I De strijd om vijf milüoen AALST-LOURDES 1 1)8 Poolscii-RassiSG&s oorlog. Uitgever: J. Van Nuffel-De Genot Woensdag Sept. 1920 De verkeerde wereld. reïsFas Ministerieels Crisis In Spanje. Congo DE D^AmXFdËR ZEE De nalatenschap van W. K. Vanderbilt. De ColombiiS'Ridders te Rome keizerlijke familie van Rusland pi erkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 194 D G- 13 L. A D - 7 CENTIEMEN H. Gillis I Zon op5,18, onder 6,41 Laatste kwartier den 5 ublicltdit buiten'het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Ag6Dtsehap Havas,8, Martelaarpleie, te Brussel; S, Place de Ia Bourse, Parijs ea 6, Bream's Buildings Londres E.C.i. I 't Schijnt dat de wereld omgekeerd en ver- kAordv(5 op stoffelijk, zedelijk, verstandelijk fphiwi of daaromtrent. Is liet daarom te be- >er Ik geloof van neen. Is de oorlog die heel de wereld heeft om gekeerd deménschen zoeken nog achter hun jioofd en de maatschappij ook. Alles moet heringericht worden. Al dat werkvolk of bur ger heet moet vereenigd worden in eene degelijke vereeniging moeten wij alleen de redplank zien én dat moet eene christene vereeniging zijn, anders gaan we naar den dieperik. De katholieke gezindheid moet be zield worden met vooruitstrevende, volksge zinde en ook burgersgezinde gedachten, 'L vlaamsch mag daar ook zijn plaats vinden, anders gaat ze te niet. Als ge het werkvolk noort spreken, redeneeren kan men hun wen- schen; hunne verzuchtingen, hun droombeeld nagaan, 't Zelfde mag en moet gezegd worden van onze brave burgers, die ook het hunne moeten krijgen, hebben en houden. Een be sluit staat vast, dat is dat er dient hard ge werkt te worden om ons vlaamsche volk op den goeden weg te behouden om ze niet te zien overloopen. 't Is hoog tijd De vijanden werken met helsche listen... Nu de ondersteu ning en vereeniging is er noodig... Doch men vergete niet dat ze moeten steunen op geloof en godsdienst. Ik heb gezegd... Om de maatschappij belet' en zeker te lei den de eendracht te bewaren, ze te richten naar het hooger doel waartoe wc allen hierna maals geroepen zijn en dit punt wordt te veel in den vergeetboek geschoven moeten wij christelijker en Katholieker worden. Eerst en vooral moet men daarmee aanvangen in den familiekring want de kinderen van heden zijn de groote menschen. De werklieden en de burgers van morgen. Dus ouders uwe oogen open doen a. u. b. en zien wat er omgaat met uwe kinders, kleine en groote kinders, en ze benspen, tlurven spreken en doorspreken, straffen en thuishouden en doorwerken van den eersten keer zonder wachten of dralen. Gedenkt het spreekwoord 't is te laarden put gevuld als liet kalf verdronken is. Met kermissen en feesten en zelfs op ge wone Zondagen weest dat indachtig, ja ook al de dagen van het jong leven uwer zoons, ilochters en kleinere kinders. Nu is het den averechtschen tijd. Spijtig genoeg. De ouders zitten stil thuis en laten bun kinders langs de straten loopen of in danszaien, kinemas en diergelijke bijeen komsten binnenterlen tot hun tijdelijk onge luk en lot eeuwig verderf. Daardoor gebeurt het dat vele kindera van zekere gedoken zaken meer welen dan hun grootmoeder, en in andere die ze moeien weten, dommer zijn dan het peerd van Christus ofte ezels. Hoe kan eene maatschappij zich redden, recht in haar schoenen gaan en loopen, voor uitgang doen in natuurlijke en bovennatuur lijke werken en zaken als ze slechts zulk laag gemeen en bedorven volkje in haren schoot kweekt, ziet opgroeien en het welhaast tot bestierende of bestierde groot en oud gewor den medeleden telt. Wie zal dat veranderen. Met Godes hulp moet iedereen van ons elk in zijnen huiskring, in zijne omgeving, op zijn werk, in de herberg, op gelijk welk