De strijd om vijf millicen AALST LOURDES 2 ffeylen over de Vlaamsclie zaak Da Poolsch-Russisehs oorlog. Donderdag Sept. T920 Van den troon naar M klooster Da Koning en bat dotatiefonds. Postwissels- De toestand der nijverheid in Bngeland Ds Jbrief der Bisschoppen vaa Belgig voer Polen. Frankrijk's eischen XXVI» JAARGANG NUMMER 195 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 I I <Gr s—s T /X T~> y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffbl-De Gendt H. Jusluï I Zou op5,20, onder 6,39 Laatste kwartier den 5 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap IIavas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place do la Bourse, Parijs en 6# Bream's Buildings Leadres E.G.4. Zijne Doorl. Iloogw. Mgr Ileylon bisschop van Namen, hoeft op het Eucharistisch cóngres, te Tongerloo gehouden, eene merkwaardige rede voering uitgesproken, handelende voornamelijk over do plichten en de zending vaii den katholieken student Bij het einde zijner rodevoering, de kwestie onderzoekende welke de hou ding moot zijn der studenten in do Vlaamscbe beweging drukte de hoog waarde prelaat zich uit als volgt v Vlaanderen moet Christen blijven, en waardig van onze voorvaderen. Ik ook zog hot recbuit Ik bemin uw Vlaandoren maar die genegenheid mag geeno afbreuk maken op de gehechtheid aan het vaderland. Er mag goene tegenstelling zijn tusschen Vlaanderen en Belgie. Hoe hetere Belgen gij zult zijn, des te hetere Vla mingen zult gij weze en omgekeerd. Daar Walen en Vlamingen als broe ders leven in eenzelfde land, moeten onze wederzijdscbe rechten erkend worden. Ik wil er een woord bijvoegen met betrek op de Walen. De Vlamingen moeten Wallonië redden onder gods dienstige oogpunt. Ik doe al wat ik Iran om do Vlaamscbe zaak in Wal lonië te doen kennen. Men kent ze niet grondig genoeg. Ik verklaar al tijd dat alle ware Vlamingen de schei, ding verwerpen, en dat wij onze wederzijdscbe rechten moeten verde digen. Vergoten wij het nietWerde do bestuurlijke scheiding tot een feit, dan zou, helaas, do politieke scheiding weldra volgen, en Wallonië waro, onder godsdienstig opzicht heslist verloren. Herinnert u, hoe destijds het Hol- landsch protestantismus dreigde ons te overrompelen. Het waren de Waal- sclie mistevredenen, vergeet het niet, die ten tijde dor pacificatie van Gent den Godsdienst gered hebben in Vlaanderen. Thans moet Gij hetzelfde doen voor Wallonië. Voert daarom den strijd voor uwe gelijke rechten. Laat u niet misleiden. Blijft geestdriftige Belgen en kristeno katholieke. Herinnert u het woord van den II. Joannes Strijdt en gij verkrijgen wat gij zult wenscht Z. D. H.de Bisschop van Luxemburg heeft nan dc geestelijkheid van zijn Bisdom laten weten dal Groot Hertogin Maria-Aleidis, die in Januari 1919 afstand deed van den troon ten voordeele harer zuster, binnen kort het UloGS'erkleed zal aannemen bij de Karmelie- terson te Modena. Groot-Hertogin Maria-Aleidis, geboren in het kasteel van Colmar Bery in 1894, is de oudste doebter van den Groot-Hertog die toen erfprins was van Luxemburg. Zij is de nicht van koningin Elisabeth. Na de dood van haar I vader werd zij uitgeroepen tot regeerende Groot-Hertogin, onder de voogdij harer moe der, de Groot-Hertogin Maria-Anna van Bra- ganza. Bij hare meerderjarigheid in 1912, nam zij officieel bezit van den troon en re geerde tot bij haar troonafstand ten voordeele van hare zuster, die thans de teugels van het bewind voert. Er werd in de laatste lijden veel verteld en geschreven over Groot-Hertogin Maria-Aleidis en zooals het gewoonlijk gaat, allermeest door lieden die haar niet van nabij kennen ea die zoo weinig mogelijk afweten van de toe standen in het Groot-Hei