De toestand ia Hoog-Silezie. Ministerie van Landsysrdaüiging lis Poolsch-Rnssische oorlog. De warboel in Stalië 'tFransch-Belgisch militair verbond Wal is er dan ï~ïmg «fe ^jijieaasr Nog de bomaanslag te Barcelona Duitsche biperijen. BRESLEAU, September. Dc aan- slagen van 17 en 18 Oogst, welke vQOr doel hadden de verbondenen uit Selezie te jag?o en aldus dc volksstemming geheel omgelijk ie maken, misluks zijnde en daar van den anderen kant de nola's gezonden aan de Yredescenferentic, de verwachtte uitslagen niet opgeleverd hebben, nfijufn dé DuiisclferS TRI hunnen toevlucht tot andere kuiperijen, om de verbondenen tri Hoog-Silezie slecht ié maken. Aldus doen zij thans in Silezie val- sclie dokumenten uitdeelen, welke zoo ge zegd van Generaal Le Roud uitgaan en aan ie kontrollcurs der verbondenen voorschrij ven met de Polen samen te werken, Men verzekert dat de - Breslauer-Morgen Ztilung die deze valsche dokumenten ver spreidde, den toegang tot Hoog-Silezie ver boden werd. Sommige nijveraars willen den strijd tot het uiterste Uit Milaan wordt aan de Idea Nazionale gemeld, dat een aantal nijveraars besloten hebben ten allen prijze weerstand te bieden, zoolang de normale toestand niet hersteld is. Er zouden dus aan de werklieden geene toegevingen gedaan worden en de regeering *ou uitgenoodigd worden te zorgen, dat alles wederom tot "den normalen toestand lerug- keere. Zooals men weet heeft de Vereenigiog der nijveraars besloten toegevingen te doen en ïich zelfs geneigd getoond het wijzigen van het loonstelsel le onderzoeken. Het oordeel van de Avanti De Ava mi het officieel orgaan der Ua- liaansche socialistische partij, verklaart dat de maatregelen thans door de werklieden ge nomen enkel voor doel hebben, de kontrool van het syndikaat op werkhuizen en fabrie ken te maken. Dat is een beginsel, doch het kan leiden lot de rechtstreekschc uitbating van alle nijverheidsgestichten door de werklieden zelf. Hel blad voegt er bij dat men vooreerst enkel hel beginsel der kontrool wil doen aan nemen. Daarna zal men zien... De wijziging van het loonstelsel. De algemeene raad van de nationale ver- eenig'ng der ingenieurs beeft eene dagorde gestemd ten voordeele der wijziging van het loonstelsel, en eene nauwere samenwerking van kapitaal en arbeid met, voor den arbeid, deelneming aan óc winsten. Anderzijds meldt de Couniêre d'Italin dat ook de katholieke volkspartij voor eene der gelijke wijziging is. Hoe slaan de zaken nu Dit bevoegde bron wordt gemeld, dat de juiste toestand tbans als volgt kan opgegeven worden Het gouvernement wenscht voor alles geene voorloopige oplossing te geven aan de.2e kwes tie. Anders zou er vrije baan gelaten worden voor nieuwe incidenten, welke nieuwe ver wikkelingen na zich zou slepen. Het is dan ook daarom dat bet gouverne ment vol gaarne zou zien, dat het Parlement ïich met de zaak bemoeit. Over de wijziging ie brengen aan het loonstelsel is men zoo goed als 't akkoord. De patroons bekommeren zich vooral om de al te hoo^e loonen te vermijden, daar deze zouden nadeel doen aan den uitvoerhan del en aldus het verval van de nationale nijverheid zouden veroorzaken. Men is wel bereid tot ekonoraische toegevingen, doch op voorwaarde, dat deze aanpasselijk zijn met den huidigen nijverheidstoestand. Van hnnnen kant geven de arbeidersvere nigingen gereedelijk toe, dat het noodig is de nijverheidsvoorlbrengselen aan prijzen te houden welke het mogelijk maken tegen de vreemde produkten le concureercn. Zij be- weeren echter, dat de nijveraars overdreven winsten ver wezen tl ij ken en willen die win sten besnoeien. 