Kaar Loirdss. Se strijd m vijf tniüioen «kJB De Poolscli-Rttssisclis oorlog. Zondag 22 Oogst Maandag 23 Oogst 1320 Aan de Staatsarbeiders. AALBT-LOURDES Landbouwersbond. Oost-Vlaanderen 3 geheimzinnige vergiftigingszaak van Kapelien-ten-Bossh. XXVI* JAARGANG NUMMER 135 Kerkstraat,.9 en 22, Aalst. - Tel. 114 - 33 jPk. C3- B X.^ A 13 -1 O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Npffel-De Genot Publiciteit bulton.-hbt Arrondissement Aalst, zich te eenden lot liet Agentschap Hayas.S, Martelaarplein, te Brussel- 8, Place de la Ëourae, Parijs - en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4. H. Symphorianus Zon op 5,05, ouder 7,02 II. Sidooiua Zon op 5,06, onder7,10 Volle Maan deu 29 't Is vastgesteld en besloten, ge schikt en bijna ten uitvoer gebracht, honderden iMariavêreorders zullen per bijzoudureii trein uit het Land van Aalst in bedevaart op 6 September aanstaande naar Lourdes heenreizen. E)e eerste helletocht der Dendervallei' «al met geestdrift, godsvrucht en bo- itrouwén de Onbevlekte Maagd'in haar blassabieilleheiligdom gaan groeten, danken, eëren en smeeken. Onze, hemëlmoeder spaarde de Dender streek in November 1918 van oenen gewissen en voorzogden onder gang. De duitscbers hadden alles go-, reed en in hot werk gesteld om hunne laatste pogingen, wel niet te doen lukken, daarvoor waren ze te veel uit geput en niet eendrachtig meer ge noeg, maar toch om onze schilder achtige en welhebbondo streek mot hare steden en dorpen ten grondo plat te schieten en te verwoesten. Doch dit lukte nietDe wapenstilstand kwam tusschen on schonk ons rust en vrede weder en spaarde ons van eenen zeke ren ondergang. Daarom zijn' we Maria dank schul dig. Nu do Onbevlekte Ontvangenis sprak en vroeg te Lourdes aan de kleine Bernadetlo volk in gebed en in boete naar hare wondergrot te willen zien komen. Vermits we toch daarheen reizen uit godsdienstigheid willen wij aan het verzoek der moeder van God voldoen en de verschuldigde dank baarheid voor onze hesparing en andere bekomerte geestelijke en tijde lijke gunsten Haar ginder verre in het diepste van Frankrijk gaan botoonen. Hulp en bijstand hebben we immer van noodo en waar kunnen we die heler verkrijgen dan daar waar Maria gewoon is van geven en wonderen bekomt van baren goddolijken Zoon voor hot zoo ongelukkig menschdom. Naar Lourdes dus gaan we henen mot al ons vragen en klagen, met do menigvuldige noodwendigheden voor ons en voor anderen. Naar Lourdes, om ginder bekend te maken onze verlangens en begoerten. Naar Lourdes, met onze arme zie kon, die toch zooveel lijden maar ook ook toch zooveel hopen en op Maria betrouwen. Naar Lourdes met dien ziekolijken huisvader dio nog moet zorgen voor. onderhoud van een talrijk kroost en wiens krachton te kort schieter, maar bij het voorbijtrekken en de zegening van hot Allerhoogste Sacrament of bij de aanroopingen en bij het dompelen in het mirakelwater misschien weder om gezondheid zal ontvangen. Naar Lourdes met die kranke huis- mooder, die toch zoo noodig is in haar huishouden doch door kwalen belet geen diensten meer aan de haren kan bewijzen en die betrouwt op Maria die haar kost wat kost, ja door oen won der de noodige herloving zal, ja moet wederscheuken. 