De strijd om vijf miliioen Iel internationale sn '(Russische Sovjet-regiem Onze Forsten naar Brazilië Be burgemeester van Cork. Ministerie van Landsverdediging Laatste lijst der inschrijvers Be Poolsch-Russisclie oorlog. Zondag29 Oogst Maandag 30 Oogst 1920 AALST-LOURDES MutuaUstencoagres vaa Gaat Maarschalk Fosü ts Domremy De Fransch'Belgische militaire overeenkomst DE VOLKSSTEM XXVI» JAARGANG NUMMER S92 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst,Tel. 114 33 Gr 'FS T A. T~> q CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffel-De Gendt H. Joannm Onth. SZon op 5,15, onder 6,48 H. Rosa van Lima S Zon op 5,16, onder 7,46 Volle Maan den 29 Fubtlcitéit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; S, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. Wij kunnen de failliet van het Rus sisch Sovjet-regiem in onze gewesten jbooken; het is niet vergaan in de Poólsche moerassen, het was dood vóór het de Boeg en de Weichsel bereiktezijne laatste horden zijn verslagen, doch vóór die verslagen waren, was het doodvonnis over het regiem in Westelijk Europa reeds geteekend. Zelfs de samenkomst van Lucern waar Lloyd George en Giolitti het standpunt vanMillerandbijtraden, kan niet meer aanzien worden als de laatste spade aarde op de doodkist van het Sovjetism; lang vóór die bijeenkomst was de failliet van Lonine en Trotzky een voltrokken feit. In de Fransche Con/édération Gé~ néral du Iravail zegde Jouhaux dat dat zijne vrienden tot nu toe nog geen Stelling hadden kunnen nemen tegen de 3 Internationale, maar dat de proclamatie van Zinovieff aan het pro letariaat van de ganscho wereld mocht aanschouwd worden als eene oorlogs verklaring aan de socialistische orga nisaties. Wij kunnen niet langer zwijgen, zegde Jouhaux, ondanks al de sym pathie die wij koesteren ,voor de Russische revolutie. Te Kopenhagen, op het VIP Inter nationaal Congres der metaalbewer kers, is mon nog uitdrukkelijker ge weest. Merbeim (Frankrijk) heeft er gezegd dat de Russische revoldtie in alle lan den verwarring heeft doen ontstaan; hij heeft herinnerd hoe, vóór dou.oor- log, de Duitschers niet ophielden, de algeiixeeue werkstaking te bekampen, terwijl zo nu de Russische methoden goedkeuren. Welnu, ging hij voort, men moet den moed hebben, klaar en duidelijk te zijn, want het volstaat niette zoggen dat de Russische methoden goed zijn, men moot ze kunnen toepassen zoo niet dan onthoudt men zich van ze aan te bevelen. In Rusland gaat dat, emdai men daas* de werk. Stoeien kan omvereehieten, g!s ze «reageren ie werken, en omdat ze daar geen burgerij tegen over hen hebben staan; Maar het is onzinnig zich in te beel den, besloot Merbeim, dat dergelijke methoden wortel kunnen schieten in Westelijk Europa: het Communisme, zooals in Rusland, kan bij ons niet ingevoerd worden, omdat hot onze gewesten in eene grooto kazerne zou doen ontaarden. En Delvigne (België) verklaarde zich volkomen aan te sluiten bij de verklaringen van don Franschen re denaar. 