Politieke strmiegsn. Osstrijüomvijf tnillioen 9 Oa Bedevaart dor Dendsrstreek Donderdag Sept. 1920 Wanneer zullen de oud-slrijders hunnedotatieontvangen Onze Missionarissen Het Franscli-B&lgiscii verbond. In den Volkerenbond. Het gevaar der oliusssn Ds Poolscli-Rassisclig oorlog. uU.; Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 231 TS Gr 33 I_. .A. 3D 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gbndt H. Adelanus Zon op5,30, onder 6,25 Nieuwe Maan den 12 Publiciteit buiten Het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Breams Buildings Loadrea E.G.- Onder dien titel schrijft onze Irafer Hei Handelsblad van kon- Ant werpen Den 17 October 1918 bood zicb de belaatnde baron von der Lancken in hoogsteigen persoon op bet aartsbis dom te Mecbelen aan en kwam, bij afwezigheid der Belgische regeeriug, den Cardinaal, in naam van den gou verneur generaal van Brussel, eu ook uit opdracht van de regeering van Berlijn, aankondigen, dat de politieke Belgische krijgsgevangenon waar de Cardinaal zooveel belang in gesteld had, zouden losgelaten worden. Het wasjt begin van 'svijands ontruiming Bij die gelegenheid liet bij eene sclirittelijke nota achter, die aldus begon In onze oogen verpersoon lijkt gij de ziel van bezet België, wiens gezaghebbende en vereerde her der g'j zijtnHet was eene bekentenis. Deze woorden kwamen ons in 't ge heugen, toen wij 's Cardinaals schrij ven over Polen in do kerk boorden aflezen. Ja, bet was weer datzelfde gezaghobbonde woord, dat nu, na twee jaren gezwegen te hebben, weerklank, maar ditmaal niet aan 't adres van een gebaat dwangbestuur, zooals iu den oorlog, maar als eene vingerwijzing voor onze eigen regeering. Het katholieke Polen, een van de oudste kinderen der Kerk, do ridder lijke voorpost, die de barbaarsche Aziaten sedert bijna duizend jaar belet had Westelijk Europa te vertrappen, was op hot punt te bezwijken ondor dun opdrang' van een scliurkenleger en op dit kritieko oogonblik wei- geut bet katholieke België, of liever .zijne zonderlinge regeoring, deu door voer van de noodige en dringende hulpmiddelen, om deze zusternatie uit den nood te helpen. Zulks te weigeren was eon aanslag pp de algemeen erkende kristelijke en humanitaire beginselen, die niet toe laten, dat het rijk van ongodsdienstig heid 011 van beschavingsloosheid be- voordeeligd worde ten nadeele van onze eeuwenoude kristene beginselen, gevestigd op de opepbare erkenniug Van rocht en orde. Gelijk de meeste weldenkende man tellen, beschouwen ook wij de vraag, ot wij ons bierdoor de ontevredenheid op deu bals baalden van deze of gene mogendheid, of wij ons vroeger, ja of niet, door derdehandsche tusscbenpor- sonen verbonden hadden tot onzijdig heid, als looze uitvluchten en slechte voorwendsels. Als ons buurmans buis iu brand staat, discuteert men niet over modaliteiten, met bet doel om het te lalon branden En al is Polen ver van ons af, tocb is bet een land, dat dezelfde algemeeno beschavings- belangen te verdedigen heeft als wij. Waaraan is deze politieke fout onzer 51* Vervolg. Aan een vorst dus behoorde deze heerlijk heid. Een vorst was dus die oude heer met de ridderorden, Eugeline was in het eerste oogeoblik over baar ongevraagd binnentreden in dezen tuin vol angst, toen eobter volgdo zij den heer naar den vorst, dia baar met goedige belaug- ete'liug aanzag. Verschoouing, doorluchtige beer, zeide JSngeliue met trillende stem, ik wist uiet waarheen ik geraakte, toen ik door bet bek buiten giog, ik had