Mrijd cm vijf mitim km (is Biirosri] van Aalst De Poolsolt-Rnssisclie oorlog. Woensdag Oogst 1020 Het Congres van Qeneve DE VEEPEST Os Militairs Pensioenen Smartslijk ongeluk te Else- EVünislerie van Sprwep. XXVI* JAARGANG NUMMER S76 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 15 J&. Gr 3E3 Z_i J&. JD> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en C, Bream's Buildings Londre3 E.G.4. II. Suzanna Zon op4,49, onder 7,23 Nieuwe Maan den 14 ËëE Da socialistische verdeeldheid Socialistische leiders uit alle landen verga- flêrdeïT vteer; ditmaal in Zwitserland. AanJJhet f hoeveelste internationaal congres 2ij reed3 slaan sedert dea wapenstilstand is moeilijk te tellen 't Is tusschen de 2* en 3® interna tionale een waar wedijveren om al de socia listische gelederen in één eenheidsband te omvallen en in hun eigen vaarwater te krijgen. Twee socialistische internationalen tegen over malkander. Het onderscheid tusschen beide is gekend de 2U is de voortzetting van dc vooroorlogsche, terwijl de nieuwe 'gstisfait L-j-hettolsjfeSffscTT regiem der Russiscne omwentelaars, om ook een gelijkloopend sys teem in de andere Europeesche landen te ver wezenlijken. Of ze tot eenheid zullen geraken, en wie )iet winnen zal, laten we liever aan hun par- jijgenooten ter uitvechting en ter beslissing aver. We mogen echter een weinig verwijlen bij pen nuttige les, die besloten ligt in die ver- deeldheid der socialistische partij. De Hollandsche socialist Vliegen schreef 'voor eenige dagen 't volgende Er is een zwarte kant, die ik niet kan jen ook niet wil ontkennen juist in dit tijds gewricht, nu de verwezenlijking van de grondgedachte van het socialisme kan worden doorgezet in veel sterker mate dan men in #914 had kunnen droomen, is de verdeeld heid onder de socialisten zoo erg, dat menige f.elegenheid om groole en beslissende socia- istische stappen te doen onbenut blijft. Zulke verklaringen zijn gemeenplaatsen bij Socialistische schrijvers, die hun oogen niet sluiten voor de werkelijkheid. Waarin bestaat die verdeeldheid Zij is loch van bijzonderen, kenschetsenden aard. Het is een eigenschap van iedere dwaalleer ,flie zich ontwikkelt, dat zij verdeeldheid ■zaait onder hen die ze huldigen willen in de praktijk. Met de socialistische dwaling is liet 'niet anders gelegen. Het socialisme, steunende op de materia listische wereldbeschouwing, moet, wanneer let logisch doorgevoerd wordt in al zijne ge volgen, onvermijdelijk leiden naar het revo- iutionnaire het zou dan ook zijn bekroning moeten vinden in de oaiweuteling_met de heerschappij van het proletariaat als uilkomst. Voor die geweldige gevolgen, zooals ze reede in werkelijkheid zich voordoen in Rus land, onder de dwingelandij van het Commu nisme, schrikten zelfs vele socialisten terug. Vandaar de tweespalt in hun gelederen. De ware ondergrond van die verdeeldheid ligt dus voor de hand. Het is de toepassing van de Communistische beginselen die ernstige bezwaren meesleept en dan ook principieele bedenkingen uitlokt tegenover de voortdrij vende socialistische leiders. Tegenstrijdigheid ligt er dus tusschen de valsche theorie van het socialisme en de praktische toepassing zelf van die leer. Op Erond van die tegenstrijdigheid is de verdeeld- eid zelf ontstaan. Het is niet van belang ontbloot dien strijd van naderbij te volgen. Opvallend is het wel dat de tijdsomstandig heden zoo voordeeligwaren voorde invoering der socialistische hervorming en dat erzoo weinig aanlokkelijks is uitgewerkt. Voorzeker de roode syndikaten hebben een machtigen omvang gekregen, en menige nijverheden omklauwen ze in hun greep. Verder, dank vooral aan het vervroegd alge meen stemrecht, zijn dc socialistische afge vaardigden zeer talrijk in de parlementen. Eindelijk