Os strijd am vijf millioen EU mis ZiJH S 1)8 PoolsGb-Russisclis oorlog. Portugal ea het Vatlkaaa. De warboel in Italië. De Kamsrfcommlss'.e der Buiteaiandsche Zaken GEVAARLIJKE KOLEN... GE MISDAAD TE EEK LOG IN IERLAND XXVI' JAARGANG NUMMER 206 -> Tel. 114 JL_> CS- Jb5 I_i -£_> 7 ÖENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Qendï Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. hblitttel. ballen het' A,rondomen. Aalsl, zich te wend.» lot het Agentschap IUvas.S, Martelaarplein, ta Brueael- 8, Place de la Boun., Parijs 1 en 6. Bream's Buildings Londres E.G.4 Wij lezen in De Vaandrig van Geeraardsbergen. Sinds bet ontslag van Minister Hy- mans, die er uit partijpolitiek van (nider trok, wordt er veel inkt ver schreven over de vraag of nog wel een drijpartijdig ministerie zal mogelijk zijn, en zoo neen, welke partijen bet bewind zullen in banden nemen De liberalen, vooral de jonge, schreeuwen bet op alle tonen uitWe doen niet meer meê Dat is volstrekt niet dom ze worden oppositie en, met de eerstkomende kiezing alle dwaas beden, ook deze die kunne mannen hielpen bedrijven op 'n andermans nek schuivende, trekken ze voor het kiesspel de beste troeven op hunne hand, en winnen vele slagen. Maar zoo 't de Katholieken ook eens doen I5u do socialisten Beide par iyen zijn, meenen we toch, niet dom- jner en bovendien, veel sterker Zich laten foppen zullen ze niet. Wat dan Wel, dan is er feitelijk geen poli tiek Ministerie mogelijk, en men gaat óf naar een zakenininisterie of naar de ontbinding. Beide oplossingen moeten ons niet afschrikken. Misschien echter is eene andere op lossing mogelijk. Het Ministerie zou blijven zooals 't nu is, enkel de Grond- Wetsherziening doordrijven, en dan, geen ander werk aanvattende, doen ovorgaan tot algemeens kiezingen. Al het kwaad komt hiervan do Volksvertegenwoordigers, 't zij bij aame, 't zij bij werke, zijn hunne rol te buiten gegaan. Zij vormden do Constituante, meer nietZe moes ten geene andere wetten maken, en hadden al maanden met het hun op gelegde werk kunnen klaar zijn. De nieuwe Kamer zou dan, met min drift sn meer zakenkennis, zich aan den wetgevendon wagen gespannen heb ben, en, met veel min nieuwe wetten, wel praktischer werk hebben afge legd. Drij huishuurwetten b. v. op één laar, zouden wel vermeden geweest tijnNu zal de nieuwe Kamer toch den helft van de gestomde hervormin gen moeten herzien en herbakken Men brenge de huidige Kamers terug tot hun rol, op enkole weken is die afgespeeld en dan kan 't kiezing Een nationale feestdag ter eere van den zaligen Nuno Alvarez Pereira. De Germania publiceert een artikel over dc verhouding van de Portugeesche regeering tot het Vatikaan. Alles duidt er op, dat de regeering van Portugal met den H. Stoel de meest vriendschappelijke betrekkingen wenscht te onderhouden. Bij de wijding van den nieuwen bisschop van Leira werd de Pauselijke nuntius met de grootst mogelijke voorkomendheid behan deld. Een extra-trein werd hem ter beschik king gesteld en bij zijn aankomst te Leira werd hij door den gouverneur der provincie en de andere plaatselijke autoriteiten plechtig ontvangen. Zoo ook bij zijn vertrek. Een ander bewijs van de vreedzame politiek an de tegenwoordigePortugeesche regeering is de instelling van eeu nationalen feestdag ter eere van den bevrijder van Portugal, den zaligen Nuno Alvarez Pereira, voor wien tevens een nationaalgedenkteeken zal worden opgericht. De acte voor deze hulde aan den nationalen held van het Portugeesche volle is uitgegaan van den katholieken senator Diaz d'Andrave. Hij diende ook het desbetreffende wetsvoor stel in het parlement in en aan zijn overtui