samen komen of samentreffen medehelpen tot ver betering van de huidige opvoeding en dus tot verchristelijken van de hedendangsclie samen leving. Marc. 44® Vervolg. Ilij zal hem ïuedegealeept en in het kreupelhout ergen»verborgen hebben, zeide Louis, maar deze schandelijke moord zal niet ongestraft blijven. Hjj heeft den ouden man doodgeslagen en ik geef de misdaad aan. Er is niets te vinden, meenden de boe ren, en als dé oude tuinman niet te vinden ia, dan heeft Judas hem doodgeslagen.9 Louis bedankte de beide boeren voor de hem verleende hulp, en klom, door hen on dersteund, op zijn paard. Op den terugweg naar zijn vader, besloot, bij nog voor het invallen van den nacht zich over alles zeker heid te verschaffen en voornamelijk daar Erigeline te zien, die zich volgens zijne mee- r.ing in de handen van dezen onmensch en zijne vrouw bevond. Hij voelde, dat hij zijne krachten terug had, en bereikte ook spoedig de li ut van den bosch wachter. Tevergeefs begeerde hij binnen gelaten te worden het huis was gesloten, en niemand luisterde naar zijn kloppen. De onrust van den pachter ver meerderde met elke minuut daar hij zich niet kon verklaren, dat niemand te huis was. Toen hij naast de hut «tond, en nogmaals luid geklopt had, naderden stappen. Louis riep den naderenden aan, meenende dat het Judas was. Ik ben de boschwachter niet, antwoord de de aangeroepene. Dén boscnwachier ont moette ik voor een goéd uur in het bosch op den weg naar Parijs, hij scheen haast te hebben Aangezien er een veertiental zware zieken- zijn, die de Bedevaart naar Lourdes mede maken en in de onmogelijkheid zijn zioh te bewegen daar zij steeds liegend moeten blijven, doen wij een beroep op de eigenaars van autos of rijtuigen, om deze Maandag 6 September 's morgènds één uur, en op Dinsdag 14 September, 's avonds één uur ter beschikking van het Komiteit te willen stel len, om de zieken naar de statie en naar hunne woning te vervoeren. De aanbiedingen worden met dank aan vaard bij 'M. Modest Gercelet, voorzitter, Leopoldètraat, 11, Aalst. De deelnemers aan de Bedevaart, die r^eds hunne aanvraag lot reispas inleverden bij M. Gercelet, moeten zich aldaar begeven om te.gaan zien of hun reispas nog niet aange komen is. Degenen die nog geen reispas aanvroegen moeten zulks ohmiddélijk doen, anders woi'dt het te laat. Het Bestuur kan natuurlijk geene verant woordelijkheid op zich nemen, voor degenen die door hunne nalatigheid, aanleiding zou den geven tot terugzending aan de Fransche greus. Iedereen raoetin re^el zijn. Het uar van het vertrek te Aalst is vast gesteld om 10 u. 35 m. Voor onze arme zieken Naamloos 20,00 Een gebed voor eene genezing 20,00 Uit Madrid wordt gemeld, dat het ministe rie Maandag avond zijn ontslag gegeven heeft. Een ministerraad had in den vooravond plaats. De voorzitter van den raad, M. Dato, legde aan zijn kollegas den politieken toe stand uit. Onmiddelijk hebben al de mipisters hun ontslag ingediend, teneinde de oplossing der krisis te vergemakkelijken. Na afloop der vergadering begaf M. Dato zich bij den Koning, om hem hel ontslag van het kabinet mede te deelen. De aanslag op Al. Venizelos. M. Boutigny, onderzoeksrechter, is Maan dag overgegaan tol de bepaalde ondervraging van Apostolos Trerepis en Georges Kyriakis, daders van den aanslag gepleegd op M. Venizelos. De twee belichten hielden hunne eerste verklaring staan, namelijk, daler geen konv plot was en dat zij zich om persoonlijke" redenen op M. Venizelos hebben willen wreken. Zoodra de onderzoeksrechter uit Grieken land de inlichtingen bekomen heeft welke hij daar heeft gevraagd, zal bet dossier dézer zaalc gesloterr worden. In afwachting is Kyriakis naar de zieken zaal van