ondor deu druk der oorlogsomstan digheden werd in verschillende nijverheden het staatsmonopoliura ingevoerd. De wereld stond voor de hervorming. Kon er wel een geschikter oogenblik verwacht worden om een aanvang te nemen met de verwezenlijking van de communistische staatsbeginselen En toch blijft de socialisatie een schreeuw, wijl de bijzondero eigendom pal staat tegen over iederen aanval; in plaats van klassen strijd, treden zelfs menige factors van verzoening onder de standen op. In den regel blijft dus het socialisme nog in het rijk der Utopie, de leer is niet bestand tol in het uiterste voor de praktijk doorge voerd te worden. Daartegenover staat de proefvindelijke onderneming der Russische Communisten: hun leerstelling hebben ze omgewerkt tot den kevigsten klassenstrijd met de diktaluur van het proletariaat. Cochin en Frossard, Fransche socialisten, deden verleden week te Moskou, volgende declaratie aan het uitvoerend comiteit der Communistische internationale Door uw sovjets hebt gij ons levende lessen van ge schiedenis gegeven. Gij hebt ons ten klaarste bewezen dat enkel door macht en rechtstreek- sche revolutionnaire beweging in het vuur van den burgeroorlog, de grondslagen kun nen gelegd worden voor de nieuwe sociale orde. Daarheen voert noodzakelijk de socialisti sche leer. Er bestaat dus tegenstrijdigheid tusschen de theorie en de praklijk van het socialisme: Daarin ligt de veroordeeling zelf van die dwaalleer in aanraking met werkelijkheid stort ze als een kaartenspel ineen. De doorvoering van de socialistische leer leidt dus onvermijdelijk naar omwentelingen- burgeroorlog, maar alleenheerschappij van het proletariaat, naar een bolsjewistische dwingelandij zooals het 3® Internationale deze huldigt. Is het noodig de waarde te schatten van zulke leerstelling, die dan toch ook den schijn heeft de sociale orde tot stand te willen brongen Zullen onze misleide arbeiders de oogen openen voor de werkelijkheid. Met het onhoudbare van het socialilisch systeem voor de praklijk gaat dan ook de noodzakelijkheid gepaaid van eeri stevige christelijke arbeidersbeweging om te beletten dat de socialistische theorie worde doorge voerd, en vooral om de verbetering van den arheiderstoestand te bewerken in de lijn van dc ware wereldorde door de huldiging in de praklijk van de katholieke maatschappijleer. Er kan geen twijfel meer mogelijk zijn de ziekte die, in verscheidene streken, tus schen het vee ontstaan is, is wel de schrikke lijke runderpest van Indië. Zulk blijkt uit het wetenschappelijk onderzoek gedaan door eene kommissie samengesteld uil MM.Doctor Bordet, bestuurder van het gesticht Pasteur van Brussel, de beroemde bacteriologist Dr Gratia, bestuurder van de veeartsenij school, Liernaux en Hamoir, leeraars bij de veeartsenijschool;; De Ro, algemeen opziener bij bet ministerie van landbouw, en Doctor Hoyc, hoofdopziener bij hetzelfde ministerie. M. Bordet werd, kort voor den oorlog, door het Engelsch gouvernement gelast deze ziekte in Transvaal te gaan bestrijden; hij bezit alle gezag, kunde en ondervinding, om iu deze kwestie uitspraak te doen. De pest werd wel ingebracht door de Indi sche huitossen. Het schijnt dal er tegen die veeziekte geen dadelijke hulp bestaat. 