elecbls den eenigen weuscb ooi oen toevlucht te zoeken. Ecu toevlucht Waarom Hoe kan dat vroeg de vorst leveodig. Men vervolgt mij, ik wilde mij hier verbergen. Iioo heet gij vroeg de vorst verder. Ëngelioe Montpellier. Zonderling gij hebt u niet tevergeefs na.ir bier gev. end oui bescherming te zoeken. Men moet de jonge dame ondergoed geleide naar buis breugen, beval de vorst. Op dil oogonblik werd het gesprek, voor dat bet bevel van don votst kon worden uitgevoerd, door het verschijnen van een bediende en van een tweeden kamerheer af .gebroken, naast wien de graaf liep die met een helsche lach de bevenende Eugeliue aanzag. De kamerheer bracht den graaf naar den vorst en stolde hopi voor. De graal Manipellier, zeide bij, de beer regeeriug toe te schrijven Aan eene verkeerde internationale strooming, die ook de beste regeeringselementen op een zeker oogenblik heeft meege sleept. Laten wij ons voor die stroo ming hoeden, waarvan Huysmans de sluiswachter en Van der Velde de waterschout is. Ook in onze binnenlandsche staat kunde teekenen zicb op bet oogenblik lolieke stroomingen uit, die wij niet ilindelings mogen volgen, want wij zouden bierdoor op botzeilde dwaal spoor kunnen gebracht worden als bet gebeurd is met onze Poolsche politiek Het is te voorzien, dat bet aanstaande liberaal congres alle medewerking der partijleden met bet huidig ministerie zal verbioden. Hymans trad reeds af, al was bet ook ondor een geveinsd voorwendsel, Janson en Franck zullen volgon; dat is te verwachten. De liberalen kondigen wel aan, dat is te verwachten. De liberalen kondigen wel aan, dat hunne rol, iu de oppositie, heilzamor zal wezen voor 's lands welvaart; zij schermen wel met een zakeiiministerie, dat de gewenscbleoplossing zou wezen- in onzen ontredderden 'politieken toe stand, maar dal is praat voor de alerij In wezenlijkheid beeft hunne van Lophem al voorgenomen scheids- rechterspolitiek deerlijk schipbreuk geleden. Wel bobben zij dikwijls eene zware verantwoordelijkheid te dragen gehad, maar do scheidsrechters waren zij nooit. Zij werden integendeel gedu rig door de socialisten tegen bun zin op sleeptouw genomen en van die rol hebben de liberalen genoeg. Zij staan trouwensiu laatstobaroop verantwoor delijk ten opzichte van hunne kiezers en dat zij erin die omstandigheden uittrokken, is licht te verslaan. Maar wat gaan de katholieken doen van bet oogenblik, dat zij alleen zullon staan met de socialisten ?Gaan wij een ouderbandscli akkoord beleven mot tweeën, gelyk er te Lophem eep ge sloten is mal drieën De zaak ^is van groot belang en voor de eenheid der partij, en voor de toekomst des lauds Men vergete van katholieke zijde niet, dat wat het optreden en do voortva rendheid toegelaten heeft hij de socia listen, juist hunne partijtucht geweest is. Bestaat die hij ons ?Is 't niet tijd ze te herstellen daar waar zo nietbestaat? Men verlieze van zekere zijde ook niet uit het oog, dat de taalkwestie niet schering eu inslag vormt, dat ho ven dtze de grondwetsherziening staat die trouwens den heelen toestand be- boerscht. Men bedenke dat, indien men nieuwe stroomingen wil vormen, er op gelet moet worden, dat do bed ding zuiver blijve van alle roode con tacten, die er op den duur God verhoede een bloedkleur zouden aan geven. KAAR LOIÏKÏSES Ter bestemming aangekomen Wij ontvingen volgend telegram: Low des, September, 19 ure. Om 4 ure, .dank aan Maria, alle zieken en bedevaarders wel aangeko men. Uitmuntend weder. Bidt voor de bedevaarders. Wij