togdom Luxemburg. Zoo werd er dan natuurlijk veel onzin verteld en ook veel laster. Wie de prinses evenwel kent en wie van nabij hare daden kan beoor- deelen, isover van lof voor haar. Zij is eene vrouw van buitengewone begaafdheid en wils kracht daarbij is ze zachtaardig, goed en van eene engelachtige godsvrucht, 't Is juist door die heerlijke begaafdheden dat zij zich vijanden maakte, want al die hoedanigheden zijn weinig geschikt om de vrijmetselarij te behagen, die dan ook haar uilenwerk in het duister verrichtte. Er werd de prinses verwe ten dat zij, binst den oorlog, aan den kant stond van de Duitschers en dal zij te kort kwam aan de plichten der onzijdigheid. Die legende is thans den bodem ingeslagen en Groot-Hertogin Maria-Aleidis, door de open bare meening gewroken op den diplomatieken en anderen laster, mag fier het hoofd opheffen want al de Luxemburgers beschouwen haar voor eene vrouw wier rechtgcaardheid en edelheid van karakter niet kunnen in twijfel getrokken worden, Gehuld in het strenge kleed der Zusters Karmelietersen, zal de prinses, die verzaakt aan de rijkdommen, aan de wereldsche eer en praal, voortgaan haar land te dienen door het gebed, dat veelal veel machtiger en doel treffender is dan al de besluiten en de beslis singen van kleine en grooto Staatslieden. In de eenzaamheid, waar zij den zoete hartevre- de gaat zoeken en vinden, volgt Groot-Her togin Maria-Aleidis de genegenheid van heel het land waarover zij eens den scepter zwaaide en waar men haar nu nog daarenboven met grenzelooze bewondering gedenkt. voorzien voor de gewone postzendingen met spoedbestelling. Zijn dealzoo geheven kosten ontoereikend, dan wordt het opgeld den be stemmeling afgevordert het overschot, des- voorkomend op aanwijzing van den afzender betaald is niet uitkeerbaar. Art. 88. Ter bekoming van betaling van eenen wissel op naam, moet de bestemme ling dien de uitbetalende bediende niet kent, zijne eenzelvigheid doen blijken door het over leggen van een bewijsstuk. Art. 2. Het koninlijk besluit vaa 23 Fe bruari 1903 vervalt. Art. 3. Depnjs van het antwoordbewijs, bij koninklijk besluit van 30 Juni 1907 vast gesteld op 28 cenliemes wordt gebracht op 50 centiemen. Dit besluit wordt van kracht. Vóór zijn vertrek heeft Koning Albert door eene vorstelijke gift. zijne genegenheid voor de oud-strijders willen betuigen, door per soonlijk eene somjjvan 500,000 fr. in het dotatiefonds te storten. 45® Vervolg. Waar zij geweest is tenminste, mijnheer de jonge dame heeft verscheidene dagen, zoolang het proces van haren vader duurde bij mij en mijne vrouw gewoond. Bij u ea waar is zij nu, waar kan ik haar vinden Dat kan ik u niet zeggen, mijnheer de gevangene is dadelijk na de veroordeeling met een transport andere gevangenen weg gebracht geworden, en dezen morgen heeft de freule ons verlaten. Waarheen zij ging en wat zij wilde doeu heeft zij ons niet Komt zij ook hier terug Ik geloof het niet. Nu was Louis weder aan het einde van het spoor, dat hij gevonden had, en vroeg zich te vergeefs af, waarheen Engeline kon sijn gegaan. Gij weet dus niets meer, hebt niet ge hoord waarheen zij gaan wilden De freule heeft er mij niets van gezegd en daarom kan ik het onmogelijk welen. Louis groette den oude, en bedankte hem voor de moeite, welke hij voor hem gedaan had. Nadenkend, en nauwelijks op den weg lettende, kwam hij hij de brug Notre Dame, en toen in dealraat St. Martin. Louis sleuterde verder en ging roet zich zelf overleggende, wat hij beginnen zou, om Engeline to vindon. Hot werd reeds don- Art. 1. Artikelen 85, 86 en 88 van het koninklijk besluit van 12 Oktober 1879 wor den vervangen door de volgende bepalingen Art. 85. Tegen