26® Vervolg. Tegen zes uur wilde de oude bichtvader flen veroordeelde wekken, die nog altijd on beweeglijk lag, om hem opzijn laatsten gang Voor le bereiden, en om met hem te bidden. Hij noemde den naam van den veroordeelde hij raakte zijne schouders aan, en riep maar alles te vergeefs. Wat is dat zeidc hij eindelijk met ont hield gelaat tol de beide opzichters. De ver oordeelde is dood. Dood riepen zij en vlogen naar Jiet leger van Dulex die geheel bewegingloos en bleek was. Goede God zeide een opzichter, gij hebt niet gewild dat hij door benlshanden ;van dit leven werd beroofd, hel is voorbij 'pet hem. Hij is dood Roep de wachtheb bende luitenant, de geneesheer moet gehaald worden. Terwijl dc oude bichtvader naast Dulex knielde, snelden de beide opzichters uit de gevangenis. Buiten verspreidde zich het bericht als een «oopend vuur, dat de ter dood veroordeelde wièns terechtstelling binnen het uur zou jplaals vinden, plotseling was gestorven. De beulen stelden naar het leger van Dulex, look de commandant verscheen, om le onder- ■weken, of niet een zelfmoord had plaats •gevonden, maar er was aan het lichaam van den veroordeelde geen enkel spoor van eeni ge verwonding te zien. Eindelijk verscheen een geneesheer. Nadat hij hoofdschuddend den levenlooze herhaaldelijk had onderzocht, beluisterd en aan alle zijden beschouwd, verklaarde hij aan deen commandant dat hij op dit oogen blik over den toestand nog geeue bepaalde verklaring kon geven. De dood schijnt nog niet le zijn ingetreden, zeide hij, maar de toestand is als een gevolg van de verslijven- de kramp le beschouwen en men kan niet weten en voorspellen, wat daarop zal volgen. De voltrekking van het vonnis morst ten gevolge van deze onverwachlte gebeurtenis worden uitgesteld. NEGENDE HOOFDSTUK. Nepo Rensata. Zooals wij hebben gelezen waren alle ver volgingen van de vluchteling Nepo Ilensata vluchteloos gebleven, de soldaten en beamb ten waren in het bagno teruggekeerd en konden niets anders melden dan dat de vluchteling in de ga!ven den dood moest ge vonden hebben. Zooals Nepo Rensata terecht vermoedde was zijn broeder door het noodsignaal over luigd geworden dat een vluchteling trachtte zijne vrijheid te bekomen. De tegenwoordigheid van Rensata's b'roe der belette dan ook dat de vluchteling in de golven omkwam. Zoodra Rensata zijne vrijheid had bekomen vertrok hij naar Parijs, klom dagelijks in achting bij de advokaten en magistraten, en verwierf de buitengewone opmerkzaamheid van den koning. In 't Katholiek Kiesoomileit van St-Niklaas Verleden Vrijdag had er in deze stad een welgelukte vergadering plaats, waarop orrzen vriend M. Emiel Van Haver het volgende tot de vergadering richtte Ik zeg dat de missing van vroeger hierin bestaat dat men gëfen onderscheid maakt tusschen hoogere burgerij en den midden- stand, hoewel geen wederzijdsche belangen ver uiteenloopend rijn. Wil de midden- stand niet verdrongen worden mo_et hij zich vereenigen. Op ecoifemisch gebied beslaat reeds een bond, zonder politieke kleur, waar niemand buitengesloten wordt, omdat dit een verzwakking zijn zou. De bond werd door wijlen W. Reynaert gesticht. Op politiek gebied echter dienter een afzon- derlijke groepeering tot stand le komen, i) Dit te bewerken i^het doel van deze ver- gadering. Spreker stelt dan de vraag of onze wetgevers sedert twee jaar een enkel wetsbroksken gestemd hebben om de be- langen der middenstanders te vrijwaren. Hij antwoordt neen en haalt er de Huis- huurwet bij om te toonen dat er met de kleinbezitters omgesprongen wordt. Dit is le wijten aan het feit dat de middenstanders niet roeren. Het blijkt ons ten klaarste dat een sterke groepeering broodnoodig is. Hij twijfelt er dan ook niet aan of al de katholieke middenstanders zullen zich in den bond laten inschrijven. Ziehier den tekst van liet wetsontwerp betreffende de militaire pensioenen; zooals het door de Kamer aan den Senaat overge maakt is, die er deze week over beraadsla gen zal. Eerste artikel. Tabel I. gevoegd bij de wet van 23 November 1919 op de militaire pen sioenen wordt vervangen door de bij onder hevige wet gevoegde label I. Act. 2 De volgende wijzigingen worden gebracht in de wet van 23 November 1919 op de militaire pensioenen a) Artikel 27 lid 1 wordt