De Foolscfi-Rnssisclie oorlog. EENE KLEINE MARTELARES Nieuwe Krlstenvervolglng In Ghlna Esq gevaarlijke brand te Antwerpen Ds lotsbestemming van Oppsr-Silezie Herinneringen uit den Zee-oorlog geert dak meer boven hun hoofd. Soldaten en matrozen zijn druk bezig de puinlioopen op ».e ruimen. De bergdorpen Monte Cialo, Monti, Olivo- Ja, Quercia, Biglioli, Sanacco, Vignola, Ripa en i'averneili werden eveneens verwoest." Jlet zal nog verscheidene dagen duren toor tic geiieele omvanp van de ramp kan worden overzien. Er moeten honderden doo ien en duizenden gewonden zijn. Tot dusver lijn 327 lijken te voorschijn gebracht, maar ftiemaïïu Wéel hoeveel er nog onder het puin JjUidaan gehaald iullen word*?., in de riekenli ui/én te Spezia liggen böü gewonden •n te Lncca 3ÖÖ. Volgen? cên bêrtcht van het centrale insti tuut vöor hel onderzoek van aardbevingen te Jeua zou de oorzaak van de aardbeving gelegen zijn in een verdere inzakking van den bodem in den oostelijken vleugel van den rand, die de golf van Genua omringt, welke een geweldige scheur ln de aardkorst vormt. Hef kluchtspel van Fiuene YAnnunzio roept de onafhankelijkheid der Republiek van Fiume uit. De grondwet der nieuwe republiek De grondwet van de nieuwe republiek Fiume is thans bekend gemaakt. De nieuwe staat zal omvatten stad en ha ven van Fiume met den daartoe behoorenden spoorweg,, verder de eilanden, die vroeger een gedeelte van de republiek Venetië vorm den, alsmede de omliggende plaatsen, die zich bij den nieuwen Staat uit eigen bewe ging zullen aansluiten. In het Westen grenst dc nieuwe Staat aan Italië. In het Oosten zijn de grenzen nog niet definitief vastgesteld. In een paragraaf worden aan de bevolking toegezegd in allegrootere plaatsen muziek kapellen en schoone gebouwen en gedenk tekenen. Volgens een ander artikel wordt de dienst plicht ingesteld voor mannen tussckea 17 en 65 jaar. Voor bet geval er gevaar zou ontstaan voor den Staat voorziet de grondwet in een ont binding van het parlement en de oprichting van een dictatuur. Fiume in Feest Te Fiume zal er drie dagen lang gefeest worden. De heele stad is bevlagd. Groote geestdrift heerscht in de stad en omgeving Na de eedaflegging heeft de bevolking i'Annunzio in triomf rondgedragen en hem tol eersten regent uitgeroepen. In de gemeente van Monceau-aan-Samber, ■s ecne gedenkplaat onthuld geworden, ter nagedachtenis van Yvonne Viesiet, eene leer linge der school. Le Courrier de l'Armee verhaalt als volgt hare marteldood Op het slagveld een vijandelijk soldaat neerschieten, of een burger, die om zijn va derland le dienen de vijandige bewegingen bespiedde, voor het strafpeloton zenden, dal lijn de onafscheidbare dramas van iedere» oorlog. Doch een tienjarig meisje neerschieten omdat zij een medelijdend hart toonde zulks verwekt afschuw. Alleen een Duilscher kon zich aan zulke (afle misdaad plichtig maken. Het was op 12 Obtober 1018. In het park van den St. Edwardskring, te Mar- chienne-au-Pont, zaten Pransche krijgsge vangenen opgesloten. Daar zij sinds ver scheidene dagen niet meer te eten gekregen hadden, dwaalden zij uitgehongerd achter de hekkens rond. Reeds had de bevolking beproefd, haar sehaarsch rantsoen met de ongelukkige» te deelcn, doch de Duitsche schildwachten be letten zulks. Yvonne Viesiet, een tienjarig meisje, met lachende, klare oogeo, kwam van de school waar zij haai- broodje had afgehaald. Zij zou wel het broodje opeten, doch die arme sol daten hebben honger. Zij nadert het hekken, doch wordt brutaal door een Duitschor weg gejaagd. Zij beproeft het eene tweede maal, dooh