De Bsdeveart 6e Denderstreek leen Ds inDlöanten te Breslau Be krlsis in Italië 1)8 PoaiSGli-RussisclsB oorlog. Zondag 5 SopL Maandag 6 Sopt 1920 Rift&R LOBROES - Het hernemen der handelsbetrek kingen met do Bolschewisten. Wat Italië tot nu toe verkreeg Polen en Litauen XXVI» JAARGANG NUMMELl 18 8 E> A £3-BI Ij A D A O CENTIEMEN - Uitgever: J. Van Nüffbl-Db Gktot Kerkstraat, 9 en 28, Aaist. Tel. 114 fubtréM» beitel, h.« Arrondigaamant Aalst, zich te wee^ tot l.et AgwiHchap Hayab.8. Martala.rpiein, 1« Brmsal- 8, Plaoa da 1, Boars», Parijs - en 6. Bream's Pirilding. LondreaJjU^. L. Lauroatiu» Zon op 5,24, onder 6,33 H. Eugenias Zon op 5,26, onder 6,31 Nieuwe Maan don 12 't Is dus morgen Maandag 6 Sep- lAember dnt onze eerste bedevaart om 10,45 ure uit Aalst naar Lourdes mertrokt. Ongeveer 400 polgrims opgeleid door een twintigtal priesters en waar onder 35 zieken zullen per bijzondore trein van den Belgische staat langs Denderloouw, Ninove, Geeraerdsber- gon, Atk, Bergen, Quévy naar de transcbe grens boongevoerd worden. Dan gaat bet verder over Feignics, Maubeuge on dwars door de verwoe ste stroken van bet gewezen Iront.reobt naar Parijs om verder Orleans, Tours Angouièine en Bordeaux te bereiken. Dinsdag namiddag zal men te Lourdes, «ls 't God belieft en Maria, gave on gozond, blijmoedig en verheugd, de wondergrot on de heiligdommen daar op en daarom gebouwd, de eerste groeten kunnen toosluron. Wel to verstaan wij doon eene bede-' vaart en geen speelreis of plezier tochtje. Daarom zal Maandag om 7 u. do li. Mis door don Z. Eerw. Heer Deken Kan. Roelandts ter eore van O. L. Vrouw vau Lourdes tot intentie der Bedevaarders opgedragen worden in de St. Martinuskerk. Onder de Mis zal de aigemeene Communie geschieden en de plechtig heid zal gesloten worden door de wijding van bet nieuw vaandel in wiens plooien onze driekleur en de Mariakleuren zullen wapperen. Dit zinnebeeld van getrouwheid aan den vadergrond en aan onze Ilontel- moeder zal ons te Lourdes altijd voor afgaan, om ons te herinneren de wel daden dio wij aan de Onbevlekte Ont- vangonis dionen te vragen voor bot welzijn van ons dierbaar België, en van onze families. Ditzinnebeeld dat luidopmeesmeekt en meezingt onze bede lot eigen gees telijk en lijdelijk voordeel en tot gene zing onzer ziekon, indien bet zalig is, zal onseen standvastige'aanmoediging, eene ieverige opwekking en een echte aanvoerder wezen, om zooveel profijt mogelijk uit ons bedevaren te trekken. De pelgrims van buiten Aalst zullen ook zeer wel doen Van dienzelfden morgend in hunne naastgelegen pa rochiekerk bet II. Sacrifice bij te wo- en non de II. Communie te ontvangen; en bet reisgebcd to bidden om op die manier insgelijks zooveel vruchten mogelijk uit deu bedetocht te trekken. Langs den weg op de reis naar *t verre Lourdes zal men ingelicht worden nopens de geestelijke oefenin gen die bij de aankomst zullou ge schieden on 's avonds te Lourdes zelf 48° Vervolg. Hij hier te Parijs, zuchtte zij, het was vooruit te zien, dat hij zijne belofte niet zon houden, hij weet tan liet proces, en wil daar van partij trekken. Daar'is hij reeds De gra vin lette op item, voor hare schrijftafel staan de en schijnbaar naar een blad papier ziende hij ziet er zeer achteruitgegaan uit, en is in die twee jaren 7.00 veranderd, dat ik hem nauwelijks herkennen kan. Marinus Bloemist hoestte bijna onbeschaamd, daar hem het wachten aan de deur te lang duurde. De gravin keerde zich lot hem, en boog. Wat wilt gij vroeg Agatha op zulk een afwijzende tl toon, dat deze woorden ieder ander zouden hebben verstoord, misschien beangstigd en afgeschrikt hebben, maar op