0. L. ïrera Hemelvaar! Aan Se Katholieke Middenstanders! S3 strijd cm vijf iiSlisen De Poolsch-RnssiSGhe oorlog. Zondag 15 Oogst Maandag 16 Oogst 1020 Fabriek te Bordeaux verbrand Voor miHioenen schade aangericht Staatsminister Woeste aan de Katholieke Jeugd. Hij twijfelt er dan ook niet aan of al de Katholieke Middenstanders zullen zich in den bond laten inschrijven De veepest AALST-LOURDES DE TOLK XXVF JAARGANG NUMMER ILO Kerkstraat, P en 22, Aalst! Tel. 114 T> C3- 3E2 Li J&. 33 -1 O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-De Qendt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londres E.G.4. O. L. V. Hemelvaart Zon'op 4,55, ouder 7,15 J H. Rochus I Zon op 4,56, ondet'7,13 j Eerste kwartier den 21 Het feost van O. L. Vrouw Half 'Oogst, herdenkende den dood, de ver rijzenis, de hemelvaart en de kroning 'der Moedor Gods, is het Maria-feest 'geworden. Niet ten onrechte. Want waar do andere ook meest verhevene en grootsche heiligdagen van O. L. Vrouw, een harer grootheden of voor rechten of levensgebeurtenissen her denken, viert deze hoogdag het voor val dat, uitkomst en bekroning van gansch haar leven, hierdoor zelf al de voorgaande veronderstolt en samen vat; zoo dat dezen dag oven als op den stervensdag dor Heiligen, de persoon lijkheid van Maria in haar geheel verheerlijkt wordt en gehuldigd. Van daar dat heden aan de talloozo Maria's der katholieke wereld hun naamfeest gewenschl en gevierd wordt. Dit feest is lietMaria-foest, ofschoon het voorwerp ervan voorals nog het voorwerp niet is geweest eener plech tige afdoende beslissing van hot on feilbaar leergezag of een punt van ons geloof is geworden. Zooals Christus verrezen is.'f zullen wij insgelijks eens verrijzen. Ook de Maagd en Moeder Gods Maria, moet deel hebben aan de Verrijzenis. Wan neer zou die plaats grijpen voor Haar? Moest haar lichaam eorst tot ontbin ding overgaan Dit lichaam vrij van al wat uit zonde voorkomt of tot zon de noigt; gepaard aan eene ziel,welke rein was van de er/smet en van de allerminste persoonlijke schuld, en uit dien hoofde ook zijnerzijds verschoond van de metterdaad uit de erfsmet voortkomende begeerlijkheid; dat Li chaam, naast de Ziel, begunstigd met iVoorrechten en sieraden allerlei; dit H. Lichaam de verrotting kennen Dan wannoer dezo foitelijk eene strat is voor de zonde Ook voor Maria's Lichaam moet het Gij zult uwen Heilige niet prijs geven aan het ver derf galden. Christus moest verrijzen, en zonder loeven; en ook met zijn aangenomen natuur, plaats gaan nemen aan de R.ecklerkand zijns Vaders. Het godde lijk Lichaam mocht do ontbinding niet kennen. Evenmin hot Moeder-maag delijk Lichaam van Maria. Reeds is het genoeg dat Zij door de wogen des doods, naar haar Zoon is gegaan. Al baro voorrechten zijn eene aanleiding, stellen een eisch daar aan dit laatste voorrecht. Alleen moest Jezus' verrijzenis zijne zending als Messias staven. Met min der uiterlijk vertoon ging het er toe bij de verrijzenis van Jezus' Moeder. Van de eerste tijden van het bestaan der H. Kerk viert zij niet enkel Maria's zalig afsterven en ziolsver- lieerlyking in den Hemel, maar dege lijk en tevens hare Verrijzenis en 30* Vervolg. De opzichter hoorde elk geruisch, elk woord, het gold daarom bij deze ontmoeting de groolste voorzichtigheid in acht te nemen. Dulex dankbare blikken vielen op zijn redder, meer dan alle woorden, alle luide •verzekeringen drukte deze blik uit. Geen lianddruk, geen omhelzing durfden zg wagen. Gij zijt het, ik herkende u dadelijk, mijn vriend Rensata, maar wat waagt gij fluisterde