Da strijü om vijf millioen 14 Ds Poolsch-Rassische oorlog. Zaterdag Oogst 1920 Vlaanderen ter hulp Een volksraadpleging betreffende bet talenvraagstuk. Een aanslag op M. Venizelos te Parijs 't Saargebied In slaat van beleg Oe wereldredaGtie van bet Vatikaan De Armsensclie Christenenln Turkljë Kristen Syndicaat van IJ- P- T. T- Z. V STEM Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 179 S3 G 33 I_. A. 3I> - 7 CENTIEMEN Uitgever: J, Van Nüffel-De Qendt Publiciteit bullen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarfleïo, ie Brnsael8, Place de la Sourae, Parijs en 6, Bream a Buildings Lohdrea E.C.4. H. Eusebiua Zon op4,51, onder 7,16 Nieuwe Maan don 14 De heropbouw van ons arm en ver laten Vlaanderen gaat niet vooruit. Alles laat er te wenschen, plannen •werden geteekend en gesmeed, doch 4e blijven liggen in de schuilhoeken in de bureelen van de bouwmeesters ol bij de hooge-commissarissen of der bijgevoegde gemachtigden en gelastig- den. Niets komt er van tot stand. De arme duivels van bouwmeesters wor den zelfs niet betaald voor getrooste moeite en gemaakte onkosten. Brieven die nauwkeurigheden en inlichtingen verzoeken blijven weken en maanden lang onbeantwoord. Alle ondernemingsgeest blijft uit. Aan ze kere verantwoordelijkheid ontsnappen; ziedaar wat de hoofdzaak uitmaakt. Gehebt hijvoorbeeld iets te bouwen, te herstellen, te schikken in de Veurnscho streek en gij loopt naar het toegevoegd commissariaat, ge dringt aan, ge vraagt, ge hervraagt, men zal u antwoorden 't Is spijtig we zijn onmachtig, 't Is te Brugge dat de kat op de koorde danst. Hier bezitten we geen geld on kregen we geen bevelen. En ge loopt op een draafken naar Brugge. Daar zal men u beleefd de deur wijzen en verwittigen Uiterst medelijdend en willende dienst bewij zen, doch het paard staat te Brussel gebonden. Hier is noch geld noch be vel. Gij neemt den trein naar Brussel, oen derde nuttelooze onkost Ver scheidene hoogweerdigheidbekteeders zullen u ontvangen en uitroepen We zijn bewust van uwe verliezen, nemen deel in uwen rouw, doch on- noodig tot hier te komen. We weten van niets. We zijn zoo onwetend als een pas geboren kind. Onzekerheid iheerscht er hier. De plannen van M. Henkin tellen niet meer. En minister Jaspar moest naar Spa, hij heelt te veel werk hij moet voor de belangen van gansch het land zorgen. En daarbij waar het geld halen Er is geen gold zegt men, maar waar mee bouwde mon elders sinds den wapenstilstand. En die monumentale bruggen en openbare werken die min noodig wa ren dan huizen aan hot front. Gij ziet van hier, zulke taal verstaat men niet, zelfs alsmenfransch spreekt. Niet te verwonderen dat de Vlaan- derens om hulp roepenklagen putton in d'aarde, ontevreden zijn. Zooveel te moer dat al wie wil op eigen kosten herbouwen het nog niet mag. Questie van juisto plaatsing van bouwgrond, van rechte richting en wat weet ik al. Ontevredenheid, ont moedigingen en wantrouwen winnen dagelijks veld bij alle bewoners van ■de geheele of ten deele verwoeste stre ken. Kan het anders Is dat een leven voor die menschen die alles of toch veel moesten offeren. De gelukkige pennelekkers en de hooge bedienden inzondergeid, voor wie men miljoenen uitgeeft, vinden het leven zeer schoon, de cigaretten en fijne cigaren opperbest en smake lijk, de verlofdagen talrijk genoeg. Kan zulks niet veranderen en ver beteren voor de frontbewoners en al dezen die moeten betaald worden 1 Marc bracht, alwaar zij bekenden hunne daad met voorbedachten raad gepleegd te hebben, ten einde Griekenland van een verdrukker te be vrijden en hunne landgonooten