dezen mensch bicven zij zonder uitwerking. Hij glimlachte op bijna vertrouwelijke wijze. Ik kom, om naar uw welstand te ver nemen, mevrouw de gravin, antwoordde hij met lichte buiging. Ik dacht, dat gij te Londen waart zei- de de gravin. was daar bijna twee jaren, mevrouw de gravin van Montpellier, maar Londen is te duur. Ik hob in die twee jaren niet alleen tien duizend francs verteerd, maar nog tienduizend francs schuld gemaakt, lachtte Marinus Bloe mist, op onbeschaamde wijze de gravin nade rende denkt maar, twintigduizend francs, «enadige vrouw Toen ben ik naar Parijs •eiojgeJwerd. zal iedereen te weten komen hoe wij 8sUn September feest van O. L. Vrouw Geboerte Maria zullen eoren en smee- ken, loven en danken. Bij otiz» bijzonder» intenties, moe ten wij eerst en vooral voegen een vurig gebed voor oneen geliefden en liooggeacbten kerkvoogd, Z. Iloogw. Monseigneur Segbers bisschop van Gent. De ziekon die ons vergezellen mo gen zeker niet vergeten worden. Zij moeten de troetelkinderen zijn der andore pelgrims. In alle godvruchtige oefeningen zullen zy tegenwoordig zijn, en inzonderheid in de communie missen aan de grot en in de kerken, gedurende de dagelijksche plechtige II. Sacramentsprocessie op de Espla nade en bij het dompelen in 't wonder- wa-tor zullen wij ze door onze vurig heid en onzen iever bystaan. Dagelijks zal in ons blad gedurende al do dagen der bedevaart een verstag verschijnen dat onze geachte lezers bet nieuws reebtstreoks uit Lourdes zal meedeelen. Het oordeel van een gewezen Dullsch minster. Het Berlijnsch weekblad Die Welt am Montag kondigde op 30 Oogst een artikel af van den gewezen Duitschen minister Ger lack, waarin deze vaststelde dat de onlusten te Knttowitz door de Dmtscbers opgestookt waren. In dat artikel oordeeld M. Gerlack dat de incidenten van Breslau uiterst pijnlijk zijn voor Duitschland, bijzonderlijk na de gebeur tenissen voorgevallen in Hoog-Silezie. Het is bewezen, dat die opstootjes veroor zaakt werden door Duitsclie betoogers, die reeds op 18 Oogst, do Fransche troepen aan gevallen hadden te Kattowitz. De Polen zijn slechts tot aantastelijkheden overgegaan, na den snooden moord gepleegd op Dr Mieliehi en de onverschoonbare aan vallen waarvan de Poolsehe bevolking slacht offer was. M. Gerlack valt hevig de politiek der pangenrifhische kringen aan, die de op- stokers zijn van alle anti-Poolsche en anti- Fransche euveldaden. Die uitspattingen heb ben Duitschland reeds duur te staan gekomen. Dank aan de politiek der Duilsche nationa listen moet het Duitsch gouvernement schier onophoudend verontschuldigingen aanbieden en schadevergoedingen betalen. Duitschland schenkt voldoening Eene toegeving aan Frankrijk PARIJS, 3 September. De Duitsche minister van builenlandsche eaken heeft het Frausche gezantschap te Berlijn meegedeeld, dat de Duitsche regeering alle door de Fran- sche rogeering gehandhaafde eischen tot ge uoegdoening voor het gebeurde te Breslau aanvaardt. Deze eischen wijken in zooverre af van die, welke in de nota van den 31 Aug. waren geformuleert, dat de Franse he regeering ge noegen neemt met het aanbieden van veront schuldigingen door den Duitschen rijksminis ter van builenlandsche zaken en den Prui- sischen minister van binnenlandsche zaken. (Oorspronkelijk was verlangd dat de rijks kanselier dc excuus zou aanbieden. Red.) PARIJS, 8 September. Het ministerie van builenlandsche zaken heeft officieel be- •riGht uit Berlijn ontvangen dat de Duitsche regeering al de vragen van genoegdoening aanvaard, door de Fransche regecring ge- eischt. De nieuwe Duitsche gezant te Parijs, M. Maver, zal heden avond zijne geloofsbrieven