bidden voor u allen. Voor bet Bestuur Modest CERCELET. Het - Staatsblad van 8 September publi ceert de wet waarbij aan de militairen van den oorlog 1914-1918 een blijk van dank baarheid wordt verleend. Aan de militairen van den oorlog 1914- 1918 wordt eene onaantastbare uitkeering van 75 fr. toegestaan voor elke maand vol brachten dienst op het front tusscheu 1 Augu stus 1914 en 11 November 1918. Worden aangezien als diensten volbracht op het front de diensten, welke krachtens de beslaande wetsbepalingen recht geven op de frontchevrons. Eene onaantastbare uitkeering van 50 fr. voor elke maand volbrachten werkclijken dienst achter het front, tusschen voormelde datums, wordt aan de overige militairen toegestaan. De tijd doorgebracht als gevangene of als geïnterneerde wordt gelijkgesteld met. den dienst achter het front volbracht. Het Strijdersfoads, dat zelfstandig optreedt, wordt beheerd door een bij Koninklijk be sluit benoemden raad, grootendeels uit oud strijders saamgesteld. De oud-strijdersbonden hebben ei* alle belang bij, bekwame en naar stige afgeraardigdeu aan te duiden, waar- tusschen die raadsleden zullen worden ge kozen. Binnen kort zullende werkzaamheden een aanvang nemen. Hel opstellen der slandregels, de stichting van afdeelingen en onder-afdoelhigen hel gansche land dooi- zullen een zekeren tijd vergen en vóór Jai.oari 1921 zal de dotatie niet kunnen uitgekeerd worden. Al de soldalen van den grooten oorlog zullen danken eerste vergoeding ontvangen ran 50 frank per maand tocrke-lijken dieust ate»' komt de tweede vergoeding van 25 fr. per maand frontdienst in aanmerking. In afwachting blijven de totnogtoe getroffen maatregelen toegepast, onder meer de ver goeding van 300 frank en het herstel van den haard Wij kunnen de oud-strijdersbondon niet genoeg aanzetten ijverige afgevaardigden te benoemen, 't Is het-beste, zoo niet het eenige middel om hun doel te bereiken, 't is te zeggen hun leden zoodra mogelijk in hel bezit te stellen van de dotatie bun door het erkente lijk vaderland toegekend. graaf zoekt zijne dochter, die zich naar hier heeft begeven. Ik verzoek uwe doorluchtigheid om verschooning, wendde zich 'den graaf nu tot den vorst, hier staat mijne dochter, die ik zoek. Ik wordt uit de sameuhang dier woor den niet wijs, zeide de vorst trotsch, terwijl hij half vragend naar het ontstelde gelaat van Eugeliue. eo dan naar de harde van wraak gloeiende trekken van den graaf zag. Freule Moutpellier zoekt bescherming tegen vervolgers en ik heb haar die belooft. Doch nu is haar vader hier verschenen en ik treed terug. - Erbarm u, doorluchtige heer, viel En geline den vorst mei siueekendo stem in da rede, bescherm mij, lever mij uiet uit. Ik wilde het onberaden kind verschoo- nen en niets van een samenhang zeggen, maar zij zelf dwingt mij er toe, haar schuld en haar onrecht te openbaren, wendde de graaf zich tot den vorst. Wie vervolgde a vroeg de vorst aan Eogeline. Vraag mij niet doorluchtigheid, ant woordde Engaline met angstig gelaat den graaf aanzieude bescherm mij, lever mij niet uit. Maar de heer graaf Moutpellier, uw vader, is is toch hier om u terug te halen. Hij is mijn vader oiet verklaarde Eu- geline met vaste stem. Dit voorval wordt steeds raadselachti ger, zeide de vorst tot zgne kamerheeren, eene dochter verzoekt ooi bescherming tegeu minister Janson dia hem gelukwenschle met het verloop der onderhandelingen. Donderdag zal de Ministerraad kennis nemen van den defmitieven tekst der over