Dulex met een gelaat vol bezorgd heid, ik vrees voor uw leven. Mercurent herkende u, eene innerlijke slem zegt liet mij en de van haat vlammende oogen weikan hij op u richtte, doen mij geen oogenblik twij felen of bij herkende de galeislaaf No. 74. Wat is hij vroeg Rensata die zich door d ze meJedeeling ongerust maakte. Zijn arrest is tot dezen avond verlengd, zeide Dulex. Goed dezen avond ben ik reeds over a'le bergen, binnen het uur ben ik op den terugweg naar Parijs. Vreest niet voor mij, grjnt Montpellier. Ik dank God er voor, dat bij mijn werk deed gelukken, zijne machtige hand heelt u beschermd. Hoe hebt gij dat alles mogelijk gemaakt. Vraagt mij niets, het zou te ver voeren om u dat alles te vertellen. Ik was u dank schuldig, graaf Dulex, en ik aarzelde niet dien te betalen, nu zich daartoe de gelegen heid aanbood, zeide Rensata zacht, ik moet a spreken. Uwe dochter Engelinc leeft dal Hemelvaart. Ea dit in de gansche Kerk, zoo in liet Oosten als in het Westen. Onze krachten beproeven in hot afschilderen dor glorie van de verrij zende en ten Hemel opvarende Moe-c der-maagd ware onmogelijk, want nooit oog heeft gezien, nooit oorheoft afgeluisterd, nooit hert heelt gevoeld wat luister de Hemelkoningin te beurt viel. Celebroeren wij Maria's feest mot inwendige en uitwendige gods dienstigheid. O, het zal aan Jezus' Hart welge vallen zijn, wanneer we zijn offer zul len helpen plengen en meevieren ter eere Gods en ter nagedachtenis van het «slapen gaan» en verheerlijkt op staan der lelieblanke Maagd, Zijne geliefde Moeder en Medewerkster, nieuwe Koningin, eene moeder lijke Vorstin des menschdoms. Wat ons betreft, we zullen het niet moeilijk hebben om in ons dien dag passende gevoelens te verwekken. Wat eene moeder is weten en voe len we allen te goed. Wat zal er dan natuurlijker zijn, daar we toch de vaste overtuiging hebbon dat Maria onzo teedere liefdevolle Moeder is, dat Haar te bejegenen met kinderlijke genegenheid, kinderlijke fierheid, kinderlijk geluk om haar triomf Vandaar dio plechtige processie. In Vlaanderen en België door, zijn velo kerken aan dat verhoven myste rie toegewijd, 't Is ook de Groote Lieve Vrouwdag voor vele bedevaar ten Maria tor eere, zoo staan bekend O. L. Vr. van Isemberge, O. L. Vr. van Dadizeele, van Eossen (tbans verwoeste kapel), van Meessen (ins gelijks te niet), van Zele, van Biende- kens te Brugge, van Fijne storre (Finis terrae) te Brussel, van O. L Vrouwkerk en van heel Kortrijk en ook zooveel van L. Vr.Ter Hieven in St Pielers, te Gent. Saait-Goppée. Barons Eveuce Coppée, vader en zoon ver schenen eergisteren voor de kamer van inbe schuldigingstelling, onder voorzitterschap van den heer Bucillon bijgestaan door de raads- heeren Winckeimans en Pourbaix. Zij werden verdedigd door Mrs Alexander en Thomas, Braun, Renkin en Des Cressonnicres, Sub stituut Cornil vroeg de bekrachtiging van bet aanhoudingsmandaat. De verdedigers vroegen de invrijheidstelling aan hunner kliönten. Vrijdag werd het mandaat bekrachtigt. Donderdag nacht, te o uur, is in de ma- chienenfabrick Carde bij Bordeaux, een bravd uitgebroken. Het vuur vond een ge- makkelijk voedsel in de groote hoeveelheid hout dat er lag en weldra stond de iieele fabriek en de omliggende gebouwen in lichte laaie. Alles is thans een nog rookende puin hoop geworden. De jabriek was tijdens den oorlog gebouwd en bezigde duizende werkljeden. De schade bedraagt vele millioenen. Alles is verzekerd. weet ik, dat zij u genoeg. Alle moeite en op offeringen welke zij zich getroost, hebben nog niet geholpen