De strijd om vijf millioen 18 De Poolscli-Russische oorlog. Woensdag Oogst 1920 Aan de Staatsarbeiders. De Veepest. 38 de aanslag op M. Venizelos. Verhoojjiog der wedden voor de Gendarmen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 132 D A. Gr 13 T T~> *y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-I)e Gendt H. Helena Zon op 4,69, onder 7,09 Eerste Kwartier den 21 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brus6öl8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. Nationaal Syndicaat, uw masker af II. Ik bewees het socialistisch zijn van het Nat. Synd. in zijne stichting, in zijne leiding, in zijné aansluiting bij de Synd. Commissie, huldigt het Nat. Sijnd. den klassenstrijd. h Dit is een strijd dor arbeidersklas tegen de bezittende klas, van het proletariaat tegen liet kapitalisme. En zoo leeren de socialisten ver der, of ge dien strijd nu wilt of niet, goed keurt of betreurt, hij is ono'nt vijkbaar. Met vraag en betoog lachen de werkgevers en als ge niet uwe tanden laat zien of uwe macht doet voelen, dan hebt ge ook niets te verwachten. Dit is zoodanig waar dat de Christenen, alhoewel ze klassenstrijd misda dig heeten, verplicht zijn stakingen uit te roepen om voor de werklieden voldoening te bekomen. Tegen heug en meug doen ze dus ook aan klassenstrijd. - Dat vele werkgevers hun plicht tegenover de werklieden niet begrijpen en onze Christen vereenigingen menigmaal tot staking of strijd dwingen is een feit. Doch deze strijd is geen gewilde en blijvende, hij'is tijdelijk en houdt op, wanneer het doel bereikt is. En dit doel 't waren hoogerloon, betere arbeidsvoorwaar den enz. een strijd dus om de onmiddellijke belangen der arbeiders of een belangenstrijd. De klassenstrijd, gevoerd door liet Nat. Sijnd. en de socialistische vereenigingen, ligt niet binnen de grenzen van dezen belan genstrijd, doch reikt oneindig verder. Hij is geen toevallige doch een gewilde strijd, niet tijdelijk maar stelselmatig voortgezet, heeft niet zoozeer voor doel een onmiddelijk belang, doch streeft er naaromgansch de maatschap pij 't onderste boven te keeren, streelt naai de afschaffing der klassen. Om de ellende uit de wereld te helpen, om gelijkheid te doen heerschen en een paradijs op aarde te schep pen, moeten bezitters en middenstanders ver dwijnen en mogen nog alleen voortbrengers ot arbeiders voortbestaan. Allen zullen in dienst zijn van de gemeenschap of den Staat, die dan ook te zorgen heeft in gelijke mate, dat ieder krijge wat hij tot zijn bestaan be hoeft. 't Spreekt van zelf dat er in deze nieuwe maatschappij van geen privaat bezit meer spraak is en geheel dit bezit overgedragen is aan der. Slaat. Dit stelsel, coleclivisme of communisme geheeten en waarvoor men heden een nienwen naam gevonden heeft - nationalise©; ing danken we aan den Duitscher Marx (1848), de vader van hei Socialisme. Gemakkelijk zou het me vallen om voor dit stelsel te bewijzen dat het practisch onuitvoer baar is, en ten slotte de maatschappij nog recht naar de failliet zou voeren. Kijkea we Blechts naar Rusland, waar dit stelsel hoogtij viert. Dit komt later nog wel eens aan de beurt. Toonen we heden slechts dat klassenstrijd eene verloochening is van onze Ghristene be ginselen, waaruit dan volgtdat geen enkel Christen bij een vereeniging mag treden welke aan klassenstrijd doet, en zoo hij dit toch in volle bewustzijn doet, door de daad zelf zijn Christen-zijn verloochent. De Kerk erkent den eigendom als recht vaardig en het 7de gebod van God verbiedt het vergrijp aan eens anders eigendom. De kerk aanziet stellig niet alleen eigendom als heilig en onaantastbaar en de eigendom voort spruilend b. v. uit woeker of gevormd ten prijze van de ellende der werkende klas, wordt ten strengste veroordeeld. Niettemin blijft er rechtvaardige eigendom die onaan tastbaar is. De klassenstrijd verloochent de onaantastbaarheid ook van dezen eigendom, is dus een aanslag op onze Christeuc beginse len en kan daarom ook door geen enkel Christen aanvaard worden. 