de Duilscher maakt zich kwaad en jaagt baar verder. Het waren twee mannen, die met woedend gehuil snel naar de plaats kwamen. Daar is reeds eeu spion, riep de eene >n liet brnine heertje geloofde in hem den Parijzenaar Sauspeur te erkennen, daar staat er reeds een bij het hek* Hij is in den val geloopen. Do andere zeide niets, maar kwam op het bruine heertje af. In hetzelfde oogenblik, terwijl hij in den val geraakte de beide dreigeod op hem af stormende gestalten zag, waren de beide vrouwen naast hem in eens verdweenen. Nooh de oude bedelares, noch de bloemen- serkoopster waren te zien, het was hem slechts, als hoorde hij nog hel zaohle laohen ran dezen, uit een duisteren hoek van de ipookachtige wijde ruimte. Waren zij voor ie beide kerels gevlucht. Hel bruine heertje vluchtte niet. Wat is er? Wat wilt gij lieden vroeg ?e)letier aan de op hem toestormende perso ten. De aanvallers gaven geen antwoord. Het geschreeuw zij komen, hadden sij slechts roor den sohijn aangeheven, want hij met wien zij vroeger op liet water in een strijd waren geraakt, had zich met zijn boot reeds verwijderd. Raak mij niet aan, riep het bruine beertje en deed een stap torug om zijn rug door hel hek le dekken, terug geen stap nader. Bij deze woorden drukte hij op een veer jyan zijn ouderwetsohen stok en trok èr een •tootdegen uit van de fijnste bewerking. Ziende dat zij er niet in kan gelukken, haar broodje aan een der gevangenen te géven, wéj'pt de kleine Yvónne fret over jjei hekken, alwaar het in een'oogwenk door ver scheidene soldalen verdeeld en verslonden wordtieder eene bete.... En die medelijdende daad, maakt het Duitsche beest als razend. Hij laadt zijn ge weer en mikt op de kleine.... De Fransche soldaten verbleeken. Zal hij schieten De kleine ziel niet wat de Pruis uuGtzij werpt de Fransche soldaten hand kusjes toe. Eensklaps weerklinkt een schot... Een kreet en de kleine stort met doorboord hoofd neer Moet men niet waarlijk alle menschelijk gevoelen verloren hebben, om zoo te bande len Doch wat kon van Duilschers anders verwacht worden 11! De Polen nemen een verloren stelling terug. Warschau, 12 Sept. Ambtelijk wordt medegedeeld dat de Roode Troepen bij Ka- raienska-Stroemilova over den Boeg waren gelrokken, teruggedreven werden. Ten Oos ten van Kmibynicze hebben Poolsche divisies de stelling der Gnila-Lipa, welke zij eenige dagen geleden verloren hadden teruggenomen. Wrangel in het Koebangebied. Berlijn, 12 Sept. Het vroegere Keizer- lijk-Russische gezantschap te Kopenhagen heeft een telegram van generaal Wrangel ontvangen, waarin deze mededeelt, dat de algemeene politieke toestand hem gedwongen beeft in Noord-Taurus troepen te verzame len, met de bedoeling om van daaruit het Koebangebied le reinigen. Bovendien meldt hij, dat hij in het Koebangebied reeds 9000 gevangenen gemaakt en 8 kanonnen buitge maakt heeft. Constantinopel, 12 September. Generaal Wrangel meldt, dat hevige- gevechten plaats hebben in de huurt van Pologhi, in de pro vincie Eliaterinowslaw. Eene gansche Bol- schewistische brigade met den geheelen staf en het transportmateriaal werd gevangen. Bolschewistische stafberiohten ZURICH 12, September Het draadloos stafbericht uil Moskou meldt In de streek van Grodno zijn gevechten gaande, ten Oos ten van NowoDwor en ten Noorden van Koesnitsa. In de streek van Bjelowjesj sloegen wij vijandelijke af. In de streek van Brest in Litauen hebben onze troepen gevechten gele verd bij het spoorwegstation van Wolinka. In de streek van Wladimir Wolinski braken wij de vijandelijke pogingen om naar den