De sfrijii om vijf miljjean M Ministerie van Spoorwegen. DAGBLAD - 7 CENTIEMEN Dinsdag Oogst 1920 Een Gevaar De dood van den Tsaar, De regeering en de Gantsciie Hoopsciieeï. Da Hohenzoüern 's in Holland De ex-kroonprinses op bezoek. Onze Belgische vloot AAN DE ONDERWIJZERS AALST-LOURDES Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 137 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit builen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot Let Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4. H. Bartholomew Zon op5,08, onder 6,50' Volle Maan den 29 Ter gelegenheid van de 50' verja ring van do uitroeping van den H. Jozef als Patroon der H. Kerk, heelt Vj. II. Benedikt XV een «Motu Pro- jorio uitgegeven, in hetwelk onder andere gezegd wordt. In feite, is de oorlog uitgeborsten op don dag dat de natiën erg besmet waren met hot naturalism de ver schrikkelijke pest van onzen tijd_ waarvan de kiem, die zich ontwikkelt, do begeorto naar de Hemelsche goede ren ontzenuwt, de vlam der Goddelijke liefde uitdooft, den mensck onttrekt aan den verheffende invloed van Cbris- tus'genade on hem ton slotte, beroofd van bet licbt van bet Geloof overls- wrt, alleen voorzien van de zwakke en bedorvone wijskracht der natuur, aan den stroom der zedelijke driften. Veel te veol menschon beperken hunne begeerten tot de dingen die voorbijgaan on toen reeds eene doode- lijke afgunst en een strijd zonder ge nade bot kapitaal tegenover den arbeid stelde is eon lange en algemeene oor log nog dozen'haat tusscben de klas sen komen ontwikkelen en aanjagen vooral ingezien, dat hij van den eenen kant aan do massa eene onverdrage- lijke verduring van hot leven heëft op gelegd en van don anderen kant, den rijkdotji heeft opgehoopt in de handen van een klein getal.. - Tot overmaat van ongeluk, werd de heiligheid van de echtelijke trouw en den eerbied voor hot vaderlijk ge zag bij volenaangetastdoordonoorlog; hetzij dat, door de verwijdering de san der ecbtgenooten don band van zijne plichten jegens den andere bot verzwakten hetzij, dat door de afwe zigheid van allo voogdij, vooral de jonge dochters onvoorzichtig medege- slcept werden tot het nemen van te veel vrijheid. - Ook, o droevig schouwspel zijn de zeden moer bedorven en verlaagd dan ooiten de maatschappelijke kwes tie, zooals men ^ngt, wordt er eiken dag zoo ernstig om, dat men de groot ste ongolukkon moet vreezen. »We zien nu, inderdaad, dat bet heden af doet een groot deel van Europa daarvan de droeve ondervin-1 ding op. Geen enkele Romanoff ontsnapt. Een Times man heeft na kennis genomen' j fi noodl9ttig s'olseljl te hebben van bet dossier van den magistraat ook tot andere volken uitbreiden, W'éjSokoIeft' in zake den dood van den Tsaar, hef volgende openbaar gemaakt In den nacht van 16 Juli 1918 werden de keizerlijke familie en eenige getrouwen, elf personen te «amen, naar eene kleine kamer te Jekaterinenburg overgebracht, waarin zij werden gevangen gehouden en later met revolvers werden doodgeschoten. Rechtspraak werd niet gehouden en de ge vangenen werden voor hun dood zeer slecht behandeld en vreeselijk gekweld. Na hun dood werden de lichamen naar de bosschen gebracht en geheel vernietigd, zooals van te voren door de moordenaars was vastgesteld. In Jekaterinenburg bezocht ik liet huis waar de keizerlijke familie was vermoord, en waarin de sporen van de kogels, bajonetten en bloedvlekken op den muur nog te zien waren. Ik bezocht de bosschen, tien mijlen