Dsstrijii omvijf millioen 19 De PoQlsMussiSGlie oorlog. Donderdag Oogst 1920 Aan de Staatsarbeiders. Hei FransGh=Duitssh incident De Huishuurwet Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel, 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 183 H> Gr B I_| Jik. H> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-Db GendT II. Donates I Zon op5,01, onder 7,07 I Eerste Kwartier den 21 ^Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs—-en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 Nationaal Syndicaat, uw masker af I III. Na betsocialistisck-iijnvanhet Nat. Synd. bewezen te hebben in zijn oor sprong, in zyne leiding, in zijne be=. jginselen, gaan we dit heden toonen ïioor bekentenissen zijner leiders, en uitlatingen van socialistische bladen. Het tweede nummer van de Een dracht gaf reeds een voorsmaaks- ken van wat de leiders in bet schild voerden. Het N. S.'wordt er onzijdig gebeelen, maar men Iaat er onmiddo' lijk op volgen Wij houden er noch tans aan te verklaren, dat onze onzij digheid grenzen zal hebben, (t' bl. 2' kolom). Beteokenis Onzijdig ja, voor zoo verre dit ons socialistisch-zijn niet in den weg loopt, en omdat het noodig is, daar oen openlijk socialis- tisch. stelling nemen voor gevolg zou hebben, het ontslag van duizenden leden. Op 23-2-19, verklaarde Renier te Bergen, op eene vergadering van staatsarboidors, dat hij de propa gandist is der socialistische- partij bij liet spoorwegpersoneel. Als voorzitter heelt hij dus tot taak de socialistische gedachten bij liet spoorwegpersoneel te verspreiden. Op 17 April 1919 schreef Le Peuple Tijdens den oorlog hebben WIJ eene nationale inrichting van het personeel van ijzorenweg, poste rijen, telegrafen, telefonen en zeewe zen kunnen stichten. Wij socialisten hebben gesticht on de t wij socialisten" zoudon oen onzijdige 'vereeniging in 't leven geroepen hobben Er zijn wel snullen op de wereld, doch snul len, die zoo iels voor gangbare munt aanvaarden ontmoet men nergens. Le People verslag gevende over eerie meeting van het N. S. in den Vlaamschen schouwburg te Brussel, (15-12-18) schreef dat de sprekers de toohoorders hebben aangezet om deel te nomon aan de socialistische bo- toogirig van 22-12-18 Deze botooging had plaats op 23-12 18, jubcldo Le Peuple 25.000 socialisten hetoogen te Brussel. De bedienden van den Staat voor do eer ste maal achter de roode vlag. Sinds werden vele socialistische be toogingen ingericht, zoogezegde be toogingen togen de Mei betoogingen en maal nam het Nat zijne onzijdigheid uitkomen. Op 6 9-14 betoogde het N. S. te Gent. 's Anderdaags gal Vooruit verslag, zeggend Blijheid, fierheid straalde uit do oogen dier massa die zich eindelijk mensch voelen en nu hand in hand oprukken met de wak kere socialistische strijders der pri vaat-nijverheid,.., en hunne veelkleu- ï'ige vaandels, deze der gilden herin- levensduurte, 1 anderon. Ieder- Synd. deel om klaar te doen 33® Vervolg. Mercurent huilde als een getergde tijger, liij stond op, hij wilde het paard bij den tengel grijpen. Twee schoten weergalmden, de soldaten vuurden op don vluchteling, reeds werd de bagnopoort geopend en de brug neergelaten am de soldaten naar buiten te laten. De kogels schenen niet getroffen te hsbben, ook Mercurent scheen hem niet te hebben opgehouden, want, jubelend zijne muls zwaaiende, reed hij weg. Bij de bagnoplaats werd hij door een ge heel salve ontvangen, de kruitdamp vulde de lucht, op eenigen afstand wachtte eene tweede afdeeling den vluchteling alleen als door een wonder kon hij ontsnappen, men kou hem in den kruitdamp en door de duisternis niet zien. Hoe kwam hij hierdoor Hijkon niet wach ten, totdat men hem zou volgen, twaalf