sirija om ¥ij lis PooISGh-Riissiscbe oorlog. Zondag 13 Sspt. Maandag 20 Sept 1920 Na onze't huiskomst De betooging, Wauters. Onze vorsten op reis De aanslag te New-York De warboel in Italië Eene gansche reeks Naar eene nieuwe werkstaking der Brusselschs trams Tegen het duur leven. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst! Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 210 r> A GS L, A D -1 O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nupfel-De Gbndt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te-wenden tot het Agentsohap Havas.S, Martelaarplein, te Brussel i li u i il. Tecla jZon oj>5,44, onder 6,03 H. Eustachius I '/.on op 5,46, onder 6,01 Volle Maan den 28 8, Place de la Bourse, Parija en 6, Bream's BuildiDgs Loudres E.G.4. We zijn hierweer uit Lourdes. De reis liep goed af. De bsöèvaarders opgeruimd en ie «reden beloofden zoohaast mogelijk weer te keerön, want bij O. L. Vrouw op dien wondergrond is het goéd te verblijven. Mira kelen konden we bestatigen. Nu men mag we] zeggen dat Lourdes een standvastig mirakel is. De immer naar Ma ria's bevel spruitende fontein aan de grot, de altijd toenemende godsvrucht, de troost en opbeuring die er zieken en gezonden ontvan gen, de menigvuldige bekeeringen dip er op 'alle slonden van den dag door Gods gratie en Marias tusschenkomst geschieden, ziedaar de wondere voorvallen die er standvastig ge meen zijn. Tastbare uitwendige wonderen beslatigt men cr min dan inwendige ommekeer in de zielen, doch vergeten we niet dat ons leven slechts een voorgang is van het gelukkig eeuwige. O, hoe moeten we O. L. Vrouw van Lour, des bedanken voor al het goede dat ze ons deed. Hoe zullen we genoeg en daartoe ge schikte woorden vinden om do allerheiligste Maagd te huldigen en haren lof thans nog meer dan vroeger uit te galmen en te ver kondigen. Ons hert loopt over van vreugd en klopt van aandoening, als we ons herinneren wat aldaar voorviel, ten onze voordeeie gebeurde, en als een levend voorbeeld ons voor de oogen werd gelooverd. We dronken er bet onver gankclijke, het bovennatuurlijke, het hemel- sclie We wisten niet hoe zoet het leven was te Lourdes om die geheiligde plaatsen door Maria's voelen zelf belorten en door hare tegenwoordigheid vereerd. Bij ons vaarwel zeggen of beter bij ons tot wederzien wen- schen aan dc wondergrot konden we onze tranen niet weerhouden. In die geheimvolle stilte werden we eene laatste maal geschokt door het aangrijpend schouwspel van zoo eenc godvruchtige aandoening en 't scheen dat begeleid door onzen engel bewaarder wij dc schoone Dame nog lot do kleine Berna- dettc hoorden fluisteren Ik wil dat hier veel volk kome. Ik wil dat processies in lange rijen mijn Zoon hier komen aanbidden, eeren, loven en danken. Ik wil dat men boet' veerdigkeid doe. Ik wil dat men drinke aan de mirakclbron. Ik wil dat men den grond knsse. fk wil dat men mijn Zoon verglorie- rijke met het bouwen eener kerk; dat men Hem ontvangeaan de VI. Tafel dikwijler en godvruchtiger. Ik wil dat men hem meer en ingetogener aaubidde en aanroepe. Ik wil de zondaars bekeeren en de zieken genezen. Dat grootsch en hemelsch oogenblik van 25 Maart 1858 scheen ook aan te breken, toen het kleine meisje aan de Dame vroeg Quc Soy Wie zijt gij en de wondere ver schijning, de handen samenvouwende en de oogen ten hemel slaande, insgelijks in dezelf de Lourdeschc gewestspraak antwoordde Era Tnnnaculadu Councepcion Ik ben de Onbe vlekte On t vangen is. Het oogenblik van 't vertrek uit Lourdes sloeg te vroeg cn al onze pelgrims bekloegcn slechts dien droeven stond. Men zou zijn leven slijten in zulk een bovennatuurlijk oord waar men leeft vau op aarde onbekenden geestdrift. Al deze