hunne vrij heid te verzekeren M. Venizelos werd getroffen in den linker schouder en aan den rechterheup. Hij werd op eene berrie gelegd en met den auto van den Griekschen gezant naar eene kliniek ge voerd. Dondèrdag namiddag heeft M. Bujl het volgende wetsvoorstel ingediend, waarbij een volksraadpleging zon gehouden worden in verband met het talenvraagstuk Artikel I. Bij koninklijk besluit worden de kiezers voor de wetgevende Kamers, in den loop van het jaar bijeengeroepen om hun meening bekend te maken betreffende de volgende vraagstukken 1. Acht u het noodig dat de huidige wet geving wordt vervangen door voordeeliger beschikkingen voor de Vlamingen inzake talengebruik in bestuurszaken. 2. Keurt gij, ja dan neen, de volgende schikkingen goed (hier volgen de artikelen der door de Kamer aangenomen wet betref fende het gebruik der talen in bestuurs zaken). Artikel2. Een koninklijk besluit zal de toepassing der wet regelea. Artikel 3. Op ieder kiesbiljet zullen de artikels der wet betreffende het Vlaamsch in het bestuur worden gedrukt. Rechts van ieder artikel zal zich een vierkantje bevinden met het woord Ja, links van ieder artikel een vierkantje met het woord Neen. Artikel 4. De onkosten zullen door den Staat worden gedekt. Artikel 5. De regeering zal den uitslag per arrondissement, bekend maken aan Ko ning, Senaat en Kamer. Da aanvallers aangehouden. Na de moord te Parijs gepleegd op Essad pacha, de Albaneescne kabinetsoverste, door een Albanees, werd nu Donderdag avond te Parijs een aanslag gepleegd op M. Venizelos, Griekach kabinetsoverste. Hier zijn de aan vallers twee Grieken. M. Venizelos kwam Donderdag avond, om 8 ure 20 in den auto van M. Athos Romanos, gezant van Griekenland, aan de Lyonstatie. Hij was vergezeld van M. Micolapoulis, staaisminister en het personeel van bet ge zantschap. Hij zou er den trein nemen van 8 ure 3/4 voor Nizza, van waar hjj zou inschepen om naar zijn vaderland terug te keeren. M. Venizelos en zijn gevolg begaven zich langs den gang -naast de reisgoederenzanl naar de kaaien, toen acht revolverschoten weerklonken. Een kerel had drie schoten gelost en een andere vijf. M. Venizelos zakte ten gronde. Men snelde hem ter hulp, terwijl de poli- cieagenten, die reeds hunnerevolvers getrok ken hadden de aanvallers achtervolgden en ze spoedig konden vatten. Een hunner werd schier onraiddelijk aangehouden den tweede was*op den koer der statie geraakt, doch werd daar door de menigte omringd en mishandeld De aanvallers zijn de genaamden, George Kyriolis, 25 jaar oud, luitenant der Grieksche genietroepen en Apostol Thorafie, 25 jaar oud, scheepsluitenant. Zij werden naar het policiebureel overge> 29* Vervolg. Ik bezweer dat de zoogenaamde koerrier .verkleed is, dat hg de ontsnapte boef No. 74 is en ik heb recht <om een onderzoek naar Iroijne aanklacht te verlangen. Krjjg ik geen -gehoor, dan zal ik beswaringen inbrengen, al moest ik mij lot den minister wenden Ili; ben Mercurent, ben opzichter en Ken mijn jpliclït, maar ook mijn recht, riep de in toorn ontstoken opzichter dreigend. Opdat gij over uwe plicht, hooFdzakefijk over die van gehoorzaamheid bedaard kunti nadenken, verleng ik uw arrest nog met vier- en-twintig ure, antwoordde La Roche be nard, misschien helpt dat wel. Zijt gij dan, echter niet bescheidener, dan blijft gij Uier; •nog vier-en-twintig uren. Mercurent geloofde dat toen hij deze woor den boorde van woede te zullen bersten. Hij was eerst op'La Roche maar ook op zichzelf, dat bij zich uit sluwheid niet bad belieerscht, aoo vertoornd, dat hij zich met den vuist in. liet aangezicht