32* Vervolg. De meest omvatlende maatregelen werden genomen, de posten werden verdnbbeld, pa trouilles overal heengezonden, en de deuren van het huis gesloten gehouden, hoewel men niet geloofde, dat de gezochte nog in het huis was. Hij hield zich naar men dacht, ergens in het bagno verscholen, om langs denzelfden gevaarlijken weg van vroeger te ontsnappen. De dienstdoende officieren zorgden er voor dat de basins bezet werden en nu was het on mogelijk om te ontkomen. 's Avonds werd Mercurent nog ontslagen, en op zijn verzoek kreeg hij verlof om zich op den loer te leggen en het bagno te door weken. Een betere speurhond kon er niet zijn, dat wist de commandant en was er van over tuigd dat als Mercurent de koerier niet kon vinden alle poginjjöii te vergeefs zouden zijn. Rensata wachtte in zijn schuilhoek met on geduld op den nacht. Niemarrd betrad meer de ontvangkamer, die weinig gebruikt werd, en de vluchteling had dus tijd om plannen foor zijne vlucht te maken. Het kwam hem wel te stade, dat hij met al de plaatsen in het bagno goed bekend was. Bovendien bad hij een geoefend oog, en den vorigon dag reeds bemerkt, dat ia de nabij heid van de bagnosmederij een ladder stond. Gelukte het hem die te bereiken, dan kon hij hopen, dat hij over don muur zou kunnen En zoo komen we nu tot ons besluit Het Nat. Sijnd. predikt klassenstrijd klassenstrijd is een socialistisch beginsel, een aanslag op ons Christen-zijn doorzijn klassenstrijd erkent dus het Nat. Sijnd. zijn socialistisch wezon en zijne anti godsdienstige strekking. De Christen werklieden, door hun lidmaat schap steunen dit socialistisch anti-godsdien stig streven en zijn dus medeplichtig in den strijd tegen hunne eigen gevoelens en over tuigingen. Dat ze dit eens goed overwegen en ze zullen niet langer meer lid blijven. Voor u, vrien den, bestaat ons Christen Sijnd. met uwe Christene beginselen tot grondslag, dat in den strijd our het goede en om het Recht, reeds heel wat meer verwezenlijkte dan het huichelend en bedriegend Nat. Sijnd. Daar is uwe plaats, daar wordt ge ver wacht. Zetel voor Antwerpen, Nationale- straat,U9. BERNER. N. S. In een volgend artikel, de beken tenissen der leiders van het Nationaal Sijn dikaat. Zaterdag kwam de bestendige Landbouw- kornmissie bijeen, ondervoorzitterschap van M. Tibbaut. Baron Ruzette, minister van landbouw, gaf uitleggingen. Die ziekte werd ingebracht door Indische bultossen. Reeds werden 868 hoorn beesten afgemaakt. Een strenger koninklijk besluit zal getroffen worden om de plaag kost wat kost tegen te houden, daar ze dreigt eeno ware ramp te worden. Van de aangetaste dieren stierven er tot dusver 95 t. h. en de ziekte gaat over op de zwijnen, geilen en schapen. Door de minste aanraking van personen dieren of zaken kan zij overgezet worden. Al de leden van de kommissie waren het er over eens dat de strijd tegen de veepest niet te krachtdadig kan aangevat worden. Een nieuwe samenzwering te Athene Parijs, 16 Augustus. De toestand van M. Venizelos is zeer bevredigend. Uit Athene komt het bericht dat de menigte aldaar in de woning van Skoedoedis, den gewezen eersten minister, de meubels heeft verbrand. Leiders van de opositie, die verdacht wor den, van medeplichtigheid aan den aanslag zijn aangèhouden. Dragoenis, oud-gezant te Petrograd is doodgeschoten toen hij trachte te ontkomen. Men heeft ook nog een samenzwering ont dekt tegen de regeering. Talrijke personen werden in hechtenis genomen. De h. Jan Dragaliuiis, zoon van den gewezen minister, werd door een patoelje neergeschoten, toen hij wilde ontvluchten. Eerlang zal een Koninklijk besluit verschij nen dat met voldoening door de gendarmen zal onthaald