het gevang van Fresnes overgebracht geworden. Verlrek van da Albertville Gisteren namiddag ten 2 uren is de Bel gische stoomboot Albertyijle uit Antwer pen naar Congo vertrokken met eeriè volle lading en ongeveer een driehonderdtal passa giers. Tusschen de vertrekkenden bevonden zich vele missionnarissen Ter plaatse bemerkten we Mgr. Roelens en den pater Provinciaal der Jezuiten, de eerw. pater Coemans. De Albcrtville had benevens de,gew.one allerhande lading, ook een auto-ómnibus aan boord voor den dienst, der ijzerenwegen en een auto-wagen vooy de maatschappij Forihière. Ket muziek van het 7® linieregiment gaf het gebruikelijk afscheidsconoert. Eene stoep vergaan. - Zeven slachtoffers. Sinds Vrijdag was men te Pa|;amé (Frank rijk) zonder nieuws over de sloep Aubépine geloodsd door den patroon Lemarchand en zeven passagiers van het eiland Cezembre aan boord hebbende. Men heeft thans de droeve overtuiging bekomen, dat de sloep met man en muis vergaan is, daar men nabij Dinard het lijk gevonden heeft van eene der schipbreuke lingen, Mej. de Maistre, van Parijs, nichtje van generaal de Maiste. Volgende personen hadden plaats genomen aan boord van de sloep: luilenant de Maistre, 28 jaar oud, van hat 26e regiment dragon ders; zijne zusters Jeanne en Germaioe hunne neefjes en nichtje, Pieter, Paul en Anna Bretillot, 11 tot 14 jaar oud, kinderen van commandant Bretillot van Dyon. Men vermoedt dat de sloep schipbreuk leed nabij de rotsen vanDaviers, daariiet in dien omtrek was, dat wandelaars voor de laatste maal de sloep zagen. De Russen zouden een nieuw offensief voorbereiden, IS Information verneemt uit Warschow dat de Bolschewisten zinnens zouden zijn hunne neerlaag te wreken. Van de 70 division welke zij tegen Polen in't veld gebracht hadden, blijven er wel is waar slechts 30 over, doch de sovjets zijn bezig nieuwe troepen te lichten. Op dit oogen- blik stellen zij gansch Oosi-Galicië te vuur en te zwaard, en wapenen de boeren. Uit bevoegde bron wordt verzekerd, dat de Bolschewisten raet 15 nieuwe division een nieuw tegenoffensiet zullen ondernemen in Oost-Galicje en dat de krijgsverrichtingen eerlang zullen herbeginnen. De Bolschewisten zouden wapens te kort hebben. Uit Warschow wordt gemeld, dat een ver slag van een bevelhebber eener roode afdee- iing onderschept werd, waarin de bevelhebber bij het opperbevel klaagt, dat hij als verster kingen enkel ongewapende soldalen krijgt, waarmede hij niets kan beginnen. Het Poolsch legerbericht. De Poolsche troepen hebben Sokolka, Lozinka, Orzerskowo, Czachy, Podborze en Warschowicze teruggenomen. Langsheen de Boug hadden eenige ge vechten plaats welke inons voordeel uitvielen. Wij hebben Herotio en Matczo bezet. Ondanks den tegenstand onzer afdeelinijen rukt de ruiterij van Budreny op in de richting van Mamoso. In Oost-Galicie hebben wij ook verschei dene steden heroverd. Langs geheél de frontlijn, van Grajevo tot Wladawa is er slechts flauwe voeling met den vijand. Ten Noorden van Belza hebben hardnek kige gevechten plaats met de ruiterij van Rudieny. Dezes voorposten hebben Tyszen bereikt. Uit den sektor van Leopol wordt gemeld, dat onze troepen vast stand houden in de streek van Belzec en Zelkiew. In de richting van Przemysl duren de hard nekkige gevechten voort. *De vijand ontmoet overal een hevige tegenstand Bobrka is 'in onze handen. Op 26 dezer, poogde de roode troepen op Dat geloof ik wel, zeide Louis, het is goed, dat ik u ontmoet en spreek, gij kunt op het slot melden, dat de boschwachter Ju das dezen avond op de heide den ouden Jan doodgeslagen en ergens verborgen heeft. Den onnoozelen Jan vroeg de bediende van het kastéél. Ja, ik hoorde zijn hulpgeroep en zag dat