Ds strijd om vijf tnilliosn 27 Ministerie van Landsverdediging Ue Poolscli-Rnssisclie oorlog- Vrijdag Oogst 1920 Godslasteringen BEROEPSVËREENIOiNG Springstof in Duitsche kolen. Twee Fransche werklieden gewond Be ministerieele krisis Dlanst der oorlogsciiads Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI- JAARGANG NUMMER 190 3D A. Gr 33 X_j A. 3Z> 7 CENTIEiyiEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt H. Cvsarius Zon op5,12, onder 6,52 Volle Maan den 29 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot hel Agentschap Havas,8, Martelaarpleïn, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londres E.C.4. Onze lezers weten dat Z. H. Paus Beuediktus XV gebeden voorgeschre ven bad voor Polen. En wat ze ook weten, is dat die gebeden door den Almachtige verboord werden, want zegevierend rukken de Polen vooruit en hunne vijanden, de roode onverlaten wier banden druipen van onschuldig bloed, worden onder de mokerslagen bedwelmd, in afwachting dat de alge- beele verplettering volge. Sommige vrijdenkersbladen vinden in hot verzoek van den Heiligen Vader de gelegenheid om weer eens hunne gal uit te spuwen tegen God en Kerk, en om gruwelijke godslasteringen uit te braken. De Paus, zoo zeggen zo onder andore, stuurt naar Polen een leger pastoors, legioenen misdieners, hectoliters wijwater om processies in to richten die de bolchevisten moeten tegen houden. En ze besluiten De katholieken willen doen gölooven aan de almacht van hun God die, in den grond, werkelijk niets kan verrichten in dergelijke zaken Natuurlijk kennen de rekels die dat schrijven er meer van. 't Zijn immers generaals, die evenals Duimpje, op eene ganzenpen rijden en die van in hun hokje waar ze hunne godslaste ringen op papier brengen heel de werking van een vechtend leger leiden. De domkop van nen Foch kende er ook niets van, hij die bidt telkens hij oen gewichtig besluit moet nemen, hij dia, in een govaarlyk oogenblik, ge raadpleegd door .Koning Albert over wat er te doen stond, antwoordde Sire, iaat ons bidden En zij ba den, en daarop richlte Foch den strijd in, die zegepralend wps. Was het ook niet die domkop van Poch, welke na den oorlog naar Lourd^s toog om de Heilige Maagd te gaan bedanken voor de zegepraal Generaal Halier, jde kranige Pool sche legeraanvoerder, bidt en stelde zijn leger onder de bescherming dor reine Maagd van Lourdes. Da Fran- scba generaal weypand, die de krijgs verrichtingen van het Poolsche leger leidt, is van de school van Foch hij bidt. God kan in dergelijke zaken niets verrichten Men zal moeten bekennen dat het samentreffen heel zonderling is. De Poolsche troepen loden nederlaag op nederlaag en werden overal achteruit geslagen. Er worden gebeden uitge schreven voor Polen 011, zie, plots keert de kans en 't zijn de roode moor denaars wi-r knikkers onder do sla gen bitigon. Natuurlijk vervangt het gebed niot de be; ultiging van do meqpchelijke middelen die mede de zegepraal kun nen bewerken. Maar krijgskundige 40' Vervol';. De gravin heelde bij deze gedachte zij was hel liefst den bcfechwachtor nagesneld, om te zien, of zij den toorn genoeg in hem had opgeroepen. Op dit'oogenblik zag de gravin aan den wand van den sn'on, waarin het reeds donker werd, een helder rood schijnsel. Do hoornen en de gêheelc achtergrond waren rood verlicht hel tuiniershuisje stond in vlammen. Hel is tevergeefs, fluisterde Agatha Le- roux terwijl henedén in het park en in het slot rumoer ontstond, het komt te laat. De tuinman Jan is reeds op weg naar Parijs, slechts Judas kan nog liet verderf van ons huis afwenden. Kolteude van woede liep Judas het kaeteel a it. Voor den