Schrikkelijk ongeluk te Kruishouten) Kwittanciezegels. EERSTE bedevaart NAAR LOURDES De veepest Nationaal Kongres fa Kerkhedlsndsn Art. 2 Deee verlenging geschiedt van retail tswegc. De verhuurder is echter gerechtigd, hetzij i|m zich tegen de verlenging te verzetten, letzij omde intrekking daarvan aan te vragen hdien hij het bestaan bewijst van gewichtige fedenen, waarover de rechter oordeelt. Ëinnen den tijd van ten hoogste drie maan den tc rekenen van dc bekendmaking der wet of van het oogenblik waarop de gewich tige reden zich voordeed, moet hij bij per ;,post aangeleekenden brief aan den huurder 'de reden doen kennen waarom hij zich tegen de verlenging verzet of de intrekking vraagt. Zijn eisch in rechten moet ingesteld wor den binnen ééne maand na den aangeleeken den brief. Deze termijnen worden vastgesteld op straf van vervallenverklaring. De verhuurder kan als gewichtige reden doen gelden, dat hij genoodzaakt is het ver huurd perceel zelf te betrekken, ofwel door ïijne voor of nazaten of door die van zijn echtgenoot te doen betrekken. Indien de verhuurder het verhuurd perceel niet betrekt binnen drie rfiaanden na het vertrek van den huurder is de vroegere huurder gerechtigd om van den verhuurder schadeloosstelling te eischen. Hij kan zich ook legen de verlenging ver zetten, mits hij aan den huurder of vroegeren huurder eene woning van gelijke waarde en en op dezelfde voorwaarden verschaft, en zonder dat de huurder eenig verlies of eenige kosten uit dien hoofden mag ondergaan. De verlenging kan nooit ingeroepen worden om de uitvoering van werken van algemeen nut te verhinderen, noch wanneer het vaste goederen geldt, die aan openbare besturen toebehooven en voor een dienst van algemeen belang worden gebruikt. In geval de huurder wil gebruik maken van het recht van verlenging ondanks den eigenaar, kan deze den rechter verzoeken hel genot van het vast goed te beperken tot de behoeften van den huurder en, bij voorko mend geval, te beslissen dat een gedeelte van het verhuurde huis ter beschikking zal ge steld worden hetzij van den eigenaar, hetzij van zijne voor of nazaten of die van zijn echtgenoot, mits eene door den rechter te bepalen vermindering van den huurprijs. Art. 3 Het voordeel der verlenging wordt afhankelijk gesteld van de nakoming, door den huurder, van zijne verbintenissen, met inbegrip van de geregelde betaling van den huurprijs, daaronder begrepen de verhooging en van de achterstallen overeenkomstig de getroffen beslissingen of schikkingen. De rechter kan aan den huurder uitstel verleenen om aan zijne verbintenissen te voldoen. Art. 4. De huurder, die het voordeel der verlenging beeft genoten, kan niettemin het gehuurde perceel verlaten, mits hij zicb houdt aan de voorwaarden, door de huurovereen komst of door het gebruik bepaald; Art. B Door de eigendomsoverdracht wordt aan den bewoner, hnurder of vroegeren huur der, het voordeel der huurverlenging titel ontnomen. De nieuwe eigenaar kan echter de hitrek king der verlenging aanvragen, zooals is bepaald bij artikel 2, indien aangevoerde gewichtige redenen ziel» van zijne zijde»voor deden na het aangaan van de overeenkomst, welke voor hem geldt als titel. Indien de eigendomsoverdracht geschiedt ter uitvoering van eene beslissing van het gerecht, wordt de duur der verlenging ver minderd tot zes maanden van ai den dag waarop de eigendomsoverdracht aan den bewoner werd beteekend. Art. 6. De onderhuurders hebben tegenover den voornamen huurder al de rechten, welke deze heeft tegenover den eigenaar. Zij mogen ze alleen dan tegenover deze