die vóór den oorlog Lourdes heilig- doiumenbezochten, de processies bijwoonden, de zieken hulp leenden en bijstonden, de godsvrucht mochten bestatigen en smaken, moeten bekennen dat Lourdes zijn aanzien zijn plechtigheden, zijn deugddoende oefenim gen van vroeger weervond. Zeker binst den oorlog hield men niet on Maria's wondergrot te bedoeken. Zang pn klank, preveling 60® Vervolg. NEGENTIENDE HOOFDSTUK De Bondgenooten De beide arbeiders droegen Louis op den morgen, waarop zij hem op den afgelegen weg hadden gcvondeD, naar een geneesheer. De geneesheer kon de behandeling van den halfdoode niet op zich nemen, daar hij eene buitengewone verzorging noodig had, hij liet hem daarom naar eeo hospitaal brengen. De ongelukkige gevolgen van den nacht vertoonden zich nu eerst in hunne werkelijk heid. Het betrof nu niet alleen de gevaarlijke hoofdwonde, het bloedverlies en de uitputting maar Louis verviel in een hevige wondkoorts De koorts, die de zieke kreeg, was zoo he vig, dat hij geheel builen kennis geraakte. Somtijds schenen de pijnen zoo lievig te zijn, dat Louis somtijds hevig steunende in elkan der kroop, en de genecsheeren moesteu alles aanwenden, om zijne pijnen te verzachten. Louis scheen een krachtig lichaam te heb ben, want reeds na eenige dagen \erminderde de koorts, en begon hij weder tot bezinning te komen. De wonden, die hevig ontstoken waren ge weest, verloren eindelijk hunne kwellende pijn. Nadat Itouis werkelijk belet' was geworden en geregeld kon denken, kwam een beambte van hei gerecht aan zijn ziekbed om hem te verhooreti. Men had in het begin geloofd, gebed, tranen en zuchten kon mer, er gewaar worden en blijmoedig of treurig afluisteren, doch voorname bedevaarten uit Frankrijks bisdommen of gewesten en min nog geregelde pelgrimstochten uit den vreemde zag men er niet. Sinds de ongeluksdagen hernam men te Lourdes het leven van vroeger en men kon wel zien dat tegenwoordig de bedevaarten talrijker, godsdienstiger, betrouwender aan komen dan ooit Onze bedevaart uit de Denderstreek, aan Maria zoo eigen, tot Maria zoo genegen, op Maria zoo betrouwend en met O. L. Vrouw van den Werf te Aalst, met O. L. Vrouw van Oudenberg te Geeraerdsbergen, met O. L. Vrouw van VII V^reeëu te Lede, met O. L. Vrouw van Lïedekerke, met O. L. Vrouw ter Muren te Erembodcgem (om slechts enkele op te sommen) als mindere bedevaartsoorden ten joorbeelde en ten voordeeie zoo gunstig be kend en zoo druk bezocht, zal toekomende jaar als 't God belieft en Maria wederom naar de Massabieillerotsen in processie gaan om dank te betuigen, genade af te smeeken en Vlaanderens liefde en genegenheid aan de Hemelmoeder luidruchtiger en geestdriftiger nog te betoonen. Mahc. De socialisten richten heden eene groote betooging in ter eere van Mi nister Wauters. Zij beweren dat hij aan do ouderlingen een pensioen van 2 tr. daags verzekert. Niets is min waar. De ouderlingen zijn niet verzekerd tr. daags pensioen te ontvangen met hot stelsel van Minister Wauters. Slechts in de steden van meer dan 25.000 zielen zullen zij 't pensioen van 720 tr. isaogen vragen In de andere steden of gemeenten beloopt de hoogste cijfer lot dat bedrag niet. Hoevele ouderlingen zullen het be komen, wanneer men hunne beslaan middelen in rekening zal gebracht hebben Morgen zullen wij een belangrijk artikel over het vraagstuk geven on derteekend door M. R. Moyersoen Rio de Janeiro, 17 Sept, Al de dagbladen in Brazilië gaan voort geestdriftige artikelen over België openbaar te maken. Op het oogenblik dat de Sao Paulo in de Braziliaansche wateren is gekomen, heeft president Pessoa zijn vreugde uitgedrukt onze vorsten te mogen ontvangen. De regeering van den Staat Minas Geraes zal op