gende pleidooien is het grootendeels te danken dat het wetsvoorstel werd aangenomen. De Osservalore Romano schrijft in verband hiermedeDe afkondiging van deze wet is zonder twijfel van buitengewone kerkelijke politieke beteekenis. Het karakter van dit vaderlandsche feest, dat door liet parlement werd goedgekeurd is tweevoudig, politiek en godsdienstig. Het feest is een huid® den zali gen N'uno Alvarez Pereira gebracht en een hulde aan den rijkdom van zijn deugden als burger en als katholiek. syn Ze van nu af voorbereiden is raad zaam... maar niet gelijk verleden jaar J. P. De vriend J. P. slaat bier den nagel pp den kop. Wij moeten niet vreezen olons niet laten afschrikken, docb bij tijds de toekomstige kies werking aan vatten. 5G* Vervolg. Dadelijk nam hij het bruine heertje dal Zich nauwelijks meer staande kon houden onder de armen en droeg hem naar de boot aan den oever. Gij zijt mijn redder, stamelde het bruine beertje ik dank u. Toen verloor hij liet bewustzijn. Louis legde den geredde in zijne boot. Gedurende dezen tijd had de Parijzenaar tich echter van den ontvangen slag hersteld, *n viel hij-met een luid gehuil van woede op Louis aan. Ook de onbekende kreeg nu we der moed en greep den in de boot staande zoo lievig aan, dal Louis uit zijne boot viel. Er begon nu een nieuwen woedende strijd. Sanspeur pareerde de tegen hem gerichte plagen en lokte terugwijkende, zijn tegenstan der verder op het erf. Dit oogenblik gebruikte de onbekende om hein den terugweg af te snijden. Hij zag het bruine mannetje niet in de boot liggen, ge loofde zelf s, dat die zich nog op den wal be vond en rukte de ketling van den paal. De stroom mankte zich meester van de boot Sn in een oogenblik voerde hij deze met z.icb voort, tervfijl Louis nog met Sanspeur streed. Nu naderde hem dc onbekende van achter sn pakte hem plotseling om den hals en ruk te hem tegen den grond. Sanspeur bracht 1 ouis zoon he\igen slag toe dat hij bewuste loos op den grond viel. De twee booswichten durfden Louis niet #len liggen, omdat ztf na te vergeefs alles loprzocht ie hebben, het bruine heertje niet De dagorde Darragona. Een blik op den toestand. VoLens het G.iornale d'Italia wordt in de met 185.000 stemmen meerderheid aange nomen dagorde Darragona voorgesteld, met de nijveraars een overeenkomst te sluiten, op den grondslag van onverwijlde economische verbeteringen, onverlet de toekomst wat be treft de verandering van de kapitalistische nijverheden, een punt waarover het parle ment zou moeten beslissen. De maximalistische dagorde (verworpen) beoogde de uitbreiding van de bezetting dei- fabrieken van iedere soort door de werk lieden. De leiding van de beweging gaat nu over uit de banden van het syndikaat der werk lieden van de metaal-nijverheid in die van de Arbeidersconfederatieen dit ia voorzeker van groot belang. Tarragona's dagorde betoogt de noodzake lijkheid eener hervorming van de kapitali stische nijverheden, en van het werklieden- toezicht op de fabriekenmaar, verklaart steller, de weg om met derzelver eigenaars tot overeensteenweg te geraken moet open blijven. Alles te sa&m genomen komt men tot deze conclusie er is nog geen akkoord getroffen en er kunnen zich nog talrijke moeilijkheden voordoen, maar de weg om tot overeenstem ming tusschen de patroons en de werklieden te geraken schijnt niet langer versperd. Ernstig incident te Turijn. De bijzondere correspondent van het Journal te Turijn seint aan zijn blad Gisteren, 12 September, heeft in de wijk San Paulo een ernstig incident plaats gehad. Twee fabrieken, een daarvan ii bezet door de 'oode wachten, terwijl in de andere geregeld wordt gewerkt, liggen