rechteroever van den Boeg over te steken. In de streek van Robalyn sloegen onze troepen een vijandelijke poging om terrein te herwin nen af, brachten den vijand zware verliezen toe, namen 35 krijgsgevangenen en machien- gewerén. In den Knmsek.tpr in de streek van Orekof zijn de gevechten ontbrand. ZURICH 12 September. Een draadloos snelbericht uit Moskou meldt, dat dé.Polen zich in den omtrek van Brest-Litövsk terug trekken, daar het roode leger het offensief hernomen heeflaan de Boug. Hetzelfde roode bericht meldt nog, dat helleger van Wrangel geheel uiteengeslagen is. Voor de ooeveelste maal het is, dat de rooden het leger van Wrangel uiteenslaan, wordt er niet bij gezegd. Eene gruwelijke zaak IN DUITSCHUAND Lijk stukgesneden en verbrand Een spoorwegarbeider van Berlijn, die in het Grunewald aan 't houtsprokkelen was, heeft twee kartonnen doozen gevonden, waarin zich stukken van een menschelijk li chaam bevonden. De politie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld, ook met de politie honden, maar de hevige regen had alle spo ren van den moordenaar uitgewischt. De hon den hebben althans niets gevonden. De stukken van het lijk waren nog heele- maal verscb, zoodat de moord vermoedelijk den vorigen dag is gepleegd. De moordenaar heeft de deelen, die tot een herkenning zoude kunnen leiden, verbrand en het overblijven de in zoo kleine stukken gesneden, dat er van een herkenning geen sprake is. Men weet zelfs niet van welk geslacht de vermoorde was. Deze verdediging schenen de aanvallers niet te hebben verwacht, daar zij bij het ge zicht van den door de lucht zwevenden degen terugweken. Domheden, riep Sanspeur dat is speel tuig, anders niets ontgaan zal hij ons niet. Hij liep naar een dikke knuppel en zwaai de deze tegen liet bruine heertje terwijl de anderen hem op zijde trachten te naderen. Het was met hem gedaan. Hij was in dezen val verloren. De beide naar zijn geld begeri ge schelmen lieten hem niet meer los en om zich legen elk verraad te verzekeren, was niets eenvoudiger, dan om hem hier op deze afgelegen plaatsom te brengen. Hij was dan spoorloos verdwenen. Het bruine mannetje zag nu het gevaar van zijn toestand. De poort in het hooge hek was toegesloten. Tegen deze twee schurken kon bij zijn leven op den duur niet verdedigen. De twee sohel- inen zagen wel aan zijne bewegingen met den stootdegeD, dat hij een buitengewoon bekwaam en geoefend vechter was, die met alle fijne voordeelen van de veohtkunst ver- kunst vertrouwd was, maar tegenover deze beide moordgezellen hielp dat alles niets. Hij sloeg en stak om zieh heen en bracht den onbekenden ook wel eene onbeduidende wonde toe, maar de Parijzenaar sprong bij en reeds suisde de dikke elok naar hem, zoo* dal hij ter zijde moest springen, óm er niet door tegen den grond te worden geslagen. In hetzelfde oogenblik was het hem dui delijk, dat er geen redding voor hem was, zelfs als hij het water, den oever van den 3N IERLAND Een bloedige balans, Londen, 12 September. Volgens een ambtelijke raededeejing werdei van 1 Januari 1919 tot! September 192Ö87 Ierschepolitie agenten, 12 soldaten en 21 burgers gedood 151 politiemannen, 31 soldaten en 56 burgers werden gewond, CO gerechtsgebouwen en politieposten werden vernield, Mac Swinay ziel den dood met vreugde naderen. Londen 12 Sept. De burgemeester van Cork heeft aan zijn broeder Peter een tele gram gestuurd luidend als volgt Dal ik sterve of leve, de overwinning blijft aan ons. Deze gedachte laat mij toe den dood met vreugde tegemoet te zien. God waakt op ons en 'ohè vertrouwen in hem zal ons