vooruitbetaling van het port van een gewonen brief voor het binnenland, kan de afzender van eenen post wissel bericht krijgen van de betaling van dezen wissel aan den bestemmeling. Art. 86. Van eiken wissel op naam van niet meer dan 5000 fr. wordt op verzoek van den afzender telegrafisch bericht gegeven aan het postkantoor van bestemming. Hel bedrag van den wissel wordt dadelijk na de ontvangst van bedoeld draadbericM aan huis betaald als de bestemmeling woont binnen den kring van koslelooze bestelling vuu voor meld postkantoor. Builen en behalve het gewoon recht voor postwissels moet de afzender van de aldus aangokondigde titels betalen. 1. Het recht, vastgesteld naar de van kracht zijnde telegraaflarieven, wegens de gewone of dringende telegrammen Volgens het geval 2. Het vast recht wegens spoedbestelling, van toepassing op de postzendingen. - De telegrafische postwissels waarvan de bestemmeling woont buiten den kring van kostelooze bestelling van het postkantoor van bestemming, worden maar door bijzonderen bode aan huis betaald als de afzender de kosten naar gelang van den afstand betaalt, ker, toen hij in het Paradijssleogjo ksvam en hier hot wijnbuis zag, waarin wij Judas voor hot eerst hebben teruggevonden. Hij gevoelde hevige honger en dorst, daar hij gedurende den geheelen dag niets gegeten of gedronken had (iet wijnhuis binnen, om hier wat te gebruiken, en te overleggen, wat hem du te doeu stond. Toen Louis aan eerie der talrijke tafels in de nabijheid van een raam plaats genomen, on wijn en eten besteld had, zag hij eerst de groote berookte ruimte rond, en bemerkte, dat hij in een slechten spelonk was geraakt, waarvan men het twijfelachtige karakter aan de buitenzijde niet kon bespeuren. Nu was hij eenmaal hier en wilde bedaard het bestelde gebruiken, zich om geen gaat bekommeren, wat in zulke gevallen altijd liet beste is, en zich dan dadelijk weder ver wijderen. In hot bezit van groote geldsom men welke de hebzucht van den een of ander konden opwekken, bevond hij zich niet. Men bracht hem liet eten en den wijn, en Louis liet het zich smaken. Toen hij nauwelijks de laatste bete in den mond had gestoken, werd de deur der spe lonk opengestoten. Drie mannen traden de gelagkamer binnen. Louis zou in het geheel niet op hen heb ben gelet, als zij uiet opvullend luid hadden gesproken. Twee van hen schenen beschon ken te zijn, en vooral de een, die zeer groot was verried door zijne kleedereu don ons bekenden Spanjaard, en' doft derde... Louis richtte zich op, om hem duidelijker te kuiroen zien, daar hij zijuo oogen niel Uit een onderzoek over den toestand in geheel Engeland trekt de Times, n° van 31 Juli 1920, het volgende besluit In bet algemeen toont het onderzoek van den toestand der nijverheid aan dat de prijs der grondstoffen nog altijd zeer hoog is. Er zijn nochtans genoegzame aanduidingen van afslag om de handelaar aan te zetten nu- niel te koopen. Het ontbreekt aan koopwaren in de wereld, maar men wil en kan, in geen geval, de prij zen betalen die voor Engelsche koopwaren gevraagd worden dat tengevolge van den wissel. Men verhoopt eene herneming der aan vraag zoo gauw meer redelijke prijzen zullen kunnen gesteld worden, maar men is over tuigd dat de kwestie verbondeu is met de huidige hooge loonen. In bevoegde kringen zegt men dat de voorthrengst van schoeisels de vraag der binnenlandscho markt overtroffen heeft en dal uit den vreemden weinige bestellingen komen aan de huidige prijzen. De voorraad der fabrikanten vermoedert. Dezelfde strek king wordt waargenomen in de breiwerknij verheid. De raenschlievende oproep dor Bisschoppen van Belgie vond de meest onvoorwaardelijke goedkeuring in de hooge