om het testament le vinden, de landbouwer Louis slaat haar in alles bij en is een goede beschermer, vanaf heden heb ik tijd en gelegenheid om tot uwe rechtvaardi ging mede te werken en ik zal niet rusten voor dat het testament gevonden is, maar ik hoop van nu af aan ter zijde te luinnen-staan. Hebt dank voor uwe verzekering mijn vriend, zeide Dulex. In dit oogenclik veranderde Rensata's slem en houding, hij zag, dat de bewaker luiste rend de deur wat opende. Ik wilde u zien en spreken gevangene, zeide hij, en Dulex begreep waaróm Rensata van toon veranderde om van u iels te kun nen berichten, in geval mij er naar gevraagd werd. Het hoofd verdween weder. Uwe dochter Engeline, fluisterde Ren sata snel, is doorgeTaren omgeven, maar zij heeft buiten ons nog een vriend van invloed, die in haar lot deel neemt. In dit oogenblik werd het zachtte, geheime gesprek plotseling afgebroken, Rensata schrikte en luisterde, ook Dulex vernam stem men, bevelen, die hem deden ontstellen, alles scheen verloren te zijn. In een oogen blik begreep bij wat in het ambtshuis om ging. Toen Dulex door den opzichter op bevel van den commandant naar het ambtshuis en wel naar de koerierskamei werd gebracht, kwam met den post in het bagno een brief aan den commandant, die deze, daar hij toe vallig in zijn arbeidsvertrek openmaakte. De hoogvereerde Staatsminister W.oeste heeft aan een groep der katholieke jeugd een schrijven gericht waarin onder meer de vol gende belangrijke aanwijzingen voorkomen Gij zijt nog niet de meesters van het oogenblik, doch gij zult het weldra worden indien gij wilt, en gij zoekt uwe richtings lijnen. Voor het oogeiibiik zeg ik u Studeert, werkt onverpoosd en, zooals gij reeds doet, ontwikkelt al uw begaafdheden, scherpt meer en meer uwe pen, en vergeet nooit dat zij het zwaan evenaart. Vooral bereidt u tot den strijd van morgen die wellicht dezen van gister ver achter zich zal laten. Onder oogpunt van godsdienst schijnt de tijd der vnlsche leerstelsels en der ketterij voorbijhet ongeloof heeft hen echter ver vangen, en maakt verbazende propaganda met medeplichtigheid der driften en der ge notzucht het vindt hulp en steun in de on verschilligheid van den mensch gansch ver diept in de beslQmmeringen van zaken en plezieren het wiegt de edelste verzuchtingen der ziel in slaap, door haar eene beweerde onmogelijkheid van voldoening voor te spie gelen. Op maatschappelijk gebied hoort men slechts van hervormingen en nieuwigheden. Alles moet verandert, dooreengeworpen worden de oude grondvesten der wereld worden aan 't wankelen gebracht, men wil nieuw opbou wen. Op welke grondslagen Meu weet hel niet, en ondertusschen speelt de vernielings- kooi ts heer en meester. Ah voorzeker moet de mcnschheid immer naar meerdere "volmaaktheid'streven. Wanneer God haar de wereld schonk ge lastte Hij haar door het werk mede te helpen aan de ontwikkeling der schepping. Edoch, Hij schreef haar niet voor van de grondvesten derzelve tc sloopen, en alle krachtinspanning die den godsdienst, hel huisgezin, deu eigendom, het onderscheid der klassen niet eerbiedigt, is veroordeeld om na vruchtelooze pogingen le mislukken. Zoekt dan den vooruitgang, jongelingen, en tracht hem te verwezenlijken, doch houdt immer als richtsnoer den Decaloog en het Evangelie in het oog alle onderneming die daarvan afwijkt zal slechts puinen opeenhoo pen, en niets stevigs oprichten. Vele vraagstukken zulka voor u oprijzen. Voor de oplossing derzelve zult gij u immer afvragen welke oplossing vereischt wordt door onze oude katholieke zaak, do zaak der beschaving en van het heil der zielen. Wan neer gij u dat afvraagt en handelt in dien zin, zult gij mogen verzekert zijn van nimmer af te dwalen. Ik heb in mijnen lijd de burgerij door den geest van ongodsdienstigheid ondermijnd ge zien. 