DE DRAMAS DER ZEE Stoutmoedige diefstal te Brussel. Ministerie van Landsverdediging HetB.oIscbewistiscii reaeerlngstelsel Eene nijverheidskrisis in Engeland. Eeu tunnel tusschen Europa en Afrika- verscheidene Joden door de bolsche wisten gedood. ïe Lonya werd de bisschop aange houden en met verscheidene Joden opge sloten. Daarentegen hebben te Sudlee, wlo- dowa en Bialystoch, verscheidene Joden eene verraderlijke rol gespeeld. De toestand op het front. De mededeelingen der Polen en der Bol- ichewisten brengen geene nadere inlichtingen over de juiste positie der twee tegenstrevers aan het front. De toestand schijnt er evenwel onveranderd te zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zijnde troepen van maarschalk Piloudski en generaal Haller, thans bezig hunne stellingen te versterken. Van den anderen kant moeten de bolsche wisten hnn leger berinrichten. 'i Is daarom dat zij op kleine schaal een schijnoffensief hebben ondernomen in Galicie, namelijk in de buurt van Wolkovysk, Vladimir-Volynsk, Lovw en Przemyzl. Heel bet belang van den Poolsch-Russi- tcben oorlog schijnt thans in de onderhande lingen te zitten. De Pcolsche afgevaardigden te Warschow teruggekeerd. PARIJS 31 Oogst. Le Temps ontvangt tolkend telegram uit Warschow. Prins Sapieka, minister van Buitenlandsohe «aken en een deel der Pcolsche afgevaardi ging ter conferencie van Minsk, zijn verleden nacht te Warschow teruggekeerd. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de aan staande Onderhandelingen te Riga hernomen worden. Er is echter ook spraak van Reval. De roede troepen wijken in Galicië. WARSCHOW 31 Oogst. De geiamen- ïijke verrichtingen van het Poolsch leger en van de Ukreenschc troepen, heeft reeds het grootste deel van Oost Galicie terug bevrijd. ï)e Polen zijn meevier van den linker oever van den Dniester. De achtervolging der bolschewistische afdeelingcn, die over de Boven-Boug gedron gen waren nabij Sokal, duurt voort. In de buurt van Przemislani hebben de Polen, de roode troepen die hen poogdèn aan le vallen, op de vlucht gedreven. In het buitenland wordt deze stad verward met Pizcsmysl. Deze oude vesting is verre huilende krijgsverrichtingen gebleven. Ten Zuiden van Buszasi zijn de Ukreen- sche troepen, onder de bevelen van generaal Pawlenko over den Dniester gerukt. De roode troepen dié'zicb ten Westen der Serelh bevonden moeten ijlings aftrekken, indien zij aan de omsingeling willen ontsnappen. Nu rteds wordt de aftochllijn bedreigd. Een treurspel in de Noordzee. De motor sehoer.er Sophia een Bretonsch vaartuig, was met een lading spiegete op weg van Krjgero naar Boulogne. Het word zwaar weer eribci schip stampte geWeld'g. De lading verschoof en daardoor kwam de Sophia in een geyaarlijk-tietténde toestand. Aan boord bevonden zich tien man. Re storm nam ?)og in kracht toe; Tot overmaat van ramp ontplofte »le motor en het vaartuig erd gelieel één speelbal der golven. Maandagmorgen besloot de kapitein het schip prijs le geven, om het leven der bemanning te redden Mon bevond zich toen op 30 mijl van de Hollandsche en 80 mijl van de Engelsche kust. Geen rook pluim was aan den einder te bespeuren. Waar men ook keek, overal de wild rollende golven. In de bjot. En op die woeste zee moest men zich nu toevertrouwen aan een ranke sloep. Met de meeste moeite kon men haar strijken. Daar zwalkten de ongclukkigen heen. Eensklaps «reep een stortzee hellichte vaartuigje aan en kantelde het om, zoodal allen in den vloed stortten. Gelukkig richten de golven de sloep weer op. Negen man konden zicherinhijschen een was verdwenen. Men zwalkte verder.... De uren verliepen... Honger, dorst, koudoen vermoeienis