eenkomst. Het missiehuis v^n Scheut zal eerlang be langrijke groepen geloofspredikers naar Kon go, China, en de Philippijnsche eilanden zenden. Naar Kongo, vikariaat Nieuw-Anlwerpen Eerw. Paters D. Wynant, A. Renier, Jozef Beckers, J. Peeters, F. Antonissen, Broeder G. Peeters en de Z. E. P. L. Lemaire, pro vinciaal. Vikariaat, Leopoldville Eerw. Paters J. Denijs, Wellens, J. deBoeck, C. Van Loon, Broeders H. Slangen, Era. De Cock, J. De Lathouwer en de Z. E. P. Van Rosendael, provinciaal. Vikariaat Kassaï Eerw. Paters Em. De Cock, G. Van der Donckl, F. Vileyn, R. Van Caeueghem, H. Bogaerts, Broeders A. Mal- fait, G. Bossaer en de Z. E. P. De Mol, provinciaal. Naar China, vikariaat Noord-Kansu Hoogw. Mgr Frederix, apostolische vikaris Z. E. P. F. Vereecke, provinciaal en de EE. PP. G. Goyens en F. Quiévy. Vikariaat Zuid-Kansu Eerw. Paters P. Regaert, A. Van Houtte, Eug. Vercruysse. Vikariaat West-Zuid Mongolië, Orlos Eerw. Paters E. Zech, Aug. Van de Velde, M. Lowick, H. Nelis. Vikariaat Midden-Mongolie Eerw. Paters A. Maes, O. Hansen, J. Raskin en de Z. E. P. Brou, provinciaal. Vikariaat Oost-Mongolie Eerw. Paters Cb. De Jaegher, J. De Wolf, R. Lercangée. Naar de Philippijnsche Eilanden Eerw. Paters Ad. Van Hecke, J. Moerman, Hon. David, J. Pelsert, Quiquet. Nieuwe Belgisch-Franciskaansche Missie in Kongo. De eerw. Paters Minderbroeders zullen eer lang eene nieuwe missie tot stand brengen in Belgiscü-Kongo, bepaaldelijk in Opper- Katanga. Zes missionarissen (4 Patersde eerw. Pater Theofiel Tielemans, eerw. Pater Libe- ratus Lefebure, eerw. Pater Valentinus Stap pers en eerw. Pater Sabinus Sernee'.s en 2 Broeders Br. Remy De Boever en Br. Jus- tinus Do Coster) zijn aangeduid om een aan vang te maken met het groot apostolisch werk zij zullen binnen kort vertrekken. Foch en Maglinse. Generaal Maglinse, hoofd van den Belgi schen algemeenen staf, heeft Maandag avond te Bonn, in Duitscbland, maarschalk Foch ontmoet en zich met hem verstaan aangaande zekere wijzigingen van technischen aard, welke aan het verdrag zullen worden toege bracht. Dinsdag is generaal Maglinse te Brussel teruggekeerd, iHij begaf zich dadelijk naar haar vader... zonderling zeer zonderling. Maar er zijn buitengewone toestanden. Sta mij toe uwe Doorluchtigheid te verklaren, wendde de graaf zich tot den voret, dat ik met mijn kind veel zorg en kommer heb. Hoe zwaar mij deze woorden vallen en hoe diep ik het beklaag, dat dit ge val die boter was voor alle menschen ver- borgea te blijven, hier wordt afgespeeld, zult gij kuuneu begrijpen. De vorst scheen medelijden met Engeline te hebben, en innerlijk ten haren guusle te beslissen. Haar ameekend door doodangst starend oog, dat op hem gericht was, als zocht zij bij hem bescherming en bijstand, kon oiet liegen. Daarentegen was de indruk, die de graaf Moutpellier op den vorst maakte niet aangenaam. Hij dacht een oogenblik na, wat hij doen zou. Ik ben daar in een lastigen toestand gebracht, zeide hij eindelijk. Gij verzoekt mij om hulp en bescherming, freule Montpellier, en uw vader komt bij mij, eo eischt u van mij terug. Ik ben niet in staat hier te bepa len, welke toestanden bestaan, en wat u leidt tot zulk een verzoek om bescherming maar ik zegu, dat er vele redenen moet zijn als eene dochter voor haar vader vlucht. Val mij niet in de rede, graaf, ging de vorst voort. Ik heb reeds een besluit genomen. Wees oubezorgd, freule Montpellier, zeide de voret op goadigen toon tot Engeline gij zult aan dien heer