worden. De wedde zal voortaan bestaan uit a) een vast gedeelte adjudant van l6 klas, 465 fr. adjudant van 2# klas, 445 fr. eer ste opperwachsmeester, 430 fr. opperwacht meester, 420 fr.eerste wachtmeester, 400 f. wachtmeester-foerier, 390 fr. wachmeester, van V klas, 380 fr. wachtmeester van 2e klas, 365 fr. brigadier, 350 fr. gendarm, 300 fr. b) een veranderlijk gedeelte begrijpende 0 drie jaarlijksche verhoogingen, gaande van 10 tot 25 fr. per maand volgens de graden. Die verhoogingen zullen door den korps- klimmen en op een afgelegen plaats bniten het bagno komen. Buiten stond zijn paard, als het niet door anderen was weggehaald. De in hevige spanning verkeerendeJRensa- ta telde de uren met onbeschrij fel ijlt geduld, Eindelijk kwam de nacht. Door het venster bespiedde hij alles voorzichtig wat buiten ge beurde. Hij had reeds gezien, dat gene pa trouille het ambtshuis bewaakte. Bovendien stonden op andere plaatsen de wachten waar die vroeger nooit gestaan hadden. Onder zijn raam, dat niet op de bagnoplaats uitkwam, waren beneden geene deuren en dus ook geene wachten. Dit raam wilde Rensata voor zijne vlucht gebruiken. Het was wel hooggboven den grond, maar een vaste sprong kon hem de vrijheid bezorgen. Eindelijk gevaar was er eerst, als hij dc ladder niet bereikte. Langzamerhand werd het stil in huis. Nog zeer laat deed de commandant een rondgang, maar overal hoorde hij, dat niets verdachts was gezien. Na middernacht achtte Nepo Rensata het rechte oogenblik gekomen. Hij opende het raam van de kamer en luisterde, even stil als in bet huis was het ook buiten, en de stap der wachten kon hij hooren. Nu moest hij alles beproeven. Hij hoopte op het gelukken zijner vlucht, nu hij zich tot hiertoe aan de' oogen zijner vervolgers had weten te onttrekken. Hij wachtte luisterend eenige minuten, eene patrouille deed den rondgang. Nu had hij enkele minuten om den, sprong te wagew. overste verleend worden voor 3 jaren goede diensten zoowel in het leger als in de gendar- merie. De gehuwde gendarmen zullen een maan- delijksche huishuurvergoeding van 60 of 40 fr. ontvangen gemiddeld verhoogd met 25 fr. voor hen die dienst namen en een gezinslast hebben. De marchvergoöding werd bepaalt op 4 fr. voor de onderofficieren en 3 fr. voor de bri gadiers en gendarmen. De gehuwden zullen bovendien eene vergoeding wegens scheiding van 3 fr. trekken. 50 fr. per maand worden toegekend als kleedij vergoed ing. In hel Kon. Besluit wordt zelfs een jaarlijksche tegemoetkoming voor zien voor liet afbeialc t van een rijwiel. De Franschen in Duitsch/ano'. Fransche officior geïnterneerd. Volgens de Petit Parisien is de Fran sche commandant Testard, lid der intergeal- lieerde volksstemmingooramissie, die zich op Duitsch grondgebied verscholen had op het oogenblik dat de Russen Soldan binnenruk ten, door de Duitsnhtrs geïnterneerd. Fransche soldaten ta Steltin aangevallen. Het Journal verneemt uit Berlijn, dat de menigte te Stettin de vrouw van een Franschen commandant der toezichtscomrais» aangevallen heeft. De betoogers hebben ingsgelijks de kleur Imgen, die met de bescherming der missie gelast zijn, aangevallen. Deze soldaten, die door een officier bevolen worden, hebben vari bun wapens gebruik moeten maken om zich een doorgang te ver schaffen. Fransche treinen aangehouden. In Opper-Silezie hUiben de arbeiders twee treinen met Fransche troepen aangehouden. De treinen werden op een dood spoor geleid, naar uit Ratibar wordt geseind. De arbeiders zegden geen troepenbeweging tc dulden zoo lang de Poolsch-Russische oorlog duurt. In de statie Schneidenub! werd ook een bevoorradingstrein aangehouden. De bevol king nam een dreigende houding aan. Ten slotte mocht de trein vertrekken. Doodelsjk auiomobieSongeïuk TE BRASSCHAET. Gisteren is (alhier een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Ziehier