duivel, dc hond moet sterven reide de boschwachter, zoodra hij buiten was terwijl hij woedend met zijne groote hand naar den hartsvanger greep. De woorden van de gravin hadden hem in eene groote opgewondenheid gebracht, en de ze ruwe woeste man was gelijk een woedend dier, als zijn hartstocht opgeroepen was. Hij kwam de dorpsherberg nabij en'trad binnen, om zich voor de daad, waartoe hij besloten had, nog wat moed in le drinken liet was altijd zijne gewoonte om te drinken Voor hij iets buitengewoons ondernam. Do herbergier en eenige boeren stonden wetenschap en Geloof gaan altoos wonderbaar samen, omdatjj het gebed dan geest verlicht en den wil staalt. Men raadplege maarschalk Foch daar eens over. Overigens, in elkon veldslag zijn er eene menigte gebeurtenissen en voor vallen die aan de menscbelijke macht ontsnappen. Toeval geluk, zeggen sommigen. Welwillende Voorzienig heid, antwoordt Foch die, door het gebed, altoos het bovennatuurlijk ele ment in zijn spel had. Wie legt uit hoe plotseling in een zegevierend leger de geest van paniek ontwaakt, die de soldaten onverwachts op de vlucht jaagt Dit zedelijk ele ment schijnt ook te ontsnappen aan de menscbelijke macht. De bolchevisti- seho paniek doet de vraag stellen. Zonder iels le verminderen van de heldhaftige waarde dor Poolsche le gers, noch van de kennisson en de krachtdadigheid der Fransche gene raals, moet men toch niet overslaan tot het lasteren van God die hunne pogingen zegent. Daarbij, het moet niemand verwonderen dat het Pool sche leger gezegend wordt. Immers, de Poolsche soldaten beginnen eiken dag met hot gebed in 't gemeen; over sten en soldaten komen 's morgends te zamen op den koer der kazerne of in de kampen en daar, met ontdekten hoofde, richten zij hun gebed tot den Schepper van Hemel en Aarde. Wie met vertrouwonl)idt, kan nooit ver loren gaan. van hcnf|Q?<enhcii£s"*s en Paarden- kweekers van Oost-Viaanderen. Er wordt de héeren hengstenhouders en paardenkweekers van inlandse be trekpaarden in Oost-Vlaanderen ter kennis gebracht dat erop Vrijdag 3 September aanstaande, om 2 ure namiddag, in de Nolarissenzaal te Gent (hoek van dc Beep en dc Winkelstraat) eene groote vergadering zal gehouden worden voor het stichten eener beroepsvereniging onder de hengstenhouders en paardenkwee kers van Oost-VIaanderen, iViet hel doel de belangen van hel bedrijf le verdedigen en de zelve uit te breiden. De hengstenhouders en eigenaars van in- landsche kweekmerriën worden aldus drin gend verzocht die vergadering bij te wonen. SEULIS, 24 Aug. Bij het losse» van een wagon kolen uit Duitschland, wei den twee werklieden zwaar gewond door een geheim zinnig tuig in de lading verborgen. De wagon wag op 12 dezer uit Essen ver trokken, reed op 14 over de Belgisschc grens te Momzelle, kwam op 15 in Frankrijk over Blanc-Misseron, en geraakte verder over Ger- melles te Trumilly, waar de suikerfabriek van Beaurain hein eergisteren, in ontvangst nam. De twee gekwetste werklieden zijn Eugéne Vallet, 55 jaar, en Noël Lemaire, 28 jaar. De eerste heeft wonden over het heele lichaam de tweede heeft de rechterhand verloren. liet parket heeft een onderzoek ingesteld. Stukken verkoold Duitsch dagbladpapier en een brok aluminium werden gevonden. bij het achterraam, en zagen naar het slotpark waarin het tuiniershuisje in brand'stond. Ju das was zoo vol woede dat hij er nog niets van bemerkt had. Wat moeten wij daarbij helpen, riep een der boeren, ik sla er geen hand voor uit. Baat die oude hut maar afbranden. Zij heb ben geld genoeg om een nieuw tuiniershuis te laten bouwen. Judas zag dadelijk dat het oude huis niet meer te redden