De strijd om vijf millioen 14 Nog tiet incident nopens de Poolsche munitiekwestie Os aanslag op M. Venizelos. Ds aardbeving in Italië Dinsdag Sept. 5920 De tosstand in StaSie Coupes tier Ghrialene mutualisten van Oosi'VIaaaderea KAAR LOURDES De Terngkeer der Bedevaarders De ontwapening van Duitschland. Onze Vorsten op reis. XXVI* JAARGANG NUMMER 205 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. - Tel. 114 DAG BLAD - 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Npfeel-De Qenpt Publiciteit buiten het Arrondissement Aatst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourae, Parijs en G. Bream s Buildinga Londrea E.G. 1 Kruisverheffing Zon op 5,37, onder 6,14 Eerste Kwartier den 18 232323" In ons blad van Zaterdag deelden wij bet incident mede, in betrek mot de Poolsche kwestie voorgevallen, tus schen M. Paleologue, algemeen se- lcretaris van bet Franscbe ministerie van Buitenlandsche Zaken en M. De lacroix. Zooals men weet beeft M. Millerand liot optreden, bet initiatief van M. Paleologue ten strengste afgekeurd. Daarmee is wel het incident gere geld, maar de indruk van het optre den van bet Franscbe ministerie van buitenlandsche zaken is er niettemin geweest. Het incident bewijst boe noodig bet is, dat 't beginsel, of de beginselen der tusschen Belgie on Frankrijk aange gane en door de Belgische regeoring nu goedgekeurde militaire overeen komst worden afgekondigd. Wij weten zeer goed dat men geen militaire overeenkomsten onthult, in zooverre het bepalingen betreft die de landsverdediging aangaan, maar de bovolking dient te weten wat men eigenlijk in baron naam heelt beklon ken. Volgens de inlichtingen door La Libre Beloique uit gezaghebbondo bron ontvangen, zou de overeenkomst bepalen dat België en Frankrijk mili tair verbonden zijn met bet oog op elk ongerechtvaardigde aar!Pa5S!l83ï8| doos* QuSis&ihEaaadj. Èr is voor België geen verplichting hoegenaamd, Frankrijk bij te springen indien dit land door eone andere natie dan door Duitscbiand wordt aange rand. En, in geval van aanranding door Duitschland.zal België een bepaalden sector te verdedigen hebben, die klei ner is dan onze oostelijke grens die wij nu in baar geheel te verdedigon heb bon. En bet blijft ook te verstaan, dat België meester blijft van te oordeelen wanneer er een geval van niet ge rechtvaardigde - aanranding bestaat. Tot zoover de inlichtingen van de Libre Beloique, maar bet blijft er niet minder waar om, dat de bevolking op de hoogte dient gesteld. In zake Polen was er hoegenaamd geen overeenkomst, en uit boven staande incident blijkt welk verkeerd gedacht de sekretaris van liet Franscb ministerie van Buitenlandsche zaken bad over de verplichtingen van België. Het is dan ook noodig dat bet good atgeteekend weze, welke verplichtin gen België te vervullen beeft. Na wat wij van wege Duitschland ondervonden bebben, is bet zeker vol strekt noodig dat men te Berlijn wele dat het een tweede maal zoo gaaf niet zal afloopan. Onze socialisten bebben goed plak katen aan te plakken, dat zij voortaan den oorlog onmogelijk willen maken]; wij hebben geleerd in 1914, hoe de Duitscbe sociaal-democraten dat on mogelijk maken begrepen en boe ze vier jaar lang de militaire keizerkliek door dik en dun gevolgd bebben en alles stemden wat de keizerlijke bloed honden vroegen. Maar dat alles neemt niet weg, dat de Belgische bevolking weten moet tot wat en in hoever zij verbonden is. Overigens, bet schijnt dat eene bo- oaling der grondkeure van den