sloeg, toen de luitenant de cel 'verliet en huiten het bevel herhaalde, Mer- 'curenl nog vier-en-twintig uren in arrest te. houden. Hij wilde roepenwilde zich vernederen om er uit te komen, maar de luitenant ver wijderde zich te snel en nu moest hij nog; zoo laag in de cel blijven. Niets had Mercurent meer'kunnen versto-, ren en woeilend maken, dan dii bevel, juist nu, nu hij den vreemden koerrier nog dezen avond had gehoopt te ontmoeten en goed le zien. De luitenant ging op zijne aanwijziging niet naar den commandanten hij zelf kon niet weg. Mercurent knarstle op de landeh en balde de vuisten ia onbeschrijfelijken toorn. Wat zou nu gebeuren De ter dood ver oordeelde wat gered, en den koerier verliet zonder twijfel in den nacht reeds het bagno Als Mercurent den volgenden avond reeds vrij kwam kon zijne aangifte geen nut meer doen hut was dan te laat. Was luitenant La Roche misschien in het. koniplot begrepen Deze gedachte wekte Mercurent's geheele belangstelling en verbeel ding. Het gevangenomnier 73 moest een graaf zijn, misschien had La Rocne zich ook met hem ingelaten, misschien was de geschie denis met den koerrier valsch spel. En als het koninklijk bevel niet echt was Het kwam alles uit, de koerrier geleek op den outsnapten galeiboef No. 74 en La Roche had bij de uitvoering van het vonnis het bevel gehad. Den volgenden avond zou hij dadelijk de noodige aangifte doen, in elk geval was het een schandelijke streep door zijn rekening, dat hij liet niet reeds alles dezen avond kon doen. Tegen den avond hoorde hg van den hem water en brood in de cel brengenden opzich ter, met wien hij sprak, dat de koerrier in het ambtsbuis was verschenen en bij den commandant was gebracht. Dit bericht gaf Mercurent een vonk van hoop misschien had La Koelie het voor zijne -'VS/V- Oe Fransche krijgsraad zetelt te Saarbrugge. Uit Frankfurt a. de Main wordt gemeld dat de mijnwerkers ook besloten hebben te staken en men thans een algemeene staking te gemoet ziet. De bezettingstroepen worden voortdurend versterkt. De huiszoekingen bij lieden, die verdacht worden, dure" si^eds voort. De Duitsche bladen in het Saarbekken is den mond gesnoerd De Saarbrueoker Ztg Saarbreucker Landesztg. Volkstimme», Voelklinger Nachrichten en andere bladen zijn voor een tijd van vier weken verboden. Bijna alle redacteuren zijn in hechtenis geno men. De Fransche overheid in het Saargebied heeft den verscherpten staat van beleg afge kondigd en gedreigd met gevangenis en dood straf tegen hen, die vervolgde personen onderdak verschaften. Tot dusver zijn er le samen dertig personen gevangen genomen die zullen worden berecht door den buitengewonen krijgsraad, die te Saarbrugge is ingesteld en zijn zittingen gaat beginnen. WS De groote invloed dar Vatikaansohe diplomatie. De Parijzer Matin maakt een corres pondentie uit Rome openbaar, die, afeshoon absoluut objectief blijvend, den aanzienlijken invloed en activiteit van de Vatiaansche diplomatie bewijst. De correspondent van dit blad geeft een overzicht over de onderhandelingen tusschen het Vatikaan en Engeland in verband met Palestina, waarbij Rome zich voorbehouden heeft Frankrijk compensatie tè geven voor het Fransche protectoraat, dat met de Turk- sche heerschappij in Palestina vervalt. In Syrië en op den Libanon werkt de pauselijke invloed, even duidelijker ten gunste van Frankrijk. Verder vraagt Engeland, dat de Paus een matigenden invloed op Ierland zal oefenen. Inde oude Duitsche missies hebben alle na ties, aan wie deze ten deel vallen, den steun van den H. Stoel noodig. In China moet een overeenkomst met Frankrijk