Ds strijd om vijf millioen ff Kristen OnderwijzsmerH Da aardbevingen in Italië duren voort Ministerie tan Lanüsvardsdiging Zaterdag Sept. 1920 Rog de zitting van den fiünlsterraad van Donderdag morgend. De veepest Vlaamsche LanduOGWhoogeschool- XXVI» JAARGANG NUMMER 203 Ksrkslraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 ID J&. Gr IB I_i .A. D 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Noffel-De Gendt II. Emilianui Zon op5,33, onder 6,20 Nieuwe M aan den 12 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agenlsohap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourae, Parijs en G, Bream's Buildings Londres E.G.4 £31 VAM OOST-VLAANDEREN Dank-en Huldobetooging Het Kristen Onderwijzersverbond van Oost-Vlaanderen heeft eraan ge houden aan de katholieke kamerleden en senators van Oost-Vlaanderen die hunne'rechten eischen, steunden, ver dedigden en deden zegepralen open haar hunnen dank uit te spreken. Ze kwamen daartoe in het lokaal - Het Volk Poel, te Gent, in alge- nieene vergadering bijeen. Een 1500 tal leden vulden de groote feestzaal. Op het verhoog hadden plaats ge nomen MM. de Kercbove d'Oussel- ghom, baron della Faille d'Huysse, Libbrecht, Claeys-Bouuart, senators Tibbaut, Heyman, Bruyninckx, Marcq Huyshauwer, Van Brussel, Raem- donck, Begerem, Doutreligne, Van Schuylenberg, Kamerleden. Laten zich verontschuldigen MM. Marlens, 't Kint de Roodenbeke, do Ghellinck d' Elseghom, graaf de Ber- geyck, Dubois, senators; Pussemier, Maenhaut eu Siffer, die niet kunnen komen omdat de vergadering een dag vervroegd werd. Een telegram van dank zal hun gezonden worden. (Handgeklap.) De heer Metsors, voorzitter, spreekt den dank der vergadering uit en doet de verdienste van elk in het bijzonder kennen. Elke naam wordt uitbundig toegejuicht. Spreker brengt bijzondere hulde aan Mgr. Segheas, welke de onderwijzers krachtig heelt onder- steuud, Een danktelegram wordt aan Zijne Doorluchtigheid gezonden. Eveneens worden dauktelegrammen gezonden aan MM. Poncelet en Van Vyvere, Staatsminister. Dank ook aan de pers die de onder wijzers stoundo. (Toejuichingen). De onderwijzers zullen als bestendi ge dank zich steeds ten beste geven voor het kind, de vijanden bestrijden de die hot belagen het alkoolism en andere zedelijke gevaren. Doch we vragen dat men ons de kinderen zonde verplichtend school gaan (Toej.) maar ze gaan naar de cinemas, plaatsen van verderf. Een telegram wordt aan Minister Destrée gezonden; vragende strenge toepassing van de wet op het verplich tend ondorwijs en op de cinemas. Do onderwijzeressen nemen de ver bintenis alles wat eenigermate aan- stootelijk kan zijn te weren, zoo van kunnen porsoon, als uit hunne klassen en uit de omgeving der kinderen. Heel het onderwijzerskorps zal ieve- Ten om ons land voor de verschrikke lijke zeden van kinderverkoop te behoeden en de toekomstige ouders 53* Vervolg. In den verloopen nacht waren eenige talgenvogels naar de Welkomst gekomen, ndden gedronken, en toen geen stuiver in den zak gehad. Judas echter had van hen, toen hij hen terug wilde houden, in plaats geld eenige stompen tegen het lijf en in de oogen gekregen, aan welke gevolgen hij nog te bed lag. De bloemen verkoopster trad met een ver genoegd lachje de gelagkamer binnen. Zij komen Het is goed dat gij alleen ^Jt, zeide zij, en zette daarop haar bloemen mand op een tafel. Wie bedoelt gij vroeg de Spanjaard. Het bruine beertje en nog een, die met flem bekend schijnt te zijn. Nog een riep de Parijzenaar. Wat moet die er