't Is daarom dat volgens de arbeiders, de kontrool der syndikaten moet ingevoerd wor den onder die kontrool en mits deelname van de arbeiders aan bestuur en aan de win nen der uitbating, zouden de werklieden veel meer voortbiengen dan thans 't geval is. De socialistendie deze maatregelen voor mei (Jekoppige bloemenverkoopster, die zich biet zoo gemakkelijk van haar stuk liet bren- pen, en van wie niets te vernemen was. De seambten zagen van hare gevangneming af, waarsobijnlijk om haar in hare handelingen iever te bewaken, en daardoor hun doel jpoediger te bereiken. De beambten verlieten, nadat zij proces verbaal hadden opgemaakt, het huis, en daar jet avond was en zij nog iets te doen had, jing de bloemenverkoorster nog naar de stad maar eerst nadat de beambten zich verwij derd hadden en zij tot de zekerheid gekomen *as, dat niemand haar bewaakte. Terwijl het zooeven vertelde plaats 7ond, mtmoetle, toen het reeds donker begon te morden, de onbekende den Parijzenaar Saos- »enr, in een nauwe steeg van de verwijderde voorstad. Wie is dan nu eigenlijk uwe Dieuwe lekende vroeg de eene, die weder zijn .aogen zwarten rok, zijn groote donkere oril en zijn waasdoeken pet droeg. Luistert nu eerst verder, antwoordde Sanspeur, er is daarbij wat te verdienen. Ik ontmoette hem in het Boisde Boulogne, waar hij iets soheen te zoeken. Hij was fijn gekleed Hij kwam dus met uin gesprek, en nu vroeg hij mij of ik misschien dikwijls daar kwam. Ja, antwoordde ik, ik ben bijna el- ken avond hier. Hebt gij dan wel gezien, dat enkelo dagen geleden hier een jnng meisje werd overreden Ja wel mijnheer, zeide ik, een jong meisje, ik zag het, maar ik kon niet bijspringen er reden juist zooveel wagens eeo myisjë yan ongeveer ldjajen.^ stellen, wiilen ze uitgebreid zien tot alle nij verheidstakken, zelfs lot den landbouw. Zij verklaren het eigendomsrecht te herkennen, terwijl de maximalisten daarentegen eischen, dat alle nijverheidsinrichtingen aan de arbei ders en alle landerijen aan den landbouwer ö)octen gegeven worden. Revolverschoten ROME, 14 September. De Messagvrö verneemt uit Milaan, dat verleden nacht door onbekenden revolverschoten gelost geworden zijn in de vensters van dc Avanti. De ppslel- Iers van de Avanti schoten terug. Er zijn geene gekwetsten. De terugkeer van M. Franck. Over de reis van fden minister van kolo- nieën meldt een Reutertelegram uit Dakar dat M. Franck, vergezeld van de heeren gouver neur-generaal Henry, ondergouverneur Bu reau en majoor Paulis, verleden Donderdag in die stad werden ontvangen door den gouverneur van Fransch West Afrika en de burgerlijke en militair© overheden, die de aankomst van de - Anversville afwachtten. Minisier Franck bezocht de stad en de sanitaire instellingen voor de inboorlingen. Op het ontbijt te zijner eer in 't regeerings- paleis gegeven steldé de Fransche gouver neur generaal een heildronk in op den Belgi schen minister en verheerlijkte het werk van België in Congo en het gezamenlijk werk van Frankrijk en België voor de beschaving. M. Frank zegde in zijn antwoord dat de hartelijke banden tusschen beide landeD, op het slagveld gesloten en door den roem be vestigd, beantwoordden aan eeuwenoude sympathie en aan de behoeften van den vrede. De minister drukte zijne bewondering uit voor de snelle en prachtige ontwikkeling van Fransch West-Afrika en voor de rechtvaar- en voorvitstrevende inboorlingenpolitiek van Frankrijk. M. Frank