42® Vervolg. De beide mannen hadtien de huizen van de straat achter zich gelalen en bereikten de barrière. Hier gingen zij links af, en nader den spoedig een klein, tamelijk eenzaam in de voorstad St. Martin liggend huisje, waar in zich de weinig bezochte herberg De wel komst bevond. ■- Een droevig licht kwam, uit de lantaarn in de nabijheid van het huis, waardoor men dit, vuil en vervallen ajs het was, eenige op een afstand liggende gehuchten kon zien. Het huis was lang, de ramen waien klein behalve de ruimte gelijkvloers, bevatte het nog eene kamer boven en, naar het scheen, beneden een keldergat, waarvan men voor op den weg slechts eenige kleine ovale gaten zag, nauwelijks groot genoeg, om een dier, ot een mager mensch door te laten. Het kleine lage huis, had uiterlijk'niets ongewoons. Het lag in een stil, tamelijk ver laten deel van de voorstad, en zag er zelf stil en verlaten uit. De beide mannen schenen zich hier te huis te gevoelen, en in deze spelonk hun hoofd kwartier te hebben. Zij traden door de huis deur in een donker portaal, en toen in de tamelijk ruime gelaghamer, waarvan de beide ramen met oude gordijnen waren behangen. Van de zoluoring in deze ruimte hing eene olielaipp. Langs de wanden stonden banken en rood geschilderde tafeltjes. Op den achtergrond stond een buffet, waar-, Het is inderdaad opmerkelijk dat alleen de Duitsche woordvoerders to Kopenhagen de Russische methoden -hebben verdedigd. Volgens Dissmann moest men partij 'kiezen voor de Sovjet-regeering, alleen omdat zij het proletarisch bewind was; dus, in zijnen geest mocht zij nog. zooveel misdaden plegen, misdaden van het proletariaat dienen als wel daden aanzien te worden, alleen omdat ze door het proletariaat zijn gepleegd. Schoone leerstellingen voorwaar maar, zijn ze, en blijven ze werkelijk niet de hoeksteen van heel het socia listisch gebouw?In Rusland passen ze dood eenvoudig in de praktijk toe, wat de politiekers van het socialisme in Westelijk Europa ift theorie aanpre diken. Waarom de failliet van het Sovje- tisme in onze gewesten een voltrokken feit is Merbeim heeft het nog gezegd. Onze werklieden zijn niot alleen niet- rijp voor eene algemeene kazerneering noch voor het executie-pelotor. als ze niot willen werken; ze denken alleen aan geld te verdienen, zei Morheim, en met zulke menschen maakt ge geen revolutie. 't Is de failliet, zonder omwegen erkend en de genadeslag voor de politiek die in sommige socialistische kringen ten opzichte van Rusland werd aangewakkerd. Overigens, de heer Destrée had reeds laten hooron dat M. Hymans wat voorbarig was geweest en dat het ministerie, eer het veertien dagen ver der was, misschien wel een ander standpunt bad kunnen innemen. Het karakter van M. Destrée is niot van dien aard dat wij hem verdenken te spreken onder den invloed der over winningen vau do Polen. Dat zij echter allen zouden spreken onder den invloed van den w eerzin welke het Russisch regiem in heel de' wereld heeft doen ontstaan en van den woerbots, welken dezen weerzin zou kunnen hebben op de kansen van het socialisme, dit durven wij gereedelij- ker gelooven. De Russische hol geraakt meer en meer hekend en zelfs onze meest door socialisme meegesleepte werklieden bedanken voor het geluk al die zege ningen van het proletariaat als hun aandeel op aarde te ontvangen. Zijne Excellentie Kamiol, de propa gandist voor al het heit dat Lenine en Trotzky aan do samenleving beloofden zal er iets anders op moeten vinden om de Russische methoden door zijne geestverwanten als suikerbrood te doen aannemen. OPGEPAST Het SLUITEN der LIJSTEN van de REIS is vastgesteld op 30 Augustus. op eenige glazen, flesschen, maten en een klein vat met wijn geplaatst was. Opeen bord lagen eenige, weinig smakelijk uitziende worsten, en in eene wormstekige kast zag men brood, eenige flesscheh