karabiniers maakten hunne paarden gereed om Rensata te vervolgen. Door de buitengewone duisterde van den nacht begunstigd was de koorier gelukkig ongedeerd alle posten voorbijgekomen. De waarlijk slimme berekening van Mercurent iiad hem niets gebaat, pn slechts een gevoe lige slag van de vroegere gevangene no. 71 was zijne belooning geweest, dien hij nu neg voelde, toen de koerier reeds lang den muur van het bagno had verlaten, en die de dwars- 'weg nam om de stad Toulon niet aan te doen. nerend, staken absoluut niet af bij de vele roode vaandels onzer syndicaten. Altijd volgens Vooruit sprak daar Verschraegen hij verheugt zich over het heden voltrokken huwe lijk'tusschen het Nat. Synd. en de werkliedenpartij... doch geene half slachtigheid, er is slechts eene werk liedenpartij, onder de roode vlag is plaats voor alle werkers. Halfslachtigan zijn dus de leden van het N. S. die zich achter de roode vlag scharen. Renier moe3t er ook zijn woordekon zeggen Rond het vaandel van het N. S. staan alle bewuste werkers go- schaard, het 8-uren werkende 8 frank loon vragende. De hoofdeischen van de socialisten, de pioniers der arbei dersbeweging. En Bauwens, alg. schrijver van hot N. S. ziet in de manifestatie de kracht der organisatie, die de lotsver- hetoringheeft weten te bewerkstelligen die in de lucht hing, dank zij de ver- knochto medewerking der werklieden partij die zoogenaamde partij van die afschuwelijke socialisten, die nu tot bazen van het land zijn geroepen Van zulke bazen, Bauwens, verlos ons Heer. Camiel Huysmans op bezoek in En geland, ging daar vertellen dat zij. socialisten, 80.000 staatsarbeiders vereenigd badden. En Van der Velde op eene groote meeting, enkele dagen voor den laat- sten kiesstrijd riep uit90.000 staats werklieden hebben wij, socialisten, in onze vereenigingen. Spijts dit alles wil mon hot Nat. Synd. nog altijd voor onzijdig doen doorgaan, om de lichtgeloovigen te verstrikken, 't Moeten toch ziende blinden zijn, welke beden nog niet klaar zien. Ten believe van dezen, ge ven we een volgend artikel nog teeke- nendor bokentenissen. Berner. In betrek met de Fransch-Duitsche inci denten, iu Hoog Silezie voorgevallen, wordt nog het volgende gemeld BERLIJN 17 Oogst. De Fransche ba taljons welke 7.ich te Teschen bevonden, wer den in zes treinen naar Hoog-Silezie verzon den. De Duitschespoorwegbediendendenken- de dat deze troepen voor Polen bestemd waren, weigerden hen door te laten. Toen zij echter vernamen dat er geen kwes tie was van Polen, lieten zij de treinen hunne reis naar Kallowitz voortzetten. Onderwege werd een der treinen opnieuw tegengehouden te Kaivitz. De spoorwegbe dienden weigerden hem verder door te laten en richtten hem op een zijspoor. Daarbij had eene botsing plaats met eenen anderen trein. Drie soldaten werden gedood en vijf anderen gekwetst, waaronder drie levensgevaarlijk. Een onderzoek is ingesteld. Nog een incident SWINNEMUNDE 17 Oogst, -i Tijdens eene betooging welke gisteren plaats had in de statie alwaar een trein met Fransche troe- pen tegengehouden was door de statiebedien den, werd een officier licht gekwetst. De woede van Mercurent .kende geene grenzen. Hij raasde als een waanzinnige, en waagde liet zelf alle wachten en patrouilles aaanmeikingen te maken. Maar hier werd niet opgelet. De comman dant was zelf oolc op, en was in een zeer slechten luim, daar hij zijn doel niet had bereikt. De gestrafte was allen te vlug ge weest en als dat bekend werd, dan kon on genade niet uitblijven hoewel de commandant zich in stilte, met de hem onverklaarbare omstandigheid troostte, dat deze gestrafte als koninklijk koerier was opgetreden en een bevel van den koning had overgebracht, dat in geen