De strijd om vijf millioen Oproep tot de liefdadige zielen. M üc Poolsch-Rassiscbe oorlog. Donderdag Oogst 1920 De Pestheiligen AALST-LOURDES n Ministerraad te Brussel. WONINGNOOD Os Besprekingen te Lucern. De veepest 5000 Christenen door do Turken vermoord. 30 Zweedsche ruiterij off icleren op weg naar Antwerpen DE VOLKSSTEM XXVI* JAARGANG NUMMER 189 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. - Tel. 114- DAGBLAD - 7 CENTIEMEN - Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bultan het Arrondissement Aalst, ziel, te «enden tot het Ageptactiap IIavas,8, Martelaarplein, te Brn.ael- 8, Plac» de la B^nr.e, Parijs-en 6, Bream's Building» Londres B.C.*. I H. Zephirinus j Zon op5,00, onder 6,54 Volle Maan den 29 i Wij kennen het schoon van Vlaan- derens steden, dorpen, zichten, ge bruiken, landschappen, schilderachtige boekjes niet. Men doet reizen naar vreemde landep om te zien, te bckij- Iken vreemd schoon. En nochtans we ■niooten niot buiten ons klein landje terten om verrukkende natuur tafe- reelon, onvergelijkbare gebouwen, onwaardeerbare kunststukken te go- nieten. Godveerdegem bij Sottegem, weg- jgestoken doch heerlijk dorpje met zijn pronk kerkje is een van die hoekjes waar men gevoelt het deugddoende van ons vlaamsch christen land en volk. Gaat er eens heen met de bedevaart- dagen, do pestheiligen tor eere, en gij zult het insgelijks bestatigen en gevoe len. Van waSr mag wel de naam van pestheiligen gekomen zijn Hoe is liet mogelijk dat men. aan zulke ver scheidene hemelsche beschermers dien aardigen titel gaf liet antwoord op dat vragen is ge makkelijk gezien deoorkonden het ons zoo gretig en duidelijk verklaren en verbalen. In 't jaar 1662 werden de omstre ken van'Sottegem geteisterd door eetie sclirikkolijko pest, die met honderden menscbon ten grave sleepte. De toen malige pastoor van Godveerdegem de E. II. Joannes De Golfmacker en de 'inwoners der naburige parochiën na men hun toevlucht tot O. L. Vrouw en de Heiligen Rochus, Antonius abt, Sebaslianus, Iladriauus en Cbris- toffel, wier relikwiën in de kerk van Godveerdegem vereerd wierden en de geesel hield eensklaps op zonder nog nieuw slachtoffer te maken. Uit dankbaarheid werden dan de wijdvermaarde postmissen jaarlijks plechtig vereerd in de kerk van God veerdegem, de week na den laatsten Zondag van Augusti en de steeds aangroeiende toeloop der geloovigen getuigt van de gunsten en genaden die zij bij God voor Imnno vereerders hekomen. De beelden der Pestheiligen worden vernieuwd in 1851, alleen het aloude u Pesllievevrouwke - was nog over gebleven maar was sedert jaren van de parochie verdwenen. Den 15 Dec. 1899 werdt liet weergevonden tot groote vreugde der parochianen. On der grooten toeloop van volk werd bet op Lichtmis 1000 plecL» tig ingehuldigd en met de andere Pestheiligen ge plaatst in oenen prachtigen troon waar liet door de parochianen en de vreemde bedevaarders godvrucbtiglijk vereerd wordt. Het Mariabeeld is iets -grootor dan do overige insgelijks in bout gesneden beddekens dor üiedelieiligen, het draagt een kostelijken blauwen flu- weelen mantel en daarboven op het hoofd eene afhangende vool in spelle- werkkant van de streek. Maria en haar goddelijk kind Zijn rijk en kunstig gekroond. Om het beeld hangen er gouden en zilveren sieraden en klei- nooden aan de Moeder Gods en mach tige bevreidster door de klagende, vragende, dankende