bij doen, bromde de Spanjaard. Het zou anders niet zijn gegaan. Het bruin «oortje zat met zijn bekende op eene bank bij je poort St. Denis. Ik heb alles goed gade tëswgen terwijl ik daar bloemen wilde ver hopen. Bij die gelegenheid vernam ik bij weval iets, wat u betreft Sanspeur. Mij, vroeg de Parijzenaar nieuwsgierig, «'as dat dan? Er werd over u gesproken, en het waren* »ogwel twee grijpers, welke u die eer be- Hze». Twee grijpers Gij of de Spanjaard moet een van de bet ware begrip van hunne plichten in te printen. (Toej.) De heer Dierickx zegt dank in naam der jonge onderwijzers en belooft evenals de ouderen, alle krachten te besteden voor de opvoeding van bet kind. Mejuffer Vromant dankt in naam der onderwijzeresen M. Heyman, volksvertegenwoordi ger, dankt in naam der gevierde wet gevers en zet de onderwijzers aan hun ne krachten to besteden tot welzijn van bet kind en van het Vaderland. (Toejuichingen) De vergadering gaat geestdriftig uiteen. Een opgehelderd incident Er is, in den Ministerraad van gisteren, ook kwestie geweest van een incident dat zich eenigen tijd geleden voordeed en verband houdt met de Poolsche minitiekwestie. Tijdens de besprekingen in den schoot van het kabinet gehouden over het al of niet doorlaten van de uit Frankrijk naar Polen via Antwerpen gestuurde munitie, bood de Fransche ambassadeur M. de Margerie zich bij M. Delacroix aan en deelde hem eene mondelinge nota mede, welke hij uit Parijs van M. Paléologue, algemeen secreta ris van het ministerie van Builenlandsche Zaken van Frankrijk had ontvangen. De nota was in den gebiedenden toon gesteld en hield het tot de Belgische regeering gerichte bevel in Polen onmiddelijk te helpen. M. Dehtcroix weigerde op dit bevel in te gaan. Eergisteren, tijdens zijn bijeenkomst met M. Milerand, sprak de eersle minister over dit incident. M. Millerand verklaarde niets van een dergelijke nota te weten en aarzelde dan ook niet het optreden van M. Paléologue ten strengste af te keuren. Nieuwe maatregelen Het Staastblad kondigt de volgende nieuwe maatregelen af door de regeering genomen Artikel 1. In de met runderpest be smette streken zullen de weiden, door den veearts-opzichser of zijnen afgevaarde aange duid, moeten afgesloten worden door den hoornveebezitter, in het tijdstip door den bovenvermelden ambtenaar bepaald, en op de wijze die hij zal vaststellen. In de door den veeartsopzichter aange duide weiden, moeien de runders onmidde lijk aan den paal gehecht worden op de plaats door dezen ambtenaar aangewezen. Het toezicht over de dieren die in beschou wing zullen gesteld worden, in de weiden eener verdachte streek, zal zoowel gedurende den dag als gedurende den nacht voortduren. Om het inrichten dezer bewaking op de onkosten van den veebezitter te regelen, zal deze stiptelijk de hem door den veearts-op zichter of zijnen afgevaardigde opgelegde maatregelen naleven. Art. 2. In de gemeenten waar de runder pest heerscht, en indien het noodig is, in.de omliggende gemeenten, is de toegang der openbare wegen, door den veearts-opzichter aangecuid, slechts aan de personen toegela ten, die een bewijs van dezen ambtenaar ondergeteekend, bezitten. Art. 3. Onafhankelijk der ontneming aller vergoeding voor het afmaken van dieren door de runderpest veroorzaakt, zullen de overtre dingen aan de schikkingen van het tegen woordig besluit worden gestraft overeen komstig artikelen 4, 6 en 7 der wel van 30 December 1882. Art. 4. Het tegenwoordig besluit treedt in voege daags zijner afkondiging in