geval vervalscht kon zijn. Maar de geheele zaak zou bewijzen dat hij niet genoeezaam voor zijne taak berekend was. Wel gaf de commandant de hoop niet op, dat de vluchteling gevangen zou worden, omdat hij hem dadelijk had laten vervolgen, maar het was voor hem geheel onbegrijpelijk, dat geen der nagezonden kogels don man hadden getroffen. Voordat de carabiniers de paarden hadden gezadeld en zich gereed hadden gemaakt voor de vervolging, was het den vluchteling gelukt, een kwartieruur verder te zijn. Nu bra Ken zij op en verdeelden zich in twee richtingen, om den vluchteling in elk geval te vinden en te achterhalen. In bet bagno werd bij het aanbreken yan den dag, onder leiding van den commandaut dadefijk een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat de vluchteling zich in de woning van den commandant had verscholen gchou - den. Het Poolscli gouvernement blijft te Warschow. Het Poolsch gouvernement is nog steeds te Warschow en al de ministeriën werken normaal. Enkel een deel der bestuurlijke diensten is naar Posen overgebracht. De verdedigingstcebereidselen te Warschow De volmaakste orde hc-eischt te Warschow. De stad is iustig en kalm. Nog dagelijks bieden zich talrijke vrijwilligers in de aan- wervingsbureelen aan. De minsters bezochten dc verscbillige sek toren van het front, om zich persoonlijk over den gemoedstoestand de»' soldaten te verge wissen. De trein waarin de ministers Wilos en Shulzky hadden plaats genomen, werd door den vijand gebombardeerd. De strijd rond Warschow. Poolsche legerberichten. Een telegram uit Poolsche bron melet De strijd voor Warschow wordt met groote hevigheid voortgezet. De opmarsch der roode legers naar den pas van Dantzig vordert zeer snel. De stad Graudenz is bedreigd. In alle streken vroeger door Duitschland bezet en door het Vredesverdrag aan toege wezen, wordt de bevolking door de Bolsclie- wisten niet verontrust. Een ander telegram meldt In deflvallei der Boug bebhen de Polen ernstige voordcelen behaald. De vijand onder ging zware verliezen en de Polen hebben zeer belangrijke punten teruggenomen. De Bolschewisten die tusschen Brusmaszow en Vlodawa over. de Boug gekomen waren, werden teruggeworpen en moesten al hun materiaal achterlaten. Op den linkeroever deden de Polen een aanval in de richting van Ilawo. Ten Zuiden van de Beneden Boug, werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. De Russenen de Duitschers.g Uit Koenigsberg wordt aan de Vossisihe Zeitung gemeld De bevelhebber der Roode troepen, die Soldan bezet hebben, verklaarde uit Moskou een draadloos snelbcricht ontvangen te heb ben, waarin hij bevel kreeg het bestuur der streek aan dc Duitschers over te laten, om de orde te handhaven. Hij verklaarde verder, dat Rusland zich niet in de Binnenlandsche aangelegenheden der streek wilde mengen en dat een sovjets gouvernementstelsel er strij dig zou zijn met den wensch der bevolking. Hij voedde erbij, dal de grenzen van 1914 zouden hersteld worden, dat Polen zou op houden te bestaan en dat Warschow vijf jaar door de Russische troepen zou bezet blijven om dan aan Rusland gehecht te worden. De Russen zullen ook den pas van Dantzig be zetten doch den vrijen staat Dantzig vrij laten, zoolang er geene feiten, strijdig met zijne onzijdigheid, voorvallen. Het Poolsch offensief. Een telegram uit Warschow te Londen ontvangen, meldt, dat de Polen het offensief genomen hebben in den sektor ten Zuid- Westen van Warschow en dat zij er belang rijke voordeelen verwierven. Zij hebben ook de eerste verdedigingslijn ten Oosten der stad hersteld en versterkt. Munitietroinen. Men meldt dat twee treinen mnnilie, komende uit Frankrijk en op weg naar Ant werpen om daar overgeladen