de overwinning brengen. De hongerstakers te Cork. Cock, 11 Sept, De elf in de gevaogeni alhier opgesloten,hongerstakers zijn in ex tremis. Een afvaardiging jvali den Arbeidersraad van Cork heeft zich haar de gevangenis bege ven den wensch gepit de gevangenis te zien. Dit verzoek werd riiét ingewilligd. De afge vaardigden hebben Vervolgens aan Thomas, voorzilter van het kon gres der Trade-Unions de Porsmouth geseind - Gaat ge nu hande len i» Indrukwekkende betooging te Dublijn. Dublijn 12 Sept. De geheele bevolking der stad heeft heden een grootsche betooging gehouden voor de vrijstelling van den bur gemeester van Cork. Alle tramrijtuigen wer den naar de depots gebracht en gedurende twee uren was alle verkeer stopgezet. De toestand var. den lord-meier Zondag ontving de lord-meier het bezoek van verscheiden familieleden. Deze verklaar den bij hunnen terugkeer van het gevang, dat de toestand van M. Mac Seviney geene zicht bare verandering bad ondergaan. liet was Zondag de dertigste dag dat de lord-meier vastte. HONG KONG, 11 Sept. De Katholieke Missie van Hong-Kong heeft uit Wei-Chow bericht ontvangén gedagtekend van 7 Sept. volgens welke talrijke Cliineesche kristenen vermoord zouden geworden zijn te Wei- Yeung. Anderzijds wordt gemeld, dat soldalen van Koung-Si, gewapend met naachiengeweren, talrijke moorderijen begingen op kristenen in verscheidene dorpen en kerken. Het gouvernement van Couton,dat bevelen gegeven had om de kris tel ij lie kerken en de vreemdelingen te eerbiedigen heeft troepen ter plaats gezonden, om de moordenaars te ontwapenen en te straffen. De aangehouden inbrekers van Halle. Zaterdag namiddag is het parket te Halle afgestapt, om het onderzoek betrekkelijk de aangehouden inbrekers ifji Halle voort ié zetten. De aangehouden Pool, Jozef Gross, die gevat werd na acht en twintig uren in eene riool gezeten te hebben, heeft nu volledige bekentenissen afgelegd. Het is Louis De Smet die aan hem en aan Philiep Lucas voorgesteld heeft, de diefstallen te plegen. Zij zouden eerst zien wat er te stelen viel bij den kruidenier M..., en daarna de naburige apotheek L... plunderden. Desniet die goed de ligging der plaatsen bende, leidde zijne gezellen langsheen de Zenne, langs een pad, schier onbegaanbaar. De Smet drong in de kleine huizen binnen, terwijl de medeplichtigen de wacht hielden. Toen de apot)ieker echter den inbreker verraste en hun bij middel van revolverscho ten op de vlucht joeg, sprongen de drie ke rels in de Zenne om aan de revolverschoten te ontsnappen. Philiep Lucas gelukte er in over te zwem men en verdween in de duisternis. De twee anderen verborgen zich in eene riool. Na eenige oogenblikken wilden zij zich verwij deren, doch de polioie hield de wacht en be gon weer te schieten. stroom traohtte te bereiken, wantde rivier was te diep en de stroom te snel, zoodat hel eene onmogelijkheid was er zich in te redden. Toch trachtte hij het hek te verlaten, daar hij hier zonder redding verloren was, als hij in de engte werd gedreven. Hij stak met zijn stootdegen behendig om zich heen, deed een uitval en bereikte het vrije deel van de plaats, vervolgd door de twee sohelmen. Opnieuw zag het bruine heertje ziojj in de engte gedreven en te vergeefs zag hij naar een uitweg, naar redding om. Slaat hem toch neer de spion, knars- tandde de eene hij heeft mij gewond. Wat zoekt gij hier, antwoordde de Pa rijzenaar, hg sluipt rond hij is tooh niets dan een geheime grijper, en zoo'n uithoorder en aangever. Het bruine heertje scheen het in 't geheel niet de moeite waard te aohten om deze beide