tegenover elkander. De werklieden der sovjetische fabriek schoten op de eigenaars der andere. Een dier eige naars, de heer Benedetle, wapende zich qiet een geweer, schoot op de aan vallei s eu doodde twee roode wachten. Nog incidenten ROME 13 September. Volgens de - Giorn^Ie d'Ilalia zijn de werklieden in meest alle fabrieken van Turijn bij middel vau bons betaald geworden. Zulks beviel evenwel de werklieden niet en hevige incidenten had den plaats. De misnoegdheid sloeg in sommige fabrieken tot aantastdijkkeden over. De werk lieden hadden geen vertrouwen in hunne lei ders en op verschiliige plaatsen werden revol verschoten gewisseld. In verscheidene kleiue fabrieken hebben de werklieden afgevaardigden naar hunne gewe zen patroons gezonden, om te te verzoeken terug het bestuur der zaak in handen te ne men. De Gioruale d'Italia verzekert, dat er te Turijn, sinds de bezetting der metaalwerk huizen, talrijke muchiengeweren, gepantserde autos en geweren gemaakt zijn. Het blad voegt er nog bij, dat op den spoorweg alles kalm bleef, alhoewel er weder om eenige waggons grondstoffen verdwenen zijn. De Epoca meldt, dat in verscheidene be zette fabrieken, de brandkoffers opengebro ken werden. Meest allen waren echter ledig. ROME, 13 Sept. De Samenwerkende Vereenïging van Turijn, was gelast geworden aan de familien der arbeiders levensmiddelen te verschaffen, doch er is gebrek aan loopend gelden met de bons kan er. geen handel ge dreven worden. De leiders der arbeidersbeweging besloot dan de koopwaren welke in de fabrieken voor handen waren te verkoopen, doch er boden zich geen koopers aan. Maandag morgend heeft de Kamerkommis sie dea Buitenlandsclie Zaken onder voorzitterschap van M. Brunei, in hel Paleis der Natie eene vergadering gehouden. De zitting duurde van 10 lol 11/2 ure. De vol gende olficieelo mededeeling werd aan de Drukpers overhandigd Ds Karaerkoinuilssie van Buitenlundsche Zaken vergaderde Maandag morgend. Van de 21 leden waren er 15 aanwezig, Deze he slisten, voor elke bespreking, dat er geene stemming zou plaats hebben. M. Delacroix legde dan uit w aarom de regeering dc maatregelen betreffende Polen heeft getroffen en sprak ook over de Fransch- Belgisch akkoord. 51. Delacroix heeft op al die vragen geantwoord. konden vinden, en hieruit besloten dat een streng onderzoek van de poiicie niet zou ach terblijven, de twee booswichten beslolep daarom Louis in een zak te verbergen en hem in de geheime kelder in de Welkomst Ie stop pen. Toen de twee schelmen den jongen pioedb ;en pachter naar den helder onder de gelag- :amer van de Welkomst brachten, geleek hij volkomen een doode. De vreeselijke slag die zijn hoofd had getroffen, scheen hem het leven te hebben ontroofd. Dc midden in hel gewoel van het Parijsche leven zich bewegende roovers, die nergers •zoo zeker waren dan hier, waren volkomen van den dood van Louis overtuigd. Toen Louis naar beneden geworpen was verhelen de beide moordenaars de spelonk met de gerustheid en zekerheid, dat alles uit den weg was geruimd. Overigens wisten zij ook in 't geheel niet, of het niet in den Seine- vloed den dood had gevonden. Vangen lieten zij zich bovendien niet zoo gemakkelijk, daar anders eens afrekening zou plaats vinden. Te Parijs bevonden zich zoovele spelonken en schuilplaatsen, dat het v»w zulke vervolg de en gezochte personen gemakkelijk was, om voor geruimen tijd spoorloos le verdwij nen. 5\as eenige tijd verloopen, dan konden zij de noodzakelijke verandering ondergaan, om niet te worden herkend. Dc politie had in dien tijd nfet de hulpmid delen zooals heden, men had geen photogra- fisclie toestellen om portretten