kwelden dc opbarende. De ma chinist en een matroos stierven van uitput ting, e» men moest de lijken in zee werpen. Nog tragischer werd de toestand. Twee ma trozen werden kort na elkaar zinneloos, huil den en tierden en wilden dan elkander te lijf. Door hun geweld en de pogingen der weer om. Nogmaals kwam de boot recht, en konden allen, buitvn de zinneloozen zich red den. De redding. De marteling had nu reeds bijna dertig uren geduurd. Vijf man slechts waren dus nog in leven..., maar ook op hen loerde de dood. Eensklaps zagen ze rook.... Een schip, een schip klonk het. Was het geen verbeelding Maar neeD, die stip daar moesteen vaartuig wezen. Men deed seinen en werd opgemerkt. Een visscnersloep van de Engelsche haven Lowestoft voer nader en redde de rampzalige overlevenden. De policie der 3®afdeelingheeft een onder zoek geopend betrekkelijk eene stoutmoedige diefte in den nacht van Maandag tot Dins dag gepleegd, bij middel van valsche sleutels, ten nadeele van M. M.., handelaar in kleer- stoffen, Zwaluwstraat, te Brussel. De schurken hebben voor meer dan 30.000 fr. kleerstoffen op een kamion geladen en tgn er mede vertrokken zonder verontrust te worden. Voorbijgangers hebben rond 6 ure 's mor- gends den kamion voor het magazijn zien staan. Ongetwijfeld moet de diefte gepleegd zijn door kerels die goed met de gewoonten van het huis bekend zijn. andere om hen te bedwingen, sloeg de sloep geëindigd hebben. Belgische militairen die uit den vreemde gekomen zijn De Belgische militairen, die uil den vreem de gekomen zijn om gedurende den oorlog in de rangen van bet leger te dienen, en die wenschen terug te keeren naar de landen die zij verlaten hebben moeten, indien zij noi eene reiskaart of vergoeding daartoe ontvan gen hebben, voor 30 December 1920, hun aanvraag sturen aan het Departement van, Landsverdediging, I® Beheer van den S. A E. A., 3® Bureel. De aanvraag moet verge zeld zijn van een officieel stuk, getuigend dat voor den oorlog in den vreemde verbleven, van hun titel van definitief verlof, van huu pasposrt in regel met visa, alsook gebeurlijk van een machtiging om in den vreemde te verblijven. Na gemelden datum zal geen kosteloos vervoer ineer vergund worden. De scholen voor onder officieren De pers heeft zich hel lot aangetrokken dat den bcroepsvrijwilligers, die rechtstreeks bij de korpsen ingedeeld worden, te beurt valt. De/e toestand was te wijten aan de moei lijkheid die zich voordeed om de Regiment scholen die voor den oorlog in werking wa ren weder op te richten, bij gebrek aan dril meesters en kazei ncering. lu het nieuwe leger uil den oorlog gespro ten, moest men nieuwe scholen Jaanbrengen, rekeninghoudend met de verworven erva ring. Pe toestand van kader en k'azernèerihg verbeterd fczijnde, werden volgendé schóletf opgerichteene school voor onderofficieren bij de infanterie en eene school voor onder officieren bij de artillerie per Leg'erhfdeeling eene school voor onderofficieren bij' de Rui tor ijeene school voor oederofficieren bij de Genie en eene school voor onderofficieren bij hel zwaar gesehut. Iedere dezer scholen slaat onder hel opperbevel van een oppcrofficier of van een hoofdofficier. De scholen voor onderofficieren bij de infanterie zijn ingericht; te Kortrijk (1ste L. A.) te Hooi (2de L. A.); te Piiilippeville (4o L. A) te Nijvel (3e L. A.) te Waver (6e L. A.)te Audenaèrde (artillerie der le L. A.)te Brasschaet (artillerie der 2e L.A.) te Luik (artillerie der 3e L. A) te Phillippe- ville (art. der 4e L. A.) te Bergen (art. der 5e L. Ate Antwerpen (Geniekorps)te Brasschaet (afdeeling zwaar geschut). De beroepsvrijwilligers wier algemeene kennissen laten