Judas hem vermoordde', en zal het aan geven. Hij zal op de vlucht zijn gegaan, maar waar is Engeline Volgens ik heb gehoord moet zij te Parijs zijn. Te Parijs vroeg Louis ten hoogste verbaasd, en bij wie dan Dat kan ik u niet zeggen, mijnheer, ik heb alleen gehoord, dat zij tot groote erger nis van den graaf en de gravin, naar Parijs is gebracht. Dit onverwachte bericht bracht Louis in nadenken... wat was gebeurd Hoe was het gekomen dat Engoline plotseling naar Parijs was gegaan Had zij zich uit vertwijfeling tot eiken prijs uit de macht van die wreede menschen onttrokken, in wier handen de graaf en de gravin haar gesteld hadden De bediende wenschtte hem een goeden nachten zette zijn weg naar het slotverder voort. Wat zou haar tot dit besluit hebben aangezet, zeide Louis tegen zichzelven. Ik heb geen bericht van Engeline gekregen. Enkele dagen geleden was zij ook ziek geweest zoodat hij haar niet had kunnen zien, en heden avond vond hij haar niet meer. In deo nacht kou hij niets doen, hij verschillende punten te gelijk het front van Leopol aan te vallen. Zij werden door onze artillerie verpletterd. Onze infanterie deed een tegenaanval en nam gevangenen. De Poolsohe tegenaanval. Generaal Haller, de inrichter van het vrij willigersleger der Polen, dat zich zooals men weet, zoo dapper wist te onderscheiden, ver klaarde aan een medewerker van de Gazette Porania. Het aantal vrijwilligers dat aan den slag van Warschow deel nam bedroeg meer dan 100.000 man. Een deel dezer vrijwilligers werd gebruikt om d*e eenheden welke meest geleden hadden te versterken. Het overige, werd in afzonderlijke legerafdelingen ge vormd. Een aangename verrassing was, dat een groot getal oud-officieren ook in het vrij willigers dienst nam. Hun gedrag is boven allen lof verheven. Wat de eenvoudige solda ten betreft, het is onmogelijk woorden te vinden om hunne vurige vaderlandsliefde en ontembaren moed af te schilderen. Er waren knapen van 15 jaar oud, die er in gelukten de inlijvingskomiteiten te bedriegen nopens hunnen ouderdom en zoo ook dienst kondèn nemen. Een deel der uitrusting voor mijne troe pen werd geleverd door het ministerie van oorlog. Het overige werd berzorgd door de bevolking, die ons ook aanzienlijke geldsom men ter hand stelde. De vrijwilligers hebben over het algemeen zeer goed gevochten, doph zij hebben zich bijzonder onderscheiden bij de gevechten van Oizchanoen Ossow.Tc Ossow zal eengedenk- teeken opgericht worden, om den heldenmoed te vereeuwigen. Eindelijk reken ik het mij ten plicht, hulde te brengen aan de vaderlandslievende houding van onze boeren. Deze hebben ons namelijk in de streek van Plock ontschatbare diensten bewezen. Wij mogEn evenwel op onze lauweren niet inslapen. Iedere Pool moet op zijne hoede zijn, want het gevaar is nog niet geweken. IN IERLAND De lord-meier van Cork. Uit Londen wordt gemeld, dat de vrouw van den lord-meier van Cork Maandag ver scheidene uren bij haren echtgenoot door-! bracht. Bij het verlaten van het gevang verklaarde zij, dat haren man in den loop van den dag verscheidene malen in bezwij ming gevallen was en hij nog nauwelijks spreken kon. De woelingen te Belfast. Gisteren hadden opnieuw gevechten plaats tusschen sinn-feiners en unionisten. Talrijke revolverschoten werden gelost en er werd ook met steenen geworpen. Troepen kwamen tusschen en konden ten slotte de vechters scheiden. Tijdens de botsing werden ver scheidene magazijnen geplunderd. Er werden drie personen gedood en 55 gekwetst. Een lersch magistraat vermoord. Uit Dublijn wordt gemeld, dat in een naburig graafschap een lersch magistraat door vuurschoten is gedood geworden, ter wijl hij aanzijn bureel zat te schrijven. De moordenaars