sohelmen een antwoord te geven of zioh le reohlvaardigen, of hun naar hun vorlangen te vragen, daar hij reeds lang had gezien, dat sij het slechts op zijn loven en op hetgeen hij bij zioh droeg hadden gemunt. Elke uiteenzetting zou in dit geval nutte loos zijn geweest en daarom bepaalde hij er zich toe om zich liever tot het laatste oogen blik te verdedigen, en alles te beproeven om sijn leven te redden. Onverwachts trof hem een woedendeD slag met den stok, en verlamde zijn reohter* arm, hij took «bet een luiden hulproep op den prond. Maar nog eenmaal beproefde bij met zijn De Smet vluchtte niet le min verder, ter wijl de Pool terug in de riool kroop, daar hij de kogels vreesde. Aeht-en-twintig aren later moest hij toch te voorschijn komen, daar hij letterlijk uitge put was, van honger en koude. Intuaschen waren De Smet en Lucas, die de opbrengst der inbraken gedeeld hadden, reeds aangehouden geworden. Zaterdag namiddag is door eene onbeken de oorzaak brand uilgebroken in de pelrool- inrichtingen van de - Compagpie Induslrielle Atlas gelegen aan den grooten steenweg, loopende van de petroolinrichtingen naar Hoboken. Deze inrichtingen bestaan uit eene reeks afzonderlijk gelegen gebouwen die voor ver schillende doeleinden gebezigd worden. Het was in een dier gebouwen, waarde pelrool gereinigd wordt en in een tiental groote ketels is geborgen, dat de brand is uitgebro ken. In een oogwenk was het geheele gebouw in liehtiaaie vlam, terwijl dikke zwarte rook wolken uil het dak in de hoogte opstegen. Daar al de ketels gevuld waren, kan men denken welk groot gevaar deze brand daar- stelde. Gelukkig zijn deze gebouwen zeer praktisch ingericht voor geval van brand en hebben de verschillende petroleummaatscbap- ijen zelf een allernieuwst materieel om alle egin van brand te bestrijden. Oogenblïkkelijk waren werklieden, vroeger voor den bluschdienst aangesteld, dadelijk bij der band om met twee stoompompen en eene motorpomp ter plaatse te snellen en het vuur te bestrijden. Om in alle gebeurlijkhe den te voorzien werden ook de pompiers ontboden, die onder bevel van kapijein Rejny met- eene stoompomp het vuur mede kwamen bestrijden. Aan blusschen viel echter niet te denken, alleen moest men trachten elke uitbreiding te beperken en de neven gelegen gebouwen te vrijwaren. Het neven gelegen gebouw was geheel gevuld met nafte, doch dadelijk werd deze gevaarlijke stof in een ander ge bouw overgepompt*. Stroomen water werden op de muren gericht om deze koel te houden en zoo gelukte men er in den brand geheel in te sluiten. Uren heeft het geduurd voor aleer de in het gebouw liggende pelrool geheel was opgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. Het Poolsohe voorstel. WARSCHAU, 12 September. Een ont werp om boven-Silezië zelfbestuur te ver- leenen, dat de Poolsche Landdag in zijn jongste zitting aangenoméii hëeft, bevat a. de volgende bepalfngén Alle Silezische ge bieden, welke aan Polen zijn toegekend, ma ken een onafscheidbaar deel uit van de Pool sche republiek en vormen een provincie op zich -zelf, Waaraan ruimschoots plaatselijk zelfbestuur wordt toegekend. De bewoners der nieuwe provincie boven-Silezië welke de voorrechten der Poolsche burgers hebben verkregen, genieten volkomen gelijke rech ten. Alle uitzonderingswetten worden opge heven. De verkiezingen voor den Landdag zullen geschieden volgens algemeen, recht- streeksch, gelijk, geheim en evenredig kies recht. Op elke 25,000 inwoners zal er een afgevaardigde zijn. De kolenuitvoer. BERLIJN, 12 September. De Entente commissie heeft den kolenuitvoer