teil Noorden van den stad, waar men juwee- len en andere overblijfselen van den taaar en zijn huisgezin had gevonden. l)e wagensporen waren nog zichtbaar, welke eindigden bij een put. Ook daar waren paarlcn en andere kost bare steenen en gouden voorwerpen ge vonden. Verscheidene groot-bcrlogen en groot-her togin Elisabeth zijn nog na de terechtstelling van den Isaar en zijn familie ter dood ge bracht, zoodat alle berichten over een geluk kige ontsnapping van een der Romanoff's uit de lucht gegrepen zijn. Ook de Daily Telegraph komt met een tweetal documenten ovor den moord op den tsaar en zijn familie. Volgens deze stukken werd een rechtsvervolging door de bolsche- wisten ingesteld tegen 28 personen wegens vermoording van den tsaar. Uit dat rapport zou blijken, dat de moord meer een uitvloeisel was van brutaliteit en van verwildering dan van politieke wraak. Volgens getuigenissen in het eerste rapport vervat zouden de tsaar en zijn familie op 17 Juli 1918 vermoord zijn m heihuis te Jekaterinenburg, waarvan ook de Timcs-mm spreekt. Volgens andere getuigenissen zou het drama in hetzelfde: huis maar in een andera kamer plaals gehad hebben. Ook dit rapport spreekt van een vernietiging der lijken in de bosschen en van htt vinden van juwee- ten en diamanten bij descbacht vaneen oude mijn in het bosch. zien dat de stoutmoedigheid van eeni ge opgewondenen da bevolking oprui en en bier on daar geweldige oproeren uitbersten. De H, Vader herinnert vervolgensi de woorden van Paus Leo XIII aan de werklieden Het is bun wel toegelaten uit de bekrompenheid op te klimmen door billijke middelen, maar noch de rede noch bet recht machtigen ben do orde door Gods Voorzienigheid gawild omver te werpen. »Wat meer is, overgaan tot geweld en tot pogingen van opruiing en mui terij zijn enkel eene uitzinnige here kening en loopen bijna altijd daarop uit de kwalen nog te verergeren welke men beoogto to verzachten. Verre van geloof te hechten aan do aanhitsers tot wanorde zullen de proletariërs wijs handelen met hunno hoop te stellen in het voorbeeld en de patroonschap van den H. Jozef alsook in de moederlijke liefde van de kerk die eiken dag meer aandacht schenkt aan hunnen toestand. gedacht rijp wordt dat al de ergste aanhitsers tot wanorde, uitgansch hun hart wenschen, en waarvan zij do ver wezenlijking hopen, de instelling van eene algemeene republiek gegrond op do beginselon van de volstrekte ge lijkheid der menschon en de gemeen schap der goederen, uit welke alle verschil van nationaliteit zou weg zijn en die, noch het gezag van den vader op zijne kindereu, noch dat van het algemeen gezag op de burgers, noch dat van God op de menschelijke maat schappij zou erkennen. Als ze in praktijk gesteld worden moeten deze thooriën «oodlottiger wijze eenstelselvanongehoord schrik bewind doen losbreken reeds van 37® Vervolg. Ik zelf werd door den moordaanslag verschrikt, ik was in de onmiddelijke nabij heid, liet schot viel in het kreupelhout, ik was op zij er van. Op hel oogenblik waarop het schot viel, zag ik luitenant La Roche vallen, van den dader zag ik niets. De soldaten grepen u en vonden u al leen in de nabijheid van de plaats der misdaad gmg de commandant voort wel spreekt voor u de omstandigheid, dat gij naar ons weten geen reden er toe liebt om op luitenant La Rocbe te schieten verder dat gij in den laatsten tijd herhaaldelijk bewijzen van goed gedrag gegeven hebt. Tegen den hoofdgetui ge, den voormaligen opzichter Mercurent