ondervond het hartelijkste ont haal vanwege de bevolking en de overheden le Dakar. Volgende mededeeling werd officieel ge daan aan de drukpers De Belgische gezant te Parijs heeft Maan dag aan M. Millerand den briei overhandigd, waarbij de Belgische regeèring hare goed keuring hecht aan de militaire Franseh-Bel- gische overeenkomst, die op 7 September door maarschalk Foch, generaal Maglinse, hoofd van den Belgischen legerstaf, en gene raal Buat, hoofd van den Franschen legerstaf werd onderteekend. Die overeenkomst voor ziet het geval van eenen, niet ukgelokten, aanval door Duitschland. In hoogervermelde mededeeling verklaart de Belgische regeering dal de overeenkomst gesloten werd met hel doel de waarborgen van vrede en veiligheid besloten in de over eenkomst van don Volkenbond, te versterken. De brief van goedkeuring behoudt aan België het recht voor, in volle soevereiniteit te oórdeelen of al dan niét het gevat, door de overeenkomst voorzien, zich waarlijk voor doet. Eindelijk bepaalt die brief ook dat ahn beide Staten volledige vrijheid gelaten wordt' wat betreft, het nemen van de militaire lasten, wier noodzakelijkheid zich zou opdringen om de verdediging van hun grondgebied le ver zekeren. Zwaar Auto-ongeval te Dworp. Drie personen ernstig gekwetst Gislernamiddag deed zich te Waringen een gehucht van Dworp, waar het juist ker mis was, een zwaar auto-ongeval voor. Een luxe-auto, door een inwouer van Tweebeek bestuurd, kwam op den weg naar Dworp- dorp in botsing met het'gespan van voerman M... van Dworp. Een wielrijder Pieter D..., van Waringen, die nog trachtte uit te wijken botste met geweld tegen een boom en viel in bezwijming. De auto stootte eveneens tegeiv een boom en werd deerlijk gehavend. M.., met geweld van den bok geslingerd, werd met zware kwetsuren aan hoofd en lichaam opgenomen. De wielrijder D... bekwam ga pende wonden aan voorhoofd en en ook de autobestuurder was leelijk toegetakeld. De drie gewonden werden naar een naburige woning gebracht en ontvingen aldaar de eer ste zorgen. Gevreesd wordt dat M... den rug- gegraat heeft gebroken. Maar hebt gij het dan gezien vroeg de gezel van Sanspeur. Neen maar ik bemerkte dat er een nieuwe bennis te maken \Pas, ging de Parij zenaar met een sluwen Inch en gewichtig gelaat voort, zoudt gij dat meisje wel erken nen vroeg de heer. Dadelijk Ik dacht dat ik haar gisteren in de straat had gezien. Zoo kwamen wij verder in gesprek en ik bemerkte, dat hij speurhonden noodig heeft, of iets wou laten nagaan, zonder daarbij genoemd te worden. Heeft hij u reeds eene orde gegeven. Nog met. Maar hij komt om 10 uur bij den muur van het kerkhof Monlmartre. Heelt hij u zijn naam niet genoemd? Hij was geheimzinnig, wij zullen later alles zien. Wat hij eigenlijk wil weet ik niet recht, maar liet is een voorname kennis, als ik mij niet bedrieg, hoewel de man zoo iets bij zich heeft, wat bij de voornamen niet past. Na korten tijd naderden de beide mannen bet oude. door groote hoornen overschaduw de kerkhof van Monlmartre. Erheerschte hier nog een tamelijk woelig leven en drijven, maar aan de zijde van het kerkhof, aan den ouden, in nissen verdeelden muur was het volkomen stil en ledig. Toen de Parijzenaar met zijn gezel de tweede nis naderden, kwam hun de bloemen verkoopster met haastige schreden tegemoet, zij had oogenschijnlijk iets verdachts gezien dat verrieden hare bewegingen* Pst, wendde zij zich tot de beide mannen, het is hier niet riohtig, laat u niet zien. Portvrijdom. Krachtens een bijzonder