en veréerende pelgrims geschonken en opgedragen. Zij zwaait een zilveren soepter en wil ons aanprijzen bet rozenkrans gebed want een ongewoon groot en schoon rozenhoedje, zoo kostbaar als fijn uit en afgewerkt, schijnen de Moeder en bet Kind ons aan te bieden. De overige heiligenbeelden dragen de zinnebeelden 't zij vau hunne martelie, 't zij van de bijzonderste voorwerpen en middelen welke hun ter zijde stonden om bet eeuwig rijk binnen te geraken. Waarlijk oen van beeldbouwkunde en oudheidsweerde- niet ontblootte puike groep. 't Is dus van den laatsten zondag dezer maand tot den eersten zondag van September dat deze plechtige be gankenis plaats heeft met vollen aflaat vex'leend door Z. H.PiusX, den 11 December 1911, voor alle geloovigen die binst de octaaf de H. Mis zullen booren inde kerk van Godveerdegem on aan de overige voorwaarden van biecht en H. Communie zullen voldoen. De wijdvermaarde Postmissen wor den dagelijks door vreemde priesters en door de plaatselijke geestelijkheid opgedragen. Al de omliggende parochiën komen in bedevaart naar het heiligdom der Pestheiligen. Waarom zouden we ook niet meedoen en door weerdig nade ren tot de H. H. Sacramenten en mis- hooroh deelachtig zijn aan gunsten van hierboven die ons besparen de kwalen en smetziekten die reeds te genwoordig in zekere Europoosche steden en hier te lande beersclien. Marc OPGEPAST Het SLUITEN der LIJSTEN van de REIS is vastgesteld op 30 Augustus. Voor inlich tingen zich te wenden bij M. Modeste CERCELET, Leopoldstraat, 11, Aalst. Polen. Niets deed Maandag, na afloop van-' den kabinetsraad, voorzien dat er eene roini- sterieele krisis op handen was. Het dient ook gezegd, dat de officieole mededeeling aan de Pers zich bepaalde bij de melding, dat de regeering bij baar eerste besluit bleef. Het was toch spoedig geweten, dat er geene volstrekte eensgezindheid onder de ministers heerschte en dat M. Hyraans, mini ster van buitenlandsche zaken, zich heftig had verzet tegen bet eerste besluit der regeering. De internationale politieke toestand was sedert Maandag reeds heelemaal gewijzigd. Immers Lloyd George en Giolitti hadden ge weigerd de sovjets te erkennen. Denkelijk was M. Hymans ook van gevoelen dat België zijne houding jegens Polen moest wijzigen. Dit is er niet van gekomen en dientengevolge heeft M. Hymans zijn ontslag als minister ingediend. Dinsdag namiddag, leR 2 ure, bracht M. Delacroix een .bezoek bij M. Hymans en had met dezen een lang onderhoud. Daarna had er een ministerraad plaats. M. Hymans was er niet aanwezig. Het was 4 1/2 ure wanneer de kabinetsraad ten einde liep. M. Delacroix bevestigde dat M- Hymans zijn ontslag bad ingediend. De kommissie van buitenlandsche zaken van den Senaat •verd voor Vrijdag bijeongeroepen. MM. Delacroix en Hymans zullen de ver» gadering dier kommissie bijwonen. Ministerieels krisis. Ontslag van M. Hymans. De Poolsche krcesftia* We hebben gisteren gemeld dat er in den ministerraad van Maandag eene hevige be spreking bad plaats gehad over de Poolsche kwestie en de houding der Belgische regeering, in zake het verbod van munitiedoorvoer voor Er ontbreken in Aalst houderden wonin gen. Wekelijks worden nieuwe huwelijken gesloten, nooit was bun getal grooter, en sedert 1914 is er geen enkel nieuwe werk manswoning gebouwd. Iedereen kent de oorzaak van dien onge- lukkigen toestand. De liooge