laatste uitoefe nen wanneer hij or uitdrukkelijk in toestemde het vast goed door hen te laten betrekken. Hoofdstuk II. Beperking der huurprjjzen Art. 7. Behalvcvoorde perccelen, verhuurd om hoofdzakelijk voor handel en nijverheid te dienen, en de bij lid 2 van artikel 1 be doelde lusiwoningen, is het den verhuurder verboden den op 1 Angusti 1914 vastgestel- den huurprijs, met meer dan 50 t. h. te ver- hoogen en deze verhooging onrechtstreeks te overschrijden, door de lasten, van welken aard zij ook wezen, die krachten de wet of het gebruik aan den huurder zijn opgelegd, te vermeerderen. Deze verhooyidg mag niet 30 t. h. over schrijden voor de vaste goederen of gedeelte van vaste goederen, waarvan de huurprijs niet meer bedraagt dan 100 fr. per maand of 1200 frank per jaar. De Verhuurder kan echter, in dit laatste geval, eene bijkomende en eens voor al be paalde verhooging van 101. h. eischen als schadeloosstelling voorde lasten, uitgaven en kosten van onderhoud, welke hij, ter zake van de verhuurde perceelen, te bestrijden heeft of te bestrijden zal hebben. Daarenboven mag de huurder, indien hij ongemeubileerd onderverhuurt, geen hoogere som ontvangen van al de onderhuurders te zamen dan het bedrag der hoofduur. Art. 8. De voorwaarden van de verhuring op 1 Augusti 1914 kunnen bij betwisting, door alle rechtsmiddelen bewezen worden, zelfs door getuigen en vermoedens, welk het bedrag van het geschil ook zij. Wat het perceel op 1 Augusti .1914 niet verhuurd, dan wordt het bedrag van den huurprijs, waartegen het te dien tijde nor mal had kunnen verhuurd worden, door den rechter bepaald. Art. 9. De voor 't in werking treden dezer wet, doch na 1 Augusti 1914 gesloten huur overeenkomsten kunnen, op verzoek van een der belanghebbenden, voor de toekomst overeenkomstig artikel 7 herzien worden. De verhuurder kan desvoorkomend vragen om het voordeel der bij artikel 7 voorziene verhooging te genioten. De krachtens voorgaande bepalingen ge wijzigde huurprijzen gelden voor den gan- ichen duur der verlenging of, zoo het niet verlengdo huurovereenkomsten geldt, tot 1 Januari 1923. k Art. 10. In de gemeenten met meer dan 2.000 inwoners moeten de eigenaars van ge bouwde vaste goederen en al degenen die woongelegenheden verhuren, onverschillig of het gehede woningen, appartementen ofwel kamers geldt, welke al of niet gemeubileerd zijn, binnen acht dagen te rekenen -van eene Jane huuropzegging of van den dag waarop verhuurder kennis krijgt van den datum waarop het perceel beschikbaar is, de in hunne vaste goederen leegstaande woongele- getiheden laten aanplakken. De aanplakbrief, die den datum, waarop de te huren woongelegenheid beschikbaar is, en den huurprijs moet vermelden, dient goed zichtbaar te zijn. De verhuurders zijn verplicht het gemeen tebestuur te waarschuwen binnen acht dagen nadat de woongelegenheid beschikbaar is. De overtredingen van de bepalingen van dit artikel zijn strafbaar met de straffen voor zien bij de artikelen 563 en 564 van het Strafwetboek. Voor den kooper van een vast goed,, dat op het oogenblik van den aankoop leegstaat, gelden niet de verplichtingen voortvloeiende uit dit artikel, indien hij van plan is dit vast goed nog geheel, nog gedeeltelijk te verba* ren. De artikelen 565 en 566 van het Strafwet boek zijn van toepassing op de overtredingen Art. 11. De bepalingen van de artikelen 7 en 9 dezer wet zijn niet van toepassing op de vaste goederen, waarvan de ruwbouw werd voltrokken na 11 November 1918, be halve wanneer het gelden mocht eene weder- opbouwing, waarvan de kosten door de open