wat er heeft plaats gehad Twee automobielen reden achter elkaar op den steenweg naar Merxem en waren ter hoogte van den Kleinen Bareel, toen de eerste auto een panne kreeg en van de baan afreed. De drie inzittenden, officieren van het leger, wisten niet wat er gaande was en meenden dat de auto op eeneu boom ging rijden.. Een hunner, kapitein Leolair, van de Poly goon, eveneens met deze gedachte bezield, beging de onvoorzichtigheid van uit de auto te springen, maar werd op hetzelfde oogenblik door de vrachtauto die volgde en in volle snelheid doorreed, gevat en onder bet rijtuig gedood. De ongelukkige gaf geen teelten van leven meer wanneer men hem er van onder haalde. De auto, die in pan was gevallen, word aangereden, waarbij de voerder gekwetst werd, doch, na verzorging, huiswaarts kon keeren. De andere officieren bekwamen geen letsel. De commissaris van B^asschaet heeft ter plaatse het noodige onderzoek ingesteld, om de verantwoordelijkheid vast te stellen en verders het parket verwittigd. Het slachtoffer werd naar het doodenhuis der gemeente Brasschaet gevoerd. Officieel Poolsoh legerbericht In den noordsektor is een hevige strijd aan gang. Wij hebben onze troepen samen getrokken in de buurt van Plonsk. Onze afdeel ingen joegen drie Bolschewi- stische regimenten uiteen, daarbij 230 ge vangenen makende en verscheidene machien- geweren veroverd. Een regiment Poolsche uhlanen vernietigde eene roode afdeeling. Onze krijgsverrichtingen verloopen nor maal. Wij hebben Nowe Liasto en Sfiardzewo terug genomen. De derde en zestiende roode legers, die bevel ontvangen hebben zichten allen koste meester te maken van^ Warschow hebben den aanval begonnen. Zij bcmeesterden Radzy- min, doch werden nadien .terug geworpen. De strijd in dezen sektor duurt zeer hevi; voort. Ten oosten van Chelm hebben onze afdee- lingen het vijandelijk front doorbroken. Dor- chusk en Spieza bezet en den vijand gedwon gen over de Boug terug te trekken. Na een hevig gevecht hebben wij ook Hrubiczow terug genomen. Onze ruiterij gesteund door afdcelingon infanterie is met de ruiterij van Btidieny in strijd in den sektor van Radzicciiora Gho lojow. Ten einde ons front te verkorten heeft ons opperbevel den aftocht naar de Boug bevolen. Dientengevolge hebben wij Brody verlaten. Op hét zuiderfront werd een vijandelijke aanval op de Strypa afgeslagen. Bolschewistische mededeelingen Een draadloos bericht uit Moskou gedag- teekend van 14 Oogst, 7 ure 's avonds meldt: In de richting van Petreck hebben wij Serock bezet. In de richting van Now Geor- gievsk zijn wij lot op twintig wersten dezer stad genaderd. Ten oosten van Ciiolz hadden gevechten plaats. Twee andere draadlooze telegrammen ont vangen op 15 Oogst geven volgende inlich tingen Op het westerfront hebben onze troepen Serpez bezet. In de richting van Novo Georgievsk heb ben de roode troepen heel de lijn Nasjelsk Serpez bezet. Ten oosten van Warschow naderen onze troepen Kaluxin en hebben Nowe Miusk bezet. In de richting van Navaia Alexandria heb ben dc roode troepen een punt, 25 wersten ten noorden van Lublin bereikt. 15 Oogst 's avonds In de streek van Mlawa hadden twee hevige gevechten plaats. De strijd duurt hevig voort op het front Razvmin Okunow. De vijand heeft het offensief genomen in de richting van Wladimir Wolensk, Onze ruiterij heeft verscheidene plaatsen ten zuiden van Radywilow bezet. Op den Dniester en op de kusten der Zwarte Zee is de toestand onveranderd.1 De onderhandelingen De'Poolsche afgevaardiging heeft Zondag namiddag Warschow verlaten.en kon Maan dag te Minsk verwacht worden. Deze afge vaardiging is samengesteld uit den staats- sekretaris voor buitenlandsche zaken M. Daski. den sekretaris van den kabinelsover- ste. M. Wroblewski, zes volksvertegenwoor digers behoorende tot'dc verschillige politieke groepen, verder verscheidene