Vol- cenbond, mededeeling van alle tras laten aan bet secretariaat van den bond en openbaarmaking van die trac- taten door gezegd secretariaat vergt. Zoo doende zulten we van zeil weten wat er van is, tenzij beide contractan ten op voorband eene mededeeling zouden doen, wat nog den voorkeur zou verdienen. De Fransch-Belgische militaire overeenkomst De goedkeuring der Franscli-Bclgisohe overeenkomst door den ministerraad is offi cieel aan de Franschc regeering gezonden. De brief van goedkeuring, onderteekend door MM. Delacroix en Janson, iss gezonden aan den gezant van België te Parijs en zal door hem aan M. Millerand worden alge- geven. Eerst na die aflevering zullen beide regee- ingen eene nota met den beknopten inhoud der overeenkomst afkondigen. De brief zelf zal eerst openbaar gemaakt worden bij de heropening van de Kamer. MM. Millerand en Delacroix oordeelen dat bet stuk bet allereerst aan het Parlement moet worden medegedeeld. De bezetting der fabrieken. De Tempo bevestigt, dat de bezetting van' de fabrieken to Milaan zicli tot de chemische nijverheid heeft uitgebreid, en dat te Turijn de fabriekeu van iedere soort hetzelfde lot ondergaan. Op eene gisteren te Milaan gehouden ver gadering van de socialistische leaders beeft de heer Darragona, sekretaris van de Algemeenc Arbeids-Confederatie, de noodzakelijkheid betoogd, het geschil binnen de perken van bet zuiver-econoiuisch gebied te houden. De Messagen wijst erop, dat gisteren te Milaan in verscheidene inrichtingen, onder welke brouwerijen en chemische fabrieken onder leiding van de patroons do arbeid normaal is hervat. Hoewel de dag van gisteren niet volkomen aan de vrij hoog gespannen verwachtingSheelt beantwoord, is itlle hoop op goeden nilslag van de onderhandelingens geenszins verloren De voornaamste zwarigheid ligt hierin, dat de werklieden rechtstreeks willen deelnemen aan de uitbating van de fabrieken. Te Rome werden cenige fabrieken door de staaibewerkers bezet De werklieden der che mische fabrieken zouden aansluiten. Te Ancona heeft eene bank 60.000 lire voor schoten om de werklieden eener werf te be talen. De spoorwegbedienden helpen de metaalbewerkers. Zoo werden reeds 80 wag- 55° Vervolg. Madelon de bloemen verkoopster had vossen oogen en ontdekte dadelijijk onder de wandelaars het bruine heertje. In hare nabijheid bevond zich eene vrouw die zij snel een order gaf, om eene mede deeling waaropdezezich dadelijk verwijderde Goeden avond, mijnheer, zeide de Hoemenverkoopster vertrouwelijk, dat was eene schoone geschiedenis gisteren avond wat heb ik een angst uitgestaan. Het bruine heertje glimlachte. Zoo hebt gij angst uitgestaan vroeg hij. Mag ik u heden een rozenknop, ver koopen, zeide zij. Het bruine heertje kocht een rozenknop, en gaf het meisje een stuk geld, dat de tien \oudige waarde had. Kent gij dan die mannen, mijn kind vroeg hij. Slechts den een en. De Spanjaard, die in hechtenis geno men werd Ja, zeide zij, die heb ik wel eens meer gezien. Zoo, zoo. En de anderen. Die ken ik niet, ik heb ze slechts een maal in de Welkomst gezien, hoe zij heeten en wat zij zijn, weet ik niet. Ik weet ook evenmin hoe gij heet Gij heel Madolon niet waar Ja mijn heor zoo heet ten minste mijne pleegmoeder gons grondstoffen binnen de fabrieken ge bracht. De Avanti publiceert een reglement van verkoop der producten door de werkers ver vaardigd. Geen fabriek zal voor eigen reke ning mogen verkoopcu. Zoo de boeren zich landbouwmachines aanschaffen, moeten ze in natuur