was, hij had zijn eigen plan nen en gedachten, die hem geheel en al be- sighielden. De vrouw van den herbergier bracht hem wijn. De tuinier is er niet, die is weg, zeide een boer, hij komt eerst van nacht terug. En de onnoosele Jan is er ook niet, zeide een ander, ik zag hem een uur geleden naar het huisje gaan, en dadelijk weder terugkee- ren. Ging hij naar het tuinhuisje vroeg Judas, Hij kwam van uwe hul. En waarheen is hij nu gegaan Kaar de straatweg, antwoordden de boeren. Hm. meende een ander, en juist nu, na dat hij boven is geweest en op weg is naar Parijs, brandt hel huis af. Hij zal niet ver komen, bromde Judas bij zichzelven, ik sla den hond dood, zoo waar als ik bosch wachter ben. En bij zichzelven onverstaanbare woorden sprekende verliet hij de herberg. Gedurende dezen tijd had de oude tuinman, die het testament goed bewaard in zijn zak Bericht aan de oorlogsweduwsn en aan de echtgenooten van oorlogsvermisten Er werd den minister van Landsverdedi ging ter kennis gebracht dat zekere personen, die zich uitgeven als toegevoegd aan zijn de partement, zich aanbieden in de woningen van oorlogsweduwen en echtgenooten van oorlogsvermisten, verklarend dat zij bij mach. te zijn, mits storting van een commissieloon, die hun verschuldigde vergoeding zonder ver wijl te doen uitbetalen. Aan de weduwen die een deel van hun achterstel getrokken hebben, verklaren zij dat eene dwaling in hunne rekening geslopen is, en eischen de teruggave van een zeker deel der som. Er wordt inzonderheid aanbevolen niet het minste belang te hechten aan deze bemoeiin gen, die een waren slem pel dragen van poging lot aftruggelarij. De weduwen die dusdanige bezoeken ont vingen, gelieven het te laten weten aan het Departement van Landsverdediging. Er wordt den weduwen en echtgenooten van oorlogsvermisten er aan herinnerd dat, om de spoedige regeling van hun toestand te bekomen, zij zich nauwkeurig moeten schik ken naar de voorschriften die hun zullen me degedeeld worden door den Bevelhebber van het gendarmerie-kanton hunner verblijfplaats. De grafsteden der soldaten die gedurende den oorlog stierven. De staat is zinnens een zuil van éénvormig model te plaatsen op de grafsteden der solda ten die gedurende den oorlog stierven. Onder die omstandigheden zullen de fa- miliën het zondei' twijfel ongelegen achten op eigen kosten een gedenkteeken op te rich ten, hetwelk later misschien zal moeten plaats maken voor bovengemelde zuil. In ieder geval mag geen gedenkteeken geplaatst worden op het graf van een mili tair, 't zij dat hij op een kerkhof 't zij dat bij afzonderlijk gelegen is, zonder dat de bestuur der van den Dienst der militaire begraaf plaatsen, 18 A. Hoogstraat; te Brugge, er voorafgaandelijk- in toegestemd heeft. KL Hymans blijft bij zijn besluit. ffl. Janson blijft op zijn post. Nog e^n kibinetsraad. Woensdag morgend werd M. Janson, mi nister van s' lands vernediging door den Ko ning ontvangen. De beraadslaging duurde zeer lang. M. Janson verklaarde beslist, dat hij M. Hymans in zijn ontslag zou volgen. s'Namiddags ontving de koning M. Hy mans. Dit onderhoud duurde van 2 tot 3 1/2 ure. lntusschen vergaderde de ministerraad on der voorzitterschap van M. Delacroix. Hij werd bijgewoond door MM. Jaspar, de Wouters d'Oplinter, Janson, Anseele, Wau- ters, Deslréeen Vandervelde. Om kwaart na 4 uur werden de beraadsla gingen geschorst en zag men MM. Dalacroix en Janson zich begeven naar M. Hymans, in het ministerie van buitenlandsche zaken. Ondervraagd over het doei van dit bezoek zegde M. Delacroix Wij beraadslagen. Om -4 uur 35 keerde de twee ministers weer doch weigerden uitleggen le geven over den afloop hunner zending. Het zichtbaar doel van den stap bij AI. Hy mans is geweest, hem te bewegen in functie te blijven, minsten tot in October, om den Koning toe te laten naar Brazilië te vertrek ken. De overige ministers bleven op den uitslag van die onderhandelingen wachten. 