deskundigen. Ook vertegenwoordigers van 't Amerikaanscb roode kruis vergezellen de afgevaardiging. De vredesvoorwaarden der Sovjets De medewerker van het Engelsch blad Sondag Express te Berlijn, had aau M. Tchitchcriue, kommissaris voor buitenland sche zaken van het gouvernement der Sovjets gevraagd hem de vredesvoorwaarden mede Hij schoof het raam open en sloeg een on derzoekenden blik naar alle zijden. Het was buiten niet licht, hetgeen zijn doel beguns tigde. Hij ging uit het raam, terwijl hij zich met de handen aan het kozijn vastklemde, toen waagde hij den sprong en kwam gelukkig beneden. Hij had zich niet bezeerd, hij ver liet de nabijheid van het huis en zocht be scherming tusschen de boomen en gewassen, die zich hier bevondeu. Hier voerde een breede weg voorbij en scheide deze boomen en gewassen van die, welke naar den ring muur om het bagno voerden. Twintig voet waren alle boomen van den muur verwijderd. Nadat Rensata ze bereikt had, luisterde hij weder maar hoor niets. Nu gold het echter voorzichtig te zijn. Do bagnosmederij bevond zich zijwaarts van de bagnoplaats, en het was door de wachten die daar geplaats waren, gevaarlijk die te passeeren. Rensata oordeelde dat het raadzamer was een omweg te maken, wierp zich op den grond en begon, de gewassen verlatende en beschut door de duisternis kruipend de sme derij naderen, die ledig en verlaten was. De patrouille liep in zijne nabijheid voorbij Rensata verroerde zich eenige oógenblikken niet, toen de wacht voorbij was, kroop hij verdei en bereikte gelukkig de smederij. Weder wachtte hij eenige minuten bewe gingloos liggende, en alles met zijne oogen onderzoekende. Toen hij niets bespeurde, nam hij de ladder van de smederij, Nu moest hij nog den weg naar de gewassen en dan nog te deelen welke Rusland aan Polen zou op' leggen. M. Tchitcherine antwoordde 1. Het Russisch gouvernement is niet zin« nens Polen te vernietigen, doch het wil waarborgen tegen Polen. j 2. Het Poolscli |le ger moet op 50,000 man gebracht worden. 3. De arbeiders deelmakende van Poolsch© syndikaten zullen gewapend worden om de orde te handhaven. Daarover zegt M. Tchitcherine Dit is{ eene nieuwigheid in de internationale zaken De Polen verdienen degrootste oplettendheid.»! 4. Het Russisch leger zal uit Polen terug-; getrokken worden, doch 20.000 man zullen1, aan de grens blijven. 5. Polen moet al zijne wapens en zijn oor-» logsmateriaal afgeven, ter uitzondering van wat er noodig is voor zijn leger van 50.000 man en voor de arbeiders milicie. 6. De familie der genseuveldeof verminkt^ Polen zullen kosteloos over landerijen be schikken. M. Tchitcherine voegt er nog bij, dat aan gezien Rusland het verdrag van Versailles niet onderteekende, het dus dit verdrag niet moet herkennen en vrij blijft. Volgens het Acht Uhr Abcudbloll zoueeif andere kommissaris der Bolsc ewisieu ver klaard hebben, dat het gouvernement deri Sovjets geen vréde zal sluiten, vooraleer er tc Warschow een gouvernement der Sovjets is ingericht, dat van Polen een zelfstandige» Staat zou maken in het groot Russisch rijk, en vooraleer geheel Polen door de Russen bezet is. Tot het uiterste liet Poolsch socialistisch orgaan RobotniK kondigteen artikel af, waarin onder meer ge zegd wordt, dat alle hoop met Rusland vrede te kunnen sluiten thans verzwonden is en da! Polen een reusachtige inspanning moet doen om den vijand een onoversvinbaren tegen stand te bieden. Eené netelige positie De bladen yan Warschow melden dat de Fransche offioieren die hetvPoolsch leger op nieuwen voet hebben ingericht, zich ter be schikking van den Poolschen opperbevelheb ber gesteld hebben. Zij doen geen werkdadi.