't Is immers zoo dat men te Lourdes bidt. Naar Lourdes met al die zieken erf gezonden die profijt willen trekken uit de lange bedereis die ze zullen' ondernemen lot heil hunner ziol en tot opbeuring in al de tegenkomsten van het'huidige ondermaansche leven. Naar Lourdes ter eere Gods en van Maria 1 Mabc. V/at nog dient gezegd VI Leest De Eendrachtvan 15 Nov. en ge zult er vinden Bij de overname van het beheer van kameraad Braudclard, op 24 Mei 1919, bedroeg ons actief 117.627;40 frank, waarvan 110.521.05 belegd was In de Spaarkas van het Volkshuis. Het Nat. Synd vertrouwd zijne gelden aan eene socialistische spaarkas, waar het aange wend wordt tot uitbreiding of het fin 't (even roepen van socialistische instellingen. Hierbij het geld onzer Christen aangesloten arbei ders De Moniteur vap 25 Maart 1920 op ,b}. 3242 rmeklt de stichting van eene socialist! scha Spaar-èn Leenbank. Tusschen de stichters vinden we Bauwens algenu secret, van het Nationaal Syndicaat met eene inschrijving van 50 aandêèlen. Er staat natuurlijk niét bij vermeld of het ten persoonlijken titel is of voor bet Nat. Synd. Van de bijdrage van ieder lid wordt jaar lijks een deel besteed aan socialistische partij- propaganda. Tien centiem per jaar bekent Volksrechtsocialistisch weekbled voor Vlaanderen (24 Aug. '19) doch een vertrou welijke omzendbrief van 19 Juli'19, getee- kend door de partijsecretaris Van Roosbroeck zegtvoor den oorlog was bet 10 centiem, met het kerstcongres van 'iS, is er 10 centiem bijgekomen en met het Paaschcongres van 1919 nog 30 centiem. Naar roode bekentenis is dus ieders aandeel in de parlijpropaganda minsten 50 centiem per jaar. Dit diende als toemaatje bij vorige artikels 36® Vervolg. Dc aanklacht zou dus wel een daad van wraak kunnen zijn. Mercurent kon nauwelijks zijn woede bij Set hooren van deze woorden onderdrukken De luitenant beschuldig mij van laster teide 'hij, maar ik laat mij daardoor niet af schrikken om de waarheid tc zeggen. Ik ben mij van geen leugen bewust, ook van wraak '*?et ik niets, want nummer 73 was bij het 1-aisle verzet juist de man, die den opstand on erdrukte. ik heb dus geen reden om tegen nem wraak uit te oefenen. Overigens is het immers, als de commandant wil, een kleinig beid om vast te stellen of ik de waarheid gezegd heb of niet, want de ontslagen gevan g€ne zal nog wél fiiet uit het bagno gegaan zijn. Mercurent heeft gelijk, zeide de com mandant wij willen Lappellier hooren. Breng hom hier. Als bij eerlijk is en de waarheid lief heelt, Mercürént, dan zal het wel uilkome; vanwaar bet pistool komt, waarmede bet schot op den luitenant gedaan is. De andere oppasser stond er stil naast. Hij w-as blij, dat Mercurent niét verklaarde, dal zich gedurende eenigen tijd verwijderd li2d Toen de andere oppasser naar de zie tonsaal terugkeerde, vond hij Mercurenl U\ ten, wat legen de voorschriften was, maar hij beweerde, dat bij den oppasser overal te vergeefs gezocht en geroepen had. Kunnen we de vreesachtigen nog begrij pen, dit is het geval niet meer met dezen die stommelen 't Is heel waar wat gezegt, doch de groote hoop bleef nog bij 't Nat. Synd. en... Voor deze zijn we zonder gena de. Het recht hangt niet af van het getal en wie het recht afhankelijk maakt van het getal bewijst dat hij een man is zonder princiepen, een lijdelijk wezen. Dit volstaat aan dezen tot antwoord. Doch wij doen hun bovendien ipmerken, dat de groote hoop van het Nat. Synd. fel overschat wordt en dat do macht van het Christen Syndicaat de hunne bijna evenaart. Telt het Nat. Synd. dan geen 95.000 le den Nog de helft niet. Ik vertel hier iets dat een kijk geelt op de de macht van het Nat. Synd. Te Hasselt op eene openbare vergadering werd het Nat. Synd., vertegenwoordigd in zijne leiders door Renier en Bauwens, uitge daagd, om het ledental der beide Syndicaten ernstig te laten opnemen. Deze uitdaging werd menigmaal hernieuwd, doch nooit door het Nat. Synd. aanvaard. Onlangs keerde het Nat. Synd. de rollen om en daagde het Christen Syndicaat uit tot eene opname en vergelijking van het ledental. 