daguren en de prijs vermeerdering der bouwstoffen hebben de evenreedigheid verbroken tusschen den prijs der verhuring en het noodig kapitaal om een buis lebouwen. Wanneer een huis zijn intrest niet kan opbrengen wordt er niet gebouwd. Aldewpttenop de huishuren zullen aan dien toestand niets veranderen. Ze kunnen de gelukkigen helpen die een huis in huur hebben, maar geven weinig troost aan de ongelukkigen die een huis moeten zoeken. En nogthans moeten er huizen komen De gezondheid en do zakelijkheid van ons volk vereischen het. Eene Nationale maatschappij voor goed- koope woningen werd bij de wet van 11 Oc tober 1919 tot stand gebracht. Die maatschappij heeft voor doel aan plaatselijke of gewestelijke maatschappijen, op een fonds van 100 milloen te haren be schikking gesteld door het Staatsbestuur, een deel der noodige gelden to verschieten om huizen te bouwen, Die verscholen worden aan zeer geringen intrest toegestaan wat alleen het bouwen kan toelaten in de huid' omstandigheden. Dergelijke maatschappij moet in Aalst tot stand komen. Reeds heeft het Beschermings- comiteit een oproep gedaan tot de medewer- kiag der groote nijverheidsgestichten onzer stad en der omliggende gemeenten. Talrijke bijtredingen zijn heden reeds toegezegd. We bedanken ze in naam onzer bevolking. We doen esnen warmen oproep tot Al degenen die zien met denstoffelijken en zede lijken toestand van ons volk bekommeren opdat ze ook eenige aandeelen zouden willen inschrijven. Hoe hoogcr het kapitanl, hoe meer huizen er zullen gebouwd worden. Hoe vroeger ook we op eenen normalen toestand zullen komen die de gelegenheidswetten zooals de huishuurwet onnoodig zullen maken. R. Moyeksoen 39° Vervolg. Hij was nog altijd een gevangene, nog al- lijd was hij evenals zijn kind, zwaar door de vreesdijke slagen vau het noodlot getroffen exonzeer verontrustte hem nu meer dan ooit de hulpeloosheid van Engeline, die in het groote Parijs, alleen en verlaten was. Den volgenden avond toen de arbeid van den dag geëindigd was en Dulex een vrij uur had, ontmoette hij Antoinette. Hij ook zij eene gelegenheid gezocht om den onrechtvaardigen \eroordeelden man te ontmoeten en te spre ken, om hem mede te deelen, wat te Parijs was gebeurd Dulex liep op haar toe en reikte haar de hand. Hoe verheugd mij uwe terugkomst, Antoinette, zeidc hij. O, had ik u slechts de tijding van uwe bevrijding kunnen brengen, van de overwin ning van uw goed recht, mijnheer antwoordde Antoinette, dan zou ik gelukkig zijn geweest, maar dat is nog niet bereikt, altijd vindt uwe dochter ongekende hinderpalen. Hoe gaat het met mijne Engeline Engel ine was bij ons, zij en Louis de land bouwer waren onophoudelijk bezig om het verloren testament te zoeken en een mijnheer die zijn naam nooit noemt stond hen met raad en daad bij, maar alles was te vergeefs. Dulex dacht dadelijk dat dien onbekenden man, niemand anders dan Nepo Rensata kon Engeline is ziek geweest, zeide Antoinette, maar zij is hersteld, wij konden liet echter niet beletten, dat zij naar het slot moest. Naar die menschen, naar Montpellier, zeide Dulex onwillekeurig huiverend. Zij maakten van hun recht gebruik. Ja ja, ik weet het, zeide Dulex somber, het vecht is aan hunne zijde. Mijn arm kind. Mijne ongelukkige Engeline- Hoe zal zij lijden. Houdt moed, heer graaf, de hemel kan Engeline niet verlaten, zeide Antoinette met geestdrift, de