gesloten worden. Griekenland on dervindt den tegenstand van het Vatikaan en zijn oogmerken ten opzichte van Constan- tinopel. De Paus is eveneens geroepen om een beslissende rol te spelen in de positie van Beieren, Oostenrijk en de Rijnprovincies ten opzichte van Pruisen en den biunenlandschen toestand van Joego-Slavië en Hongarië. Zijn invloed in Bülgarië neemt met den dag toe. In Italië ten slotte heeft de regeering den steun van het Vatikaan absoluut noodig. Het is het boulevardblad Matin van Parijs, die dit alles zegt. En dan zijn er nog menschen, die meenen, dat de rol der Katho lieke Kerk uitgespeeld is. Zjjj zien niet klaar en zij die hen gelooven en volgen, nog veel minder. plicht gehouden, om de waarneming van den gevangen opzichter aan den commandant te melden, misschien werd de koerrier herkend of liet «en hem niet zoo vlug vertrekken. Nepo Rensata was tegen den avond, zooals de opzichter tegen Mercurent verteld had, bij den commandant bescheiden geworden hij wachtte den koerrier in zijn werkvertrek. Uwe papieren zijn gereed gemaakt, zeide hij, ik heb er in opgemerkt, met hoe veel zelfopoffering gij u hebt bemoeid, om het bevel van Zijne Majesteit nog te rechter tijd te doen aankomen. Ik heb mijn plicht gedaan heer com mandant. Zulk sen ijverige plichtsvervulling moet erkend worden, ging de commandant voort, die de bijzondere galeislaven niet nauwkeurig genoeg kende, om bij het zien van Rensata slechts eene gedachte aan den ontsnapten galeislaaf te koesteren, het bevel van de hand van zijne Majesteit dreef u tot spoed aan. Ik wist dat een menschenleven van mijn snel rijden afhing, heer commandant. Ik liëb nog een beleefd verzoek. Laat hooren, zeide de commandant. Het kon zijn, dat mij le Parijs op het hof naar den veroordeelde werd gevraag" zeide Rensata driest, het kon ook zijn, dat den hem genegene, aan wien de veroordeelde zyo leven dankt, mij naar iets vroeg. Ik wil de u daarom verzoeken of het mij gegund is, deze ongelukkige gevangene te mogen spreken De commandant dacht een oogenblik na Waarom niet antwoordde hii toen ik. ZIJ worden nog steeds uitgemoord Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de toestand, waaraan ae Christenen in het nabije Oosten het hoofd moeten bieden, met den dag dreigender wordt. De Armeensche aartsbisschop van Smijrna heeft verklaard, dat de toestand volkomen -wanhopig is, vooral voor de Armeensche katholieken in Cilicië. Tenzij er onmiddelijk hulp komt, zullen de Christenen uitgemoord worden door de benden, welke door het land rondzwerven en zich geheel aan de bevelen van den Turkachen nalionalistischen oproer ling Moestafa Kemal onderworpen hebben. In Adana en Marash zijn onlangs talrijke Christenen met onmenschelijke barbaarsch- heid ter dood gebracht. De Christenen heb ben hoegenaamd geen wapenen om zich te verdedigen legen de Turksche oproerlingen die de districten, welke zij doortrekken, plun deren en uitmoorden. Het is een schande voor de beschaafde we reld en de regeeringshoofden het lot dezer ongelukkige bevolking niet meer te beharti gen. Eene afvaardiging van de kandidaat-brief dragers.... wagenschouwers..., en ordeklerks aangesloten bij het Kristen Syndicaat, geleidt door de Heeren Desmet en Duray zijn in on- derhoor ontvangen dezen morgen door den Heer Minister Poullet. Voor de kandidaat-briefdragess, vroeg de afgevaardigde de vaste benoeming dezer reeks van al degenen die dagelijks in dienst zijn. Andere punten werden nog besproken. Voor de wagenschouwers besprak men 1®. Verhooging van minimum en maximum. 2Het encommissionnement. 