gewijzigd als volgt Hel bedrag van de in titel I dezer wet vermelde pensioenen wordt, voor ieder ge gradeerde van het leger en zonder onder scheid van wapen oMienst,- overeenkomstig de cijfers van dc bij de wet gevoegde tabel I geregeld Lid 2 van ditzeltde artikel wordt ingetrok ken. b) Artikel 46 lid 1 wordt 'door den vol genden tekst vervangen Voorde militairen, gepensionneerd voor 1 Augustus 1914, zal de herziening geschieden met bij het eeistc pensioen het aantal annuï teiten bij te tellen, hetwelk overeenkomt mei den duur der nieuwe diensten, met het voor dcel der oorlogsjaren. Deze annuiteiten zijn deze bepaald bij de onderhavige wet gevoegde tabel I en in ver band met hun laatstè graad, maar zullen niet verhoogd worden met de vermeerdering toegekend aan den werkelijken diensttijd in den graad c) Artikel 54: in het laatste lid worden de woorden vermeerderd onder de bij artikel 27 opgegeven voorwaarden weggelaten. Art. 2 Hel allerhoogste bedrag van het dienstouderdoraspensioen van den luitenant- generaal en van den generaal-majoor wordt bepaald onderscheidenlijk op 20,000 frank en 17,000 frank. Art. 4. Bij wijziging van artikel 45 der wet van 23 November 1919 worden de cijfers der biji deze jwet gevoegde tabel I vanaf 1 October 1919 toegepast lot net vaststellen De schrandere geest en getrouwheid van Nepo' Rensata deed hem tot vertrouweling van den kontng klimmen. Reeds weken was hij als vertrouweling, in de gunst van den koning, toen deze hem 'zeide dat hij twee dageu geleden wederom een droevige taak had moeten doen, namelijk het teekon van hel doodvonnis van de galei slaaf Alexander Dulex. Toen Rensata dit hooide, viel hij wankc- 4end op een stoel. De koning bemerkte de ongesteldheid van zijn gunsteling en vroeg hem wat hiervan dc oor/Aak was Was Rensata niet met zulk een helder verstand bezield, hij zou zich thans verraden hebben. Hij bekende den koning dat hij Alexander Dulex in zijn particulier laven had. gekend, overtuigde hem dat dit altijd een rechtscha pen man was geweest, en wist.door zijne welsprekendheid, vïn den koning een bevel schrift te ontvangen tot geheele kwijtschel ding van schuld voor Alexander Dulex. Het verlangen van Rensata om dit bericht zelf naar Toulon te brengen, werd door den koning goedgekeurd Zeker hing van de snelle en tijdige aan komst van dezen ruiter alles af," twee dagen was een koerrier met het doodvonnis van Parijs vertrokken, thans bleef Rensata niets meer over dan alles te beproeven, om de reeds twee dagen vertrokken koerrier in te halen Terwijl Neplo Rensata als koerier vertrok en voor het gevaar- van in hst b^gno le wor^J vervallen. van de pensioenen der militairen die rech hebben op het voorstel van gezegde wet. Art. 5. Lid 3 van artikel 54 der wet van 23 November 1919 wordt weggelaten. Art. 6. De jaarwedde, waarop het pensioen wordt berekend is het maximum toegekend aan den graad, door den belanghebbende bekleed wanneer hij op pensioen gesteld wordt. Art. 7. Voor de pensioenen verleend sedert i Augustus 1914 tot de afkondiging dezer wet, geschiedt de herziening van de bedragen door het maxima in eiken graad van de wedden, op dezen laatsten datum toegekend, ten grondslag le nemen. Art. 8. Er wordt aan het Departement van Financiën een niét beperkt krediet toegestaan van 15,000 frank om de kosten te dekken, welke zullen voortvloeien uit de herziening, waartoe het toepassen van deze wet aanleiding zal geven. Een 22 jarige jongeling doodgeschoten. Zondag namiddag hadden verscheidene jongelingen van Eine en Heurne zich naar Audenaarde begeven met eene duif. Laat in den avond keerden allen terug rond 11 ure bevonden zij zich op de baan van Heurtie. Eensklaps vervoegde zekere Vermeyere, van Eine, wonende wijk Beke, de genaamde