I nog niet aan President Deschwiel overhandi gen. De Giornale d' Italia geeft aldus een kort verslag der uitslagen door Italië ver kregen door zijne handelsbetrekkingen met de bolsjcwiki 1. Italië heeft 4000 Russische krijgsgevan- genen uitgewisseld tegen 3Ö3 Italianen in Rusland gevangen gehouden. De Italianen kwamen in hun vaderland terug, uitgehongerd en de kleederen in lom pen, wanneer de Russen vertrokken, in een nieuw pak, met twee paar nieuwe schoenen, dewelke zij zich gehaast hebben in Rusland 4e verkoopen voor 20 tot 30,000 roebels het paar. 2. Het Italraansche schip Carlo Racchia die de Russische krijgsgevangenen naar hun vaderland vergezelde, tiep op een bolsjewis tische mijn; zes matrozen verloren hierbij het leven. 3® Italië heeft naar Rusland ladingen ge neesmiddelen en andere produklen verzonden Hiervoor kreeg zij in rail een eerste lading graan en gerst, beschadigd of beschimmeld, met nagels, vodden en ander soortgelijke af- vai. De Giornale d'Italia besluit met te zeg gen dat al het babbelen van Moskou, noch in Italië, noch in Rusland meel voortgebracht heeft. Kn wat wilt gij hier? Wat ik te Parijs wil Neen, daar bekommer ik mij niet over. Wat wilt gij hier in het slot vroeg de gravin. Hm ik kom met een zeer'beleefd ver zoek, mevrouw, ik ben in de drukkenste verlegenheid, en ik hoop dat gij mijn ver trouwen op uw goedheid niet teleur zult stel len, antwoordde Marinus Bloemoest met een spottenden lach. Wat beteekent dat Gij komt om geld Om u te dienen, mevrouw de gravin, zeide Bloemist, een weinig het hoofd buigende.' Hebt gij vergeten, dat gij twee' jaren geleden uwen eisch ineens betaald kreegt, en dat daarmede alles, eens voor altijd was a'fge- loopen Gij beloofde met de tienduizend francs naar Engeland te gaan en den bodem van Frankrijk nooit weder te betreden. Dat beloofde ik zeker, genadige vrouw, maar ik kan die belofte niet houden, ik heb geen ander mensch, tot wien ik mij in mijne verlegenheid kan wenden, dan u en ik hoop. Waarom arbeidt gij niet? Waarom hebt gij niet weder oene plaats bij een notaris aangenomen viel de gravin hem in de rede. Hij zag haar meesmuilend aan, als nam hij de vraag v rooi ijk op. Arbeiden vroeg hij, hm, mevrouw de gravin, ik dacht, wij behoefden niet meer te arbeiden. Er lag in de laatste woorden van den be zoeker plotseling- een geheel anderen toon. In liet begin had hij nog eeu schijn van be- scitoideaheid bewaard, nu liet hij dien geheel voren. EEN MINISTERRAAD De ministers zullen Donderdag aanstaande in cabinetsraad vergaderen. M. Delacroix, waarnemend minister van builenlandsche zaken, die Vrijdag avond naar Parijs moet vertrekken, zal in deze ver gadering rekening geven van het onderhoud dat hij met M. Millerand'zal hebben. De raad zal ook den afgevaardigde moeten aanduiden, die Belgie /.al vertegenwoordigen in de vergadering, die, den Raad van den Volkerenbond op 20-Septeruber moet houden te Parijs, om do souvereiniteit van België over Eupen en Malmédy te erkennen. Het is zeer mogelijk dat M. Paul Hymans oud-minister van oorlog zal worden aange duid. Nieuwe oorlogsbedreiging Volgens te Berlijn uit Kovno ontvangen telegrammen verklaart dc Lithausche regee ring dat eene bloedige botsing tusschen Polen en Lithauen niet kan vermeden wor den indien de Polen niet de streek van Augustowo ontruimen en niet toestemmen in het vastleggen eener grenslijn tusschen Lithauen en Polen. Nopens het protest van de Lithausche re geering, wat de Polen het recht ontzegt het gebied te betreden dat aan de Lithauen toe gekend is in het verdrag tusschen dat land en de Sovjetregeering, hebben de Polen geantwoord Ten