't Was slechts om 6 ure, dat de minister raad ten einde liep. droeg, het dorp verlaten en de siraatweg be reikt. Hij bad uit het tuiniershuisje zijn ouden, groolen stroohoed gehaald, om niet bloots hoofd bij Engeline te Parijs te komen. Nu liep hij, in zichzetf pratende, op den breeden weg, terwijl de zon reeds ter kimme steeg. Hij dacht er niet over na, dat hij de stad eerst in drie uren kon bereiken en dat het dan reeds donker was, hij had slechts zijn doel voor oogen. Engeline opzoeken en haar zijn vondst te toonen. Judas had hem gezegd, dat hij haar in het paleis zou vinden, dat herhaalde hij nu gedurig op den weg. Het was Zondagavond en rondom op de velden en op den weg voor hem, was geen mensck te zien. De oude tuinman zag niet om, anders had hij na eenigen tijd bemerkt, dat zich toch een mensch achter hem op den zelfden weg bevond, en hem in de verte volg de. Hij dacht aan niets kwaads, verheugde zich er over Engeline te zullen zien, die hem in zijne ziekte had bijgestaan, en sloeg toen een zijpad door hel bosch in. Hij kwam spoedig op een stuk heideland, dat laugs de op beide zijde liggende vruch- tenbosschen heenliep. Het was met door gras en heidekruid begroeit en slechts hier en daar zag men een dorren boom. Toen de oude tuinman een eind over de heide was geloopen, vernam Tiij stappen ach ter zich en bleef slaan. Hij zag om en herkende hem die hem volgde. Zonder liet doel van den naderenden te vermoeden, trok bij een vergenoegd gezicht en lachlle, zooals Lij gewoon was. M. Janson die zijn ontslag had gegeven heeft er in toegestemd het in le trekken. M. Janson heeft dit besluit genomen met het oog op den ernstigen toestand, welke zijn ontslag in de tegenwoordige omstandig heden in afwezigheid der Kamer zou uitlok ken. M, Hymans houdt zijn onslag staande. M. Delacroix zal het interim der buiten landsche zaken waarnemen. Hij zal zijn ontslag indienen bij den terug keer van den koning uit Brazilië. Na afloop van den ministerraad heeft M. Janson verklaard, dal hg op zijn besluit was teruggekomen om de volgende redenen. Hij vreesde dat zijn vertrek de Fransch- Belgische militaire overeenkomst had kunnen in gevaar brengen. Hij had nu de overtuiging, zegde hij, dat die overeenkomst binnen dagen zou verwe zenlijkt zijn. Naar het schijnt is er tijdens deze zitting geen spraak geweest van de Poolsche kwe stie. Evenwel zal M. Delacroix Vrijdag 27 dezer in de kommissie van Buitenlandsche Zaken, uitleg geven. Het oordeel der Fransche bladen Parijs, 25 Oogst. Le Temps herinnert aan de redenen van het aftreden van M. Hy mans, en verklaart, dat de genegenheid van Frankrijk den Belgischen minister van Bui tenlandsche zaken in zijn aftreden volgt. Wij denken, zegt het blad, dat hij ook deze maal gehandeld heeft als ter vredescon ferentie en bij de onderhandelingen welke nadien plaats hadden, 't is te zeggen in den geest van eensgezindheiden voor de belangen van zijn land. - Op zich zei ven genomen, heeft de kwes tie van den doorvoer der munitie over Ant werpen nog slechts een ondergeschikt belang. Polen is gered. Doch 't is de faam van Belgie welke op het spel slaat. Deze faam heeft Bel gie verworven door het heldhaftig offer van 1914 ed 't is eene waarborg tegen toekomsti ge gevaren. Het is omdat wij vast besloten zijn, nooit de Belgische zaak van de Fransche zaak af te scheiden, dat