Dasfrijiiom vijf millioen 28 Ministerie van Spoorwegen. Onze Vorsten tiaar Brazilië Zaterdag Oogst 1020 Oe Hss3Bd!@i*p@sü: AALST-LÖUFtDES Qoedkoope woningen Eon iiclscaswistisch munitisliurest De aanslag op M. Venhelos. Ex-koning Constantijn zou er kennis Een wonderöare fjeaszlng te Padsa Verminöeringvaa dlansttermija kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 11-1 XXVI» JAARGANG NUMMER 831 X> C3- 353 ij J&. TD> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Genot Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Uavas,8, Marteïaarplein, to Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G. i II. Augugtinus Zon op5,13, onder G,50 I Volle Maan den 29 Deze verschrikkelijke veeziekte is liet voorwerp van alle gesprekken. Blkeen is daarop 't akkoord dat do jneest strengen maatregelen moeten genomen worden om die besmetting te keer te gaan. Die maatregelen zullen natuurlijk ongemakken medebrengen en schade lijk zij-n voor sommige menscbon ntaar moest onze veestapel ton doele weggerukt worden, dat zou nog veel schadelijker zijn voor iedereen, voor landbouwers," vookoopmans, vleesek- bouwers en verbruikors. Toen hij vaststelde dat de ziekte, de veepest was, zegde de Franscbe ge |eerdo Bordet die do veepest bijzonder heelt bestudeerd in Transvaal Dat kan aan België eenen oorlog kosten Het gevaar is dus groot oneindig groot. Gelukkiglijk, bet wordt begrepen, dat beeft de vergadering van den Landbouwersbond van Vrijdag 20 Oogst bewezen. Alle landbouwers, daar aanwezig waren bet eens dat de radikaalste jnaalregelen moeton gehandhaafd wor den en elk deed zijn best om da ver schillende manieren van bedrog te doen kennen welke men moot beteu gelen. Enkel slachtvee mag nog de open bare wegen betreden, vergezeld van eenen geleibrief door oenen veearts afgeleverd. De aanwezigen waren echter van gevoelen dat ook dat hot smokkelen van dieren kan in de band werken. De smokkelaars weten geleibrieven na te maken, en indion men de beesten brandt, ze maken ook de brandmer ken na, Het smokkelen van dieren wordt 's nachts gedaan en is zooveel te ge vaarlijker daar geeno voorzorgen ge nomen worden. De kwestie is of men niet best zou doen het verkeer mot vee volstrekt te verbieden. Het slachtvee zou naar de markten of slachthuizen kunnen gezonden wor den in geslotsno wagens, ofwel men zou het kunnen afmaken op bet bof waar bet gekweekt werd. Men zou dan enkel bot vleescb te vervoeren hebben, evenals het vel en de ingewanden. Het vel biedt het grootste gevaar nan, men zou bet Voorafgaandelijk kunnen ontsmetten. Dat alles is natuurlijk zeer omslach tig en kostelijk, maar hot zou nog veel slechter zijn indion we tookomend jaar, geen vee en dus geen vleesch ftieer hadden, en het zou dan nog veel duurder zijn. - Er is gezegd en herzegd dat men de stallen moet proper houden, kuischen, schuren,'do splnnekopnotten wegno men, zo ontsmetten, enz., enz. Iemand die in de gelegenheid is geweest stallen te bezoeken, zegt dat die raadgevingen op groote schaal gevolgd worden. Hij hoeft vastgesteld dat de muren met zorg gekuiscbt en geschuurd wa- reh, en or waren er die zoowel met kréoline hebben gewerkt dat er bijna geene vliegen te zien waren. Dat is uitmuntend. Het spreekt van zelf dat niet alloen de rundvee-stallen moeten gereinigd en ontsmet worden. Ook do paarden-, varkens- en schaapstallon moeten ge zuiverd worden. Die dieren krygen de veepest wel niet, maar ze kunnen zo meedragen en verspreiden zonder zelf ziok te worden. Het ware ook uiterst praktiek dat or jacht gemaakt werde op rattenen