tijd van beproeving zal voorbij gaan, en dan zal het goed recht zegevieren, God bewijst duidelijk dat Hij u zwaar wil beproeven, maar nog duidelijker dat Hij u niet zal verlaten, de wonderlijke redding in alle gevaren die gij doorstaan hebt, getuigt dit ontegensprekelijk, en da Hij eenmaal u uwe rechtvaardige naam zal terug geven daar twijfel ik geen oogenblik aan. Dat is de hoop, de wensch van uw raensch- lievend hart Antoinette, anders niet. Ik bid voor de vervulling van die hoop graaf. TWAALFDE HOOFDSTUK. Judas en de ouden tuinman. Eenige weken nadat Dulex tot de galeien was veroordeeld lieerschtte stille in het dorp Montpellier, de gesprekken over het voorge vallene werden niet meer peroerd, en omdat de rechters het zoo beslist hadden, twijfelde niémand meer of de tegenwoordige bewoners, moesten de rechtmatige erfgenamen zijn. De herbergier bij wien Judas gewoonlijk zijn geld verteorde stond 's middags, met de handen op den rug voor de deur zijner her berg en sprak met den boschwachter, die weder bij hern eenig geld had verdronken. Terwijl beiden over onverschillige zaken in gesprek waren, kwam de oude tuinman in hunne nabijheid en-scheen naar ds hut van den boscl'wachter te willen gaan. Waar wilt ge heen vroeg Judas. Gij ziet er uit als ging gij naar een bruiloft, zoo vergenoegd zijt gij. Hm waarom zou ik niet, lachte de tuin man, die men in de laatsten tijd niet anders als de onnoozele Jan noemde, mijne vrom niet gestorven, zooals bij u, ik behoef dus niet te treuren. Eu waar ik heen wil, bosch wachter naar u Naar mij Dat. is een groote eer voor mij. maar liet is erger dat ik niet tehuis ben Hahaha 1 de boscinvacbter is vroolijk laclitte Jan naar uw wil ik ook niet, al ga ik naar uwe hut. Ik wil naar freule Engeline. Ik wil haar wat vragen. Naar freule Engeline vroeg Judas die zult gij niet meer in mijne hut vinden. Niet Waar is zij dan zeide de tuin man verbaasd, en staarde den boswachter met zijne groote domme oogeu aan, ik wilde haar wat laten zien, een papier. Dan moet ge haar maar gaan zoeken zij is naar Parijs gevlucht. Misschien vindt ge haar in het paleis van Justicio, Ga, naar Parijs, het is Zondag, gij hebt tijd genoeg Maar ik wil toch eerst in uwe hut zien misschien.is zij reeds terug en is zij er niet. Dan ga ik naar Parijs. Zij is geleerd zij zal wel mij zeggen wat hel mei het... De bedevaart naar Lourdes zal 32 zieken meenemen waar onder een dozijn liggende zieken, en heiaas wij hebben noch deksel, noch matrassen, noch voldoende eetwaren, zooals melk, boter eieren, gerookt vleesch, wijn, zelfs eenige lek kernijen die de ongelukkigen zooveel zouden verheugen. Wij staan borg dat de brave zieken voor hunne weldoe ners zullen bidden, opdat de Onbevlekte en Machtige Moeder maagd van Lourdes barebestezegeningen over henneerstorte. Belangrijke uitkomst Er moet een einde gesteld worden aan den heerschenden oorlogstoestand Lucern, 24 Auguitus. Na afloop der besprekingen door Lloyd George en Giolitti gevoerd werd door deze staatslieden een tele gram aan Millerand gestuurd, waarin zij den wensch uitdrukken spoedig het hoofd van den Franschen Ministerraad te mogen ont- moeten en verder voorstellen een gemeen schappelijke aktie te ondernemen met het doel aan Polen dealgeheelheid van zijn recht. door;het verdrag van Versailles gewaarborgd, de beschikking over de haven van Danzig te verzekeren. Aan