3°. Dagen verlof met solde. Voor de ordeklerken, eene -definitieve be slissing van de versmelting van die kader met de klerken. De heer Minister heeft de belanghebbende zeer goed aanhoord, en beloofde eene gron dige studie over de vragen der twee eersten en eene beslissing binnen zeer korten tijd voor de ordeklerken. De afgevaardigden waren zeer voldaan over het onderhoud en de minzaamheid van hun Minister. Brussel den 12 Oogst 1920. Het Kristen Syndicaat. Het Fransch-Engelsch geschil^ nopens de herkenning van Wrangel. Men verzekert, dat ingevolge hot geschil opgerezen tusschen Frankrijk en Engeland in betrek met de herkenning van het gouver nement van Wrangel, door het Fransch gouvernement eene nieuwe confefentie zal plaats hebben tusschen MM. Llovd Georges en lord Curzonen M. Millerand. Er wordt bijgevoegd, dat de Engelsche regeering al het mogelijke zal doen om te trachten deze zaak zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. Een schrijven van M. Lfoyd George aan Kamenew. M. Lloyd George heeft aan M. Kamenew een schrijven gestuurd om dezen er op te wijzen dat de gedurige weigering, om aan de gevolmachtigde Pooltche afgevaardigden ter wapenstilstandsconferencie toe te laten zich met hun gouvernement te Warschow in betrekking te stellen, rechtmatig achterden ken verwekt en geenszins geschikt is, om tot eene spoedige en vreedzame oplossing der huidige krisis te komen. Trotzky in hot hoofdkwartier. Naar uit het door de bolschewisten beze t Polen gemeld wordt, is Trotzky te Bjelostok, zetel van zijn hoofdkwartier, aangekomen. Het oordeel van M. Asquith. M. Asquith verklaarde in de gemeenten- kamer Ziehier de waarheid. Polen oogst thans wat het gezaaid heeft. Zes maand geledeiv was Polen eene natie met eene bevolking uitgeput door ziekte en ontberingen en zonder, overdrijving zoo goed als bankroet. In die voorwaarden heeft het zich onbezonnen in een aanvallend avontuur gewaagd. Poleu heeft de overeenkomst van den Volkerenbond, waarop het thans beroep doet, bijgetreden. Polen heeft nochtans aan den Volkeren bond niet gevraagd of deze zijn optreden tegen het gouvernement goedkeurde. Het doel van Polen was zijne oude grenzen van 1792 terug te hebben. Dat was eene uitzin nige onderneming welke door geheel Europa zou moeten afgekeurd worden. Wanneer men spreekt van een Bolsche- wistisch ol rood leger, of hoe men het ook noemen wil, dan moet ik doen bemerken dat. zulks onjuist is. Naar alle waarschijnlijk -be kommeren zich slechts woinig officieren en manschappen over het Bolschewismus. De Poolsche inval in Rusland, heeft daar echter eene sterke macht tot stand gebracht waarvan Polen nu al gevolgen draagt. Poolsch legerbericht. In den Noordsektor hebben onze afdeelin* gen de hevige aanvallen des yijands, die oni ten allen koste uit Pulstuk wilden verdrijven afgeslagen. In het center bleef alles kalm. In den Zuidsektor neemt de bedrijvigheid der ruiterij van generaal Budieny toe. De voorhoede is tot Radziechow en Cholosew doorgedrongen. Ouze tegenaavallen zijn in. gang. Aanvallen in de streek van Chorodvzqy en Chodaczkow werden met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Uhreensche af deelingen welke zich uif hunne stellingen achter de Strypa hadden teruggetrokken hebben hunne oude stellin gen terug bezet. Onder Bolschewistische bezetting. De bladen van Warschow melden dat de Bolschewisten in het gebied van Bialistock. overal gijzelaars nemen. Zij eischen levens middelen op en indien deze niet tijdig gele verd zijn, worden gijzelaars door den kop geschoten. De Bolschewistische krijgsgevangenen ver klaren dat het opperbevel van het rood