De strijd om vijf millioen De Franscli=Düitseh incridentsn De Poolscli-Russisclia oorlog. Vrijdag 9 Oogst 1920 Aan de Staatsarbeiders. De veepest ie Itallaassclie socialisten vallen Abazzlo een processie aan- De Koning op deVindictive AALST-LOURDES De Internationale Finantieele Conferentie te Brussel De vroegere vijandelijke landen iijn uitgenoodigd Gr XXVI» JAARGANG NUMMER 184 X_. 33 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-Db Gendt Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 Ü3 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Plaoe de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. H. Bernardus Zon op5,01, onder 7,06 I Eerste Kwartier den 2j. I Nationaal Syndicaat, uw masker af 1 IV. Ia dit artikel zetten we de bekentenissen voort. Op 3 Augustus 1919 betoogde het Nat. jpynd. te Kortrijk om Renier te huldigen. We schrijven over, uit een lang verslag in <l Vooruit - «Niet alleen om Renier waren zij gelukkig! Zij voelen thans aan den lijve de kracht hun ner organisatie, de eenige die in België ep zco'n korten lijd zulken kolosalen omvang beeft genomen het Nat. Synd. is de sterkste aller koperaties. Van hare taak bewust is zij aangesloten bij de Syndicale Commissie, staal dus op het standpunt van den klassenstrijd, in ziet in de Werklieden-Partij de hoedende jnoeder, en in de socialistische Kamerfractie, jtijn kloeke hefboom. Zijn en onze strijd zijn bijna een, en zij zullen vast en zeker één worden. Wij laten aan den tijd en gebeurtenissen over het huwelijkscontrakt te regelen en te bezegelen hoe eerder het trouwfeest plaats 'heeft, hoe eerder ook bruid en bruidegom ge lukkig zijn. Wat blijft er na zulke gebeurtenissen over van de onzrjdigheid doch enkele regels verder gaat men er nog erger op los Het Nat. Synd. heet onzijdig doch, moest men een knikker werpen in de massa iijner leden, het zou toch een echt mirakel zijn, moest hij op den kop van een onzijdi ge terecht komen de kleuren van het vaandel zijn wel velerlei, maar de kleur van bet harleliloed der leden is rood. We knippen nog uit hetzelfde verslag Na gezegd te hebben, dat de toeloop van volk zoo groot was dat men van op het balkon moest, spreken, zoodat vrienden en... anderen konden hooren. gaat het verslag voort (i Onder die andere was heer Peei, de katholieke volksvertegenwoordiger, die juist Techtover woont, en die, dunkt ons, op dit oogenblik zonderlinge overtuigingen moet maken overliet onzijdige der toespraken van die sprekers, allen socialisten, wakkere mede-strijders, Op zich zeiven zou dit alleen reeds vol- ptaar;, om de uitgekraaide onzijdigheid van bet Nat. Synd. eene leugen te heetcn, doch 'bet is hiermee niet gedaan. Vóór de kiezing van November verleden1 «aar hield liet Nat. Synd'. betooging op betoo- ting. Zoo was er een te Charleroi (12 Octo- er). Naar verslag in Le Peuple r.arnen er Bauwmans en Renier liet woord en werden warm toegejuicht. In hoofdzaak zegden ze f Alhoewel het Synd. niet aan politiek doet, moet men toch erkennen dat de Werklieden partij de eenige is, weike rechtdoor de ver- dedigiug opneemt der arbeiders. Wanneer binnen eenige dagen de spoormannen ter fctembus geroepen worden, zullen zij zich voor, eene gewetenszaak bevinden. Zij moeten er 5ian denken dat een algcmesne kuisch nood zakelijk is en dat uit het Parlement moeten geweerd worden, allen die steeds een aanslag pleegden op de rechten en op de vrijheid der •werkliedenklas in haat geheel. Die aihoewe! het Synd. niet aan politiek doet is hier geld waard, als ge het plaatst naast hetgeen volgt. Te Mechelen enkele dagen vóór de kiezing zegde Bauwens op eene vergadering dat hel plicht was voor de leden uit het Nat. Synd. Blom uit te brengen op de socialistische can didates Daar werd Üe Eendracht uitge deeld en