L. De strijd om vijf milliosn OoBsdevaartde Denderstreek AHriistsr Delacroix te Parijs. De PoolsGli-SussiscIte oorlog? Woensdag Sept. 1920 KAAR L93IIOTES Onze Vorsten naar Brazilië- nederlandTn belgie Be jacht op de geldemokkelaars Ministerie van Spoorwegen. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 230 33 C3- 13 X-. -A. 33 - 7 CENTIEMEN - Uitgever; J. Van Npffel-De Genot 0. L. Vr. Goboorte Zon op5,29, onder 6,27 Nieuwe Maan don 12 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4. Binst den oorlog en sedert den wa penstilstand vierde men jaarlijks in St. Martenskork te Aalst een drie- daagsehe plechtigheid rond den feest dag van O. L, Vrouw Geboorte ter oero-van de Onbevlekte Ontvangenis, die achttien maai te Lourdes ver scheen en or sindsdion zoovele gun sten en weldaden verleent aan hare geliefde kinderen die er in bedevaart aan hare voeten komen bidden. Thans bevindt zich de bedevaart der Denderstreek vóór de wondergrot en stuurt hare smeekingen naar den homel opdat Maria van haren almach- tigon goddelijkon Zoon zou verkrijgen wat wel zalig, deugdolijk en wensche- lijk is. 9 liet is eeno vrij algemeene overlo- vering- dat de II. Maagd te Nazaretli ter wereld kwam tijdens de regeering van Herodes. Zij behoorde tot het geslacht van Juda, en was oen afstam melinge van dan Koning on proleet .David. Hare ouders, Joachim en An na, loetden volgens de wet des Heeren in rechtschapenheid en volmaaktheid. Zij waren rijk aan tijdelijko goederen, en wisten daarbij nog geestelijke schat ten te voegen; want zij onderhielden stiptelijk Gods geboden en versierden hun hart met allerlei dougden. Eiken ieestdag brachten zij eene offerande voor do noodwendigheden van den tempel en een geschenk om in de be hoeften van den armen te voorzien. Hun eerlijk gedrag, hun heilig leven verdionden dus wel dat zij verkoren worden, om de ouders te worden van de Allerheiligste Moeder des Zaligma kers. Gewis v aren er ten dien tijde nog andore rochlveerdigen in Israël; doch, door hunne uitstekende hoe danigheden, overtroffen Joachim on Anna hunne landgenooten en den Heer vond hen alleen weerdig van een zoo zuiver en verheven Kind, als Maria, te toelen. En Maria was als oen opgaande dageraad. Want zooals de dageraad ons vier overgrooto weldaden schenkt, zoo brengt ons ook Maria's geboorte vier onschatbare gunsten mede. Zij geeft de blinden het licht weer. Zij is voor den duivel eene waro schrikplaag. De goddelijke genade verleent Zij ons met een ganscb moe derlijke vrijgevigheid. Maria's ge boorte is de bode eener andere nog verheven geboorte, rijker aan vruch ten van zaligheid, Niet te verwonderen dat een vlaam- sche dichter hij zulk wonder een Schouwspel zingt O Waker, vroed van zinnen, Die last hebt om te wachten, AVat ziet gij van der tinnen Ons toch hij nachten 50* Vervolg. De graaf haalde een pistool te voorschijn richtte den loop op Engelinc. Van schrik vervuld, en de banden afwerend uitstrekkende, deed de weduwe een stap terug. Engeline liet de weduwe los en vluchte door de kleine kamer bevreesd voorden graaf ;dic het doodelijk wapen tegen haar richtte, maar wegens de duisternis niet goed kon mikken. Sta stil en mij, riep hij haar toe. Nooit... nooit antwoordde Engeline, liever dood dan in uw macht. Sterf dan, brulde de graaf. De liaan ging over... in het volgende ©ogenblik knalde hel schot... een helder «chijnsel van het vuur verlichtte voor eene peeoude de donkere kamer, toen verspreidde fcich de dikke kruitdamp Het was een atgrij selijk oogenblik. De weduwe Brion stond met gevouwen handen, onbekwaam om zich te bewegen de schrik, die haar vervulde, verlamde voor een oogenblik liare leden... zij, die in baar