bevel uitgaande van het Beheer der Posterijen, wprden de kwartiermeesters veroorloofd postvrij alle briefwisseling te ontvangen die bun om dienstredenen wordt toegezonden. Geneeskundig® en Pharmaceutische zorgen. Een ministerieel rondschrijven yan Juni 1920 laat toe den straal van den cirkel binnen denwelken de gehuwde militairen zich mogen vestigen tot op 10 km. le brengen. Nochtans kan er voor de militairen geneesheer geen kwestie zijn van debetrokken rechthebbenden lèn huize te onderzoeken. Diensvolgens heeft de Minister van Lands verdediging voorgeschreven dat de belang hebbenden die een gemeente bewonen waai de geneeskundige dienst waargenomen is door een militairen of aangenomen genees heer en die zich inde voorgeschreven woonst- voorwaarden bevinden (voor garnizoen en brigade) zich ter plaats mogen wenden tot de aangenomen artsen en apothekers. Degenen die zich in deze voorwaarden niet bevinden mogen den naastbij wonenden aangenomen geneesheer gaan raadplegen ofwel zich in het krijgsgasthuis aanbieden. Voor de gedemobiliseerde soldalen. Openstaande betrekkingen. Betrekkingen als tijdelijke bedienden, voorbehouden aan gedemobiliseerde soldaten, bij voorkeur aan gewezen militaire reken- pliciiligen, zijn tegenwoordig te begeven in de bureelen van den kwartiermeester van het 12° linieregiment. De gedemobiliseerden die wensohen die betrekkingen te vervullen wor den verzocht een schriftelijke aanvraag te sturen aan den kwartiermeester van het 12® Linie te Luik (Citadel). De voeding der soldaten Het Ministerie van Landsverdediging heeft klachten ontvangen betreflenlde de voeding der soldaten. De jongste verhooging van het bedrag der menage-vergoeding laat nochians de korpsen toe aan de soldaten een toereikende, gezonde en afwisselende voeding te verschaffen. De heer P. E« Janson acht het dus nuttig en geschikt de korpsoversten eraan te herin neren dat het bun plicht is de stipste toepas sing der verordeningen van de officieren, le den der menage-commissie, le vereischen. Het is dus hoogst noodzakelijk dat men in elke kazerne bijzondere maatregelen treffe om den aankoop en de bewaring van proviand en eetwaren na te gaan. Men dient vooral ver liezen en diefstallen te vermijden en op krach- dadige wijze te beteugelen. De menagedienst, op denwelken men een streng toezicht dient te houden, wordt beheerd onder de volle verantwoordelijkheid van de, Je,den der ménage-commissie. De Minisier vcstigd dé aandacht op hel feit dal in zekere korpsen groote winsten ge nomen werden door middel van het verkoopen van keuken-, en broodafval, opgezameld in de zalen. Deze winsten lieten toe het quantum en dé hoedanigheid der voeding merkelijk te doen verbeteren- Gezien den zeer grooten invloed, diende goede voeding uitoefent op de lichaam en geestesgesteldheid van de manschappen, is het van belang dat men al de middelen be- studeere en opzoeke die van aard zijn om toereikende en wel betaalde maaltijden te be zorgen aan de jongelingen die aan de zorgen van het leger toevertrouwd zijn. Anderzijds moeten de korpsoversten al hun aandacht wijden aan het inrichten en uitbaten der Mess voor onderofficieren en soldalen. In deze - Mess moeten de belanghebbenden, van nu af het middaguur, koffie, Brood, bier, boter enz... aan zeèr lage prijzen kunnen be komen. De verwezenlijkte winsten zullen besleed worden aan het verbeteren van al wat eenigszins kan bijdragen tot het welzijn der gekazerneerde militairen. De Minister van Landsverdediging dringt er bij alle militaire