Dinsdag 28 September onze vorsten ontvangen die zullen logceren in het vrij heidspaleis. M. Santos-Dumont is per watervliegtuig de Sao Poido te gemoet gevlogen. De krui ser Deodore zat aan 't hoofd der oorlogsche pen varen die den Sao Paitlo naar Rio de Janeiro zullen begeleiden. Donderdag passeerde de Sao Paxdo het eiland Fernande-Norona. De Pays de Waas te Cherbourg Cherbourg, 17 Sept. De Pays de Waes met prins Leopold aan boord, is gisteren avond te Cherbourg aan gekomen. De burgerlijke en militaire overheden en de consuls der geallieerde en bevriende mo- gendheden worden door den prins ontvan- dat Louis de wonde aan het hoofd door een val gekregen had, en dat hij zwaar beschon ken was geweest, maar uit zijne woorden in de koortshitte uitgesproken, had men verno men, dal er een misdaad was gebeurd. Louis vertelde aan de beambte alles wat bij wist, wat op den avond met hem op het gehucht waarbij hij toevallig voorbij was gevaren, gebeurd was. Hoe Louis in den kelder geko men was en waar die was Iron hij niet zeggen. Hij luid slechts de donkere herinnering, dat hij zich in een zak had bevonden, dat hij er zich uit had bevrijd en toen uit de kelder geklommen was. De beschrijving, die Louis van de beide daders gaf, was zoo onnauwkeu- ng, dat de beambten daaruit nauwelijks iets met zekerheid konden vaststellen. Slechts de omstandigheid, dat de mededeeiing van Louis door die van het bruine beertje werd aangevuld, bracht dc beambte op een ander spoor, liei yisJ den 2t£kc ook hier weder op, dat de beambten over het bruine heertje met groote onderdanigheid spraken. Hij vernam van hen, dat hel zonderlinge mannetje naar eene vervolging van de daders had verzocht. Men scheen zich bij den wensch van het bruine heertje op het doorzoeken van het ge hucht te hebben bepaald, maar nog de lom penzoekster, nog de bloemenverkoopster waren in hechtenis genomen. De andere ver dachte personen had men er niet gevonden. Louis genezing ging nu snel vooruit, en hij kon na eenigen tijd reeds hel hospitaal ver laten. Voor ditmaal was Louis als door een wonder aan den dood ontkomen, en hij dankte God voor deze redding. gen. Ook admiraal Grasset, zeeprefekt, maakte zijne opwachting. De eere aan boord werd bewezen door se nator Brys, voorzitter van den beheerraad van den Lloyd Royal Beige en redevoeringen werden uitgesproken door M. Brys, den ad junct van den meier, den prefekl en den af gevaardigden der Handelskamer. 33 dooden 200 gekwetsten. liet aantal slachtoffers veroorzaakt door de ontploffing der Wallstreet, te New-York thans juist gekend. Er zijn 33 dooden waar onder drie vrouwen, en 200 gekwetsten. Het gerucht volgens welk de ontploffing zou toe te schrijven zijn aan de botsing van een automobiel met een auto-camion geladen met dynamiet, mag thans met zekerheid ge logenstraft worden. Ooggetuigen verklaren, dat eenige oogen- blikken voor de ontploffing, een kleine auto camion voor de bureelen der bank Morga stilhield. Een drietal personen die zich in den camion bevonden verwijderden zich in aller haast. Weinige stonden later had eene vree- selijke ontploffing plaats, welke den camion schier geheel aan splinters sloeg. Volgens experten moeten de bommen voor zien geweest zijn van toestellen, waardoor de ontploffing op een vast bepaald oogenblik moesten plaats hebben. New-York, 17 Sept. Ten gevolge van den aanslag van gisteren, waren de wijken waar de financiemannen IiunneTjureelen heb ben gisteren in de groote Amerikaansche steden als in legerkampen herschapen. Iedere bank of ander bureel^ was sirene bewaakt door policie en solda'ten. Ook de woningen der geldmannen werden bewaakt Daar verscheidene banken der Wallstreet., uit Toronto dreïgkaarten