Vroeger leven door zware beproevingen was bezocht, zag zich plotseling opnieuw in een vreesol ijk bloedig drama gewikkeld. Wat was met Engeline gebeurd Iiad de kogel van het monster, dat zich den naam .van ^aar vader had aangematigd, haar getroffen fen'gedood De weduwe Brion geloofde te gelijk Qiet het schot een kreet te hebben gehoord. Rog was 'niets door den krujuUaap te zien. De morgen komt, de morgen, Voorbode van den dage O Schoone, gulden morgen O 's Hemels bage Ik zie de Zeester rijzen, Die lange was veriioien Om ons den Koers te wijzen Zonder dolen Wees gegroet Maria De langgewenschte dag is eindelijk aange broken. We staan reisveerdig. Slecht weder I Dat doet er niets aan zeggen de bedëvaardera We zitten in 't droog en we houden ons kloek. Aan de statie te Aalst een toeloop van volk. Vele nieuwsgierigen zijn gekomen om de eerste bedevaart der Denderstreek te zien vertrekken. Anderen hebben familieleden vergezeld. Onze zieken komen in autos toe aan de statie. Ieverige brancardiers brengen de zieken naar boven om ze in den zieken wagen te laden. Allen zien er tevreden uit 't Regent immer voort. Ze zeggen dal er niets aan geeft Als man op bedevaarlis mag men niet moeilijk zijn. Men moet penitentie doen, zooals 0. L. Vrouw van Lourdes vroeg aan Bernadctle Boetveerdigheid Boetveer- digheid, Boetveerdigheid. Ze fluiten O la, de voorzitter, beste heer Cercelet geeft het teeken voor 't vertrek. De zakdoeken worden gezwaaid, de tranen vloeien, men juigt de zieken toe, handdruk ken worden gewisseld. Goede reis, we zijn weg. Stipt op uur rolt de trein naar Denderleeuw. De zieken allen opperbest. Doch men heeft er eene vergeten. Ze kwam te laat... Te Denderleeuw komt er volk op, doch geen zieke te zien. Men wacht, niets te doen, niemand te bespeuren. Vooruit... Te Okegem stilstand voor eon trein te laten voorbijrijden. Oude kennissen komen we tegen. Ninove, we zijn er op uur. De statiebedienden zijn haastig. De treinoverstc zou wel zijn patiëntie verliezen. Allonsen voiture cn spoedig. De zieke in eene voituur van Gultrc wordt opgeladen. Maar de die van Aalst Spijtig Op weg met vertraging! U bijzetten machi nist en stoker en tijd inwinnen. Dat doen ze rap en gauw. De brave lieden zijn immers Aalstenaars en ze kennen ons. Leve onze stads- en slreekgenooten Appelterre en zijn tabakvelden vliegen we voorbij. Santbergen, Idegom. Facteur, een oude kennis, toe jon gen wat timbers, die we vergeten hadden om onzen brief te verzenden. 't Schilderachtig Ophasselt en 't puike Schendelbeke zien we van verre. Geertsber- gen 10 minuten stilstand en we zijn op ons ure. Eere aan hel treinpersoneel. Dank, beste heeren en Leve O. L. Vrouw van Lourdes. E. Pastoor Brocorens komt zijne zieke van Oultre bezoeken, zijn oud-parochiane. Goede reis, goede moed en volledige genezing wordt er nogmaals gewenscht en de nieuws gierigen te Geeraardsbergen zoowel als te Ninove zijn talrijk. En route pour Braine. De trein vertrekt. Al opeens wordt er geschuifeld, de trein blijft wederom stilstaan én ziedaar nu een Aalstersche auto die ons vile-vite aanbrengt de te laat gekomen zieke van Aalst, Mejufler Verhutst. Bravo en leve de eerste bedevaart der Denderstreek. We zullen nog mogen naar Lourdes bedevaren, we kennen het. Onder den tunnel te Grammont en we zijn op gang naar 's Gravenbrakel over Edingen. We rijden door tot Bergen langs Zoningen. Twee geiten staan te Neufvile te grazen onder een paraplu. We zijn te Mons wel wat te vroeg, zooveel Plotseling stormde de graaf als een waan zinnige uit de kamer naar de trap. Engeline scheen, den uitgang achter, den trap te hebben bereikt, en langs dozen weg de vlucht genomen. De graal" joeg