onderstellen dal hel mogelijk is om onderofficieren, van hen te maken, mo gen naar deze scholen -ezonden worden zoo- dra zij hunnen verbintenisgeteekend hebbeD. Zij worden er in een bijzondere klas voor on der; icht opgenomen en gaan over naar de ;elmatige leergangen voor onderofficieren wanneer zij hun voorbereidend onderricht Er worden wetenschappelijke leergangen ingericht om het algemeen onderwijs der beroepsvrijwilligers te volledigen en hen zoo doende, in de mogelijkheid le stellen om het militair onderriobt, dat in de regelmatige leergangen voor onderofficieren gegeven wordt, in de beste Voórwaarden te ontvangen. Deze scholen zijnnog maar voorloopig, maar zullen eerlang bepaald ingericht wor den. Deze vaste scholen zullen derwijze inge- •icht worden dat de jongelingen, bij hel verlaten der school z'üllen kunnen onderoffi cier worden in de kot'psen of wel, overgaand naar den hoofd leer gang voor wetenschappen te Namen, zich zullen kunnen aanbiedeu ter Militaire School of dj) de kader examens om officier te worden. De jonge vrijwilliger zal van nu af aan in de voorloopig ingerichte scho-len, en binnen kort in de bepaald ingerichte scholen, de mo gelijkheid vinden om een iheorisch en prak tisch onderricht le ontvangen, hetwelk zijn algemeene kennisseuzal vermeerderen en hem zal voorbereiden tol. een mooie toekomst bij het leger. De leerlingen der Pupillenscholen die tol de Kadettenscholen niet konden toegelaten worden, en de leerlingen der Kadettenscho len die niet zullen geslaagd zijn voor hun overgangsexamen van het een jaar naar hel andere, zullen naar de scholen voor onder officieren gezonden worden zoodra zij in het regiment aankomen. Het Strijdersfonds De Minister van Landsverdediging had, op 26 Oogst, een onderhoud met de afgevaardig den der oud-strijdersvereenigingen, nopens de aanstelling vav den beheerraad, die zal belast zijn met de slichting en werking van bet - Strijdersfonds Deze vereenigingen zullen legen 10 Sep tember a. s. de namen doen kennen van de afgevaardigden, die zij voorstellen om deel uit te maken van deu Beheerraad. Het stemmen der wet, betreffend hel Strij dersfonds heeft van nu af aan reeds talrijke aanvragen, van oud-strijders in hel Departe ment van Landsverdediging doen overstroo- men zij vragen dat bun onmiddelijk hei be drag der vergoedingen, waarop zij recht neb ben, geheel of gedeeltelijk uitgekeerd worde. Het Departement van Landsverdediging brengt ter kennis der oud-strijders dat het niet belast is met; bet regelen en uitbetalen dézer vergoedingen. Hiervoor dient het Strijdersfonds te zorgen dat moet aangesteld én ingericht worden. Hei publiek zal verwittigd worden wanneer het Strijdersfonds zijne werkzaamheden zal kun nen aanvangen. In afwachting zal de Commissie tot herstel van den Haard van den gedemobiliseerde!) militair hare werkzaamheden voortzetten. De begiftiging van 300 frank, voorzien bij de wet van 1 Juni 1919, zal eveneens uitbe taald worden. Hel buitengewoon regiem van honger en ontbering, dat het gouvernement der Sovjeis aan zijne ongelukkige onderdanen opdringt, heeft te Moskou een zonderling gevolg gehad. Zoo verneemt een Russisch blad, le Parijs verschijnende, dat -de roode overheden te Mi.skou ontdekt hadden, dat er valsche be- voorradingskaarten ih omloop waren. Een zorgvuldig onderzoek werd gedaan en daaruit bleek, dal er meer dan vier honderd duizend valsche kaarten gebruikt werden om aan een bijgevoegd rantsoen te geraken. Onmiddelijk werden de buitengewone commissie aan 't werk gezet en eenige dagen later werden eenige' dozijnen arme dompe laars door den kop geschoten. Toen hij aan den hoek van de kleine slraat du Perche