ontvangen hadden geteekend E. D. heeft de policie van Hamï ton, zekeren Edward Fischer, van Toronto aangehouden. Geen pianos meer De pianofabrikam van Turyn, verklaarde aan een dagbladschrijver 't Is toch wat erg. Ve-rbeeld u dat mijne werklieden ook bezit genomen hebben van mijne werkhuizen en dat'zij beweren, dat ik het recht niet meer heb pianos te maken, daar de werkende klas geene pianos gebruikt. Zij hebben mij dan bevolen onmiddelijk te beginnen aan het maken van kassen. Ik heb hen de sleutels gegeven en ben er van door getrokken... Oud-slrijders slaan de landerijen aan Uit Milaan wordt gemeld, dat leden der coöperatief van Pretralata de eigendommen van het Collegie der Voortplanting van het Geloof overrompelden en er de roode vlag geheeschen hebben. Anderzijds meldt een telegram uit Palermo dat de boeren van Corleone den eigendom Saladiue, toebehoorende aan M. Camarata hebben "aangeslagen. Aide landerijen wer den door een socialistischen landbouwinge nieur in loten verdeeld en aan de oud-strij ders toegewezen. Hieuwe onderhandelingen MILAAN, 17 September. Heden mor gend hebben de nijveraars eene vergadering gehouden om de krisis in de metaalnijverheid te bespreken, 's Namiddags zou dc bespre king voortgezet worden. Dealgemeene bespreking tusscben afge vaardigden dor patroons en der werkliedeu welke heden morgend moest plaats hebben, is tot morgen verdaagd. Hel bruine heertje had hem zijn adres ge geven, en daar Louis niet alleen bet verlan gen had zijn nieuwe bekende op te zoeken en weder te zien, maar ook gaarne achter het geheim wilde komen, dat dezen omgaf, ging hij op een zijner eerste wandelingen naar' het bruine heertje. Het gaan viel hem nog een weinig moeilijk maar hij bereikte eindelijk het huis, waarin het bruine heertje met zijn ouden bediende woonde, Louis kende niet eens den naam van zijn nieuwen bekende, hij was daarom vol ver wachting. Toen hij in het portaal was gekomen, en de trap naderde, kwam eene vrouw, die een mandje droeg, juist den trap af. Louis groette haar zij dankte vriendelijk. Mag ik u iets vragen, zeide Louis. Jawel mijnheer, antwoordde de vrien delijke vrouw. Kent gij het bruine heertje? Ja zeker, dal kunt gij bier iu de straat ieder persoon vragen. Woont het bruine beetje hier in dit huis? Ja mijnheer, hier boven aan de trap. Zeg mij eens, wie is toch eigenlijk het bruine mannetje Wie hij is hahaha... weet gij dat dan niet? Neen, zeide Louis, kunt gij het mij zeggen Zeker mijnheer Een oude, rijke zon derling uit eene stad ergens in het zuiden, als het niet iets anders is. Een zonderling dat meen ik niet, il^ Patroons teruggeroepen. ROME, 17 Sept. De Temps meldt, dat verscheidene schoenfabrieken vao Lombardie welke ook door de arbeiders bezet waren, door de arbeiders ontruimd geworden zijn. Deze hebben de patroons teruggeroepen. De kontrool NIZZA 17 September. Uit Rome wordt gemeld De Stampa deelt mede, dat in ver. scheidene fabrieken, door de werklieden be zet, de kontrool aanvaard is geworden, zoodat de bezetting, in eenvoudige kontrool omgezet werd. Het parket van Brussel zet ieverig zijne opzoekingen voort, om de drie interprovin ciale titels van 50.000 fr. ieder, in eene Brusselsche bank op te sporen. Tot hiertoe werd echter niets gevonden. Gisteren is het parket nogmaals in de buree len der bank afgestapt en heeft er verschei dene bedienden ondervraagd, namelijk de bediende gelast met den dienst der titels en den kassier van denzelfden dienst. Alhoewel alle bewijzen tegen den aange houdene zijn, vermits de titels niet in den brandkoffer geweest zijn en de eerste bedien de ze aan den helper gegeven heeft, blijft deze toch loochenen. Drie weken geleden wierden ten nadeele van eene bank