'Dit gebeurde te Gent. Het Chr. Synd. aan vaardde, de voorwaarden werden vastgesteld en... al6 het op uitvoering aankwam, trok het Nat. Synd. zich terug. Wie neemt nu aan dat een Syndicaat van 95.000 leden zich niet durf meten met een nietig syndikaatje van enkele duizenden mannen De waarheid is dat het Nat. Synd. weieens. vele le'den bezat, die op papier nog allen lid zijn, maar sinas lang geen bijdrage meer betalen. Het Nat. Synd verliest met den dag, en integendeel hét Christen Syndicaat wint met de uur. De aanwinst in leden, naar ikmocht bestatigen, gaat door de'5000 te rekenen van Januari, de maand Mei schonk er ver dooi de 1000. Klaarblijkend is het, dat de toekomst aan het Christen Syndicaat behoort. Aan socialis me en omwentelingsgeest heeft ons volk in den grond een hekel. Zijn gezond verstand leert dat alleen met onze Christen beginselen er middel is om rechtvaardigheid in de maat schappij te doen lieerschen Hoog de harten I en nogeens, leven het Spijts dien overvloed van bewijzen, blijven sommige Christene arbeiders, nog lid van het Nat. Synd., hoe is bet te verklaren Vraagt het hun en ze zullen u antwoorden Ik durf niet allen met dewelken ik werk zijn in het Nat. Synd.; men zou mij dc taak lastig maken; men beschimpt mij van den morgen tot den avond, men bedreigt mij. We hebben nu schoon te zeggen, een man mag niet vreezen en moet durven dat is heel waar. Doch langs een anderen kant mogen we toch niet rap den steen smijten naar de niet durvens, want de dwang en schrikaanja- g van het Nat Synd op het personeel if dikwijls van zulken aard, dat er wel een wei sken moed noodig is om het hoofd te bieden. Schande over liet Nat. Synd., dat er zulke praclijken op na houdt. Doch waarom laten onze vrienden dat gebeuren Moesten ze over zulke gevallen het Christen Syndicaat inlich ten, 't zou rap uit zijn met het rijk van dwani De niet-durvers zijn dus toch in fout, met niet aan te klagen wat geschiedt. Vrienden, het ordewoord is bijgevolg Weg dc dwang van 't Nat. Synd.Leve het, Christen Syndicaat Geen vaar meer noch vreeze, de leiders van het Christen-Syndicaat, zullen de vrijheid doen eerbiedigen of hem breken die er 2ich niet naar schikken w'illen De korporaal keerde Lappellier met zich voerende in de kamer van den luitenant terug. Lappellier die van het voorgevallene nog niets wist,{behoorde sedertdien dap niet meer tot de gevangene, hij had zijn straftijd door gemaakt en was dus vrij. Hoe. luitenant, riep hij verbaasd, gij ligt te bed en voor een uur trof ik u nog goed en wel op weg naar de baven. Men heenop mij geschoten ahtwoordde La Roche. Geschoten op u Lappellier zag onder dc aanwezigen den opzichter Mercurent en wierp hem een blik toe alsof hij plotseling de verklaring en den dader gevonden had. Op dit oogenblik liet de commandant bet pistool aan Lappellier zien, waardoor de ge- weze gevangene niet weinig ontstelde. Hij had reeds alles geraden. Mercurent zette een duivelachtig lachend gezicht en naar La Roche alsof hij wilde zeggen, nu zult gij het zelf hooren. Kent gij dit pistool vroeg de comman dant. Ik kan het niet loochenen, commandant het was mijn pistool. Deze woorden gaven aan den commandant een overtuigend en op La Roche een ver pletterend bewijs. Hoe zijt gij aan dit pistool gekomen vroeg de commandant verder. Ik bad het reeds toén ik in het bagno kwam, commandant en heb het zoo tan, verbórgen gehouden antwoordde Lappellier [open en eerlijk ik had het voor geval Va Christen Syndicaat BERN RR. OPGEPAST Hel SLUITEN der LIJSTEN van de REIS is vastgesteld op 30 