te worden op een schip met bestemming naar Polen, op bevel van de Belgische regeering terug naar hun land van herkomst zijn gezonden. Deze beslissing is gerechtvaardigd door de maatregelen genomen in den onlangs gehou den ministerraad en naar luid van welke, Het verwijt van schuld trof daarom allen, die mede hadden gezocht. Den wacht, die den vluchteling niet had bemerkt, werd da delijk arrest gegeven. Niet slecht minder ging het den luitenant La Roche, op wien de opzichter Mercurent zich wreekte. Hij deed aangifte, dat hij reeds den vorigen dag aan den luitenant had gezegd, den koerrier te hebben herkend, dat La Roche dit echter met eene verlenging van zijn arrest had be antwoord. De luitenant kreeg daarom eenige dagen kamerarrest; en moest bovendien de vernedering op den hoop toenemen, dat de opzichter Mercurent met triomfen met ge noegdoening op hem neerzag. De vluchteling had zich niet gewaagd op den straatweg naar Parijs, hij had een ande ren weg ingeslagen zonder echter te welen waarheen die voerde. Hij zeide tot zichzelf dat door de straatweg te gaan voor hem ge vaarlijk was. Op dezen weg was hij als toevallig, toen hij zich verwijderen wil van Toulon. De weg was tamelijk breed en met olijf- boomen beplant. Het was nog donker toen Rensata dezen weg bereikte, en er op voort ging met losse teugels. Zijn paard was frisch en moedig, maar bij zei! had sedert den vorigen morgen geen elen of drinken meer gehad, en gevoelde honger en dorst. Maar hij bezat een sterke natuur, die alles kon uithouden en nog veel linger builen voedsel of slaap kon, daarbij werkte bet verlangen naai;-bet behoud van de vrijheid zoo sterk op Rgubala, dat hij hongei\ dorst en de grootste inspan mug niet teldea,. overeenkomstig de beslissing door de geal lieerden genomen, geen hoegenaarade mili taire hulp mag verleend worden aan Polen, zoolang men de uitslagen van de conferentie van Minsk niet kent. Geruststellends berichten PARIJS 18 Oogst. De bladen deelen een telegram uit Warschow mede, meldende dat het Poolsch tegenoffensief gunstig ont wikkeld en dat Fransche officieren er aan medewerken. De Bolschewisten worden op geheel het Noorderfront achteruitgedrongen en van nu af kan Warschow als buiten gevaar aanzien worden. Onder de Fransche officieren bevinden zicli de generaals Billot en Henry. De Polen brengen eenparig lof aan hunne Fransche kameraden, aan hunnen moed, aan hunne toewijding, aan hunne nederigheidj Volgens de medewerker van de Daily Ex press zou er gisteren avond te Warschow een militair balletijn aangeplakt geworden zijn, waarin vermeld werd, dat nabij Carolin, ten Zuid-Oosten van Warschow, vier division van het roode leger door de Polen ingesloten en gevangen genomen werden. De medewerker van Le Petit Parisien verzekert dat in het verdedigingsplan van Warschow, vele aanduidingen van generaal Weygand, de gewezen stafoverste van maar schalk Foch voorkomen en dat alles zal af hangen van de manier waarop het plan uitge voerd wordt. De briefwisselaar voegt er bij, dat zoo de Poolsche soldaat werkelijk voor zijn land strijd en wil, de genomen maatregelen zul len voldoende zijn en dat de hoofdstad van de bezetting zal ontsnappen. De gemoedstoestand der troepen verbetert merkelijk en de gedurige aankomst van vrij- wilbgerstroepen brengt hen nieuwen moed en versterkt de vaderlandsliefde. Generaal Haller heeft de vrijwilligers der 201', 205® en 265® infanterieregimenten op de dagorde vermeld. De inwoners van Warschow die reeds be angstigd waren, hebben thans nieuwen hoop. Le Matin weidt, dat een telegram van ge neraal Weygand, in den nacht ontvangen bevestigd dat liet Poolsch tegenoffensief on der goede voorwaarden doorgaat. Generaal Wevgand