wij erkentelijk zijn aan M. Paul Hymans, vermits hrj met het vaandel in de handen uit het ministerie trad.» JSEJJFfclCHT. Ter gelegenheid der jacht opening en gezien het beslaan der besmettelijke runderpest die in hel land heerscht, heeft de heer Minister van Landbouw een besluit genomen om aan de. jagers het verkeer en het jagen, binnen een straal van 1000 meters van een haard van runderpest stiptelijk te verbieden. Dit besluit is reeds aan de honden, krach tens het artikel 3 van het koninklijk besluit van den 17* Augustus toegepast. Ministerieel besluit de voorzitters en leden benoemende van de provinciale kommissiën voor de weggevoerden, opgeëischten en bur gerlijke gevangenen. Voorde provincie Oost Vlaanderen Voor zitter, M. Gustaaf De Ruyck, kinderrechter te Gent; leden, MM. E Piette, tweede kok, Dampoort, 12, Gent; K. Vandeputte, beeld houwer, Buizeraonl, 52, Geeraardsbergen; J. Lampens, schepene van de stad Gent; A. de Hemptinnes, nij veraar, K'ederkouter, Gent; P. Verhaege, drukker, St. Amands- berg; J. de Brabandere, advokaat, Van Arte- veldeplein, Gent; Boen, geneesheer, Gent, E. Van Schoote, bediende bij het provin ciaal bestuur, Savaanstraat, Gent; Devos, Egmontstraat, 28 Gent; G. Van Es, Schelde straat, 55, Sint Amandsberg; De Laeker. handelaar, Hoogpoort, 6, Gent; Schmilz, Prinsenhofstraat, Eekloo. De boschwachter is het.., gaat gij mede riep hij. Judas kwam snel nader zijn woest fonkelende oogen, zijn woedend dreigend gezicht verrieden zijn doel, zoodat de oude tuinman hem geheel verwonderd aanzag. Gij valsche hond, gij vervloekte schreeuwde Judas, en kwam op den voorma- ligen tuinier af. Deze week onwillekeurigen voor den toornigen blik terug. Wat is er boschwachter..., wat is er vroeg hij slechts. Vraagt gij dat nog, gij valsche hond Ik zal het u betaald zetten, ik sla je dood, lafhartigen hond. De oude tuinman geloofde niets anders, dan dat de boschwachter plotseling door eene dolle woede werd overvallen, daar hij als een woedende op hem toeliep en hem sloeg. Mijne betrekking wilt gij schreeuwde Judas en sloeg Jan zoo hevig mogelijk, en een dronkaard ben ik, en wild heb ik gesto. len en te Parijs verkocht. Bij eiken zin gaf Judas een vuistslag op den ouden, zwakken tuinman die zich nu voor toorn van Judas door de vlucht trachtte te redden, maar de woedende boschwachler volgde hem, schreeuwende'als een wilde. Hij rukte zijn hartsvanger uit de schede en slootte er mede naar den vluchtende, die nu in de nabijheid van een ouden dikken boom, door een slag getroffen, nederzonk. Help 1 hij slaat mij dood, riep de oude man en hield, op het heidekruid liggende zijne armen ter beschutting boven zijn hoofd mijn Qod... hij vermoordt mij. Eene schitterende Poolsche overwinning. Het Russich leger gansoh uiteengeslagen gevangen genomen, naar Duitschland ge vlucht of verpletterd Zooals wij gisteren reeds onder ouzo laatste berichten meldden, heeft het Bolsche-, wistisch leger eene klopping van belang op- geloopen en daarbij ontzaggelijke verhezen geleden. Het aantal gevangenen, dat reeds geteld1 werd bereikt reeds .75.000en gedurig komen nog nieuwe kontigenten aan. Ook over do| Duitsche grens zijn aanzienlijke hoeveelheden roode troepen gevlucht. Deze werden ontwa pend en geïnterneerd. De buit is nog niet te, schatten. Gansche arlillerietreinen, met de er, bij behoorende munitiestapelplaatsen zijn iu handen der Poolsche troepen gevallen. Men verzekert, dat de roode troepen in dc laatste dagen meer dan 40.000 gesneuvelden hadden. Verscheidene roode regimenten wer den door de onstuimige aanvallen der Polen vernield. Daar de Polen nu ook Bialystock bezet