den Mo- niteur. Uit Gent wordt gemoldt, dat dank aan de krachtige maatregelen de veepest in het ar rondissement Gent geweerd sihijnt te zijn In de laatste week werden geene nieuwe gevallen meer gemeld. Er zouden meer dan 500 slachtoffers zijn ROME 9 September. Eene hevige aard schok had gisteren middag plaats te Massa. De schade is nog onbekend. Anderzijds wordt gemeldt, dat Fivigzana en Soliera geheel vernield zijn. Tot hierto§ werden 200 dooden vermeld in de provincie Florence, 100 in de streek van Garfagnana, 50 in den omtrek van Barga en 20 te Fosciano. Hierin zijn niet begrepen de personen welke in verscheidene kleine dorpen gedood werden. Belangrijks schade REGGIO DEBL'EMILIA 9 September. Verleden nacht rond 2 1/2 ure had een hevige aardschok plaats. Belangrijke schade werd in schier al de gemeenten der provincie aangericht, name lijk te Ospedaletto, Bustna.Toanaen Cavona In de puinen ROME 9 September. De Koning heeft zijn omreis in de geteisterde streken aange vangen. Overal werd hij geestdriftig begroet door de boeren en de arbeiders met welke hij zich onderhield, en inlichtingen vragende over de dringendste noodwendigheden. Te Pwizzano wilde de Koning, ondanks het gevaar in de huizen binnengaan om zich per soonlijk te overtuigen over de aangerichte schade. Eene ware ramp PARIJS 9 September. De aardbeving in Toscansn neemt meer en meerden omvang eener uitgestrekte ramp. Men verzekert te Parijs, dat het cijfer van 500 dooden, lot nu toe bekend, verre beneden de waarheid is grijpers korten tijd geleden tegen dp grond geslagen hebben. Oho, dat is hij, die den verrader van Judas wilde helpen, zeide de Spanjaard. En wat zeiden zij, vroeg dt^ Parijzenaar. Hij heeft u toen herkend en zeide tot den anderen, dat hij u wel vinden en vangen zou. Habaho zeide de Spanjaard tegen den Parijzenaar ik heb hem zoo flink afgetakkeld en gij moet er voor boeten. Hij zal lang naar mij zoeken, zeide de Parijzenaar. Een spoor schijnt hij reeds gevonden te hebben, zeide de bloemenverkoopster zijt op uwe hoede, ik kon niet goed Looren, wat de twee grijpers verder met elkander spraken, maar het scheen mij toe, als zouden zij spoe dig iets tegen u ondernemen. Stil er komt wat, riep de Parijzenaar als het de twee grijpers zijn, zullen zij het weten dat zij hier zijn geweest. Het is onze kameraad met het bruine heertje en de andere, antwoordde de verkoop ster luisterend, en dadelijk hare bloemen in de mand rangschikte. De Parijzenaar hield ze bezig in het bnffet. De onbekende opende de deur en trad het eerst de spelonk binnen. Het bruine beert- je en Louis volgde hem. Toen de slager achter hem de deur toe maakte en zij den drempel hadden overschre den, was hun lot beslist. Met hun beiden waren zij tegen de drie misdadigers niet opgewassen. Louis herkende dadoliik 4e b'dute misdadi- De Bolchewistische beweging IN ITALIË Rome, 9 Sept. Te Livorno hebben de werklieden van de staatswerven, bij het van stapel laten van een torpedojager, de rood zwarte vlag geheschen. De plechtigheid geschiedde in tegenwoor digheid vaueen aantal socialistische perso naliteiten, waaronder toondichter Mascagn\ Deze hield eene ophefmakende rede en beloofde de werklieden den eindzege. Mev. Mascagni trad op als meter van het schip. Te Turino zijn de dokken door het leger bewaakt. Te Piombino heeft het technisch personeel van de smeltovens het werk verlaten. Talrijke arbeiders zijn werkeloos. Te Turyne hebben de dokkers die aan de ontlading der kolen werken de roode vlag op de stapels