had overigens reeds dezer dagen het Fransch gouvernement bericht, dal het Poolsch leger zijn bewegingsvrijheid -.niet verloren had en dat hij eene slrategisohe plan opmaakte, waardoor de vroegere toe stand zou hersteld worden. Canadeesche automobieldieven geknipt. Maandag namiddag boden twee Ameri kaansche soldaten aan M. X..., Vooruitgang straat te Schaarbeek, een prachtigen auto te koop aan, voor 5000 fr. Daar M. X..., dadelijk bemerkte dat de auto wel 30.000 fr. waard was, vroeg hij om den auto eerst te mogen beproeven. Zulks werd hem toegestaan en M. X..., reed recht naar het policiebureel der Dylestraat alwaar hij het geval bekend maakte. De policiepost der Vooruitgangstraat werd per telefoon ver wittigd en twee bijzondere agenten werden met bel opsporen der Amerikanen gelast. Deze werden teruggevonden en ondanks hun hevigen tegenstand naar het policiebureel gesleept. Daar bleek het dat de Amerikanen eigen- lijk Canadeezen waren, die sinds geruimen tijd hun legerkorps ontvlucht waren en den auto le Ieperen gestolen hadden. Zij waren overigens aan hun proefstuk niet en hadden te Brussel een medeplichtige, die zich gelastte met den verkoop der gestolen voorwerpen. Deze kerel wordt ievcrig opge zocht. Het onderzoek voortzettend, vond de' policie in eene garage der Gaucheretstraat' een Amerikaansche vliegtuigmotoren ineen werkhuis der St-Martensstraat een prachtige motocyclette. Beide machienen waren daan door Canadeesche dieven in bewaring.gegé-; ven. Zij hadden eene waarde van 16.000 fr. Alles werd aangeslagen. Het onderzoek duurt voort. i Toen hij de klok in de verte drie uur hoor de slaan ging hij een hoek van een weg om, die hier wat hoog lag en plotseling zag hij aan zijn rechterhand op korten afstand, die in de bleeke ochlenschemenng glinsterende zee. Onwillekeurig hield hij bij dit gezicht, dat hem erg trof en hem beelden uit het verleden voortooverde zijn paard in, hij zag; naar het water... daarover lag zijn Corsica, omspoeld door de golven daar stoud zijn klein huis, waarin hij met zijn "broeder had geleefd daar was de plaats, waar hij zijne kindsheid had doorgebrachtdaar stond nog altijd de hut, waarin zijne moeder hem zoo teecler had verzorgd daar stonden nog altijd de boomen onder wiens lommer hij zoo 'n menig geluk kig uurtje bad doorgebracht. Hij rukte zich uit zijn droombeelden los... alles voorbij, alles, fluisterde hij, en gaf toen zijn paard de sporen, dat vooruit sloof. Hij werd somber, hij herinnerde zich zijn gevaar lijken toestand. Hij had er op gerekend, dat men hem niet herkennen zou, nu werd hij vervolgd, maar in gevaren scheen hij eerst recht te leven, en zijn oogen, schitterden weer moedig, ik wil niet te gronde gaan, zei- de hij. Tot geen prijs laat ik mij vangen. Deze gedachte gaf hem nieuwe kracht, nieuw leven, nieuwen moed; de gedachten aan dc vreeselijke dagen van het bagno deden hem besluiten om tegen eiken prijs dc vrij heid te behouden. Toen Rensata een eind verder had gereden en een b roede gemetselde brug over ging. P 11 r> "'v» cu uy utotUUl UdUCUjU. QUI Zij zag uy échter neut, q'p nauwelijks duizew}]schuilpUat5 te verlaten. (VeivolgtJ Het Staatsblad van 15 Augusti kondigt d& HUISHUURWET af, zooals zij den 13 Au- gusti door den Senaat en den 14 door de Kamer definitief gestemd geworden is. Ziehier den volledigen tekst der wet Voorafgaande bepalingen I. De bieronder aangeduide artikelen der huislruurwet van 30 April 1919 worden gewijzigd als volgt 1. In het eerste artikel, 1® lid, worden de woorden drie maand na de bekendmaking dezer wet, zonder dat dit tijdperk den duur van den oorlog moge overschreiden vervan gen door de woorden den 28 Juni 1919 2. Art. 18 der huishuurwet vau 