betalen. In Turijn werd een weerbarstige werkman door het roode tribunaal gevonnisd en afge slagen. Een andere werd in 't gevang gestopt omdat hij een revolver bij bad. In sommige fabrieken worden loopgraven aangelegd. De witte metaalbewerkersbonden bij het P. P. I. aangesloten stemden eene dagorde voor deel neming der werkers aa'ï de winst der fabri kanten. Ze zijn tegen geweld gekant. De socialisten weigerden op eene tegenspreke- lijke meeting te verschijnen. Alles blijft kalm De beweging blijft een economisch karakter vertoon en. De werkers bekennen dat ze de noodige kennissen niet bezitten om het communisme in te voeren voor de industrie. De bladen wijzen daarop als de uitweg naar een over eenkomst. Dit congres had Zondag plaats in het Landbouwershuis te Gent. Verscheidene honderden afgevaardigden uit alle steden en dorpen der provincie varen aanwezig, onder voorzitterschap van ridder de Ghellinck d' El- seghem. Op dezes voorstel werd een telegram ;esiuurd aan Z. D. II. Mgr. Seghers. E. H. Eeckhout las verscheidene veront schuldigingen af o. a. een langen brief van Staatsminister Woeste waarin deze zeer nuttige wenken geeft met-^betrek tot den huidigen moeilijken toestand en Let gevaar van het elalisme. M. Woeste zet 'allen aan te werken in echt christenen geest; te zorge dat de jeugd leere belang te stellen in het mutua- lisme en te streven niet meer naar ijdele droombeelden maar naar daadwerkelijke mogelijkheden. Die mooie brief werd bijzon der toegejuicht. M. A. Vliebergh schrijver van het verbond van 't Land van Waas, bracht verslag uit over het innerlijk leven der Maatschappijen en verbonden van omleidingen bijstand en M, G. Gabriël, voorzitter van Volksliefde te Gent, over de inrichting der plaatselijke maat schappijen van Onderilngen Bijstand. M. R. Moyersoen, voorzitter van het ver bond Aalst, sprak dan over de Pensioen kwestie. Spieker protesteerde tegen de oneerlijke handeling der socialisten, die door hunne plakbrieven heel het land door de valsche aantijgingen hebben verspreid dat de katholieke volksvertegenwoordigers de stem ming van het wetsontwerp Wauters hebben willen beletten. Hij kwam op tegen het stelsel dat in zijne bepaalde toepassing het pensioen afhankelijk zou maken van een voorafgaand onderzoek der bestaansmiddelen van den belangheb bende. Hij vroeg de volkomene gelijkstelling der landelijke gemeenten met de inwoners der groote steden en bijgevolg de afschaffing der reeksen voorzien |n art. 2 der nieuwe wet. In zake de ouderdomsverzekenng bekrach tigde de redenaar hel programma van den Landsbond samenstelling van een pensioen door verplichte stortingen in de lijfrenlkas door den belanghebbende, den werkgever en de openbare machten overlevingsrente ten voordeele der weduwe en weezen bijzondere overgangsmaatregelen ten voordeele der per sonen die, gezien hun ouderdom, door persoonlijke stortingen geen behoorlijk pen sioen kunnen aannemen. jgOra te eindigen drukte hij den wensch uit dat de Kamers ten spoedigste de volledige wet op de sociale verzekering aan een grondig onderzoek zouden onderwerpen. Dr Stubbe had het dan over de werken der moeder en kinderbescherming in verband met de mutualiteit. Hij wees op de te ver vullen plichten. Besluit De interessante verslagen en de hoogst- practische besprekingen die erhp volgden, zullen heel zeker den besten invloed uitoefe nen op het Christen Mutualislisch leven van Oost-Vla3nderen. Met meer ijver, met meer kennis van zaken zullende plaatselijke