't Is thans het volk dat erdoor bedreigd wordt, 't Volk is de massa, en indien de kwaal uitbreiding neemt, hoe ze bestrijden Betort, door eene werkdadige propaganda, den christen familiegeest op in de huisge zinnen. Weest de eersten en de besten, in al de plaateen die gij geroepen woidt te be- kleeden. Wordt gij politieke mannen, wordt de beste politieke mannen zijt gij advokaat, ingenieur of bediende, weest de beste advo- katen, ingenieurs of bedienden, zijt gij lee raars, weest de beste leeraars, woret gij huisvaders, weest de beste vaders van familie. Gij zijl niet alleen christeneu voor u zelfde liefde moet uwe stappen richten en uwe besluiten ingeven gij zijt christenen zoo wel voor anderen als voor u zélf. Van het oogenblik dat men zich schaart rond deze vlag, mag men zeggen dat men aan geen plicht der menschheid onverschillig blijft. En daaronder reken ik de letterkunde. De commandant veranderde van kleur. Een anonym schrijven berichtte hem, dat de koerier geen andere was dan de ontvluchte galeislaaf Nepo Rensata. Hij was tc Parijs herkend en had zich daarom als koerrier verkleed, uit de voeten geraakt. Dit bericht trof den commandant onver wacht, daarbij kwamen nog de vermoedens van Mercurent, welke luitenant La Roche dien morgen aan de commandant had mede gedeeld. Hij opende dadelijk de deur van de naaste kamer, waarin zich verschillende officieren en schrijvers bevonden. Heeft de koerier het bagno verlaten vroeg hij haastig* De koerier? neou Hij bevindt zich nog in het ambtshuis. Hij is nog in de koeriers kamer. Dat is eon geluk zeide de commandant, laat dadelijk de poort van het bagno sluiten. De koerier mag niet weg. Ook de deuren van het ambtshuis moeten gesloten worden. Luitenant La Roc'ne neemt eene wacht van vier man met scherpgeladen karabijnen en dringt in de kamer van den 'koerier. Neemt zoo noodig met alle geweld den gisteren hier aangekomen koerier in hechtenis Doet hij eene poging om te ontvluchten, dan laat gij hem binden of neerschieten. Deze koerier is de ontsnapte galeislaaf Nepo Rensata. Eene onbeschrijfelijke opgewondenheid volgde op deze woorden van den comman dant, de officieren vlogen bevelen werden gegeven wachten marcheerden op en ra telend. ging de, op den dag neergelaten Katholieke Burgers leest en overweegt wat Mijnheer Emiel Van Haver, een der eerste stichters der Onpartijdige Middënstandbondcn van het land, op eene vergadering ta St. Niklaas zegde «Ik zeg dat de missing van" vroeger hierin bestaat dat men geen onderscheid maakt lusschen'hoogere burgerij en den middenstand, hoewel geene wederzijdsche belangen ver^ uitcenloopend zijn. Wil den middenstand niet verdrongen worden moet hij zich verecnigen. Op Economisch gebied bestaat reeds een bond, zonder politieke kleur, tea ar niemand buitengesloten wordt, omdat dit eene verzwakking zon zijn. De bond werd door wijlen \V. Reynaert gesticht. Ogj politiek gebied eohttsp dient een afzonderlijke (jraepeering tot stand te koenen. Dit te bewerken is het doei van deze vergadering. Spreker stelt dan de vraag of onze wetgevers sedert twee jaar een enkel" wetsbroksken gestemd hebben om de belangen der Middenslandors te vrijwaren. Hg' antwoordt neen en haalt er de Huishuurwet bij om te toonen dat er met de kleinbezitters omgesprongen wordt. Dit is te wijten aan het feit