bare machten werden gedekt. Hoofdstuk in Opvordering van vaste goederen Art. 12. In elke gemeente heeft het colle- van burgemeester en sohepenen het recht leegstaande vaste goederen en gedeelte van vaste goederen, die bestemd zijn om tot woongelegenheid te dienen en gewoonlijk worden verhuurd, op te vorderen tot 1 Janua ri 1923. Art. 13. De noodzakelijkheid van de opvor dering wordt vastgesteld bij ministerieel be sluit. Dit besluit wordt genomen na overleg ging Yan een beslissing van den gemeente raad. Het geeft den aard, de ligging en de opper vlakte der vaste goederen aan, evenals de namen der eigenaars. Hel besluit bepaalt den duur der bezetting. Art. 14. Een afschrift van hetbesluit wordt ter inzage gelegd op het gemeentehuis alwaar de belanghebbenden er kosteloos kennis van kunnen nemen. De burgemeester geeft ken nis van dit neerleggen aan den eigenaar bij ter post aangeteekenden brief. Dit wordt bovendien aangeplakt en bekend gemaakt op de gewone wijze voor de oflicieele bekendma kingen.. Art. 10. Na,dat deze formaliteiten vervuld zijn, wordt, op verzoek van het gemeentebe stuur en door een gezworen landmeterof door een notaris, een beschrijvende staat van het vast goed opgemaakt. De eigenaar wordt met een lusschentijd van vijf dogen opgeroepen om tegenwoordig te zijn en nij evenals hel bestuur, kan in het beschrijvende proces-ver baal alle opmerkingen of bevindingen doen vermelden, welke betrekking hebben op den staat der plaatsen en op de noodzakelijkheid dér opvordering. Art. 16. Elke belanghebbende wordt, het zij rechtstreeks, betzij nadat hij door den eigenaar in de Z3ak betrokken werd, als tus- schenkomende aangenomen. Art. 17. De staat der plaatsen wordt aan den eigenaar en aan de tusschenkomenden bij deurwaardersexploot beteekend. Deze beteekening geldt als opvordering en het bestuur mag het onroerend goed zonder andere formaliteiten in bezit nemen. Indien na eene aanmaning van den eige naar of van een tusschenkomend persoon, deze rekening niet gedaan wordt binnen vijftien dagen en indien het vast goed niet bezet is binnen eene maand na de beteekening is het bestuur vervallen van het recht van i nbezitneming, tenzij het gemachtiga wordt de bezetting op te vorderen door een nieuw ministerieel besluit. Art. 18. De vergoeding, aan den eigenaar en aan de andere belanghebbenden verschul digd, wordt bepaald volgens het gemeene recht. Het gemeentebestuur mag den vorm van het opgevorderde goed niet veranderen. Het gemeèntebestuur moei, bij hét einde van zijne bezetting, de vaste goéderen her stellen in den slaat, waarin zij zich bevonden op het oogenblik dal het die in bezit genomen heeft. Art. 19. Zoo de bezetting niet geëindigd is bij het verstrijken van den termijn vastge steld door het ministerieel besluit, heeft de eigenaar het recht, dertig dagen na eene aanmaning, den aankoop van het vast goed door het gemeentebestuur te eischen of de vrije beschikking daarover terug te nemen. Art. 20. De akten en overeenkomsten be treffende de uitvoering van het recht van opvordering, voorzien bij deze wet, worden kosteloos opgemaakt ten overstaan van den burgemeester handelende in naam van de gemeente. Art. 21. Al de akten, vonnissen en arresten betreffende de regeling van de vergoeding worden kosteloos geregistreerd. Art. 22. In elke gemeente kan door het college van burgemeester en schepenen eene commissie ingesteld worden, welke gelast is de in de gemeente beschikbare woongelegen heden op te sporen, er een lijst van op te maken, dezesleeds bij tc honden en daarvan aan het gemeentebestuur en aan de