kwam, vluchtte hij in die straal, waar een oud gebouw stond. De brandweer, had voor korten tijd het voor afbraak bestemde cude hoekige gebouw verlaten. Toen dc drie vervolgers meende dat Louis zich door de vlucht wilde redden, vlogen zij hem achterna, bogen om den hoek vaD de kleine nauwe straal du Perche en tagen nog juist, dat de pachter in eGne pöort verdween. Het was een Lreeden ingang van het niet meer bewoonde gebouw. Gelukkig bereikte Louis de plaats, waarop zich de vroeger door de mandweer gebruikt wordende stallen en schuren bevonden, sloeg hier eene deur toe, alsof hij zich in een de- ter verschuilde, en snelde toen vlug naar den gang welke uit hel huis naar de straat du Temple voerde, het was hem bekend, dat hel twee uitgangen had. Hij bereikte deze uitgangsdeur reeds, toen zijne vervolgers eerst op do donkere plaats aankwamen, waar zij hem in eene der stal len of schuren vermoedden, en het gelukte hem, de naar de slraat du Temple voerende huisdeur te sluiten. Nadat hij zoo voorzichtig ©n stil mogelijk hel oude hoekhuis aan deze zijde gesloten had. snelde hij naar de nauwe slraat du Perche. De drie vervolgers zochten nog op de plaats naar hem, hij hoorde hen met elkander sproken. Zacht sloot hij nu de groote poort souder dat de schelmen het hoordeD, en alle drie waren in den val* Kolen bevoorrading Hel ministerie van Staatshuishoudkundige zaken deelt ons het volgende mede. De voorzieningen rin zake 's lands kolen- bevoorrading tijdens den aanstaanden winter zijn geruststellend, dank zij de nationale pro ductie, welke nagenoeg het cijfer van voor den oorlog heeft bereikt, en de toegenomen invoer van Duitsche,kolen. Edoch de beschikbare kolen voorraad stelt nog niet den voorraad daar, welke in 1913 werd verbruikt weshalve het departement van Staatshuishoudkundige zaken het noodig acht zeker maatregelen te treffen met het oog Wacht gij schavuiten, zeide Louis la chend ditmaal zijt gij beetgenomen, zoek ik baal intusschen de politie. Hierin deze schuur zal het zijn, zeide de voormalige boschwachter tegen de twee schelmen, die met hem naar Louis zochten en geen hoek van de plaats in het groote hoekhuis ondoorzocht lieten vinden moet ik hem. Hebben moet ik deu speurhond. Als het hier maar zoo donker niet was, bromde de Parijzenaar, die juist een groot, leeg val uit den hoek van de plaats haalde Hier moet hij nog lijn, meende de Spanjaard. Ik sla hem de beenen tot kaf, klonk de slem van den boschwachter uit de donkere schuur, waarin hij strompelend zocht hij of ik, een moet er aan gelooven Komt hij vrij in de open lucht, dan is het met mij ge daan, want de speurhond verraad mij. Wees maar kalm /.eide hem de Parijze i aar, er zal u Diets gebeureD, maar het is toch alsof hij in den grond gezonken is. Hier op de plaats is hij niet zeide de Spanjaard. liier in de schuur is hij ook niet, zeide Judas, en kwam weder op de plaats, waar hij naar alle zijden been zag. De langhals doorzocht een hoek aan den muur. De poort naast de straat is gesloten, riep de Spanjaard plotseling, die in den naar de straat du Temple voerenden gang gegaan was. Des te beter, bromde Judas, dan kan bij niet weg. op de kolenbevoorrading der klein verbrui^ kers, die in 't klein huiskolen aankoopen me 50 of 100 kilos in eens en op een gegeven oogenblik bezwaren, zouden kunnen ontmoe ten om aan brandstof te geraken en dan nog woekerprijzen, naar aanleiding van ongeoor loofde speculation, zouden moeten betalen. Niet verplichte kolenbons op naam zullen van 1 October a!s. af ter beschikking worden gesteld van die klein-verbruikers, door hel toedoen-der gemeentebesturen. De kolen zullen afgeleverd worden op over legging