haar in toomelooze woede na, hij wilde haar niet weg laten gaan, hij had haar den dood of de gevangenschap van Mont- pellier gezworen, om eindelijk zeker van haar te zijn. Zooals de roofvogel, de angstig vlnchteude duif vervolgt, zoo vloog de graaf de dochter van den galeislaaf na, om haar te vernietigen. De weduwe sidderde over geheel haar lichaam, zij kon hem niet terughouden een huivering overviel haar, toen zij zich het afschuwelijk beeld van den woedenden voor den geest haalde. Zonder een oogenblik te verliezen, stortte Engeline, toen de graaf het pistool afvuurde, door de deur, die naar de achtertrap van het huis voerde. Zij rukte deze deur haastig open. Op het portaal en op de trap was het donker, in weerwil daarvan stormde Engeline, om den, naar haar leven staanden man te ontgaan, de treden af. Zij zag niets meer, hare voeten bewogen zich werktuigelijk, zij kwj\m op de plaats, zonder zelf te weten, hoe het gebeurd was. In liet huis scheen men door den knal van het pistool gewekt te zijn geworden, omdat Engeline verscheidene stemmen en stappen vernam, toen zij de straat opliep. Het was avond geworden en op de straat beersckle reeds schemci;i.Qg* Zoodra EngeUnq het huis Tan 4e xveduw^ te beter. We trekken langs Quévy Frank rijk in. Veel volk te Mons, eene zieke, bedlegerig, wordt opgeladen. De Nord-Belge staat ons bier te wachten om ons naar Frankrijk voort te doen bollen. Alles gaat wel, uiterst wel. De zieken altijd moedig en welgezind doen de compli menten en de groeten doen. Tot morgen. Marc. Koning Albert Burger van Rio. Het Journal do Brazil meldt, dat Koning Albert aan het Braziliaansche volk een bood schap heeft laten geworden, waarin hij hulde brengt aan Brazilië, het eerste land dat protest aanteekende tegen de schending van de Belgische onzijdigheid. Hetzelfde blad lascht artikelen in van Kar dinaal Mercier, de h.h. Delacroix en Maurice Maeterlinck, die insgelijks hulde brengen aan de Braziliaansche natie. Koning Albert werd tot Burger van Rio uitgeroepen. De Sao-Pau!o aan de Groene Kaap. Wij vernemen dat de Sao-Paulo de haven van Las Palmos niet zal aandoen, doch aan de eilanden van de Groene Kaap zal stoppen. Het oorlogsschip wordt er Donder dag a. s. verwacht, Prins Leopold naar Dakar. Prins Leopold zal in Oktober a. s. Brr.ssel verlaten, ter bestemming van Wesl-Afrika. Te Dakar zal hij zijn ouders opwachten. Prins Leopold zal vergezeld zijn van luite nant Goffinet en komraandant Plée. Hij zal te Antwerpen aan boord van 4e Anversvillc stappen. IN IERLAND De toestand van den lord-meier van Cork Londen, 6 Sept. De vrouw van den lord meier van Cork verklaarde lieden mor- genddatdc toestand van haren echtgenoot veel verslecht is. De lordmeier is zoo zwak, dat hij niet meer beproeft te spreken. Zij voegde er bij, dat aangezien de arbeidersbe weging niet bij machte is, iels voor den lord-meier te doen, hare eenigste hoop thans op president Wilson berust. Zooals men weet, heeft zij een telegra;. aan president Wilson gestuurd om dezes bemiddeling in te roepen. Dublijn, 6 Sept. De hoofdgeneesheer van het gevang van Cork heeft vau den op perbevelhebber van het leger derlersche Republiek een schrijven ontvangen, waarin hem bevel gegeven wordt, zoo spoedig mo gelijk Ierland te verlaten, daar hij zich vijan dig toonde aan de Sinn-feiners die aan hon gerstaking doen. De hervatting der onderhandelingen De redacteur van de Maasbode te Brus sel seint Naar wij vernemon, zullen binnenkort van Belgische zijde pogingen worden gedaan, oui de -Nederlandsch-Belgische onderhandelin gen, die zooals men weet, waren opgeschorst, te hervatten. De afgetreden minister van buifenlandsche zaken, M. Hymans, had