werkers hun verdienste lijken arbeid van morgen of voortzetten. Wij ontvingen Zondag avond volgend telegram LOURDES, 12 Sept. 15 ure 30. V/ij zullen Dinsdag avond om 7 ure 45 min. aankomen. (Get. CERCELET.) W«ij noodigen dus vriendelijk de bereid willige personen, die hij de afreis met autos en rijtuigen de zieken naar de statie brachten alsook de Brancardiers, die de zieken naar den trein droegen, uit, Dinsdag avond aan de statie te zijn, om opnieuw dat liefdewerk te verrichten. De dreigende nijverheids/crisis in E3x3Lg.ela.xicl.. LONDEN, 12 Sept. Na afloop van zijn onderhoud met Lloyd George heeft gister avond de voorzitter van den Board of Trade eene verklaring gepubliceerd, waarin hij de aandacht van den Mijnwerkersbond vestigt op zijne weigering om vóór een bevoegd en onpartijdig arbilrage-hof het billijke van zijn eisch tot loonsverhooging aan te toonen. Sir Iiorne verklaart, dat deze staking feite lijk eene politieke staking is, en betoogt de noodzakelijkheid, eens en voor altijd de be ginselen vast te stellen, waaraan men zich voortaan te houden heeft. In ieder geval zul len slechts die eischen, welke gegrond en biliijk worden bevonden, ingewilligd worden. In een bespreking van den nijverheidstoe- sland stelt de Observervoor, tot nieuwe kiezingen voor het Wetgevend Lichaam over te gaan. Want, schrijft het blad, het Gouver nement bezit niet meer het zedelijk gezag, vereischt om in zijn voordeel de huidige krisis door te worstelen. De openbare mee ning behoort zich opnieuw en op stellige wijze te uiten. Bij wie gij werd .opgevoed Ja mijne moeder en mijn vader heb ik nooit gekend, maar ik hoorde eens,- dat hij zeer rijk en voornaam moet zijn. Kent gij dan zijn naam niet, mijn kind Neen, dien heb ik nooit gehoord. Ook die van uwe moeder niet - Neen maar mijne pleegmoeder zal het weten. W aar is zij Woont gij nog bij haar Neen sedert eenigen tijd niet meer. Zij woont buiten aan do Seine zeer armoedig, het gaat haar slecht. Zijt gij dan hier te Parijs geboren vroeg het bruine heertje met oogenschijulijk aan groeiende belangstelling verder, terwijl hij met de bloemenverkoopster lang3 den oever der Seine liep. Noen,rik geloof het niet, wacht eens, waar was het ook, ik kom er dadelijk op. Maar te Parijs was het nietmijne pleeg moeder zal het weten. Laat ons naar haar gaan. Goed hier komt men langs de hut. Het werd reeds donker terwijl het bruine heertje met de bloetnenverkoopster naast den tweeden stroom voortliep. Zij scheen een doel te hebben, en in hare antwoorden zoo sluw le zijn, dot zij bij zichzelven laclitle. Het bruine heertje volgde haar zonder een gevaar te vermoeden, zooals iemand die een gewichtig spoor heeft ontdekt. Beiden kwamen in de duistere geheim zinnige stegen, die zich buiten aan deu oever der Seine bevinden. Hier nestelen in de ellendigste gaten de Men geeft de volgende inlichtingen over de ontwapening Een week geleden moesten er nog 6000 kanonnen worden vernietigd. Gedurende de laatste twee weken zijn er duizend kanonnen per week vernietigd. In den tijd van acht weken zijn er te samen 7500 kanonnen inge leverd en te niet gedaan. Het totaal aantal dat tot dusver ingeleverd is, is 27.000. Als het zoo doorgaat, zal Duitschland in November geen kanonnen meer hebben, be halve die, welke het mag behouden volgens het verdrag Wat betreft de machiengeweren, daarvan zijn er 25,000 vernietigd. Er blijven er nog 35.000 over. 13 millioen granaten zijn er vernietigd, 16 millioen zijn er nog over. Van de 11.000 mijnwerpers zijn er 5000 ingeleverd. 