Augustus. Voor inlich tingen zich te v/enden bij M. Modeste CERCELET, Leopoldstraat, 11, Aalst. B E rTc HT Indien er bedevaarders zijn die de reis naar Gent niet verlangen te doen om hun reispas te laten wettigen, mogen zij zich wenden tot Leopoldstraat, 11, Aalst. Misschien zijn er nog in onze stad brave zielen die iels begeeren te geven voor de zie ken, deksel, kussens, kleine matrassen, enz. zullen uiterst welkom zijn. Een vurig gebed zal uwe belooning wezen. NIEUWE SMSC§igm*fERS Mej. X. Aalst. E. H. Maesschalk onderpastoor, Zele. Dr. Cobbaert Om er, Oultre. Mad. Ludwigs Berlaere. Juf. Aline Vercauteren, Berlaere. Mej. De Winter Celine, Aalst. Zuster Marie Auguslina, Namen. Mej. Marie De Sadeleér, Namen. Voor onze arme zieken Een kind van Maria, Aalst 50,00 fr. De heer de Roo, algemeen inspekteur bij het ministerie van Landbouw, gaf Vrijdag morgend uitleg over het ontstaan der runder pest, en duidde de middelen aan om de ziekte le bestrijden. De heer De Roo begint met te zeggen dat hij niet gewoon is Vlaamsch te spreken in liet ministerie en verzoekt dus hem te veront schuldigen indien men hem soms niet goed verstaat. Het eerste geval van veepest deed zich voor bij M. Bauduin, te Halle-Boyenhoven. Van Amerikaansch vee kan ze niet voort komen indien Amerikaansch vee besmet ware geweest eer het ingescheept werd, dan zouden al de beesten dood geweest zijn eer zij hier aankwamen. Men stelde vast dat de ziekte ingebracht werd door bultossen uit Indië, die gestald zijn geweest, kop aan kop, met bresten uit Amerika, inde stallen der karatijne te Ant werpen. Op 7 Juli werden 1250 Amerikaansche beesten naar de verachillige slachthuizen van het land gezonden. Te dien tijde werd te Gent juist eene ver deeling gedaan van Duitsch vee, dat in de stallen van het slachthuis gestaan had met Amerikaansch vee. Er zijn in Óóst-Vlaanderen nu 27 gemeen ten hesmet met 55 stallen die gekend zijn er zijn er wellicht meer. Landbouwers hebben te Gent vee verkocht dat ziek was, onder andere aan eenen kQop- man die beesten verkocht heeft, te Leuven, Diest en Aarschol waar zich ook gevallen hebben voorgedaan. In West-Vlaanderen zijn 23 stallen in 14 gemeenten. In Antwerpen 3 stallen in 3 gemeenten. In Brabant 29 gevallen in 18 gemeenten, In Limburg 8 stallen in 2 gemeenten. In Luik 9 stallen in 4 gemeenten. In Henegouw 4 stallen in 4 gemeenten. In Namen 5 stallen in 5 gemeenten. Luxemburg is nog vrij van de ziekte. Voor bet gansche land zijn er 141 stallen in 108 gemeenten. Tusschen 900 en 950 dieren zijn afgemaakt. Hoe kan de ziekte voorkomen worden. Alle landbouwers moeten te huis blijven ze zullen geene vreemdelingen in hunne stal len toelaten hunne stallen ontsmetten met kalk aan den ingang der stallen en hoven te strooien. Sommige landbouwers zijn zeer onvoor zichtig. Zoo vond ik gister verscheidene land bouwers in een herberg-boerdcrij waarvan de stal besmet is. 't Is eene ongelooflijke on voorzichtigheid. Het vervoer van ale en mest is zeer gc vaarlijk. Middelen van ontsmetting Alle oud hout van eenen besmetten stal moet verbrand worden, evenals hooien strooi er mag niets anders blijven clan steen en ijzer. Nieuw hout, vaten, moeten gewasschen worden met een sterke loog van sodazout en reep van elk 10 tot 15 per honderd. Die loog loopt in den beerput en ontsmet de ale. De vloeren der stallen, die niet in ciment zijn, moeten uitgebroken en in ciment gelegd worden. Ontsmetting met créoline is goed, maar men moet een halven kilo crèoljnë gebruiken op eenen emmer water van 10 liters. Minder is te weinig. De heer De Roo deelt vervolgens de nieuwe maatregelen mede