muizen, die groote versproiders zijn van allerlei besmettelijke ziekten, zoo voor dieren als voor menscben. Indion or vole goede voorzorgmaat regelen nomen, er is ook eene keerzij de aan de medalie er zijn menscben die zeer onvoorzichtig zijn. Zoo vertelde ons een landbouwer, dal bij met paard en rijtuig naar de stad gekomen was. Hij bad zijn paard gestald in do gewono herberg. Toen bij echter nog eens naar zijn paard ging zien, stond er een ander nevens, namelijk van eenen landbouwer van eene andere gemeente, wiens runddieren aan de veepest bozweken zijn Ge kunt denken boe verwonderd de oorsto landbouwer stond te kijken als hij dat vernam. Hij wist niet of hij zijn paard weer in zijnen stal zou durven plaatsen zonder het te ontsmet ten. Een landbouwer, die door do ziekte beproefd is geweest, zou hot vorstarid moeten hebben te huis te blijven, 011 vooral niet mot paard en rijtuig naai de stad te rijden op oenon marktdag. In vroegere ja reu worden de hoeven waar gevaarlijke veeziekte heerschtte, volkomen afgezonderd niemand mocht er op of erat, en die maatrogel leverde goede uitslagen op. Tot hiertoe gaat men nog zoo streng niet te werk; doch ais do menscben uit zichvelven niet voorzichtig willen zijn, zal het wel zoover moeten komen, dat men buil tot voorzichtigheid dwinge 41® Vervolg. Louis, de pachter kwam boven uit hel woud over de heide cn had den boschwachter leeds op zijn offer herkend. Hij gaf zijn paard de sporen èn kwam recht op Judas af. De boschwachter bewoog zich niet van Schrik. De tusschcnkomst van Louis maakte plotseling aan zijne nu bevredigde woede een Jinde, en de vrees voor straf wegens dezen «noord trad er voor in de plaats. Als bij nu vluchtte en zich snel verborg, bet hielp hem niets meer, want de pachter had hem herkend, hij wenkte hij scheen te «poepen maar op dit oogenblik gebeurde iets .onverwachts, |dat den boschwachter geheel hit zijn gevaar hielp. Er liep een brcede, die pe grensloot door het heideland heen, en Scheidde den ruiter nog van den moordenaar. Louis had op den weg naar Montpellier, {jaar hij iets van Engeline vernomen had en haar wilde spreken, het hulpgeroep van den Widen tuinman gehoord en dadelijk het ge tuid gevolgd, om den ongelukkige bij te slaan Hij zag Judas op zijn offer. In hetzelfde oogenblik bereikte hij de bree- fle, halfuitgedroogde grenssloot. Hij zette zijn paard aan, om over de hin dernis te komen, maar het nam den sprong •te kort, en viel, zijn ruiter bedekkende. tfudas zag dit voor hem gelukkig geval, hij «leef eenige seconden onbeweeglijk naast zijn ^ffer on zag onafgewend naar den gevallen OPGEPAST Het SLUITEN der LIJSTEN van de REIS s vastgesteld op 30 Augustus. Voor inlich tingen zich te wenden bij M. Modeste CERCELET, Leopoldstraat, 11, Aalst. Voor onze arme zieken Om eene genezing to bekomen, Lede 20,00 Louis verroerde zich niet. het paard deed wel eenige vertwijfelde pogingen om weer op te springen, maar het scheen bij den val ook gekwetst te zijn. daar het geduj'ig weer neer viel en eindelijk opzijn bereider bleef liggen. Gezien heeft hij het, bromde Judas* b:j zichzelven, maar verraden kan hij mij niet. Het werd reeds donkerde kalm gewor den boschwachter stond van zijn offer op, dat bewegenloos in zijn bloed baadde, Hij dacht na, wat hij nu met den vermoordden zou be- ginnen. Spoedig viel zijn oog op den geheel in zijne nabijheid staanden ouden dikken boom, die geheel hol scheen te zijn. Nadat hij zich overtuigd had, dat de pach ter Louis zich nog niet verroerde, ging hij naar dc ouden tuinman maakte den