te trekken en van den vervolgde openbaar te maken. Louis lag in aen afschuwelijkst! lijkenkeJ. Eene huishoudster der Jules De Beckerslr. te Koekelberg, deed 5Iaandag morgend rond 10 ure, eene schup kolen in de stoof en begaf zich dan naar den kelder om aardappe len le halen. Pas was zij beneden of eene geweldige ontploffing weerklonk, gevolgd van een ge rinkel van brekende glazen. Verschrikt liep de vrouw naar boven en vond heel de plaals in puin de stoof was uiteengeslagen, de meubelen verbrijzeld, •uiten en vaatwerk aan stukken. Men vermoedt dat er tusschen de kolen eene Duitsche granaat of e^ne kardoes moet gelegen hebben. De kolen waren eenige dagen geleden, door een spoorwegwerkman gebracht. Een onderzoek is geopend. De vredesvoorwaarden Het Poolsch gouvernement heeft zijne voorwaarden, welke ter conferentie van Riga aan de roode afgevaardigden zullen voorge legd worden, opgemaakt. De Polen vorderen steeds Uit Warschow werd op 13 dezer gemeld, dat Poolsche afdeeliogen ten Noorden van Brubeszow over de Boug getrokken zijn en Beodinki, Byslraki, Lubomal, Horodue en Bulmir bezet hebben. Zij slaau thans voor Zarmany. In den seklor ten oosten van Brest-Litovsk hebben de Polen na hardnekkige gevechten Kolvn bezet en 180 gevangenen gemaakt. De houding der Lithuanen. Kowno, 12 Sept. Het Litauensche gou vernement heeft te Berlijn geprotesteerd tegen de schending van zijn gebied, welke schending Duitschland heelt laten bedrijven door een zeker aantal roode soldalen, die, in Oost-Pruizen geïnterneerd zich over Litauenacl) gebied een weg naar de bolsjewistische tra pan gebaand hebben. Het Litauensch gouvernement moet van plan zijn, onverwijld gevolmachtigden naar Kolvariö to zenden, om het geschil tusschen Polen en Li tanen to regelen. Voorst heeft Litauen besloten, de onzijdig heid ten aanzien van de bolsjewiki le hand haven. Do nieuwe overwinning van generaal Wrangel. De staf van het leger van generaal Wran gel kondigt volgend bericht af. Op 7 September hebben wij met goeden uitslag de ontruiming van Kouban voltrok ken. In de richting van Pologui, nabij Skelivata hebben wij geheel de 124* roode brigade gevangen genomen. In de richting vao Oriokhow hebben wij na Lardnekkige gevechton, verscheidene dorpen bezet. Op den Dnieper maakten een onzer afdeelingen zich meester van een rooden gepanlserden trein. In de richting van Nicholaiewvk staat de bevolking tegen de Bolsehewisten op. Tegen het rooda leger. Brandstichtingen in he! hoeie land. Uit Stockholm verneemt de Echo de Paris dal in Sovjet-Rusland de aanslagen tegen de Bolsjewistische leiders en tegen hun regiem zich sedert eenigen tijd vermenigvul digen. Zij hebben plaats in den vorm van brand stichtingen die uitgestrekte woudgebieden verwoesten. Ook in de steden vallen vele brandstichtin gen voor. Zoo werd onlangs te Moskou de heele brandweer gemobiliseerd om de lokalen der Pan-Russische Commissie te blusschen, die geheel in vlam stonden. De brand duur de 8 uren. De bolsjewistische bladen hebben getracht de schuld toe te schrijven aan slecht gemaak te schouwen, maar niemand ken er door om den tuin geleid worden. Een groot aantal geheimzinnige aanhou dingen volgde de verwoeating. Naar Rusland terug Kameneff een der roode afgevaardigden door het gouvernement der Sovjets naar Engeland gezonden, om er over de vrede en het hernemen der ekonomische betrekkingen te onderhandelen is met duidelijke en be- >aalde voorwaarden van Engeland naar Moskou teruggekeerd. Hij zal binnen eenige dagen met het ant woord terug naar Londen komen. Ook de Uhrenen rukken zegevierend op. Het Uhreensch bureel te Brussel, deelt volgend telegram mede