1.400.000geweren en karabijnen zijn vernietigd, 300.000 zijn er over. laagste leden vau de menschen maatschappij verarmde arbeiders, die zich overgeven aan den drank, dievengespuis, lompenverzame laar, bedelaars en anderen. Debloemenverkoopslerliep nog altijd door. Nu zijn wy er dadelijk, zeide zij, ziel gij die donkere hoornen en het houde ge bouw daar dicht bij de Seine Daar woont uwe pleegmoeder Ja mijnheer. Dat maar een schuur, zeide liet bruine heertje. Dat is een slaaphuis, een hotel vooj^ de schippers, vissohera en andere lieden, die niet voor den nacht vijf of acht frank, maar slechts een of twee stuivers kunnen betaleu. Dat is een aardige geschiedenis. Kun nen wij hier binnen vroeg het bruin heertje naar dö oude donkere booinen, van welke de lakken laag neerhingen, en de houten wand van de schuur wijzende. Neen, we moeten bier omheen, ant- woorde Madelon en bracht baar geleider achterom naar de sohuur. Het was vreeselijk donker en eenzaam hier op het veld aan de Seine, de stad met hare tallooze lichten lag geheel op den ach tergrond. De zwarte schuur, die voor een deel bladderlooze takken der boomen, die ovor het veld waaiende hevige wind, dié huilend legen de boomen brak, dit allea maakte toen de nacht aanbrak een zoo angst- wekkenden indruk, dat ieder ander wei geaarzeld zoo hebben, om deze plaats op dit uur te bezoeken. Het bruine heertje scheen geen aqgst te Geestdriftige ontvangst te Saint Vinoent. De reis van onze Vorsten gaat in de beste voorwaarden voort. De Sao Paolo beeft aan gelegd te Saint-Vincent (Kaap Verdische' eilanden), waar hel schip op 9 en 10 dezer kolen moet innemen. Toen HH. MM. ontscheepten en voet aan wal zetten, waren zij het voorwerp van eene schitterende ontvangst van wege de overheden en de bevolking. De forten en eene kanonneerboot, opzette lijk door het Porlugeesch gouvernement ge zonden, bewezen voorgeschreven eer door vlaggengroet en saluutschoten. De burgerlijke en militaire overheden en de regeering en de Belgische consul verwel komden hen en schoolkinderen aongen de Brabangonoe Heel de stad was met Belgische en Portu- geesche vlaggen getooid en de geestdrift dei' bevolking kende geen palen. Het blad Capo Verdiwijdde een bijzonder nummer aan het bezoek van HH. MM. De Koning beeft per telegraaf den Presi dent der Portugeesche Republiek bedankt voor het hartroerend onthaal waarvan bij en de Koningin het voorwerp waren. Eene samenzwearing. De plichtigen zullen te Athenen gevonnist worden. Uit Athenen wordt gemeld, dat het gerecht de aanslag op M. Venizelos te Parijs gepleegd, door twee Grieken, grondig onderzocht heell en daarbij bewijzen gevonden heeft van een komplot dat tusschen de partijgangers van den gewezen koning Constantijn, in Zwitser land, en ecnige politiekers en gewezen offi cieren van het oud Grieksch leger gesmeed was, om M. Venizelos uit den weg te ruimen. De moord op M. Venizelos werd besloten op eene vergadering te St-Moritz, onder voorzitterschap van prins Andreas, broeder van Constantyn. Den dag zeiven dat de aan slag op M. Venizelos zou gepleegd worden, moester te Athenen eene oproerige beweging uitbreken, welke de partijgangers van Con stantyn terug aan 't bewind zou brengen. Het gerecht heeft dientengevolge voor de rechtbank gedaagd, onder belichting van hoogverraad, prins Andreas, alsook de ge- naainden Paparigopoulos, Theotokis, Kartalis, Petralias en Streit, allen thans in Zwitserlanc verblijvende, alwaar zij in