slechts worden uitge leverd, als hij werkelijk deugenen is, voor- wioQ hij zioh uitgeeftuw vader. En gii heer Het reizigersverkeer en de passenkwestie. De Volkerenbond bereidt eene conferentie voor nopens de kwestie van internationaal reizigersverkeer, met het doel tot opheffing te komen van hel ongemak der paspoorten, visa en andere formaliteiten, bet herstel, zoo mogelijk, van normale reistoestauden. Tot hel houden dezer conferentie werd te St-Sebasliaau besloten. Zij zal in Januari te Barcelona plaats hebben. Het voorloopig comiteil voor de internatio nale verbindingen ouder voorzitterschap van Claveille te Parijs, heeft op verzoek van den raad van den bond de vraagstukk en van betere middelen tol opheffing der huidige reismoeilijkheden, rechtstreeksche internatio nale reisbilleten op de groote lijoen, vereen voudiging der tol-, paspoort en visaf orrnali- teiten in studie genomen. EetL speciaal onder-comileit komt 5 Oktober bijeen, waarbij alle Europeesche (eden van den bond vertegenwoordigd «uilen zijn, ter wijl de Duitsche, Oostenrijksche, Bulgaarsche en Hongaarsche regeeringen uitgenoodigd zullen worden vertegenwoordigers te zenden. Eene ontploffing in 't minutiepark ta Groenendael Een doode en een gewonde Dinsdag morgen waren Jan-Emiele Van der Eist, Kappellestraat, 18, te kraaienhem, en zijn gezel Hamelryck, wiens eenzelvigheid nog niet geheel bekend is, bezig op een grasperk van 't munitiedepot te Groenendaul granaten los te schroeven. Eensklaps unlploftfl de granaat welke Van der EIsl in de hand had en de ongelukkige kreeg de volle lading in de lenden. Hij was bijna dadelijk dood. Op den slag kwam de politieagent Decamps toe- geloopen, die hel lijk naar liet doodenhuis liet overbrengen. Hamelryck kreeg een scherf in het linkeroog, dat waarschijnlijk verloren zal zijn. De ongelukkige werd onmiddelijk naar het militair hospitaal op de Kroonlaar gebracht. Het pareet stelt een onderzoek in Poolsch legorbericht Onze legerafdeeüngen hebben nieuwe aan vallen der Lithuaansche troepen afgeslagen. Eene verkenningskompagnie der Lithuanen bestaande uit twee officieren, 200 soldaten es 6 machiengeweren, welke achter onze lijnen gedrongen was, werd gevangen genomen. Langsheen de Boug, artilleriegevechten en jatroeljenbedrijvigheid. Wij hebben Kru^ jieszow teruggenomen. In de streek var» Tyszowiec hebben wij verscheidene kleint plaatsen bezet. In Galicie heeft de vijand zijne pogingen om ons van de lijn Boug-Gnila-Lypa te ver drijven voortgezet, doch vruchteloos. Hardnekkige gevechten hadden plaats op de lijn Paschaz Busg-Erasmê-Pnialyu-Kni- chinicza. Onze troepen deden tegenaanval len, waardoor de vijand zware verliezen leed. In hei zuiden is de toestand onveranderd. Oe Poolsche afgevaardigden vertrekken naar Riga De Poolsche afgevaardigden zijn naar Riga vertrokken om er met de afgevaardigden dei Bolscbewisten te gaan onderhandelen. In At gouvernementskringen heeft men goede hoop dat de onderhandelingen tot den vrede zullen leiden. Van weerskanten schijnt men geneigd te zijn, zich niet met innerlijke kwesliën bezig te houden. Ook zijn beide partijen 't akkoord, om de onafhankelijkheid van Ükranie te her kennen. Ook de grenskwestie zal wellicht geene lange besprekingen vergen, daar de sovjeU op 26 Januari laatst io een nota verklaarden, dat de grondgebiedkwestie voor hen geene hinderpaal zou zijn voor het sluiten van den vrede. Evenwel is hier eene schaduw daat de Litlmanen, samen met de Bolschewistea de Polen hebben