zijn merkelijk verhoogd, bij zonderlijk voor September, welke de maand is van den grootsten volkstoeloop te Lourdes De prijzen zijn vastgesteld als volgt Trein alleen 2® klas fr. 3U0. Met 6 dagen hotelkosten te Lomtiet drinkgeld inbegrepen (10 t. h.) fr. 475. Trein alleen 3® klas fr. 195. Met 6 dagen hotelkosten van tweeden •rang (drinkgeld inbegrepen) fr. 345. Aan iederen bedevaarder zal 5 t. h. terug gekeerd worden indien men met Fransch geld zalmogen betalen. Aangezien er niet meer dan 500 inschrij vingen kunnen aanvaard worden, worden degenen die zouden verlangen aan de bede vaart deel te nemen, verzocht, zoohaast mogelijk hun volledig adres, alsook het bedrag hunner inschrijving te sturen aan den schatbewaarder; J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 22, Aalst. De Geestelijke Bestuurder E. H. DE WITTE, Onderpastoor St-Marlinus. De Voorzitter van het Komiteit Mod. CERCELET NIEUWE INSCHRIJVERS E. H. Van den Brande, Herdersem. Jufvr. Van den Brande, Herdersem. Jufvr. Seraf. Van den Steene, Herders. Jufvr. Marie Verstinghe, Maldoghem. M. Achille Peynsaert, Aalst. Jufvr. Clementine Peynsaert, Aalst. M. Victor Bael, Aalst. Juf. Kervyn de Volkaersbeke, Oostack. Voor onze arme zieken Naamloos, Aalst 2,00 Een wees gegroet aan de Bedevaarders van Aalst, ter eera van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, voor mijne genezing 2,00 M. en Mevr. Alf. Van Pottelsbergh, Ereiobodegem (Terjoden). 10,00 Kardinaal Mercier is Zaterdag te Nancy aangekomen. Mgr Lu^on, aartsbisschop van Reims, vertoeft eveneens in deze stad. Beide prelaten werden uitbundig toegejuicht cf&or de bevolking. Zondag woonden zij een volksvertooninj der Passie bij. Het ministerie van Arbeid, Nijverheid en Bevoorrading vestigt de aandacht op het feif, dat zekere 'handelaren het recht meer.en ta bezitten inlandsche suikersoorlen, als cfcar zijn kandijsuiker, bruine suiker enz. vrij te verkoopen. De betrokken handelaren en kooperatieven worden er nogmaals aan herinnerd, dut dd inlandsche suiker evenals de andere slecht! tegen aflevering.van suikerbons mag vei kocht worden en beschouwd moet worden als deel uitmakend van het rantsoen. vertrek donker begon te worden, en scheen met ongeduld op iets te wachten. Tien minuten later verscheen de opzichte! met twee kaarsen, die hij op de tafel plaatste.. En bracht wijn voor den ter dood veroor' deelde. Meer uit vriendschap dan uit behoefte gal Dulex eindelijk aan de dringende bede van zijnen medegevangene toe en dronk van de wijn, maar Lappellier dronk niets. De Iaat* ste nacht kwam. De bichtvader verklaarde zich bereid, o:n den nacht bij den veroordeel de door te brengen, maar Dulex wilde dÜ offer van den reeds bejaarden man niet aan nemen. Hij verzocht hem, te gaan rusten, en den volgenden morgen met hem te bidden. Lappellier verkeerde in eene onverklaar baar groote onrust. Hij scheen op Dulez te letten. Het was als verwachtte bij iets. Tegen middernacht traden twee opzichters in de gevangenis, die het bevel hadden, bij den veroordeelde te waken. Dulex voelde eene eigenaardige vermoeide heid, die bijna tot ongesteldheid, tot verdoom ving klom. Hij legde zich neder en in een oogenblik was hij bewusteloos. De opzichter en den bichtvader dachten niets anders, daB dat hij sliep. Toen Dulex op zijn leger zonk, was bet als gleed een lach van bevrediging over hel gezicht van Lappellier. Toen de morgen schemerde, plaatste d( beul met zijn gezellen op de bagnoplaats bel toestel voor de onthoofding. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2