- gen dienst in het Poolsch leger en zijn er om zoo te zeggen als raadgevers aan toegevoegd. Men vreest, dat bijaldien zij zouden krijgs gevangen genomen worden, de Bolschewisten hen zouden ter dood brengen. Warschow zou gevallen zijn De stafoversie van het 4Bolschewistiscli leger, te Vilna, meldt, dat Warschow op 15- Oogst bezet werd. Het Poolsche front ingestort V De medewerker van den o Times te Dant- zig meldt, dat volgens een verslag, dat later bevestigd werd, het Poolsche front zou inge stort zijn tengevolge van revolutionaire be wegingen achter de lijn. Een Fransche biddag voor Polen Kardinaal Amette heeft een schrijven openbaar gemaakt waarin gezegd wordt Polen is in gevaar. De katholieke en Fransche harten kunnen voor het lot van deze natie die door alle wreede beproevingen heen trouw aan de Kerk eu vriendin van Frankrijk gebleven is, niet onverschillig zijn. Op voorbeeld van den Pauselijken Sou- verein, die openbare gebeden voor het be houd van Polen heeft aanbevolen, vragen wij eveneens aan onze diocesanen de Goddelijke hulp in deze groote zaak af te smeeken. Mgr Amele heeft de priesters en de geloo- vigen verzocht gedurende) het' octaaf van O. L. Vrouw Hemelvaart voor Polen's heil te bidden. naar den muur afleggen, waar de geschiktste plaats was om over den muur te komen. Nadat hij zich weder had neergelegd, begon hij kruipende de ladder voor te duwen en het gelukte hem werkelijk op die wijze de boomen weder te bereiken. De klok van het bagno sloeg één uur. De ze slag deed de koerier huiveren. Rensata begaf zich -toen met fzijn ladder naar den breeden weg. Hier luisterde hij eerst toen zich niets bewoog, liep hij den weg over en kwam eindelijk bij den muur. De ladder bleek te. klein tc zijn, maar de vluchteling verliet zich op zijne spierkrachten bekwaamheid. Nu hij zoo ver gekomen was, mocht zijne ontvluchting niet mislukken. Het was ongeveer half twee;als zijn paard nog buiten stond kon hij met den morgen zoover zijn, dat hij zich vrij kon gevoelen, al werd de politie in alle steden op hem, door den commandant, opmerkzaam gemaakt. Hij kon eene andere richting inslaan, hij kcu\ ophouden koerier te zijn, want zijne taak hij volbracht. Vlug besteeg hij de ladder. Toen hij op de bovenste sport stond, kon hij den bovenkant van den muur grijpen, dat was genoeg. De ladder moest hij laten staan, en deze zou bij laten staan, en deze zou bij den volgenden rondgang door de patrouille worden gevon den. Hij liet zich aan de andere zijde ran den muur af. Nu was hij \r\y Hot gold nu om snel weg te komen, met een lichten spotlach wendde hij zich van 3en muur af om zijn paard tc zoeken. De geen kwaad vreezende Rensata snelde langs den muur heen en ontdekte zijn paard nog aan den zelfden boom, waaraan hij het had vastgebonden. Het dier was reeds onge duldig en trappelde mei de hoeven. Nu wordt gij verlost, zeide Rensata nu gaat het voorwaarts. In hetzelfde oogenblik, dat hij'zijn paard naderde knapte iets, het was de haan van een geweer. Een schot viel, de kogel gin» hem rakelings voorbij, liet had hem gegolden dit schot wekte de wachten in het bagno. Rensata die de kleine wonde niet voelde, wilde op zijn paard springen, maar plotse ling verscheen een mensch om bem dit te verhinderen. Het was Mercurent, die het paard buiten had gezien, en de samenhang vermoed liad. Hij had zich in hinderlaag gelegd, en zijn vermoeden had hem niet misleid. Ilalt, riep hy, gij zyt de veroordeelde no. 74, gij zijt mijn gevangene, en zwaaide zijn hartsvanger. De vluchteling wierp zich snel besloten, zonder een woord te zeggen, op Mercurent en pakte hem zoo stevig vast, dat deze den hartsvanger liet vallen. Hiereen, wacht, hier is de vluchteling," riep Mercurent. Maar reeds verstomde hij, wanL Rensata had hem met al zijn kracht tegen den groud geslagen slingerde hem na oèn gawcldi-, gen stoot den oudeu schurk, deed steunen,' weg, en sprong op zijn paard, want reeds hoorde hij de wachten komen eu op de lad- der klimmen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1