riem, waaraan zijn hartsvanger hing los, en bond deze beide sterke riemen om de voeten van zijn offer vast. Toen trok hij zijn slachtoffer tot don boom, klouterde op den sterken lak en begon daarna den levenloozen naar boven te nekken. De boschwachter bad eene ongewone lichaamskracht, en daarom gelukte het hem na eene geweldige inspanning om den ouden tuinman op te trekken. Toen diens beenen boven de opening van den hollen boom waren stak hij deze in de opening en daarna het lijf van den ouden man. Hij liet hem in den hol len boom vallen, hoofd en armen staken iets boren de opening uit hij drukte die leden echter, zoo goed als het ging, ook naar bin nen, haalde wat takjes en mos, en dekte, daarmede de handen. Oproep tot het publiek. Kortelings zal tot stand komen eene gewes telijke maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen, bestemd om aan weinig •bemiddelde personen, en bijzonder aan tal rijke huisgezinnen verhuurd tc worden. Dit organisme zal werkzaam zijn krachtens de wet van 11 Oktober 1919 en mits toelating door de Nationale Maatschappij voor goed koope woningen en woonvertrekken, die ha ren zetel te Brussel heeft. - Reeds werden bijtredingen bekomen van nijverheids-'ondernemingen en particulieren. Het Maatschappelijk kapitaal zal in aan deden van 1000 fr. ve docld worden, waar op eon vierde moet gestort worde bij de op richting der maatschappij. De aandeelhouders mogen een dividend van hoogstens 5 °/0 ont vangen. Het Komileit doet eon dringenden oproep tot het publiek voor de inteekening van aan deden van deze maatschappij van sociaal nut, die al hare krachten zal aanwenden orn de wooncrisis te bestrijden. Niettegenstaande de huidige duurte van de nieuwe gebouwen, stelt de maatschappij zich voor, talrijke nieuwe woningen te bouwen die aan redelijke prijzen zullen kunnen verhuurd worden dank zij de Staatstoelagen en de tusschenkomst van andere openbare machten. De personen die door inteekening van aan deden wenschen deel te nemen aan dit werk^ dat voorde arbeidende standen zoo nuttig zal zijn, worden verzocht zich te wenden tot M. Moversoen Romaan, schepen te Aalst, voorzitter van het Beschermingscomiteit, Nieuwstraat47, voor 1 September aanstaande opdat de maatschappij binnen kort kunne opgericht worden. Voor de reizigers naar Frankrijk. Ten einde moeilijkheden aan de grens te vermijden aan de personen die zich naar Frankrijk begeven of er van komen, herinnert het spoorwegbestuur aan het publiek dat de reizigers van en voor Frankrijk moeten voor zien zijn van een paspoort in regel zulks is verplichtend. Indien zij niet voorzien zijn van dit bescheid, zullen zij, aan de grens, door de plaatselijke politie geweigerd en naar hun punt van vertrek teruggezonden worden. Bovendien wordtiierinnerd 1. Dat de personen die bcpaaldo goederen, als al dan niet bewerkte tabak, waarvan de aangifte verplichtend is, wenschen in te voeren, ze uit eigen beweging moeten aan geven aan de tolbeambten bij het onderzoek aan de grens, op straffe van verbeurdver klaring der goederen en van toepassing eener boete 2. Dat de personen die uit Frakrijk gaan, noch openbare fondsen, noch gemunte waar den van een grooler bedrag dan 5000 fr. mogen bij zich hebben. Elke som boren dit cijfer wordt in beslag genomen en bij niet aangifte, wordt eene groote boete geheven. De in beslag genomen som wordt, echter, ter beschikking gehouden van den belanghebbende bij zijn terugkeer. TE ANTWERPEN. Wapens voor Rusland. Rü3sisch-Dult3che konkelfoes. Een brief, welke onlangs in de handen der overheid