in ieder blad zorgvuldig een strooi briefje gevouwen, het. stautspersoneel üilnoodigend voor de socialisten te stemmen. De Eendracht welke regelmatig te laat Verschijnt, was vóórhaar nummer van 15 No vember juist voorde kiezing enkele dagen te 34° Vervolg. Maar nauwelijks was hij onder de brug tveg of hij hoorde weder het hoefgetrappel dat terugkwam en snel naderde. Dadelijk besloten reed de koerier zoo snel bet ging in het water om niet weder naar den weg te moeten terugkeeren en om zich aan jle blikken zijner vervolgers te kunnen ont. bekken. Waar hij thans zou komen, als hij voort deed, wist hij niet, maar dit wist hij,* dat hij nndelijk het strand moest bereiken. In elk geval moest hij daarop letten, dat hij zich aan zijne vervolgers onttrok, en dat hoopte hij te goen, daar het water met veel krommingen oor het hout liep. Hij had zich eenige hon gerde scheden van de brug verwijderd, toen ïiij reeds duidelijk achter zich op den weg iile slemmen hoorde* waaruit hij besluiten kon, dat de ruiters terug waren gekeerd, en jnu bij de brug naar hem zochten. Hij kon wel Diet verslaan, wat zij zeiden, maar dat zij bij fie brug naar hem zochten bleek hem zeer fluid el ijk. Zonder een oogenblik te verliezen, reed jRensala verder en zag na eenige minuten ten boerenhuis. Hij reed er heen, maar de weg was hier open, zoodat dekarabiniers hem Jkonden zien. Dadelijk hoorde hij schoten en Ên vliegende vaart begonnen de karabiniers iem nu te vervolgen. Het kwam nu alles op de vlugheid van zijn paard aan en om daardoor niet alleen de af vroeg. 't Was natuurlijk maar toeval. Daar vinden we een artikel c Voor de Stembus gateekend Renier, waarin de leden openlijk aangezet worden voor de socialisten te stem men, of, als doekskens voor 't bloeden, voor de Daensistenin 't Land van Aalst. Neen, ze doen niet aan politiek, ze zijn onzijdig. De Volksgazet drukte op 4 Nov. En alhoewel het Nat. Synd. los van elke politiek slaat, zou het een verraad vanwege de leden zijn op 16 November niet rood te stemmen, y Voor de kieziug betoogde bet Nat. Synd. ook nogeens te Gent. We treffen weer ver slag aan in Vooruit Terwijl de betoogers op straat kun gangen gaan heeft inmiddels in den zetel van het Nat. Synd. eene verga dering (plaats) van de afgevaardigden der verschillende steden. Toch zet de werking van de Gentsche Federatie uiteen. Renier doet uitschijnen dat eens of morgen het Nat. Synd. positie zal moeten kiezen in den stand 'der partijen, om recht van medevertegenwoordiging te hebben in de besturende lichamen en geeft zijn per soonlijk, verheugend, gevoelen. En BAUWENS voegt er een spiritueel woordje aan toe, even verheugend dan dat van Renier. Nu, voor ons is dat geene veropenbaring De voormannen van het Nat. Synd. leven immers de groote werkersbeweging mee. Hier breken we voor vandag weer af om in een vijfde artikel voort te gaan en te besluiten, niet omdat we aan bet einde zijn van ons be wijsmateriaal, doch omdat we oordeelen dat degenen die nog niet gelooven verstokten zijn, waaraan alle boter verloren gesmeerd is. ■BERNER. Ernstigs gevallen in Limburg In Limburg worden^ op acht verschillige plaatsen ernstige gevallen van veepest ge boekt, In het kanion St. Truiden moesten 33 hoornbeesten worden afgemaakt, toebe- hoorendc aan één landbouwer. Te St-Amandsberg Door de politie van St-Amandsberg wer den maatregelen getroffen tegen het versprei den der runderpest. Talrijke stallingen werden door haar bezocht, ten einde een nader toezicht uit te eefenen tegen de verspreiding der besmettelijke kwaal De post te Wilrijk De vreeselijke veepest heeft ook hare ver schijning te Wilrijk gedaan. Bij landbouwer Fret, iu het Leeg, werden 9 aangetaste dieren op bevel der Overheid afgemaakt. Zonderlinge geruchten doen.de ronde over