politieke wereld. De brief is bewonderenswaardig, zoo ver klaarde staatsminister Carton de Wiart, en is eene ware verlichting voor de Belgische Ka tholieken, die diep vernederd werden door de houding dei' Belgische regeering, in de Poolsche I. westie en de heer graaf Woesle bevestigde Ik heb van harte den berder lijken brief voor Polen goedgekeurd. De Bis schoppen vertolkten wezenlijk de openbare meening wanneer zij het initiatief namen van dat edel protest, want dat is bet in werke lijkheid. a M. l/enizelos in Griekenland terug Al henen, 31 Oogst. M. Venizelos is heden namiddag aangekomen. De bevolking van Athenea en van den Pyreus had hem een grootsch onthaal voorbereid. Verscheidene duizenden personen defileer den voorbij zijne woning en juichten geest driftig den schepper van Groot-Griekenland toe. Heel de stad was bevlagd en versierd, 's Avonds zou er verlichting zijn. Aangezien er een veertiental zware zieken zijn, die de Bedevaart naar Lourdes mede maken en in de onmogelijkheid zijn zioh te bowegen daar zij steeds liggend moeten blijven, doen wij een beroep op de eigenaar van autos of rijtuigen, om deze Maandag 6 September 's morgends één uur, en op Dinsdag 14 September, 's avonds één uur ter beschikking van het Komilcit te willen stel len, om de zieken naar de statie en naar hunne woning te vervoeren. De aanbiedingen worden roet dank aan vaard bij M. Modest Cercelet, voorzitter Leopoldstraat, 11, Aalst. Het uur van het vertrek te Aalst is vast gesteld om 10 u. 45 m. Voor onze arme zieken Een gebed aan O. L. Vrouw van Lourdes om de genezing van mijn rnan te bekomen, 5,00 Naamloos 2,00 Een gebed voor een zieke man 20,00 IN IERLAND De woelingen te 8elfast. Een ware burgeroorlog. Gevechten en brand stichtingen. De onlusten te Belfast zijn thans in een waren burgeroorlog ontaard. Gisteren wer den de gevechten geheel den dag door voort gezet. Het aantal dooden kon niel juist opge geven worden, doch men verzekert, dat er meer dan drie honderd gekwetsten zijn. Gisteren was de stad verlicht door den gloed van verscheidene ia brand staande ge bouwen. Alleen in de wijk van Shankill brandde het op twintig plaatsen te gelijk Meest alle openbare gebouwen en de maga zijnen van geestrijke dranken stonden in brand. Talrijke drankhuizen toebehoorende aan katholieken, werden in brand gestoken De pompiers waren onmaentig om aan alle oproepen te beantwoorden. Vele lieden ver laten de stad. Honderden vluchtelingen van Belfast zijn te Tyrone aangekomen. Reeds bij het krieken van den dag kwamen talrijke auto-camions met soldaten te Dublijn aan. Van daar werden zij per bijzonderen trein naar Belfast gestuurd. -N ver rouwde. Deze derde, die in het oogval, lend breed van schouders was, herhinnerde den pachter levendig aan deu boschwachter Judas zoodat hij hem altijd aanzag, on toch zag hij er wat veranderd uit. Vergiste hij zich? was liet slechts een vergelijkenis, die hem misleidde Hoe kon de moordenaar van den ouden tuinman hier gekomen zijn. De baard van Judas was geschoren, en ijne haren gekort, hij droeg andere kleede ren, maar niet tegenstaande al deze verande ringen was Louis overtuigd dat het Judas, de gewezen boschwachter was. Judas herkende de landbouwer en dat was voor Louis het beste bewijs, dat hij de bosch wachter was. De aanwezigheid van dengene, die hem als moordenaar kon aanwijzen, hier te zien, scheen Judas hoogst aangenaam te verrassen, dat verrieden zijne blikken en gebaren. Hij hadt gehoopt dat Louis, de eenige getuige van zijne misdaad bij den val den hals had gebroken, en nu zag hij hem aan de tafel zitten. De dreigende blikken van de beide mannen ontmoetten elkander ieder van hen ge voelde, dat de andere