met likeuren, en eene kist met sigaren. Toen de beide mannen in de kamer traden, zat een gast aan eene tafel ep dronk zijn glas uit. De waard een breedgeschouderd man met een dikken donkeren baard, een blauw schootsvel en hoog opgeslagen hemdsmouwen stond rustig in zijn buffet. De gast, die een arbeider uit de voorstad scheen te zijn, stond op en ging wog, toen de beide nieuwe gasten kwamen het scheen wel. dat het hem onaangenaam werd in de spelonk. In deze gelagkamer boven den kelder, rook het zeer eigenaardig naar kalk, en ook nog naar iets anders, wat men niet dadelijk herkennen kon er heerschlte eene onaange name lucht in de droevig verlichtte ruimte. Wat wilde die hier doen vroeg de Parijzenaar, en wierp zijn hoofd op een tafel, kent gij hem kastelein liet was een groene, meende deze, wat zooveel beteekende, als dat bij iemand was, die slechts hier heen was verdwaald. Breng ons wijn, beval de Spanjaard, en zette zich op een bank aan den wand, wij hebben dorst. Hoe staat het met den vreemde vroeg de waard, die of met deze gastön gemeen schappelijke zaak maakte, of onder hunne bescherming en wil scheen te slaan. Met welken vrceade i$eqnt gij vroeg Nog do aankomst van de «Sao-Paolo te Brugge Uit Brugge 27 Oogst, Het Braziliaansch slagschip is heden te Zeebrugge binnenge lopen en, na eene allergemakkelijkste raa- nceuver, aan den zeemuur gemeerd. Het schip begroette de Belgische kust met salvoschoten, die door onze batterijen beant woord werden. De bemanning hief een driedubbel hoe ra i> aan. Dc burgemeester van Brugge, graaf Visart ging, vergezeld, van den Braziliaanschen gezanten talrijke overheden, aanboord, ver welkomde den bevelhebber en de officieren terwijl 't schip de Belgische vlag heesch. Eene talrijke menigte woonde het prachtig schouwspel bij. Het gemeentebestuur heeft een schitterend leestprogram opgemaakt ter eere der beman ning. De hoogst belangrijke vraagstukken die heden al onze mutualiteiten aanbelangen zul len op het Cougres van 12 September aan slaande te Gent besproken worden. M. A. Vau Ylieberghe, Schrijver van hel Verbond S. Niklaas, zal handelen over het innerlijke leven onzer Verbonden en maat schappijen. De herinrichting der plaatselijke maatschappijen van Ouderlingen Bijstand zal door den H. G. Gabriel, Voorzitter van Volksliefde te Gent, besproken worden. Ove de werken der Kinder- en Moederbescher- miog en hun verband met de mutualiteit zal Dr. Stubbe van Gent eene hoogst belangrijke voordracht geven. De Pensioeokwestie zal door den li. R. Moyersoen, Voorzitter van het Verbond Aalst behandeld worden. De maatschappijen bij de Verbonden van Oost-Vlaanderen zullen binnen enkele dagen de wenschen en de besluiten der verslaggevers ontvangen èn aldus de gelegenheid hebben deze, in den schoot van hun bestuur, te be spreken. Dringend worden zij verzocht hunne aanmerkingen of wenschen schriftelijk te sturen aan den E. H. Eeckhout, Bestuurder van het Sekretariaat van den Landsbond, te Gent. Ciuistene Mutualisten^van Ocst-Vlaande- ren allen naar 't Congres van Gent. Uwe duurbaarste belangen zullen er grondig be sproken worden dit congres moet de dage raad zijn van een nieu\f'en krachtvol leven voor al onze onderlinge bijstanden. Allen op post geene onverschilligheid, geene aarze ling meer het wachtwoord is en blijftAllen aan 't werk. Reeds meer dan twee weken zonder voedsel. Over den toestand van den burgemeester van