het ontstaan dezer ziekte in onze gemeente Te Houdeng-Aimeries Bij den h. Jules Chevalier, landbouwer te Houdeng-Aimeries, werd een geval van vee pest vastgesteld. Al de hoornbeesten werden afgemaakt. Luxemburg treft maatregelen Luxemburg, 19 Aug. De regeering van het Groot-Hertogdom heeft de noodige maat regelen getroffen om de veepest te vermijden. Alle invoer- of doorvoerhandel van dieren utt België afkomstig, alsook van versch vleesch, ruwe wol, hooi, stroo, ene. is verboden. De Krijgsraad te Metz. Duitsche officieren veroordeeld. De krijgsraad van Metz heeft vele Duitsche officieren en onder-officieren, die in den oor log het kasteel te Auvigny van den Fransehen generaal d' Espagnat plunderden^ veroordeeld. Kapitein Bobritz kreeg 15 jaar dwangar beid; verschillende andere 10 en 5 jaar gevang. Alle vonnissen werden bij verstek uitge sproken. stand die hij voor was te verliezen, ifiaar de zen tusschen hem en zijne vervolgers te ver- grooten. Hij joeg verder. Het was avond geworden, de maan ging op, en bij dit helderen schijn sel kon hij niet alleen de straatweg overzien, maar ook zich overtuigen, dat zijne vervol gers niet te tien waren. De weg was breed en vlak. Toen de in vliegende vaart voortsnellende Rensata bij een rechts van de landstraat afwijkenden zij weg kwam, draaide hij dezen snel op, daar het hem toescheeD, als kwamen op den hoofd weg eenige ruiters aau. Hij vloog op den smallen zijweg voorten meende de stemmen der ruiters achter zich te hooren hij had zich niet vergist, de karabi niers kwamen weder bijeen, en als hij niet den zijweg was ingeslagen, dan hadden zij hem op den straatweg gevangen. Thans werd in dolle vaart een jacht op hem gemaakt. Tot zijn grooten schrik zag de vluchteling de zee voor zich. Hij kwam hier dus aan het strand. Maar hoe zou hij zijne vervolgers ontkomen, want de karabiniers waren achter hem en op bet open strand konden zij van hunne paarden op hem schieten, want daar konden zij hem bij het maanlicht duidelijk zien. Rensata beriekte het strand en zag daar tot zijn geluk een oude viss cher in een boot, die er zijn net in had gebracht. Dadelijk sprong hij op den visscher toe, die geheel verbaasd was een ruiter voor hem le zien, maar in dit oogenblik bereikten de karabiniers ook het strand. Zij bestormen eon kerk, kwetsen 40 personen en vermoorden er zeven. Uit Rome wordt aan de Tunes gemeld, dat Dinsdag te Abazzia San Salvatore bij Siena de socialistische afgevaardigde Mascagni op een socialistische bijeenkomst een heftige ede heeft gehouden, op helzelfde oogenblik, dat het publiek vernam, dat er een katholie ke processie werd gehouden bij de kathedraal. Een kleine troep carabinieri was niet in slaat, de socialisten, die een aanval op de processie deden, te weerhouden. De socialis ten drongen met revolvers gewapend, de kerk zelf binnen. Zeven personen werden gedood, waaron der een priester; dertig tot veertig personen weiden gewond. IN DUITSCHLAND. De mijnwerkers van 't Roergebied tegen het verdrag van Spa. In eene vergadering der Vrije V^reeni- ging der mijnwerkers van het Roergebied werd er besloten dat de overwerkuren zou den ajgeschaft worden. De kolenvoortbrengst van bet distrikt zou alsdan nog slechts 160.000 ton per dag be dragen. De mijnwerkers zijn overtuigd dat Duitscb- land dientengevolge de verbintenissen le Spa aangegaan niet meer zal kunnen naleven, en dat een besliste stap zal gedaan zijn op den weg naar de revolutie. De Entente zal alsdan zonder twijfel het Roergebied bezetten, edoch daar de staat van beleg toch binnen een zeker termijn te voor zien is, is er weinig aangelegen of de mijn werkers onder de beheersching staan der Franschen of onder deze der Duitsche rijks- weer. Z. M. Koning Albert is Woensdag mor- gend te Oostende