daarentegen spreekt de omstandigheid, dal hij altijd met wantrouwen op u neerzag. Ook luitenant La Roche rekent u niet in staat tot een daad als deze, toch spreken zooveel feiten li, dat bet u bijna onmogelijk zal worden, deze te weerleggen. Gij bevondt u in de na- hijheid van de plaats, waarop de misdaad begaan werd... Ik was in de nabijheid, ja 1 antwoordde Skiles. Gij bemerkte behalve den luitenant en u zeiven niemand anders in de nabijheid. Neen commandant, zeide Dulex, ik heb niemand gezien. Kent gij dit pistool, waarmede de daad is uitgevoerd, vroeg de commandant. Naarmate zich onder de geloovi- gen de godsvrucht tot don II. Jozef zal ontwikkelen mag men er zich aan verwachton to zalfder tijd hunne gods vrucht te zien toenemen jegens de Heilige Familie van Naznrelh waarvan Hij hot opperw aardige hoofd was Inderdaad iedere van dezo devoties vloeit natuurlijk uit de andere voort, als hare bloem. Jozof leidt ons rechtstreeks naar Maria, en Maria naar do bron van allo Heiligheid; Jezus, die, door zijne onderdanigheid aan Jozef en Maria de huiselijke deugden heeft ingewijd, Onze wensch is allo kristene huis gezinnon zich te zien heropfrisschen met zich te schikken naar zulke schoo- ne toonbeelden van deugden. Zoohaast de gemeenschap van het menschelijk geslacht berust op de stichting van het huisgezin; de dat de huiselijke gemeenschap meer vastheid zal krijgen, dat de heiligheid van het huwelijk, do overeenkomst en de trouw er op godsdienstige wijze zuliou in eore gehouden worden, zal men als eene nieuwe kracht en een nieuw bloed zich zien verspreiden door al de leden van de menschelijke gemeenschap en de dougd van Kristus doordringen tot in de diepste plooien. Op dion dag zullen wij do hervor ming beloven, niet alleen van do bij- zondero zeden, maar ook deze van het maatschappelijk en van het nationaal leven. Ja ik keu het, Lappelier gaf het mij i hem had, dezen avond en ik had het vooiioopig in het kreupelhout verborgen. De soldaten grepen en vonden u. Be kendgijumet het oog og de verpletterende bewijzen voor schuldig. Neen commandant neen, antwoordde Dulex kalm, ik kan een daad niet bekennen, die ik niet bedreven heb. Al mogen ook alle verklaringen er op wijzen, dal ik de schul dige ben, al treft mij de straf, ik zal niet sid deren, maar ik ben niet schuldig, ik heb de gruwelijke daad. den verachtelijken sluip moord niet gepleegd. Waarom zou ik iemand het leven wil len benemen, die altijd even goed voor mij is geweest, waarom zou ik niet liever alles wil len doen, ora hem voor alle gevaren te bevrij den, hij die altijd de levendigste belangstel, ling in mijn zwaar beproefd lot heeft gesteld. Op dit oogenblik werd het voorloopig on derzoek door de klank van een posthoorn afgebroken wat beteekende dat t kwamen er reizigers in het bagno Wat kon dat zijn 1 Zoo iels als eenvoorgevoel kwam bij den commandant op. Nadat de commandant eenige oogenblikken had staan luisteren beval hij, dal Dulex in de slaapzaal zou worden gebracht. Morgen zullen wij net onderzoek eindigen, en dan wordt liet vonnis geveild, zeide hij. Men brenge Mercurent, die genezen schijnt te zijn, ook naar de slaapzaal en sluit hem daar ook als de veroordeelde op. Een woedende blik van Mercurent bewees, dat dit bevel eene vreeselijke uilwerking op Wij hebben gemeld dat de ministerraad an Donderdag zich ook hoeft bezig gehouden met de kwestie der Genlschc Hoogeschool. Het schijnt dat de regeering aan liet parle ment de volgende oplossing zal