Van Driessehe, wonende te Heurne en vroeg al schertsende of hij niet bang was op zulk uur van den nacht naar huis te gaan. Van Driessehe antwoorde neen en ter zelfder tijd bracht hij een revolver te voor schijn, waarvan hij de liaan overhaalde. Een schot ging af en trol Vermeyeren in het linker oog. De dood wasoogenblikkelijk; de andere jongelingen sloegen verschrikt op de vlucht. Hel slachtoffer is slechts 22 jaar oud tot hiertoe bleef de onvrijwillige dader van het zoo smartelijk ongeluk onvindbaar. liet parket van Audenaarde is ter plaats geweest. Europa wordt door het Bolsjewisme bedreigd tl. Wilson, ongerust zijndo, roept hot Congres bijean De Amerikaansche regeering beschouwd den toestand van Europa als zeer ernstig. M. Wilson denkt er aan het congres in buiten gewone zitting bijeen te roepon om het vol macht te vragen over het land-en zeeleger, met het oog op Polen's verdediging. De inval der bolsjewiki bedreigt heel Euro pamet een nieuwen oorlog waarin, Duitsch- land, naar de Amerikanen vreezen, zich aan de zijde van de bolsjewiki zou scharen. Amerika denkt er aan, Polen doelmatig te helpen. Het staalsdepartement en het kabinet heb ben alle middelen onderzocht om Polen te helpen. Deze hulp zou bestaan in een crediet en in een land- en een zeemacht. De regeering is overtuigd dat de Polen Warschau niet lang behouden. Kan men de bolshewiki niet tegenhouden, dan is het niet zeker dat deze halt zullen houden aan de grens van den Atlantischen Oceaan, daar zij de sovjets in de heele wereld willen oprichten. Te Washington gelooft men niet dat de onderhandelingen het gevaar zullen afkeeren. De militaire overheid acht een leger van een millioen man noodig om het roode leger te verpletleren en het bolsjewistich gevaar, dat Europa bedreigt, af te wenden. den herkend, niet vreesde, omdat hij in zijne kloeding geheel veranderd was, moest in het bagno de terechtstelling van den veroordeel den worden uitgesteld, omdat hij plotseling in een toestand verviel, die op den dood ge leek. Dit onverwacht tusscbengevalveroor zaakte aan den commandant de grootste zorg. De commandant was er aan gewoon, alles wat hij moest doen, dadelijk uit te voeren, en du liet zich dat hier niet doen, daar een doodzieke, onmachtige, toch niet kon worden terechtgesteld. Hij liet den geneesheer bij Dulex roepen, opdat hij den toestand zou onderzoeken, en bepalen wanneer de executie voltrokken kon worden, maar de geneesheer verklaarde, over het huilengewone toeval van den gevangene voorloopig nog in het geheel niets te kunnen zeggen. Verheugd over deze wending der dingen, over deze vertraging, was Lapellier zeer verheugd, die door een verdoovend middel, dat lang werkte, de vertraging der terecht stelling werkelijk had vertraagd. Toornig er over was daarentegen de wachter Mercurent die achter dit merkwaardig voorval met zijn fijnen speurneus een verraad vermoedde. De toestand van verdooving duurde, in weerwil van de, door den geneesheer aangewende middelen, gedurende den geheelen, voor de terechtstelling bepaalden dag en ook den volgenden nacht, en eerst tegen den morgen vertoonde zich de eerste levensteckepqn bij denveroordeelden. Hij sloegspoedig^daarop de oogen open, maar slqchts om zo dadelijk vsreder te sluiten en. in eon onruatigén slaap te Schoolabonnemente Van af 15 September a. s. worden in bin- nenlandschen zoowel als in gemengden dienst schoolabonnementen afgeleverd voor drie of zes maanden of den jaarlijkschen duur der leergangen. De prijzen zijn vastgesteld voor abonnementen van 1 tot 3 reizen en van 4 tot 7 reizen per week. Het voordeel der schoolabonnementen1 wordt uitgebreid tot al de caiegoriën van! leerlingen welke er voor den oorlog van ge-' noten. Het bedrag van den borgtocht is 10 frank' voor