overheden op aan dat ze zijn rondschrijven stipt zouden naleven. Hij verzoekt hen ten slotte hem alle opmerkingen en voorstellen te willen mededeelen die zij voor de voeding van den soldaat zouden nuttig achten. De bloemenverkoopster wees in de verte, daar liep een lieer langzaam heen en weder. Ziet gij hem daar vroeg zij. Nu wat geeft dat, zeide de Parijzenaar Hij gaat hier op en neder. Dat geloof ik wel, hij wacht op ons. Op u? Ja, ik heb hem hier besteld. Ik heb hem vroeger nooit gezien, maar ik zou er op wiilen zweeren, dat hij een ge heime agent is. Hm, meende de gezel vin Sanspeur, uw nieuwe kennis deugt mogelijk niet. Och wat, bromde Sanspeur. Hebt gij wat van hem bemerkt, vroeg de gezel van Sanspeur aan <ïe bloemenver koopster, zijn er nog andere in de nabijheid? Daar heb ik niets van gezien, ik ben alleen maar eerat gekomen om u te vertellen wat in ons logement is gebeurd, toen begon Zij weder te sprekeD over den in de verte wandelenden man, hij zag mij aan, zeide zij, ging tweemaal op en neder, en toen ik deed alsof ik vermoeid was van het verre loopen en tegen den muur leunde, ging hij verder. Ik heb geen vrees, zciJe de Parijzenaar wat willeo zij on6 doen Éérst kómt toch een aanklacht, en dan zal ik weten, wat ik te doen heb. De Parijzenaar naderde den wachtende. Het was reeds over tien uur. Versohooning kapitein, zeide Sanspeur met een groet, die aan zijn militair verleden herinnerde, ik ben anders beter op tijd. Waarom noemt gij mii kapitein vroeg dp antlyre, Het spaargeld der oud-strijders. De oud-strijders moeten zich wenden tot den Bevelhebber der Gendarmerie hunner verblijfplaats om de formulieren tot opvor dering van bun spaargeldboekje in lp vullen. Klachten werden geuit wegens het tijdverlies dat den belanghebbenden berokkend wordt om reden dat zij zich tp ongepaste tijde aan. bieden. Gevolg gevend aan een gedacht dat door het - Stnjdersblad werd vooruitgezet heeft de Bevelhebber van het Gendarmerie- korps voorgéschrever. dat de brigade-bevel hebbers zich eiken Zaterdag, van af 18 tot 20 uur, in de kazerne zullen ten dienste stellen van do oud-strijders om met hen ie bandelen over de zaken betreffende het hun verschul digd spaargeld. De Ingangsbiljetten voor krijgshospitalen. Het is den Minister van Landsverdediging ter oor gekomen dat tal van ingangsbiljetten voor hei hospitaal, afgeleverd aan zieke of gekwetste soldaten, niet opgemaakt zijn over eenkomstig de voorschriften. In hel algemeen bevatten ze geen inlich tingen nopens den burgerstand (gehuwd, met of zonder kinderen) als ook nopens de remu- neratie-vergoeding. Daaruit volgt niet alleen een aanhoudende briefwisseling, maar ook eene vertraging bij het uitbetalen der vergoedingen die den be langhebbenden toekomen. Alzoo gebeurd het menigmaal dat soldaten, die slechts gedurende korten tijd in het hospitaal verpleegd werden, hetzelve verlaten zonder hunne vergoedingen ontvangen te hebben. Om dien staat van zaken, zeer nadeelig voor de goede werking van den dienst, te doen ophouden, heeft de Minister alle mili taire overheden herinnerd aap de voorschrif ten der Ministeriëelè Aanschrijving van 1 April 1920. Noodlottige ontploffing bij Lima 30 personen gedood. Een geweldige ontploffing van een muni- tievoorraad heeft plaats gehad nabij Luma, de hoofdstad van Peru. Er zijn 30 personen om het leven gekomen. De ontploffing werd zeer ver in den omtrek gehoord. Duizenden ruiten werden vernield. De aangerichte schade wordt op 50,000 pond sterling geschat. Nog een der