Cork, die, gelijk men weetin de Brixton- gevangenis, van de H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien, melden deEngelsche bladen De lord mayor is zeer zwak. Hij heeft reeds 14 dagen lang geen voedsel gebruikt. Zijn toestand is van dien aard, dat, zoo hij al vrijgelaten werd, hij niet zou kunnen ver trekken. Naar den Burgemeester zelf verklaarde, zou bij, zoo men hem een bewijs van invrij heidstelling Hoonde, voedsel gebruiken en in de Bifxton-gevangenis blijven tot hij zou kunnen vervoerd worden. Zijn vrouw heeft hom een bezoek gebracht. Zij verklaarde, dat haar man bij zijn besluit volhardt. Een beroep op den Koning. M. Redniond-IIoward, neef van M. John Redmond, den nationalistischen leider, heeft aan Koning George getelegrafeerd, zijn ge nade inroepend ten gunste van den burge meester van Cork. alsook van andere gevan geneu die aan hongerstaking doen. De sekretaris des konings antwoordde, dat de koning de opoffering van Redmond's familie voor de Ierschezaak kénde, om welke reden de koning het verzoek met een bijzon dere aandacht zou nagaau. Het Home officie heeft M. Redmond Ho ward bericht dat de houding der regeering niet veranderd was. De commissie der Iersche vredesconferen tie heeft aan koning George ook om bevrij ding van den burgemeester van Cork verzocht. Nieuwe betoogingen voor het gevang. Donderdag avond is een nog grootere menigte dan te voren rondom het gevang komen betoogen. De orde werd gehandhaafd. Vele aanhoudingen hadden plaats. Tegen middernacht ging de menigte een policiepost bestormen, maarzij moest achter uit wijken. W\ La Croix bericht Maarschalk Foch kwam hier Maandag in de natronale basiliek van Domremy eene II. Mis op laten dragen om God en Jeanne d'Arc te danken voor zijn overwinning. Tij dens de H. Mis ging de maarschalk met zijn ordonnance-officier te communie. VVV de Parijzenaar. Dien gij eenigen tijd geleden hierheen wildet brengen, hij met den breed- gerauden hoed. Hij meent den Amerikaan, dien wij bij de post ontmoetten, zeide de Parijzenaar tegen den Spanjaard. Wat geven wij om dien Amerikaan, zeide de Spanjaard en schonk zich en zijn gezel in, die had de zakken niet vol. Wij hebben wat beters op liet oog. Wat beters vroeg de waard nieuwsgierig. Dat is nog een vangst die de moeite waard is, riep de Spanjaard. Gij hebt dus een geheim Geheim Neen Waarom ook Gij verneemt het toch, want hij komt hier. Wie dan Morgen of overmorgen komt hij hier. Hahaha, dat geeft een zak vol goud, het wordt beloond. Dat wordt een zaak, meende de Spanjaard, geef nog een kan wijn, dat kan wat lijden. Hebt gij ntet vernomen hoe hij eigenlijk heet vroeg de Franschman. De lieden in het huis in de straat St. Den nis hebben gezegd, gij heet Pelletier, juist wist niemand het, zij noemen hem alleen slechts het bruine heertje. Wat zegt .gij\daar, Spanjaard, riep de kastelein verbaasd en bleef met de kan in de hand staan, het bruine heertje Kent gij den zonderlinge oude, die onlangs hier een huur was. Hebt gij hel op hein gemunt Gij hoort het en het beloont de moeite. A!s gij uwe hoofden ÜcHiebt, zeide de. Voor de jongelingen die deel uitgemaakt hebben van een Inlichtingsdienst in bezet België. Ter voldoening aan de wet van 10 Augus tus 1920, zullen de militieplichligen der'bij- zondero lichting van 1919, die in het bezette gebied deel uitgemaakt hebben van een offi. cieel erkenden inlichtingsdienst werkend voor liet Belgisch, of