de pers werd uit Britsche bron een lange nota medegedeeld aangaande de ge voerde besprekingen. Gioliti en Lloyd George kwamen tot het besluit dat de door de Bols jewisten aan Polen gestelde voorwaarden onvereenig baar zijn met de nationale onaf hankelijkheid van dit land. Het gaat niet aan een klasse van bet Poolsche volk namelijk de arbeiders te wapenen en aldus in de mo gelijkheid te stellen een ware diktatuur op de overgroote meerderheid de bevolking uit te oefenen. Het Poolsche volk moet zijn eigen regeeringsvorm kunnen kiezen en heeft het trouwens reeds gedaan. Na de verzekering door Kameneff, aan de Britsche regeering gegeven, staat het open baar maken der nieuwe Bolsjewistische vredesvoorwaardeo met woordbreuk gelijk. Moest de Sovjet regeering weigeren deze gewraakte bepaling in te trekken, dan kan geen enkele vrije regeering met baar vrede sluiten. Er moet een einde gesteld worden aan den in Europa nog steeds voortdurenden oorlogs toestand. Het behoud der beschaving, reeds zoo sterk door den vijfjarigen oorlog bedreigd hangt er ditmaal van af. De Britsche en Italiaansche regeering gaan dan ook volkomen akkoord om voor te stel len alle krachten in te spannen en te vereeni gen en een einde aan de betwistingen te stellen welke nog steeds tusschen de naties bestaan. Koninklijk besluit batraffende den doorvoer van uithafcmsche dierlijke produkten. In bet Staatsblad van gisteren is volgende koninklijk besluit verschenen, houdende her ziening van hel besluit van 12 Augustus jt. Art. 1.Ons voormeld besluit is niet toepasselijk op de voor den doorvoer inge voerde uitheemsche dierlijke produkten in de stapelhuizen van Antwerpen zich bevindende. Art. 2. De ontsmetting der spoorwagens bestemd tot het vervoer vaft de in artikel 1 van het tegenwoordig besluit aangewezen pro-- dukten voor den doorvoer ingebracht, zal,' voor de lading, door den opzichterveearts der have nagezien wordeu. Indien de ontsmetting der spoorwagens niet volkomen is, zal hij terstond tot een nieu we gezondmaking doen overgaan. Een afgrijselijk bloedbad bij Ismid. Een telegram van Maandag uit Konstanti- nopel meldt De ongeregelde troepen der nationalisten hebben in hel district ten Zuid-Oosten van Ismid 5000 Christenen vermoord. De dorpsbewoners werden meegevoerd naar een naburige river. Daar werden de mannen doodgeschoten, de vrouwen met knuppels doodgeslagen of verdronken. Ook de meeste kinderen werden omgebracht. De Franschen hebben de nationalisten ver slagen in een verwoed gevecht in Cilicié, De Tursche verliezen bedroegen 2000. Dinsdag morgend is een speciale trein met 30 Zweedsche ruiterijofficieren, die aan de Olympische wedstrijden komon deel nemen te Akeu aangekomen. In de statie werden de officieren in naam van generaal Rucquoy verwelkomd door kolo nel Dubois en talrijke Belgische officieren. Baron Adelsford, leider van de Zweedsche groep, bedankte en begroette'! Belgisch leger. Majoor ridder de Selliers de Moranville werd aangeduid om de Zweedache officieren lot Antwerpen te vergezellen 21 Russische divisies vernietigd o( De laatste berichten uit Warschow gever, een indruk van den omvang van de neder laag van de Russische legers die op War. schow aanrukten. Deze bestonden uit 21 Russische divisies. Hiervan zijn er zés vernietigd, acht hebben de helft van hun sterkte verloren en de andere zeven zijn bedreigd met gevangenneming