geheschen. Drie jonge lieden die zich in de nabijheid van eene door werklieden bewaakte fabriek gewaagd hadden, werden door de rooden aangehouden en tot acht uren verplichten arbeid aan de smeltovens gedwongen. gers en het gevaar, waarin hij zich had gestort, terwijl het bruine heertje van zoo iets niets vermoedde. Zoo had het bruine beertje hier in de Wel komst niet de minste zorg, hoewel hem lang zamerhand de zonderlinge handelwijze van zijn leidsman toch verdacht toescheen. Toen hij met Louis in de spelonk trad en daarin, buiten de gezochte bloemenverkoop ster slechts den vermeenden waard en een gaat bevond, weken zijne bedenkingen oogen- schijolijk geheel en hij nam met Louis aan een tafeltje plaats. De Parijzenaar en de Spanjaard hadden in den begeleider van het bruine heertje da delijk den pachterszoon erkend, voor wie Judas bevreesd was, en die ook voor hen ge vaarlijk was, daar hij hen aan den politie agent zou verraden, als hij levend de Wel komst .verliet. Volgens afspraak begaf de Parijzenaar zich dadelijk naar buiten en grendelde de huis deur. Binnen waren beide vogela gekomen er uit zouden zij niet. De onbekende zette zich naast het bruine heertje en Louis verloor hem niet uit het oog. Het was zeker, dat Louis iets had bemerkt, waardoor hij wantrouwig was geworden, hij trachtte daarom het bruine heertje zacht toe te spreken. De pachter Louis had dén onbekenden scherp in het oog gehouden, en in een oogen blik, waarin deze zich onopgemerkt geloofde, gezien, dat hij een snellen blik van verstand VAN HET VATICAAN. Een Pauselijk schrijven over de actie der vrouwen. In opdracht van den Paus, heeft Staatsse cretaris kardinaal Gasparri, aan markiezin Unza del Valli, in Spanje, een schrijven gezonden aangaande de beteekenis en de actie van den katholieken vrouwenbond. In dit schrijven wordt volgens de Universo o. m. gezegd Eenigen meenden uit een vroeger schrijven van Jden Paus de gevolg trekking te kunnen maken, dat de actie van den ^vrouwenbond zich alleen uitstrekte tot werkzaamheden op godsdienstig gebied, vooral de toewijding der huisgezinnen aan het H. Hart van Jezus. Ik ben thans gemachtigd te verklaren, dat deze meenig met die van den H. Vader niet overeenstemt. Toen de H. Vader op het ver breiden van den godsdienstigen familiezin aandrong, deed Hij zulks in verband met de pogingen van de vijanden der Kerk om aan het volk het geloof te ontnemen en de heiligheid der zeden te vernietigen. Maar daar deze vijanden ter bereiking van hun doeleinden hun pogingen onder den naam van economische vereenigingen of be schavingsplannen trachten te verbergen, moeten allen, wien het heil van het volk ter harte gaat, in de arena verschijnen, en de vaan van Christus ontvouwen, opdat de vijan deu ontmaskerd worden en het licht der god delijke leer en het vuur der liefde vermeerde ren niet alleen bij het individu maar ook bij de gemeenschap. Daarom is het de wensch van den Paus, dat de Spaansche vrouwenbond niet slechts een katholieke godsdienstige actie ontplooft, maar dat hij zijn werkzaamheden onder lei ding van 'het episcopaat ook op hel gebied der sociale actie uitstrekten met alle middelen tracht, om in de individueele en sociale vrou wenwereld den christelijken geest aan te wakkeren. De laatste inschrijvingen. De tweede zitting voor het afnemen van het toelatingsexamen zal plaats hebben in de lokalen der landbouwhoogeschool, St- Amandsstraat, 80, te Gent op 11 October. Zij die het toelatingsexamen begeeren af te leggen, moeten inschrijven voor 