personen, gewond bij de ont ploffing eener bom op een muziekfeeet, is overleden. Die misdaad heeft de grootste opwinding verwekt. Geen enkele aanhouding is gedaan. De dagbladen teekenen heftig verzet aan tegen de onveiligheid die heerscht te Barce lona, waar aanslagen van allen aard plaats hebben. De slachtoffers behooren allen tot den wél- kenden stand.. Poolsch lagerbericht WARSCHOW, 14 September. Mede deeling van den stafIn den sektor van het Ükreensch leger, is de toestand onveranderd. Te Guila-Lipa heeft de vijand drie nieuwe regimenten in den strijd geworpen. Tusschen Robucbow en Kornuszky, in de streek van Busk plaatselijke gevechten. Wij hebben tal rijke gevangenen genomen en machiengewe- ren buit gemaakt. Wij hebben ook Stronibaby en Rakobuiy bezet. In de streek van Soksl hebben wij de over gangen over de rivier Studïiunka bemach tigd en zijn op den anderen oever vooruitge- rukf. Na hardnekkige gevechten werd de weer stand des vijands gebroken. Onze afdeelingen hebben Chomiczew, Isculug en ^jskupre be zet. Ten Westen van Kowél hebben wij on. danks den hardnekkjgen tegenstand van den vijand Masicjow bezet. Ten Noorden van Brich, in den omtrek van Szpitale Sleppnk hebban wij de herhaalde aanvallen van 5 roode régimenten afgeslagen. De vijand vluchtte in wanorde. Wij namen 132 gevangenen en bemachtigden drie ma- cbicngewëren. ten Noord.Westen der grenzen van Pusc- Vergis ik mij Ik dacht, mijnheer, was vroeger kapitein te Algiers. Ik was ook lan gen tijd in Afrika. De andere zeide meesmuilend, goed, noemt mij zooals gij wilt, waar is uw kameraad Met uw verlof, ik wil oprecht zijn, hij denkt, dat de heer kapitein in eene geheime betrekking,.. Dat ik tot de geheime policie behoor zeide de andere, zoo, heeft hij zoo iemand te vreezen Dat juist niet, maar wij begeven ons niet in zulk gezelschap. Gij zijt oprecht mijn vriend, hoe heet gij Ik zou den heer kapitein een naam kunnen noemen, maar dat mag ik niet, de naam doet niets ter zake. Reoht zoo, gij bevalt mij. En opdat gij zolt zien, dat ik u even weinig vertrouw, als gij mij, verneemt gij mijn naam ook niet. Uitmuntend, kapitein. Tot de heheime policie behoor ik niet,- maar uw genoot behoeft niet te kómen het is voldoende dat ik met u spreek. Het is voldoende, jawel, kapitein, wij zijn met versoheidenen, die samendoen, zeide Sanspeur. Zoo, zoo Én gemeenzame zaak maken, zeide Sanspeur. Welke zaken doet gii dan Ja ziet u kapitein, alles waarbij wat te verdienen is, niets is ons te moèielijk, niets te gevaarlijk, niets beangstigt ons, wij doen allee. H» I... en gij sijt ovevfH te Parijs bekend za-Bralowicz viel de vijand eesteund door twee batterijen artillerie en een gepantserd en trein, tot negen maal achtereenvolgens onze stellingen aan, doch werd telkens niet groote verliezen achteruitgeslagen. Meer Noord waarts, in de richting van Kuzsnizi namen wij 50 gevangenen. In den omtrek van Suwaliii palroeljebe- drijvigheid De roode geïnterneerden DANTZIG, 14 September. Een Dantzi- ger blad, de Dziennilc Gtlan&kimeldt dat de zoogezegde roode geïnterneerden i ri Duitschland, in massa terug over de srené komen, om het roode ieger te vervoegen. Dé Duitsche overheden laten zulke toe en moe- digen hen zelfs aan. De Duitsche bevolking voorziet hen van mondvoorraad, Naar Riga ZURICH 14 September. Een draadlooi snelbericht uit Moskou n\eldt, dat de Rus sische vredesafgevanrdiging Maandag raor- gend te Riga is aangekomen. De Poolsche afgevaardiging wordt er op 16 September verwacht. Het telegram