leger, met het oog op een mogelijken aftocht, in der haast eene verdedigingslijn opwerpt,, loopende over Grodno-Sloniui-Luoiniec en Sarny. Te Bialistoch heerscht hongersnood. De levensmiddelen kosten er fabelachtige prijzen. Duizenden personen worden aangehouden. De Bolschewisten plunderen alle mondvoor raden en zenden ze in Oostelijke richting. vind geen reden om uw verzoek af te slaan, gij moogt den gevangene spreken heden avond niet meer, morgen vroeg echter hier in het ambtshuis. Ik zal bevel geven, dat de gevangene morgen vroeg hierheen wordt ge bracht. Ik verzoek er slechts om, om in geen verlegenheid te geraken. Zeer juist, men kon uover zijn toestand vragen. Wanneer neemt gij uw terugreis aan. Morgen dadelijk na het onderhoud en nadat ik van den heer commandant dépêches voor Parijs heb ontvangen. Dépêches heb ik niet maar een private brief. Ik zal dien even punctueel als de staats- dépêches bezorgen en reken het mij tot eer van den heer commandant met zulk een or der te worden belast. Opdat gij morgen na het gesprek met den begenadigde dadelijk uw terugreis kunt aannemen en geen verder oponthoud hebt, zeide de commandant naar zijn schrijftafel gaande en een grooten brief in de hand ne mende, wil ik u den bedoelden brief reeds heden geven, hier is hij. Nepo Rensala zeer tevreden over de gun stige loop der dingey, dankte den comman dant, nam den brief in ontvangst en nam afscheid, om in de koeriers bestemde kamer van het ambtshuls, den nacht door te brengen. Aan eene heimelijke samenkomst met Dulex dacht Nepo Rensala minder, daar hg geloofde, dat Mercurent op dezen avond weder ontslagen was en de wacht in de slaap zaal als opzichter weder voor den nacht be- Overstroomingen in Algerië. Een rivier 5 meters beven 't gewone ,peil. De rivier Mekkera, door regen en bagel gezwollen, is in een stortvloed verhanderd, het water steeg in eenige uren tot 4 en i» me ters boven het gewone peil. De oogst in den omtrek werd verwoest. Ezels werden met hun last op den rug dooi den stroom meegesleurd en verdronken. De bliksem heeft tweehonderd schapen en geiten gedood. Voor al de kleine eigenaars is het een groote ramp geworden. trókken had. Hij wilde elke aanleiding -tot verdenking voorkomen, en hij kon dat, om dat hij Dulex den volgenden morgen zou spreken. De eenige omstandigheid, welke hem bij deze samenkomst nog bedenkelijk seheen, was deze, dat het zeer goed Mercurent kon zijn, die Dulex den volgenden dag bij hem bracht, en als dan de opzichter hem herkende Maar de onverschrokken, ja zelf vermetele Nepo Reneata, rekende op zijn goed geluk, wierp zich vermoeid op een bed, en daarbij sedert dagen niet rustig had geslapen, zenk hij spoedig in een vasten slaap. Den volgenden morgen bracht men hem het steeds voor koeriers bestemde ontbijt en Rensata verliet voor een half uur het bagno om zijn paard het versche poeder te geven, dat rondom bij de muren in overvloed groei de, toen keerde hij in de kamer van het ambts huis terug. Nauwelijks had hij iets van het ontbijt ge bruikt, toen hij stappen in den gang hoorde. Dat was Dulex die door een opzichter <in zijne kamer werd gebracht. Een oogenblik van koortsachtige spanning ging voorbij, toen werd de deur geopend. Dulex trad over dén drempel, niet Mercu rent, maar een andere opzichter had hem ge-^ bracht, de opzichter bleef buiten de deur staan. Een snelle blik uit Rensata's levendige oogen waarschuwde Dulex dadelijk voor een- onbedacht woord, «elfs voor een ovcr$d ge»: baar, daar de opzichter builen de detfr daar door opmerkzaam kon worden. ('t Vervolgt^

De Volksstem | 1920 | | pagina 1