1 October. Kunnen fzonder toelatingsexamen bij de Landbouwhoogeschool aangenomen worden 1® De bezitters van een getuigschrift van vol ledige ouders of nieuwere humaniora 2® De bezitters van een getuigschrift bewijzende dat zij met vrucht het examen hebben afgelegd van toegang tot de tcchnesche scholen der Universiteinen, tot do Krijgsschool of tot de hoogere landbouwinstituten van Gembloers of Leuven. De Landbouwhoogeschool te Gent zal geo pend worden den derden Dinsdag van Okto ber. Inschrijvingen dagelijks van 10 tot 11 uur. BN IERLAND De toestand van den lord-meier van Cork Londen, 9 Sept. Heden avond was de lord meier van Cork zeer zwak. Hij kloeg over hevige hoofdpijnen en draaiingen. Hij lijdt veel en de verlamming en gevoel loosheid van zijne ledematen neemt toe. Zijne twee armen zijn gansch met windsels bedekt. Hij is evenwel nog volkomen in bezit zijner verstandsvermogens. Eene uitdaging aan Lloyd George M. Lloyd George beweerde gisteren, dat M. Mac Curtain, de gewezen tord-meier van Cork, door de Sinn-feiners gedood geworden was. M. Arthur Griffits, een der leiders der Sinn-feiners heeft M. Llovd George uitge daagd eene onpartijdige rechtbank samen te stellen, voor dewelke de bewijzen zouden aangebracht worden dat Mac Curtain door de Sinn-feiners gedood werd. Nog steeds botsingen Uit Dublijn wordt gemeld Heden morgend vielen een veertigtal policiemannen huizeri bewoond door burgers aan. Een der burgers werd uit zijn bed gehaald, aan een lantaarn gebonden en bij middel van revolverschoten gedood Te Callow werd verleden nacht eene pelicia patroelje door eene bende gewapende ea ge maskerde personen aangevallen. Twee policieagenten weiden gedood en dne andere erg gekwetst. Een politieagent, zekeren Krurnm, die ver leden nacht, rond 12 ure, huiswaarts keerde, werd door verscheidene burgers aangevallen. Hij schoot terug, doodde een der aanvallers en kwetsto een andere. De policicman zelf werd zoo erg getroffen, dal hij in het gasthuis aan zijne wonden bezweek. Een kamerlid aangehouden M. Gallagham, lid van het Parlement were heden aangehouden. Hij poogde te ontvluch ten, doch kreeg een rcvolverkogel in hel been en kon terug gevat worden. Nog een hongerstaker in stervensnood M. Hermessy, een der elf hongerstakers opgeslolcn in het gevang van Cork, heeft het bewustzijn verloren. De geneeshecren van het gevang hebben inderhaast zijne familie doen verwittigen. houding met de blgemenverkoopster wisselde. I liouis besloten. gevaarlijke toestand en zocht, naar alle zijden ziende, een middel, om zich en het bruine heertje uit het gevaar te redden. Toen boorde hij het knarsen van het slot der huisdeur, en tegelijkertijd bemerkte hij, dat de ramen met luiken vastgesloten waren. De onbekende beschouwde Louis en liet bruine heertje, dat zijne geheele opmerk zaamheid wijdde aan de bloemenverkoopster die eindelijk met haar mand de tafel naderde waaraan de drie mannen zaten. Louis bemerkte, dat de Parijzenaar in het buffet terugkeerde, en naar den Spaanjaard liep met wien hij eenige woorden wisselde. Wat beteekent dat riep de Spanjaard dotseling schijnbaar door toorn overmand, ïebt gij ites over mij te vertellen Hij sprong op de aanleiding tot een strijden aanval was gevonden, en Louis, die dat alles zag, sprong dadelijk besloten op, om zich en zijn geleider door een vertwijfel den tegenweer te redden. Het gold metdoodsverachting zich tegen over deze misdadigers te stellen, in wier ge zelschap zij waren gelokt. De onbekende nam plotseling fcene andere