voorstellen stichting te Gent vaneen Viaamsche Hooge school, nevens de bestaande Fransche hooge school. De ondervinding zal leeren of de laamsche hoogeschool den noodigen bijval bekomt. Zoo fa, dan zal de Fransche hooge school van zelf uitsterven en zal er geene wet noodig zijn om ze af te schaffen. Verleden week passeerde de ex-kroonprin- ses van Duitschland met haar vier zoons bij Oldenzaal de Hollandsche grens en reisde mei den gewonen trein tot Amersfoort, van waar zij per auto naar het kasteel van graaf Bentinck te Amerongen vertrok. De prinses bracht den nacht op het kasteel door. s' Morgens was de ex keizer eveneens te Amerongen aangekomen, waar hij met zijn schoondochter de lunch gebruikte. Na een kort bezoek aan Doorn vertrok de ex-kroon' prinses met haar kinderen en gevolg iri drie auto's naar Wieringen, waar zij, na té Evvijk- sluis op de postboot te zijn overgegaan, té half acht des avonds aankwam. De ex-kroonprins was ter begroeting aan de haven aanwezig. Het wederzien tüsschen de ecbtgenooten was zeer hartelijk. Naar gemeld wordt, zal de prinses na haar bezoek aan Wieringen nog eenige dagen Doorn doorbrengen. Twae nieuwe schepen te water Er is van de scheepswerven Bartram, Sunderland, een nieuwe stoomboot Sué- vier metende 8400 ton met goed gevolg water gelaten voor rekening van de Lloyd Royal Beige. Voor dezelfde groote Belgische reederij werd van de eigen scheepstimmerwerven Whiteinsch een andere nieuwe stoomer de Asier metende 5000 ton, in de beste voorwaarden te water gelaten. De Sué vier heeft voor meter gehad Mej. Elv. Brys en de Asier Mevr. Brys dochter en echtgenoote van den besluurdei beheerder der Lloyd Royal Beige sena- teur Brys van Antwerpen'. Beide nieuwe schepen die de Belgische vlag zullen voeren en alzoo onze nationale vloot weer met twee eenheden vermeerderen zullen eerstdaags in dienst gesteld worden Pays de Waes Bericht is op de reederij van de Lloyd Royal Beige toegekomen, dat het nieuw aan gekochte passagierschip pdat de naam van Pays de Waes n zal voeren, gisteren in de haven van Londen is aangekomen en dade lijk door den walkapitein der Belgische reederij M. Van der Vliet in ontvangst werd genomen. Sfolgens dezelfde toegekomen medcdeelin: is de Pays de Waes een meest modern passagiersschip, waar al wat de scheepsinge nieurs in dén laatsten tijd hebben gevonden om de reizigers het zoo gemakkelijk en aangenaam mogelijk te maken, is aange bracht. Er er zelfs een zwemdok aan boord Met genoegen zullen we binnen kort dit nieuwe Belgische passagiersschip in de haven van Antwerpen verwachten. Toen de commandant bij de deur van het ambtshuis kwam, zag hij een postkoets staan. De wagen was met koffers bepakt, die bewe zen dat de reizigers van verre kwamen. ïn de postkoets rustte een dame. toen zij uit het ijtuig wilde slappen zag zij No. 73 juist. Dulex zag haar eveneens, hij herkende haar, het was Antoinette. Zij keerde naar Toulon terug, omdat haar straftijd afgeloopen is. Het was een kort en stom wederzien, maar een dankbaren blik wierp Dulex op de red ster van zijn leven. Gij zijl mij hartelijk welkom lieve zus ter, zeide de commandant. Ik verheug mij u te zien. Dadelijk werd alles aangewend om het Antoinette zoo-aangenaam mogelijk te maken. ELFDEi HOOFDSTUK. De schuldigen tmtvarigt het verdiende loon. Den volgenden morgen zat de commandant een druk gesprok met Antoinette, hij maakte zijn verontschuldiging, dat hij haar, die hij gaarne bij zich had, uit noodzakelijk heid had