le, dat Sovjet Rusland zelf het ver drag niet als rechtsgeldig schijnt le be schouwen ten 2e, dat de bolsjewistische troepen ondanks dit verdrag, dat heette de onafhankelijkheid van Lithauen te erkennen, van het Lilbausch gebied een opmarschter, rein hebben gemaakt tegen Polen en dat men De gravin begreep de woorden van Bloemist wij behoeven niet meer to arbeiden, zeergoed. De graaf is op reis, ik kan daarom aan uw verzoek niet voldoen, zeide zij verblee- kend, en zich met moeile beheerschende. Uwe genade will zeker schertsen. Alles hangt loch van n af, mevrouw, van uwen wil. van uw besluit, wij behoeven daarvoor in 't geheel de aanwezigheid van Roleforl niet af te wachten. De gewezen huishoudster schrikte bij het hooien van dezen naam, en sloeg een vernie tigenden blik op Bloemist, dien hij zonder vrees doorstond. Wal zou dan fluisterde zij en de woor den klonken als liet sissen van een slang, ik spreek van den graaf Montpellier. Verschooning, genadige vrouw, zeide hij, ik versprak mij zooeven. Ik zou gaarne op den terugkeer van den heer graaf wachten maar het gaat niet, het mes staat mij op de keel, ik moet heden avond nog geld hebben, om morgen op zijn laatst te verhinderen, dat men een wissel protesteert, die ik niet... Nu, welken gij Dien ik mij veroorloofde, op den heer graaf te trekken. Welke^ ongehoorde onbeschaamdheid, zeide Agalha bedenkt gij niet waaraan gij dan naam van den graat de Montpeliisr bloot» stelt Het ging niet anders, mevrouw. Eu hoe hoog is de vervaFsclue wissel Twintigduizend franca* Gij zijl waanzinnigvicp de gravin met vlammende oogen, dezen niet het recht raag ontzeggen den vij and te vervolgen op het gebied dat hij tegen hen heeft gebruikt Ten 3é, dat Polen meent de vrijheid te hebben om te gaan tot aan de afbakenings- üjn, welks in afwachting van den vrede door den generalen staf der geallieerden vast is gesteld. De Temps verneemt dat de arbeiders zonder incidenten het arsenaal van Venetië hebben bezet. De a Messagero verneemt dat de bezet ting der metaalfabrieken door de arbeiders zich uitgebreid heeft tot Bologna, Florencië, Terni, Liverno, Piazensa, Alexandria en andere steden. In talrijke fabrieken worden zekere beambten gevangen gehouden. Een gunstig tecken is het manilest door eene groep socialisten onderteekend en waarin de maximalistische uitspattingen worden veroordeeld. Men weet dat de bestuurders der metaal- fabrieken den lock-out hadden uitgeroepen eu dat de werklieden geantwoord hebben met de bezetting der fabrieken. Builen enkele botsingen met de policie te Genua en te Napels, waarbij men een doodc en verscheidene gewonden te betreuren had geschiedde de bezetting lijdelijk. Overal werken de arbeiders met de mate rialen, die in de fabrieken voorradig waren. De Tvibuna verneemt dat de afgevaardigde der metaalbewerkers verklaard heeft, dat deze bereid zijn met de patroons te onder handelen, indien deze willen terug komen op hun weigering van de concessies te doen. -vryyv- Nog de neerlaag van Budieny Op 1 September bevond de 6e roode divi sie zich in den omtrek van Zamostie. Gene raal Budieny viel de Polen aan in de richtinw van Grabovietz. Hij gelukte er in Bielovedia te bereiken, doch een tegenaanval door de Poolsehe troepen van drie kanten te gelijk uitgevoerd verdreef hem spoedig. Zamostie en Si tan ice werden teruggenomen en ter hoogte van Zavolez en Mlezenim werden de roode lijnen doorgebroken. De Poolsehe ruiterij, onder de bevelen van generaal .Stanislas Halier bereikte Komarew en Sabinska-Vala. Zij veroverden 9 kanons. Het leger van Budieny, aldus in drie dee- len gescneiden, moest ijlings aftrekken in oostelijke