hebben, is allen terugtocht voor de Rootje troepen afgesneden. Ook Augustowa en Su' waki zijn reeds in handen der Polen. De roode troepen ontruimen in allerijl Grodno. De bolsjewiki onderhandelen over hun overgave. Blijkens berichten uit Warschau loopt de Russische terugtocht op een ramp uit. Op het noordelijke front zijn de Russische legers in een staat van ontbinding bun op perbevelhebber is onderhandelingen met ge neraal Sikorskv begonnen over hun capitulatie GO.000 man sterk. De onderhandelingen te Minsk zullen worden afgebroken. Algemeeu wordt aangecomen, dat de on-' derliandelingan le Minsk zullen worden afge- broken, tengevolge van den keer in de krijgskans. Prins Sapicha, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, heeft reeds een draad loos telegram aau de Sovjet-regeering gezon den, waarin hij voorstelt de vredesconferentie naar Warschau te verplaatsen. Polen weigert de Russische vredesvoor waarden te aanvaarden. Een telegram uit Afinsk bericht Het Poolsche antwoord op de Russische vredesvoorwaarden is zooeven aangeboden en beieekent ronduit een weigering. Van de 15 Russische eischen wordt slechts één, dat der demobilisatie goedgekeurd, onder voorbehoud,|dat die wederkeerig plaats heeft, dus Rusland tegelijkertijd demobiliseert. De eischen der ontwapening en de uitleve ring der munitie aan Rusland werden veront waardigd verworpen. Die der instelling van een arbeidersmililie en die beseffende de spoorlijn Bialistok- Orajewo worden verklaard niet le kunnen worden besproken. De Curzonljjn wordt onaannemelijk ver klaard als der grens bij de derde verdeeling van Polen. De verdeeling van land onder de, Poolsche oorlogsslachtoffers wordt geweigerd daar dit een inmenging beteekenen zou in binnenlandsche kwesties en dus een schen ding zou zijn der Poolsche souvereiniteit. De andere eischen worden onder voorbe houd verworpen. Polen vraagt eene afbake- ningslijn volgens den strategischen toestand. Een roerende hulde aan generaal Weygand De medewerker van Le Temps te War- schow, meldt, dat al de leden van het Poolsch gouvernement, de overheden van Warschow, de Parlements leden en eene menigte welke op 100.000 man geschat wordt, zich Dinsdag Ik, ik betaal u uit, wal gij mij schuldig zijt gij valsche duivel, schreeuwde Judas en sloeg opnieuw in blinde woede op den onge- lulckigen tuinman toe, gij zult niemand meer belasteren en verdringen. Hij lacht iemand toe en achter zijn rug maakt hij iemand voor dief uit L wacht, gij hond. De boschwachter sloeg onbarmhartig op, den voor hem op den grond liggende, zoodat deze uit verschillende wonden bloedde. Help 1 riep de reeds half doodgeslagen tuioman nog eens en wilde zich in zijn dood- angst verdedigen terwijl hij naar de beeneru» van den boschwacbter greep, en zich aan hem vastklemde. De boschwachter verloor 'net evenwicht en viel op den tuinman. Help riep de tuinman, met de laatste kracht, daar hij gevoelde, dat hij verloren was, dat hij zich tegen den sterken bosch wachter niet verdedigen kon, hoewel hij zich met vertwijfelde inspanning verweerde. Maar reeds het volgende oogenblik vei - lamde zijne kracht, de helsche boschwachler had tandenknarsend den tuinman nog een hev-igen slag op het hoofd toegebracht. Toen de boschwachter voelde dat de tuin man stil werd en hij hem vermoord had, vernam hij plotseling een snel naderkomend' geruisch hij richtte zich op dat moest een ruiter zijn, die daar aankwam het hulpge roep van den tuinman had hem hierheen gelokt als hij den boschwachler op den vermoordde vond en zag Hij wilde opspringen, maar het was reeds te Iaat. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1