een der Verbondene legers, een verkorting van dienst kunnen bekomen gelijkwaardig met de helft van den tijd gedu rende den welke zij werkelijk behoorden lot bedoelden inlichtingsdienst. Hun aanwezig heid onder dc wapenen mag evenwel van geen korteren duur zijn dan 4 maand bij het voetvolk, 6 maand bij de bereden troepen. Een in het STAATSBLAD verschenen Ko ninklijk Besluit bepaalt dat, om deze verkor ting van dienst te bekomen, de belangheb benden eene vraag dienen te sturen aan den Arrondissemenlskommissaris, er bijvoegend alle bewijsstukken die van aard zijn om t3 laten vaststellen dat zij medegewerkt hebben aan een inlichtingsdienst, alsook den duur hunner werkelijke medewerking aan dezen dienst. De Arrondissementskommiasaris zal dan bij het Ministerie van Landsverdediging eene verklaring aanvragen, dewelke zal die nen om, na onderzoek bij de bevoegde leger- overheid, na te zieu of de verklaringen van den belanghebben gegrond zijn. Het aldus aangevulde dossier zal overgemaakt worden aan de bijzondere Wervingscomraissie die met de beslissing belast is voor dewelke de klager kan verschijnen in persoon of door be middeling van een afgevaardigde. De raililieplichtigen, die reeds onder de apenen zijn kunnen desgevallend genieten van de voordeelen der wet, mits zich naar dezelfde voorschriften te schikken. Indien noodig, zullen zij met verlof zonder soldij gezonden worden, in afwachting dat over hun geval beslist worde. waard laat dan het plan varen. Oho wat hebt gij met hem te maken. Gij denkt mis schien dat hij meer is, als hij schijnt. Ik zeg u slechts dit eene laat het bruine beertje builen spel, anders zal hel u slecht gaan, en mij ook. Sedert wanneer zijt gij bang geworden riep de Spanjaard, en sloeg een dreigenden blik op den kastelein. Laat hem praten zeide de Parijzenaar, en sloeg met de hand door de lucht, wij doen wat wij willen. Neen riep de waard, die anders de derde van het verbond was, doe anders wat gij wilt, maar..., Als ge niet wilt helpen, laat het dan maar aan ons over, zeide de Spanjaard, Naar den oude kraait geen haan, voeg de de Parijzenaar er bij. Dat weet gij niet zegt liet maar zoo. Ik zeg u, met het bruine heertje is het niet pluis. Wie het eigenlijk is weet niemand, maar ik verwed mijn hoofd er onder, als hij niet een van het hof of de prefect zelf is. Gij zijt gek schreeuwde de Spanjaard. Luister naar mijne woorden. Die gaat niet voor zijn genoegen in de spelonken, die zoekt en vraagt en vorscht alles uit. Kan u dan een mensch zeggen, wie hij is neen. Ik zeg u dat is wat groots. Als die hier ver dween en zijn dood vond, het zou niet ver borgen blijven, het zou onze laatst^, zijn. AALST-LOURDES M. Felix De Hert, burgemeester, Aalst2 Mad. Albert Dubois. Roase. De familie Ide-Je Wilde, Antwerpen^ 3 plaatsen. Mej. Alix Braibant, Dourbes (Nimea). Mej. Iiegine Braibant, id. id. Mej. Alida Jacqmart, id. id. Mej. Constantia Schollaert, Meire M. Marie Messman, Aalst. Mad. Fooquet, Antwerpen. M. Tbéopliile Crockaert M. Horlense Dd Beule E. H. Poppe; M. Augusta DcRoucke; M. Marie DeSmet M. Joseph Wit/oreck M. Pbiloméne Van der Eeclcen M. Léontine Verhulst M. Wed. Aug. Pyck M. Lconiê Quisquater M. Bertha Van Nuffel M. Clara» De Vylder M. Barbara VerbrakelM. Ma-; ria DeGryse M. Egidius Van der Poorten ;j M. Emerance Van Strylten M. Valentine! Morroye M. Marie Verstinghe M. Hoctoi. Steen M. Yvonne Fix Mej. M. SnelMej., G. SnelM. Xavier