gevallen is, heeft te Antwerpen het bestaan aan 't licht gebracht van een Duilsch aankoopkantoor, hetwelk voor doel heeft in België wapens op te koopen voor bolschewis- lisch Rusland. De brief in kwestie was gericht door dit kantoor aan een Belgischen wapen maker. Nu was de arbeid verricht, hij had zijn offer in zekerheid gebracht, en slechts het bloed op den grond verried de afschuwelijke daad, die bij begaan had. De oude tuinman en het testament waren verdwenen, waren in den hollen boom verscholen en niemand kon tem op deze plaats vinden. Maar er was mogelijk nog een verrader de pachter Louis, die met het paard gevallen was, en er nog onder lag, hij was misschien nog niet dood hij kon nog een getuige worden en den boschwachter van moord be schuldigen. pat mocht niet gebeuren. Al hij den be- zwijmd onder zijn paard liggende, door een slag op het hoofd geheel doodde, was ook deze getuige stom gemaakt, en niemand kon, als hij gevonden werd, iets anders denken, dan dat hij bij den val den dood gevonden had. De misdadiger wilde juist naar Louis gaan, cn'zich het stilzwijgen over den eersten moord, door een snel te volbrengen tweeden koopen, toen hij tot zijn schrik stemmen van mannen hoorde, die op den weg liepeu, die uit hetjjwoud naar de heide voerde. De boschwachter bleef een oogenblik als verlamd staan. Zij moesten Louis enjzijn paard zien en vinden Dij had geen lijd meer om zijn bloedig werkjtc verrichten. Als de mannen den pachter bijstonden en t hij weder tot bezinning kwam, zou hij aan- igifte van den moord doen, waarvan hij getui- j ge was geweest, zonder den overvallene te j kunnen redden. Zonder een oogenblik te verliezen, vluchtte hij zijwaarts over de heid& I en verdween in de duisternis. De bestuurder is een Duitscher, gewezen soldaat, die sedert een jaar met toelating van het ministerie te Antwerpen weergekeerd is. Ilij bestelde aan den Belgischen wapen maker 30.000 geweren van Russisch stelsel. De brief beloofde nog andere bestellingen en liet onderverstaan dat het kantoor handelde in overeenstemming met eene regeering welke echter niet klaar aangeduid was. Men weet niet of er kwestie is van de Duit- scbe of van de Russische regeering. Debrief vërmeldt ook dal een vertegenwoordiger der regeering kortelings te Antwerpen verwacht wordt, liet is ook gebleken dat de Duitscke bestuurder van dit kantoor herhaaldelijk over en weer reist van Belgie naar Duitschland, ofschoon hem daartoe door de Belgische over- heid een pasport geweigerd werd. Het parket en de verschillende betrokken ministeries zijn sedert geruimen tijd verwit tigd geworden, doch hel schijnt dat er hier niet ingegrepen wordt. Indien deze feilen echt zijn, dan is dat eene zeer erge zaak. Of zou liet met dien brief, betreffende het bolchcvislisch wapenkantoor soms gesteld zijn, zooals met de beruchte Duilsche papieren over de Belgische revolutie van 15 Augustus laatst, die zoogezegd ook te Antwerpen ontdekt werden. van gehad hebben Men verneemt uit Bern, dat in een gehei me bijeenkomst van de voornaamste aanhan gers van ex-koning Censtantin in Zwitéeriand bij Luzern de aanslag op Venïzelos is be raamd. Verscheidene geestverwanten waren uit Griekenland daarvoor overgekomen. Ook prins Andrè woonde ze bij. De vergadering meende dat Constantijn pas na den dood van Venizeloe weer den troon kon bestijgen. Alle middelen waren daarvoor goed. Ex-koning Constantijn werd van het plan op de hoogte gesteld. De- bladen van Parijs meldden dal M. Ve- nizelos Dinsdag Parijs verlaten heeft op weg naar Griekenland. Hij schijnt