ol algeheele uiteenjaging. Be Ineenstorting van het roode leger. De berichten, die men in officieele kringen te Parijs over den Poolsch-Russischen oorlog ontvangt, worden steeds gunstiger nopens den Poolschen opmarsch. Heele parken oorlogstuig der bolschewisten zijn buit gemaakt. Het aantal krijgsgevan genen groeit dagelijks aan. De ineenstorting der bolschcwtki is een kwestie van uren geworden. Het schijnt, dat de bondgenooten Polen den raad hebben gegeven voorzichtig te zijn en niet verder op te t ukken dan voor de veilig heid van het land noodig is. De woorden van den tuinman Jan gingen verloren, terwijl hij op den smallen weg, die naar de hut in bel bosch leidde, voortging. Judas en de herbergier keken hem na. Als hij niet dommer wordt, dan weet ik het niet, meende de boschwachter, hij gaat naar mijne hut om te zien of Engeline reeds is teruggekomen, on ik kom van beneden af en beb het huis gesloten. Laat hem gaan, zeide de herbergier; hij doet niemand kwaad. Welk geheim hij nu weder heelt? Hij hield zijne hand tamelijk vast op zijn zak. Ga ge nu reeds vertrekken Judas, kom ik geef nog een potje. Ik moet naar bet slot, ik moet er u thans voor bedanken, en Judas nam afscheid van de kastelein, die zijn huis binnenging. Het was ongeveer vijf uren na den middag en in bet slot was zooeven de verkwistende maaltijd geëindigd. De gravin was reeds opgestaan, om haar koffie in het salon te ge bruiken, terwijl de graaf nog bij zijn half- leeggescbonken flesch champagne zat en zoo even eene kostbare sigaar had aangestoken, welke de bediende hem op een zwaar zilveren bord bad gebracht. Zij leefden goed van de onmetelijke rijk dommen, de nieuwe gravin en de jonge graaf die zooals de lieden zeiden, zich niets lieten ontgaan, maat' in overvloed hun rijkdom ver kwisten, die de vorige graaf door zijne spaarzaamheid vergaderderd had. Spoedig verliet hij de tafel, eu ging naar de gewezen huishoudster in het salon. Gij zijt nog altijd omuSVig naar het scfiïjnl, Agatha, zeide d^gfaaf, nadat hij zicl\. overtuigd had, dat in de andere kamer nie mand van de bedienden was, dat is een nut- telooze zorg. Ik houdt onze overwinning nog niet vooi zoo zeker als gij meent, antwoordde Agatha Leroux tnel en halfluid, en hare levendige trekken verrieden duidelijk, dat zij nog altijd in eone verterende opgewondenheid bevond. Uwe onverschilligheid kan ons gevaarlijk worden. Dwaasheden. Hij is lot de galeien ver oordeeld en verdwijnt voorde wereld in dis ruimten van het bagno, waar hij ophoudt een raensch te zijn, waarin hij nog slechts oen nommer is, zeide de graaf, Engeline echter zal ons niet ontgaan, wij zullen haar tot eiker, prijs weder in onze macht krijgen en dan..., Engeline vrees ik voor het oogenblik niet meer. Het toeval alleen zou haar moeten helpen. Gij denkt aan Marinus bloemist Hij is niet te Parijs, hij is, zooals gij weet niet in Frankrijk, maar toch moet En geline in zekerheid worden aebracht. l)it meisje beeft een standvastig karakter en een moed, die mij dikwijls gevaarlijk schijnen. Meer dan haar, vrees ik op dit oog^n^ blik den tuinier Jan, zeide Agatha Leroux met gedempte stem. Omdat hij naar uwe meening bet testa ment gevonden heeft. Ik verzeker u, dat hij het testament heeft. Bij niemand is het zekerder dan bij hem Hij zoekt Engêline op. Dal mag h|j doen, hij zal haar niet vinden-

De Volksstem | 1920 | | pagina 1