aangekomen, en heeft zich aan boord begeven van het vlotgemaakte vaartuig de Vindictive waar onze Vorst onder toejuichingen der bemannning en werklieden, werd ontvangen door commodore Youg. Z. M. deed ziGh, op de plans, gansch de werking verklaren der viol making van den kruiser, en liet zich midden der werklieden op liet schip fotografieeren. De Koning verliet op het middaguur de Vindictive en vaarde met een Engelsch vacht naar de maritiem» spoorhalle. OPGEPAST Het SLUITEN der LIJSTEN van de REIS is vastgesteld op 30 Augustus. Voor inlich- tingen zich te wenden bij M. Modeste CERCELET, Leopoldstraat, II, Aalst. Men meldt uit Londen aan] de Malin van Parijs De secretaris generaal van den Volkerenbond heeft officieel de Duitsche Oostenrijksche, Hongaarsche en Bulgaarsche regeeringen uitgenoodigd drie afgevaardig den aan te duiden om hun regeeringen op de internationale conferentie, die te Brussel den 24 September zal gehouden worden, te vertegenwoordigen. Stoot af en neemt mij mede, gebood Rensata terwijl hij tergel ijker tijd den ring aan zijn vinger toonde. De ring bewees hier zijne macht, de vis- soher nam zijn pet af e* boog zich. Waar wilt gij heen mijnheer vroeg de verblufte visscher. De zee op, ik word vervolgd, antwoord de Rensata. Maar uw paard mijnheer zeide de vis scher stotterend. Ik moet het in den steek laten. Stoot af. De visscher deed dadelijk wat hem bevolen werd. De karabiniers zagen, dat eenboot van den oever afstiet, dat een paard op hei strand achterbleef, en dadelijk legden zij hunne buksen aan, om deze onverwachte redding van den vluchteling, die hen op de zee ontging te verhinderen. De karabiniers losten eenige schoten op den vluchteling de kogels vlogen over de hoofden. Een kogel had het paard van den vluchte ling getroffen, dat dood neerviel. De karabiniers naderen de zee, maar reeds vloog het door den frisschen wind voortge stuwd schuitje, als een lichtgevleugelde vo gel voort. Zonder den vluchteling te kunnen volgen stonden de karabiniers, door dit voorval ge heel verbluft, aan den oever, en zagen met vlammende oogen, hoe bij zich aan hunne macht onttrok. Eene bloedige botsing. Talrijke dooden en gekwetsten De Berlijner dagbladen deelen volgende bijzonderheden mede over de incidenten van Kattowitz. Dinsdag namiddag hadden de werkstakers eene betooging gehouden van het handhaven der onzijdigheid. Toen deze betooging juist geëindigd was, verscheen eene Fransche ruiterij patroelje Deze werd door de stakers aangevallen en een soldaat werd gedood. De patroelje maakte dan ook van hare wapens gebruik. Later in don nacht hadden op verscheidene plaatsen botsingen plaats tusschen bezettirtgs- troopen en werkstakers. Deze waren in eenen wachtpost gedrongen en hadden daar w-atpens gestolen. De strijd was Bijzonder hevig rond de kazerne, alwaar de stakers mitrailjeuzen en handgranaten gebruikten. 't Was slechts rond 4 ure 's morgends dat de rust kon hersteld worden. Aan Duitsche zijde zijn er 20 dooden, waaronder majoor K'leist, bevelhebber der stedelijke sicherheitswehr en 70 gekwetsten. Van Fransche zijde zijn er 9 dooden. Vele, doode en gekwetste Duitschers behooren tot de Sicherheidswehr. De commissie der verbondenen beeft den sfaat van beleg uitgeroepen. Alle samenscho lingen zijn verboden en na 8 uren s' avonds mag niemand meer op straat. Volgens een later bericht, is de bloedige botsing te wijten aan een misverstand daar de stakers dachten dat de patroelje bevel bad de betoogers uiteen te jagen. Volgens een bericht uit Fransche bron, zouden de Fran schen enkel 2 dooden en 41 gekwetsten heb ben waaronder een officier. KATTOWITZ: 18 Oogst. Tijdens de incidenten van gisteren, werd doktor Mil- lowslri, leider der Poolsche partij der stad, door de menigte doodgeslagen