richting, op de hielen gevolgd dooi de ruiterij van Ualler. Eene brigade Poolsehe infanterie is van 'Voislnvice naar Mrubieszow opgerukt, ten einde den aftocht van Budieny nabij de pas sen van Huxzwa te verhinderen. Dc roode troepen die Lemberg bedreigden, trekken zich op de rivier Orynlalipe achter uit. Verder hebben de Polen Buskgliniani en Chodorew bezet. Naar 't voorbeeld der Duitsohe generaals Dc bladen van Warschow vernemen uil militaire bron, dat de Bolschewisten bevel gegeven hebben de krijgsgevangenen neer te scnietcn, bijaldien het le moeilijk zou zijn om ze achter het lront te brengen. Twee strekkingen M. Stanislas Grabsky, broeder van den minister van fmancen, die afgevaardigde was tor coriferencie van Minsk, ze£t dat er onder de Boischewislische afgevaardigden duidelijk twee partijen afgeteekend waren. Er zijn rooden, die partijganger zijn van den oorlog tot het uiterste en weigeren de vijandelijkheden stop le zetten, 't Zijn dezen die nog steeds op een wereldrevolutie hopen! Evenwel winnen de vredelievenden steeds veld en moest hel laatste offensief der rooden mislukken, dan zon de vrede spoedig volgen. Bloemist glimlachte weder en haalde de schouders op. Ik ben nog meor dan waanzinnig, zeide hij, ik kan zwijgen, en kon toch, als ik dreig de, het niet meer te willen rijk zijn. Dal i3 reeds eene bedreiging, als ik joed versta, maar dat is hetzelfde. Wat denkt gij bij zulk een eisch. Wat beieekent, die bij een winst, zooals gij mevrouw de gravin cn mijnheer de graaf door mijne hulp verkregen hebben, eene be lachelijke kleinigheid op mijn woord, twin tigduizend francs. Wat zijn zij in verhouding van de gewonnen rijkdommen ik dacht niet, dat uwe genade er een woord er over zou ge sproken hebben. Hot is alles zoo naar wensch afgeloopen, het is alles 7.00 gelukkig, geluk kig voor u, tol stand gekomen, dat men het toeval bewonderen moet. En nusoudtgij wer kelijk een trouwen en zwijgenden helper zulle eene kleine som willen weigeren, die hij dringend noodig heeft. v Twintigduizend francs zijn geene klei nigheid, antwoorde ue gravin reeds bedaarder voi'den. Ik meen in vergelijking van de rijk dommen, welke uwe genade verkregen heeft. Van zulk eene som kan geen sprake zijn, zeide de gewezen huishoudster, vergeet niet, dat elke bedreiging op u terugvalt, dat, "ij de dader zijl. Ik weel, dat ik er mij toe liet verleiden, iels le doen, dat uien mij als kwaad Jkon aanrekenen, antwoordde hij, maar juisUlaar- om eisch ik loon. en betaling. Ik was tsoe jaroa geleden WbtnervartU Generaal Weygand beloond PARIJS, 2 Sept. Bij Besluit van 1 Sep-1 tember 1920 wordt generaal Weygand ver-! heven tot de waardigheid van groot-officier van het Legioen van Eer, als beloon ing voor* de gewichtige diensten, aan Polen, en dua^ onrechtstreeks aan de Entente, bewezen. IN IERLAND Te Belfast. Het aantal dooden te Belfast bedraagt1, thans reeds 21. 1 De policie heeft huiszoekingen gedaun ioj verschillende wijken der slad, om wapcn&opj te sporen. In een huis werden negen ge we-1 ren cn meer dan 50.000 kardoezen aange slagen. Talrijke vergaderingen van werklieden der scheerswcrven hebben plaats gehad. Dez» hebben eene dagorde gestemd, waarin pro test wordt aangeteekend tegen het feit dat ds Sinn-feinors van kop tot leen gewapend zijn en verder aangedrongen word dat men ook de organisten-vrijwilligers zou wapoacn om de orde te herstellen en de haardsteden te verdedigen. De militaire bevelhebber heeft een oproep lot de bevolking gericht, om te vragen, dat de barbanrsche vervolgingen en de misdaden bedreven wegens godsdienstige redenen, zouden ophouden. Eeno slad door gendarmen in brand gestoken Te Ballaschadereen (Ierland hebben de gendarmen op verscheidene plaatsen brand: gesticht, om zich te wreken over den dood van twee politiemannen, door de Sinn-föinersi neergeschoten. Bijna al de huizen der hoofd straat werden ten gronde vernield. 