ujl Opper- Sileziö voor de Duits.che nijverheid in be perkten omvang toegestaan. Een beroep op de Vredeskonferentle BERLIJN, 12 September. De Rijksregee- ring heeft hij de Vredeskonferentie te Parijs, bij den Heiligen Stoel en de kabinetten te Londen, Parys en Rome, onder verwijzing naar den gevaarlijken toestand in Boven- Silezië met klem haar dringend verzoek her haald om maatregelen te nemen, ten einde een aan het Vredesverdrag beantwoordende» weltelijken toestand in Boven-Silezië in het leven te roepen. laatste kracht om de op hem aanvallende schelmen van zioh af le houden, terwijl hij met de linkerhand, hall op den grond liggen de, nog den degen voerde en zioh verdedigde. Hij riep om hulp en ver drong door den oaoht deze hulproep. Maakt hem tooh stom, knarste de on bekenden, hij lokt ons de grijpers weder op deo hals. In dit oogenblik was het, als wfrd het ge roep van het bruine heertje van hét water af beantwoord, als naderde een redder, die hem in dit levensgevaar wiide bijstaan. De Parijzenaar soheen dit gevaar in te zien en met vermeerderde woede sloeg hij op zijn offer dien hij en de onbekende in ontembare begeerte om le rooven deo dood hadden ge zworen. Daar trof een nieuwe slag het hoofd van het bruine heertje, en nu waren de beide moordgezellen aan hun doel, daar hun offer met een stervend geluid krachteloos ineen zakte. In hetzelfde oogenblik landde een boot, waaruit een jonge man aan den oever iprooff nadat hij een ijzeren kettibg om éen paal geslagen had. Wat gebeurt hier riep b#, bipr begaat men eene miedaad. Ie dat niet het bruine heertje. Terug 1 Wat doet gij daar Gij brengt een mensch om. Terug zeg ik. Louis de landbouwer was het, die toevallig vroeger dit gedeelte van de Seine voorbijge- varen was en nu tengevolge yan de hulproep nyg eenmaal oaar den oever leregke e, waar reedt door de twee schelmen op hel DOOR W. MACNEILE DIXON Het geveoht bij Helgoland. De Duitsche viool in actie. In echt nevelig Noordzee-wecr met hel- beperkte uitzichtwaarvan men zoo dik» wijle hoort, had 't gevecht in de Baai plaats. Helgoland,door Lord Salisbury aan Duitsche land afgestaan, u us door die mogendheid, aaogewenu tol belangrijke vlootdoeleindeïT., Zwaar versterkt, tot een bedrag van tiert millioen pond en gewapend mót elfduimk kanonnen, stoot het een dreigende wig diep in de noordzee, beschermt het de natte driehoek waarachter de voorooamstè Duitsche oorlogshavens liggen, biedt het een geschikte schuilplaats, een ankerplaats voor oorlogsschepen, een haven of basis voor duikbooten, torpedojagers of Zeppelins eni een lelegrapliie-post voor signalen. De Baai zelf vormt een kanaal van onge» veer 10 mijlen in de breedte waardoor de weg loopt Voor schepen,die van de Elbe naar liet noorde. In dit gebied bereidde nu de Engelscbe admiraal een rendez vous voor. Zie hoe de brutale - Arethusa door den nevel sluipt, geleid door hare grijze zeehonden, de torpedojagers. Donkere vleW ken verschijnen in den mist; kruisersi torpedojagers vijanden of Britten Eene oogenblikken van observatie en de kanonnen openen liet vuur. Toen we tot op 2000 yards genaderd waren begon bet zesduims kanon op de voorplecht van den Britschen kruiser te spreken vertelt een ooggetuige, een kort, scherp gekraak, dal de ooren pijn doet, gevolgd door de doffere slag van de zpringende granaat. Het was een passend begin voor het helsche leven dat oogenblikkelijk volgde. Het was een gevecht in bet duister, waarin niemand kon zien, hot? liet zijn broeder vergingen als het maar eveh mogelijk was de tegenoveriggen de grijze schaduw te