zijn doodsvijand was. Maar Judas scheen nog le hopen, dat Louis hem niet herkend zou hebben. Hij trok zijne beide geleiders naar een ledige tafel en plaatste zich zoo, dat hij Louis, als hij de deur uitging kon opmerken. Toen maakte hij zijoe t woe gezellen op den gevreostlen opmerk zaam en deelde hen naar het scheen mede, dat deze ham verraden zou. Louis morkle op, dat hij van bel do gezel- tot schadeloosstelling voor de incidenten van Breslau Berlijn, 31 Oogst. Ijle Fransche gezant heeft op buitenlandsche zaken de genoegdoe ning doen kennen, welke Frankrijk van de Duitsche regeering eisciit voor de incidenten van Breslau 1. Herstel van 't consulaat door de Duit sche regeering; 1. Vergoeding van 100,000 fr. voor de verliezen en schade geleden door de consu laire agenten; 3. Bestraffing der schuldigen en sancties voor de betroffen beambten; 4. De solemneele heropening van het con sulaat. Het Fransch gouvernement eischtookdat de zaak van 16 Juli zou geregel worden, door de bestraffing van den kompagniebe- velhebber welke alsdan eene] vijandelijke belooging hield voor hel gezantschap te Berlijn. In eene bijgevoegde nota, doet Frankrijk opmerken, dat deze toestand langsom meer zal verslechten, indien Duitschland de vijan delijkheden niet formeel afkeurt en et' door krachtige maatregelen geen einde aan weet te stellen. leu het ergste te wachten had, als hij in hunne handen viel. Judas wist echter, dat hij verloren was, als Louis hem aan de policie overleverde. Deze toestand waarin de pachter geraakt was en waarin het gold, met overleg ie handelen, was niet benijdenswaardig, want de pachter begreep dat Judas en zijne bege leiders voor geene enkele daad bang waren. Het verblijf in de spelonk stond hem echter tegen. Zou hij wachten tot de drie mannen die verlieten Hij moest aaneemen, dat zij hem builen op de straat ergens zouden af wachten, en al vreesde hij ook een strijd □iet, hij moest toch erkennen, dat hij tegen drie met messen en dolken gewapenden niet opgewassen was. Het beste was in een onbewaakt oogen- blik hot eerst de spelonk te verlaten, en zoo snel mogelijk een polioieagent opzoeken. Vervolgde de drie mannen hem, dan kon hij de inechtenisneming van den boschwachter aan den polioieagent gelasten, en daardoor de gezellen van Judas op de vlucht drijven. Snel besloten stond Louis op, zette zijn hoed op, en liep naar de deur. Het rumoer der lachende e;> schreeuwende gasten maak ten zijne schreden onhoorbaar. Toen hij deu uitgang bereikte, sloeg hij nog een blik naar hel tafeltje waaraan de drie mannen zaten, Judas had hem niet uit het oog verloren hij stiet zijne begeleiders aan, en wees met de oogen naar don uitgang. Louis liep reeds de in diepe duisternis gehulde steeg in, en be merkte dat Judas en zijne medeplichtigen opstonden, om hem te volgen. De Ileichsraad is Dinsdag vergaderd om over de kwestie te beraadslagen. Uit Warschow wordt gemeld, dat loen da Duitschers op 26 jOogst 's avonds het Fran- 6che consulaat te Breslau aanvielen, ook het Poolsch consulaat aangevallen en geplunderd werd. De aanval had plaats na eene meeting belegd door de|Duitschers. Het Fransch consulaat heeft zijne werk zaamheden gestaakt tot na de ontdekking en, bestraffing der plichtigen. Dientengevolge' kunnen de Duitschers van Beneden-Silezie,J niet racer naar Noord-Silezie reizen, vermits zij in het consulaat hun reispas niet kunnen laten nazien. De gematigde bladen keuren openlijk de incidenten van Breslau af, welke aan de Staatskas meer dan zes millioen frank zullen kosten. Volgens sommige bladen van Breslau zou de prefekt eene beloonir.g van 3000 mark uitgeloofd hebben voor dezen die de personen zou aanwijzen, die aan de