moeten verwijderen. Antoinette beklaagde er zich niet over, omdat zij in hare afwezigheid Engeline, de dochter van Dulex dagelijks had gezien het brave kind dat onvermoeid werkte om het echt van haren vader te doen zegevieren. Terwijl Antoinette over Dulex dochter prak, overtrok een droevige trek het gelaat van den commandant. Gedurende hun gesprek meldde een be- iende dal lu'Uuant La ÜQQh^ niettegeQ-k Schrikkelijk automobiel ongeluk te Ichtegem De gemeente Ichtegem is in opschudding gebracht door een schrikkelijk auto-ongeluk waardoor een persoon gedood en drie andere gewond werden. M. Georges Snauwaert, autofabrikant, af komstig van Oostroosebeke en wonende te Tourcoing, was samen met M. en Mevrouw Delporte, wonende te Roubaix, in auto naar d^ paardenkoersen van Waereghem gereden en besloten hunne reis naar Oostende voort te zetten. Gekomen aan de wijle Den Engel te Ichteghem, wilde de auto plaats maken voor het G jarig zoontje der ecbtgenooten Albert Vandenberghe-De Vos dkt over de baan liep, met het ongelukkig gevolg dat de auto met reeselijk geweld tegen cenen boom botste en omkantelde. Mevrouw Justine Delporte, 38 jaar oud, werd van onder het voo melde 'ijtuig gehaald. Zij had afzichtelijke wonden bekomen cn bezweek korts nadien in de wo ning van do weduwe Van Craeynest. M. Delporte werd den schouder gebroken en een ander familielid kloeg over inwendige pijnen. Beiden bonden, na de eerste zorgen van Dr. Demmersman ontvangen te hebben, met veel omzichtigheid naar hunne woning te Roubaix overgebracht worden. De geleider staande de wond hem nog veel pijn veroor zaakte, beneden was om bij het verhoor over den moordaanslag tegenwoordig te zijn, en dat hij reeds de opzichter Mercurent en de veroordeelde nummer 73, zich in het bureau bevonden. Toen Antoinette dit nummer hoorde, wist zij dat het Lodewijk MontpeHier was. Een moordaanslag vroeg zij, ik wilde u gisteren reeds mede doelen, wat wij bij het naderen van het bagno hebben gezien, maar ik kwam er niet toe. Misschien hangt dat met het gebeurde samen. Wat hebt gij gezien vroeg de comman dant in spanning. Toen ik gisteren de stad naderde en de hoogte bereikte waar de weg in de nabijheid van het bagno in een boog voortloopt, wer den wij plotseling door een schot verschrikt. De avond begon te vallen maar het toeval wilde, dat ik juist naar de plaats zag, waar van het schol kwam. Ik kon niet zien, wien het schot gegolden had, zeide Antoinette, maar dat het op een mensch was gericht geweest, bewees mij de omstandigheid, dat ik, nadat het schot gevallen was een man van de bosc.hjes zog wegloopen. Een man hebt gij hem herkend, An toinette vroeg de commandant, door deze opheldering niet' weinig verbaasd. Neen, dat kon ik niet want de afstand was te groot cn het werd reeds duister. Was hij als veroordeelde gekleed? Ook dat kon ik niet zien, ilc zag slechts dat hij vlug wegliep. Kwamen soUUtea aclw ter hem aan, die hem grepen X M. Snauwaert kwam er ongedeerd van afJ Het kind, dat over de baan liep, was tooi? door den auto gevat geweest en op zijde ge slingerd, het werd met gebroken been opge nomen. i Het lijk van Mevr. Justine Delportê is in gesloten rijtuig naar Roubaix overgebracht.' Het parket van Brugge is ter plaatse ge-, weest en heeft een streng onderzoek geopend.' De wetgevende Kamers hebben onlangs een wet gestemd waarbij de jaarwedden der J leden van bet onderwijs op een zeer merk- waardige wijze verhoogd. j De nieuwe wet heeft eene terugwerkende! kracht op 1 Mei 1. I. Ten einde het lot der onderwijzers in zoo- kort mogelijken tijd te verbeteren heeft M.