houding aaYi. Het bruine mannetje bemerkte nu/eerst het gevaarlijke van hunne toestand zoodra de Spanjaard woedend het teeken tot den aanval gaf. - Wat wilt gij van mij vertellen riep deze woedend. Wat zijn dat hier voor gas ten sluit de deuren 'Spaanjaard Blijf daar Geen schrede verder, riep Voor de gedemobiliseerde officieren. Het gebeurt dat gedemobiliseerde officieren die de toekenning van hun invaliditeilspem sioen aanvroegen, maar weinig baast betui gen om de bewijsstukken of de inlichtingen, die noodig zijn tot de samenstelling van hun dossier van pensioensvoorstel, te bezorgen aan de overheid die ze van hen eischt. Deze officieren veroorzaken alzoo, 't zij door verwaarloozing, 't zij door moedwillig heid, een aanzienlijke vertraging bij het onderzoek van hun geval door de provinciale commissies voor militaire invaliditeitspen sioenen. Dientengevolge heeft de Minister van Landsverdediging laten weten aan de belang hebbende gedemobiliseerde officieren, die de hun gevraagde inlichtingen of bewijsstukken niet te gepasten tijde zullen verschaft hebben, dat hun gebeurlijk pensioen slechts zal be rekend worden van af den eersten der maand volgend op den datum waarop hun bunde'. volledig zal samengesteld zijn. Overigens zullen zij niet kunnen genieter, van de vergoeding voorzien voor het tijdstip begrepen tusscben den datum hunner demo bilisatie en dezen waarop hun een invalidi* teitspensioen wordt toegekend. Anderzijds verzoekt de Minister alle mili taire overheden, die aan het samenstellen van een dossier mede te werken hebben, om onmiddelijk gevolg te geven aan de vrager naar bewijsstukken die hun zouden gestuurc worden. Een ministerieële aanschrijving. M. P. E. Janson, minister van Landsver dediging, heeft aan alle militaire overheden volgende aanschrijving doen geworden Er wordt menigmaal vastgesteld dat vele soldaten geen kennis hebben van de ambte lijke mededeelingen die hen rechtstreeks aan belangen en die hun moeten geworden, 't zij: door middel der Dagorders, 't zij door mid del van het Rapport van den Overste der eenheid. Daaruit volgt dat de onderrichtingen Zonara dit zdjr bemerkte bij hiinnej Oho,., is bet too gemeend, schreeuwde}verschaften' de Spanjaard en wilde op het bruine beertje en Louis toeschieten. Op het oogenblik dat een algemeenen aan val zou beginnen, werd er plotseling hevig geklopt. Dit gedruisch aan de huisdeur deed den aanval een oogenblik vertragen. De bloemenverkoopster snelde naar het portaal. De kamerdeur werd geopend en het hoofd van Judas verscheen in de opening van dedetu Zij komen, riep hij met gedempte stem zij komen. Toen verdween hij weder en men kon hoo- ren, dat hij het raam van de kamer opende, zonder twijfel om zich langs dezen weg uit de voeten te maken. Bijna op betzelfde oogenblik keerde de bloemenverkoopster in de gelagkamer terug. De grijpers zijn het 1 riep zij, gaat weg als ge niet wilt dat zij u pakken. Zij vloog naar de kamerdeur. Het kloppen herhaalde zich, maar nu veel sterker. Doet open, beval buiten eene stem. Hoeveel zijn er, vroeg de bloemenver koopster. Drie, antwoordde deze en wilde door dei kamerdeur weg. 1 Maar in dit oogenblik sloeg de tocht de deur in bét slot, en dit slot was slechts in da kamer 'te openen waar Judas ziek had gelegen^ aan fle tijde van de gelagkamer kon dat niöto. Deze uitweg was dus afgesneden. Eert ge kraak bewees, dat de politiebeambten zichi I reeds door geweld den toegang tot de spelonk ft Vervolgt)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1