toen hij bezig was, de gekwetsten te verzorgen. Zijn lijk werd in de rievier geworpen. Nog een incident BERLIJN 18 Oogst. In de statie van Schneidemühl werd een bevoorradingstrein begeleid door Engelsche en Fransche solda ten onder de bevelen van een Fransch officier door verscheidene honderden personen aan gevallen. Eenige waggons werden geplun derd, ondanks het verzet van het personeel. De Fransche officier werd gekwetst. De plaatselijke overheden hebben onmid- delijk hunne verontschuldigingen aangeboden en de trein kon laten verder reizen. Op bevel van het Pruissich ministerie van Binnenlandsche Zaken is een onderzoek ge opend. Het Pootsch tegenoffensief. Het eersle Poolsch legerbericht, over bet tegenoffensief luidt als volgt. Het tegenoffensief door ons Noordenleger aangegaan ontwikkeld zich zeer gunstig, on danks de uiterste moeilijke omstandigheden. De afdeelingen van ons Noordenleger rukken op heel het front vooruit, niettegenstaande den hardnekkigen tegenstand des vijands. Wij hebben Chiechanou teruggenomen. Onze vliegers bombardeeren de vijandelijke kolonnen en zaaien paniek in hunne rangen. Het aantal krijgsgevangenen is zeer aanzien lijk. De/.e eerste krijgsverrichting kregen al spoedig een weergalm rond Warschow. Onze verdedigingstroepen, aangemoedigd door de zegepraal in het Noorden, verdedigen de stad met weergaloozen moed en vielen zelfs op verscheidene punten aan. De uitslag was dat niet alleen onze verdedigingslijn sland hield, doch op verscheidene plaatsen vooruit ge bracht werd, waardoor'de Russen gedwongen werden op heel de lijn te wijken. Op het Oosterfront is op 16 Oogst een groot tegenoffensief begonnen onder het opper bevel van generalissimus Pilsudski. Na een marsch van veertig kilometers heeft eene afw deeling van de 14® divisie Garvóün bereikt en den ijand, die gepoogd had nabij Maciejo-, wice over den Weichsel, omsingeld. Wij ba- meesterden een belangrijken buit. Warschow ontzei Een ander bericht meldt Na de Bolschewislisehe strijdkrachten to- aan den middenloop der Weichsel en de bui tenforten van Warschow te hebben laten naderen, gingen de Polen tot liet tegenoffen sief over op de twee vleugels, het eerste uil- gaande van Demblin (Ivangorod) in de richting van Brest-Liteswki eu het tweede uitgaande van Modlin (Novo-Georgewski) langs de Na- rew. Andere Poolsche strijdkrachten rukken op langsheen de spoorbaan Warschow-Dant- zig, in de richting van Mlawa. Deze gezamentlijke krijgsverrichtingen, on der de bevelen van Filsudski. hadden voor gevolg, dat de vijand op heel de lijn terugge worpen werd, van aan de rivier Wuprz tot aan de Narew. Het gebied door de roodc ontruimd, bedraagt op sommige plaatsen meer dan 80 kim. diepte, bijzonderlijk in da richting van Brest-Litewski. Na zich vereenigd te hebben met den rechtervleugel der troepen die langsheen df Boug het tegenoffensief genomen hadden bereikten de Poolsche troepen Parojew. Ter Noorden der Narew, alwaar de Fransche officieren onder bet opperbevel der generaalt. He wry en Billita het bevel namen over di stormtroepen, bereikten de twee vleugels ai spoedig de eerstaangewezen doelpunten. De eerste uitslag was dus, dat de noord» oever van de lagere Narew geheel ontzet were en dat wij het 'fort van Seropk terug namen. Daardoor is de natuurlijke verdedigingslij» van Warschow geheel hersteld. Langsheen de spoorbaan naar Dantzig zijn de Polen nog slechts op 25 kilm. ten Zuiden van Mlawa. Dientengevolge zullen de roode troepen, die in de richting van Polck en Thora oprukken ijlings moeten achteruit» trekken. De bevolking van Warschouw heeft da Fransche officieren, die niet alleen dooi hunne wijze raadgevingen de krijgsverrich tingen steunen, doch persoonlijk strijden it de eerste rangen, geestdriftig toegjuiebt. De