der Leopoldwjjk te Brassel 25 briefjes van 1000 frank gestolen. Een onder zoek werd geopend en weldra kreeg men ze kerheid, dat de diefte enkel door een bediende der bank kon gepleegd zijn. Ten slotte viqlen de vermoedens op een der bedienden, Victor J.., 28 jaar oud, behoorer.de tot eene zeer achtbare familie. Vrijdag morgend werd eene huiszoeking gedaan én men vond er eene som van 22.500 frank verborgen. Victor J.., werd aangehou den en ter beschikking van den procureur des konings opgesloten. Gisteren namiddag had de bestuurder eener bleekerij van de Volxemlaan, te Vorst, op zijn lessenaar een omslag gelegd, eene som van 10,000 fr. inhoudende. Op een gegeven oogenblik moest hij zijn bureel verlaten, om aan een werkman een bevel te gaan geven. Toen hij terugkeerde was de omslag met de bankbriefjes verdwenen. Eenige dagen geledpn werd uit Oostende aan de Caisse Gditévale de Peporls et de Dé pots, te Brussel een expressbrief gestuurd, een aangenomen wissel van 50,000 fr. in houdende. Gisteren vernam men, dat de waardevolle brief niet ter bestemming was aangekomen. Eene klacht werd neergelegd, doch lot biertoe heeft het onderzoek nog niets aan t licht gebracht. Naar hel schijnt worden de Brusselaars wederom met eene nieuwe staking der Brus selsche trams bedreigd. De trambedienden hebben hnnne eischet doen kennen. De bijzonderste dezer eischen is een duurleloeslag van... ISO fr. per maand. Het bestuur der trams heeft zulks onmid delijk ter kennis gebracht van den bevoegden minister. Het is weinig waarschijnlijk dat men op dezen eisch zal ingaan, daar er vast en zeker eene nieuwe verhooging der tarieven zou uit voortspruiten. Daarvan wil de minister ech ter niet welen, daar hij van oordeel is, dat de tarieven hun hoogste punt bereikt hebben. wilde weten lot welken stand hij behoort, of hij titels voert Hij leidt zulk een zonderling, geheim zinnig leven, mijnheer. De menschen zeggen hij zoekt hier iets te Parijs. Sommigen zeggen dat het niet richtig met hem is hm, men weet het niet. De vrouw zag wat angstig om, daar liet reeds donker in hel huis en op de trap werd. Niet richtig met hem Hoe meent gij dat vroeg Louis. Menigeen wil hem 's avonds laat nog zien uitgaan, en dan zag hij er geheel anders uit, in een woord hij moet met den booze een verbond hebben gemaakt als hij de booze niet in eigen persoon is. Als de duivel niet boozer was dan het bruine heertje, zeide Louis, dan zou men hel met hem kunnen stellen. De vrouw groette Louis en ging het buis uit. Het was zeer verklaarbaar, dat men on der hel volk, het bruine Heertje met bijzondere oogen aanzag, en dat men wantrouwend was. Lonis moest toch zelf herhaaldelijk her kennen, dat het geheimzinnige wezen van het bruine heertje heel onverklaarbaar was geweest. Maar hij gevoelde toch zoo iets van genegenlieid voor den nieuwen bekende. Louis ging de trap op. Op het portaal bo rn bevond zich een groot raam. Aan de eene deur z^g Louis een klein schild. Hij liep een en kis Pelletier. Zo? heette dus liet bruine heertje. Ufj belde aan. Dadelijk cr op werd eon raampje geopend, In bet leger van Wrange!. Uit Sebastopol wordt gemeldt, dat het leger van generaal Wrangel zijne zegevie rende opmarsch voortzet. De róode legers krijgen slag op slag. Verscheidene opperofficieren en kom mis- sarissen van het achtieude roode leger, zijn door den kop gescholen geworden omdat zij zich niet hardnekkig genoeg verdedigden tegen de aanvallen van Wrangel. Legerberichten WARSGHOW 16 September. De Pool- sche troepen samenwerkend met de llhrecn- sche legerafdeelingen, zijn over den Dniester gedrongen en hebben Michalowsk en Bolsjowu bezet. Zij.namen 300gevangenen.In de streek ten Oosten van Wlodziwerz-Wolinsky