belang hebbenden kennis te geven. Zoo noodig, lok de commissie de uitoefe ning van hoogerbedoeld opvorderingsrecht uit. Hoofdstuk IV. Algemeens bepalingen Art. .23. De vrederechter van het kanton, waar het vast goed is gelegen, neemt kennis, in hoogsten aanleg tot een bedrag van 2500 frank en in -eersten aanleg, welk ook het bedrag van den eisoh zij, van al de betwistin gen waartoe de toepassing dezer wet aanlei ding geeft, welke ook de jaarlijksche huur prijs zij en zelfs bij betwisting van titel. Hij neemt insgelijks kennis van de geschil len op grond van arlikeH722 van het Bur gerlijk Wetboek, wanpeer deze in samenhang zijn met eene betwisting voortvloeiende uit dé teepassing dezer wet. Het beroep wordt aangebracht voor den rechter van beroep in huurzaken, zooals het wordt bepaald bij de tyètvan 30 April 1919. Art. 24. De bij deze |wet erkende rechten kunnen niettegenstaande elke strijdige over eenkomst uitgeoefend worden. Art. 25. De ter uitvöenng van deze wet te leveren bewijzen wórden door alle rechtsmid delen, ook door getuigen en vermoedens bij gebracht. Art. 26. Tot het voordeel van de huurver lenging worden alleen toegelaten. 1® De Belgen 2° De burgers der landen die in den oor log aan de zijde van België streden 3° De onderdanen behoorende tot elk grond gebied, dat voor den oorlog deel uitmaakte van natiën vijanden van België, en sedert den vrede voorgoed werd bevoegd bij bevriende of onzijdige landen ofwel zich tot een van die natiën onafhankelijke nationaliteit heeft ver heven. Worden buiten het voordeel dezer huur verlenging gesloten zij, die veroordeeld werden wegens misdaad ol wanbedrijf tegen de veiligheid van den Staat of wegens over treding van de besluit-wet van 10 December 4916. Overgangebepaling. Art. 27. Alle zaken, die bij het in werking treden dezer wet aanhangig en niet beslecht zqn, worden berecht overeenkomstig de be palingen dezer wet. De vonnissen van uitdrijving, voor het in werking treden van déze wet en in strijd met hare bepalingen gewezen, mogen niet ten uitvoer gelegd worden, behoudens wat be treft de kosten. Art. 28. Deze wet treedt in werking op den doe zelf barér bekendmaking in het Staatsblad Een vlaehandelaar van Kortrijk verongelukt. Dinsdag voormiddag rond 10 1/2 ure, kwam de 50jarige Géfard Deltour, vader van twee kinderen, vlashandelaar te Kortrijk, per motorrijwiel in volle vaart van Wanneghem- Lede naar Kruisfioutem gereden. Gekomen aan de eerste hüifcen van 'tdórp, waar de baan een zeer korten draai maakt, kwam de rijder met ?ijn machien terech( in de gracht en vloog dpn met groot geweld op den kant van het huis der kinders Van den Broecke. ,De ongelukkige bleef bewusteloos en erg gewond liggen. Dokter Van Callenbèrghe van ftruishoutem die onmiddelijk tér plaats kwam gesneld, kon slechts den dood vaststellen, die bijna oogenblikkelijk moet geweest zijn. Het lijk werd naar het doodenhuis over gebracht. Sedert 1891 beslaat eene wet die zegt dat kwittanciën of kwijtschriften eene zekere belasting moeten betalen tot hiertoe werd die niet toegepast. Daar het gouvernement, tengevolge van den oorlog, schrikkelijk veel geld noodig heeft is die wet in voege gebracht sedert 15 Oogst. Elke kwittancie, hoven de 10 frank moet belasting betalen. De belasting werd betaald bij middel van eenen zegel, dien men op de kwittancie plakt, ofwelopde faktuur op welke men kwittancie geeft. Men moet den kwittancie-zegel ongeldig maken met er den datum en het handteeken op te zetten. Men mag hem ook ongeldig maken bij middel van eenen stempel met vetten ink, den dag der opplakking