in het Staatsblad versche nen. nood. Gij weet, dat ik om een politieke mis daad hierheen moest. Het is mij lief, dat gij mij alles bekent, dal bewijst uwe eerlijkheid, uwe rechtscha penheid, zeide de commandant doch voltooi nu uw oprechtheid en verklaar ons, waar gij het pistool gelalen hebt, in wiens handen het dezen avond gekomen is. In wiens handen het gekomen kan zijn, commandant antwoordde Lappellier ver- bleekend en radeloos, daar hij den samenhang van het pistool met de verwondering van La Roche vermoedde, dat kan ik niet zeggen. Ik meen in wiens handen gij het beden avond gegeven hebt zeide Be commandant Ik gaf het pistool aan den graaf van flontpellier, hier in hot bagno nummer 73 genoemd, zeide Lappellier, met gebroken stem. De verklaring van Mercurent is dus juist verklaarde de commandant deze bekentenis ontheft ons van iederen twijfdl. Het pistool is in handen gekomen van nummer 73. Men brenge die nu hier. Ik begrijp de samenhang nog niet, com mandant zeide Lappellier de graaf van Mont- pellier zou op den luitenant gescholen hebben dat is onmogelijk. Gij zijt voor heden ontslagen. Mocht uw getuigenis noodig zijn, dan zal men er u bericht geven antwoordde de commandant kort af, voor de misdaad begaan door het schenken van een vuurwapen aan een gevan gene, zal uw straf niet groot zijn, daar gij dit gedaan, hebt na u\v onlsiag.^uit het bagnox njReerfaar uw. kwartier terug- Lappellier zag, dat iedere voorspraak zon der gevolg bleef, dat de commandant afwij zend was, hij volgde daarom zonder iets meer le durven zeggen liet bevel en verliet de kamer van het ambtshuis. Mercurent stond als een duivelschen over winnaar. Zijn helsch plan, dat hem alleen door den duivel kon ingeblazen zijn, gelukte boven verwachting. Alles kwam te samen om Dolex reeds duidelijke als de schuldigen te doen schijnen, terwijl niemand de geringste verdenkingen tegen hem kon koesteren. Wat de duivelachtige Mercurent inwendig boos maakte was de omstandigheden dat bij niet goed getroffen had, was dit gelukt, dan had hij twee, door hem gehate personen meteen slag uit den weg geruimd. Maar hij troostte er zich mede, dat ditmaal nummer 73 niet zoo gemakkelijk van zijne straf zou afkomen als de vorige keer. Eenige oogenblikken later werd Dulex.in de kamer gebracht. Niet als een schuldige trad hij in gezelschap der soldaten binnen, geen vrees of berouw was op zijn edel gelaal le lezen, daar hij zelf in de gevangenschap van. het bagno niet zijn aangeboren trots verloren had, niet gebukt of gebogen verscheen hij, maar rustig, onbe vreesd en zeker van mijn zaak. De verden king rust op je, nummer 73, zeide de com mandant, alles bewijst dat gij het pistoQV op luitenant La Rocho, afgeschoten heb^'alles spreekt er voor, dat.'gij de dader gelest zijt. wat hebt gij daartegen in te brgrtgön Ik heb dahrop slechts te antwoorders'dat ik zulk een daad niet- heb gedaan^ lafitwoordde Dulex I kalm. Vervolgt. IN DU ITSCH LAN D. Eene Sovjetrepubliek in Rhijnsch-Pruisen. Wolff's bureel meldt Vrijdag avond, dat de Sovjetrepubliek uitgeroepen werd te Vclb.Tt,; in Rhijnsch-Pruisen. Een honderdtal gewa pende mannen hebben het stadhuis overrom peld en bezet, automobielen en paarden opge-. eischt en de rijkste inwoners eene brand sohalting opgelegd. 