geheel hersteld. Het stadsbestuur van Brugge hoeft Don derdag officieel bericht ontvangen dat H. H. M M. de Koning en de Koningin te Zeebrug ge zullen inschepen, rond September, voor hunne reis naar Brazillië. Het Braziliaaosch slagschip Sao Paolo waarop hel Belgisch vorstenpaar zal insche pen, is gisteren morgeud uit'Cardiff vertrok ken, waar het herstellingen ondergaan heeft, om denzelfdcn dag rond den avond aan den zeemuur van Zeebrugge aan te leggea. Zijne bemanning bestaal uit 56 dek-officieren en 1200 matrozen. De gezant van Brazilië te Brussel is Don derdag namiddag naar Zeebrugge vertrokken om het oorlogsvrartuig te begroeten. De gezant zal zijnen intrek te Zeebrugge nemen tot na dc inscheping der Belgische vorsten. t Is slechts na de gebruikelijke bezoeken van den staf van de Sao Paolo aan de overheden van den stad, dat het inschepings- ceremonieel zal besloten worden. Het stadsbestuur van Brugge zal aan de officieren van het schip een groot banket aan- bieden. Zij zullen ook het front bezoeken. Naar Brazilië. Het vertrek van het Belgisch vorstenpaar en vary prinses Marie José blijft bepaald op September. Zij zullen te 11 uur 's morgens te Zeebrugge inschepen. Dc ministers zullen in de Noordslatie af-' scheid nemen van Hunne Majesteiten alleen baron Ruzette en M. de Wouters d'Oplinter vergezellen hen tot Zeebrugge. De Sao Paolo is Donderdag te Zee-! brugge binnengeloopcn. De bevelvoerende vice-admiraal en dcoffi-j eieren van den Braziliaanschcn kruiser wer den ontvangen door M. de Barros-Moreira,] minister en het personeel der Braziliaanscbe legatie te Brussel en vertegenwoordigers derj gemeentebesturen van Brugge, Oostende en Blankenberg he. Zij zullen vandaag door den Koning te Brussel ontvangen worden. DERTIENDE HOOFDSTUK In de Welkomst In den laten avond liepen twee mannen met een ongunstig uiterlijk, zacht met elkan der pratende door de straten van Parijs. De beide mannen liepen midden op de straat, de een van hen was naar zijne klee- ding te oordeelen een Spanjaard. Hg droeg een Imogen, spits toeloopenden hoed en daar onder een gekleurden doek op liet hoofd. De andere persoon scheen een echte Parijzenaar te zijn. Hij had zijne handen in de zakken van zijn wijden broek, droeg een korten, don kerbruinen rok, en een ouden vilten hoed, dien hij diep over het voorhoofd droeg. De Spanjaard was een middelmatige groote en zeer spierkrachtig, de Parijzenaar was meer dan zes voet lang, en had een bijzonder lange hals. l)e baardige gezichten van beide mannen waren, toen zij door de straat liepen, dikwijls naar elkandar gekeerd, zoo ijverig hadden zij met elkander le spreken. Ik zeg u dat wordt weder een vette vangst, zeide de Spanjaard, hij ziet er uit, als heeft hij dagelijks geen som te verteeren, maar hij heeft de zakken vol goud. Waar hebt gij hem gezien, vroeg de Parijzenaar. Hij is nu hier, dan daar in alle hoeken en spelonken, het schijnt bijna, als zoekt gij hier te Parijs iets in 't geheim op, antwoordde de-lSpanjaard. Ik zag hem hier slechts eenmaal hier buiten onze herberg. Hij moet in de staa^ St. Denis eene kleine woning hebben. Bij hel graf van den ff. AntoniuB. Zondag, zoo wordt uit Rome gemeld, is te Padua bij het graf van den II. Antonius do 22 jarige Maria Garraro na een-vijfjarige ziekte, waarop sedert drie maanden een alge-; heele verlamming der linker lichaamshelft' was gevolgd, plotseling genezen. Vergezeld van een broer en een zuster had ze zich Zondag morgen naar de basiliek he geven, biechte en communiceerde en liet zich' toen achter het altaar