van den bon, door een daartoe aan vaarden tnsschenpersoon, overeenkomstig de door het departement van Staatshuishoudkun dige zaken bepaalde voorwaarden. De per maand te vertrekken hoeveelheden zullen nadien worden bepaald wat de prij zen betreft, zullen de kolenverkoopers, die officieel voor die kolenbedeeling zouden wil len aangesteld worden, hunne inschrijvingen moeten inzenden. De prijzenlijst zal worden aangeplakt, en er zal streng worden nagezien of die prijzen worden nagekomen. Het referendom der mijnwerkers. Groote meerderheid voor de staking. Dc algemeene uitslag der stemming is nog niet gekend, maar men schat dal op 1 mil joen ingeschrevenen, 650,000 mijnwerkers aan de stemming deel namen en dal daarvan 400,000 voor de 130,000 tegen de staking- stemden Dc vereischte meerderheid der twee derden is dos bereikt en feitelijk zou de werkstaking dus als onafwendbaar moeten aanzien wor den. Evenwel worden groote invloeden aange wend om tot eene bemiddeling te geraken. Zelfs tusschen de mijnwerkers in de eens gezindheid ver van volkomen. Gisteren zou het Sjndicalisch Drievoudig Verhond mijnwerkers, spoorwegarbeiders en vervoerarbeiders in conferencie bijeenko men om een houding ten opzichte der mijn werkers vast te stellen. Alhoewel men optimitisch gestemd - blijft in politieke kringen, stelt men vast dat in de laatste 24 uren de toon der syndicalistische leiders iets bitterder is geworden. Een gunstige factor blijft bet aanzienlijk getal tegen de stemmers. Zoo is in Yorkshire op 15,000 stemmers de meerderheid voor de staking slechts 2500 stemmen in Notting ham op 30,000 stemmers slechts 3000 stemmen meerderheid. Het is stellig dat deze cijfers de verant woordelijkheid van hen, die de staking zouden uilroepen, grooter maakt, In sommige kringen ismen van oordeel dat de spoorweg en vervoerarbeiders geen i oote lust aan den dag leggen om de mijn werkers te helpen de ondervinding met de staking van verleden jaar ligt hun nog te versjch in het geheugen. vi De reeering houdt zich inmiddels onledig met de inrichting der openbare diensten in geval van staking. Andeizijds doet de medewerker van Le Petit Journal te Londen opmerken, dat er onder de 367.919 stemmen meerderheid; minstens 100.000 stemmen van jonge mijn werkers zijn, die belust zijn op eenige dager verlof. Verders zijn er op 1200.000 mijnwerker.4 slechts 845.674 die aan de stemming hebber :el genomen. Er waren dus meer dan drie honderd vijftig duizend onthouders. In die voorwaarden denkt men dal de lei ders der mijnwerkers er wel twee maal zul len op nadenken, alvorens te bevelen. Beslui ten zij toch tot de staking, dan zal men wel licht in Engeland voor een algemeenen lock out staan. Inderdaad, de Nationale Vereeniging der fabrikanten, tellende een duizendtal belany rijke nijveraars, heeft aan hare leden een mizendbrief gestuurd waarin gevraagd wordt of het niet passend zou zijn onmiddelijk al de fabrieken en werkplaatsen te sluiten, ingeval de mijnwerkers in staking gingen. Indien de meerderheid dit besluit bij treedt is hel waarschijnlijk, dat de" dag dat de mijnwerkers hei werk zullen laten slaan, hom derden en nog honderden fabrieken en werk huizen zullen gesloten worden, zonder te wachten lot zij er door gebrek aan kolen zouden toe verplicht worden. De kwestie van den tunnel onder de zee-4 engte van Gibraltar, welke reeds in 1898j door den Franschen ingenieur Bertier bestu- deerd en breedvoerig beschreven werd, zal eerstdaags andermaal ten berde komen. Deze tunnel zou niet alleen Spanje in on-i middeüjke betrekking met Marokko brengen - dochjzou merkelijk de reizen van Europa; naar Afrika en omgekeerd, verkorten. De