| Destrèe besloten, gedurende de maand Sep- i tember, een voorschot te betalen van 500! franken op de wettige verhoogingen die op j 1 Mei zijn gevallen; en eene som van 2G0 franken als duurtetoeslag voor de vijf verloo- pen maanden. i De in gemeenschap levende onderwijzers mogen op de helft dezer sommen aanspraak maken. Het gebrek aan pasmunt Dikwijls rijzen klachten op nopens de moei lijkheden welke het publiek uit hoofde van het gebrek aan pasmunt ontmoet, vooral wanneer dit zich voordoet aan loketten van. de Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen. j Hel Spoorwegbestuur verzoekt ons er de' aandacht op Ie vestigen dat dit gebrek aan! pasmunt algemeen is; reeds herhaaldelijk! werden dienaangaande dringende «lappen' gedaan bij het hdktuurder Nationale Bank,* doch in dit opz/bht is deze zelf afhankelijk van het Beheer van het Muntwezen. Zoolang dit Beheer geen toereikende hoe-: veelheid nickelstukken in omloop kan bren gen, zal de werking van de diensten der spoorwegtickette en verschillende betalingen er onder lijden. Het Spoorwegbeatuur raadt dus het publiek aan, in de mate van het mogelijke aan de loketten hel juiste bedrag van do (loketten oi van zijna verrichtingen aan te bieden. OPGEPAST Het SLUITEN dor LIJSTEN van de REIS is vastgesteld op 30 Augustus. Voor inlich. tingen zich te wenden bij M. Modeste CERCELET, Leopoldstraat, tl, Aatst. BERICHT Indien er bedevaarders zijn die de reis naart Gent niet verlangen te doen om hun reispas te laten wettigen, mogen zij zich wenden tot' Leopoldstraat, 11, Aalst. Misschien zijn er nog in onze stad brave zielen die iets begeeren te geven voor de zie ken, deksel, kussens, kleine matrassen, enz.' zullen uiterst welkom zijn. Een vurig gebed zal uwe belooning weien. NIEUWE INSCHRIJVERS M. Petrus Daelman, Lede. M. Edmond Pauwels, Brussel. Mej. Alice Lois, Nijvel. *E. H. Marginet, Wettercn. Voor onze arme zieken II. Marginet, Wetteren 5,06 Naamloos, Aalst 63,00 Neen, ik zag geen mensch in zijna nabijheid. Waarheco liep hij Naar de plaats waar het hospitaal slaat.' Hebt gij u niet vergist vroeg de com mandant zeer opgewonden. Neen, lieve vader, ik heb niets meer gezien, dan den vluchtenden man, hij ge bruikte niet den w.g, maar liep zijwaarts i«' de richting van het hospitaal. Hm, hm 1 bromde de commandant, dat mij onbegrijpelijk. Een andtre veroordeelde op het uur van de daad niet meer buiten, Mercurent kon bet hospitaal niet verlaten geloof nog altijd, dat het nog anders is. Mercurent vroeg Antoinette, die nu plotseling alles scheen te begrijpen, deze opzichter is zeker de aanklagerEn graaf MontpeHier zal zeker de dader zijn geweest. Zeker mijn kind. Dat is eene daad van wraak, verklaarde Antoinette, zonder een oogenblik te aarzelen, dat is een werk van dezen Mercurent, geloof mij. Mercurent is thans geen opzichter meer mijn kind en daar hij als ieder ander veroor deelde als hij in het hospitaal ia, dat zoo maar niet kan verlaten, is het onmogelijk, dat hij hier de hand in het spel heeft, zeide de com mandant op bevestigenden toon, alles spreekt voor de schuld van den veroordeelde No. 73, Mercurent heeft gezien, dat een ander, giste ren ontslagen veroordeelde hcut een pistool heeft gegeven. Och vader vertrouw Mercurent niet, bij is altijd bedacht om graaf Montpolliet nog ongelukkiger te makea.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1