Tarnow, 8 September Na versterkin gen hoofdzakelijk bestaande uit Siberische troepen, ontvangen te hebben, hebben de Bolschewisten het zuiderfront van generaal Pavlenko, dat hen dreigde te omvleugelen, aangevallen. Onderdrukking der vijandelijke benden trokken de Uhreensche troepen zich op de nieuwe stellingen aan de Gnila-Lypa terug. Ondanks alle vijandelijke aanvallen, bleef deze stelling in onze handen. De vijand leed zware verliezen. Na drie dagen hardnekkige gevechten voor het bezit van Halitch is deze stad door ons veroverd ge vorden. Alle roode aanvallen langs den Dniester; tot aan de monding der Zbroulh werden niet [groote vijandelijke verliezen afgeslagen, Het Uhreensch leger rukt thans op in dc richting van Monasterysko. Heeds een jaar! FJLME, 13 Sept.Heden was het een jaar dal de beruchle expeditie van Ronclil plaats had. Geheel Fiunte is op bevel van d'Annunzio bevlagd. De geestdrift is alge meen... der niet dood, maar slechts gewond en ver- doofd, zoodat hij eindelijk lot zichzelf kwam. Wat met hem gebenrd was, wat hij gevoelde waar hij was, dat alles vermocht hij niet le doorgronden, daar hij nog hall verdoofd en onbekwaam was om te denken. Hij gevoelde slechts, dathij een verslikkendeluchi inadem de, en de zucht tot zelfbehoud, die in den mensch opkomt, zoodra hij levensgevaar ziet, verzette zich tegen het denkbeeld van te ster ven. De doodangit gaf Louis vertwijfelde kracht maar in weerwil daarvan gelakte het hem niet om de zak waarin hij geborgen was le openen Hij was in gevaar van te stikken, hij ge voelde, dat hel omhulsel waarin hij stak, hem elke beweging, eiken ademtocht onmogelijk maakte, dat hij altijd dieper zonk, en dat iels door hel omhulsel drong, dat verschrik kelijk was, en hem tot nieuwe vertwijfelde inspanning aandreef. Louis spande al zijne krachten in eindelijk scheen hel omhuSel, dat hem omgaf, toe le geven, aan de eene zijde was de zak open gegaan, en aan de voortgezette bemoeiingen van Louis gelukte het, dit gat meer en meer te vergrooten. Hij was nog niet geheel en al tot bezinning gekomen, hij had eigenlijk veei meer toege geven, aan den drang, zonder zioh over zijn toestand, over het gebeurde, over de plaats, waar hij zich bevond, na le denken. Na de inspanning, die hij zoocven had ge had, overviel hem eene matheid. Hij zonk neder en het wes hem als had hij zand of leem onder zich, maar een paar slappen verder werd de grond vaster, dan op de hiatus waar hij zich eerst bevond. Louis beproefde zicf. De opzoekingen Maandag morgend werd in alle richlinger uet signalement rondgestuurd der iwce sol daten en der vrouw, die 's morgends na do moord op de*woduwe De Leeuw te Eekleo den trein genomen hebben voor Brussel. Men beeft echter alle redenen le geiooven dat het drietal niet lot Brussel is doorgere den. Evenwel hebben de gedane opzoekin gen tot hiertoe niet aan 't licht gebracht waar zij onderwege zouden aigeslapt zijn. Wellicht zijn zij te voet naar Brussel ge lrokken, want men heeft er hun spoor terug gevonden en men verfnoedt, dat zij zich van Brussel naar Antwerpen hegeren hebben. Het onderzoek wordt mverig voortgezet. De toestand van Mac Swiney. Volgens het laatst verschenen bulletijr heeft de lord-mayor van Cork een vrij goeden nacht gehad, maar in zijn toestand heeft zich geene verandering van beieekenis geopen baard. Steeds nog gevoelt hij hovige pijnen. Nauwelijks kan hij nog een woord ovei da lippen brengen. Hij is nog bij keunis. De leden zijner familie zijn den geheelon nacht aan zijoe sponde gebleven. Volgens de laalste berichten uit Londen is de toestand van den heer Mac Swiney plotse ling in hooge mate verergerd. Ieder