dat de middenstanders niet roeren. - Het blijkt ons ten klaarste dat een sterke groepeering broodnoodig is. Ziedaar Katholieke Burgers wat uwen hoofdman van België U op het hart drukt, wie nog niet ingeschreven is, late zich opschrijven in de Vrije Vereenigiug der Katholieke Burgers van Aalst, Groote Markt, 24, Bureel alle dagen open van 5 tot 7 uren. Daar zal men uwe politieke belangen verdedigen met hart en ziel, daar zult gij uwe, Hoofdmannen vinden der Katholieke Partij die steeds ten allen tijde ten dienste stonden der Burgerij. Katholieke Burgers Vereenigt U werkt mede tot het behoud van ons Katholiek Schepencollege. Katholieke Burgers werkt mede tot het behoud van ons dierbaar Katholiek Gemeentebestuur. Katholiek© Burgers weest den Steunpilaar der Katholieke Partij. Het gesproken en geschreven woord beheer- scïien thans de massa. Eén woord kan eene ziel redden een ander woord kan haar ver derf na zich slepen. Doet de christene wijs begeerte herleven, die het geloof daarslelt als het besluit der rede, en beoefent alle letteren die het hart, den geest, do ziel uwer lezers eerbiedigen en trachten naar de inpren ting der verstandelijke en zedelijke deugden. Een Fransch-Belgische overeenkomst De h. Ricard, Fransch minister van Land bouw, vergezeld van den veeartsdienstover- ste, kwam gisteren te Brussel aan, waar hij door den h. Ruzette, minister van Landbouw werd ontvangen. De noodige maatregelen werden getroffen tegen de uilbreiding der runderpest nan de Fransch-Belgische grens. De h. Ricard onderhield zich insgelijks met de hh. De Roo, algemeen opzichter van den Belgischen veearisenij-dienst, en Bordet, lee- raar aan de Vrije Hoogeschool. Er werd besloten dat het serum tegen de veepest te Brussel zou worden vervaardigd en dat de kosten zouden worden gedekt door de Fransche en Belgische regeeringen. Tot nog toe moest men in België 800 door de veepest aangetaste hoornbeesten afmaken, in Frankrijk werd geen enkel geval vastge steld. Te Waarschoot is thans ook de veepest uitgebroken in enkele stallen, bij landbou wers der wijk Hooge Voorde en Jagerpad. Enkele beesten zijn bezweken, de andere weggebracht. De noodige maatregelen wer den genomen om verdere uitbreiding der gevreesde ziekte tc voorkomen. OPGEPAST Het SLUITEN der LIJSTEN van de REIS s vastgesteld op 30 Augustus. Voor Inlich tingen zich te wenden bij M. Modeste CERCELET, Leopold, tl, Aalst. Hebben de onderhandelaars zich reeds ontmoet Zooals wij reeds meldden waren nieuwe onderhandelingen op touw gezet geworden tusschen Poolsehe en Russische afgevaardig den, tot het sluiten van een wapenstilstand en het voorbereiden van den vrede. Er is echter moedwillig of onwillens nog niets van gekomen en volgens de Poolsehe uitleggingen, zou het gouvernement der Sovjets vergeten hebben het Poolsclt gouver nement officieel in te lichten... Zoo komt het, dat terwijl de Bolschewi- stische afgevaardigden reeds op 0 Oogst 's avonds op den steenweg Siedlec-Miedzyr- zick wachtten, de Poolsehe afgevaardigden zich nog te Warschow bevonden. Volgens een draadloos bericht uit Moskou, wachtten de Russische afgevaardigden vruch teloos op de-Poolsehe afgevaardigden. Een Russisch officier begaf zich naar Siedlec, doch vond er de Poolsehe afgevaardigden niet. 