vermeldende. De zegel kan men bekomen in al de regi stratie- en zegelkantoren. Waar geen ont vanger der registratie is, wordt de ontvanger der belastingen met den verkoop dezer zegels beiast waar noch ontvanger der registratie noch ontvanger der belastingen is, zijn de zegels in het postkantoor verkrijgbaar. Aan de belasting zij? niet onderworpen de kaartjes der in den handel gebruikte regis treerkassen, welke niets anders vermelden dan den datum van aankoop en het bedrag der koopsom. Doch het recht zou verschuldigd zijn in dien het kaartje, boven het bedrag der som, de naam van den handelaar en de melding betaald aanduidde. Het recht is vastgesteld als volgt voor de kwijtbrieven van meer dan 10 fr. en tot 100 fr. 0.05 Ir. voor die boven 100 fr. tot 500 fr. 0.10 fr.voor die boven 500 fr. lot 1000 fr. 0.20 lr. voor die boven 4000 fr. tot 1500 fr. 0.30 fr. en zoo voorts, telkens met 10 centiem per 500 Fr. ofdeej van 500 fr. De kwijtschrif'.en van tien franks en min der zijn aan de belasting niet onderworpen. Wordt gestraft mei eene boet. die niet be neden de 100 Iranks kan zijn, al wie een niet gezegeldcn kwijtbrief aflevert en ook wie hem aanneemt. ■m e Het zal niet slecht zijn hier te herinneven dat sedert 2 December 1919 alle afstand of overneming van haniTctszakcn of ktienteel moet aangegeven wordén ter registratie bin nen de drie maanden ^an den datum van af stand, het zij iK'. met of zonder schrift ge daan wordt. 'j Die nieuwe belasting zal voorzeker nie heel welkom zijn, maar koken moet kosten. Eene nieuwe moeilijkheid doet zich voor. Als men om kwittanciezegels gaat cUn zijn er nog geene. der Denderstreek, de arme zieken vergezellende van 6 tot 14 September 1920. onder het Eerevoonilterschap van den Zeer Eerio. Heer Kanunnik ROELANDTS, Pastoor-Deken van Aalst. Vertrek uit Aalst op 6 September rond 9 uren. Aankomst te Lourdes op 7 September in den namiddag. Vertrek uit Lourdes naar Aalst op 13 Sep tember in den voormiddag. Aankomst te Aalst den 14 September in den namiddag. VOORWAARDEN DER REIS De reis geschiedt m bqzonderen trein m Belgische rijtuigen, met doorgang en W. C., zonder omstijgen of veranderen onderwege. Het Belgisch spoorwegbesiuur kan voor de reis enkel over 2® en 3* klas rijtuigen laten beschikken. De prijzen welke wij hadden voorgesteld zijn een weinig verhoogd, daar de treinkosten in België met 10 t. h. vermeerderd zijn; alsook de hotelprijzen zijn merkelijk verhoogd, bij zonderlijk voor September, welke de maand is van den grootsten volkstoeloop te Lourdes De prijzen zijn vastgesteld als volgt Trein alleen 2® klas fr. 300. Met 6 dagen hotelkosten te Lourdes dripkgeld inbegrepen (10 t. b.j fr. 475. Trein alleen 3® klas fr. 195. Met 6 dagen hotelkosten van tweeden rang (drinkgeld inbegrepen) fr. 345. Aan iederen bedevaarder zal 5 t. h. terug gekeerd worden indien men met Fransen geld zalmogen betalen. Aangezien er niet meer don 500 inschrij vingen kunnen aanvaard worden, worden degenen die zouden verlangen aan de bede vaart deel te nemen, verzocht, zoohaast mogelijk hun volledig adres, alsook het bedrag hunner inschrijving te sturen aan den .schatbewaarder J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 22, Aalst. Sluiting der lijeten den 30 Augusti. De Geestelijke Bestuurder E. H. DE WITTE, Onderpastoor St-Martinus, De Voorzitter van het Komiteit Mod. CERCELET NIEUWE INSCHRIJVERS Mme V. G., Ninove. M. Philip De Paepe, Aalst. Mevr. X., Aalst, m. Aaist. M. Domien Callébaut Teralphcne. E. Pi J. De Sadeïeer, Aalst. Mme Désiré Podevyn, Aalst- M. Frans Bessems, Holstade. VreeseHik