hadden door het venster ge schoten. BELFAST 30 Oogst. De woelingen van vandaag hebben de dood van 6 personen voor gevolg gehad. Het is onmogelijk het aantal gekwetsten die zich in de gasthuizen lieten verzorgen met juistheid op te Jgeven, daar velen weigerden hunnen naam bekend te maken. Velen ouder hen zijn erg gewond door vuurschoten. Sinds Woensdag werden te Belfast reeds achttien personen gedood. De woelingen van heden waren bijzonder erg, daar de muiters in massa in het center der stad drongen, steeds vuurschoten lossend. De bijzonderste stiateft, de handelswijk ea het kwarlier der buéeelen is omsingeld. Zij wordt op 75 millioen dollar geschat. Het vermogen van den onlangs overleden Willam K. Vanderbilt, Vrijdag te New-York zeer eenvoudig begraven, wordt ongeveer* op 75 millioen dollar geschat. Het wordt ver deeld tusschen zijne drie kinderen, William K. en Harold S. Vanderbilt en de hertogin van Marborough. Aan zijne weduwe is een bedrag voor haar leven vastgesteld, buiten het gebruik van de residentie te Parijs en het kasteel van Normandie. De stallen te Parijs zullen openbaar mogen verkocht worden. In gehoor bij den Paus De Amerikaansche Ridders van Colombus, die talrijke Fransche steden bezochten, zijn Zaterdag te Rome aangekomen. Zij werden in dc statie ontvangen door Mgr. Kelly, onder-rector van het Amerikaan sche gezantschap. De Ridders werden voor den middag in bijzonder gehoor bij den H. Vader ontvangen. De aanvoerder M. Flaherty, las een adres af aan den Paus, waarop de H. Vader ant woordde, wijzend op al het werk van toewij ding en geloof tijdens den oorlog verricht. De H. Vader noodigde de Golombus-Rid- ders uit hunne goede propaganda ten bate der jongclingsschap voort te zetten. M. Flaherty, die door Z. H. ipt comman deur van St-Gregorius'orde werd benoemd schonk 250.000 fr. voor St-Pielerspenning. sprong op zijn paard en reed naar de hofstede terug, welke hij laat in den nacht bereikte. De val met het paard had geen verdere gevolgen voor Louis. Den volgenden dag was hij reeds weer volkomen gezond. Hij reed naar Montpellier, en kreeg hier de verzeke ring dat Judas ontvlucht en de oude tuinman verdwenen was van Engeline kon hij niets vernemen. Louis beproefde alles om iets van Engeline te vernemen, hij knoopte gesprekken aan met alle bewoners van Montpellier, maar niets bracht hem op het spoor, hij werd er half wanhopig over. Toen Louis angst en onrust over Engeline het hoogst gestegen waren, kwam eindelijk een brief van haar uit Parijs. Ongeduldig en vol verwachting opende Louis het schrijven. Onder het lezen verduisterden de trekken van Louis meer en meer. De inhoud van den brief scheen hem hevig te ontstellen, daar hij bleek werd. Mijn waarde Louis, las hij, deze regeleu zijn het laatste toeken, dat gij van mij krijgt, zij zullen u verklaren, waarom ik van uwe hulp moet afzien, waarom ik u vaarwel moet zeggen. Mijn lang gekoesterd vermoeden, dat hij, die als de erfgenaam van mijn oom nu de slotheer heet, niet mijn vader is, heeft zich bewaarheid. Mijn ware, lieve vader is uit vreemde landen teruggekeerd. Maar nie mand anders dan ik, wilde hem herkennen. Mijn vader is tot een tienjarige galeistraf veroordeeld. Zijn goed recht heeft hij verloren Mijne hand beeft, 'terwijl ik deze schrikke lijke woorden schrijf. Ik blijf niet langer te Montpellier, het is mijn plicht, alles te be proeven om de onschuld mijns vaders te be wijzen. Vaarwel Louis,ik. bedank u nogmaals voor het belang dat gij in mij hebt gesteld de hemel zij met u en... De laatste woorden waren door tranen ge heel uitgëwischt, Louis keek met een treuri- gen blik op het papier, toén stond hij een oogenblik na te denken. Maar hij scheen een