Van den Steen Mv. Van Langenhove-Van De Velde Eerw. Zus-' - ter A. Eerw. Zuster M. M. Wed. Vare Hcesbeeck Me. Lagneau M. Clara Hem" berg M. Leopold Van Rossern M*. Poppen Van Namen M. Marie Van Assche. Uoor onze arme zieken 1 Opdat het H. Hart van Jezus door het Onbe-t vlekt Hart zijner Moeder mij goed en volkome geneze, Lede 10,00 Verlangt van de Bedevaarders een gebed bijl O. L. Vrouw te Lourdcs, V. i). T. 5,00 De militaire overeenkomst, dezer dagen onderleekcnd door maarschalk Foch ere generaal Maglinse, zal voor het vertrek vare den Koning door den ministerraad bekrach tigd en door den Koning onderleekend wor den. De rooden weigeren nog to vechten Het rood reserveregiment van Smolensk,' weigerde naar het PooIsche front te vertrek ken. Te Vitebsk gaven de volkskoramissaris- scn aan eene arlilleriebrigade bevel naar het front te vertrekken. De brigade ging echter aan 't muiten, schoot de volkskommissarissen neer en ging dan uiteen, de kanonnen ere munitie in steek latende. Ook te YVladimir weigeren de roode troe pen aan de bevelen van Moskou te gehoorza.; men. Te Klin, hebben de Letten meer dan 200 boeren door den kop geschoten, olndat zij weigerden aan de mobilisatiebevelen te voU doen. Uit Kalovya, Daboum, Tver Yaroslaw enz. wordt gemeld, dat de roode troepen uileen- gaan onder den kreetWeg met den oorlog l Geen man meer naar het front Poolsch legerbericht. Noordfront In de seklors van liet le en 5° leger is de toestand onveranderd. Wij zuiveren in de streek ten westen der lijn Mlava-Ciechanow, hebben wij 3000 Bol- schevisten behoorende tot verschillige divi sion gevangen genomen, In het center, in de streek van Lemau, be vinden zich nog verscheidene duizenden' Bolschewisten, van alle wapens die onder onze drukking naar de Duitsche grens wijken. In dezen sektor stelden wij vast, dat er door de Bolschewisten van op Duitsch gebied op onze troepen geschoten werd. Langs de baan Kolno-Myszvniec had ons Laat hem toch riep de Parijzenaar lachend hij heeft het delirium en heeft plotseling de beulkoorts. Sedert wanneer hebt gij die gedachten gekregen, lummel Hebt gij zoolang altijd geholpen en uw deel gehad, als er wat te vangen viel Waarom wilt gij er nu in eens van aftrekken Het is om onze halzen te doen, als gij u aan het bruine heertje vergrijpt, ik zeg het u. Geef u geene nuttelooze moeite, mijn zoon, hij komt hier en zal bloeden. En ik zeg u, dat hij niet in uwe han den zal vallen, ik duld het niet, omdat ik een ongeluk vooruitzie. (Naar wien gaat het, hé, schreeuwde de Spanjaard woedend en sprong op. Oho, gij denkt u wel te redden, terwijl gij den aangever wilt spelen vroeg de Span jaard met lieesche stem, terwijl zijn oogen uit hunne kassen traden. Hij zag er verschrik kelijk opgewonden uit. Op hetzelfde oogen- blik pakte hij de zware, plompe houten bank, die naast hem stond op, en zwaaide die als een veder ia de lucht. Nalalet voorzag wat komen zou, in eere, sprong was lm. bij de deur, en terwijl lm' naar buiteiyvïuchtte riep hij dat zij nu maafc een ander' kastelein; móest kiezen, dat hij noQiU&eer terug kwam. it\ de nabijheid van de Lazarusgp^angenia GH tail dus angstig, zeide de Spanjaard^ Parijs lag ten tijde vau dit Verhaal een tot daa^aard [eng, smal morsig steegje, d»lliet Paradijs^ Als de brume bier YVgqwijnt dare jlzijnj steegje genoemd werd» fy)j'allen verloren. ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1