spoorweqonqeluk TE STAVELQT. ken doode. Verscheidene gekwetsten Maandag avond verliet een trein voor Mal- medy de statie van Stavelot, toen eene wissel naald versprong, met het gevolg dat een rijtuig van 3* klas uit de riggels wipte en na eenige meters raedegesleept geweest te zijn schielijk omsloeg. De talrijke reizigers die zich in het rijtuig bevonden werden door elkander geslingerd M. Poncelet, policieopzichter te Verviers, werd op den slag gedood. Zijne vrouw en zijne doohter werden ook erg gekwetst. Mev. Poncelet ligt nog steeds bewusteloos, terwijl Mej. Poncelet den rechter arm moest afgezet worden. Er zijn nog een tiental andere min of meer erg gekwetsten. Slechts zeer laat in den nacht kon bet spoorwegverkeer hernomen worden. Een onderzoek is geopend. Het parket is ter plaats geweest. Uitbreiding der ziekte. De toestand is thans 200, dat de runderpest vastgesteld is op ongeveer 90 plaatsen, in alle provinciën met uitzondering van Ant werpen. De maatregelen door de Belgische regee ring genomen tot bestrijding van verdere voortwoekering van de gevreeste ziekte be staan in een verbod van vervoer van alle her kauwende dieren en varkens in geheel België met uitzondering van het slachtvee en daar tér plaatse waar de ziekte heerscht een afma ken van alle zieke en verdachte dieren. Ver der is nog een stilstand van vervoer verboden voor alle vee binnen een omtrek van 1 K. M. ter plaatse, waar een ziektegeval zich heeft voorgedaan. In het Naamsche. De vreeselijke kwaal neemt een onrust wekkende uitbreiding in de provincie Namen. Te Tongrinnis, bij den h. Daudet, moest men 39 door de pest aangetasten hoornbeesten af maken. Overal worden gevallen van runder pest geboekt Nederiandsche voorzorgmaatregelen. De Nederiandsche minister van Landbouw heeft met ingang van 17 Aug. 1920 alsslreek waarbinnen bet verboden is rundvee, scha pen of geiten te vervoeren, aangewezen een streek in de provinciën Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg langs de Nederiandsche grens ter breedte van een kilometer. Te Moerzeke-Castel Eene koe, voortkomende van Duitschland eu toegewezen door den dienst der Recupera tie, is te Moerzeke-Castel aangedaan van vee pest. Het dier is dadelijk afgemaakt. Alle maatregelen zijn genomen mn de voortzetting der besmetting te verhinderen VAN BELGIË De Nationale Vakvereeniging der Kerkbe dienden van België hield Dinsdag, in het lokaal der Sociale Werken van het arrondis sement Brussel, Pletinokxstraat een Nutio- naal Kongres. 's Voormiddega hadden voor- Bereidende vergaderingen plaats, in 't zelfde lokaal, afzonderlijk voor organisten en voor kosters. De afdeeilnyen Ten 10 ure kwamen de afdeefingen bijeen om de kwesties te onderzoekon waarover verslag diende gemaakt te worden, waarvan de besluitselen aan de algemeene vergadering zouden voorgelegd worden. De le afdeeling Kapelmeesters en Orge listen, was voorgezeten door M. Lavoye, van Luik aan 't bureel zetelden ondervoorzit ter M. Demerlicr van Brussel schrijvers verslaggevers MM. Hauglusteine, van Ver viers, en Ghesqutèi'e, van Halle. De 2e afdeeling Kosters en Kosters-orge listen was voorgezeten door M. D'Hooghe, van Bazel aan 't bureel zetelden onder voorzitter M. Notteghem, van 's Graven- brakelschrijvers-verslaggevers MM. Van Haver, van Antwerpen Cooreman, van O. L. V. Waver. De 3e afdeeling Zangera, Klokluiders, Windpompers en andere Kerkbedienden, werd voorgezeten door M. Lox, van Drie^- linter. Aan 't bureel zetelden ondervoorzit ter, M. Richie, van Godarville schrijvers verslaggevers MM. De Muynck, van Kort rijk, en