dienst zijn vai' Constantyn. Eene uitgestrekte ramp Zooals gemeld, zijn tal van «leden en dorpen in Lucca, Florence, Sienne, Emilia en Ligurië door de aardbeving getroffen. Tal van dorpen, waaronder met duizenden inwo ners zijn volslagen verwoest. Het cijfer van 300 of wellicht 400 dooden zal helaas wél met eenige honderden ver meerderd moeten worden. De scheeve toren van Pisa zwaaide zoolang de schokken duurden en keerde daarna in zijn vroegeren toestand terug. Te Spezia vertoonen alleen verschillende huiten in de oude Torrettowijk scheuren. Een Amerikaansche sprong van schrik uit een raam en werd zwaar gewond. Hel bekoor lijke Fiviztano is een puinhoop alleen het postkantoor en de kerk |staan nog overeind. Er zijn daar al meer dan 30 dooden onder de puinhoopen uitgehaald en er waren meet dan 3000 gekwetsten. Een postambtenaar verloor zes familieleden een vader vier zoons. 13.000 lieden hebben kennen, als het gold zijne plannen uit te voeren. Wat was het Hoort gij vroeg hij, plotseling staan blijvende. Wat zou het zijn; daar boven aan het water twiaten eenige mannen, dat is niets nieuws, zeide Madelon. Er klonk, nadat er eenige heftige woorden waren gewisseld een plassend geruisch afgebroken door hoorbare slagen; liet had den schijn als sloeg men elkander met riemen, die nu eens in het water kwamen, en dan vaste voorwerpen trollen. Mij komen de stemmen zoo bekend voor, zeide het bruiae heertje. Do bloemenverkoopster haalde schijnbaar onverschillig de schouder» op. Dat weet ik niet 1 hier is de ingang ik ga vooruit. Zij opende een hekdeurlje, dat niet geslo ten was, en kwam nu met hare geleider op eene plaats, waarvan het vuil en de verwoe sting elke beschrijving te boven ging. Men moeit door een kwallijk riekende poel wa den. liet is schoon hier, niet waar zeide de bloemenverkoopster, hó daar, riep zq toen luid, bij een tweede hek, waarin zich een gesloten deur bevond, moeder doe open, ik ben het, M&deloii. Het bruine heertje sukkelde door het vuil, dat zijne verwondering wekte, en keek ter plaats rond. De bloemenverkoopster moest nog een maal kloppen - Ja, ja, ik kpm reeds, Utyak ewie i beiA Is dat uwe pleegmoeder vroeg het bruiue heertje. De bloemenverkoopster knikte bevestigend. De deurj werd opengemaakt en men zag eene oude, leelijke vrouw er aohler slaan, die door de bloemenverkoopeter vooraf was afgezonden. De bakpoort leidde naar eene grootere plaats, die aan de rivier liep. Aan de eene zijde werd hij door de oude lange sohuur, aan de andere door eene oud half vervallen huis, aan de derde door een hek, en aan de vierde door het water ingesloten. Kom maar, zeide de oude, wie brengt gij mede I Het bruihe heertje, dat met u spreken wil, lachlte de bloemenverkoopster. Iia... een groole eer zeide de oude, en maakte eene buiging. Kom maar nader. Het rumoer bij het water scheen te heb- ben opgehouden, in weerwil daarvan hoorde men nog verschillende stemmen. Ik wilde eenige vragen tot u richten, gij zijt immers de pteegmreder van Madeloa hier vroeg het bruine heertje. De bloemen verkoopster stiet de vrouw heimelijk aan. Ja, antwoordde zij snel voor de oude, deze vrouw is mijn pleegmoeder. Kom maar nader, hooge lieer, verzocht de oude met opvallend luide stem, en sloot de deur weer toe, kom maar nader. In dit oogenblik klonk een geraas van verschillende stemmen, die van het water de plaats naderden, waar het bruine heertje met het oude wijf stond. Zij komen daar langs, riepen zij, slaat,

De Volksstem | 1920 | | pagina 1