1 In de Reichsbank werd een miljoen mark medegenomen. Te Essen, Barnem en Rhein- scbeid, werden plakbrieven uitgehangen de: arbeiders uitnoodigende tot den strijd. De policie denkt nog de beweging te kun nen tegenhouden. Vrijdag morgend is ook vrouw Anarics bezveken. Uit het onderzoek is gebleken, dat het gezin Andries Woensdag geavondmaald hadmet pap. Daarin werd gekristaliseerd suiker en meelsuiker gedaan, iedereen naar beliefte. Het dochterije Celina, dat overleden is, had een pap geëten, doch sneden brood met vet, waarop zij suiker gestrooid had. Naar het schijnt had ook vrouw Andries nog al veel suiker in haar teiloor pap gedaan. Het over schot van hel suiker is aangeslagen. Vader Andries evenals de twee andere kinderen, die thans builen gevaar schijnen, verklaren evenwel dat zij reeds verscheidene dagen van het suiker gebruikt hadden, zonder ooit een ongesteldheid gevoeld te hebben. Het parket heeft de lijkschouwing bevolen en scheikundigen zijn gelast met het onder zoek der overgebleven eetwaren en der uit werpselen der vergiftigden. Eene proclamatie aan de inwoners van VVarscliow. Het Poolsch gouvernement heeft volgende proklamalie gericht tot de inwoners van Warschow Burgers De regeering is in kennis ge steld met den zegevierenden opmarsch van het Poolsche leger tegen den vijand, die Warschau aanviel. Onze troepen, onder per soonlijke leiding van opper-bcvelhebber Pilsoedski, hebben de linie Garwolin- Zelachow-Parozcw bereikt. In liet Noorden hebben wij vier bolschewistische divisies verpletterd. Op de verdedigingslinie der stad Warschau werden alle aanvallen van den vijand afgeslagen, en de aanvaller leed bloe dige verliezen. Burgers van Warsc! au 1 aarzelt niet, de roemrijke pogingen onzer troepen to blijven steunen helpt hen, eene volslagen overwinning te bevechten. In 't vooruitzicht van een algemeen offensief. De Polen zijn thans bezig, te Posen en t« Thom een sterk reserveleger in te richten, dat weldra sterk genoeg zal zijn om werkdadig mede te helpen aan de algem'eene opmarsch van het Poolsch leger. Wat gebeurt er te Minsk In de Poolsche kringen te Londen, wordt beweerd, dat de Poolsche afgevaardigden te Minsk van alle betrekking met hun gouver nement afgesloten zijn. Het laatste Poolsch legerberioht Uit Warschow wordt gemeld Dc linkervleugel van het Poolsch leger heeft Pullusk genomen en zet zijne opmarsch voort in de richting yan Mlava. In het center rukt'het Poolsch leger op in de richting van Ostrolenka. Op den rechtervleugel hebben de Polen Siedlec genomen. De uiterste rechtervleugel rukt op naar Brest-Litov'sk Op het bijzonderste tooneel der krijgsver richtingen, neemt de omsingelende beweging der Poolsche troepen, om de in aftochtzijudo Russische troepen te vangen het verloop dat men verwacht had. Uit Ostrolenka wordt namelijk gemeld Het Poolsch leger, aangevoerd door Fransche officieren, rukt op tusschen de Narew en do Boug en heeft na eenen bloedigen stormloop de forten van Pultuskveroverd. Terzelfdertijd rukken andere Poolsche afdeelingen op langs heen de Boug, ter achtervolging der in aftocht zijnde roode troepen, in de richting der groote baan Warschow-Bialostoch-Grodno De vijandelijke strijdkrachten die den aan val op Warschow ondernamen zijn thans aan drie kanten ingesloten. Daar de Poolsche troepen op 19 dezer Siedlec bezet hebben, zijn zij nu meester op al de spoorbanen en andere wegen welke van Warschow naar Demblim en Brcsl- Litovsk leiden. De Polen zijn ook vooruitgerukt ten noor den der rivier Krzelu welke zich te Bresl- Litovsk in de Boug werpt. Hunne voorposten zijn reeds in de buurt der Boug, ten Noorden der vesting en de rechtervleugel nadert dezelangsdej)zuidkant. Aldus zijn alle betrekkingeiy 'tusschen d£ roode legers, ten zuiden yén Brest-Li to vsk en het gros der roode tropen, samenget ok-, ken voor Warschowwbepaald afgesneden. t)e roode soldaten laten wapens en muniliy in braiyi qn yldcHtten te paard, langs

De Volksstem | 1920 | | pagina 1