reizigers zouden uit Spanje recht-f streeksch doorrijden lot Dakar. Van daar zouden zij gelegenheid hebben, in rechte lijm den Atlantischen Oceaan over te steken naar Rio de Janeiro. Van Parijs naar Dakar zpu eene reis aldusf drie dagen duren en van Dakar naar Rio dei Janeiro vier dagen. Thans heeft men bijnai eene maand noodig om van Parijs naar Rio' de Janeiro te reizen. Hel ontwerp was reeds aan bevoegde kom-; missiën onderworpen, doch door de woelin-i gen in Marokko moest het ter zijde gelaten-; worden. Men moest het thans opnieuw ernstig! onderzoeken, doch men weet van nu af reeds dat overgroote moeilijkbeden te overwinnen1 zijn. De tunnel moet 25 kim lang zijn en op eene diepte van minstens 800 meters onder de zee gebouwd worden. Eene eerste schatting had de kosten op 250 millioen berekend. Wellicht zullen er thans wel eenige millioentjes bij moeten ge- worden. Gaat gij naar de straat du Pei cije t?rug iep de Spanjaard heip toe, zoodat hem den terugtocht afgesloten is. Judas volgde den raad van de Spanjaard e.i keerde naar den gang terug, waardoor hij den pachterszoon gevolgd was. Plotseling begon Judas zoo hard te schel den dat zijne medeschplmen het hoorden. Wat is er dan Wat hebt gij vroegen beiden. Wij zijn verradeD, antwoordde Judas terwijl' hij geheel verstoord en haastig naar de plaats terug keerde. Verraden waarom dan vroegen deze De schelm heeft ons hier in een val gelokt, riep Judas,, zeidet gij niet, dal de uitweg daar gesloten is, Spanjaard Ja, die poort is gesloten. Hoe kan dat zijn, riep de Spanjaard, wij hadden uw vriend Louis toch moeten zien... haltviel hij zichzelf plotseling in de rede... hij heeft eerst daar gesloten, en is toen buiten om gekomen. De Spanjaard liep naar de poort en schud de aan het slot... maar zijne woedende in- spanning was te vergeefs, de sterke deur weerstond zijne pogingen om die le opener. De Spanjaard knarsteop de tanden van woeiieg Wal doen wij nü Waar blijven wij bromde Judas, hij jaagt ons de poiilie op den hals. Daarom ben ik zoo woedend niet, anl- Twee accynsbsdienden neergeschoten De toestand van een der slachtoffers is hopeloos Twee accijnsbedienden, de heeren Leonard De Vle'eschhouwer, ongeveer, 45 jaar oud, dienstoverste, wonende Schoolstraat, 22, te St. Amandsberg, en Jozef De Vos, bediende,! Toekomstraat, 59, insgelijks te St. Amands- berg waren gisteren naar het grondgebied van Destelbergen gestuurd, om inbreuken tegen de alcoolwet gepleegd in herbergen vast te stellen. Zij knipten verscheidene her bergiers. Rond 10 uur, 's avonds kwamen ze de baan afgestapt. Ter hoogte van den tramstil stand - Brouwerij op het gehucht Eenbec- keinde, gingen ze juist een boscbje voorbij trekken, toen verscheidene vuurschoten weerklonken. De heer De Vos werd door zaadkorrels is de beenen getroffen, de heer De Vleesschou-» wer kreeg eene eerste lading lood in het lichaam, oogenblikkelijk gevolgd door eéne tw eede. Beide slachtoffers srortten ten grondë. De beide gewonden werden geruimen tijd na het drama door een uil uent terugkeeren-, den'gendarm aangetroffen. Dé gendarm haalde onmiddellijk Hulp. Dokier De Groote verzórgd© beide gewonden voorloopig en deed ze, per rijtuig naar Geul - overbrengen waar ze rond middernacht in dë heelkundige kliniek vau Dokter Vercauteren, Kleinen Dok, aankwamen. De geneesheeren Vercauteren, Cattoir en De Groote verpleegden de beide slachtoffers. Er werd vastgesteld dot de verwondingen van den heer De Vos geen gevaar opleveren. Erger is hel echter gesteld met den heer De Vleesschouwer. Gansch het lichaam van ('en ongelukkige is door zaadkorrels doorploegd en al de voorname organen zijn getroffen, zoo onder meer de longen, ingewanden, enz. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De genees heeren vreezen voor het ergste. Het parket werd onmiddelijk verwittigd en stapte heden ter plaatse af. Verleden nacht stelde de gendarmerie reeds een onderzoek in. Er werd bevonden dat de schoten bij middel van een jachtgeweer gelost werden. Men veronderstelt dat er wraakne ming van een of ander in overtreding geno- mene in 'l spel is. AL WIE VERLANGT schoone en sterke luxe-schoenen tekoopenin alle models aan buitengewone lage prijzen, wende zich naar het Schoenfabriek Groote Markt, 19, Aalst, bij C. MALLEGO-DÉ COCK. In 't groot. 4872 In 't klein. Den sleutels steekt buiten op het slot, riep de Spanjaard met godemte stem, ter wijl hij weder op de duistere plaats terug keerde, hij heeft zijn zaak good gedaan, en wij zijn in den val geloopen. Maar daarom zal de sluwkop mij niet ontgaan, dat zeg ik u. Wij moeten maken, dat wij wegkomen. Later kan hij ons zoeken. Dé Spanjaard rolde een leeg vat naar den muur, die deze plaats van een naburige plaats scheidde, en plaatste zich er naast. Zonder een woord te verliezen, begon hij zijne beide gezellen den weg te wijzen, waar langs zich alle drie op niet gevaarlijke wijze uit de voeten kon muken. Weg komen wij, dat is zeker, meende Judas maar hij heeft mij herkend.v en zoo lang hij leeft, ben ik in gevaar. Kom maar riep de Spanjaard hem toe wij krijgen hem wel wedér in onze handen, dat is zoker, en hij zal lang zoeken, voordat hij u teruggevonden heeft. De Spanjaard klouterde als een kat naar boven, en sprong van het vat op den muur. Kunnen wij ons hierlangs verwijderen, vroeg de Parijzenaar met gedemte stem. De Spanjaard antwoonde niet, maar klou terde reeds lang de andere zijde van den muur naar beneden. Maakt gij eerst maar, dat gij weg komt zeide de Parijzenaar tegen Judas, ik dek den teragtoebt, tn?.' 8 is de lucht nog rein woordde de Spanjaard' mei trillende stem, jbinnen vijf minuten kan hij komen zien. weg komen wij wel, nt»ar dal ons die melk- J Judas was vee! mi der vlug. dan de buig baard l« listig af is gèwe dat is niet teizame Spanjaard, '.ei viel hem daarom niet verdragen, [>oo geaakaeiijk, op liet vat en toen op den muur te klimmen Zoodra Judas de hoogie van den muur bad bereikt, volgde de Parij zenaar, terwijl hij mei den voet het vat om stiet, toen hij op den muur sprong. Rammelend rolde bet vat eenige sehreden van den muur. De drie mannen kwamen op eene ande e plaats, die aan het huis van een slachter schooit te behooren. De Spanjaard was reeds tol de huisdeur genaderd, die nog open scheen te zijn, toen plotseling een hond van de groote van een kalf, woedend op hen aanviel. In hetzelfde oogenblik, waarin de groote, sterke bond op den Spanjaard afging, pakte hij, snel besloten naar den hals van het dier, en het gelukte hem werke'ijk, om den hond te grijpen, en tot zwijgen te brengen, voor dat de bewoners van het buis, op hel korie geblaf opmerkzaam waren geworden. Het huis werd van de plaats door eene wijd opei staande deur gesoheiden. De Spanjaard hield den woedenden hondj aan den hals vast en sleepten hem naar da plaats, toen beval hij zacht aan den Parijzo- naar om zich, gereed te houden de deur te sluiten. Toen Judas bij hen was en de Parijzenaar de deur lot op eene kleine kier had toege maakt, drong de Spanjaard het overwonnen eo half gewurfde dier, naar de plaats, daar-! op liet bij hem snel los, en maakte de dsup achter zich toe. De hond begon luid te hu?#^ leo en aprong in blinde woede tegen de deur maaar zij was reeds in het slpt gédrukt, eit scheidde hem van zijne vijanden. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2