aangevallen. Het is dan ook te voorzien, dat de Litlma nen zullen uitgenoodigd worden zich op de conferentie van Riga te doen vertegenwoor digen. Daar, volgens de Polen, het gebied van Augesiow ontegensprekelijk Poolsch is, wei geren de Polen volstrekt deaaangaande eeaige toegeving te doen. Het Poolsch-Lithuaansch geschil Naar Le Petit Parisien meldt, zou Polen zinnens zijn 't geschil met Lithuanie aan den Volkerenbond te onderwerpen, len einde alle verdere incidenten te vermijden. De Polen steunen op het verdrag van Ver sailles, dat hen de provincie Suwalhi heefl toegekend en 't is juist in deze provincie, dat de Lithuanen de Polen hebben aangevallen. Volgens de Polen hebben de Lithuanen de grenslijn van lord Curzon overschreden. De Lithuanen beweren eohler, dat de aan- grauf, zult mijne handelwijze even rechtvaar dig als verklaarbaar vinden, dan ik. De graaf vond dat hoogst natuurlijk, ver zekerde den vorst van zijue welwillendheid en trachtte hem over zijae praohtige bezittin gen alle lof toe le zwaaien Dit hier is slechts eene kleine plaats tot verademing, welke ik dikwijls in weken slechts eenmaal betreed, antwoordde de vorst. En dan verheugt zich niemand aan de pracht, aan de klanken der muziek Engeline stond als op heete kolen zij zweefde tusschen vrees en hoop. Welk bs sluit had zij gehoopt Er verliep geruimen lijd. De zekerheid en het vrije optreden van den graaf, deed in haar nieuwe vrees ontwaken zij scheen van zijue overwinning overtuigd te zijn. Ia het volgeuds oogenblik hoopte zij weder op den bijstand van den vorst, die een edele welwil lende man scheen te zijn. Engeline begon zich reeds over hare be vrijding lo verheugen toen een kamerheer naar de vorst ging, begeleid door een ande ren heer, die hij bij den vorst braoht en dezen als den politiechef voorstelde. Engeline vreesde dat deze komst voor haar noodlottig zou zijn, en dat nu alles van de volgende minuut afhing. De hooge politiebeambte bleef met ont bloot hoofd voor den met ridderorden ver sierden heer staan, eu gaf zooveel eebied te kennen, dat men daaruit dadelijk kon beslui ten hoe maohtig de invloed van den voraL was. De kamerheer van uwe Doorlukhtig- heid heeft mij reeds over den samenhang der dingen onderricht, zeide de vertegenwoor diger van den prefect zich eerbiedig tot dea ouden heer, en ik haast mg, het raadsel voet u op te lossen. Dat verheugt mij mijnheer. Kent ga dien heer daar vroeg de vorst op den graai wijzende. Om u te dienen uwe Doorluchtigheid, antwoordde de gevraagde met eene lichts buiging, dezen heer is graaf Montpellier. En de jonge dame daar Is freule Montpellier de dochter vau den heer graaf. De heer graaf heeft alleen reden om zijne dochter tegen overijlde stap-, pen, desnoods mei aanwending van het va derlijk geweld to bewaren. Strekt zich dit reoht zoover uit, mijnheer, vroeg Engeline plotseling hoog opgericht ee met trillende stem, dat die graaf mij mishau-. delen, naar mij schieten mag De beambte haalde bij deze vraag bedeuke« lijk de sohouders op. Over het uitstrekken van de vaderlijk macht verklaringen tc geven, is moeilijk» antwoordde hij. Zoo ben ik dus onbeschermd riep En geline wanhoopeud uit. Zoo heeft deze graat dau het reoht, mij te folteren, ledooden. De graaf glimlachte, ala vond hij de woor den van het meiaje, een zalf voor zijn naai; wraak verlangend hart. Ik herinner mij wel freule, dat gq eene zekere exeotrieke neiging schijnt U bezitten antwoordde de beambte op gerust-

De Volksstem | 1920 | | pagina 1