snel besluit te hebben genomen, omdat hij dadelijk zijn paard liet zadelen. Ik verlaat u nietIk zoek u te Parijs op en ik zal u vinden, zeide hij, den brief vou wende en bewarende, al zijt gij ook de doch ter van een galeislaaf, ik verlaat u niet Engeline, ik zal u beschermen. Hij zeide den knecht, dat hij niet wist, of hij in de eerste dagen wel terugkwam, toen vertrok hij naar Parijs. Eerst, toen hij de voorstad bereikte, werd het hem duidelijk, hoe moeilijk het zou zijn, om Engeline in het gewoel van menschen te vinden. Hij bracht zijn paard in het hotel der voor stad, waar zijn vader altijd verbleef als hij te Parijs kwam, en begaf zich toen le voet in de stad. Waarheen zou hij zich nu wenden, om Engeline te vinden Hij bleef staan en doorliep nog eenmaal den brief. Maar er was niet de minste aan wijzing in, waar zij zich bevond. Het gerechts hof had haren vader veroordeeld. Deze-plaats was dus de eenige, waar hij haar spoor kon vinden» 150 roode ruiters bewaken den tsaar In het vervolg der Times documenten wordt o. m. verhaald, hoe in den avoud van den 22 April een gevolmachtigde van de Sovjet regeering, Yakovlev, met 150 ruiters te Tobolsk aankwam. Hij nam zijn intrek in het Kornilof-huis. Den volgenden dag overhandigde Yakovlev een order aan kolonel Kobylinsky, waarin gezegd werd, dat de drager met eene zending van het hoogste belang belast was en dat hij blindelings gehoorzaamd moest worden. Ook aan de mannen, die de keizerlijke familie bewaakleo, werd een dergelijke order vertoond; elke ongehoorzaamheid zou met den dood gestraft worden. Meermalen kwam Yakovlev op het gouver neurshuis naar den toestand zien van Alexis, die toen weer ernstig ziek was; zijn bei do beeneu waren verlamd. Na de beeoeken tele-, foneerde hij geregeld met Moskou, zonder iets omtrent zijn opdracht aan de bewakers van don tsaar mede te deelen. Moskou geeft opdracht den tsaar uit Tobolsk over te brengen Den 24 kreeg Yakovlev blijkbaar definitie ve bevelen uit Moskou. Hij begaf zich van het telegraafkantoor dadelijk naar kolonel Kobylinski en deelde hem mede, dat hij den tsaar naar een ander verblijf moest over brengen. En Alexis dan vroeg de commandant. De Sovjet-gevolmachtigde erkende, dat dit. de moeilijkheid was. In verband met het naderen van de lente en de verkeersmoeilijkheden, daardoor ontstaan, moest men of dadelijk vertrekken of een geruimen tijd wachtcu. Het was laat in den namiddag, toen hij het groote. donkere gebouw bereikte. De dienst uren van de rechters waren voor heden voor bij, en de meeste beambten waren reeds ver trokken. Het hooge hek. dat het paleis van justicie van de straat scheidde, was gesloten. De wachters aan beide zijden liepen langzaam op en neder, anders was er niemand te zien. Louis stond daar een oogenblik radeloos zou hij tot den volgenden dag wachten i Deze langere onzekerheid was echter onver- dragelijk. Hij zag aan de hooge gesloten poort, een bel, en luidde. Een oude wachter kwam uit het portaal en naderde de poort. Wat wenscht gij mijnheer vroeg hij beleefd. Weet gij iets van liet proces tegen den valschen graaf Montpellier vroeg Louis. Neen mijnheer, maar ik wil u naar den dienstdoende sekretaris brengen, antwoordde de man, en opende de poort. Ik dank u voor uwe bereidwilligheid. Het is voor mij van groot belang, dit te weten zeide Louis terwijl hij met den ouden man naar het portaal liep, maar hét vóórnaamste voor mij is te vernemen, of Engeline Mont pellier bij haren veroordeelden vader bevindt. Freule Engeline Montpellier vroeg de' oude man, terwijl hij bleef staan, ja mijnheer dat kan ik u zeggen. Gij weet waar zij is, zeide Louis vol vreugde. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1