om 't even welk schoolabonnement. Met ingang wan denzelfden datum zullen geen schoolabonnementen voor een maand meer worden afgeleverd. Polen's oerste voorwaarden. Voor het vertrek der Poolsche onderhan delaars heeft prins Sapieha aan Tchitcherraet een lang draadloos bericht gezonden, waarin Polen zegt vrede le willen sluiten bij weder- zijdsche erkenning van het recht der nationa liteiten. De Poolsche regeering kan in geen bespre kingen treden die zich in Polen's binuen- landsche aangelegenheden willen mengen. Eene goedkeuring van dit prenciep wordt 16 Warschau verwacht. Moskou en Warschau. Tehitcherine heeft de Poolsche regeering draadloos gemeld sedert een week zonder nieuyvs te zijn in zake de aankomst der onder handelaars. Hij drong er op aan te zeggen dat wellicht een draadloos bericht uit War schau niet toekwam. De Poolsche regeering antwoorde dat zij" op 5 Augustus een draadloos bericht had ge zonden aan de statie te Moskou die het niet in ontvangst wilde nemen, zeggend dat men dit enkel deed tnsscUcn 17 en 18 uur. Op 6 Augustus werd tusschen die uren geseind. Moskou antwoordde dat de verbin ding slecht was. Warschau beproefde nog maals te seinendit werd door Moskou afgebroken. Vier maal dus heeft Warschau te vergeefs getracht zich met Moskou in ver binding te stellen. De toestand in Polen's hoofdstad M. Daszynski heeft er op gewezen dat hef noodig is het front dichter bij de hoofdstad le brengen om de bevolking tot meer kalmze te brengen. Het Poolsch leger, zegde hij, is niet overwonnen en steeds strijdlustig. De aankomst van generaal Weygand is met vreugde begroet. Het diplomatisch korps en de regeering zullen Warschau niet verlaten. Onmogelijk is het niet dat iedereen onder de wapens zal geroepen worden. Aan Amerika is een verzoek gericht om bevoorrading daar wel een half millioen vluchtelingen uit den omtrek te Warschau toekomen. Hongarië's hulp. De bladen van Warschau melden dat er een afvaardiging van het Hongaarsch parlement aldaar is toegekomen, den groet van Honga- rie en den wensch Polen te helpen, over brengend. Tienduizenden soldaten wil Hongarië zen den, benevens eêne Rood Kruis-missie en talrijke transporten munitie. Er wordt gesproken van een leger van 140.000 man. Ook voedsel zou er gezonden woiden daar de Oogst in Hongarie goed gelukt is. Reeds dacht de geneesheer met een begin nende zware koorts te doen te hebben, maar gedurende den dag kwam Dulex geheel tot zich zelf, verlangde te eten en le drinken en scheen geheel genezen te zijn. De geneesheer bracht den commandant het bericht van de gunstige wending der ziekte, en daarop beval de commandant dat de te rechtstelling den volgenden morgen zou plaats hebben. Lappellier wachtte nog altijd te vergeefs op eene veranderiag van het vonnis/ Het scheen hem thans eene onmogelijkheid te zijn, Dulex te redden. Een tweede middel om het vonnis te rekken was niet mogelijk. Dulex was, nadat bij zijn geheele bewust zijn terug had gekregen, volkomen niet zijn lot verzoend. Die zachtheid, die rust, die slechts door strijd kan verkregen worden, ver vulde hem. De luitenant La Rochediedoordeni commandant belast was, de voltrekking van het vonnis te leiden, ging tegen den avond' naa de cel van Dulex om hem mede te deeleri' dal de volgende morgen de exculie zou plaats hebben. Toen vroeg hij den veroor deelde of hij nog een wensch hhd. Op de vraag, of de veroordeelde nog een wensch had, voor men tol de voltrekking van het vonnis overging, Verzocht Dulex zijy nen medegevangene Lappellier die men uaaje, een andere cel had 'gebracht, nog eensn^ mogen zien. Het verzoek werd hem toegestaan*. Diep; geroerd snelde Lappellier.naar Dutex die op zijn bed zat en er bleek uitzag. (Vervolgt.J

De Volksstem | 1920 | | pagina 1