der relikwiekas dragen* om de H. Mis bij te wonen. Op een gegeven oogenblik zegde ze mek duidelijke stem «Ik gevoel me heler Daar ze sedert hare verlamming steeds sta melde, veroorzaakten deze duidelijk uitge sproken woorden bij haar broer en zuster niet weinig verbazing. Toen ze zich tergelijker tijd trachten op le richten en haar broer hierbij behulpzaam wilde zijn, riep ze luide Neen, neen, dal is niet noodig, nu ben ik genezen - en zo begaf zich vóór het altaar. Naar de Liberia van Padua mcdedeeldt, zal het feit door geneesheeren worden onder zocht. Een koninklijk besluit luide: d als volgt, wordt in den Moniteur afgekondigd Gezien art. 3 der wel van 10 Augustus 1920, luidens hetwelk de opgeroepenen die in 't bezet gebied hebben toebehoord tot eenen inlichtingsdienst erkend door de Belgische regeering of een der geallieerde regeeringen, vermindering van hunnen werkelijken diénst- termijn kunnen bekomen, onder voorbehoud van de bij koninklijk besluit vastgestelde be wijzen in te dienen, enz. Art. 1. Dc milicien, die het voordeel aan vraagt van art. 3 der wet van 10 Augustus 1920, dient bij den arrondissementskommis- saris, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschen komst van den burgemeester, eene aanvraag, in, samen met alle stukken waaruit kan opge maakt worden dat hij heeft toebehoord tot een der inlichtingsdiensten waarvan sprake, en waaruit de werkelijke duur zijner mede werking aan dezen dienst blijkt. Art. 2. De arrondissementscommissaris vraagt terstond bij het ministerie van lands verdediging een bewijs aan, dienstig om uit le maken dat de milicien inderdaad de dien sten heeft bewezen die hij inroept. Dit bewijs wordt afgeleverd na een onderzoek bij den bevoegde militaire overheid, naar gelangde belanghebbende verklaart medegewerkt te hebben, aan een Belgischen, Franschen of Engelschcn Inlichtingsdienst. Art. 3. Het in voorgaand artikel vermeld bewijs wordt gevoegd bij het dossier, dat vervolgens door den arrondissementscommis saris wordt doorgezonden tot de bevoegde wervingscommissie, waarvoor het den be langhebbenden milicien vrijstaat te verschij nen, hij zelf of een volmachthouder. De lieden daar in de nabuurschap we ten niets van hem, zeide de Spanjaard. Waart gij daar Ja, gisteren. Zij weten niet wie hij is, nauwelijks hoe hij heet, zij noemen hem slechts bet bruine heertje, omdat hij klein is en steeds van het hoofd tot de voeten bruin gekleed is, wij moeten hem hebben. Ik zag gisteren, toen ik hem naar de herberg volgde dat hij een beurs met goud op zich had. Goud was het, ik zag hein schilleren. Waarr gij er ook geweest, dan had gij er dadelijk aan nu eten gelooven, maar ik was alleen, en. Liet hij dan de beurs met het goud in de herberg zien vroeg de Parijzenaar, die door het hooren van het woord goud, zenuw achtig werd. Hij is sluw en voorzichtig, dat deed hij niet. Buiten op de hoek van de straat, toen hij had omgezien en zich alleen gelooide, haalde hij de beurs ter sluiks te voorschijn, en nam er een goudstuk uit, toen stak hij haar weder in een verborgen zak van zijn rok ik zag het echter en volgde hem in de herberg. Hij ziet er uit als een beschaafd, on- dachtig heer. Niemand kan wijs uit hem worden. Ik zette mij aan zijn tafel, en kwam in gesprel^ met hem, toen bemerkte ik half en half, dat, hij iels zocht, en dat hij een doel voor ''zijn rondfladderen heeft. En gij verloort den vogel nifct uit het. oog vroeg de Parijzenaar. Hij komt in ons hol. Ik heb ei hem heen gelokt. ('i Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1