oogen blik kan bel laatste zijn. Maar op straffe van wegzending is het de gevangeniswachlen ver boden, het overlijden bekend te maken. Hel Gouvernement wenscht zich le belasten mol die taak. Ge8n verandering in de politiek van hef Gouvernement. Ten Secretariate van Ierland verklaart men, dat de politiek van het Gouvernement ten aanzien van Ierland of van den heer Mac Swiney niet de minste wijziging heeft onder gaan. De regeering zou van verechilliende punten van bel land en zelfs uil hel buitenland (alrijke blijken van instemming, met haat houding ontvangen hebben. Een protest uit 10.000 monden Londen, 12 Sept. Tien duizend perso nen hebben te Glasgow deel genomen aan een betooging ten gunste van - Sinn,Feip verder te werken en uit dezo ruimte te komen. Men had hem in een kuil gestooten, mis schien hem begraven als in het graf, Groote schrik overviel hem bij de gedach ten van deze mogelijkheid. Hij was niet dood geweesl, men had hem voor dood gehouden, hij was nu levend onder de aarde aan den vreeselijken dood prijsgegeven. Hij wilde roepen maar eene slem weigerde den dienst. Maar hij moest tot eiken prijs eene poging tot redding doen. Hulp, hier is een mensch begraven, riep hij eindelijk maar zijne woorden drongen niet naar buiten. Hij woelde zich door het slijk. De doods angst dreef, hem aan. Hij mocht hier beneden niet blijven. Niels wekte meer zijne ontstel tenis dan de gedachte, levend begraven te zijn. Na groote inspanning bereikte hij een vasl voorwerp. Hij voelde mei de handen, het was de wand. Hij scheen zich in de diepte van een gewelf te bevinden, want de wand bestond niet zooals in de graven- uit aarde maar uit steenen. Hij woelde zich met de voeten vorder door hel slijk, hij hoopte eene deur, eene uilgaim te vinden. Barmhartige God, ontferm u, zuchtte hij verder en verder kwam en nog altijd geene opening kon voelen. Hulp ik leef nog, haalt mij uit dit verschrikkelijke graf, riep hij, maar men hoorde hem niet, terwijl hij zelf uilgcpul dooi de vrees en de ontsteltenis ineen dreigde te zakken. Het w;a^ eet» vreeslijke pacjit. Koud angs zweet druppelde Item "vaii hel voorhooft Eene huivering liep hem over zijn geheel» lichaam, en hij gevoelde dat zijne leden door zwakte en afmatling sidderden. De wond aan het hoofd was hem vreeselijk pijnlijk en Louis bemerkte, dat een hevige wondkoorts hem overviel. Als hij hier beneden zijn laatste kracht het overschot van weerstandsvermogen verloor dan was hij in dit afschuwelijk graf aan den dood prijs gegeven. Daar scheen het hem loe, als drong een blceke, zwakke schemering van hoven tol hem door. Nog nooit in zijn leven had Louis dil lilee- ke aanbreken van den morgen met zooveel gevoel van nieuwe hoop begroel. Onvoldoende om hem le doen zien, waar hij zich bevond, drong het licht tot hem door, hij kon alteen een kleine opening in den wand zien, een vensterachtig gat. Zijn laatste kracht inspannende, klauterde de pachter naar de Opening. Hot gelukte hem eindelijk die te bereiken, en nn kroop hij door het gat op den nog in zwakke schemering gellulden, algelegen weg van de voorstad Sainl Martin voort. Hij verloor zijne zinnen bijna, voor hij had gezien, waar hij was. Met grijs slijk bedekt^' lag hij midden op den weg, als een zwaai; beschonkene. De wond aan zijn hoofd begon opnieuw le bloeden, en nu zag hij er uit, al ware hij in een strijd ineengezakt. Na ongeveer een uur, loen liet geheel licht was geworden, kwamen twee timmerlieden, die naar hunne werklaats aipgen. Zij zegen Louis onmachtig op den grond liggen en zagen, de bloedplas wait in zyu "hoofd lag. Vt vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1