30 April 1919, gewijzigd door de wet van 25 AugusU 1919, wordt door de volgende bepalingen aangevuld 2t) Vorderingen tot betaling van huishuur, voor het tijdsbestek van 4 Juni 1914 tot 28 Juni 1919, kunnen na 1 Januari 1921 niet meer ingesteld worden, tenzij de vordering gegrond is op de niet uitvoering van eene tusschen partijen gesloten overeenkomst. De huurder, gedagvaard tot betaling van achterstallige huishuur, behoudt, in het gevat bij het vorig lid voorzien, het recht om'zich te roepen op de bepalingen dezer wet van 30 April 1919. b) De krachtens artikel 6 der wet van 30 April 1919 ingestelde vorderingen zijn ont vankelijk lot op 1 Januari 1921 3. In art. 23 wordt nr.3 door de volgende bepaling vervangen De burgers der vreemde landen, die onder den oorlog gediend hebben bij het Belgisch leger of bij dat van een der landen welke ia den oorlog aan de zijde van België streden, alsmede de voor en nazaten in de rechte linie, broeders en zusters van die vreemdelingen, indien deze lam kostwinner waren en bij hen inwoonden. 4. In art. 24 wordt het woord inwerking treding vervangen door het woord be kendmaking II. Art. li der wet van 25 Augusti 1919 wordt ingetrokken. III. De huishuurwet van 30 April 1919 zal in het Belgisch Staatsblad herdeukt wor den met de wijzigingen daarin gebracht door' de voorafgaande bepalingen dezer wet. Hoofdstuk I. Huurverlenging Artikel 1. Van het tijdstip af, waarop de huur eindigt tot het overeenstemmend tijd stip van het jaar 1923, is elke huurder ot vroegere huurder gerechtigd om het door hem bewoonde perceel verder te betrekken op de voorwaarden zijner schriftelijke of monde linge huur en overeenkomstig de navolgende bepalingen. Deze bepaling is niet van toepassing op villa's, buitenverblijven of andere lustwonin- gen, welke de huurder slechts tijdens een deel van het jaar huurt of betrekt. Geldt het huurovereenkomsten voor minder, dan zes maanden, dan is de datum, waarop de huur eindigt, die waarop de bij de bekend making dezer wet loopende termijn een eind neemt. Zij, die het voordeel hebben genoten vat» de bepalingen van bet tweede lid van artikel 1 der wet van 25 Augusti 1919, behouden de voordcelen, hun voor het bij gemelde wet bepaalde tijdsbestek toegekend. schreden afstand, de barabiniers, die hetn vervolgden. Het was onmogelijk hen te ontgaan, want het werd nu dag en spoedig zouden zij hem zien, en dan was hij verloren, want zij zou den hem eenige kogels nazenden. Rensata hield zijn paard in, de vervolgers hadden hem nog niet gezien. Snel week hij van den weg af. Terzijde stonden boomen op de helling van den weg, die naar een beek je voerde. Toon viel het oog van de vluch tende koerier op de brug, waarover hij gere den was en hij zag dat hij door het water rijdende zich onder verbergen kon. Snel besloten deed hij dit, maar nauwelijks had hij <ie plaats bereikt, of hij hoorde reeds het hoefgetrappel der paarden en de stemmen van de karabiniers. Ik zag zeide een der vervolgers toch iets tusschen de boomen. Ik heb niets gezien zeide een ander, maar ik zie hier de hoeven van het paard in hel zand. Rensata sidderde, als zij dat spoor' volgden moesten zij hem vinden. Ik geloof niet dat bij hierheen gereden is zeide een ender, toen zij op de brug waren. Praat er mij niet van, -zeide de eerste we der, ik heb hier wat tusschen de boomen go- zie.i. Dan is hij ons vooruit zeide een ders karabiniers. Rijden wij daarom verder, rie pen allen te gelijk en in woesièn galop gjng het vooruit. De geheel in hoop en vree^fcr- keerende Rensata actëmde weer vrijer en glimlachte droefgeestig, zij haddeu nem niet gevonden en by besloot dadelijk gm zijo.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1