in zijn laatste onder houd met zijn collega's eene uiteenzetting ge geven over belgeen hij van plan was inzake de Nederlandsch-Belgische kwestie. De minister had besloten, dat het onder zoek betreffende deze kwestie onmiddelijk zou hervat worden. Minister president M. Delacroix, die gelijk men weet, buitenlandsche zaken ad interim behandelt, zal de kwestie in den terstond na zijn tezugkeer uit Parijs te houden minister raad voorleggen. verlaten had en op de straat voot tvloog, be merkte zij dat de graaf haar volgde. Hij had hare vlucht bemerkt, en begon dadelijk aan zijne vervolging. Hij moest haar zien, hoewel zij hare schreden nog verhaastte en snel een hoek omliep, waar zij in eene breede, schoope straat kmam, die oogenschijnlijk door voor name en rijke lieden werd bewoond. De huiz.en, die gedeeltelijk groole, prach tige paleizen schenen te zijn, waren door tui nen van elkander gescheiden. De meesten er van stonden wat diep in, zoodat er zich kleine tuinen met rijkversierde hekken voor bevon den. De graaf h*d Engeline werkelijk herkend, daar hij dadelijk naar de zijde van de straat d' Argencon liep, welke zij had ingeslagen. Hij onttrok zich op deze wijze aan de nieuws gierigheid van de medebewoners van liet huis waarin de weduwe woonde. Engeline vloog als een opgejaagd hert voort, door de breede straat waarin zij geko men was om in zekerheid te te komen. Maar de doorgestane angsten werkten samen om de laatste kracht ^van het teedere meisje uit te putten. Engeline gevoelde, dat zij niet ver meer zou kunnen loopen en luisterde naar de luide stappen van den graaf, die haar als een ra zende vervolgde. Hij liet niet af hij zeide tot zichzelf, dat de dochter van den galeislaaf degene was, die hij het meest had te vreezen. Geheel onverwacht zag Engeline een breed verguld en met wapenschilden versierd ijze ren hek aan hare zijde openstaan, en zonder te aarzelen. alleen vervuld doorde.gedachten De Fransch-Belgische onderhandelingen. De kwestie der oorlogsvergoeding Aan een berichtgever van Le Petit Jour nal verklaarde de h. Delacroix dat de kwes tie der verdeeling van de door Duilschland te betalen oorlogsvergoeding, welke te Spa niet was aangeraakt geworden, op het punt staat op een bevredigende wijze opgelost te worden Er waren drie voorstellen uitgaande van Poincarré, Dubois en Lloyd George. Minister Delacroix heeft ze in een vierde voorstel ver- eenigd eneene formule gevonden welke reeds door Millerand werd aangenomen, en, naar hij verwacht, ook door de andere regèerings- hoofden zal aangenomen worden. Volgens Le Matin zou het voorstel van Delacroix geen betrekking hebben op het cij fer der vergoeding, maar alleen van aard zijn om de werkzaamheden der vergoedingskom missie te vereenvoudigen en te bespoedigen. Andere bladen melden dal de formule van den Belgischen eersten minister betrekking moet hebben met bet verschil lusschen den wereldprijs en den binnenlandschen prjjs Van de door Duilschland aan de Geallieerden te leveren steenkolen. De militaire overeenkomst en de ekonomisohe belangen Tegenover een berichtgever van «Exelsior» liet minister Delacroix zich als volgt uit over de met Frankrijk te sluiten overeenkomsten. De lieer Millerand, zeide hij, is een vrien delijk man, met wien ik de verschillende kwestiën, voor onze beide natiën van belang, gemoedelijk en grondig heb kunnen bespre ken. - Het Fransc'n-Bclgisch akkoord is nu ge heel voltooid. Morgen of overmorgen zou het geteekend worden, als maarschalk Foch te Parijs kon blijven en generaal Maglinse ont moeten. Bedoeld akkoord stuitte aanvankelijk bij ons op eenig verzet. De socialisten maakten nog lawaai maar nu is alle geschil opgelost, en