's Anderendaagz zonden zij autos naar Siedlec om de Poolsehe afgevaardigden af te halen, doch ook deze moesten onverrichter zake terugkeeren. Later bemachtigde het roode leger Siedlec en vonden er de Poolsehe afge vaardigden. Deze werd dan naar Minsk ge stuurd. De opm&rsch der Bolschewisten. Uit Berlijn werd Vrijdag avond gemeld, dat de roode troepen reeds voorbij de spoor baan Daotzig-Warschow staan. Hunne pa- troeljen rukken steeds vooruit, zonder grooten weerstand te ontmoeten. Een draadloos be richt uit Moskou meldt, dat de rooden op 10 Oogst Mlawa bezet hebben. Daarentegen meidteen Poolsch stafbericht, gedagteekend van 11 Oogst.dat het garnizoen van Mlawa alle vijandelijke aanvallen heeft afgeslagen. Een ander draadloos bericht uil Nauen luidt als volgt Een groote aanval op Warschow is tham volop in gang. De roode ruiterij drong reed» tot in de voorstad Praga. De Poolsehe ministerraad richtte volgen den oproep tot de bevolking De Heilige oorlog begint aan de poorten van Warschow. Het gouvernement is vasi ophaalbrug, aan, de groote poort van het bagno-, in de hoogte. Nepo Rensata hoorde al deze bewegingen, hij geloofde dat hij verraden was en bekende bij zichzelven dat hij te veel op geluk gehoopt i*ad. In hetzelfde oogenblik, waarin de bevelen werden gegeven, en het rumoer builen iets buitengewoons verried, ging Dulex uit de koerierierskamer naar den opzichter, en drifkte de deur weder achter zich in het slot. Nog was luitenant La Roche, die dadelijk begon met de uitvoering van het bevel van den commandant met de wacht niet terugge keerd, maar de deuren van het ambtshuis werden reeds gesloten, zoodat niemand het gebouw verlaten kon. Dulex en Rensata hadden dadelijk de be- teekenis van her rumoer begrepen, maar de eerste verried daarvan niets aan den opzichter. Ernstig en bedaard liep hij naar den op zichter en ging toen naar hem om hel ambts huis te verlaten. Toen hij met den opzichter de trap af ging kwam hij de luitenant met soldaten tegemoet, die kwamen om den koerrier in hechtenis te, nemen, ten einde te kunnen vaststellen of deze werkelijk de ontvluchtte No. 74 was. De luitenant ging met de wacht de trap op, terwijl Dulex en de opzichter het huis ver lieten. De luitenantging naar de koerierskamer en opende de deur. De vier soldaten hielden hunne geladen geweren, gereed. Luitenant La Roche schrikte toen hti over den drempel trad de kamer was ledig. Hij zag den koerier nietWaar was deze Weg kon hij niet zijn, alles was gesloten. Koerier, riep de luitenant, daar hel mogelijk was, dat deze iets bemerkt en ziel» onder een bed hed verborgen, Komt te voor schijn als gij hier zijt. Geen antwoord volgde. Daarop trok de luitenant zijn degen, stiet er mede onder het bed, lichtte toen alle kus sens op, maar de koerier was verdwenen. Hij heeft zich verscholen, daar is geen twijfel aan, want hij kan niet weg zijn. Luitenant La Roche keerde naar de post terug, die de deur buiten bezet had, en vroeg of zij iets gezien hadden. Behalve Dulex en den opzichter had niemand het huis verlaten. Dadelijk gaf de luitenant bevel om de waakzaamheid te verdubbelen en daarop snelde hij naar den commandant om hem rapport te brengen. Laat dadelijk het ambtshuis doorzoeken, beval dadelijk de commandant, de verdachlte moet er zich nog in bevinden. Ilij is werke lijk de ontvluchte galeislaaf. Ilij mag niet weg. Onbegrijpelijk is het mij, dat hij met eene koninklijke dépêche is afgezonden. Het ziet er uit als eene bespotting. Luitenant La Roche verliet het bureau ea begon alles nauwkeurig te onderzoeken. Spoedig namen nog eenige officieren en op-i zichters aan dit onderzoek deel. wat nooing was, door de talrijke gangen, plaatsen, ka mers en trappen in het groot huis. De bene den niimtens waren eindelijk afgezocht en met wachten b^et. *('i Vervolgt.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1