zetten de Polen hunne opmarsch voort. Ten Noord-Oosten van Kowel hebben at-' deelingen van generaal Balchewicz, Kalmien en Kaspirszi bezet. Er werden 1000 gevan genen binnengebracht. WARSCHOW, 17 September. Eene mededeeiing van 16 September, meldt, dat de Poolsch-Ukreensche opmarsch ten Noorden van den Dniester voortgezet wordt. In de streek van Luck hebben de Polen den vijan delijken tegenstand verbroken en zich van Luck meester gemaakt. Anderzijds meldt het Ukreensch bureel ta Brussel Op het front van het Ukreensch leger van Pavlenko zijn nieuwe gevechten ontstaan tusscben den Dniester en de Gnifa Lypa. De zuidvleugel van het Roode legei', welke zich tusschen Halitch en Boukatchovce, en verder tusschen de Gnila Lypa en de spoor baan Stryi-Khodorow-Tarnopol bevond, gedwongen tot voorbij Rogatine te wijken. Een Uhreensche aanval j na bij Jempol, aan de monding der Zlota-Lvpa, is gunstig voot ons verloopen.. De Bulschewisten wijken ir wanorde, niettegenstaande uit Tarnopol io allerijl versterkingen gezonden werden. De geïnterneerde Bolsche.visien in Duitschland. Berlijn 17 September. Uit Konigsbergoo wordt gemeld, dat al de Russen die'in Oost- Pruisen geinlerneerd zijn, eerstdaags dieper in Duitschland zullen geinlerneerd worden. Daarna zullen stelselmatig klopjachten inge richt worden om de talrijke Bolschewisten die nog in de streek rondzwerven te ontdek ken. De plaatselijke wachten, die op hot oogenblik van de Russische opmarsch ge vormd waren, zullen langzamerhand ontbon den worden. Hoq het Hongaarsch gouvernement het vraagstuk oplost. Sinds Hongarie zich van de roode tyrannie wist te ontmaken heeft het een gouvernement behoorende lol de Volkspartij en do Boeren. De Hongaarsche Kamer, samengebracht dooi de laatste kiczingen, heeft eene wet gestemd tegen de opkoopcr en de woekeraars. Er zijn voor alle waren hoogsteprijzen en 't is streng verboden, die prijzen te over schrijden, zoowel voor den kooper als voor den verkooper. De handelaars mogen enkel de normale winst van voor den oorlog heffen. Het is ook streng verboden, de looncn te verminderen. Spekuleeren en opkoopen van voedingswaren wordt met zware straffen bedreigd. Deze straffen zijn minimum 5 jaar ge vang geldboete tot een miljoen kronen ver lies van burgerlijke en politieke rechten en bijzonderlijk de zweep. De overtreders der wel worden met de zweep afgeranseld... Bene algemeene daling der prijzen is op liet inroege treden dezer wet gevolgd. en het bijna geheel witharige hoofd van een man werd zichtbaar. Is mijnheer Pelletier te huis vroeg Louis. Ik zal zien mijnheer, met wien heb rk de eer Mijn naam is Louis. Het raampje sloot zich weder en zoo vast, dat men niet eens de naden er van terug kon vinden. Dadelijk daarop hoorde Louis haastig een»- ge deuren klappen, en toen hoorde hij da stem van het bruine heertje. Doe open, doe open beval hij haastig, k wil hem ontvangen en welkom heeten. Deze woorden hadden voor den wachtende Louis iets zeer aangenaams. De oude bediende van het bruine heertje opende nu snel de deur, en Louis zag den heer Pelletier voor zich, die hem zijne han den toe stak. Wees hartelijk gegroet, mijn Leste lieer Louis zeide hij op vriendelijken toon, ik ver heug mij u weder te zien. Wel wist ik reeds, lat gij goed begon te beleren, maar zoo spoedig had ik u niet verwacht. Treedt nader, gij moet plaats bij mij nomen een glas wijn bij mij drinken, ik ken de soort reeds, die gij zonder gevaar voor uwe ge zondheid "kunt drinken. Bij deze hartelijke woorden bracht het bruitfe heertje zijn gast uit de voorkamer in eefie door eene latiip verlichte woonkamer "waarin het cr, zeer smaakvol tiïlzug. Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1