geheel het Belgisch volk is verheugd over den nieuwen band, die ons met Frankrijk samensnoert. Uit ekonomisch oogpunt zullen wij ge- amen ik een praktisch systeem bestudeeren. België is bestemd om veel uil le voeren, en wij hebben handelsbelangen wr geheel de wereld. Een wijziging van de militaire overeenkomst Uit Parijs komt ook nog liet bericht (jat verscheidene bijzonderheden van de militaire overeenkomst gewijzigd werden. liet ging hoofdzakelijk over de in beide legers bostaan- de verhouding lusschen de sterkste der artil lerie en infanterie en zekere vraagstukken betreffende de proviandeering. Het adden dum werd spoedig goedgekeurd. Het moet nu door den Belgischen ministerraad bespro ken worden. Te Parijs verwacht men dat de algeheele bekrachtiging nog voor het einde der week aldaar zaj aankomen. De gendarmerie van Capelle is thans aan een heelzaam werkje bezig, dat goede vruch ten opbrengt voor den Belgischen wisselkoers namelijk de jacht op de smokkelaars van zilveron en gouden munt. Zoo werden Maandag morgend nabij de Hollandsche grens nog een Antwerpse he dokwerker, zekeren De B..., en eene vrouw J..., van Capellen aangehouden. De eerste was in 't bezit van 2775 fr. in vijf frankstuk- leen; de vrouw had maar 1895 fr. bij ook in zilveren geld. t Beiden werdcd gevankelijk naar Antwer. pen overgebracht en het geld aangeslagen. om zich te redden en in zekerheid te brengen, snelde zij door de openstaande poort op een met kleine steenen geplaveiden weg, die naar een prachtig huis,voerde. Zij hoopte, dat zij hier in den tuin een plaatsje zou vinden, waar zij zich verschuilen kon. Er brandden op den diep beschaduwden gang geene lantaarns. Engeline kon daarom In 't geheel niet onderscheiden, waarheen zij eigenlijk ging. Daar de doodangst haar aan dreef, lelie zij verder op niets dan op bare redding. Een oogenblik later zag zij zich in een laan die niet meer tot den tuin scheen te behooren. Engeline vloog verder en zag aan beide zijden tropische gewassen en slingerplanten, maar hier schemerde van tijd tot tijd eene witte glans door het donkere groen gelijk de glans der maan. Waar bevond zij zich Waarheen vluchtte zij? De weg werd breeder en lichter bloem bedden en boschjes lagen aan beide zijde, bloeiende geurige prieelen bevonden zich in den achtergrond, opgestapelde rotsblokken, uit wier spleten zeldzame planten schoten, welke zij nog nooit had gezien. Waar bevond zij zioh plotseling Was zij in een paradijs verplaats Droomde zij met opene oogen, overal waarheen hare oogen zagen overal vond zij nieuwe ongekende zaken Vanwaar kwam dat maanlicht Zij zag naar boven cn bemerkte eindelijk dat deze zachtte, zilverbleekc schemering door het mei «al geslepo# glas Mekte Jak kwam. Herneming der vredesonderhandelingen te Riga De Poolsch-Russische vredea-onderhande^ lingen zullen den 9 September te Riga het'4 nomen worden. De diplomatieke betrekkingen verbroken'; Londen, 6 Sept.Men meldt dat de diplót matieke betrekkingen tusschen Polen en' Lithanen verbroken zijn. Parijs, 6 Sept. Uit Warschau wordt' gemeld, dat Sapieha in een interview uilingj gegeven heeft aan zijn besliste streven om de' kwestie der gebieden, die door de boljev/ikH aan Litanen afgestaan waren, op minnelijken' voet te regelen door een directe overeenstem ming met Litanen onder medewerking van de geallieerden. De Parijzer dagbladen zijn het eens om- den ernst van de Poolsch-Lithansche verwik- keling in te zien: de Polen hebben drie sleden moeten ontruimen dewelke hun door de bond genooten waren toegekend. De Poolsche regeering zou besloten zijit die overweldiging van baar grondgebied met eene oorlogsverklaring te beantwoorden, maar men gelooft