ontdekken,dan begon een beuken erop, tot de oogen pijn dedeu en de adem fluitend tusscben de door bijtende, verstik kende dampen van pikrinexuur verdroogde lippen doorkwam. Een tweede Duitsche kruiser verscheen en zioh bij haar zuster scharend versterkte zq den regen van granaten die rond en op de zwoegende Arethusa uiteenspatten, tot deze, met op één na al haar kanonnen in rust zich voor een oogenblik uit het gevecht terug trok om wat op adem te komen. Geen van de vijandelijke kruisers volgde haar, want bei-' de hadden hun portie gehad. VijFen-vijftigj minuten van hard werken en dan, met wrak-; hout opgeruimd, de gewonden naar beneden gebracht, en de kanonnen weer gereed voor 't gevecht, verscheen de «Arethusa opnieuw? gereed den strijd weer aan te binden. Ze stoomde de mist weer in, haar oude tegen standers zoekend ze vond ze en verdubbeldd haar vorige pogingen. Heel korten tijd wad qr ditmaal slechts noodig. Een van de krui* sers vloog in brand en de andere was blijk baar aan 't zinken. Om een zaak als deze te begrijpen, moeten weeenigo kenni6 dragen van de bodoelingen en plannen van bet aanvallend smaldeel» Natuurlijk heeft de Britsche Admiraliteit ze echter niet bekend gemaakt. Maar men ziet duidelijk genoeg, dat iets van den aard van een raid of verkenning bedoeld was, waarbij vijandelijke licht® kruisers en torpe« dojagers, patrouilleerend in den omtrek van Helgoland, misschien van hun basis afgesne- dëil en vernietigd kon worden. Als ze onder*, steund werden doer zwaardere schepen, dif ter hulp snelden, lagen Sir David Beattja slagkruisers gereed, om hen te ontvangen. Deze taktiek, zou oud als het spel van den oorlog zelf, komt in iedere phase van dd Noordzee-operalies voor, van Duitschen zoo* wel als van Engelschen kant. Ge legt uw val met een jjaar kleine schepen, en een grooter eskader ligt op den loer om neer to storten op vervolgers. De| vijand kr^gt versterking' of trekt terug en openinszetlen kunnen al of niet leiden tot een beslissend gevecht. Daar de slag in mistig weer ea over een wijde oppervlakte plaats had, loste hij zich op in een reeks van afzonderlijke gevechten.; Vijandelijke schepen doemden uit den nevel op, werden aangevallen, verdwenen. Torpe- kwalijkst behandeld waf geworden. Hij had toen de beide mannen niet herkend, hen veei meer voor handelzoekende schippers gehou den, nu overzag bij den toestand der dingen. Hij greep een roeispaan en snelde hei1 bruine heertje te hulp. De Parijzenaar keerde zioh nu dadelijk tegen den nieuwen aanvaller, terwijl de on bekende scheen te onderzoeken of hij alleen was. De aanval van Louis was zoo hevig, daf de onbekende zioh terug trok, zoodat Louis tijd won om den verdoofdën op te nemen. Hg herkende hel bruine heertje, dat in dit oogenblik zijne oogen opsloeg en naar zijn redder zag* Weest zonder zorg, zeide Louis tot hem, ik help u, gij zijt daar in een slechten toestand gekomen, mijnheer. Steun op mij, en kom in mijn boot, zal het gaan Hel bruine heetrje beproefde zigh op te richten en stammelde eenige yfoorden van dank, terwijl hij LquIb baod warm drukte. Maar de slag, die zijn hoofd had getroffen scheen van hevige uitwerking te a^jn. Na eenige schreden tuimelde hij, De twee schelmen drongen pu op nijtnw op Loyjs en bet bpuine mannetje. Maar zij schatten de krachJep van dén jongen redder te gering, die met zqn boot was toegesohQlen. Louis zwaaide zijn roeiapan tegen Sane, peur en braebt hem zulk een aldoende slag toe, dat deze terugtuimelde en ook de slagei lerögwtek. /'t Vervolg»)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2