onderhandelingen te Minsk. Een draadloos telegram uit Moskou meld: dat de wapenstilstandsonderhandelingen le Minsk Dinsdag avond, om 7 ure, begonnen zijn. De voorzitter der Russische afgevaardiging verklaarde dat Rusland naar den vrede streef de en aan het Poolsche volk het recht toekende over zijn eigen lot te beschikken, doch Rus land heeft het recht waarborgen te eischen. Hij voegde er bij, dat het de groote Pool sche eigenaars zijn, die deze waarborgen moeten geven, daar er van de arbeiders en de boeren geene nieuwe aanvallen verwacht worden. De Poolsche afgevaardigden stelden dan voor op 19 Oogst eene tweede bijeenkomst te houden, doch de Russen drongen aan op den datum van 18 Oogst. Ten slotte kwam men overeen voor 19 Oogst. Men heelt vertrouwen (e Warschow. 1 De medewerker van de Nieuwe JUiterdam sciie- Courant te Warschow, meldt, dat tei gevolge der voordoelen in de laatste dagei door de Polen behaald, de hoofdstad reedi een heel ander uitzicht heeft, liet vertrouwei is geheelteruggekeerd en er zijn thans meei TIENDE HOOFDSTUK. Het helsche plan van Mercurent. Een buitengewone levendigheid heerschte in bet bagno. De algemeen geachtte luitenant La Roche was door een kogel getroffen, en op bevel van den geneesheer naar zijne kamer gebracht. De commandant was woedend over de er gerlijke tooneelen die in de laatste maanden hadden plaals gehad, eerst de ontvluchting van Nepo Rensata, later de kastijding van Mercurent door Dulex daarop het vermetele vraagstuk van Nepo Rensata om als koerier in het bagno te komen en de vruchtelooze vervolging van deze vroegere galeislaaf en thans de moordaanslag op La Roche dit wa ren tooneelen die in geen jaren hadden plaats Waar is de luitenanj La Roche vroeg de commandant aan den korporaal, die de aangifte deed van den aanslag op den luite nant. De soldaten hebben den luitenant op bevel van deu geneesheer in zijne kamer gebracht, antwoordde de korporaal. Volg mij naar boven zeide de comman dant en laat ook de soldaten komen, die den dader gevat hebben. Wie is bet die zoo'n ongehoord stuk heeft durven doen. De gevangene numm. 73, oommandant. Wat nummer 73 vroeg de com mandant het hoofd schuddende die gevangene zou op den officier gescholen hebben De soldaten hebben hem gegrepen, er was anders niemand in de nabijheid. Het is nauwelijks denkbaar dat No. 75 die in den besten verhouding met den luite nant staat dit gedaan meende hij ei. toch valt het mij in, dat hij 's avonds een vrij uur heeft, dat geen gevangene behalve hij zoo laat buiten komt. Waar is No 73 nu Beneden inde wachtkamer commandant was het antwoord van den korporaal. En dat is hel pistool, waaruit geschoten is geworden vroeg de commandant en weea op het wapen dat de korporaal nog in zijne hand hield. Dit is het wapen dat wij in de na bijheid gevonden hebben, zeide de korporaal. Ik beb dit wapen nog niet gezien, hel beboort niet tot de wapenen vau het bagno, zeidedecommandant het wapen beschouwende Wij kunnen evenmin begrijpen waar hel van daan komt, was het antwoord van den korporaal. Behoud het zoolang, beval de comman dant en gaf den korporaal het pistool terug, volgt mij naar den luitenant La Roche. De commandant en den korporaal begaven zieh naar de bovenverdieping naar de kamer van den gekwetsten, die op zijn bed lag maar volkomen bij zijn zinnen was. Juist was do bagnodokter er mede bezig om de wond te onderzoeken, die hij niet gevaarlijk noemde. Wat is er nu toch met u gebeurd mijn. waarde La Roche, zeide de commandant vriendschappelijk, tot den luitenant terwijl hij hem de hand gaf. Ja, als ik het zelf maar wist, comman dant, antwoordde La Roche, ik weet vau de geheele zaak nauwelijks meer dan dal ik ge wond ben. (T Vervolgt)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1