1 Od toestand van den lord-meier van Cork LONDEN 3 September. Er wordt go- meldt, dal de lord-meier van Cork langs ooi. zwakker wordt. De vertegenwoordigers der arbeiderspartij hebben een roerenden oproep gedaan om 111 naam der politieke wijsheid en der meusche-" lijk beid zijne invrijheidstelling te vragen. Voor de eerste maal, sins hij de hongersta-, king begon, heeft de lord-meier tot zijne vrouw geklaagd dat hij zeer vermoeid was.. De lord-meier kon met geen enkel lid zijner! familie spreken, doch hij is volkomen ter.' kennis eo zijn geest bleef klaar. Ook blijft 1 ij\ vast besloten vol te houden of te sterven. i NEW-VORK 3 September. M. Myian, meier van New-York, heeft aan M. Lloyd. Georges, die thans le Luzerne verblijft, een telegram gezonden, om hem tc vragen deu! lord-meier van Cork in vrijheid le la tan. Dit telegram luidt als volgt - In mijne hoeda-' nigheid van burgemeester der grootste Aaie- rikaansciie stad, bid ik u eerbiedig de doel- einden welke wij samen gedurende den oor log nastreefden, niet te bezoedelen, door M. Mac Swinncy langer gevangen le houden. De heldenmoed va:i den lord-zneior heeft de bewondering afgedwongen van alle volkoren, die gelooven in hel beginsel van hel regcerea van het volk, door het volk Bedreigingen tegen M. Lloyd George. Dinsdag namiddag zond zekeren Albert-: Jozeph Oeuvray, trambediende to Génóre een telegram aan M. Lloyd George tc Géaève waarin stond Ik geef u vier cn twintig uren! tijd om Mac Iwincy, lord-meier van Cork in vrijheid te laten, zooniet... het telegram werd aan de poliecie medege deeld, welke den afzender deed aanhouden.' Ondervraagd, verklaarde hij, dat hij M. Lloyd George enkel had willen schrik aan. jagen. Eane huiszoeking gedaan in de woning van Oeuvray, leidde tot de ontdekking van verscheidene verdachte papieren. knaap, die zich verbeelde, dat tienduizend Irancs eene groote som was, daar ik bij zijn notaris voor het gekeele jaar vierhonderd fracs ontviug. Nu weel ik beter te oordeclen en te eischen, en mevrouw de trravin, daar ik juist over deu notaris den gierigaard spreek die altijd zeer weinig at hoe voortreffelijk: smaakte hem de ganzenleverpastei, die gij. hem zond. Dat kostte niels. Hij was een. veelvraat en fijnproever, als anderen hei betaalden. Het gebeurde toen, dat hij bijnai de geheele pastei opeens verteerde, haliaha L verbeeld u, de geheele vette, zware ganzen-» levenpaslei, en niels was natuurlijker, dan dat hij voor deze onmatigheid met een aan val van koliek in den nacht er voor boeterx moest, het was een /.eer hevige aanval me vrouw de gravin, nij boette zijne vraatzucht mei den dood. Nu Waarom komt gij daarop terug Waarom vertelt gij dat bekende voorval vroeg de gravin met trillende stem cn lieL»' hare loerende blikken op Bloemist rusteiv. Het viel mij zoo maar in, dat er nog weinig van dezen ganzenleverpastei ovcrbbsrfo Deze rost was zonder twijfel door uwe.^-ena-i de voor den schrijver Marinus Bloeiprist be-{ stemd, hahaha ik weel, uwe ^oedheidj gunde den armen schrijver ook 'eenmaal eeat Itekkere beet, daar hij gewoonlijk van broodj en bronwator leefde... haha ufiiii- er was tok weinig overgebleven, om er den arme model genoegen te doen ora t* verwennen, en ein-< del ijk zou het mij ook »'n 't geheel niet beko- men zijn, daar mijn maag niet aan zul Uk fipijaen gewoon sms. fYervolgti -

De Volksstem | 1920 | | pagina 1