aanslagen op da Franscheen Poolsche konsulaten hebben deel genomen. Gelukwenschen aan het Poolsch leger De raad der nationale verdediging heeft Dir.sdag een proklamatie tot het leger gericht om het leger geluk te wenschen en te bedan ken. Gij hebt het land en zijne onafhankelijk heid gered; gij hebt de nationale eer gered, op het oogenblik dat de vreemdelingen aan u begonnen te twijfelen, zoo luidt hel it de proclamatie, Alles of niets Maarschalk Pulsudski Verklaarde aan een dagbladschrijver De Bolschewisten heflben in de laatste tijdens dubbel of kwijt gespeeld, door hunne troepen in allerijl in westelijke rich ting te sturen. Indien hun plan gelukt was, zouden zij ontegensprekelijk eene belangrijke ■overwinning behaald hebben. Tegenover dien teestand was ik wel ver plicht er ook alles op le wagen en mijne divisie in Noord Westelijke richting te doen oprukken. Zulks gelukte. De vijandelijke lijnen weiden op verscheidene plaatsen door broken en ten slotte kon het roode lege* uiteengeslagen worden. Onze krijgsverrichtingen in het Noorden zijn tgans geëindigd in al onzejaandacht moet nu gevestigd worden op het Westen. Ongetwijfeld zullen de Bolschewisten eel tijd noodig hebben om hunne troepen er in te richten, doch ik denk niet, dat zij daar] om hunne aanvalsplannen zullen opgeven. Zij uilen op alle manieren trachten tijd le nen. Men raadt ons thans aan op verdedigings voet te blijven, 't is te zeggen, onze voorloo- pige grens te verdedigen, doch zulks is materieel onmogelijk. Hoe - wilt men, dat wij zoo eene lijn verdedigen welke verscheidene honderden kilometers lang is Daartoe zou een reusachtig leger noodig zijn. Overigens hadden wij enkel in de buurt van Brest-Litovsk eenigszins de grens over schreden. De toestand in het Noorden is zeer be droevend. De provincie Loniza is totaal eruineerd. Alles werd er door de Bolsche wisten medegenomen en wat zij niet konden medenemen hebben zij vernield. Zelfs de oogst te velde is verloren en de hongersnood bedreigt deze streek. Ook wreken sde boeren zich op wreede wijze op de Bolschewisten diu in hunne handen vallen. De Joden hebben te Lomza en te Mozo- wiech moedig weerstand geboden aan de bolschewisten. Te Mozowiech werden zelfs Het oogenblik van twijfelaohtige beslis, sing was gekomen. Gelukte hem niet dade lijk een of meer politieagenten te vinden, dan was hij verloren. Het was even over tien uur, loen Louis in de hem nauwkeurig bekende Straat du Tem de kwam, waarin nog een tamelijk woelig even heerschte. Wat hielpen hem echter de voorbijgangers Niet een van hen, zeide hij bij zichzelven, zou bereid zijn, hem tegen de drie vagebonden bij te slaan. Daar scheen hem plotseling iets in te val len. Hij zag geen polioieageDt, hoe hij ook rondkeek, maar hij had eene goede gedachte die hem in dit oogenblik beter scheen, dan eene geheele afdeeling policieagenten. Judas en zijue medehelpers volgden hem, hij wendde zich, zonder te blijven staan, voorzichtig om en overtuigde zich, dat zij hem in bet oog hielden, en hem langzaam naderden, binnen enkele minuten moesten zij hem bereikt hebben en als zij hem dan om ringden, eu met hem begonnen te veohleo, en overhoop staken kwam hem geen mensch ter hulpe, dat was zeker. Hij scheen onredbaar verloren te zijn, want al poogde hij ook te vluchten, hij kon hen echter looh niet ontgaan, daar hij tegen over drie mannen stond, die uergens voor terugdeinsden. Een glimlachje gleed over het fi iesche ge laat vau Louis terwijl hij vergenoegd zijn kleinen donkeren knevel streek, het gold de drie vijanden le overwinnen, hen te slim af te ziju, en hij scheen daartoe op den besteu weg te zijn.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1