Gengoux, van Brussel. Ten 11 ure vergaderden de afdeelingen, onder het voorzitterschap van M. Bouderen- ghien, van Brussel MM. Jooris, van Hael- tert en Gengoux van Brul&el. Kennis werd er genomen van de verslagen over de loonen, de pensioenen en werken van vooruitzicht en het vakonderwijs, aanwerving en dienst- kontrakt. De algemeene vergadering 's Namiddags, te 2 ure 15, werd in de groote zaal van het voormalig «Gesellenver- rein» thans Belgischen eigendom de algemeene vergadering gehouden. Uit al de gewesten van het land waren de belanghebbenden overtalrijk opgekomen geen provincie, noch Vlaamscho, noch Waal- sche was er, of zij was door aanzienlijke afgevaardigden van de kerkbedienden ver tegenwoordigd -, geen plaatsje bleef in de ruime zaal onbezet, zoomin op 't gelijkvloers als op de gaanderijen De syndicale geest en de samenwerking tot het verwezenlijken van de lotsverbetering bracht deze honderdtallen me; schen bijeen, die tot een beroep hehoo- ren dat tot in de laatste tijden nog, zich heel en gansch, buiten alle beweging hield. De Vergadering werd door het gebéd geopend de «Vaderons»! in 't Fransch en het Weés-Gegroet» in "f Vlaamsch. In de besprekingen werd de tweetaligheid ook toe gepast, te meer daar de Vlamingen Vlaamsch en de Walen Franach eiscliten, werd de taal- gelijkheid nogaf tpouw gehandhaafd. Aan hét bureel zetelden MM. BOUDE- RENGHEIN, voorzitter, en de bureelen van de verschillende afdeelingen, alsook den Z. E. H. Kanunnik Verheyden, afgevaardigde van Z. D. H. den Bisschop van Gent E. H. Missen, afgevaardigde van Z. D. H. den Bisschop van Namen, alsook M. D'Hooghe, van Bazel en M. Legros van Brussel. M. DE VOORZITTER, na het historiek gemaakt te hebben van de omstandigheden waarin daok de onverpoosde werking van M. Legros, de Nationale Vakvereeniging tot stand gekomen is, en de afgevaardigden der Geestelijkheid en deze der Katholieke Druk pers bedankt te hebben voor hunne gewaar deerde aanwezigheid, kondigde aan dat er, namens het Nationaal Kongre6 Telegrammen van diepe verkleefdheid on onderdanigheid gezonden zijn aan Z. Em. kardinaal Mercier en aan HH. DD. HH. de Bisschoppen van België. (Ovatie) Hij gaf vervolgens lezing van de wenschen die ter goedkeuring van de vergadering ge. ]egd werden. Wat de Kerkbedienden vragen 1. Een vaste toestand in verhouding met a) de levensduurte, b) met de bekwaamheid van de bedienden, c) met den familielast. 2. Een pensioen voor hunne oude dagen en de toekomst hunner vrouw en kindëren verzekerd in geval van overlijden. 3. De plaatsvervanger in geval van ziekte van den titularis, betaald door de kerkfa briek, zonder zijn deel van jaarwedde en van kasuel af te schaffen. 4. Eenige dagen verlof jaarlijks en met soldij. 5. De afschaffing van de begrafenissen den Zondag. 6. Een wei'kverdrag, 7. Barema van jaarwedde vastgesteld en behouden bij elke verandering van perso neel. 8. Eindelij, en dit voor de kosters, de kwestie vanTwas in der minne geregeld. De afgevaardigde van Kard. Mercier E. H. BELPAIRE, afgevaardigde van Z. E. kardinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen, verscheen ten 3 ure in de zaal en werd met eene langdurige en geestdriftige ovatie begroet. De loonrooster M. HAUGLUSTEINE, algemeen sekreta- ris gaf lezing van de cijfers van het barema waarvan de toepassing door de belangheb benden gevraagd wordt Organisten van eerste klas 4800 fr. 's iaava van tweede klas 3000 fr.van der kla6 1800 en vierde klas 1200 fr. Alle kasuel wordt daardoov afgeschaft. Kosters. Parochies van CTrste klas

De Volksstem | 1920 | | pagina 2