voegt er nog bij, dat het Russisch leger thane sterker is dan vóór den aftocht van Warscliow. De innerlijke toestand in Sovjetisch Rusland is zeer sterk en de gedachte is sterk in den volkswil geankerd. Rusland wil echter den vrede om rustig aan zijn heropbouw té kun nen werken. De vijandelijkheden tusschen Lithuanen en Polen gestaakt RIGA 14 September. De Lithuanen hebben de vijandelijkheden gestaakt. Hunne afgevaardigden zijn naar Kalzaria vertrokken om er met de Polen te onderhandelen. Oproer la Petrograd HELSINGFQRS 14 September. Mpn verneemt dat bij het,afkondigen der berichten de Russische neerlagen vérmeldende, érge onlusten uitgebroken zijn te Petrograd. In' den omtrek' van Cronstadt, werd van 22 tot 26 Oogst en op C September gedurig artille rievuur gehoord. Men denkt dat de roode vloot aan 't muiten gegaan is. ROND HET PARLEMENT Erge beschuldigingen tegen een Antwerpsch Kamerlid BRUSSEL, 14 September. De avond uitgaven van de Soir en Etoile Beige deelen het volgende meê Men meldt dat M. Mechelynck, volksver tegenwoordiger van Geiit, bij de heropening der Kamer, den minister vanjjusticfe zal on dervragen over het geval yan den heer Do Beukplaere, afgevaardigde der Proptgarlij, welken men zou beschuldigen tijdens dei* oorlog de soldaten tot vaandelontvlucbting le hebben aangezet. De auditeur-generaal boron van Zuylen zou in 't bezit zijn van een voor hem verplet terend dossier. De Vlaamsche taalwet in bestuurszaken De Senaatscommissie, gelast met het onder zoek der door de Kamér gestemde wet, ver gaderde Dijnsdag namiddag en heeft na eene lange gedaehtenwisseling, geen enkel advies uitgesproken over een der artikelen, noch eene stemming uitgebracht. Eene nieuwe vergadering zal op 28 Sep tember plaats hebben. IN IERLAND Een kustwachtpost overweldigd Londen, 14 Sept. 50 gewapende en gemaskerdé Sinn-Feiners hebben de kust- wachtpost van Torrhead, in het graafschap Antrim, aangevallen, den officier en vijf msn bezetting overweldigd en zijn er met de revol vers, munitie, werktuigen en seinbenoodigd- heden van door gegaan. Een beroep op al de mogendheden Dublijn, 14 Sept. -— De bloedverwanten1 van den stervenden burgemeester van Cork hebben besloten een beroep te doen op a) dei mogendheden ten einde tusschen te komen ten bate van Mac Swiney. Met alle stegen en hoeken, kapitein, met alle spelonken en slaaphuizen, met alle toestanden, en wat wij niet weten en kemjen dat ontgaat ons tooh niet, al9 wij het moeten weten. Ik wil eenmaal eene proef met u nemen Goed zoo als er maar iets bij te ver* dienen is. Bij deze proef nog niet, het is slechts eene vraag. Ha zoo, verschoon mq kapitein. Kent gij een jongen man, die bier te Parijs sedert eenigen tijd ronddwaalt en die Louis heet De Parijzenaar daoht na. Hij zoekt een jong meisje, vervolgde dé onbekenden, juist dal jonge meisje dat eeni gen tijd geleden overreden is, hij is een pachtenzoon van buiten De Parijzenaar werd oplettend. Een pachterszoon... kent hij het bruiue heertje vroeg Sanspeur. Wie is het bruine heertje vroeg cfe onbekende. Hm, ik weet er ook niet meer yan meent gij een jongen man, kapitein, dié een stroohoed, rijlaarzen en lang flaweel vest draagt vroeg Sanspeur, Louis beschrijvende hoewel hij er nauwelijks aan geJooMe, dal zijn nieuwe bekende juist hem meende. De beschrijving is juist, dat ift Louis. De Parijzenaar sohrikte onwillekeurig, daar nu tooh de gedachte in hem opkwanii dat hij met een geheimen politieagent W doen had. l'f Vervolgd

De Volksstem | 1920 | | pagina 2