dat de raadgevingen der geallieerden er zullen toe leiden die botsing te voorkomen. Een telegram uit Warschau aan de Parijzer bladen bevestigt den ernst van den toestand en zegt dat, indien de Lithausche regeering niet binnen de 24 uren bevredigende 'uilieg-j gingen geeft, Polen, ondanks zijn vurigen wensch voor vrede, verplicht zal zijn den handschoen op te nemen en den oorlog mei al zijn gevolgen te aanvaarden. De Bolschewisten in Ouitschland. Uit Koeningsbergen wordt g;m -ld, dat de Bolschewisten, die onder de drukking dei Polen i-n Duitschland gevluent zijn, daat eene ware plaag geworden zijn. Na hunne paarden opgeëten te hebben, plunderen zij nu alles waar zij binnen geraken. Krachtige maatregelen worden door de bevolking ge vraagd. Ook de Uitrenen kloppen er op Op het front tusschen Malicz en Buczaci nemen de gevechten eene gunstige richting voor de Uhrcensche troelen. Afdeelingeu roodc ruiterij, welke tot Zondaczow opgerukt waren, werden door cetiL/uinvattendft bewo ging der Uhreenschc legers in gevaar gebracht en moesten \jlings wijken. Sinda 26 Oogst namen de Uhrenen 5000 gevangenen en ver overden 12 kanonnen, ontelbare gespannen, en veel oorlogsmateriaal. De prijsvermindering van 25 toot maatschappijen, Luidens een bijzonder bevel van 12 Mei 11, wordt 25 t. b. afslag op de gewone prijzen der biljetten 2® en 3® klasse verleend aan de werkelijke en vaste leden van algemeen ge kende en behoorlijk opgerichte Belgische maatschappijen (vereenigingen, kringen .clubs; broederschappen), alsmede aan de leerliugen van onderwijsgestichten, vergezeld van hunne leeraars, die samenreizen, met een geken merkt doel, hetzij lot onderricht, hetzij lot godsdienstige oefeningen, hetzij tot kunst of sport, ter uitsluiting van eenvoudige uit stapjes of plezierreizen. Ter uilvoering eener ministerieele beslissing; dewelke van 1 September eerstkomend af in werking treedt, wordt die vergunning, voor- loopig, in elke omstandigheid toegestaan, dat is zonder dat de belanghebbenden dc reder» der reis of hunne nationaliteit moeten recht vaardigen, gedurende het tijdstip van 1 Sep tember tot 31 Decembervan het loopend jaar. Het was rondom eene tooverachtie pracht, maar zij zag geen menseh, die deze pracht' genoot. Aan wien behoorde deze tuin. Engeline stond als verblind en zag de haar ongevenda heerlijkheid aan, alsof zij zichj plotselings in eene spookwereld verplaatst1 Mg. Zij luisterde, het was haar als drongeni tonen lot haar door. Welk instrument echter was het, dat deze volle heerlijke tonen.cn melodieën voortbracht Dat was een orkest,-' want nu hoorde zij de violen en geheol in de verte klonk de hooi e daar tusschen door. Zij volgde het helder geluid der tonen en kwam door een geheel met klimop en andere, slingerplanten gevormden zijwand, waarin* ziel» meerdere, ingangen bevonden. In een 1 verder deel van den tuin, zag zij banken en; tafels uit avontuurlijk gevormde wortels en takken gemaakt. Op de grasporkon stonden marmeren beelden. Engeline schrikte hevig, toen zij plotseling twee fijn gekleede heeren zaa komen, waar van de een verschillende ridderorden droeg. Zijn begeleider scheen zijn kamerheer te zijn, daar bij zich met groote dienstvaardig heid en onderworpenheid gedroeg. Deze beer; met de schitterende ondersterren was oogen-i schijnlijk de bezitter van dezen tuin. Voori hem dus was deze geheele sprookjeswereld' gemaakt. Voor hem slechts groeidon hier de, bloemen. Engeline zag nauwelijks dc hoeren,, of zij wilde den terugweg aannemen, maar de begeleider van den ouden met ridderorden- versierden beer haalde haar in, en vertochl haar, he.ni naar deu \or^ te volden, (Vervgt.^

De Volksstem | 1920 | | pagina 1